Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót!
Dózsa György mellszobra - Makfalva - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés
 


Dózsa György mellszobra - Makfalva turisztikai látnivalói

Dózsa György mellszobra - Makfalva..

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Dózsa György mellszobra Makfalva fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22625 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

>>> Fedezzétek fel Makfalva és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Dózsa György mellszobra!

A legközelebbi település Makfalva, 0,3 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Makfalvától Erdőszentgyörgyig Makfalva, vásárai, jövője, a Wesselényi-iskola alapitása, fejlődése, jelen állása. Maka vára, tájirati fekvése, e vár idoma, mostani maradványai. Regék. Hajmeg bérczén régi épitkezések. Dózsa Dániel születésháza. Atosfalva. Czibre völgyének régiségei. Szent-István, Ore pataka, a régi templom fekhelye, régi harang. Csokfalva, néveredete. Cseje völgye. Keme bükke, Fejedelem rétje, Kozmáné hegyese. Várpatak. Várdomb, az itt volt vár maradványa, regék. Erdőszentgyörgy. A gróf Rhédeiek kastélya, a ref. templom. Unitarius zsinat. Kalandos. Senye vára. Alsó, felső vár, maradványok. Regék. Leánymező. Havadtő, néveredetének értelmezése.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Dózsa György mellszobra Makfalva közelében?
- Majálistér - Makfalva - Abod 790 m-re. Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
- Síremlék - Doberdó - Makfalva 810 m-re. Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta.
- Alsó fenyős - Makfalva 850 m-re. Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
- Alsó-szikla - Makfalva 1,5 km-re. Az Alsó-szikla, vagy ahogy még nevezik, a Suvadás, Makfalva Alsó szeg helynevű területén található - itt, a Hídcsegely nevű határrészen, a Kis-Küküllő alámosta a parti részt, kéregcsuszamlást okozva.
- Katonáné hegyese Abod 1,7 km-re. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
- Tatársír - Makfalva 2 km-re. Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír.
- Maka vára - Makfalva 2,2 km-re. A makfalvi vár Orbán Balázs Székelyföld leírásában Maka vára helynévként szerepel - Maka állítólag egy székely rabonbán volt.
- Fehérnép sarka - Makfalva 2,6 km-re. Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
- Óriások dombja Atosfalva 3,3 km-re. Az Óriások dombja valamikor Maka várához tartozott, jelenleg a csókfalvi határ legdélibb és legmagasabb csúcsa.
- Dózsa-Barátosi kúria Hármasfalu 3,6 km-re. Hármasfalu 244 szám alatt található.
- Unitárius templom Hármasfalu 4,3 km-re. Közigazgatásilag Makfalvához tartozik.
- Kibéd 4,5 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
- Geges 4,6 km-re. Területe már ősidők óta lakott. Ez nem egy emlékmű, csak egy sírhely - Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is. (turisztikai hely geoládával)
- Népi iskola Geges 4,6 km-re. Népi iskola, Geges.
- Régi sírkövek Geges 4,9 km-re. A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak. (különleges hely geodobozzal)
- Nyárádszentimrei templom és harangláb 5,4 km-re. Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Szent Imre szobor - Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva. (itt geodobozt is lehet keresni)
- Rigmány 6,5 km-re. Az 1567-dik évi regestrum 8 kapuval hozza Rygmany néven. Második alkalommal itt - A helyet már ismertem, 2010 novemberében már jártam itt. (látnivaló és geodoboz)
- Tatárpincék a Csereoldalon Nyárádszentsimon 6,9 km-re. Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. Kerékpártúra - Ma egy kb 20-25 fős kerékpártúra alkalmával jártunk erre.
- Református templom és harangláb Nyárádszentsimon 6,9 km-re. .. Pedig, igazából csak egyszerűen nem pörgött fel, ahogy máshol. Ez a hely, ahol az emberek kies völgyekben élik monotonnak tűnő mindennapjaikat, káros külső hatásoktól még mentesen, itt van hozzánk térben közel, de időben mintha valószínűtlenül távol lenne. Ez egy egészen más világ a városi élet nyüzsgő, zajos rohanásához képest. Új geodoboz új rejtekben - A közeli Csereoldal tatárpincéit terveztem felkeresni, de ha már itt voltam, elrejtettem a haranglábnál egy új geodobozt, új rejtekbe.
- Református templom Nyárádmagyaros 7 km-re. 1590-ben már egyházát említik, ami legalább kápolna létét tételezi fel.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 7,3 km-re. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
- Református templom Székelybere 7,5 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Ropó-domb Székelybere 7,9 km-re. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
- Református templom Berekeresztúr 8,7 km-re. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. Tető alatt - Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Síratófal Bözödújfalu 8,7 km-re. Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Emlékmű - Az esztelen falurombolás során elárasztott település.
- A tó partján Bözödújfalu 9 km-re. A falu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. POI - A doboz eltűnt.
