Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kőközi-szoros

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Kőközi-szoros

Torockó és Nagyenyed között az autóút áthalad a Kőközi-szoroson, az Enyed-patak jó 250 méter magasságú sziklafalak között tör át. A szoros hossza 3 km, mindkét oldalán kiváló kilátóhelyekre kapaszkodhatunk fel.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kőközi-szoros felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Hiányzó elemek Szováta Vármező kisvasút
Hiányzó elemek
Emlékkő Xántus kápolna kastély
Emlékkő
Kikerics - 2 Budak-völgy tölgyerdő
Kikerics - 2
A harangláb Hidegség kápolna
A harangláb
Kilátás - 2 Tótfalud Szentmihálykő
Kilátás - 2
Bedellő Bedellő
Bedellő

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kőközi-szoros fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kőközi-szoros!

A 1,81 km távolságra található, legközelebbi település, Torockógyertyános turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Kőköze vagy Kőszorosa
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Kőközi-szoros közelében?
(részletek bejelentkezés után)
A Thoroczkay család vára Torockószentgyörgy 6 km-re. Torockószentgyörgy határában, egy észak-déli sziklacsúcson, a Vársziklán található a Thoroczkay nemesi család erődítményének romja, melyet torockószentgyörgyi várnak is neveznek. A környék is gyönyörű. Kis csapattal vetődtünk erre. Vidalykői túra alkalmával látogattuk meg a torockószentgyörgyi ládát.
Torockószentgyörgy 6,3 km-re. Akármilyen irányból próbálunk felkapaszkodni rá, legalább 200 m szintkülönbséget kell megtennünk, de mindenképp megéri a fáradtságot. Október elsején, a biciklikirándulásom alkalmával ezt a geodobozt is megkerestem. A Székelykő megmászása után elmentünk Torockószentgyörgyre ebédelni a Székelykő Panzióba. Egy kellemes, Torockón eltöltött Szilveszterezés után, január első napján. A torockószentgyörgyi vár, a Vársziklára épített erődítmény, a XIII-dik századtól kezdve áll ellen az idő vasfogának és a támadóknak.
Szilas-patak rezerváció 6,6 km-re. A Thoroczkay vár alól kék sáv vezet a Szilas-patak völgyébe. Egy darabig a patakot követjük, majd az út kitér a meder mellől és meredeken halad az erdőben.
Kőlyuk Torockói-hegység 6,8 km-re. A Kőlyukat három játszótér is felfedezte már magának. Kerestem tegnap délután, Székelykő-túránk keretében, de koordináták, segítő információ, minden nélkül, csak pusztán a szóbeszédre hagyatkozva, hogy van itt egy geoláda elrejtve valahol (nem jó néven kerestem, nem tudtam, hogy hivatalosan Kőlyuknak hívják, nem iskola- vagy kollégium-barlangnak).
Székelykő Dél 6,9 km-re. Ha fent vagyunk a csúcson, induljunk el a gerincen dél felé - jobbra tőlünk, a völgyben a Torockót Torockószentgyörggyel összekötő út kísér. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. De oda-vissza vágigjártuk a gerincet. Az északi láda leszedését követően találtuk meg a déli ládát. A kék kereszt turistajelzések a kövekre vannak festve, hiszen itt minden kopár, egy-két igénytelenebb cserje tengeti életét.
La Rogoaze forrás 7 km-re.
Panoráma-kő 7,2 km-re. A Thoroczkay vártól a kék kereszt, majd a piros sáv jelzésen másztunk ki az Ordaskő alá.
Vízimalom Torockó 8,4 km-re. Ha szeretnénk ellátogatni a vízimalomhoz, a 48-as házszámot keressük, Both Miklós asztalosmester portáját. A doboz a malom területén kívül van, elérhető akkor is ha a malom zárva van. Kanyarogtunk egy keveset a házak között, amíg megtaláltuk a helyet. Sosem volt erősségem a logikai fejtörők megoldása. A század elején még öt vízimalom működött Torockón, ma a falu területén egy maradt fenn.
