Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát!
Római őrtorony - Szakadát - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Római őrtorony - Szakadát turisztikai látnivalói

A Maros megyei római határszakasz kutatása során számos, a védelmi vonalhoz tartozó lelőhelyet azonosítottak. Nyárádremete határában, Szakadát felett egy római őrtorony helye található, mely egy komplex őr- és jelzőtorony rendszerhez tartozott...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Néhány kép a Római őrtorony - Szakadát képtárból:

Belterület
Belterület
Erdészeti jelzés
Erdészeti jelzés
Kidöntött jelzőkő
Kidöntött jelzőkő

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Római őrtorony Szakadát fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22626 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

Fedezzétek fel Szakadát és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Római őrtorony!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Vármező, 2,62 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Köszvényes-Remete környéke Köszvényes-Remete fekvése, a remetei Bocskai család, a Nagy-Nyárád havasvidéke, Nyárád eredete. Nagy és Kiság. Várhegy, az itt volt várnak romjai. Regék, kilátás. Vármező, Rákóczi-halom, kápolnarom. Vettető. Szakadát bércze, Szakadát vára. Tatárhágó. Boroslányos, csata a tatárokkal, a székelyek győzelme. Várlátó. Melegsugó pataka. Likaskő, Tompatető, kilátás. Tompa vára. Vityal vára, annak mostani romjai. Vityal pataka. Bélmező vára, a remetevidéki várlánczolat.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Római őrtorony Szakadát közelében?
- Keménykőalji-forrás - Vármező 1,2 km-re. Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk.
- Mini Nyárád Látogatóközpont - Vármező 1,2 km-re. Fő látnivalója egy 10 m2-es terepasztal, mely a Felső-Nyárádmente ismertebb látnivalóit mutatja be miniatűr méretben.
- Kisvasút állomás - Vármező 1,4 km-re. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll. A vonat füstje elvitte - Illetve az újjáépítés szele.
- Vármező 2,4 km-re. Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
- Katolikus templom - Vármező 3,2 km-re. Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Sunyi :-) - Elég rejtélyes rejtés. (látnivaló és geodoboz)
- Likas-kő Vármező 3,6 km-re. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található. Esős - Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. (különleges hely geodobozzal)
- Tündérek forrása Vármező 3,9 km-re. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize. Úton-útfélen - Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. (itt geodobozt is lehet keresni)
- Várhegy Vármező 4 km-re. Kapaszkodó - A vármezői látogatásunkból nem maradhatott ki az Égerfás-tó megtekintése.
- Égerfás-tó Vármező 4,2 km-re. Egyre kisebb - Meghökkentünk, amikor megláttuk, hogy a kedvenc kis tavunkban alig van víz.
- Katolikus temető Nyárádremete 4,3 km-re. Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Őszapók - Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. (látnivaló és geodoboz)
- Vityál vára 4,5 km-re. A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn. Vár az esőben - A Pálos-kolostor után a várat vettük célba.
- Hollós-tó Bekecs 4,6 km-re. Ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
- Pálos kolostor romjai Vármező 4,8 km-re. Nem lehetetlen, hogy a Nyárádremete feletti Vármezőn állott, mert itt pálos kolostor emlékét őrzi a hagyomány. Tőzikenézőben - A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak.
- Mosdókő Bekecs-tető 5 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is - Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség.
- Vész-kő Bekecs-tető 5,2 km-re. A Bökecs tetején, a Vész-mező szélén, az erdei út mellett található egy másik kő is. Rendben - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót.
- Bökecs leve Bekecs-tető 5,2 km-re. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak. Működik - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen.
- Alsó-Halas pataki homokbánya 5,3 km-re. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található. Homokfal - A geodoboz a második fánál előkerült.
- Ökumenikus kápolna Bekecs-tető 5,4 km-re. A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye. Már megint nincs - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz.
- Ozsváth-csorgó 5,4 km-re. Az Ozsváth-csorgó Nyárádremete és Szováta között található, az út mellett. Csúszós talaj - Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 5,6 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű.
- Nagy-ág melléke Vármező 6 km-re. Ha szereted a pisztrángot hazafele megkóstolhatod. Nyárádmenti legelő - A Nagy-ág le volt zárva sorompóval, ezért gyalog sétáltunk fel a tisztásig.
