Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Gyepes

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Gyepes

Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról. Orbán Balázs is csak utal rá nagy művében, a Székelyföld leírásában, pedig rendkívül eredeti, érintetlenségben megmaradt, és ezért is értékes falu.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Gyepes felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Az üknyédi Transalpina Üknyéd
Az üknyédi Transalpina
A Szarvas völgy - 1 Bucsecs Szarvas-völgy
A Szarvas völgy - 1
Kidőlt fa - 1 Bánya-patak madártemető
Kidőlt fa - 1
A külső várfal Doboka várfal vár
A külső várfal
3446
3446
Régi sírkő 2 Nyárádszentbenedek református templom
Régi sírkő 2

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Gyepes fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Gyepes!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,27 km távolságra található, legközelebbi település, Gyepes turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Megtaláltam a filmes dobozkát. Csak lazán kell könyökölni, bámulni. Tusnádfürdő fő vízfolyása az Olt.
A Tolvajos tető a Központi-Hargitát a Dél-Hargitától elválasztó nyereg. Másodszor megint nem találtam és már le akartam mondani, amikor megláttam a dobozt rejtõ kb 30 cm nagyságú követ a patak menti fenyõfa alatt. Ma megtalaltunk a geodobozt, a sok tehen kozott. A hazafele uton megalltam es megkerestem a ladat.
Iuliu Maniu utca 4 szám, Marosvásárhely. Egykori inasotthon, ma az Avram Iancu Iskolaközpont bentlakása és étkezője.
Ez igy van, a templomocska a regi kokeresztekkel nagyon erdekes volt. Érdekes a templom, és a rejtek is öröm volt ebben a kis kápolnát megtekinteni. Még szebb mint az új templom. A csíkszentmiklósi egyházközség filiáléját alkotó Csíkborzsovában, a jelenlegi kápolna helyén az Egri család épített egy fakápolnát, amelyet az idő vagy a tőzvész elpusztított.
Megfelelő helyszínelés után, kis türelem - itt ugy tünik mindig tesz-vesz valaki a kertben - a megfelelő pillanatban pontosan a segédeszközre nyúltam. Itt nem volt olyan szerencsénk, a piarista atya épp kint sétált. Úgy tűnt, hogy a 300 éves erdélyi piarista múlt az utolsó erdélyi piarista szerzetesek kihalásával együtt véget ér Romániában.
Református templom Kisbacon Eredetileg Nagybacon filiája volt, 1734-ben lesz önálló és 1794-ben épül mai temploma. Szép karcsú torony, gondozott templom.
Bumeráng-szikla Patkó-kő Hagymás-hegység A Patkó-kő lábánál, a csúcs alatt, van egy különálló sziklatömb. A pusztából, a csúcsot célozva is ki lehet kapaszkodni ide pár perc alatt, de kényelmesebb és érdemesebb kelet irányból megközelítve végigsétálni a pompás sziklafal alatt.
A Rétyi-nyír egy több hektáros természetvédelmi terület, növény- és állatritkaságai miatt Európa egyik csodája, a környékbeliek kedvelt turisztikai célpontja. Udv, tud meg valaki valamit errol a dobozrol? A fenyvesbelit vadasztatok le? Ez egy teljesen uj doboz.
A gerincen közelítettem meg a helyet ay antenna felöl. Egy kis keresgélés után kiástuk, viszont az üveg nem volt üres, és ráadásul sajnálatos módon még nem is borral volt tele, hanem vízzel. Ez a Várhegy most már Lövétéhez tartozik, vagy Homoródalmáshoz? Homoródalmás és Lövéte határánál van a homoródalmási Várhegy, amelyen földsáncok nyomait lehet látni.
A domonkosok ma is álló templomának építését 1492-re teszik. Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe.
A Csíki Bálványos vár Csík legnagyobb várromja. És amig a Főnök rejtett, bemért, jegyzetelt, és kalibrált, addig én csihányt szedtem. Túránk harmadik állomása.
Póka 1323-ban Pokateluka, 1334-ben Poukatelky, 1472-ben Pókafalva néven jelentkezik a forrásokban.
A Székely Selters forrásaitól délre, a Bánya-tető keleti oldala alatt, az út mellettt van egy andezit küpübe foglalt borvízforrás.
Csíksomlyó körút Hegyi kerékpárral, illetve gyalogosan járható. Csíksomlyón, a borvízforrás közeléből indulva, a Köves utca végéből indul az a körút, mely megkerüli a Kis- és Nagy-Somlyó hegyeket.
Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik. Csatófalva egykori Hundorf faluhoz tartozó evangélikus-lutheránus temploma stílusjegyeiben a gótikus kort idézi a XV-dik századból.
Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be. Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik.
Sokan a Szellő-tetőt tartják a Csíki-havasok csúcsának az 1493 méteres magasságával, pedig a Gyimesekben, a Gyimesközéplokról elérhető Hegyes-csúcsa magasabb, 1517 méter. Nekem a Szellő magát a békét, és a nyugalmat jelenti. Az EKE-táborból való egyik kirándulás alkalmával jutottam el a Szellő tetőre új barátommal, Kozman Botondal ahol megkaptuk ezt a kerek geodobozt. Még az eke tábor keretein belül találtam meg.