Székelykő Észak Torockói-hegység 8,5 km-re. Hogy fent is megmozgassuk a tagjainkat, csekély erőfeszítéssel érdemes elballagni a gerincen dél felé. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. De oda-vissza vágigjártuk a gerincet. A kék jelzésen kapaszkodtunk fel a Nagy árokban. Majd észak felé, csodálni a panorámát, megtalálni a két hagyományos ládát, és újult erővel vágni neki a lefelé vezető útnak.
Kis Szent Teréz kápolna Torockó 8,6 km-re. A torockói Kis Szent Terézről elnevezett gyerekotthonban, ahol a Csaba testvér gyerekei laknak, kialakítottak egy kis kápolnát, amit mindenki látogathat, anélkül, hogy a ház lakóit zavarná. Nem egy BAR lett ott, hanem egy kis kapolna. Úgy emlékeztem, hogy a "pap" lába mögött kell keresni a pad helyett, de végül így is megtaláltuk, elsőkként. Második bejegyzők vagytok, de első megtalálók. Ugyanis a kápolna az utcára nyíló pincében kapott helyet, és az ajtaja egész nap nyitva áll.
Remetei panoráma Torockói-hegység 8,7 km-re. A Felsőenyed - Bucsum közötti 107I jelzésű megyei út áthalad a Torockói-hegységen nagyjából kelet-nyugat irányban, helyenként kb 1000 méteres magasságban. Remek a panoráma, az út frissen kövezve.
Ordas-kő 8,9 km-re. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túrán találtam meg ezt a geodobozt. Az Ordas-kő Torockó vidékének, Erdély e rendkívül népszerű és sokak által látogatott szegletének egy olyan hegye, mely büszkén magasló hófehér szikláival, füves rétekkel tarkított változatos növényzetű vegyes erdeivel csodálatos látványt nyújt.
Bedellői-cseppkőbarlang 9,2 km-re. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva - Bedellő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Az ösztönökre hagyatkozva na meg a JKGÁBOR GPS-re sikerült megtalálni ezt a geodobozt is.
Szolcsvai búvópatak barlangja 1 Alsószolcsva 9,2 km-re. A Szolcsvai-búvópatak barlangja a Torockói-hegységben találhatóegyetlen védett barlang. A Ponor viznyelőnél felszin alá tűnt két patak vize 1214 m felszin alatti út megtétele után 90 méterrel alacsonyabban kerül ismét a felszinre. A nem túl bőkezű leírás miatt a szerencsén is múlott a doboz megtalálása. A Torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval kerestuk fel ezt a helyet. Sajnos a zuhogo eso megnehezitette a lada kereseset, es fel kellett adni.
Szolcsvai-búvópatak barlangja 2 Alsószolcsva 9,3 km-re. Persze akkor nem volt kolostor, nem volt aszfaltos út, sőt út se nagyon. Nekem is kedvencz likam a Szolcsvai búvópatak. Édesapám egyik kedvence volt ez a barlang, gyerekkoromban nagyon sokszor jártunk itt.
Erkély-tisztás Alsószolcsva 9,4 km-re. Az Erkély-tisztás a Torockói-hegység egyik legkedveltebb sátorozóhelye. Míg ők leértek a vízeséshez, addig mi nyugodtan kihalásztuk a kis dobozt, majd bejártunk a vízesés alá, hogy gyönyörködve lássuk mit hagyott hátra számunkra a természet. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva-Bedellő túra alkalmával kerestem, és találtam meg ezt a geodobozt is. Én is megkedveltem ezt a tisztást, jó sátorozó hely. Erről a lapos, teraszszerű képződményről több helyen is legyező formájú vízeséseken zuhan alá a víz.
