Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát!
Falu harangja - Mikháza - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés
 


Falu harangja - Mikháza turisztikai látnivalói

Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Néhány kép a Falu harangja - Mikháza képtárból:

Falu harangja
Falu harangja
Jézuska
Jézuska
Felújítva
Felújítva
1869
1869
Ki tudod olvasni?
Ki tudod olvasni?

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Falu harangja Mikháza fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22625 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

Fedezzétek fel Mikháza és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Falu harangja!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Mikháza, 0,13 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Szentföld Buzaháza, Deményháza, Mikháza, római út, római castrum stativum, római fürdő, a pogány és keresztyén Róma. Mikháza néveredete, a mikházi kolostor, alapitása, fejlődése, történelme, e kolostorhoz csatolt gymnasium, a kolostor temploma, siremlékei, sirboltja, a füleki nevet viselt harang, Domokos Kázmér püspöki jelvényei, a kolostor könyvtára, a kolostor jövedelme. Köszvényes, tatár-halmok, csaták a tatárokkal. Régi kehely.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Falu harangja Mikháza közelében?
- Katolikus templom és Ferences kolostor - Mikháza 220 m-re. Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. Csendes hely - A dobozt a bodobácsok őrzik. (turisztikai hely geoládával)
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt - Mikháza 250 m-re. A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Nem zár jól a doboz - A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve.
- Római katonai tábor - Mikháza 480 m-re. A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
- Idődoboz pavilonok - Mikháza 500 m-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Keresztelő Szent János fakápolna - Mikháza 590 m-re.
- Tájoló kilátó - Mikháza 980 m-re. A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére. (látnivaló és geodoboz)
- Drakula kripta-ház - Deményháza 1,3 km-re. A híres horror ház, amitől Deményháza lett a világ közepe.
- Katolikus templom - Deményháza 1,5 km-re. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
- Kockás liliom - Búzaháza 2,8 km-re. A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva - Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok. (itt geodobozt is lehet keresni)
- Kendő régi sírkövei 3,3 km-re.
- Református templom Kendő 3,5 km-re. 1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik. Harangláb - A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Tulipán és levendula Márkod 3,7 km-re. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
- Kockásliliom Búzaháza 4,3 km-re. Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Vékonykarúak elönyben - Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt. (itt geodobozt is lehet keresni)
- Katolikus templom Székelyhodos 4,3 km-re. Székelyhodos községközpont, Marosvásárhelytől 22 km-re északkeletre, Szászrégentől délkeletre található. Csendes falu - Tetszett a falu.
- Suvadás Nyárádselye 4,6 km-re. Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Karbantartás - A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
- Református templom Nyárádselye 4,8 km-re.
- Katolikus templom Jobbágytelke 5,2 km-re. Marosvásárhelytől 24 km-re északkeletre, Székelyhodostól 3 km-re a Tar-bükk alatt fekszik, a Hodos-patak völgyében. Szemmagasságban - Nem emlékeztem a segítő információra.
- Katolikus temető Nyárádremete 5,8 km-re. Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Őszapók - Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem.
- Ehedi temető 5,9 km-re. Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról. Szép őszi idő - A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség.
- Óriások árka Nyárádselye 6,1 km-re. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
- Református templom Berekeresztúr 6,3 km-re. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. Tető alatt - Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Ökumenikus kápolna Bekecs-tető 6,6 km-re. A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye. Már megint nincs - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz.
- Bökecs leve Bekecs-tető 6,9 km-re. A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Működik - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen.
- Vész-kő Bekecs-tető 7 km-re. A Bökecs tetején, a Vész-mező szélén, az erdei út mellett található egy másik kő is. Rendben - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót.
- Unitárius templom Iszló 7,3 km-re. Iszló Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik.
