Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kápolna - Kicsibükk

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Kápolna - Kicsibükk

A XVIII-XIX-dik század folyamán a nagyobb falvakból való kitelepedések során jöttek létre Gyergyó szórványtelepülései, közte a remetei Kicsibükk. A kis település Remete központjától közel 10 km-re, a Martonka-pataka felső folyásának két oldalán alakult ki.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kápolna - Kicsibükk felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Kápolna - Kicsibükk képtárból (összesen 6 kép):

Fejfák
Fejfák
Az egykori lakások térképe
Az egykori lakások térképe
A régi házhelyek tábláinak egyike
A régi házhelyek tábláinak egyike
Az egyetlen lakos tanyája
Az egyetlen lakos tanyája

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kápolna Kicsibükk fotóalbumba!

A település kialakulása a XIX-dik század első felére, 1820 tájára tehető - az egyik első telepesnek Nagy József, községi bíró tekinthető, aki Kicsibükkben egy kis tanyát hozott létre. Kicsibükk virágkorát 1940-1965 között élte. Népessége 1950-ben 280 fő körül volt... Fedezzétek fel Kicsibükk és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kápolna!

A legközelebbi település Kisbükk, 0,24 km távolságra található.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Tatár-tető
Vasalt mászóút Egyeskő Hagymás-hegységVasalt mászóút Egyeskő Hagymás-hegység
A vasalt mászóút végén egy kis sziklatetőre jutunk, ahol épp annyi hely van, hogy egy pár ember elfér. Egy nagyon könnyen megtalálható doboz. Az Egyeskő-menedékháztól felfelé annyira fantasztikus élményben volt részünk, hogy amikor visszaértünk a házhoz, a feleségemnek jutott eszébe a geoláda. Egyszerű, de mégis nagyszerű rejtés. Bár nem igazi via ferrata, az Egyeskő tetejére vastag vassodronyok segítik a biztonságos feljutást.
Balázs-csúcsBalázs-csúcs
A La Radu mosógéptől folytatva utunk, a Balázs-nyakban hagyva autónk, a Hegyes-havas irányába indulva, kimászhatunk a csúcsra, melynek déli oldala sziklás.
Ládás Háza-barlang AndrástelepLádás Háza-barlang Andrástelep
A Maros-szorosban, Göde és Ratosnya között, különleges természeti képződményeket találunk, mállás- és rönklenyomat-barlangokat. A rönklenyomat-barlangok nem valódi barlangok, csak pszeudokarszt jelenségek. A Sziklaablaktól jöttünk át ide. Délben jött ránk, hogy túrázzunk, és elfutottunk Ratosnyára.
Libán-tetőLibán-tető
A geodobozban levő megjegyzés szerint csak a második megtaláló vagyok. Nem értjük júniusban hogy nem találhattuk meg, de most újra megálltunk a tetőn, és egyszerű mint az egyszeregy. Mit lehet hétfőn csinálni, mint elindulni túrázni :-). A (Székelyudvarhely)-Fenyédről Gyergyótekerőpatak-Gyergyószentmiklósra vezető út választja el a Görgényi-havasokat a Hargitától, ennek legmagasabb pontja a Libán tető, ez a gyönyörű havasi világ.
Római őrtorony Alsóköhér
Tetőterasz Madarasi HargitaTetőterasz Madarasi Hargita
A Madarasi Hargita tetőteraszán, alkonyatkor, remek naplementés fotókat lehet készíteni. Lassan 10 éve történt, de ma is élénken emlékszem rá. Hargitafürdő felől érkeztünk, egy több mint 12 km-es gyalogtúra után (majd visszafele ugyanennyi következett). Egy tervezett nagy túra előtt tartottunk egy 29 km-es bemelegítő gyaloglást b_istvan-nal, így találtuk meg a ládát. Ez a rejtés távolabb esik a forgalmasabb helyektől.
Nárciszrét OroszhegyNárciszrét Oroszhegy
Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban. A helybeliek kankósdinak vagy kápolnavirágnak nevezik a nárciszt.
Nepomuki Szent János szobra Gyergyószentmiklós
Nepomuki Szent János szobra - Gyergyószentmiklós, 1750.
Új római katolikus templom Parajd
Vasúti híd Gyergyóvárhegy
A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is. A vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma.