- Református templom Sóvárad 9,3 km-re. Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították - Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő.
- Római tábor Sóvárad 9,4 km-re.
- Fedetlen fedeles híd Sóvárad 9,5 km-re. Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek - Pedig szerettem volna látni.
- Levenduladomb Bözöd 9,6 km-re. 2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
- Református templom és harangláb Küsmöd 9,7 km-re. Az ódon harangláb nagyon megtetszett.
- Bereczki-ház Küsmöd 9,8 km-re. Küsmöd egyik érdekes látnivalója a Fő utcán található Bereczki-ház, vagy Csitkós ház, ahogy becézik.
- Nyárádszeredai Padlásmúzeum 10 km-re. Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
- Református templom Kőrispatak 10 km-re. A reformáció után ugyanis két protestáns egyház alakul, a hívek megoszlanak a református és unitárius vallás között.
- Szalmakalap Múzeum Kőrispatak 10,3 km-re. Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Gömbkövek - Hirtelen azt sem tudtam, hogy a köveket vagy a kalapokat csodáljam.
- Református templom Erdőszentgyörgy 10,3 km-re. Erdőszentgyörgy református temploma gótikus, a 13-14-dik század fordulóján épült.
- Suvadás Nyárádselye 10,3 km-re. Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Karbantartás - A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
- Rhédey-kastély Erdőszentgyörgy 10,3 km-re. Ez az a kastély, amelyben Rhédey Klaudia, Mária brit királynő nagyanyja, II Erzsébet ükanyja felnőtt.
- Református templom Nyárádselye 10,5 km-re.
- Református templom Bözöd 10,7 km-re. A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották. Szerintem ez a református templom - Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat.
- Függőhíd Sóvárad 10,8 km-re. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található. Aranyos függőhíd - Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat.
- Új negyed Malom utca Etéd 10,9 km-re. Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
- Siklódi kő 11 km-re. A keményre összecementálódott kőzet ellenállva az időjárásnak látványos, 10-40 m magas falakban, tornyokban maradt meg, több száz méteres hosszúságban.
- Szikla a Siklódi-kő lábánál 11 km-re. Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre.
- Református templom Kendő 11 km-re. Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb - A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Etéd 11,1 km-re. Etéd Szováta, Korond és Parajd után a környék legjelentősebb települése.
- Óriások árka Nyárádselye 11,2 km-re. Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke.
- Kendő régi sírkövei 11,2 km-re.
- Tulipán és levendula Márkod 11,8 km-re. Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 12,1 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű.
- Havadtő sírkövei 12,1 km-re. A határában bőven található sírkőkészítésre alkalmas homokkő. Befagyva - Érdekes ez a temető.
- Havadtő Református templom 12,3 km-re. A 19-dik században építettek meg a település központjában a református templomot.
- Ökumenikus kápolna Bekecs-tető 12,3 km-re. A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye. Már megint nincs - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz.
- Bözödi halomsírok 12,3 km-re. Az elmúlt években Bözöd környékén, légi régészet nyomán beazonosították a bözödi halomsírokat.
- Bökecs leve Bekecs-tető 12,4 km-re. A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Működik - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen.
- Vész-kő Bekecs-tető 12,4 km-re. Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Rendben - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót.
- Mosdókő Bekecs-tető 12,7 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is - Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség.
- Kockásliliom Búzaháza 12,8 km-re. Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Vékonykarúak elönyben - Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt.
- Unitárius templom Nyárádszentmárton 13 km-re. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben de Sancto Martino néven jelentkezik. Fej fölött - Felnéztem és megláttam a dobozt.
- Hollós-tó Bekecs 13,2 km-re. Ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
- Unitárius temető Csíkfalva 13,2 km-re. Felső, süvegszerű részén hurokká csavarodott, nyitott szájú kígyó látható. Csak a dobozt találtam meg - Kerestem a sírköveket de nem találtam meg.
- Féreglyuk Csíkfalva 13,3 km-re. Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
- Székely iránytű Peszente-tető 13,5 km-re.
- Tájoló kilátó Mikháza 13,6 km-re. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
- Kockás liliom Búzaháza 13,7 km-re. Csíkfalvából tértünk Búzaháza felé, miután áthaladtunk Búzaházán, jobbra egy földút vezet az erdő irányába. Még nincs kinyílva - Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok.
- Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 14 km-re.
- Fiastetői kilátó 14 km-re. Fazekas Özséb gyulai belgyógyász főorvostól származik. Ujra megvan - 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt.
