Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Gyümölcsénes-tető

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Gyümölcsénes-tető

A Gyilkostó-telepről Háromkút felé vezető útból, az Alsó-szoros közelében egy talajút indul a gerincre. A Gyümölcsénes-tetőre visz ki, majd Gyergyódomuk felé ereszkedik le.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Gyümölcsénes-tető felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Jégszurikáták őrzik a bajáratot Orbán Balázs barlang Vargyas szoros
Jégszurikáták őrzik a bajáratot
Lecsúszva Rava patak homokkő gömbkő homokkövek gömbkövek
Lecsúszva
Vármezői állomás Szováta Vármező kisvasút
Vármezői állomás
La deposizione Misericordia Csíksomlyó
La deposizione
Kazettás mennyezet Oklánd unitárius templom
Kazettás mennyezet
Lakat és zár Lázár várkastély kastély Gyergyószárhegy
Lakat és zár

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Gyümölcsénes-tető fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Gyümölcsénes-tető!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Huisurez, 4.25 km távolságra található.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Szemeskő a Büdösfürdőbe vezető, kék kereszttel jelzett turistaút mellett van, utunk a szikla mellett vezet el. Ideje mar, hogy bejelentsem ezt a megtalalt rejteket is, ha mar en voltam itt az elso, es meg hany doboznal, es meg hanynal nem? Miután biciklivel megérkeztem Büdösbe, segítettem a barátoknak eltakarítani a négynapos házibuli nyomait, aztán elvittem őket egy "kijózanító" túrára. Ez igy van nagyon erdekes egy fajta megbecstelenito, marmint jomagam.
Székelyudvarhelynek egy régi érdekessége, egy öreg 200-300 éves fa az Ugron Gábor utcában, az egyik tulaj kertje végében, amit a köztudat Kanásné fájának nevezett. Egy nagy terebélyes koronájú fa volt, melynek nagy koronája az útra is kihajlott. Mivel a Kannásné fájának a maradványa egy magánház udvarán volt, oda nem rejtettünk.
Fogarasy Mihály püspök mellszobra - Gyergyószentmiklós, 1993.
A Vass Kalapos ház Székelyudvarhely központjához nagyon közel van, a Vár utcában, volt Ferencesek utcája, a Barátok templomával szinte átellenben. Sajnos a gyerekek eladták, most a Demokrácia központ működik benne.
Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült.
Csíkverebesen, egy két medencéből, egy filagóriából, öltözőkből és napozó teraszból álló hagyományos népi fürdő található, melyet 2010-11-ben állítottak helyre.
Szentsimoni borvíz Csíkszentsimon Csíkszentsimon borvízforrásai a település nyugati határában törnek fel, tőzeglápos és vizenyős ártereken. A csíkszentsimoni borvízforrásokra jellemző, hogy édesvízzel keverednek, viszonylag gyengék, de ivókúraként vagy fürdőkúrában hatásosak.
1334-ben plébániatemploma volt, a régi templom a falu felső felében állott. Ezt a dobozt nappal, szerintem, lehetetlen megkeresni. Vargyas Erdővidék festett bútorkészítéséről és fafaragásáról híres települése.
A Csalhó-hegység 1000-1300 m magas, sugáralakban elnyúló hegygerincek rendszere, melyek két magasabb pontban találkoznak, ezek a Nagy Aklos 1907 m és a Tóka-csúcs 1904 m. Űjj milyen vagány hé, olyan vagány, milyen vagán hé, űjj, látod-e fentről milyen vagány, látod-e te is milyen vagány. A hegység legmagasabb része egy észak-dél irányban elhelyezkedő, 1 km széles és 6 km hosszú, központi tető.
Csíkszereda nyugati határában, közvetlenül a Székelyudvarhely felé vezető országút mellett, az Olt hídjának közelében található, az úgynevezett Vasfuvó domb. Itt valamikor egy vashámor létezett, de nincsenek részletes adatok róla.
Tortomától csekély távolra a Hermánból Bardóczra vezető út mellett van egy most össze omladozott, Ravaszlik-nak nevezett sziklaüreg, mely régi harczias időkben a vidék lakóinak erőditett védhelyül szolgált.