Kőgomba Bakta-patakKőgomba Bakta-patak
Olyan csoda van itt az erdőben, hogy azt látni kell - kevesen ismerik, s ha én nem leszek, ki mutatja meg? Az alfalviakból is csak páran látták. Pedig annyiég van a szekérúttól, hogy ha jól fenéken billentenének valakit, pont a tövére esne. Mivel esős idő volt, ezt a rejteket választottuk.
Új negyed Malom utca Etéd
A cigány népesség Etéd falu lakosságának felét alkotja, hármas rétegződés jellemzi őket. Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
Szármány-hegyi kápolna GyergyószárhegySzármány-hegyi kápolna Gyergyószárhegy
A fenyvesekkel borított Szármány-hegy alatt fekvő Szárhegy aGyergyói-medence egyházi, idegenforgalmi és művelődési szempontból egyik legjelentősebb községe. Megvan. Gratulálok a megtalált geodobozhoz, bár az nem a mi játszóterünkhöz tartozik. Mire felértünk a kápolnához eleredt az eső, ezért nem volt időnk rendesen körülnézni.
A  Jeges-barlang lehelete BorszékA Jeges-barlang lehelete Borszék
A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang, réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. Én a másik dobozt kerestem, ami akárhol lehet a barlang felett, tudom mert felkerültem feléje, de ott aztán feladtam, sok repedést átkutattam, de eredménytelenül. Meglepett, hogy milyen sokan voltak a Jeges-barlangnál, meg kellett várjuk, hogy elmenjenek, és csak azután közelítettük meg. A Jég-barlang elnevezés helytelen, ugyanis ez a barlang nem jégben alakult ki, hanem csak jeget tartalmaz.
Református templom Disznajó
Alsóbölkény
1453-ban villa Belken néven jelentkezik az oklevelekben. 1645-ben Magyarbölkény a neve.
Bereczki-ház Küsmöd
Küsmöd egyik érdekes látnivalója a Fő utcán található Bereczki-ház, vagy Csitkós ház, ahogy becézik. A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
Bánya-tetőBánya-tető
A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el. A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem.
Fehérnép sarka Makfalva
A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között. Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
Öcsém-tetőÖcsém-tető
Az Egyeskő menedékháztól a piros sáv jelzést követve juthatunk az Öcsém-tetőre. Kilátópontjáról, ahol a nemrég felállított kereszt is található, pompás látványban gyönyörködhetünk. Ezt még a ködben is könnyen meg lehet találni. Hát pásztorkutyákat itt mi nem láttunk, csak zergéket. Rejtéskor (hihi), bár szikrázó napsütésben, bezzeg nem volt olyan könnyű megközelíteni a rejtekhelyet.
Bunker 0 SzalárdBunker 0 Szalárd
Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében. A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk.
Siklódi kőSiklódi kő
A keményre összecementálódott kőzet ellenállva az időjárásnak látványos, 10-40 m magas falakban, tornyokban maradt meg, több száz méteres hosszúságban. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
Magyarok hídja Békás-szorosMagyarok hídja Békás-szoros
A Magyarok hídja, vagy befejezetlen híd a Békás-szorosban, a Pokol tornáca és a Pokol torka között, az Őrtorony alatt, a Kis-Békás-patak torkolatánál található.
Gyertyán-tető
A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze. Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén.
Ördögútja Kőris-tető ZetelakaÖrdögútja Kőris-tető Zetelaka
Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat a Nagy-Küküllő bal partjától a Kis-Fenyéd patakáig terjedő szakasza. Darkókertje-sarka - Kőris-domb - Hosszúaszó-árok első feje a fenyédi határban - Hosszúaszó-árok második feje a küküllőkeményfalvi határban - Barabás kaszálói - Kis-Fenyéd.
Panoráma kabin Mária-kő Békás-szorosPanoráma kabin Mária-kő Békás-szoros
