Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kerektó - Pálpataka

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3858 turisztikai látnivaló, 23388 kép és 8202 hozzászólás)
 

A Parajdi-medence szélén, nagykiterjedésű vulkáni fennsík tetején, sok helyen a megálló csapadékvíz eltőzegesedett lápok kialakulásához vezetett. Ilyenek a Pálpatakán, Bencéd, Fenyőkút és Fenyősmező közelében mocsári növényzettel borított tőzeges területek, mint például a Kerektó.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kerektó - Pálpataka felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Tóba vezető lépcső Szováta Rigó tó
Tóba vezető lépcső
Vakablak omladozó eresze Gyimesbükk vasútállomás Gyimes
Vakablak omladozó eresze
A bányagödör pereme Garados Csíkszentdomokos
A bányagödör pereme
Nagy elődünk 2
Nagy elődünk 2
Bástyakő - 1 Bástyakő Naskalat
Bástyakő - 1
Fritillaria meleagris Szacsva kockás tulipán
Fritillaria meleagris

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kerektó Pálpataka fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Pálpataka és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kerektó!

A 3,71 km távolságra található, legközelebbi település, Pálpataka turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Bányanyílás Hargitafürdő A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak bal oldalán, az út alatt, van egy 1,8 hektáros meddőhányó. Tiltótábla figyelmeztet itt, hogy a bányajáratba belépni tilos.
Petele Mai tornyát a XIX-dik század második felében építették. Petele középkori temploma ma is áll, gótikus stílusjegyeit csak részben őrizte meg, portálja átmenetet képvisel a román és gótikus stílus közütt.
A Mezőkirályfalva melletti földpiramisok földcsusszamlás útján jöttek létre. A falutól délre találhatók, a DJ173 jelzésű megyei út keleti oldalán, a Cseh hát nevű dombtól nyugatra.
Székelyudvarhelyi városmag tapintható dombormű A Székelyudvarhely történelmi városközpontját méretarányosan bemutató bronz térplasztika a Kossuth utca Városháza felőli sarkán került elhelyezésre. A letapogatható bronz dombormű kőtalapzaton áll.
Gyergyót őrző Piricske Békényfő irányából másztunk ki, az erdőben metsző hideg volt, de a csúcson forrón sütött a Nap. Gyergyó őrhegyéről csodálatos a panoráma, láthatom kedvenc hegycsúcsaimat, szikláimat. A Güdüc-patak völgyéből indultunk, a gyergyószárhegyi barátaimmal.
Dedrád 1319-ben Dedrád, majd 1474-ben Dedrada néven jelentkezik az oklevelekben. 1325-ben plébániatemploma van, papja János ekkor a székeskáptalan előtt tárgyalandó birtokmegosztási ügyben van jelen.
1676-ban leégett, majd újjáépítik. A Kovácsok tornyát 1631-ben építették, a régi Borbélyok tornyának helyén, szerepe a Kolostortemplom védelme volt.
Falfirka Marosvásárhely A marosvásárhelyi Merészség utcában, az út egyik fele betonfallal van megerősítve. Az utóbbi időben többször jártam erre.
Várhegy Bölön Mivel nagyon szép idő volt úgy döntöttünk, hogy Sugásfürdő felől közelítjük meg. A bölöni Várhegy megközelíthető Bölön felől, és tovább a bölönpataki roma telepről kiindulva, erdei utakon.
Királykút Marosvásárhely A városkép önkényes átszabásának példájaként említhető a Királykút, amely majdnem teljesen áldozatul esett a Pandúrok út építésének. Nem kóstoltam meg, hogy tényleg olyan jó az íze. A doboz meglett, a tábla szerint nem iható, de ebből az irtózatos bűzből én semmi pénzért nem vinnék ivóvizet. Arra jártomban megkerestem.
Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára. Megtaláltam. Egy utazo ugynok utan kutatva jottel legeloszor ehhez a ladahoz. Feke, Orsi, Attila, Sunci, Nori, Nandorka.
Beresztelke 1319-ben Beryteluka, 1503-ban pedig Berecztelke néven jelentkezik az okiratokban.
Nyugat felől jövet Parajd Hargita megye kapuja, itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból. Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába.