Alsórákos kevesek által ismert látnivalója a Kövesoldal tetején 1676 és 1686 között épültreformátus erődtemplom melletti temető. A várkastélytól, hogy betartsam az ajánlott sorrendet. Nagy örömmel fotóztam a lábtól állított gombosfákat, hisz kiegészítették a már meglévő kopjafa- fotó gyűjteményem. Szerencsére a térkép meg a képek alapján nem volt nehéz rátalálni a zöld béka buvóhelyére.
Református templom Székelymuzsna Ramaty állapotban van a templom. Székelymuzsnára érkezve, először a református templom torony felőli oldalánál levő udvaron keresztül próbáltam megközelíteni a rejteket. Középkori templom állott ott, ahol ma a falutól északra a Szentegyház oldala nevő helynév őrzi emlékét.
Református templom - Székelyudvarhely, Márton Áron tér 11. Épült 1781-ben.
Az Olt földrajzi forrása a Gyergyói-havasokhoz tartozó Sípos-kő észak-keleti oldalán található, a Kovács Péter-hágó közelében. Nem volt nagy hideg, de igen kellemetlen szél fújt. Gratulálok, hiszen ez egy kultikus hely. A Maros földrajzi forrását 2005 decemberében akartuk meghódítani Marosfő felől.
A templom a XV-dik században gótikus formát kap, szentélye ma is őrzi gótikus jellegzetességeit. Töredékesen megmaradt a szentségfülke is, az 1497-es évi dátumával.
Pár méterre a főút kanyarjától egy kis fémből készített fenyőfával díszített kút vonja magára a figyelmet. A kilyénfalvi borvízkút Gyergyó-Kilyénfalva központjában, a falun keresztülhaladó DJ138 jelzésű megyei út dupla kanyarjában található, a katolikus templomtól északnyugatra.
Miután meglett a doboz, bementünk a mesebeli kis templomba. Pár méterrel odébb vezetett a "kütyü". Ez is megvan, de ennek is zárva az udvara. Sepsiszentgyörgytől észak-keletre, a Szépmező északi részén, az Olt bal parti teraszán fekszik Gidófalva.
Katolikus templom Vármező Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült. Elég rejtélyes rejtés.
Forrás az Olt partján Sepsiszentgyörgy Mig sokan a gyermeknapi oromokkel voltak elfoglalva, addig en megkerestem egy szep kis setaval ez a dobozt. Ha te vagy a legelső, akkor a rejtő a legeslegelső :-). Egyrésze ezen forrásokból származik. Sepsiszentgyörgyről Tusnád fele, a várostáblától nem messze, ha jobbra fordulsz, a mezőn megtalálod a forrást.
Unitárius templom Homoródújfalu Homoródújfalu a Hargita-hegység lábainál, a Kis-Homoród völgyének alsó részén, az egykori Szászföld és a Székelyföld határán helyezkedik el. Megvan a doboz. Valahogy úgy sikerült, hogy a templom mögé kerültem ki.
Kripta-hegy Nagyteremi Nagyteremi református temetőjének délnyugati végében, a Kripta-hegy tetején, két kriptát találunk. Az egyik gróf Bethlen Farkas tábornok kriptája, ő 1763-ban halt meg, a díszgúlát az 1860-ban elhunyt gróf Bethlen Lipót és nejének emlékére emelték.
Parasztvár Szászkézd A XIV-dik században egy vár épül a Szászkézdtól északnyugatra fekvő hegyen, védelmét hét torony tette erősebbé. Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba.
Csíkszentimrétől nyugatra húzódó mező közepén magányosan egy kis kápolna áll. A Kakukk-hegyről visszafele kerestük fel a magányos régi kápolnát Szentimre határában.
Farok Orra alatti forrás Nemere-hegység A kis forrás 15 percnyi járásra található a Farok Orra névre fordítható, románul Botul Farcului elnevezésű csúcs alatt, a Nemere kék sávval jelzett főgerincén.
Bod Peter mellszobra Csernaton
Tetszett a falu. A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe. Székelyhodos községközpont, Marosvásárhelytől 22 km-re északkeletre, Szászrégentől délkeletre található.
Bodor György mellszobra Gelence Bodor György mellszobra, 2004 - Gelence.
Óriáskő Szotyor Az Óriáskő Szotyor határában, a falu felső végén, a sportpálya fölötti terasz oldalában van, a Köveskert nevű helyen. Meg juniusban kerestem meg ezt a helyet, tenyleg erdekesek ezek a nagy kovek. Soha se fedeztük volna fel, ha nem rejtettél volna oda ládát. Varjuk.
Régi székelyház Felsőrákos 1235-ben Cormosbach néven szerepel, mely települést Felsőrákos elődjének tekintenek. Pont 15-én voltam ott, a templomban az ünnepélyre készültek.