A rejtek, az megvan, de a doboz nem került elő. Jöttünk, láttunk, találtunk, bejegyeztünk. Az esztelneki templom, melyet Szent Simon és Júdás tiszteletére szenteltek fel, eredetileg legkésőbb a pápai tizedjegyzék korában már állott.
A tusnádfürdői állomás felett, az Olton átívelő vasúti híd jobb oldali részén több borvízforrás is van, ezek egyike az Imets Lázár borvize. Koszonhetoen a pontos koordinataknak minden segitseg nelkul ra talaltam. A tusnádfürdői mofetta mellett elhelyezett, Tusnádfürdő borvízforrásai című tájékoztató táblán levő térkép alapján megpróbáltam megkeresni a forrást.
Szentmihály 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
Homoródkarácsonyfalva a Kis-Homoród völgyében, Homorodalmás és Oklánd között fekszik. Sikerült ezt a kisméretű dobozkát is megtalálnom. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A "Rejtekhely vadászat Erdélyben" harmadik találkozó, harmadik napján, ugyancsak csapatmunkával találtuk meg ezt a geodobozt is.
A Fenyőkúti tőzeglápot én a szencsedi nárciszmezőkről, kerékpárúton közelítettem meg, Fenyőkúton át. Nagyon szep latvany az oszi napsutesben, a jellegzetes fenyofakkal es az aljnovenyzettel, nem fekszik nagy teruleten, es szepen ki vannak epitve az osvenyeknek egy resze, deszkaval lepadolva, akar lakkcipoben is vegig lehet setalni. Ez a hely az, ahol nem tudjuk a tyúk vagy a tojás, a Peretz vagy a Fakír volt előbb - már mint rejtő. A munkám során megint Szovátára kerültem, gondoltam, hogy ha időben végzek elmehetnék Fenyőkútra megkeresni ezt a dobozt.
A község központjában, az iskola előtt terebélyes akácfák és szilfák sorakoznak, a leveleik fogazottak, érdes tapintásúak. Ha közelebbről megnézzük, akkor láthatjuk, hogy évszázados fákról van szó.
A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak.
Vészkaréj Szeltersz A Vargyas-patak Szeltersz feletti, a Szurdukkal átellenben található földrajzi jobb partját, meredek sziklaoldalát Vészkaréjnak nevezik.
Máré várától lefele, a meredeken ereszkedő ösvényt követve, a Vármege elnevezésű helyen, az erdőben egy vastag, legalább 3 m kerületű bükkfára bukkantam.
Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Megtaláltam a filmes dobozkát. Csak lazán kell könyökölni, bámulni. Tusnádfürdő fő vízfolyása az Olt.
Két magyar katona sírja - Kommandó-gödör, Mihály szállása alja, Pál Péter birtoka. Az első világháború során, a stratégiai pontnak számító Mihályszállás csúcs alatt, Pál Péterék esztenája helyén állt az egykori parancsnoksági épület.
Megtaláltam ma délután, és a templomocska mellett volt szerencsém megkóstolni (túlzás nélkül. Megtaláltuk. Ha nem lett volna ide doboz elrejtve, soha nem látogattuk volna meg ezt a falut, de érdemes volt. Az Akó-kaputól a Fiság völgyébe vezető ut bal oldalán, a dombok között bujik meg Kotormány, az elrejtett falu.
A Békás-szoros egyik kevésbé ismert, jelzetlen ösvényen megközelíthető látnivalója a Lapos-patak vízesés-sorozata. A mini Rejtekhely-találkozó záróakkordjaként, a Lapos-patak vízeséseit mutattam meg a túratársaimnak. Eléggé eltelt az idő a Mária-kőnél, de nem baj.
Tartód vára Székelyudvarhelytől légvonalban 35 km-re északra, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, Székelyvarság község Bagzos határrészének közelében található. A koordináták egy kidőlt, korhadt fára mutatnak, átkutattam a környékét is, de nem találtam semmit. Az a bizonyos láda nem a hu-n található, hanem Székelyvarságon, a Tartód váránál. b_istvan baratommal jartunk erre, elmeletileg ket lada kellet volna itt legyen, de tudtuk, hogy valoszinuleg egyet sem talalunk.
