Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Erzsébet kútja

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


A forrás nemzeti színekkel díszített homlokzata mellett kellemes árnyékos hely van, ahol a padon megpihenő ember arra jártában nyugodt lélekkel élvezheti az erdőszél kellemes hangulatát. A forrás vizének minősége felér bármelyik cégéres bolti "lapos vízzel", és talán nem szégyen kimondani, hogy bizony egy jelentős anyagi tehertől mentesíti a forrás a családi kincstárat...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Erzsébet kútja felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Erzsébet kútja képtárból (összesen 6 kép):

Forrás a domboldalon
Forrás a domboldalon
Erzsébet kútja
Erzsébet kútja
Csorgó
Csorgó
Tavaszi virág 1
Tavaszi virág 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Erzsébet kútja fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Erzsébet kútja!

Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja. Ez egy hűs vizű forrás, ahova a környékbeliek előszeretettel járnak ki korsókat és pillepalackokat friss vízzel megtölteni. Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Kisgalambfalva, 1,06 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Keresztúrtól Nagygalambfalváig
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Templomerőd BerethalomTemplomerőd Berethalom
Berethalom Medgyestől keletre, körülbelül 18 km távolságra található régiszász település. Itt Erdély egyik legnagyobb és legszebb szász templomerődje emelkedik. Köszönöm. Kerekparturam elso napjanak vegallomasa Berethalom volt. De visszatérünk majd egy templomlátogatásra.
Lobogó medence és Szemvíz-forrás HargitafürdőLobogó medence és Szemvíz-forrás Hargitafürdő
Az utóbbi pár évben látványosan felújult és megszépült Hargitafürdő. Speciális hely mellett, spéci doboz a POI helyett. Kellemes kikapcsolódási lehetőségeket biztosít, úgy télen, mint nyáron.
Unitárius vártemplom HomoródszentmártonUnitárius vártemplom Homoródszentmárton
A déli irányba vezető út bal oldalán emelkedő kis dombon áll az unitárius templom. Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. A Homorodok menterol ezt is begyujtottuk, igaz van meg mit keresni itt is es mashol is. A Szarkakotol nem kanyarodtam vissza Udvarhelyre, hanem felkerestem Homorodremetet, es kellemesen csalodtam, mert egy kihalofelben levo Isten hata mogotti eldugott apro falu helyett, amire szamitottam, aranylag egy mozgalmas kis telepulesre ertem. A Nagy-Homoród völgyében, a Gyepes- és a Lókod-patakkal való találkozásnál települt Homoródszentmárton községközpont.
Csűrszínház Mikháza
Forrás Piricske felé Hargita-hegységForrás Piricske felé Hargita-hegység
A Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető útról, a Piricske erdei útra letérve, 300 m után felhagyott házakat találunk. Ezt elsőkként sikeresen levadásztuk, s irány tovább. Gyakori utvonalam - Csikszeredabol hazafele - mikor formaban erzem magam, felmegyek Hargitafurdore a Piricsken, majd leereszkedem. Sajnálom, hogy elvesztetted az okostelefonodat. A szemben levő csorgó felett, a víz mentén, egy ösvény vezet az erdőben, egészen a nagyon közeli forrásig.
Kilátótorony Heveder hegyese OklándKilátótorony Heveder hegyese Oklánd
A Heveder hegyese (régebb Heveder-tető, Nagy Völgy bükk teteje, Billő Mező tettője) 900 m távolságra van a Kustaly-vára helyétől, nyugatra. Az oklándi Kishomoród Közbirtokosság két kilátótornyot is állított a község területén, az egyik a Heveder hegyese tetején van, a másik a Bene-hegy csúcsán.
Első román iskola SegesvárElső román iskola Segesvár
1861-ben, Zaharia Boiu ebben a házban nyitotta meg, a segesvári vár első román iskoláját.
Evangélikus erődtemplom ApoldEvangélikus erődtemplom Apold
Apold központjában 16-dik században épített, szép, bár leromlott erődtemplom található. Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata. Jól végzi a dolgát. A templom zárva. Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be.
