Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát!
Szentlélek-kápolna - Széphavas - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Szentlélek-kápolna - Széphavas turisztikai látnivalói

Vándor, aki a műúton robogsz le a százéves határig, szállj ki, és gyalogolj fel ide - a hely kultikus hangulatának élményét elképesztő körpanoráma egészíti ki. Kézzelfogható közelségben délnyugatra a Pogány-havas, lábunk alatt a Tatros völgye, annak túloldalán a völgy keleti hegyoldalai, gondozott kaszálóival...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Néhány kép a Szentlélek-kápolna - Széphavas képtárból:

Széphavasi kápolna
Széphavasi kápolna
Szent László-kápolna
Szent László-kápolna
Jézus a kereszten
Jézus a kereszten
Nyílás
Nyílás
Motívumok
Motívumok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Szentlélek-kápolna Széphavas fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22626 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

Fedezzétek fel Széphavas és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Szentlélek-kápolna!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Komjátpataka, 1,41 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Gyimesi szoros Gyimesi szoros. Fügéstető. A Tatros és mellékvölgyei. Erdőpusztitás. A Gyimesi szorosi csángó faluk. Lakházak. öltözet, ünnepeik, keresztelés, menyegző, utolsó vacsora. A Hidegség. Tárhavas. Bálványos. Gyimes-Bükk. Gyimesi vám. Oláh vám. Magyar és Oláh-Csügés. A moldovai csángók.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Szentlélek-kápolna Széphavas közelében?
- Ortodox kolostor - Bükkloka 2,7 km-re. Ortodox. Az út mellett minden lehetséges rejteket megnéztem, de nem jöttem rá, hogy melyik lehet a majdnem drive-in rejtek. Hirtelen találat. Hirtelen előhúztuk a dobozt a rejtekből, és ugyanolyan gyorsan vissza is ültettük, amíg szabad volt a terep. Egy drive-in rejtés. Egy kétnapos kincskereső túrára, kirándulásra indultam.
- Gyimesi hágó 2,8 km-re. Gyimes vidékének megközelítése a Gyimesi hágó, régi nevén Tekerőhágó, irányából történik. Piheno. Vasarnap itt kezdtuk a keresest, es meg is talaltuk a dobozt. A doboz megvan. A pogányhavasról vissza fele jövet gondoltuk, hogy még teszünk egy próbálkozást a doboz megtalálására és csodák csodájára a dobozt megkaptuk első megtalálóként. Hihetetlen. Ennnyi ember hiszi azt, hogy egy ház háta mögött csak WC lehet.
- Pogány-havas 2,9 km-re. A Pogány-havas és környéke, az év minden szakában érdekes látnivalót nyújt. Virágok doboz helyett. Egy rövid túrát terveztünk közel a Gyimesekhez. Jégkoloncok a Pogányhavason. A Szent László emlékhelyről jöttem át a két havast összekötő, lépten-nyomon kidölt, derékbatört fenyőktől akadálypályává vált erdei uton. A teton. Megtalaltuk a dobozt a kijelolt helyen.
- Régi sáncok - Gyimesfelsőlok 2,9 km-re. A gyimesfelsőloki régi sáncokat 1701-1702-ben építették a tatár betörések ellen.
- Rompáca borvíz Csíkajnád 3,2 km-re. A helyiek szerint a rompácai borvíznek gyógyhatása van, sokan ma is használják.
- Szent László emlékhely Csíkszépvíz 3,4 km-re. A Szent László emlékhely magába foglalja a Szent László kápolna konzervált romjait, Szent László kövét, valamint Szent László kútját és az újonnan épült haranglábat. Kis Pogány havas. A Szépvízi tároló rejtekhelyén mikor belőttem a következő célpontot, ami a Kis Pogány Havas volt, úgy döntöttem, nem megyek vissza Szépvízre, toronyiránt rövidebb. A cél. Végre elértünk a kitűzött célhoz.
- Szent László köve Pogányhavas 3,5 km-re. Személyében nagy hős és nagy királyképe rajzolódik elénk.
- Kicsi Pogányhavas 3,7 km-re.
- Hosszúvontató-itató Csíkszépvíz 3,9 km-re. Mellette fából ácsolt, asztalból és padokból álló, fedetlen pihenőhely. Sajnos. Ez volt a második állomásunk a Szent László Emlékhely fele.