- Unitárius templom Nyárádszentlászló 14 km-re. Keletre néző szentélye törpe dongaboltozattal, köríves diadalívvel s egyetlen déli fekvésű keskeny ablakával román kori. Madárábrázolásos régi sírkövek - A helyszínre érkezve már az alsó kapun beléptem a templomkertbe.
- Római katonai tábor Mikháza 14,1 km-re. A több, mint 2 hektáron elterülő mikházi római katonai tábor Maros megye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye.
- Idődoboz pavilonok Mikháza 14,2 km-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza 14,3 km-re. A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Nem zár jól a doboz - A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve.
- Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 14,4 km-re. Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. Csendes hely - A dobozt a bodobácsok őrzik.
- A legrégebbi székelykapu Mikháza 14,4 km-re. A mikházi ferences templom és kolostor 1673-ban készült, régi galambbúgos nagy- és kiskapuja, a legrégebbi fennmaradt székelykapu volt.
- Zsiliprendszer Gyulakuta 14,5 km-re. Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
- Drakula kripta-ház Deményháza 14,5 km-re. Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
- Falu harangja Mikháza 14,5 km-re. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. Gyors találat - A doboz a földön volt.
- Örök nyugalom 14,6 km-re. A Bözöd és Gagy közötti vízválasztó gerincén van egy tanya, ahol valószínűleg a kommunisták által kitaszított emberek, családok éltek, akik ott helyben, a kert végében, temetkeztek is. Csendes, elhagyott hely - Bözöd felől érkeztem, egy kocsit eléggé próbára tevő úton.
- Katolikus templom Deményháza 14,6 km-re. 1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve.
- Tyukász-domb Szováta 14,8 km-re. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát. 14 kereszt - Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet.
- Kisvasút állomás Szováta 15,4 km-re. 1997-ben leállítják rajta a forgalmat. Rendezett állomás - Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
- Nádas-csorgó Szováta 15,5 km-re. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz. Sikátor végén - Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta.
- Sóhát és Sószoros Parajd 15,5 km-re. Legmagasabb pontja a Sóhegy (576 m). Új doboz - Rejtettem egy új dobozt a Sószorosban.
- Trópusi lepkeház Parajd 15,5 km-re. Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket. Belülről is - Bent is szép, érdemes meglátogatni.
- A temető kápolnája Atyha 15,6 km-re. .. de az idők változtak. Mára időutazással felérő kaland vár az idelátogatóra. Lelket erősíts, zubbonyt igazíts, irány Atyha, lépés, indulj! (atyha.hu) Új kápolna - A templomot újra födik.
- Géra-csorgó Szováta 15,6 km-re. 2011-2012 környékén a szovátai önkormányzat a sóhegyek tövéből, a hegyből kibukó sósforrás vizét, a géravizet, a Géra utca, Csendes utca, Tölgyes utca találkozásához, az egykori Géra fürdő területére vezette be. Sósvíz - Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is.
- Rava patak homokkő képződményei 15,6 km-re. A Rava nevű falu Marosvásárhelytől 28 km-re délkeletre a Rava- (Kopasz) patak szűk völgyében fekszik, Gyulakutához tartozik, melytől 14 km-re délkeletre van. Két doboz - Két dobozt rejtettem.
- Nyomáti sírkövek 15,8 km-re. A legszebb ilyen sírkövek, amelyeken két egymással szembe hajló kígyó domborműves faragása látható, a nyomáti temetőben vannak. Kígyók - Érdekes a sírfelirat, manapság már csak adatokat írnak fel a csilivili márványra, és mindent körbebetonoznak.
- Parajdi Sóbánya 16 km-re. Nyugat felől jövet Parajd Hargita megye kapuja. Forgalom - Nem felvonultunk, ahnem levonultunk ma a bányába.
- Mária-forrás Szováta 16 km-re. Vizét vannak akik fogyasztják, annak ellenére, hogy időnként a forrás fölött tábla hirdeti, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket - A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van.
- Nyomáti templom 16,1 km-re. Első ízben oklevélben 1513-ban említik Monyath néven. Második próbálkozásra - Még kerestem ezt a rejtekhelyet.
- Kilátótorony Szováta 16,3 km-re. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Magasban - Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból.
- Katolikus templom Székelyhodos 16,5 km-re. Székelyhodos községközpont, Marosvásárhelytől 22 km-re északkeletre, Szászrégentől délkeletre található. Csendes falu - Tetszett a falu.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Dózsa György mellszobra adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Makfalva térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

    Sikerült eljutni Makfalva környékére? Tetszett a Dózsa György mellszobra? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

    Rejtett látnivalók a közelben

    Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3728 helyszínt mutattunk be.

    [ Fel ↑ ]
    Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás, kirándulás, és kincskeresés. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.