Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Vízimalom - Biharrósa

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3855 turisztikai látnivaló, 23342 kép és 8199 hozzászólás)
 

A 19-dik századi fából készült vizimalom még most is működőképes, ez az egyetlen a környéken, amelyet még használnak. A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Vízimalom - Biharrósa felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kiapadva Oltszem Bagoly-forrás
Kiapadva
Sötétedéskor Segesvár Tölgyeshát gerinc Tölgyerdő háta kilátópont kilátó
Sötétedéskor
Freskómaradványok Dálnok Dózsa György
Freskómaradványok
Nyereg-szoros Réz híd Csukás hegység
Nyereg-szoros
Új harangláb Régi temető Csíkzsögöd Zsögöd
Új harangláb
Köd
Köd
9316 Kerlés barlangsír
9316
A Kis-Cohárd a menedékhely alól nézve Gyilkos-kő panoráma kabin menedékhely
A Kis-Cohárd a menedékhely alól nézve
Bunker a hagon Radnai hágó
Bunker a hagon
64 lépcsőfok Csobotfalva
64 lépcsőfok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Vízimalom Biharrósa fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Biharrósa és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Vízimalom!

A 1,58 km távolságra található, legközelebbi település, Biharrósa turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Márkaszék vára
Fatemplom Csömörlő Csömörlő fatemplomát a XVII-dik század elején építették, alaprajza négyszögű, alacsony tornya hegyes sisakkal és kilátóval van ellátva. A fatemplom belső falait az alsóegregyi Ioan Pop festette. Bár több környékbeli fatemplomot szerettem volna felkeresni, útitársam türelmetlensége és érdektelensége miatt, ez alkalommal csak ezt az egyet sikerült közelebbről megnézni.
Állítólag egy Dán nevű fényképész adta az új nevet, az eredeti helynév ismerete nélkül. Újabban a Dán köve elnevezés terjedt el.
Az akkor Arad Csanádi Egyesült Vasút cégnévvel eredményesen működő és továbbépülő vasút építészeti tevékenységének tetőpontja a millennium évében a vonal végpontján, a bányászatáról neves Brád állomáson épített, festői kompozíciójú felvételi épület.
Középlak templomába középkori román és gótikus elemek vannak beépítve: a déli kapu román, a nyugati gótikus. Középkori templomáról nincs adat.
Zöldfa fogadó Nagyvárad Zöldfa fogadó, Nagyvárad, egykori vengéglátó egység, 1760.
Galbina-szirt A Pádis szívébe, a Galbina-szirtre hívunk Téged. A szirt több irányból közelíthető meg - a Glavoi-ról, a Csodavártól (a Porcika-zsombolyon át), a Bársza-katlan, illetve az Eszkimó-jégbarlang felől. Eke-túrán voltunk a Pádison.
Körbenéztem és azonnal láttam, hogy a rejtekfotón látott szikladarab nincs a tó partján. Református templom Nagyszalonta
Református templom Magyarvalkó Magyarvalkón találjuk Kalotaszeg egyik legfestőibb, leglátványosabb, erődített, kettős várfallal körülvett templomát. A havasrekettyei vízesést látogattuk meg és hazafele tettünk egy kisebb kitérőt. Szép vasárnapon érkeztünk a helyszinre és nemsokára az istentiszteletnek is vége lett, tehát egy kicsit várni kellett a keresésel, de én is csak ugyanazt találtam mint az előző kereső.
