Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Simontelke

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3855 turisztikai látnivaló, 23342 kép és 8199 hozzászólás)
 

Bár nincs róla okleveles adat, minden valószínűség szerint a középkorban temploma volt. 1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Simontelke felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kilátás északkelet felé Pihenő Nagy Lála tó Radnai-havasok
Kilátás északkelet felé
Térképrajz Óriások árka Bekecs Nyárádselye gyepű töltésvonulat
Térképrajz
Szárcsák Mezőzáh tórendszer tó tavak
Szárcsák
Magán nárciszrét Oroszhegy nárciszrét nárcisz
Magán nárciszrét
Sziklalépcső Ördögpataka zuhatag vízesés
Sziklalépcső
Hidegaszó patak  Hidegaszó patak
Hidegaszó patak
Harangláb Evangélikus templom Kund
Harangláb
Szemben az Őrtorony Kis-Békás kilátópont panoráma
Szemben az Őrtorony
5240 Búzaháza kockásliliom
5240
Koronka dombjai 3 Koronka dombjai Marosvásárhely
Koronka dombjai 3

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Simontelke fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Simontelke!

A 0,13 km távolságra található, legközelebbi település, Simontelke turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Törvényszék Marosludas Egykori marosludasi községháza.
1332-ben plébániatemploma van, temploma gótikus stílusa alapján középkori, a XV-dik századból. Egy 1622-dik évi összeírás szerint kőtemploma oltárát festett kárpit díszíti, a kőtornyában az összeíráskor harang volt.
1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben.
Áprily Lajos kútja Parajd A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza. Vármezőről indultam kerékpárral. A parajdi úttól a feltérő út nagyon ramaty állapotban van, az aszfaltból pont középen maradt annyi, hogy ne lehessen rendesen haladni. Az ördögök mögött ott van a doboz, épségben, kevés megtalálóval.
Református templom NyárádkarácsonyfalvaReformátus templom Nyárádkarácsonyfalva Entz Géza közlése szerint a régi templom szemöldökkövén az 1496-os évszám volt olvasható. Az este vettem észre, hogy megjelent ez a rejtekhely.
Rebra-nyereg, románul Saua Tarnita la cruce.
Borziatelep tava Borziatelep mellett egy sziklafal tövében található egy tó. Miután megtaláltam a Bisztra völgyében, a mosógépnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat a Maros völgyén felfelé. Fontos hely ez számomra, mert egy barátomnak hétvégi háza van.
Bolyai János szülőháza Kolozsvár A Bolyai utca felújítás után sétálóövezetté alakul, a tér görbületét idéző optikai csalódást előidéző térkövezéssel burkolta a kivitelező. A világhírű tudós, Bolyai János szülőháza (másnéven Benkő-ház) a belvárosi Bolyai János utca sarkán áll, az 1 szám alatt.
Református templom Aranyosgerend Aranyosgerend látnivalója az 1290-ben épült, gótikus és román stílusjegyekkel díszített református templom. Sajnos nem volt idönk a templomot is meglátogatni. A kolozsvári repülőtér felé menet közbeszúrtam egy éjszakai rejtekhelyvadászatot. Jaj, egy kutya.
A Dózsa-Barátosi kúriát a 18-dik században építették. Hármasfalu 244 szám alatt található.
Református templom Szék A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
Farkas utca 10. Állami Levéltár, volt fogház, és középkori városfal-részlet a telek határán.
Az 1941-es magyar katonai térképen Rebra, a harmadik osztrák felmérés térképén Mamaia néven szerepel, a román katonai térképen névtelen csúcs. Nagy-Bukuly-csúcs, románul Varful Buhaescu (Bucuiescu) Mare.
Hétfák Marosszentgyörgy A Hétfák nevű hely valamikor Marosvásárhely közkedvelt fürdőhelye volt, magas, terebélyes fekete nyárfákkal. A kiszélesedett Maros-völgyben már messziről látszottak, mint valami városvédő óriások. A Cementlapoktól jöttem, hogy megkeressem az új csemetéket.
Református templom és harangláb Küsmöd A küsmödi templom zárva volt, az ódon harangláb nagyon megtetszett. Az elöregedett falunak sajátságos hangulata van, sok a kékre meszelt ház.
A dragomérfalvi tájházat egy régi, máramarosi faházban rendezték be.
A Mezőség déli szélén, az itt délnyugatra kanyargó Maros jobb partján, az északról érkező Szénafű patak torkolatánál fekszik Malomfalva. Jó horgászhelyek vannak itt.
Zöld-tó MarosszentkirályZöld-tó Marosszentkirály A Zöld-tó Marosszentkirályon található, a Polgármesteri Hivatal háta mögött, nagyon közel Marosvásárhelyhez. Kapu zarva. Nem is tudtam a tó létezéséről. Nagyon furcsa ez a horgászási mód nekem.