A Gyilkostó Adventure Egyesület és a Hargita megyei hegyimentők két, új típusú menedékházat építettek a Békás-szorosban. Ezek Romániában egyediek, de külföldön is kevés helyen látni ilyen, a sziklafalak élére elhelyezett építményt. Miután az interneten láttam egy pár képet, videót, már nagyon kíváncsi voltam erre a panoráma kabinra. A nyugati kilátótól csak pár perc gyenge emelkedőn közelíthető meg a kabin.
Vész-kő Bekecs-tetőVész-kő Bekecs-tető
A Bökecs tetején, a Vész-mező szélén, az erdei út mellett található egy másik kő is. Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Miután pótoltam az ökumenikus kápolnánál eltűnt geodobozomat, elindultam megkeresni a Bekecs-tető néhány, még meg nem talált rejtését. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót. A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába.
Bölcsesség kútja GyergyóremeteBölcsesség kútja Gyergyóremete
Ünnepélyes átadására 2019-ben, a falunapok vasárnapján került sor. A Bölcsesség kútja Gyergyóremete község központjában található, a Bánya út és a Kő-patak kereszteződésénél.
ZászpásZászpás
A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban. Először a rejtő elrejti-majd a többiek megkeresik típusú játékot akartunk játszani, de végül együtt rejtettük el. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Gratulacio az elso megtalalonak. Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé.
Kis Lomás úr sziklaKis Lomás úr szikla
A Kis-Lomás-vízesés közelében, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal felett látványos sziklaalakzatok emelkednek. Mikor olvastam, hogy a Kis Lomás vízeséshez készülsz, biztos voltam benne, hogy itt is rejteni fogsz. Remélem te is tartod magad majd az egyezségünkhöz, és te is rejtesz ott egy geodobozt. Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is. Az egyik alakzat oldalában egy emberfejhez hasonlítható szikla nyúlik ki.
Lucs-kőLucs-kő
A Kis-Békás keleti oldalán húzódó domuki hegyvonulat gerincén kiemelkedő, impozáns sziklaalakulat a Lucskő. A Kislucskő, más néven Őrkő szomszédságában található. A Súgó-szorossal szemközti felszíni kőfejtő felől próbálkoztunk először a megközelítéssel.
Lukács sziklái Kelemen-havasokLukács sziklái Kelemen-havasok
A 12 Apostol kolostortól indultunk a 12 Apostol sziklái felé. Most veszem észre, hogy biza elfelejtettem feltölteni a fotókat a rejtekhelyhez. A Lukács-sziklacsoport a 12 Apostol szikláitól egy kilométerre északkeleti irányba, 1720 m magasan, szintén a Neagra- és a Negrisoara-patakok vízválasztója közelében helyezkedik el.
Szénégetők Kalonda-tetőSzénégetők Kalonda-tető
Farkaslaka határában, a Kalonda-tetőn még sokan foglalkoznak faszénégetéssel. A Kalonda-tetőn levő doboz megtalálása után, útban a szencsedi nárciszmezők felé rejtettük ezt a dobozt. Emlékezetes lesz akkor nektek az aznapi kirándulás. A Kalonda-tető felé tartva azon gondolkoztam, hogy keressem meg a környék geodobozait, vagy nem. A legtöbb farkaslaki ember már az 1800-as évektől kezdődően a faszén előállításából vagy értékesítéséből él.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kápolna adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Kicsibükk térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Szent Anna kápolna - Szent Anna-tó: Matuzsálem - Ha doboz keresésről van szó tűzön-vízen átmegyek, csak megtaláljam. Ebben az esetben csak vízzel volt dolgom, hideg vízzel.
  • Csukás-tó - Tusnádfürdő: Falra festett ördög - Fel vagyok már készülve. Hiszen már rejtéskor benne volt a pakliban, hogy ez a rejtés pengeélen van.
  • Dávid Ferenc téri unitárius templom - Marosvásárhely: Senki sehol - Amikor marade-vel itt jártunk, egy hölgy ült a közelben, rajta a rejteken, annyira ráérősen, hogy majdnem feladtuk. Időztünk, aztán nemhogy nem ment el, hanem jött még egy, és ő is leült.