A hargitafürdői, fokozatosan bezárt kaolinbánya után több meddőhányó és zagytározó maradt gazda nélkül. A Balu park mellett van a legnagyobb zagytározó, ahol 14,5 hektáron 3,5 millió tonna kaolinsteril halmozódott fel.
Homoródújfalu a Hargita-hegység lábainál, a Kis-Homoród völgyének alsó részén, az egykori Szászföld és a Székelyföld határán helyezkedik el. Megvan a doboz.
Székelyföld első via ferratája (vasalt sziklamászóösvénye) legkönnyebben a Madarasi Hargita turisztikai településről közelíthető meg. Nem igazán értem, miért hívják azt a sziklát, ahol a via ferrata van, Kecskevésznek? Egy hatalmas sziklafolyót leküzdve, bokáig érő porrétegben érkeztem a szikla aljához. Fentről közelitettünk, a kék függőleges csík fehér alapon, majd narancssárga mászó emberke jelzést követve.
A forrástól a Tarhavas lábánál levő Gyimesi-szorosig, 30 kilométeren végighúzódó Tatros-völgyét nevezik Gyimeseknek. Három nagy település alkotja: a legfiatalabb Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk.
Turistajelzéseket találunk itt, nekünk a kék pont jelzést kell követni Somkőháta felé. A kirulyfürdői diáktábor déli végétől egy szekérút fordul hirtelen jobbra és vissza.
Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú. Templomáról egykori haranglábjának megmaradt vitorláján olvasható dátum beszél: 1572.
Kis-Borka-kő Besztercei-havasok Körülbelül 1 km-re innen délnyugatra található az 1825 m magas Kis-Borka köve. A Kis-Borka-kő egy 1552 m magas csúcs a Besztercei-havasokban.
Amint javasolták, Szentegyházáról közelítettük meg. Hargitafürdő felől érkeztünk, egy több mint 12 km-es gyalogtúra után (majd visszafele ugyanennyi következett). Lassan 10 éve történt, de ma is élénken emlékszem rá. A Madarasi Hargita tetőteraszán, alkonyatkor, remek naplementés fotókat lehet készíteni.
A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza. Vármezőről indultam kerékpárral. A parajdi úttól a feltérő út nagyon ramaty állapotban van, az aszfaltból pont középen maradt annyi, hogy ne lehessen rendesen haladni. Az ördögök mögött ott van a doboz, épségben, kevés megtalálóval.
Honvédsírok az Úz völgyében Az Úz-völgyi emlékhelyen augusztus 26-án, az Aklos- és Magyarós-tető alatti völgyben emlékeznek arra a napra, amikor tizenéves leventekatonák átestek a tűzkeresztségen. Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk.
Felső Vészfarki-forrás Homoródfürdő A Felső Vészfarki borvízforrás Homoródfürdő keleti végében található. Egy a házak közötti köves utca és a Fürdő (Homoródi)-patak közötti kaszálón.
A Gyimesek egyik kevésbé ismert látványossága a két, óriás méretű jegenyefenyő.  Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év. Sajnos már csak egy fenyő magasodik.
Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír. A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
A Ládás Háza-barlang, illetve a felette levő sziklatető kilátójához vezető, piros ponttal jelzett turautvonalat követve, az ösvény mellett érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel. A vendéglő parkolójában hagytuk az autót és innen indultunk a sárga kör jelzésen a Ládás Háza-barlang felé. Egy kellemes tavaszi délután találtam meg ezt a dobozt.
Reggel a friss levegotol hamar felebredtem, ugy hogy hatra hagytam a tarsasagot, nyeregbe szalltam es irany az Ejtoko. Kihasznalva az 5-ik HEKE napokat a Vargyas volgyeben vegre megkereshettem ezt a dobozt is. Erdővidék népművészetéről híres falujából Vargyasról indulunk, a Vargyas patak völgyén fölfelea Homoródalmási Orbán Balázs barlang irányába, a szurdokvölgy kezdete 13 km-re van a falutól.
Fel nem tudom fogni, hogy miért okozott ez nehézséget neked. Hát, ide tényleg rengeteg munka kellett, hogy ezt felépítsék.