- Református templom Nyárádmagyaros 7,6 km-re. 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája.
- Ropó-domb Székelybere 7,6 km-re. Székelyberétől észak-északnyugatra egy kerek dombot láthatunk, mely a falu fölé magasodik.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 7,7 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű.
- Kisvasút állomás Vármező 7,8 km-re. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll. A vonat füstje elvitte - Illetve az újjáépítés szele.
- Mini Nyárád Látogatóközpont Vármező 7,9 km-re. Fő látnivalója egy 10 m2-es terepasztal, mely a Felső-Nyárádmente ismertebb látnivalóit mutatja be miniatűr méretben.
- Unitárius templom Nyárádszentmárton 8 km-re. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben de Sancto Martino néven jelentkezik. Fej fölött - Felnéztem és megláttam a dobozt.
- Református templom Székelybere 8,1 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Mosdókő Bekecs-tető 8,2 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is - Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 8,2 km-re. Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén.
- Keménykőalji-forrás Vármező 8,2 km-re. Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk.
- Hollós-tó Bekecs 8,3 km-re. A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó.
- Vityál vára 8,6 km-re. A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn. Vár az esőben - A Pálos-kolostor után a várat vettük célba.
- Unitárius temető Csíkfalva 8,6 km-re. A csíkfalvi unitárius temetőben nagyméretű, különös alakú, régi, megdőlt sírkő található. Csak a dobozt találtam meg - Kerestem a sírköveket de nem találtam meg.
- Római őrtorony Szakadát 8,8 km-re. Nyárádremete határában, Szakadát felett egy római őrtorony helye található, mely egy komplex őr- és jelzőtorony rendszerhez tartozott. Csak az őrtorony helye - Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található.
- Nyárádszentimrei templom és harangláb 10,4 km-re. Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma. Szent Imre szobor - Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva.
- Féreglyuk Csíkfalva 10,5 km-re. Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
- Likas-kő Vármező 10,8 km-re. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található. Esős - Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük.
- Szentmihály 10,9 km-re. 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
- Kripta Székelykál 10,9 km-re. Kriptájának egyedüli megőrzött emléke egy sírkő, melynek 1647-ból származó érdekes felirata van. Újrapróbálom - A régi, beomlott kripta helyén lévő gödröt betömték.
- Unitárius templom Székelykál 11 km-re.   Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől.
- Vármező 11,1 km-re. Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
- Marosjára 11,7 km-re. 1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben.
- Székelykapu Erdőcsinád 11,7 km-re. 2013.
- Magyarpéterlaka 11,7 km-re. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben említik először Peturlaka néven.
- Katolikus templom Vármező 11,8 km-re. Az eredetileg iskolából és tanítói lakásból alakított hajlékot 1987-ben szentéllyel bővítették ki. Sunyi :-) - Elég rejtélyes rejtés.
- Nyárádszeredai Padlásmúzeum 11,8 km-re. A Padlásmúzeum Nyárádszeredában, a Szakadát utca végén, a 26/A számú házban padlásán található.
- Csanád vezér szobra Erdőcsinád 12,4 km-re. Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.
- Református templom Sóvárad 12,5 km-re. Az egyházközség jegyzőkönyvében ez a bejegyzés olvasható: 1763 jún 22 a Mária Terézia császárnő engedelméből a régi megrongálódó templom lebontásához fogván a megye egészen felépíttetett és 12 febr.
- Várhegy Vármező 12,7 km-re. Kapaszkodó - A vármezői látogatásunkból nem maradhatott ki az Égerfás-tó megtekintése.
- Tatársír Makfalva 12,7 km-re. A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
- Tündérek forrása Vármező 12,7 km-re. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize. Úton-útfélen - Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában.
- Római tábor Sóvárad 12,8 km-re.
- Síremlék Erdőcsinád 12,8 km-re. Az erdőcsinádi temető-együttes a falu nyugati határában található, három szomszédos dombocskát foglal magába.
- Kibéd 12,8 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
- Katonáné hegyese Abod 12,9 km-re. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
- Égerfás-tó Vármező 12,9 km-re. Egyre kisebb - Meghökkentünk, amikor megláttuk, hogy a kedvenc kis tavunkban alig van víz.
- Temető Erdőcsinád 13 km-re. Erdőcsinád temetői három szomszédos dombon helyezkednek el, a falutól északnyugatra. Puszpángbokrok - Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak.
