Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Ördöglik - Csíkzsögöd

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Ördöglik - Csíkzsögöd felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Ördöglik - Csíkzsögöd képtárból (összesen 16 kép):

Háttérben a Nagy-Somlyó
Háttérben a Nagy-Somlyó
8968
8968
Nagy kődarabok
Nagy kődarabok
8973
8973

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Ördöglik Csíkzsögöd fotóalbumba!

Az Ördöglik környékét elsősorban a csíkszeredai terepkerékpárosoknak ajánlom, de a hely természetesen gyalogosan is felkereshető. Érdekes formájú kőtömböket lehet itt találni, a hely és a megfelelő időpont pedig kiváló fotótémát (panoráma, naplemente, árnyék, stb) nyújthat, az arra figyelmes fotósok számára... Fedezzétek fel Csíkzsögöd és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Ördöglik!

A legközelebbi település Zsögödfürdő, 0,97 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Al-Csík
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Katolikus templom KézdikővárKatolikus templom Kézdikővár
A középkorban a falu délebbre, a Cékáspatak völgyében feküdt, a helyet ma is Faluhelynek nevezik. Nyomait Orbán Balázs még megtalálta. Útban voltam hazafelé, nem volt már sok sötétedésig, de nem tudtam elmenni Kézdikővár és Kézdiszárazpatak új rejtései mellett. Most jutott eszembe, hogy utólag visszamentünk és teljesen más helyen mint ahol először kerestük megtaláltuk a dobozt. Kézdikőváron úgy néz ki nem vár már doboz.
Zsögödi fahídak - CsíkzsögödZsögödi fahídak - Csíkzsögöd
A kettő közül az Olt-híd érdekesebb, hiszen itt még a teljes hídszerkezet fából van - érdemes most megnézni, alulról is, mert a jövőben betonszerkezetűre tervezik átépíteni. A Csíkszeredához tartozó Zsögödben két felújításra, javításra szoruló fahíd is van, az egyik az Olt-folyó felett, a másik a Fitód-patakon.
Sylvester Lajos emléktábla Csernáton Lajos bátyám a falu jeles szülöttje.
Mihályvára MátéfalvaMihályvára Mátéfalva
A középkorbanSárkány-erdőnek nevezett Persányi-hegységben, Mátéfalvától keletre, a Rákosi-szorosban állnak Mihályvára romjai. Nagy meglepetésemre a bejelentésnél vettem észre, hogy egy szűz geodobozról hittem azt, hogy eltünt, tény, hogy én nem találtam rá, pedig a leírás nagyon is egyértelmü. Hat igen most mar elindult.
Benedek Elek fürdő KisbaconBenedek Elek fürdő Kisbacon
A régi Benedek Elek fürdő, vagy más néven Kisbaconi feredő, a Faluborvize vagy Rezes-forrás mellett található. Az értesítő e-mailen felbuzdulva, egy 14 kilométeres séta keretében felkerestük a feredőt, és a leírás alapján gyorsan megtaláltuk a ládát is. Tetszett a bejelentés címe, miszerint a geodoboz frissen kisült. No, nem is sejtettük még akkor, hogy forradalmárok leszünk.
Kőmosó-tó CsíkrákosKőmosó-tó Csíkrákos
A Göröcsfalva közelében levő, benyúló földnyelvvel rendelkező, a rejtő által Nyelves-tónak keresztelt tó, az újabban elhelyezett irányjelző táblákon Rákosi tó elnevezéssel jelenik meg. Ez a rejtekhely volt abban a pillanatban a lakhelyemhez legközelebb levő, nem saját, általam még meg nem keresett. Körbejártuk, nézelődtünk, kavicsbánya, vadkacsa, halász volt a környéken. Elég szép a látvány, nem zavart meg senki a keresésben, de sajnos mégsem találtuk meg a dobozt.
Zsidó-temető Kézdivásárhely
Katolikus templom TorjaKatolikus templom Torja
A Szent Miklós-templomtól kapta nevét a domb is, amelyen emelkedik. A XIV-dik század elején Altorjának és Feltorjának két külön plébániatemploma van.
Millecentenáriumi emlékmű Újtusnád
Az Újtusnád és Tusnádfürdő közötti országúttól nem messze, Nádasfürdő irányában letérve, áll a Millecentenáriumi emlékmű. Középpontjában egy magas tölgyfakereszt van.
Országzászló emlékmű TusnádfürdőOrszágzászló emlékmű Tusnádfürdő