Sziklakilátó a Borvíz-patak felett PiricskeSziklakilátó a Borvíz-patak felett Piricske
Piricske északi végében, gombaszedés közben, egy sziklakilátóra bukkantunk. A 25-30 méteres sziklák tetejéről ráláthatunk az alattunk levő völgyre, a környék erdeire, valamint Hargitafürdőre.
Gógán vára GógánváraljaGógán vára Gógánváralja
Gógánváraljától északra eső hegy tetejét a középkorban Gógán vára koronázta, valamikor a 16-dik században pusztult el végleg, romjait a község lakosai teljesen elhordták. A vár helyén mára csak a vár árkai és sánca, valamint a bozótos plató közepén tátongó üreg figyelhető meg. Gógánváralja egyik látnivalója a református templom és harangláb. Sajnos dél felől indultunk a dombnak felfelé, jobb lett volna az északi úton elindulni.
Jártó Gábor ládája Fertő-nyeregJártó Gábor ládája Fertő-nyereg
Tenyleg mester vagy. A Madarasi Hargita közelében levő Nyerges-kősziklán található via ferratát készültünk megmászni, már ki tudja hányadik alkalommal. Jártó Gábor ládája a Fertő-nyeregben.
Székely iránytű Peszente-tető
Mária-forrás HomoródfürdőMária-forrás Homoródfürdő
Fürdővízként szív- és érrendszeri megbetegedésekben. A Mária borvíz, forrásvíz jellemzői: szénsavas, nátriumkloridos, alkálikus, vasas, hipotonikus ásványvíz.
Ábránfalva
A sárkány gerince meddőhányó HargitafürdőA sárkány gerince meddőhányó Hargitafürdő
A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak jobb oldalán, van egy kis, félhektáros meddőhányó. A felgyűlt salak itt egy szakadékot és egy gerincformát alakított ki.
Fenyédi láz Fenyéd felől gépkocsival közelítettük meg a rejtekhelyet, majd az antennától korulbelul 500 méterre gyalog vágtunk neki a meredek oldalnak.
Kőpince Tollas Persányi-hegység
A Kőpince egy sziklaüreg a Tollas oldalában, mely a Kerekhegy tetején levő Kőasztallal néz szembe. 15 m mély, a bejáratánál 5 m széles és 3 m magas, befelé alacsonyul és 50 m-re kiszélesedik, körülbelül 45 fokkal süllyed lefelé.
Lutheránus templom CikmántorLutheránus templom Cikmántor
A régi templomot 1851-ben lebontják, helyén 1865-ben épül a mai templom klasszicista stílusban. Első okleveles megjelenésekor már szász település, s így bizonyos, hogy abban az időben temploma is van.
Vityál váraVityál vára
A Maros megyéhez tartozó Nyárádremetétől északra, 3 km-re fekvő, 800 m magas dombon Árpád-kori vár maradványait találjuk. Terepet jártam be az államvizsgámhoz, és útba ejtettem a Vityálvárat is. Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani. A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn.
Vila Franka Segesvár
Középkori hangulatú, zegzugos utcák, régi házak egészítik ki a vár megmaradt tornyait, bástyáit. Nagyon sötétedett mire ideértem. Vacsoraztunk, azelott geodobozt talaltunk. A segesvári vár falain belül található középkori várnegyed a Világörökség részét képezi.
Kormos-szorosKormos-szoros
A Dél-Hargita nyugati oldalán, a Kormos-patak völgyében, terepesebb kocsival járható út köti össze a Hargita megyei Csíkszentkirályt, a Kovászna megyei Erdőfülével. A Gyertyános-tető és a Kormos teteje között, a völgy egy nem túl hosszú és nem túl szűk szoros jellegét veszi fel.
Alsó zagytározó HargitafürdőAlsó zagytározó Hargitafürdő
A hargitafürdői, fokozatosan bezárt kaolinbánya után több meddőhányó és zagytározó maradt gazda nélkül. A Balu park mellett van a legnagyobb zagytározó, ahol 14,5 hektáron 3,5 millió tonna kaolinsteril halmozódott fel.