Szolcsvai víznyelő 9,5 km-re. Kb 20 évvel ezelőtt többször is jártam itt, de nem tudtam a vízesésről. A dobozt nagyon könnyen megtaláltuk a rejtekfotó alapján, aki tudja hogy mit kell keresni az kb 15 méterről láthatja.
Sipote-vízesés és csorgó Aranyos völgye 9,9 km-re. Alsószolcsvától körülbelül 3 km-re, Borrév felé az Aranyos völgyében egy vízesés hívja fel magára a figyelmet. Érdekes az átvezetett víz, mint ötlet, csak nem értem, hogy mi az értelme. Majdnem két év után jelentem be, hogy megtaláltam a fakir által itt elrejtett geodobozt. A vízesés és a mésztufa is szép, csak a parkolót "feldíszítették" egy szívvel, egy medvével, egy fedeles csorgóval. A vízesés vize sodronyra függesztett csatornán keresztül át van vezetve az országút mellé.
Vidalykő 10,5 km-re. A Torockói hegység északi részén, Vidaly (Vidolm) fölé emelkedő, a DN75-ös országúton Vidalytól Lunca ArieAYului-ig látható sziklacsúcs. A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik az Aranyos völgyére, a Bélavárára, az Öreghavasra, keletre pedig Ordaskőre, Torockószentgyörgyre, az Enyedi szorosra. A torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval turaztunk a kornyeken. Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Vidolm falubol kozelitettuk meg a csucsot, kellemes novemberi idoben.
Molyhos tölgyerdő Miriszló 11 km-re.
Mezőségi bánya Torockói-hegység 11 km-re. A harmadik katonai felmérés ferencjózsefi térképén több helyen is szerepel az Eisenhammer (Vaskalapács, Vashámor) felirat, Így Csiblók, Nyiras-oldal, Bagoly, Tölgyes, és Kaszálás-tető mellett. Torockó településről észak felé indulva, számos helyen találkozunk felhagyott vasbányák és vashámorok nyomaival.
Lengőhíd Alsószolcsva 11,3 km-re. Régebb, mikor még közlekedett az Aranyos-völgyi keskeny nyomtávú vonat, a Mokanica, az Alsószolcsvára érkező kirándulók a megállótól egy lengőhídon keresztül rövidíthettek a Szolcsvai búvópatak-barlang felé. Gondolkoztam, hogy miért nem függőhídnak neveztétek, de aztán amikor átmentem rajta, megértettem. TöBBBször is lengtünk ezen a hídon, mikor jártunk likászni a Szolcsvai búvópatakhoz, a mokanyiczával, majd autóstoppal. A megtalálás igazolását, a megtalálót ábrázoló fotóval, elfogadom.
Sziklaszoros Kisgyógypatak 12,3 km-re. A szoros egy rövid és egy még rövidebb szakaszból áll. Kisgyógypatak (románul Geogel) falutól keletre, az azonos nevű patakon, van egy kiépítetlen, vad szoros.
Diákemlékmű Nagyenyed 12,7 km-re. Az 1704 március 16-án a Rákóczi-féle szabadságharc idején elesett 30 kollégiumi diák emlékére 1896-ban állított emlékmű a nagyenyedi városi parkban található, magas lombos fák árnyékában. Ez a doboz sem a méretéről híres.
Remetei-sziklaszoros Torockói-hegység 12,7 km-re. A Remetei-sziklaszoros a Torockói-hegység egyik legszebb, bár zord, nehezen megközelíthető sziklaszorosa. A Zergeosveny felé, a szurdok felett mentünk vissza. A torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval bejartuk a szorost, es annak peremen jottunk vissza. A torockói rejtekhely találkozó alkalmából kerestük fel ezt a szép helyet és tettünk egy kis körtúrát itt. A 2 km hosszú szoros 300 hektáron összetett jellegű természetvédelmi rezervátum, sziklafalainak magassága 150-200 méter.