A helységről szóló első oklevél már egyházáról, templomáról ad hírt: Veresegyház, ez jelölheti a templom köveinek színét vagy festését. De jelölheti az egyházat alapító veres barátok jelenlétét, akikről úgy tudjuk, hogy 1314 előtt itt templáriusok voltak.
Teleki kastély Gernyeszeg Gernyeszeg látnivalója a Teleki család erdélyi barokk kastélya. Ott jartunk, de nem tudtunk bejutni a kastely udvarara. Egy rendezvény alkalmából voltunk a kastélyban, így sikerült alaposan körbejárjuk. A Teleki-kastély kapuja zárva volt, kapus sehol.
Alverna ferences kegyhely Kolozsvár Az Alverna Szent Ferenc-rendi épületegyüttes Kolozsvár délkeleti szélén, a Békás nevű helyen, a Bükk utca elején található. Az Assisi Szent Ferenc szülőhelyén álló templom mintájára épült.
Földpiramisok Mezőkirályfalva A Mezőkirályfalva melletti földpiramisok földcsusszamlás útján jöttek létre. A falutól délre találhatók, a DJ173 jelzésű megyei út keleti oldalán, a Cseh hát nevű dombtól nyugatra.
Wesselényi-Dobál-ház KolozsvárWesselényi-Dobál-ház Kolozsvár Wesselényi-, majd Dobál-ház - Deák Ferenc utca 4.
1291-ben Philpus néven jelentkezik az oklevelekben, a későbbiek során pedig ilyen formában: 1319-ben Kysebfilpus, 1332-ben Philpus Minor, 1439-ben Zaasphilpes és 1639-ben Zasz Phülpös.
Bucsin-tető Útban a Súgó barlang fele megálltunk egy kis pihenőre, sajnos szitált az eső. A XVI-dik EKE vándortábor egyik túrája alatt (2007 08 03) pont ûtba esett. Az EKE-túrán. A tengerszint feletti 1287 méteres magasságban található Bucsin-tető (Bucsin-hágó, Bucsin-pihenő) a Gyergyói-medence nyugati határában, a Parajd és Gyergyóalfalu közötti műút legmagasabb pontján található.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem könyvtára a Kapisztrán János és István király, ma Gheorghe Marinescu utca 38 szám alatt található. Koszonom, hogy megnezted, remeltem, hogy csak azert nem talaljak, mert kicsike. Pici kis geodoboz a MOGYE mellett. Mivel a pontgyűjtés volt a mai cél, megkerestük az orvosi egyetem közelében levő mikró dobozt.
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban. 1243-ban jelentkezik az okiratokban egy Chegetelke megnevezés, deGyörffy szerint az oklevél nem hiteles.
Templom-téri park Gyergyóremete A gyergyóremetei Szent Lénárd plébániatemplom 1771-ben épült. Reggel, még a Kecske-túra előtt, próbáltunk itt rejteni, de a gyergyóremetei ifjúság má javában kereste a kincset, ugyanis kincskereső versenyt rendeztek.
1409-ben Zengelnek Arják a források, 1471-ben Zengyel a neve. Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Óratorony Marosvásárhely Az egykori Városháza északkeleti részén levő Óratorony, díszes majolikacserepekkel fedett sisakjával Marosvásárhely majdnem minden pontjáról látható. Megtaláltam. Ez még számomra is újdonság volt felmenni és körülnézni az óratoronyból, és tényleg nagyon jó a rálátás a városra. Érdekes kilátás.
Csíki-ház Kolozsvár Csíki-ház - Deák Ferenc utca 18.
Vármező Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
Status quo ante zsidó temető A marosvásárhelyi Status Quo Ante zsidó temetőbe a Nyár utcából nyíló kapun (10-es szám) kell bemenni. Körbesétáltuk a temetőt, ettünk néhány diót, megtaláltuk a dobozt. A zápor után megcsodáltuk az itt uralkodó békét és nyugalmat. Szép ez a temető.
A jelenleg 95 százalékban elkészült, földből készített duzzasztómű tervezett magassága 105 m, építését 1989-ben kezdték el. A ratosnyai épülő víztároló Ratosnya községtől észak-északkeletre, sziklás környezetben található, a Szék-, Tiha- és Középső-patakok összefolyásától délre, 1 km-re.
Megtaláltuk a természet titokzatos munkájának diadalívét. A Ládás Háza barlang környékét már alaposan bejártam.
Egykori tanítóképző, ma a Szakszervezetek Művelődési Háza, épült 1902-ben. Cuza Voda utca 22 szám, Marosvásárhely.
Lath-ház Kolozsvár Lath-ház - Deák Ferenc utca 17.
Román kori jellegét a torony alatti kapu kőkerete, a kórus ablaka, a sekrestye által eltakart oszlop őrizte meg. A későbbi átalakítások és újítások során a templom barokk jelleget kap.
Istvánka-csúcs, románul Varful Stefanitei.
Vityál vára A Maros megyéhez tartozó Nyárádremetétől északra, 3 km-re fekvő, 800 m magas dombon Árpád-kori vár maradványait találjuk. Terepet jártam be az államvizsgámhoz, és útba ejtettem a Vityálvárat is. Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani.
Toronyága-csúcs, románul Varful Toroiaga.
Kusma-kő (Kusmai kő).