Születése körülbelül 6,5 millió évre tehető, a Görgényi hegyek vulkanikus kitöréseinek eredményeként. Érdekes a vulkáni kúp maradványait fentről szemlélni. Az Újfalvi bányában kitermelt kő vulkanikus eredetű andezit, amely piroxént és hornblendát tartalmaz.
Barátok kútja Azt mesélte, hogy valamikor két átutazó barátot megöltek ott, azóta Barátok kútjának nevezik a forrást. Megfogadtam a rejtő ajánlását, és biciklivel mentem a rejtekhelyhez. Kisdiák koromban, egyszer egyik nagybátyám vitt (vagy hozott) az iskolából, Csíkszereda felett az erdőben egy forrásnál megálltunk inni.
Már megtörtént a sürgés-forgás, friss vakolat a kapu körül. A kúria felújítás alatt van. Műemléképület a XVIII-XX századból, állítólag a helyi tanács megvásárolta az épületet.
Aranka György szobra a marosvásárhelyi színház mögött, egy parányi, de kellemes hársfás parkban található. Egyből meglett. A doboz hamarabb meglett mint a Ly betű. Eddig ez ment a legyorsabban, csak kovettem a leirast.
A Szovjet Hősök Temetője Marosvásárhely keleti részében található, a Somostető város felé néző lejtőjén, a Petri Ádám utca mellett. Szomszédai az Ortodox Temető, valamint a Német Hősök Temetője. Mindenszentek utáni nap jártam erre, kihasználtam a lehetőséget egy kis dobozkeresésre, rejtésre is.
Remeteszeg közigazgatásilag Marosvásárhelyhez tartozik, ma már összenőtt a várossal. Könnyen megtaláltam, a doboz kilátszott a kövek közül. A dobozt nem kell visszaadd, sőt adhatok annyit, hogy életed végéig sem használod el. Valoban gyonyoru a kilatas innen.
A Toronykövek néhány érdekes, torony formáju andezit szikla Tusnádfürdő szomszédságában, a Bánya-patak földrajzi bal oldalán. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Egy jó kis kaptató útán jutottunk fel a Toronykövekhez. A Solyomkovel egyetemben megkerestuk a Toronykoveket is.
Naná, hogy megkezdődött a szezon :-). Megkezdődött a szezon.
Márton Áron múzeum Csíkszentdomokos A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
Hagyományos fürdő Tündérkert Borszék Miután kisütött a nap, sokan kimozdultak. A borszéki népi fürdőt 2009-ben építették meg, egy hagyományos fürdőépítő kaláka keretében.
Hosszú-borvíz Madéfalva
Megtaláltam a dobozt. A templomban meghitt adventi hangulat, csodaszep. A templom nagyon szép, a rejtek érdekes. Csíkmindszent Csíkszeredától 8 km-re fekszik a 123B megyei út mentén, a Nagyrét-patak (vagy Mindszent-patak) völgyében.
Nagy-barlang Andrástelep De mégis, a Kelemen-havasokban, a fatörzs-barlangok mellett, van egy másik érdekes lik is, az andronyászai Nagy-barlang. Vulkanikus hegységben barlang? Na ne.
Az erdőcsík a Jézus Szíve-kápolna szomszédságánál kezdődik. Székelyudvarhely déli részében, a II Rákóczi Ferenc utcával párhuzamosan, attól keletre, egy hosszú és keskeny fenyves található.
A csíkszeredai műjégpálya Vákár Lajos nevét viseli, annak a nevét, aki a 70 éves csíki jégkorongsportnak hat évtizeden át volt alappillére. Esos ido leven, mikor biciklivel nem kivankozik le az aszfaltrol az ember, Csikszeredaban akadt meg dolgom. Hát persze, hogy nem volt bejegyzés még a füzetkében. Annak ellenére, hogy a rejtek egy kicsit távolabb van a műjégpályától, a keresésnél azért kellett vigyázni, hogy a szomszéd tömbház lakói ne vegyék észre.
Ilyen kitartassal meg nem kerestem dobozt, negyedik alkalommal próbálkoztam. Szomorú látni, hogy olyan sok épület elromosodott, kárba veszett, de mégis van egy érdekes hangulata, rejtélyes. A környék egy kicsit romos, de a táj szép és a borvíz finom. A kirulyfürdői pionírtábor régen jó állapotban lehetett, mára már nagyon lepukkant állapotban van.