  • Csíkkarcfalva erődtemploma: Kétszer nem járja - Nem fogadhatom el kétszer, ugyanannak a rejtekhelynek a megtalálását. Ezért az egyik bejelentést átalakítottam Megjegyzés típusra.
  • Bánffy-fürdő - Maroshévíz: Éjszakai élet - A Termálvízeséstől jöttem fel a strandra. Megpihentem a padon, mindkettőn, mert nem tudtam, hogy melyik kényelmesebb.
  • Panda-kő - Galonya: Marosparti óriás - Második alkalomra sikerült megtalálni. Mármint a lépcsőket.
  • Csomafalvi Dél-hegy: Csomafalvi Délhegy - Délután 5 órakor indultam a Libán-tető felől. Érdemes viszont korábban indulni, hiszen így pont annyi időm volt, hogy oda-vissza meg tudtam járni az utat.
  • Akó-kapu - Csíkszentgyörgy: Nagy kapu - Jó nagy kapu.
  • Veczerkő - Erősd: Nehéz eset - Hát már a kőig eljutni sem volt könnyű, mivel szebbnél szebb szamócák állták el egész végig az útonkat, megnehezítve a haladást. Odaérve a sziklához, a szeget használva nagy nehezen sikerült megküzdeni a gravitációval és felkapaszkodni, de mint utólag kiderült onnan még tovább kellett volna mászni.
  • A színpad - Perkő: Kar lenne a labadert - A lábadért kár lenne Gábor. A masik dobozt pedig mar mi is agyonkerestük de nincs, és a gazdája sem válaszol a kérdésekre.
  • Apor lányok feredője: Sikeres talalat - Ugyesen felujitottak ez a kis lubickolohelyet.
  • Radó-ház - Marosvásárhely: Padlástér - Vajon laknak még a padlástérben? Most este csend van és békesség, csak mi kuvikolunk erre?
  • Vápa vára: Megtaláltuk a ládát a feleségemmel - Szép volt az idő, gyönyörű volt a kilátás. Sokan nem járnak errelelé, mert a miénk volt a harmadik beirás, pedig csak egy könnyű séta (25 perc) a Bükkszádi vasúti megállótól.
  • Fenyőkúti tőzegláp: Tajga - Nem győztük csodálni és fotózni a virágba borult Tajgát. Virágzik az összes áfonya fajta és a tőzegrozmaring.
  • Kisvasút-állomás Marosvásárhely: Szeméttelep lett a ksivasút állomásából - Csak egy szétolvadt kék kupakot, bűzt és förtelmes szemetet találtunk a helyszínen. Húztunk, de gyorsan.
  • Mini alagút a vasút alatt - Tusnádfürdő: Türelem dobozt terem - Megtaláltuk, helyretettük. Mit jelenthet a számsoros tábla?
  • Pihenő a Fekete-rez felé - Gyergyói-havasok: A pihenő(hely) volt a cél(pont) - A Szem-gyógyforrástól gyalog indultam neki a Fekete-Rez felé. Nem számítottam tovább menni, nem is lett volna rá időm sötétedésig.
  • Kápolna utcai forrás - Marosvásárhely: Husvet - Husveti unnepi hangulatban egy laza delutani tekerges alkalmaval kerestuk fel a ladat. Senkinek nem ajanlom a forrasviz fogyasztasat, hacsak nem akar friss hullalevet inni.
  • Piknikezőhely - Bodvaji vaskohó: Nulladik megtalálás - Aznap a Fenyves-patak völgyében rejtettem geodobozokat, kora reggel a vashámor rég eltűnt rejtését telepítettem újra. Már az Emberfej-sziklánál jártam, amikor találkoztam az ónfalvi kirándulócsoporttal.
  • A Hollókő aljában - Verespatak: Fel a fejjel - Hát persze, hogy el van ismerve a megtalálás. Nem találtad meg a geodobozt (lehet, hogy még ott van, vagy eltűnt, nem lényeges), de kerested, és ezért jár a pont.
  • Katolikus templom - Csíkcsatószeg: Isti túra 4-dik láda - Tündéri a belső udvar. Nagyon jópofa Krisztus ábrázolások vannak egy-egy kő kereszten.
  • Székely Nemzeti Múzeum - Sepsiszentgyörgy: Múzeumi kamera - Nem messze a rejtekhelytől parkoltunk, majd sétálgattunk a múzeum fele. Igyekeztünk feltűnés nélkül keresni.
  • Katolikus templom - Jobbágytelke: Szemmagasságban - Nem emlékeztem a segítő információra. Kerestem a tujákban, de aztán mikor előkotortam az infot, megtaláltam szemmagasságban.
  • SZNM 4 Kézdivásárhely - Gábor Áron szobra: Isten van! - Nem azt mondtam, hogy "nincs Isten", hanem azt írtam, hogy "Isten nem létezik." Lényeges különbség van a kettő között.

Sikerült eljutni Kicsibükk környékére? Tetszett a Kápolna? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.