Nem sikerült a dobozt megtalálnom. Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Erdély egyik legkedveltebb üdülőtelepének, Tusnádfürdőnek a felső sétányán avatták fel a kis magyar világban, az 1940-es évek első felében, de ekkor turul még nem volt rajta.
Régi mozdony a Gyimesi szorosbanRégi mozdony a Gyimesi szorosban
Természeti szépségei mellett, a Tatros völgye felső medencéjénél, egy fontos földrajzi pontot találunk. Mindig is elbuvoltek a nagy meretu gepezetek. Volt ott eleg. Ezer évig is keresheted, és úgy sem kapod meg. Ez a Gyimes és Palánka közötti Gyimesi szoros, egy fontos átjáró Erdély és Moldva között.
Visszafolyó vizesárok IvóVisszafolyó vizesárok Ivó
A Kecskevésznek nevezett elágazástól lefele, a híd után az Ivó-patak felé tartunk, és átmegyünk két hídon. A koordináták segítségével könnyen rátaláltam a tárnára, majd a visszafele folyó patakra, miután jó darabig bolyongtam Ivó felett az erdőben, lévén hogy Kápolnás felől a Cekend tetőn keresztül érkeztem. Régóta keressük a Visszafolyónak is nevezett vizesárkot.
Jézus kútja Székelyvarság Többedmagammal bejártuk a vízesést és környékét. Nagyon szep a hely, finom a forrasviz, erdemes megallni egy szusszanasra.
Budvár Székelyudvarhely
Szemben vele a magasabb Csicser - legendás helyek ezek, de a legendákban sok történelmi igazság rejtőzik. Székelyudvarhely nyugati, Székelykeresztúr irányába vezető kijáratánál, a város legrégebbi műemlékével, a Jézus-kápolnával szemben emelkedik félig kopaszon a Budvár (625 m).
Gyimesi határkövek Megtalatuk szombaton. A Gyimesi-szoros a legrégibb időktől fontos stratégiai hely volt.
Kormos-szorosKormos-szoros
A Gyertyános-tető és a Kormos teteje között, a völgy egy nem túl hosszú és nem túl szűk szoros jellegét veszi fel. A Dél-Hargita nyugati oldalán, a Kormos-patak völgyében, terepesebb kocsival járható út köti össze a Hargita megyei Csíkszentkirályt, a Kovászna megyei Erdőfülével.
Katolikus templom CsíkmindszentKatolikus templom Csíkmindszent
Csíkmindszent Csíkszeredától 8 km-re fekszik a 123B megyei út mentén, a Nagyrét-patak (vagy Mindszent-patak) völgyében. A templom nagyon szép, a rejtek érdekes. A templomban meghitt adventi hangulat, csodaszep. Ez is meglett ma délután, köszi a rejtést. Egyike a legrégibb csíki falvaknak.
Katolikus templom ZetelakaKatolikus templom Zetelaka
A római katolikus templom előtt áll az emlékkereszt, rajta felirat: Pro memoria hic aedificatarum ecclaesiarum 1092-1914. Hazafele ejtettem utba Fenyőkutról jövet. Orulok, hogy vegre valaki megtalalta ezt a ladat. Aznap kimondottan olyan napom volt. Ezek szerint Szent László király uralkodása (1077-1095) idején Zetelaka már egyházközség volt.
Bázis-sósmedencék HomoródkarácsonyfalvaBázis-sósmedencék Homoródkarácsonyfalva
Homoródkarácsonyfalvától délkeletre, a Dungó népi feredő közelében, attól keletre, a Csősz patakába ömlő Sós-patakon, két sósmedencét találunk. A Bázis névre keresztelt 50x8 méteres természetes és 10x4 méteres deszkával bélelt úszómedencét helybeliek létesítették.
Maros forrása Fekete-RezMaros forrása Fekete-Rez
A Maros földrajzi forrása a Gyergyói havasok Vaslábi-hegycsoportjához tartozó Fekete-Rez csúcsától nem messze található, eredő ága a Meszes-patak. Sajnos csak én voltam a 2. A második Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozón résztvevő csapattal együtt kerestük meg ezt a ládát a rossz idő ellenére. A taj az fonseges volt az ido az nem. A Maros hossza 716 km, vizgyűjtő területe 27830 km2, végighömpölyög Erdély és a Bánság területén, majd Szeged városánál ömlik a Tiszába.
Csomortán
Csomortán falu Kézdivásárhelytől 11 km-re északkeletre található, a Szent Mihály-hegy nyugati lábánál. Közigazgatásilag 2004 óta Kézdialmáshoz tartozik. Nem ertek valamit.
Sarlós Boldogasszony-kápolna KotormánySarlós Boldogasszony-kápolna Kotormány