Bár Üknyéd csak egy kis tanya, a településen és környékén számos látnivaló, így rejtésre is érdemes hely van. Egy kicsit furcsállom az Itatóvályú megnevezés tulajdonítását a rejtekhelynek, én tulajdonképpen egy érdekes tanyát, annak környékét, újonnan épült kápolnáját szerettem volna bemutatni, az viszont igaz hogy egy itatóvályú is van a rejtés helyszínén. Oroszhegy központjától északra 5 km-re Székelyszentkirály nyári szállásaként a 947 méter magas Kövesdomb oldalában alakult ki a századfordulón Üknyéd.
A Református Névkönyv szerint a Basta korszakig egyháza volt, azután elnéptelenedett, ezt erősíti meg a Puszta előneve is. 1256-ban Almás néven jelentkezik az okiratokban és úgyszintén 1432-ben is.
Keresztelő Szent János-kereszt Kirulyfürdő Már május közepén jártam erre, de a körülmények úgy hozták, hogy nem álltunk meg, de most bepótoltam. Tarkovszkij szerintem szívesen forgatna filmet itt, ha élne. Kirulyfürdőn, a volt diáktábor területén, a Főkút-forrás közelében, attól délre, egy fedett keresztet találunk, amelyet 2009-ben állítottak Keresztelő Szent János tiszteletére.
Tatárpincék a Csereoldalon Nyárádszentsimon Ottjártamkor néhány lelkes környékbeli legény és leány éppen kiásott egy beomlott pincét. 2010 november 3-án jártunk itt a családommal. Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. A következő értesítést kaptam a facebookon.
Kékvize forrása Szentegyházasfalu Sikertelenül kerestük egy délután a Király kútját, az adott koordináták alapján többször is próbálkoztam. Azok a koordináták, amelyeket az elhanyagolt, szemetes forrásnál adtál meg, a régi osztrák térkép szerint a Virágos vész délkeleti oldalára mutatnak. Nem szeretnék akadékoskodni, de ha figyelmesebben elolvasod az általam leírtakat, akkor meglátod, hogy én is a Király kútjának a Virágos vész olldalában található forrást neveztem meg. Most már majdnem minden tiszta.
Síremlék Doberdó Makfalva Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta. A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
Bunker 4 Szalárd A Szerecsen-sziklák a Maros szoros egyik feltűnő érdekessége, az országútról mindkét irányból jól látható. Ebben az évszakban és órában, az erdőben már sötét van. Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat. Egy kicsit keresgéltük magát a bunkert, de miután megtaláltuk nem volt semmi kétség, hogy hol is kell legyen a geodoboz és ott is volt a helyén.
A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is. A vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma.
A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Az aznapi két sikertelen keresés után reménykedtem, hogy talán a harmadik helyen találok majd geodobozt. Ellenőriztem a koordinátákat. A nyárádselyei suvadástól a Bekecsre mentem ellenőrizni az itteni dobozokat is.
Szencsedi-tó vagy Fenyőkúti-tó Fenyőkúttól majdnem teljesen meg tudtuk közelíteni a tót autóval. A szencsedi nárciszmezőről jöttünk át, hogy ellenőrizzük a dobozt. A nárciszmezőtől jöttem, anélkül, hogy visszatértem volna az utra. A szencsedi nárciszmezőket elhagyva, Fenyőkút felé a kerékpárúton egy tó mellett haladunk el.
Marossárpataki tavak Maros megyében több vizes terület létezik, amelyek fontosak a vízimadarak élővilágának szempontjából. Kevéssel sötétedés előtt érkeztem a helyszínre. Ilyen a Faragó - Marossárpatak térségében levő 235 hektárnyi tó-lánculat.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kerektó adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Pálpataka térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Geocitrom Sepsiszentgyörgy II Eljönnénk. Mi is eljönnénk.
  • Kerekeger feredő Hogy őszinte legyek, én is legalább negyedórán át keresgéltem. Rendületlenül, minden elképzelhető helyre felmászva, bebújva, lehasalva, bekukkantva. Kész geokatonai kiképzés volt.
  • Tornyocska kapuval Tornyocska kapuval. Szép kis félreeső hely. Lent a völgyet szinte felismerhetetlené változtatta egy földcsuszamlás vagy megáradás, tudja a fene.