- Ortodox templom Bükkloka 4 km-re. A Tatros forrása és Piposz felé indultunk, megálltunk kicsit ennél a templomnál, megcsodálni a környéket. Ortodox templom 2 geodobozzal. Bükkloka Csíkszépvízhez tartozik.
- Egy elfelejtett földvar 4,4 km-re. Igeretemnek megfeleloen megosztom veletek, egy a szakirodalomban alig emlegetett  foldvar helyet. Elfelejtett ösvényeken az elfelejtett földvárhoz. Miután megjártuk a Hegy útját, a Pogány havasról ezt a várat vettük célba, természetesen árkon-bokron át, erdőn-mezőn át, vagyis inkább csak sűrű, szúrós erdőn át, de végül aztán csak oda jutottunk a várhoz. Vasvilla nélkül, az elfelejtett földvárnál. Meli-ékkel közösen indultunk egy kis körtúrára, Csíkszépvízből indulva, a Hegy útján egészen a Pogányhavasig, onnan le az Elfelejtett földvárig, majd Cibrefürdő érintésével vissza a faluba. Foldvar. Tehat meg az,,elfelejtett fodvarig" nem ertel fel az eso miatt?Az altalam elkuldott kepek nem ertek el hozzad?A cibrei rejtek tenyleg doboz nelkul volt akkor.
- Nagy Pájszó teteje 4,7 km-re. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.
- Egy viadukt a Gyimesekben Bánya-pataki völgyhíd 4,7 km-re. Megépítésére a Monarchia és a román állam közötti megállapodás alapján került sor. A rejtekfotót megnézted?. Szerintem a rejtekfotón elég egyértelműen látszik a rejtek helye. Viadukt. Átmentem alatta, végig mentem rajta, körbe jártam, csihánnyal csípettem magamat, bokrok között szúrattam magamat, de a rejteket nem sikerült megtalálnom. Virágos völgyben. Virágos völgyben haladtunk, míg nem elértük a régi illetve az új völgyhidat.
- Ladók- vagy Cifra-völgyhíd 4,8 km-re. A Ladók-völgyíd a lóvészi állomás közvetlen közelében fekszik, hossza 112,45 m, a völgy legmélyebb pontja felett a pályaszint 31 m. Üres az első hely. Szerénységből meghagytam az üres első helyet, hátha még valakit arra késztet, hogy meglátogassa ezt a szép kőhíd maradványt, mert érdemes. Szép híd lehetett újkorában. Még ki se hűlt a rejtés, s már meg is lett. Ladók-, vagy Cifra-völgyhíd. Jo moka volt :) A talalkozo alkalmaval egyikunk rejtette, a tobbiek pedig megkerestek.
- Utusaly-völgyhíd Görbepataka 4,8 km-re. Az Utusaly-völgyhíd 140 m hosszú és 30 m magas, központi része párhuzamos övő, rácsozott, felsőpályás szerkezető, boltozott részekkel.
- Lóvészi állomás és alagút 4,9 km-re. A lóvészi alagút kijárata közelében volt a 17-dik számú őrház - az alagútnak Görbepatak felé van a kijárati oldala, és Rákos-pataka felé a bejárati oldal, Csíkszereda felől. Királynénk nyomában. Nagy mérnöki alkotás volt az alagút, és korához képest - no meg több "felszabadítás" ellenére - jó állapotban van.
- Bagolyvár Görbepataka 5,1 km-re. Görbepataka település Bagolyvár elnevezésű csodálatossziklaképződménye, impozáns sziklacsúcsa a második világháború idején fontos stratégiai szerepet töltött be. Bunker. Felmásztam a domb tetejére és közben ismeretséget kötöttem több pacival. Hova lettek a keresztek. Mivel a Nok napjat a Gyimesekben toltottuk a Bagolyvar bunkert nem hagyhattam ki. Második világháborús bunker. Pünkösdkor, útban Gyimesbükk fele felkerestük a Bagolyvárat és a második világháborús bunkert.
- Alagút felett Lóvész 5,2 km-re. Amíg a vonat a vasúti alagútban haladhat, mi az alagút felett sétálhatunk az Utusaly vasúti megálló és a lóvészi állomás között.
- Pogányhavasi vár Csíkszentmihály 5,2 km-re. Csíkszentmihály község határán, a nevezetes Pogányhavas keleti részén, egy hajdani vár szétporladó romjai láthatók.