- Óriások árka Nyárádselye 6,6 km-re. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
- Macska-tető Vármező 7,1 km-re. A Vadmacska-csúcs a két Nyárád közötti gerinc egyik kimagasló pontja. Engem pásztorkutyák fordítottak vissza - A nyáron egy alkalommal én is próbálkoztam.
- Református templom Nyárádselye 8,2 km-re.
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza 8,7 km-re. A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Nem zár jól a doboz - A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve.
- Tündérek útja Vármező 8,7 km-re. A Tündérek-útja Vármezőtől keletre helyezkedik el, a Kaca-hegy, az Alsó-Kaca tisztás között, a Kaca-patak forrásvidékén.
- Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 8,7 km-re. Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. Csendes hely - A dobozt a bodobácsok őrzik.
- A legrégebbi székelykapu Mikháza 8,7 km-re. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
- Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 8,7 km-re.
- Suvadás Nyárádselye 8,8 km-re. Túrabot nélkül senkinek sem ajánlom. Karbantartás - A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
- Kisvasút állomás Szováta 8,8 km-re. A Marosvásárhely - Parajd keskeny-nyomtávolságú vasútvonalat 1912-ben kezdték el építeni, majd 1915-ben indul meg rajta a közlekedés. Rendezett állomás - Ma megint Szovátán dolgoztam, a környéken is volt dolgom.
- Falu harangja Mikháza 8,8 km-re. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. Gyors találat - A doboz a földön volt.
- Kilátótorony Szováta 8,9 km-re. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Magasban - Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból.
- Adrenalin Plus kalandpark Szováta 9 km-re. Adrenalin Plus kalandpark - Tivoli tó, Szováta. Pontosan egy hónap után - Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután.
- Rigó-tó Szováta 9 km-re. A Rigó-tó a Szováta környéki tavak egyike, több irányból is meg lehet közelíteni. Narancsízű tictac cukorkák - Abban az erdőben, ahol a Szováta környéki tavak találhatók, több jelzett és jelzetlen, sétány és ösvény van.
- Római katonai tábor Mikháza 9,1 km-re. A több, mint 2 hektáron elterülő mikházi római katonai tábor Maros megye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye.
- Kilátó Piroska-tó Szováta 9,1 km-re. Jellemző a hely egyedien gazdag változatosságára, hogy amíg a Vörös-tó só-koncentrációja elég magas, addig a közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Piri fentről - Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók.
- Géra-csorgó Szováta 9,1 km-re. 2011-2012 környékén a szovátai önkormányzat a sóhegyek tövéből, a hegyből kibukó sósforrás vizét, a géravizet, a Géra utca, Csendes utca, Tölgyes utca találkozásához, az egykori Géra fürdő területére vezette be. Sósvíz - Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is.
- Sóhegy Szováta 9,1 km-re.
- Tivoli-tó Szováta 9,1 km-re. E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik a tó, tetszett a rejtés is - Tetszik ez a tó.
- Mogyorósi-tó Szováta 9,2 km-re. Nem kell hosszában és hosszasan keresni - Bár a Rigó-tó és a Mogyorósi-tó viszonylag közel vannak egymáshoz, 150-200 m távolságra, a két tó között nem a nyílegyenes, az árkon-bokron a járható út.
- Piroska-tó Szováta 9,2 km-re.
- Kilátó Vörös-tó Szováta 9,2 km-re. A tó fölött kilátó épült. Magyar Husvet Szovatan IV - Itt is minden rendben volt.
- Tájoló kilátó Mikháza 9,2 km-re. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
- Idődoboz pavilonok Mikháza 9,2 km-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Mezítlábas ösvény Szováta 9,3 km-re. Az ösvény más és más felületű anyagokból áll, melyeken mezítláb gyalogolva stimuláljuk a talp különböző reflexpontjait.
- Orsova-kő Erdőlibánfalva 9,4 km-re.
- Medve-tó Szováta 9,4 km-re. Látnivalói a Medve-tó, a Mogyorósi-tó, a kis sósvizű tavak: Zöld-tó, Vörös-tó és Fekete-tó, a fürdőtelep vadászkastély stílusú villái, a Szováta faluban található református templom. Medve nem volt a környéken - Mert nagyon sok a kétlábú látogató.
- Nádas-csorgó Szováta 9,5 km-re. A forrás vize egyesek szerint a legjobb Szovátán, sokan hordják is. Sikátor végén - Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta.
- Kendő régi sírkövei 9,6 km-re.
- Mária-forrás Szováta 9,6 km-re. Vizét vannak akik fogyasztják, annak ellenére, hogy időnként a forrás fölött tábla hirdeti, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket - A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van.
- Református templom Kendő 9,8 km-re. Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb - A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Tyukász-domb Szováta 10 km-re. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát. 14 kereszt - Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet.