  • Szeregető forrás - Torja Az a bizonyos Pokolvolgy kezdete. Amikor elindultam ujra a Torja vara fele, no meg a kenes aztatok fele, akkor azt mondtam, no lassuk csak ezt a kiszaradt Szeregeto forrast is. Itt mar voltam regebb is, de nem figyeltem fel a "Szeregeto" nevre.
  • Egyedi, gyönyörű a templom, lehet ámuldozni, találgatni mi mióta, miért van itt. Reméljük még sokáig megmarad.
  • Rakodó források újratöltve Mészkőtufa. Az igazság az, hogy itt GPS nélkül nem nagyon boldogulok. Bükkfa az van bővön.
  • Unitárius templom - Énlaka Fotótáborban. Múlt csütörtökön, énlaki táborozásunk keretében megtaláltam a geoládát. A temető szenzációs hangulatú, hála az öreg, tekintélyes fáknak.
  • Gyilkoskő Tovább is van. Kiegészítettem a rejtekhely leírását. Nem is tudom, hogy miért nem tettem meg már eredetileg :-).
  • Egykori ferences kolostor harangtornya - Marosvásárhely Véletlen találkozás. Az első alkalommal amikor próbálkoztam, nem tudtam megközelíteni a feltételezett rejteket. A torony közelében több szemetesláda is van, ezek mellett többen cigarettáznak, buszra várás közben.
  • Lutheránus templom - Hétúr Utban a Fogaras fele. Jo szokas szerint, valamikor ejjel talaltuk meg. Udv.
  • Kilátótorony - Csíksomlyó Mosoly. Nagyot nevettem :-).
  • A láda illetve a nájlonzacsok látszottak a fa tövében a leveleket lefujta rola a szél de a két kő jol takarta.Szép kilátás de az utcai cipőmben a száraz ösvényen nehézkes volt a kapaszkodás.
  • Átkutattam az összes lehetséges lyukat, de nem találtam elrejtett geodobozt. Találtam viszont elrejtett szemétből egy nagyon változatos gyűjteményt, peldaul műanyag kávéspoharat, mézeskalácsos zacskót, cigarettásdobozt, stb.
  • Sőt, még a kismadár is segített :).
  • Egy sóvidéki térképezési akció keretén belül próbáltuk megkeresni a ládát sötétedés után. Mivel lámpánk nem volt ezért a tapogatózós módszert alkalmaztuk.
  • Geo Negoj Erdély csúcsa. Végre sikerült ide is (f)eljutnom. Szombat reggel indultunk a Negoj menedékháztól a Saratii patak mentén.
  • A geodobozba beletettem a Good Luck Horseshoe utazó vakondot.
  • A keresdi Bethlen kastély geodobozát áthelyeztem, újra kereshető. A vendégkönyv alatt van.
  • Új doboz lapul a hullámok alatt.
  • Személyes kedvenceim az ehhez hasonló mágneses-dobozok.E rejtek megtalálása valóban nem fog nehézséget okozni senkinek, a képek nagyon sokat segítenek, csak arra vigyázzunk, hogy délután, napi gyakorisággal megtelik a szomszédos szórakozóhely terasza, úgyhogy inkább a délelőtti órákban próbálkozzunk.
  • Sütei borvíz feredő Gyönyőrű hely. Megvan. Ide érdemes többszőr is eljőnni.
  • Parancsnoki bunker - Kászon-völgye Jelentem. Megtaláltuk a parancsnoki székhelyet is. Sokszor jártunk el lent az úton, de sosem sejtettük mi rejtőzik a fák között.
  • Szent Miklós-templom EKE07. Megtaláltam a Gergyószentmiklóson elrejtett geodobozt. Tetszett az ötletes rejtés.
  • A rejtekhely megvan, de a doboz nincs meg. A bejáraton lakat van, nem lehet bemenni a helységbe.
  • Ket ugyintezes kozotti idot kitoltendo, kineztem magamnak a csiki rejtekhelyeket. Igy szerkesztettem meg a Vereskep, Suta to, zsogodi templom, Regi temeto, zsogodi borvizforras, Haram vara, Csikszereda utvonalat.
  • Veresvíz - Tusnádfürdő Tusnádfürdői kirándulás. Sajnos a doboz tartalma teljesen át volt ázva, bár a hely kívül elég száraz. Megszárogattuk a füzetecskét, csak aztán helyeztük vissza.

Sikerült eljutni Pálpataka környékére? Tetszett a Kerektó? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 20 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!