- Szent Benedek-kápolna Görbepataka 5,3 km-re. A Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében. Érdekes kápolna. Különleges építésű kápolna. Most is. Nem lehet kihagyni ezt a helyet. Ez volt a nap utolsó geodoboza. Amire könnyen ráleltünk, de jött még két család és meg kellett várjuk míg odébb állnak.
- Karakó-völgyhíd Lóvész 5,4 km-re. A szép, romantikus táj mellett látnivalói olyan remek műtárgyak, mint a Karakó, a Ladók, az Utusaly és a Bánya völgyhidak, illetve a lóvészi alagút. Gigantikus méretek. Előbb távolról csodáltuk meg, majd alulról, oldalról, aztán a tetején sétálgattunk a kellemes napsütésben. EKE tabor. A csikszépvízi EKE Táborban szervezett kirándulás pikantériája volt ez a dobozkeresés. Rejtekhely találkozó második napján. A VI-ik rejtekhely találkozó második napjának első állomása volt ez a völgyhíd.
- Felsőcibre 5,5 km-re.
- Karakó vasúti viadukt Lóvész 5,5 km-re. Az impozáns mérető Karakó-hídvölgy Székelyföld egyik kevésbé ismert, elrejtett völgyében fekszik, annak vadregényes környéke fölé magasan kiemelkedik, Csíkszereda felől közeledve már messziről látszik.
- Csíkszépvízi víztároló 5,6 km-re. A Csíkszeredától 14 km-re északkeletre található csíkszépvízi víztároló Csíkszereda vízellátását biztosítja. Kora esti séta. Nagyon szép volt a tó a lemenő nap fényében, jól esett a tavasz első virágai között járni. Őszi gombakínálat. Szép kilátással, gazdag és változatos gombakínálattal honorálta a rejtekhely a kitartást, lévén hogy a Tolvajosról majdnem visszafordultam, annyira borus, ködös és hideg volt. Szép a kilátás a tóra. Meglett a csutak dobozostól.
- Alsócibrei fürdő Csíkszépvíz 5,9 km-re. Az alsócibrei fürdő Csíkszépvíz és Csíkszentmihály határában található, a szépvíziek majálisozó helye volt. Emlékmű és új geodoboz. Cibrefürdő bejáratánál egy közel négy tonnás emlékművet helyeztek el, mely az 1694-es tatár betöréskor megsemmisült Cibrefalvának állít emléket. Jo lenne megfurodni. Megtalaltuk. Jól jött a feredő. Ez a feredő éppen jól jött a szentmihályi kaland után, így sikerült rövidesen kimosakodni a porból, és embert faragni magamból, mielőtt bemerészkednék a következő emberlakta településre.
- Piposz birtok Bükkloka 6,2 km-re. Csodatanya. Rég készülünk ide, most eljöttünk pár napra.
- Hegy útja Csíkszépvíz 6,4 km-re. Csíkszépvíz központjából indul a fehér alapon piros kereszt jelzésű túraútvonal, amely a régi út - az egykori országút nyomvonalán halad. Egy ötletes rejtés és egy új látnivaló a Hegy útján. Miután az általam elrejtett, doboz nélküli geodoboz eltűnt, örültem az újratelepítésnek, amit a román geojátszótérnek köszönhetünk. Doboz nélküli rejtek. Elindultunk, hogy megnézzük a Szent László Emlékhelyet. Doboz nélküli geodoboz. A tavaly júniusban jártam először a Hegy útján.
- Felszegi csengettyű Csíkszépvíz 6,6 km-re. 1873-ban vásárolta, és állíttatta a község akkori közjegyzője Balázs Lajos. Kisharang. Ahhoz képest, hogy az orrom után mentem, könnyen rátaláltam a haranglábra. Egy regi haranglab. Ez egy nagyon szep haranglab, mint latom megvan a sulya is a tortenelemben. Mienk volt az elso bejegyzes. Megtalaltuk, koszonjuk.
- Rompáca-tanösvény Csíkajnád 6,7 km-re. A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe.
- Szent István katolikus templom Csíkajnád 6,7 km-re. Csíkajnád első templomát 1514-ben a Bernáld-család építette, a kápolnát később kibővítik.