Molhás dagadó tőzegláp Bihar-hegység A temérdek tőzegláp az egyik különlegessége a Pádisnak, bár kevesen tudnak róla. Az egyik legnagyobb ilyen dagadó tőzegláp a Nagy Molhás az Izbuc patak völgyében. 7 diák kíséretében a nedves Pádisról a bűn-rossz úton leereszkedve tettünk egy kis kitérőt ehhez a szép helyhez.
Körösszegi vár lakótornyának romja 1291-ben itt halt meg IV-dik Kun László magyar király, 1604-06-ban Bocskai hajdúi rombolták le. A várat a Borsa-nemzetség építtette a tatárjárás után, a XIII-XIV-dik században, lakótornya 25 méter magas.
Feltót vára A Solymosi-hegység északi lábánál, a Csigér-patak mellett fekszik Feltót község. A Pankotáról Körösbökénybe vezető alsóbbrendű, de jól autózható úton, körülbelül a két település között félúton lehet letérni Feltót felé.
Szerenád-vízesés
Szent Vince Római Katolikus Intézete, épült 1868-ban - Nagyvárad.
Belvedere kilátó nyújtja az egyik legszebb kilátást a szurdokvölgyre (Szamos Bazárra). Ez már igen, ez már kilátás.
A Megváltó Krisztus (Cristo Redentor) szobra, a brazíliai Rio de Janeiróban? Nem! Bihar megyében, a Berettyószéplak községhez tartozó Baromlak falu szlovák iskolájában. A kitárt karjaival keresztet formáló műalkotás, a világ legnagyobb Jézust ábrázoló szobrának embernagyságú mása, Rudolf Docolonansky tanító alkotása 1938-ból.
Gyanta Sajnálatos hogy ennyire elhanyagolják a temetö karbantartását. Gyanta.
Bartsch-kúria, ma idősek otthona - Szalárd.
Református templom Sztána
Kapuja nyitva volt, így benéztem a kastély udvarára is, utána pedig kívülről is körbejártam a kastély telkét.
Református templom Szilágyzovány A település első írásos adata a Váradi Regestrumban fordul elő 1249-ben Zwan név alatt: A Libini Zoan apátúr és Ders fia Ders meg Pagh azok között vannak, akik előtt lopással vádolják két kaznacsi jobbágy szolgáját. A népi emlékezet szerint Szilágyzovány nevének eredete a sovány (terméketlen, mocsaras, lápos) szóból ered.
Magyarkiskapus református temploma az egyik legAzlésesebb kalotaszegi templom. Értékei a faragott falikarok, a szentély gótikus hálóboltozata, a gótikus ablakok, a karzat mellvédje és a kazettás mennyezet.
Református templom Körösfő Mivel olvastam, hogy az előttem kereső delia-ék nem találták meg a geodobozt, bár alaposan összematatták a helyet, nem erőltettem a keresést. A templomot mi is zarva talaltuk sajnos. A dobozkát megtaláltuk, a templomba sajnos nem sikerült bejutni, de majd legközelebb. Körösfő 1764-ben épült, kazettás mennyezettel díszített, református temploma az egyik leglátványosabb kalotaszegi templom.
Porolissum római őrhelyPorolissum római őrhely Porolissum az ókori Dacia provincia egyik legfontosabb központja Zilahtól 8 km-re keletre Mojgrád település közelében található. Mindenkinek ajanlanam e varat felkeresni. Nagyszerű érzés a római úton sétálni.
Ezt erősíti meg a helyi hagyomány és erre utaló egykori, 1652-ből való előneve (szász), ami arra utal, hogy szász telepítés volt. A korai püspöki patronátus és az ásatások alapján joggal teszik a templom eredetét az 1300-as évek elejére.
Koporsó alakú tumba Élesd Élesd lakosai mintegy 300 éve temetkeznek a város északi részén lévő lejtős domboldalra. Ritka latvany. A római katolikus és a református felekezetek számára jól elkülönített parcellákból áll.