- Ozsváth-csorgó 13 km-re. A szovátaiak szívesen fogyasztják, és nemcsak ők, hanem mi, és más biciklitúrázók is, habár hosszabb száraz időben néha elapad a vize. Csúszós talaj - Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket.
- Alsóbölkény 13,1 km-re. 1645-ben Magyarbölkény a neve.
- Fedetlen fedeles híd Sóvárad 13,2 km-re. A fedél megvédte a híd tartó- és járószerkezeteit a csapadéktól, valamint a nap szárító hatásától. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek - Pedig szerettem volna látni.
- Alsó-Halas pataki homokbánya 13,3 km-re. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található. Homokfal - A geodoboz a második fánál előkerült.
- Függőhíd Sóvárad 13,5 km-re. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található. Aranyos függőhíd - Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat.
- Pálos kolostor romjai Vármező 13,6 km-re. Nem lehetetlen, hogy a Nyárádremete feletti Vármezőn állott, mert itt pálos kolostor emlékét őrzi a hagyomány. Tőzikenézőben - A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak.
- Rigmány 13,6 km-re. Középkori katolikus lakói, majd a reformáció idején a reformátussá lett hívek Nyárádszentsimonhoz tartoztak. Második alkalommal itt - A helyet már ismertem, 2010 novemberében már jártam itt.
- Majálistér Makfalva Abod 13,7 km-re. Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
- Alsó fenyős Makfalva 13,8 km-re. Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
- Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen 14,2 km-re. A özelben egy különleges formájú tölgy maradványa van.
- Szászrégeni Mocsárerdő 14,2 km-re. A Keleti Kárpátok egyik kevésbé ismert és látogatott helyérekalauzolnálak el benneteket, a Szászrégen mellett találhatóMocsárerdőbe, ahol 400-700 éves tölgyfák őrzik Erdély régi szellemét. Amíg még lehet - A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják.
- Fehérnép sarka Makfalva 14,3 km-re. A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között.
- Nagy-ág melléke Vármező 14,3 km-re. Vármezőtől a Várhegyen is túl gyönyörű lombhullató erdőben kanyarog a gátertól tovább az út a Nagy-Nyárád, vagy másnéven Nagy-ág völgyében. Nyárádmenti legelő - A Nagy-ág le volt zárva sorompóval, ezért gyalog sétáltunk fel a tisztásig.
- Görgényi nárciszmező Görgényszentimre 14,4 km-re. Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Tömegnyomor - Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(.
- Református templom Makfalva 14,4 km-re. Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú.
- Református templom Székes 14,4 km-re. Az 1567. Alma a fa alatt - Mindig szerettük Székes környékét.
- Síremlék Doberdó Makfalva 14,5 km-re. Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta.
- Dózsa György mellszobra Makfalva 14,5 km-re.
- Orsova-kő Erdőlibánfalva 14,6 km-re.
- Geges 14,7 km-re. Területe már ősidők óta lakott. Ez nem egy emlékmű, csak egy sírhely - Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is.
- Népi iskola Geges 14,9 km-re. Népi iskola, Geges.
- Régi sírkövek Geges 14,9 km-re. A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
- Kisvasút állomás Szováta 14,9 km-re. A Marosvásárhely - Parajd keskeny-nyomtávolságú vasútvonalat 1912-ben kezdték el építeni, majd 1915-ben indul meg rajta a közlekedés. Rendezett állomás - Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
- Római őrtorony Libánfalva 15,1 km-re.
- Géra-csorgó Szováta 15,3 km-re. 2011-2012 környékén a szovátai önkormányzat a sóhegyek tövéből, a hegyből kibukó sósforrás vizét, a géravizet, a Géra utca, Csendes utca, Tölgyes utca találkozásához, az egykori Géra fürdő területére vezette be. Sósvíz - Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is.
- Református templom és harangláb Nyárádszentsimon 15,4 km-re. Van olyan hely, ahol az idő megállt, úgy tűnik. Új geodoboz új rejtekben - A közeli Csereoldal tatárpincéit terveztem felkeresni, de ha már itt voltam, elrejtettem a haranglábnál egy új geodobozt, új rejtekbe.
- Kilátótorony Szováta 15,5 km-re. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Magasban - Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból.
- Nádas-csorgó Szováta 15,6 km-re. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz. Sikátor végén - Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Falu harangja adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Mikháza térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Gyors találat - A doboz a földön volt...

Sikerült eljutni Mikháza környékére? Tetszett a Falu harangja? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

Rejtett látnivalók a közelben

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3728 helyszínt mutattunk be.

[ Fel ↑ ]
Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás, kirándulás, és kincskeresés. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.