A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték. Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta.
A Baróti-hegység erdővel borított szelídhajlású hegyek-dombok képét nyújtja. Ez is az utamba esett a Benko kert fele. Nagyon pontos a leírás, ezért könnyen meg is találtam, a rejtek előtt bánsági sáfrány ékeskedett, a sípálya tetejéről csodálatos látványt nyújtott az őszi erdő.
A Rez-nyaka egy fontos turisztikai csomópont, mely Ditrótól északkeletre található, illetve a Cengellér-tetőtől délnyugatra. Túraútvonalak indulnak innen a Vitting-vadászház felé, a Tászok-tetőre, illetve a Pricskére.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Gyepes adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek. Gondoltam, hogy amíg elvonulnak megnézem a templomot, esetleg belülről is.
  • Homoródon tanyáztunk, mikor a környék egy részét bebóklásztuk. Néha az volt az érzésem, hogy talán egy évszázadot is visszamentünk az időben.
  • Csók - Marosvásárhely Geováros. Milyen jó, Marosvásárhely lassan igazi geováros lesz. Pontosabban Székelyföld geofővárosa :-).
  • Addig maszkaltam. De lehet hogy nem gondolkoztam "rugalmasan".
  • Megnéztük, most nem mint utasok.
  • Bodvaji temető Az Istenkas lábánál. Megtaláltuk. Ez igazán békés nyugalom.
  • A tulso oldalrol 2 pad kozott oszlop es fej. De nem irtatok, hogy nagyitoval kell nezni a segito kepet.
  • Persze .
  • Rejtekhely mint játéktér, és semmi feltámadás :-).
  • Rendben, köszönöm az ajánlatot. Ígérem, legközelebb nagyobbra méretezem a fotókat.
  • Gréces-tető - Marosfő Ázott doboz. A dobozt teljesen beázva találtuk meg. Már messziről virított, mert kieshetett a rejtekből.
  • Jepii-völgy vízesései - Bucsecs-hegység Vízesések. A túránk második napján ragyogó napsütésben indultunk a Caraiman-kereszthez, a Babele menedékháztól. Amint eltávolodtunk a finoman fogalmazva nem éppen tájba illő építményektől, amiből áll a menedékház és tartozékai, lassan elmaradozott a rengeteg szanaszét dobált szemét és ismét önfeledten gyönyörködhettünk a tájban, a természetben, ami főleg a sokféle magashegyi virággal kápráztatott el.
  • Felálltam a korlátra, kívül-belül tapogattam, míg az egyik diszitőelem szinte a kezemben maradt. Utólag láttam, hogy már másnak is a kezében maradt, facsavarral volt valamennyire visszatéve.
  • Mivel ez koordináták nélküli rejtés, a gerincet követtem. Minden narancssárga sávos fánál kerestem a 13 méterre levő odvas bükkfát.
  • Fehér Torony - Brassó Fehér Torony Brassó. Könnyen megtaláltam ezt a geodobozt.
  • Mihály-havas - Madarasi Hargita Nagy Mihály - régi doboz. Mivel fent voltunk a Madarasi Hargitán, felugrottunk ide is, hogy egy új dobozt tegyünk a régi helyett, de amint felértünk ide a Nagy-Mihályra meglepetés fogadott, a régi doboz ott hevert a földön. Így csak visszatettük a régi-új helyére.
  • nikike4, nem ez a megoldás, hogy más se keresse. Megjegyzés, a dobozzal probléma van, és kérjük kijavítani.
  • Kingus, megkérünk édességet, ne tegyél a geodobozokba. NE helyezz a geoládába élelmiszert vagy kozmetikumokat.
  • Dengheru-csúcs aronbv - Parang-hegység Köszönöm az utasításokat. Örülök hogy megtaláltad, a fotód ZSENIÁLIS.
  • Ha van ilyen neked, töltsél fel ide néhány képet a Fehér-barlangról. Örömmel megnézném.
  • Láttuk, hogy van egy új rejtés, nem akartuk kihagyni. Sokszor eljártunk a Borsáros-láp mellett, most ezért alkalmat is találtunk, hogy közelebbről megnézzük.
  • A láda szép, a vétel szempontjából akadálymentes helyen van, és akár egy rövid utazási szünet alkalmával is megtalálható. Az aljnövényzet vizsont elég sűrű, ahol nem fenyőcsemete, ott masszív áfonyás.
  • Lenne is egy javaslatom, amit én nem tudok kivitelezni a nagy távolság miatt. Az oldalatokon is szereplő Gelence öregtemplomához akár csak egy virtuális ládát is el lehetne helyezni.
  • Megtalaltuk. A templom sajnos zarva volt.
  • A ház a kacsalábon megvan de a dobozt sajnos nem találtam meg. Az útkereszteződés mind a négy sarkán van betonoszlop, de nincs a doboz.
  • Legalabb piros. Amugy teljesen mindegy, hogy milyen szinu, a lenyeg hogy jobban lassuk.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Gyepes? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 26 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!