- Kis-Havas Csíkszépviz 6,9 km-re. Amikor ezen a vidéken a kunokkal hadakozott, a csatából visszatérve egy patakból a lovát ezekkel a szavakkal itatta meg: Igyál lovam, mert ez szép viz. Új geodoboz új helyen. .
- Csíkajnádi Kálvária 7 km-re. Ezeken a helyeken állt a csíkajnádi Kálvária 15 keresztje 1933-1948 között, Soó Dénes plébános idejében.
- Sebő Ödön keresztje Ugrapataka 7,1 km-re. A térkép szerint egy keresztnek kellett volna következni a gerincen, de bárhogy tekergettem is a nyakam, nem találtam meg. Hát az úgy volt, hogy.... Ezen a helyen először radupuscarciuc rejtett, a román nyelvű geotrekking felületen volt bejelentve a rejtés. 2 doboz. Egy pet előformát kerestünk, de először egy nagyobbacska dobozt találtunk, egy másik játszótér dobozát.
- Gyertyán-tető 7,3 km-re. Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel.
- Borospataka Gyimesközéplok 7,4 km-re. Mintha mézeskalácsból lennének. Sok kicsi mesebeli házikó, meg ne kóstold, nem mézeskalácsból van, és a boszorkány sem leselkedik. Előadás előtt, a kerítés után. A pünkösdi geotúra-geocitrom után a nap utolsó programpontja számomra a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása volt, melyet a borospataki skanzen színpadán tartottak.
- Motorsirülő Szénás-út 7,6 km-re. A Motorsirülő a Szénás út és a főgerinc találkozásától alig több mint száz méterre található, északkelet felé. Támfal. Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz. Serüljünk sze. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat.
- Sziklavilág Setétpataka 7,7 km-re. A Gyimesközéplokhoz tartozó falut szórványos házcsoportok alkotják. Setétpatak. Gyimesbükkről visszafele megkerestük ezt a dobozt is, a házakig autóval mentünk, de onnan jöhetett a túrázás. Setét nem volt, patak igen s doboz is felette. Felmásztunk a sziklákhoz, Imecs kivadászta a dobozt a rejtekből. Elhanyagolt fürdő. A Vojkahavastól visszafele jövet megkerestük ezt a helyet is.
- Szent Ilona-kápolna Csíkajnád 7,7 km-re. Szent Ilona 248-330 között élt, Constantius császár felesége lehetett, Nagy Konstantin császár édesanyja.
- Csíkszentmihály hársfái 7,9 km-re. .. Izgalmas volt a keresgélés. Ha Csobotfalván azt írtam, hogy porosak voltak a "dobogtató" gerendái, akkor a szentmihályi lépcsőhöz képest ezt nem kifejezés! A geodobozt is nagyjából ellepte, de sebaj, annál izgalmasabb volt a keresgélés! Hosszas leskelődés (fel a tetőre - ki az utcára: vajon lát-e valaki? - be a sarokba - megint ki az utcára. A csíkszentmihályi rejtés. Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket. Csíkszentmihály. Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk.
- Katolikus templom Csíkszentmihály 7,9 km-re. Csíkszentmihály római-katolikus templomának magas, karcsú tornya mai formáját a XVIII-dik század elején nyerte, amikor magasították, de ablakai még a gótikus kor jegyeit hordozzák. Ott van a hozzászólásoknál. Gondolom, hogy nem le, hanem fel szeretnél tölteni képeket a szóban forgó rejtekhelyekhez. Szentmihály. Ez a rejtekhely nem jelenik meg a megtalált rejtekhelyek között. Fehér Madonna. Ez az egyik legszebb templom a környéken, legalábbis az én véleményem szerint.
- Tatros-forrás Bükkloka 7,9 km-re. A Tatros-folyó forrásának felderítésére indult el baráti csapatunk a szépvizi közbirtokosság támogatásával. Amikor futnak a nők utánad, jobb ha megállsz. Ma volt a második alkalom az idén, amikor megpróbáltam eljutni (újra) a Tatros forrásaihoz. Másodszorra. Másodszori nekifutásra eljutottunk a forrásig. Égszakadás. Elindultunk forráskeresőbe.
- Kőd-vonulat Csíkajnád 8,5 km-re. Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg.