Nagyenyedi vár 12,7 km-re. A szász alapítású várost először 1299-ben említi oklevél, helyén egykor római castrum állott. Nem tudom eldönteni, hogy eltűnt vagy sem, mert nem tudom, hogy hol lehetett- vagy hol lehet. Mi volt a gond? Itt jöttem rá, hogy milyen jó kereső vagyok. Gyulafehérvártól 30 km-re északra a Maros jobb partján fekszik, legmagasabb pontja az Őrhegy, 367 m.
Remeteiszoros falu 12,9 km-re. Remeteiszoros falu, románul Cheia, a Remetei-sziklaszoros felső végénél található elhagyott, kihalófélben levő falu. Amilyen szép a falu környéke, ép olyan nehezen lehet megközelíteni. A dobozt nem tudtam megkeresni az ottani gyerektől meg leánykától.
Ticuiata-szikla Csáklya-szoros 14,3 km-re. A Csáklya-szoros környéke régészeti lelőhely, bronzkori halomsíros temetők találhatók itt. Miután visszahelyeztem a "dinoszauruszt" megmásztam a Csáklya hasadék másik szikláját is. Csáklya falu közelében, a La Pietri nevű helyen több lelőhely található, például a Ticuiata, a Ierboasa, a Sasa, és a Mariuta.
Mariuta-szikla Csáklya-hasadék 14,3 km-re. A Csáklyakő mögött eredő Csáklya pataka mentén két hasadék is képződött, amelyek közül a leglátványosabb a Csáklya-hasadék. A patak itt valósággal kettéfűrészelte az olisztolitot és egy alig 1-2 m széles hasadékot hozott létre, lépcsőzetes vizesésekkel. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is.
Csáklya-kő 14,4 km-re. A Csáklya-kő a Torockói-hegység egyik elszigetelt, olisztolitként beágyazódott és szelektiv erózió során felszinre került mészkőcsúcsa. Hogy magunk is gondolkodtunk egy virtuális pont elhelyezésén ezen a helyen. Betettem a geokopacz03 geokretet. Errol volna szo. 1233 m magas csúcsát egy betonoszlop jelzi, mely sűrű bozótosban, erdőben található.
Kisvasút alagút Borrév 14,4 km-re. A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac.

Természeti értékek - Fehér megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kőközi-szoros adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Fehér megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Református templom Étfalva - Étfalvazoltán Zoltán és Étfalva temploma. Aznap csak a táblagépemet vittem magammal. Menetközben derült ki, hogy lemerült az aksija.
  • Henter-mező kőgombái Hát.... Na, szóval. Hol is kezdjem.
  • Evangélikus templom - Marosvásárhely Nem tudtam eddig. Hogy itt is van egy templom, de most már igen. :) Szerencsére nem volt senki az utcán és hamar meglett a kis doboz.
  • A színpad - Perkő Tornyocskák. Mint a mesében, 4 kis tornyocska és egy nagyobbacska, mind-mind piros tetővel. Tavaly fesztivál volt éppen, tele a színpad székely lányocskákkal, fiúcskákkal.
  • Nyíres utcai csorgó - Marosvásárhely Türelem. Elég nagy a forgalom a csorgónál. Sokan hordják a vízét.
  • Középkori temető Zabola határában A világ közepe. Szép hely, pazar kilátással. Ez itt Felső-Háromszék közepe.
  • Vármegyehatárjelző kő - Sikaszó Barnabással és Mihállyal. Erre jártunk Barnabással és Mihállyal, egy kellemes napon. Sikaszó szép hely, érdemes volt eljönnünk, megcsodáltuk a pisztrángos tavat és a határkövet is.
  • Pietrele-vízesés Köszönöm. Köszönöm a bejegyzést, és a ládakarbantartást.
  • Bazaltoszlopok - Alsórákos Bazalt orgonasípok. Szép hely, több odafigyelést érdemelne.