Történelmi-kulturális értékek - Beszterce-Naszód megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Simontelke adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Beszterce-Naszód megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Arborétum tulipánfái - Árokalja Tulipánfák megvannak, de a dobozt nem találtuk. A koordináták alapján hamar megtaláltuk a tulipánfákat, meg a kettős tulipánfát is (gondolom azt amelyiket kell). De a tövében a geodoboz nem lett meg, kerestük a föld felszínén levő üregben, kerestük a két törzs találkozásánál levő nagy üregben is.
  • Régóta tervezem, de nem sikerült még Csinódba eljutni. Bár a tavaly nyáron egy biciklikirándulást is terveztem a Csíkszentmárton - Úz völgye közötti út bejárására.
  • A dobozt sajnos nem találtuk meg, a leírás szerinti repedést vagy valami hasonlót találtunk, de abban nem volt meg. Stílusában a kripta hasonlít a gernyeszegihez, de sajnos ezt kifosztották, sírjait összetörték.
  • A Kis-Lomáska vízeséstől folytattuk útunkat a Jézer-tó fele. A Rekettyés alatt át akartunk vágni, lerövidíteni az utat, viszont egy vaddisznó állta az utunkat, békésen szundítva a patak mellett, majdnem sikerült is megtapossuk.
  • A ládát nem találtuk a helyén, de érdemes volt felsétálni a hegyre, mert gyönyörű volt a kilátás.
  • Bálványosvár felé.
  • Szerencsere szep meleg nap volt, ugy hogy folyamatosan legalabb 3 ember toltotte a borvizet a forrasnal, azert en kitartoan kerulgettem tapogattam es nezegettem a faszerkezetet, ok pedig engem, vegul feladtam, es elindultam Haromvara fele.
  • A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára. Fent lehangoló látvány fogadott, mindenfelé kivágott facsonkokkal volt tele a tető.
  • Persze a var sose maradhat ki, de ezuttal a geoladat is megkerestuk, meg is talaltuk. Be semmi, ki ragtapasz - Isten fizesse.
  • Lépcső a geodobozhoz? Lépcső a csúcsra?
  • A doboz eltűnt. Gondolom, mégis vízbe esett.
  • A régi ládát nem találtuk, helyén egy másik, 2016-ban rejtett láda van, rengeteg bejegyzéssel. Megjártuk a hegyet is, az feljáró út mellett szépen látszanak a korábbi erődítés sáncai.
  • Tesztelek egy uj rejteket ott, es ha bevalik, ujratesszuk ezt. Mert megeri a kornyek.
  • Három csajjal mentünk fel a Farkas ösvényen, a Széchenyi szirttől másztunk fel az oldalon. Gyönyörű a hely,izgalmas a sziklákon mászni.
  • A hely megvan, a dobozt sajnos a nagy tomeg miatt nem igazan tudtam megkaparintani. Talan legkozelebb esoben megyek, hatha nem lesznek annyian.
  • Meg egy ejszakai talalat.
  • Vajon hova vezet tovább a jelzés? Nekünk már nem volt annyi idõnk, hogy tovább folytassuk a sétát.
  • Csókás-feredő - Csernáton Családi kiruccanás. Mivel még nem jartunk arra fele, a mai szép napot annak környéknek szenteltük. Az Ika vára megcsodálása után felmentünk a feredőhöz, ki is próbáltam.
  • A kastély már zárva volt, így maradt a rejtekhely felkeresése. A kastély melletti erdőben, a meredek oldalon kikapaszkodva jutottam a domb tetejére.
  • Még kerestem ezt a rejteket az ősszel. Akkor sötét volt már, nem találtam meg.
  • Ahogy lehullt a hó, rájöttem, hogy néhány doboz amit én rejtettem, télen nem kereshető. Ezt a dobozt is alig tudtam elővakarni az 5 centis hó alól, és ha már elővettem, áthelyeztem egy fenyő odvába, 50-60 centi magasságba a földtől.
  • Accer vót, hol nem vót, de van.
  • Mivel a láda akkor még nem volt ott, a találat kimaradt.
  • Ma kedvem támadt jéggé fagyott sáron és a tetején csúszkáló avaron meredeket mászni. Jó választás volt a bunker-túra.
  • A Hármas-halomoltártól visszafele megkerestük ezt a dobozkát is. A rejtekfotó nélkül elég nehéz lenne rábukkanni, de azzal könnyű.
  • Az egyes állomások számozása Berecktől Kökösig történt, Gábor Áron születése helyétől hősi halálának helyszínéig. Eseményekhez tartozó rejtések közlése közvetlenül az események kezdete előtt történik, ez más geojátszótereken is így van.
  • A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
  • Az üldögélős, illetve elmélkedős módszerrel nem sikerült megtalálnom a geodobozt. Tüzetesen is megvizsgáltam mind a 4 padot, a kisegítő szövegben leírt helyen keresve.
  • Geocitrom Szent György Napok 2016 János bácsi. Mint ahogy János bácsi is jelentkezett a választási jelölteket regisztráló irodában, hogy rá ne számítsanak, én is csak így tudok jelentkezni. Pedig a sörök közül csak a citromosat iszom meg.
  • Miért tűnnek néha el a dobozok?

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Simontelke? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 0 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!