- Római-katolikus templom Csíkszentmiklós 8,7 km-re. Csíkszentmiklós a környék egyik legrégibb települése és legrégibb a plébániája. Itt is rend és fegyelem. Ahogy tapasztaltam a mai napon, a környék templomai rendbe vannak téve és megtörténhet, hogy több doboz látta a kárát. Elázva. Ezúttal szerencsére nem mi áztunk el, hanem sajnos a geodoboz. Fölösleges akadályugrás után. A helyszínre érkezve, az épületegyüttest fényképezve, rossz irányba indultam meg, így egy adott pillanatban egy kerítésen is át kellett szökni, majd körbejárni a templomot övező várfalat, amíg bejuthattam a rejtek közelébe.
- Kőcsonka Balaskó vára 8,8 km-re. Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek.
- Bükkfa a Kolos-tető mellett 9 km-re. A törzse üreges, a szekérút felé eső része hiányzik.
- Kolos-tető Csíki-havasok 9,1 km-re. Az 1246 m magas Kolos-tető a Csíki-havasok egyik mellékgerincén található, a Sándor dombja és a Piricske-tető között. A Szénás-úton a Kolos-tető felé. A Szépvízi-víztároló mellől induló Szénás-úton közelítettem meg a helyszínt.
- Borzsovafürdő 9,1 km-re. A terület élővilága nagyon gazdag. Mosolyka. A rejteket megtaláltuk, de sajnos a mosolyka mögött nem volt semmilyen doboz, pedig átfésültük érte az egész helyet :( Reméljük így is elfogadható a megtalálás. Mosolykás doboz. Mosolyka nem volt a helyén, de visszatettük. Meglepetés rejtek. Nagy mosolykára számítottum, ehelyett egy kicsit találtunk.
- Hegyi menedékhely Szellő-tető 9,5 km-re. A Szellő-tetőn, a csúcstól körülbelül 250 méterre található menedékhelyet a Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata állította fel, a Biztonságos hegyi turizmus program részeként.
- Hármaskő és a Kondra-kereszt 9,8 km-re. Egy hármas tagozódású, triászkori dolomitmészkőből álló sziklaszirt, mely őskori kristályos alapkőzeten áll. Transzgyimes. A Transzgyimes immár örökre beleégett a tudatunkba. Transz-Gyimes. M Hármaskő és a Kondra-kereszt. Megtalaltuk a rejtekhely talalkozo "transzgyimesi" expedicioja alkalmaval.
- Szellő-tető csúcs Csíki-havasok 9,8 km-re. Ám a Szellő az ismertebb, a könnyebben elérhető. Lengedező. Felkapaszkodtunk a tetőre, kicsodálkoztuk magunkat, és kerestünk, kutattunk de a tető alatt semmit sem találtunk. Drájvin túra a csíki Nemere tetejére. Az eredeti elképzelés szerint a gyimesi hágóról indultunk volna a gerincúton. EKE-tábor. Az EKE-táborból való egyik kirándulás alkalmával jutottam el a Szellő tetőre új barátommal, Kozman Botondal ahol megkaptuk ezt a kerek geodobozt.
- Csíki Székely Krónika Vacsárcsi 9,9 km-re. Vacsárcsi első hiteles említése az 1560-as évekből származik, azonban a korábbi történetére több, elsősorban régészeti adat utal.
- Katolikus templom Csíkborzsova 10 km-re. A Csíkszeredát Szépvizzel összekötő országútról nézve csak templomtorony jelzi, hogy a dombok mögött település húzódik meg. Más stilus. Ez a templom egyáltalán nem idevalósi stílusban épült. Neogótikus templom. Megtalaltuk. A templomnál. Ez a doboz is meglett még mielőtt a kápolnát megtekintettük.
- Kavics- és homokbánya Csíkszépvíz 10,1 km-re. Egy kerékpártúra alkalmával, véletlenül bukkantam rá.
- A százkarú bükkfa Farkasvész sarka 10,2 km-re. A Csíki-havasok piros kereszttel jelzett túraútvonalából, a Kolos-tető és a Sándor dombja között, a Farkasvész sarkától észak-keletre, egy meredek oldalvölgy ereszkedik alá a Fenyővize-patak völgyébe.
- Szent József-kápolna Csíkborzsova 10,3 km-re. A fakápolna helyébe a falu 1794–1821. Régi sírok. Itt az első kapu nem volt nyitva, szerencsére hátul volt a nagy kapu, be tudtam menni a temetőbe. Erdekes kapolna regi kokeresztekkel. Ez igy van. Kapolna. Megtalaltuk.