Dungó feredő HomoródkarácsonyfalvaDungó feredő Homoródkarácsonyfalva
2006-ban, egy fürdőépítő kaláka révén építik először újra, a mai formáját pedig 2019-ben nyerte. 2013-ban, egy magárahagyott pusztulásra ítélt hely. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Szépen kiépített hely, csak kár, hogy a vandalizmus még ezt az eldugott fürdőt sem kerülte el. A Dungó népi feredő Homoródkarácsonyfalvától délkeletre található, a Sós- és a Csősz-patak (régebb Csüsz-patak) között.
Mágneses-szikla Deság
Zetelakától a Küküllőmentén felfelé haladva, már messziről feltűnik Zetevára, vagy Deság gombja, egy kiálló és elszigetelt része a Hargita felé elnyúló fennsíknak. Innen indulva eljuthatunk arra a helyre, ahol a világszerte is ritkaságszámba menő természeti értékünk, a Mágneses-szikla található.
Református templom JeddReformátus templom Jedd
1816-ban kőtemplom épül Jedden, toronnyal, ennek helyén volt a régi templom. Valóságos kis gót épület, a nép elbeszélése szerint lapos és gömbölyű kövekből, amelyek felhasználtattak az új templom építésekor. El nem tudtam képzelni, a segítő információ alapján, hogy hova lehet elrejtve a geodoboz. Első megtalált geodobozunk. Visszatertunk es meglett.
Római őrtorony Tompa-tető
Unitárius templom ÜrmösUnitárius templom Ürmös
Ha középkori templomról nincs is adat, bizonyos, hogy voltak katolikus hívek, akik a reformáció után unitáriusok lettek s az 1630-as események után is megmaradtak unitáriusoknak. Mert nem tudtam bemenni egyik kapun sem a templom udvarára. Örülök, hogy a szülőfalumba is eljutott ez a játék. Ott voltam a rejtesnel. A XVIII-dik században unitárius anyaegyház.
Régi sírkövek GegesRégi sírkövek Geges
A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
Református templom Székelyvaja
A Maros megyei település Marosvásárhely közelében fekszik. Székelyvaja a Göcs-patak mellett található falu, mely közigazgatásilag Ákosfalva része.
Kilátàs a semmibe Somos-tetőKilátàs a semmibe Somos-tető
Somos-tető, Marosvásárhely. Köszönöm, köszönjük a két eltűnt geodoboz újratelepítését. Nemrég félszáz évet töltött a marosvásárhelyi állatkert. Érdekes ez a kilátó. Kilátàs a semmibe, avagy a kilátástalan kilátó.
Bázis-sósmedencék HomoródkarácsonyfalvaBázis-sósmedencék Homoródkarácsonyfalva
A Bázis névre keresztelt 50x8 méteres természetes és 10x4 méteres deszkával bélelt úszómedencét helybeliek létesítették. Homoródkarácsonyfalvától délkeletre, a Dungó népi feredő közelében, attól keletre, a Csősz patakába ömlő Sós-patakon, két sósmedencét találunk.
Ürmösi TöpeÜrmösi Töpe
E hegyóriások oldalaiból szeszélyes alaku sziklaszálok, mint ódon várak festői omladványai, emelkednek. Mivel ram vart ez a feladat, ezt tejesitettem is. Áthaladva az alsórákosi szoros első büvkörén, még nagyobbszerű táj-csoport merül fel; a szoros mindkét felén roppant hegy-óriások emelkednek, jobbról a sziklagula idomu rákosi Tepej, balról a vele versenyző sisak idomu ürmösi Tepej.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Erzsébet kútja adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Hangyák birodalma - Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Már alig vártam, hogy végre igazi, "rendes" vizet ihassak.
  • csuszos - Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig.Szep üdvözlet Drezdabol.
  • tiszta forrás - A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni. Meglepő, hogy milyen gyenge a hozama a forrásnak, de annál jobb ízü.
  • Vár sétány - Marosvásárhely: Próbáld meg újra - Ellenőriztem ma a rejteket, a geodoboz a helyén van. Próbáld meg újra, harmadik az isten igaza :-).
  • Apor-bástya - Tusnádfürdő: Nagyon jól sikerült kirándulás - A tusnádi IV. Kutyaszánhúzó verseny után elindultunk egy kis rejtekhely vadászatra.
  • Kalibáskő: A közelben medveles van - A Köves-patak völgyével párhuzamos hegygerincen egy medveles is van. Részletesen leírtam ezt a megközelítési lehetőséget is a rejtekhely leírásában.