Természeti értékek
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Gyümölcsénes-tető adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Egyéb rejtekhelyekében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A gerinc hangulata sajátos, a végig tekergőző lövészárkoknak és bunkereknek köszönhetően. A "főnök", mint lelkes hadvezér futkározott bennük, rejtekhelyet keresve.
  • Ezt is megértem. Miután neveztek már főnöknek, püspöknek, most hadvezér lett belőlem.
  • A bódé a helyén van, de a dobozt több percnyi kutakodás után sem került elő. Szerény véleményem szerint nincs meg.
  • A nem túl bőkezű leírás miatt a szerencsén is múlott a doboz megtalálása. Egy szép Bedellő-túra után.
  • Fontos turista csomópont a nyereg - túl a csodás panorámán, amit nyújt. A ház körüli mocskot eltüntették - és valószinüleg ezzel egy időben a rejteket takaró követ, és a dobozt.
  • Tulajdonképpen a két doboz egymásra vigyáz. Sajnos ezt sem találtam meg, pedig jártak a szemeim.
  • Nappal is viszonylag könnyen megtalálható. Mindenféle segédezköz nélkül, hogyha keresi az ember.
  • Megtalaltuk. Szurkuletben ijeszto a hely.
  • A Nyergesről hazafele beugrottunk, ha sötétben is, hogy megkeressük ezt a rejteket. Szinte meggyűlt a bajunk a közeli pásztorkutyákkal, de még ez alkalommal megúsztuk.
  • Azt hiszem mi vagyunk az elsők akik megtaláltuk, a logfüzet szerint. A bodosi napokat megnyitó Istentisztelet zajlott, így csendben maradtunk.
  • Dobozkat sajnos nem talaltunk, de karpotlasul rengeteg afonyat szedtunk es ettunk. Koszonet a rejtesert, koordonatak nelkul nem tudom, ha valaha elertunk volna erre a helyre.
  • Szerintem biztosan nem mentél volna el mellette, és dobozt is rejtettél volna. De megelőzhetsz, a földvári fogolytábor emlékművénél.
  • A nagy havazás ellenére, megtaláltuk barátommal a kis dobozkát. Örvendeztünk neki.
  • Jókai Mór - A homoródalmási barlang című útleírásában részletesen lehet olvasni a székelyeket ostromló tatárokról, Csala vitézről, Dárius kincséről, a barlangban lakó apró lényekről, a tizenkettedik terem vasajtajáról, de a csíki kutyákról és kakasokról is.A legtöbb székelyföldi, erdélyi rejtekhelyünk kapcsolódik valamilyen regéhez, mondához.
  • Nyárádszentimrei templom és harangláb Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont. Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni?
  • Geocitrom Szent György Napok 2016 Nem lehetek ott sajnos. Sajnos idén sem lehetek otthon Szent György Napokon és így a talalkozóra sem tudunk elmenni. Remélem jövőre, ha lesz akkor is geocitrom.
  • Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre.
  • Annak ellenére, hogy a rejtek egy kicsit távolabb van a műjégpályától, a keresésnél azért kellett vigyázni, hogy a szomszéd tömbház lakói ne vegyék észre.
  • Megtaláltam a dobozt, viszont nem tudtam bejegyezni, mert televolt vizzel. Kiöntöttem a vizet, de a következő kereső, ha lehet, vigyen új füzetet, s esetleg egy jobban záró dobozt, peldaul pet előformát.
  • A Cinege-tető felől, az erdőn keresztül érkeztem a helyszínre, az erdőjáró kocsimmal. Lásd a bejegyzésemet a Cinege-tető rejtekhelynél.
  • Megtaláltuk. Szép a kapu.
  • Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni.
  • Második nekifutásra már könnyen megtaláltuk, főleg, mert egy kismadár megsugta, hogy hol keressük. Így már sejtettük, hogy hol van és figyelmesebben vizsgáltuk meg az adott helyet.
  • A régi kápolna az igazi történelmi hely. Úgy tudom a legenda szerint itt őrizték Jézus koporsóját.
  • Lövéte és Homoródalmás között valahol félúton félrehúztunk, leparkoltunk. Előzőleg a GPS-t nézegetve bemértük, hogy innen a legrövidebb az út a ládákig.
  • Ott van, a helyén, s nem is kellett létra.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Gyümölcsénes-tető? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 17 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!