- Vár-domb Csíkcsomortán 10,3 km-re. A Várdombról szép kilátás nyilik a fenyvesnőtte szép Remete-patak völgyére, melynek hátterében a Bodos feje magasul fel, valamint a szemben levő Nagy Somlyóra. Latszat es valosag. A doboz rendesen visszakerult akkor a helyere, takartam. A döntőbíró szerepében. Nem szeretek beszélgetésekbe beleszólni, és a döntőbíró szerepében tetszelegni (előre is elnézést kérek), de van néhány fontos információ, ami egy kissé árnyalja a valóságot. Szerencsésen megtaláltam este hét körül. A noteszbe azt hiszem, véletlenül 15-ét írtam, de annyi baj legyen.
- Kőbánya Csíkdelne 10,3 km-re. Hargita megyében több, külszíni robbantásos fejtéssel dolgozó, nagyméretű bánya van. Egy felcsiki korut. Ha mar kobanya legyen meg ez is. A bánya. Jól eset ez a kis séta és nagyon szép volt a kilátás a dombtetőről. Szerencsere nem veszett el. Amikor odaertem latom, hogy a ko el van mozditva, es nincs benne a doboz.
- Remete-patak völgye Csíkcsomortán 10,4 km-re. Gyönyörű és tiszta piknikezőhely a Remete-patak völgyében, nem messze Csíkcsomortántól.
- Vízimalom Gyimesközéplok 10,4 km-re. A gyimesközéploki vízimalom a XIX-dik században épült, magánterületen található.
- Sándor dombja Csomortán 10,9 km-re. A Sándor dombja nem egy kiemelkedő, különleges hegycsúcs - inkább csak egy laposabb domb, viszont nagyon jó kilátás nyílik innen körbe, a Csíki havasok közeli csúcsaira.
- Gyimesközéplok 11 km-re. Három nagy település alkotja: a legfiatalabb Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk.
- Hideg-kút Borospataka 11,5 km-re. A Boros-patak völgyében terül el Borospataka, mely Gyimesközéplokhoz tartozó település. Ez tényleg hideg. Elsőnek találtuk meg a dobozt, ezen a lélegzetelállító, mesebeli fennsíkon.
- Vacsárcsi kőbánya 11,5 km-re. Csak bazaltandezitek, de formára hasonlóak a híres alsórákosi bazaltoszlopokhoz. Esti séta 1. Esti sétára indultunk a környékre. Bányatavacska. Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. Szent Pal bucsu idejen. Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan.
- Bunkerek az Árpád-vonalon Gyimesközéplok 11,7 km-re. Bunkersorozat. A geodoboz a helyén van. A Nagy-patak völgyének bunkerei. A Nagy-patak völgyében összesen 5 régi, az egykori Árpád-vonalhoz tartozó bunker maradványa található, ebből 4 a völgy bal oldalán van.
- Négy ismeretlen magyar honvéd sírja Hegyes-havas 11,7 km-re. 1944 augusztus-szeptember.
- Apa-havas Borospataka 11,9 km-re. Ahogy véget ér a köves út, kijutunk az erdőből, kezdődik a legelő. Még igazi tél van az Apa-havas tetején. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát. Kivágott facsemeték. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Nyugalom és méltóság. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak.
- Katolikus templom Csíkcsomortán 12 km-re. Csíkszeredától 7 km-re északkeletre, az Aracs- és Remete-patakok találkozásánál fekszik. Új templom. Na, ez volt egyik legkönnyebben megtalált dobozom. Jobb két geodoboz, mint egy. A csomortáni katolikus templomnak tavaly május óta van még egy második geodoboza is, mely a román geojátszótér rejtése. Templomkertben. Meg amikor egy aggal halasztam le Aracs patak volgyeben a ladikot (mivel nem szulettem oriasnak es kicsiszeket sem vittem oda magammal) a "pap halalanal" akkor meg talan templomocska sem letezett Csomortanban.
- Régi zsidó temető Gyimesközéplok 12,1 km-re. Apró temető. A doboz a helyén van, és megtalálta jkgabor is! Az apró temető valóban teljesen el van hanyagolva. Gondozatlan temető a hegygerincen. Közel a hidegségi letérőhöz, a vasúti őrházzal szemben parkoltam.