  • Gyilkos-tó: Egy kis kacsaetetes utan - Kora reggel, egy kellemes seta utan talaltuk meg ezt a ladat. Gyonyoru a tonak ez a resze.
  • Katolikus templom - Imecsfalva: A fedett kereszt eltűnt - A leírásban szereplő fedett kereszt már nem létezik, legalábbis ott ahol korábban volt most nincs. A korábbi fotókon látható a kereszt és néhány öreg fa a templom mögött, most már csak néhány csutak van.
  • Királykút - Marosvásárhely: Csak segíteni akartam - Értelmetlennek tartom, hogy ugyanannak a rejtekhelynek két geodoboza legyen. Persze vannak kivételek, de nem itt.
  • Tamási Áron sírja - Farkaslaka: Ábel a ravatalozóban :) - Igaz, hogy nem az első alkalommal kerestük, de most biztosra mentünk. Nem másztunk fel, belül felnyúltunk és megtaláltuk :) Köszönjük a rejtést.
  • Szent Miklós-templom: EKE07 - Megtaláltam a Gergyószentmiklóson elrejtett geodobozt. Tetszett az ötletes rejtés.
  • MIG 21 - Aranyosgyéres: Hiányzik a doboz - Szépen ki van világítva éjszaka a MIG. A doboz viszont nincs meg.
  • Unitárius templom Nyárádszentlászló: Belépni csak alázatosan - Belépni csak alázatosan lehet, mert alacsony a kapu. A fa odva meg (inkább hallgatok, nehogy túl sokat mondjak el).
  • Unitárius templom - Ürmös: Köszönöm - Örülök, hogy a szülőfalumba is eljutott ez a játék. Nagyon szépen köszönöm a rejtést.
  • Kilátótorony - Csíksomlyó: Eperillatot szimatolva - Akkor szerintem valamelyik táplálékkiegészítős lehetett, az illatából ítélve. Amúgy azon a délutánon valamiért nagyon érzékeny voltam a szagokra.
  • Bodok-csúcs: Gerinctúra - Jó kis hely ez a Bodok-csúcs, már rég felakartam jönni ide, éppen úgy adódott, hogy egy fárasztó gerinctúra keretén belül sikerült a dobozkát is megtalálnom, kitűnő egészségnek örvend.
  • Bigar-vízesés - Szemenik-hegység: Bigér - Az igazat megvallva valami másra számítottam. Egyáltalán nem csúf, de hogy a világ 8 legszebb vízesése között van, nagyon túlzás.
  • Hiperbolikus napóra - Marosvásárhely: Dobozcsere után - A rejtővel közös, szerdai geoséta utolsó állomása volt a Nyár utcai Hiperbolikus napóra. Mivel a doboz tartalma menthetetlenül el volt ázva, a rejtő magával vitte a dobozkát, majd másnap kicserélte egy új dobozra, ezúttal egy pet előformára.
  • Szent Péter és Pál katolikus templom - Gyergyócsomafalva: Mindennap kerestem - Ezt a dobozt ötnapos ittlétem alatt mindennap kerestem. A rejtek adja magát, tényleg sok lyuk van a kerítésben, de nem találtam.
  • Kapnikbánya: Elsö megtaláloi voltunk ennek a ládának - Csak most vettem észre, hogy be lehet jelenteni.
  • Bodvaji temető: Ritka látvány - A doboz könnyen megtalálható, ritkán lehet ilyen temetőt látni. Amugy a környék csodás.
  • Nagyszalonta: Sajnos már zárva találtuk - A múzeum 16 óráig volt nyitva, mire ideértünk már zárva volt. A Csonkatorony szépen fel van felújítva, még visszajövünk.
  • Geocitrom Sepsiszentgyörgy II: Fáziskésés - Mivel elkéstem, bár nem az én hibámból, miattam maradt olyan kevés idő a beszélgetésre. Miután elmentél, komolyabb téma csak a herkulesfürdői geotábor volt.
  • Motorsirülő - Szénás-út: Támfal - Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz. Nagyon könnyen azonosítható a rejtek a fénykép alapján.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Erzsébet kútja? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.