- Drakula kripta-ház Deményháza 10 km-re. Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
- Katolikus templom Deményháza 10,3 km-re. 1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve.
- Függőhíd Sóvárad 10,3 km-re. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található. Aranyos függőhíd - Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat.
- Református templom Sóvárad 10,5 km-re. Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították - Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő.
- Római tábor Sóvárad 10,6 km-re.
- Fedetlen fedeles híd Sóvárad 10,9 km-re. Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek - Pedig szerettem volna látni.
- Római őrtorony Libánfalva 11,1 km-re.
- Kockás liliom Búzaháza 11,5 km-re. A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva - Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok.
- Tulipán és levendula Márkod 11,5 km-re. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
- Szentmihály 11,9 km-re. 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
- Református templom Nyárádmagyaros 11,9 km-re. 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája.
- Katolikus templom Jobbágytelke 12,3 km-re. Jobbágytelke közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik. Szemmagasságban - Nem emlékeztem a segítő információra.
- Református templom Berekeresztúr 12,5 km-re. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. Tető alatt - Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Kockásliliom Búzaháza 12,8 km-re. Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Vékonykarúak elönyben - Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt.
- Katolikus templom Székelyhodos 12,9 km-re. Nevét egykor hódban gazdag határáról kapta. Csendes falu - Tetszett a falu.
- Rabsonné útja Illyésmező 13,8 km-re. A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal.
- Kibéd 13,8 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
- Ropó-domb Székelybere 14 km-re. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
- Református templom Székelybere 14,2 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 14,3 km-re. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
- Ehedi temető 14,4 km-re. Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról. Szép őszi idő - A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség.
- Görgényi nárciszmező Görgényszentimre 14,5 km-re. Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Tömegnyomor - Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(.
- Siklódi kő 14,8 km-re. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
- Szikla a Siklódi-kő lábánál 15,1 km-re. Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre.
- Trópusi lepkeház Parajd 15,3 km-re. Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket. Belülről is - Bent is szép, érdemes meglátogatni.
- Parajdi Sóbánya 15,4 km-re. Nyugat felől jövet Parajd Hargita megye kapuja. Forgalom - Nem felvonultunk, ahnem levonultunk ma a bányába.
- Református templom Parajd 15,6 km-re. Parajd, mint település, Sófalva tanyabokraként alakult ki.
- Tatársír Makfalva 15,7 km-re. A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
- Evszakok Parajd 15,8 km-re.
- Új római katolikus templom Parajd 15,8 km-re.
- Nyárádszentimrei templom és harangláb 15,8 km-re. Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Szent Imre szobor - Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva.
- Fordított házikó Parajd 15,9 km-re. Alapterülete 8×5 m.
- Unitárius templom Iszló 16 km-re. A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
- Katonáné hegyese Abod 16 km-re. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
- Fehérnép sarka Makfalva 16 km-re. A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között.
- Sóhát és Sószoros Parajd 16,1 km-re. Legmagasabb pontja a Sóhegy (576 m). Új doboz - Rejtettem egy új dobozt a Sószorosban.
- Rabsonné útja Deszkásvár 16,1 km-re. Ez az Orbán Balázs által is leírt töltés lenne a mondában is emlegetett, tulajdonképpeni Rabsóné útja.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Római őrtorony adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Szakadát térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Csak az őrtorony helye - Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található...
  • Megközelítés - A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre...

Sikerült eljutni Szakadát környékére? Tetszett a Római őrtorony? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

Rejtett látnivalók a közelben

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3730 helyszínt mutattunk be.

[ Fel ↑ ]
Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás, kirándulás, és kincskeresés. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.