- Sarlós Boldogasszony kápolna Hidegség 12,1 km-re. A Sarlós Boldogasszony tiszteletére felszentelt, a Hidegség völgyéhez tartozó Bándpatakán található templomot 1927-ben építették - 2001-ben kibővítették, majd 2004-ben egy új toronnyal toldják meg. A lourdesi szűz. Azért az utóbbi időben szerencsére leaszfaltoztak egy-két utcát, itt a Gyimesekben, mert hajdanában, ilyenkor nagyon meg volt olvadva. Üres rejtek. Már sötétedés után érkeztem a helyszínre.
- Római-katolikus kápolna Delne 12,2 km-re. Delnén, a falu szélén, egy kis kápolna áll, ez ma a falu rendszeresen használt temploma - a XV-dik században épült poligon záródású gótikus szentéllyel, csúcsíves diadalívvel és ablakokkal. A falu szélén. A kápolna megvan, de a rejteket sehol sem találtam. Nagy volt a forgalom. Epp akkor érkezett egy autóbusz, csodálkozhattak a leszállók, vajon mi okból bámuljuk annyira a keresztet. Hol vagytok székelyek?. Pontosabban, hol vagytok helyi kincskeresők, rejtők? Ide jutottunk.
- Aracs-patak völgye Csíkcsomortán 12,2 km-re. Csíkcsomortán keleti határában, az Aracs-patak völgyében, egy tisztás szélén bekerítve áll egy emlékkő. Kukucs. A gyermekek talaltak ra, igy indult el egy rejtekhely. Pap-aratás helye. Megtalatuk, koszonjuk a rejtest. A valasz idem a var-domb rejtekevel. Mivel nem ertem fel rendesen, mint irtam egy fenyocsemete segitsegevel halasztam le akkor.
- Kárpátok őre Csíkcsomortán 12,3 km-re. A Kárpátok őre köztéri szobor Csíkcsomortánban található, az általános iskola előtti parkban.
- Strand Csíkcsomortán 12,4 km-re.
- Katolikus templom Göröcsfalva Csíkrákos 12,4 km-re. Csíkrákos központjában keletre kanyarodva, a 124-es megyei úton közelíthető meg. Zöld Péter. Ez a templom nem csak a tornyával különleges, hanem a loggiás bejáratával. Én köszönöm. Bár a rejtő feladata a rejtését karbantartani, a sérült geodobozt kicserélni, szép és ajánlatos dolog egymásnak segíteni. Kicserélve. Megtaláltuk a geodobozt a földön.
- Dánfalva 12,6 km-re. Csíkdánfalva községközpont, a hozzá tartozó Csíkmadaras népszavazás útján vált külön községgé.
- Katolikus templom Csíkpálfalva 12,8 km-re. 1567-ben a regestrum mai nevén 12 kapuval jegyzi. Palik. Jó helyen van templom, körbe lehet látni a környéket. Megtalaltuk, konnyu volt. De azt nem meselem el, hogy elobb a kozpontban kerestuk. A tojas. A nap kisse kivette a tojaska szinet, de attol szepen rozsaszinellik.
- Keresztelő Szent János templom Csíkdelne 12,8 km-re. A Csíkszeredából Csíkszépvizre vezető országút bal oldalán, Csíkdelne magasságában, gyenge ívelésű dombon, szántóföldek között magányosan áll a Szent János-templom. Egymagában. Szimpatikus templom a dombon. Aranyos kislány. Egy aranyos 11 éves kislány vezetett körbe minket, kisebb történelem órát tartva, a templom és környékéről. Megkeresztelkednék, ha még nem lennék. A
- Kőmosó-tó Csíkrákos 12,8 km-re. A Göröcsfalva közelében levő, benyúló földnyelvvel rendelkező, a rejtő által Nyelves-tónak keresztelt tó, az újabban elhelyezett irányjelző táblákon Rákosi tó elnevezéssel jelenik meg. Az esti séta második állomása. Elég szép a látvány, nem zavart meg senki a keresésben, de sajnos mégsem találtuk meg a dobozt. Hej halászok. Körbejártuk, nézelődtünk, kavicsbánya, vadkacsa, halász volt a környéken. Rákosi tó. Ez a rejtekhely volt abban a pillanatban a lakhelyemhez legközelebb levő, nem saját, általam még meg nem keresett.