Történelmi-kulturális értékek - Bihar megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Vízimalom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Biharrósa térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Bihar megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Bár több alkalommal meglátogattam már a várat, ezúttal meg szerettem volna találni az itt elrejtett geodobozt. Kocsival egészen a vár útja kezdetéig mentem, itt felirat jelzi, hogy jó helyen vagyunk.
  • Megtalaltuk a rejtekhely talalkozo bemelegito turaja alkalmaval. Aztan lekestuk a vonatot :).
  • Éppen delet ütött az óra, amikor felértem a kereszthez. Solymok helyett csak varjakat láttam keringeni a sziklák felett.
  • Erdekes egy templom, azt is hittem, hogy siman viszem, na nem. Vissza es pontosan dokumentalodni, pedig kutattam is az uregeket.
  • Petőfi Sándor 1843-ban szállt meg itt, mint oly sok más helyén is az országnak. A mai könyvtár-színház helyén vendégfogadó állt.
  • A főútról közelitettük meg. Miután Fenyőkútról a mezei úton nem tudtunk autóval idáig leereszkedni.
  • Sok sok elmaradt bejegyzes. Mea culpa.
  • Bustényből indultam, a kabinos drótkötélpálya indító állomásától. A kék háromszög jelzésen, mely az Égettkő (Piatra Arsa) menedékházhoz vezet.
  • November 1-én ládakarbantartást végeztem és áttelepítettem a geodobozt egy új helyre. A koordináták az oldalon és az adatbázisban, már erre az új helyre mutatnak.
  • Ez egy igazi gyönyörű hely, sajnálom, hogy a dobozt nem találtam meg. Pedig ketten is kerestük, de a rengeteg kőrakás közül nem találtuk meg az igazit.
  • Valahányszor erre járunk, kiugrunk a Sárkányok közé kávészünetre. Eleinte a kőóriásokat csodáltam.
  • A kulcsszóra történő keresés ajánlás volt, és nem ajánlat.A dokumentáció a képek esetében nem elsődleges szempont, nyugodtan lehet szép, művészileg igényes képeket feltölteni.
  • Köszönjük a rejtést.
  • Valószínűleg a szárazság az oka a kopár színeknek. Szerintem egy kiadós eső után felfrissülnének ezek a dombok is.
  • Hazafele mi is megálltunk itt, megcsodáltuk a vízesést, de a bővizű, zubogó Kalaszlón nem tudtunk átkelni.
  • Ma delelott vettem eszre, hogy megjelent itt a lada. Ugy inteztem, hogy utam legyen a kozpontba.
  • A Leszpezi talalat utan par rejtesre is sor kerult. Jo kis fogarasi tura volt.
  • Meg egy geodobozt megtalaltunk ma az ismerosommel egyutt. Ez egy kicsit nehezebb volt, de megtalaltuk, es ma meg folytatjuk az utunkat, es keresunk meg sok geodobozt a varosban.
  • Gyönyörű a szoros. Az útvonal is remek.
  • Hatartura Mozgalom kereteben jarva a Karpatok berceit a lada meglelve. Csodas hely, keves megtalalo.
  • A Leánykavárnál nem találtunk ládát, de reménykedve mentünk a sós forráshoz. Csordogált, a sokak által eredménnyel használt sós forrás vize.
  • Toronyiránt közelítettük meg az aszfaltúton legközelebb eső ponttól, egy ember nézett is nagyon az udvarából, hogy hova mászkálunk, pláne amikor a kerítése mögött lehajoltunk két nagy őzlábgombáért. Lefele jövet majdnem összeütköztünk egy őzcsapattal.
  • Csak sokat kell ordibálni, mert elég medvés a hely.
  • Várhegy - Lécfalva Fokhagymával az ördög ellen. Ez majd alkalom es ordogadtaval kiprobaltatik. Egeszsegedre addig is.
  • Súgó barlang II - Vizes járat Fenyőillatú fürdő. A barlang aktív járatából kifolyó patak vize egy kis deszkavályú segítségével el van terelve, a víz magasról esik, így zuhanyozni is lehet alatta. Amennyiben a víz útjába egy friss fenyőgallyat teszünk, és így volt amikor ott jártunk, kész is a fenyőillatú fürdő.
  • Amig a vegere jutottam az olvasasnak, vegigfutott bennem egy par gondolat, hogy mi a jo eg lett a vizesessel.
  • De megint nem jött össze. A másikat megtaláltam.
  • Tetszett, hogy rendben van tartva a fürdő, a környéke, hogy asztfaltos úton tudtuk megközelíteni. A zöld tavacska meg a felfüggesztett házikok pedig különleges hangulatot kölcsönöznek a helynek.
  • Vasárnapi fotó-túrázás alkalmával megtaláltuk Attila barátommal. Köszönjük szépen.
  • Szemünk szánk tátva maradt a tetőn. Meseszép kilátás fogadott.

Sikerült eljutni Biharrósa környékére? Tetszett a Vízimalom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 0 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!