  • Bolyai János első sírhelye - Marosvásárhely A vásárhelyi refermátus temetőben. Ezt nem volt nehéz megtalálni, ezt nehéz nem észre venni, de egy ilyen helyen ez nem gond és úgy néz ki, hogy nem is zavar senkit.
  • Sasok tava - Szilon-havas Nagyon szép kis eldugott tó ez a Sasok tava. A Fekete-völgyön keresztül közelítettük meg a Sasok tavát. A főútról egy kicsit nehezen találtuk meg a letérőt a Fekete-völgyi menedekházig, onnantól viszont már nagyon jól jelzett, piros sáv turista jelzés vezet a Szelek kapujáig.
  • Milleniumi fenyves - Rétyi Nyír Teljes létszámban. Sőt, még a kismadár is segített :).
  • Tornyocska kapuval Hűha, látom, nyomjátok az ipart rendesen. Ha jól értettem, nem is először jártok itt. Nagyon dicséretes, főleg ilyen fiatalon.
  • Ó-sáros fürdő - Borszék Feredő. Volt szerencsém megfürödni a medencékben. Előre kell programáltatni, s csak 12 személyt fogadnak egyszerre.
  • ökör kéménye-sziklakürtő Nem jó helyen kerestem. A kék pont jelzésen indultunk fel a Bélavár tetejére. Mikor a mezőről megláttuk a sziklakürtőt nem tudtunk ellenállni a kísértésnek, hogy néhányan oda is felmenjünk.
  • Kossuth-forrás - Borszék Forrás. Szerintem ez a legfinomabb forrásvíz a környéken, pedig azért van belőlük elég.
  • Szent Róza kápolna - Gyergyótekerőpatak Ködbe burkolózva. Délutáni sétára indultunk a kápolnához. A sűrű ködben a hatalmas fekete fenyők törzse még feketébbnek tűnt.
  • Bod Péter Megyei Könyvtár Az okostojás. Majd megkérdem trekkingklub-ot, ő az okostojás, aki állandóan okoskodik. Szerintem neki van választása, de gyakran nem tehet másképp :-).
  • Református templom - Bibarcfalva Borvízes falu. Ezt a rejtekhelyet már jó régen megtaláltam, mint a letöltött képek is bizonyítják. De fogalmam sincs miért nem jelentettem be.
  • Csukás-tó - Tusnádfürdő Erdekes rejtes. Pontos koordinatak.
  • Rejtekhely-találkozó a Bodzai-hegyekben Otodik talalkozo. A Rejtekhely-vadaszat Erdelyben 2011 szeptember 30 es oktober 2 kozott tartotta meg az otodik talalkozojat. Az alaptabor a Bodzai hegyek labainal fekvo kis haromszeki falucska, Szacsva volt, a Bodor tanyan.
  • Bornemissza-kastély - Görgényszentimre Rákóczi - Bornemissza-kastély. Rákóczi-, Bornemissza-kastély, ki melyik nevén ismeri. A kastély (és mellék-épületek) rossz állapotban vannak, de 1-2 éve a Maros Megyei Múzeumhoz kerültek, így el is kezdődött a restaurálásuk.
  • Református templom - Egerpatak Élelmiszert NE. Kingus, megkérünk édességet, ne tegyél a geodobozokba. NE helyezz a geoládába élelmiszert vagy kozmetikumokat.
  • Borsáros-fürdő - Csíkszentkirály Nagy hó. 25-30 cm-es hóban, semmi esélyem nem volt megtalálni, pedig elpucoltuk a barátommal a havat.
  • Egykori ferences kolostor harangtornya - Marosvásárhely Akkor újra próbálkozunk. Hát, már kétszer próbálkoztunk. Én is, és fakir is.
  • Katolikus templom - Kézdiszárazpatak Szárazpatak. Gyakran suhanunk vagy biciklizünk át a falun. Még nem bóklásztunk benne, új élmény volt így itt járni.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Kőközi-szoros? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 27 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!