- Vásárút Csíkdelne Borzsova Csíkszépvíz 12,8 km-re. Körülbelül négy-ötszáz évvel ezelőtt, a csíkdelnei Keresztelő Szent János-templomtól északra, a Vásárút legmagasabb pontján, a Vásárkapu nevű helyen tartottak csíkszékiek állatvásárokat, sokadalmakat.
- Vasond völgye tanösvény Pottyand 12,8 km-re. A menetidő 3 óra.
- Magyar és román katona sírja Buha-patak hídja 12,9 km-re. Egy magyar és egy román katona sírja a Buha-patak hídjánál, a 12/a úton, egy építkezési lerakat előtt, Pál Péter földjén.
- Naskalat-csúcs 13 km-re. A Naskalat helynév szláv eredetű, jelentése a mi sárunk, rögünk. Pihenő. B Szaloncukor, szemét, és egy foltos leopárd. Gyergyói kincskereső barátaimmal indultunk neki a Terkő-nyereg és a Naskalat-hegycsoport rejtekhelyeit felkeresni. Szaloncukor es a tobbi. Igaz Peter! Nem mea culpa, de jobban oda kellett volna figyelnem akkor.
- Egy ismeretlen német katona sírja Bilibókszer 13 km-re. Egy ismeretlen német katona sírja - Bilibókszer, 12/a főút mellett, a Buha-pataktól körülbelül 100 m Gyimesbükk felé, az út jobb oldalán, a kerítés belső oldalán.
- Hegyi menedékhely Naskalat-hegycsoport 13 km-re. Jelenleg a menedékhely közelében néhány esztena található, ami nem mondható túl szerencsés helyzetnek.
- Két ismeretlen orosz katona sírja Lókút teteje 13,1 km-re. 1944 augusztus-szeptember.
- Kerekeger feredő 13,1 km-re. Találkozik itt a Víz, a Fény, a Levegő és a Csend, hogy az embernek pihenését, gyógyulását szolgálja. Sokadjara. Nem is tudom, hogy mar hanyadjara jarok is itt. Egerlap Csobotfalva. Megtalaltuk, megpihentunk a padon de a feredest inkabb kihagytuk. Hogy őszinte legyek, én is legalább negyedórán át keresgéltem. Rendületlenül, minden elképzelhető helyre felmászva, bebújva, lehasalva, bekukkantva.
- Rudolf Stuter bajor katonatiszt sírja 13,1 km-re. Kőkereszt a 12/A út mellett, a jobb oldalon.
- Kóstelek 13,2 km-re. Kósteleki keskeny palló, Ott rúgott meg engem a ló. Új út. Itt is jártunk már, de most az új, közösen, kalákában javított úton csodálkozunk alá a Szellő tetőről.
- Siker Madéfalva 13,3 km-re. Végre sikerült.
- Hágóbérce tanösvény Pottyand 13,3 km-re. A menetidő 7-8 óra.
- Bernád kútja Csobotfalva 13,3 km-re.
- Babba Mária Csobotfalva 13,4 km-re. Egy csíkborzsovai asszony a fiacskájának így mutatta meg a csíksomlyói Mária kegyszobrát: - Né, látod, ott van a Babba Mária.
- Airsoft pálya Csíkcsicsó 13,4 km-re. Airsoft és paintball pálya, Csíkcsicsó.
- Csíkmadaras 13,5 km-re. Az Olt mentén egybeépült hat település.
- Két ismeretlen magyar honvéd sírja Lókút teteje 13,6 km-re. Két ismeretlen magyar honvéd, a 32.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Szentlélek-kápolna adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Széphavas térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Köd - Mire felértünk, teljesen ködbe burkolózott  a kápolna, észre se vettük volna, ha nem tudtuk volna, hogy hol van...
  • Rejtekhely találkozó - A hatodik rejtekhely-találkozó alkalmából jártunk itt...
  • Lefele megáztunk - A rejtekhely-találkozó színhelyével szemben volt ez a Széphavas, ami mégsem volt szép havas, viszont annál szebb volt innen a kilátás...

Sikerült eljutni Széphavas környékére? Tetszett a Szentlélek-kápolna? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

Rejtett látnivalók a közelben

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3737 helyszínt mutattunk be.

[ Fel ↑ ]
Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.