Az Akó-kaputól a Fiság völgyébe vezető ut bal oldalán, a dombok között bujik meg Kotormány, az elrejtett falu. 1640-ben épült templomának csak a tornya látszik ki a fák közül. Ha nem lett volna ide doboz elrejtve, soha nem látogattuk volna meg ezt a falut, de érdemes volt. Megtaláltam ma délután, és a templomocska mellett volt szerencsém megkóstolni (túlzás nélkül. Mi ezt a falut biztos nem felejtjuk el.
Dobogófürdő SzentkeresztbányaDobogófürdő Szentkeresztbánya
Langyos borvízforrások törnek itt fel, amit ma asztali vízként használnak. Dobogófürdő (Székelyfüred, Ugron fürdő) Szentkeresztbánya délnyugati szélénél, a Kis-Homoród völgyében, Lobogófürdőtől délre található.
Kirulyfürdői pionírtáborKirulyfürdői pionírtábor
A tábor területén található egy borvízforrás is. Ilyen kitartassal meg nem kerestem dobozt, negyedik alkalommal próbálkoztam. Szomorú látni, hogy olyan sok épület elromosodott, kárba veszett, de mégis van egy érdekes hangulata, rejtélyes. A környék egy kicsit romos, de a táj szép és a borvíz finom. A kirulyfürdői pionírtábor régen jó állapotban lehetett, mára már nagyon lepukkant állapotban van.
Fehér-mező Hagymás-hegységFehér-mező Hagymás-hegység
A Nagyhagymásban található mészkő plató. Bár én voltam az, aki elsőnek megmozgattam a dobozt takaró követ, mivel az nem mozdult elsőre, máshol kezdtem keresni. Mivel a túravezető nem mozgatott meg minden követ jól. Szép élményekkel tértem haza erről a kirándulásról is.
Unitárius templom HomoródkarácsonyfalvaUnitárius templom Homoródkarácsonyfalva
Homoródkarácsonyfalva a Kis-Homoród völgyében, Homorodalmás és Oklánd között fekszik. Az unitárius templomot körülvevő falon kívül helyezték el az emlékművet, rajta felirattal. Sikerült ezt a kisméretű dobozkát is megtalálnom. Nem talaltuk meg a dobozkat, pedig eleg sokat kerestuk. A "Rejtekhely vadászat Erdélyben" harmadik találkozó, harmadik napján, ugyancsak csapatmunkával találtuk meg ezt a geodobozt is.
A fűzfa Csíkszereda Hargita megyeA fűzfa Csíkszereda Hargita megye
Csíkszeredában, a Központi parktól a Vártér felé haladva, a Temesvári sugárút jobb oldalán, a tömbházak között egy érdekes formájú fűzfa található.
Ördög-tó SzentegyházaÖrdög-tó Szentegyháza
Ezek közül az egyik az Ördög-tó, amelyik a Hegydűlő és a Pokolláz határán található. Mivel a következő napokra esős időt jeleznek előre, és ma még szép idő volt, elhatároztam, hogy kihasználom. Szentegyháza határában fekvő vulkáni fennsíkon két igen érdekes természeti képződmény található, két állandó jellegű, nem időszakos tó.
Római katolikus templom CsíkszentdomokosRómai katolikus templom Csíkszentdomokos
A templomot övező kőfal teljes épségében megmaradt, a három ráépített kapubástyával. Csíkszentdomokos kőfallal kerített római katolikus temploma a 18-dik század végén épült, Szent Domokos tiszteletére.
Székelyudvarhelyi városmag tapintható dombormű
A Székelyudvarhely történelmi városközpontját méretarányosan bemutató bronz térplasztika a Kossuth utca Városháza felőli sarkán került elhelyezésre. A letapogatható bronz dombormű kőtalapzaton áll.
Nárciszrét OroszhegyNárciszrét Oroszhegy
Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban. A helybeliek kankósdinak vagy kápolnavirágnak nevezik a nárciszt.
Attila vára VargyasAttila vára Vargyas
A Persányi-hegységnek az Olt alsórákosi szorosától északrahúzódó vonulatát az erdővidéki és homoródmenti emberek Rikának vagy Rika erdejének nevezik. Az ide tartozó, a Rika és Sós-kút (Nádas) patakok közti, Ny-K irányban lefutó hegygerinc keleti kiemelkedésén, a Hegyes-tetőn (684 m) található középkori eredetű erődítésmaradvány már régóta ismert. Megtaláltam a dobozt.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Ördöglik adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Csíkzsögöd térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Jelentem, kitekertem becsülettel - De mire megérkeztem a tavacskához, már szakadt rólam a víz. Hiába találtam meg egy szempillantás alatt a geotojást, várnom kellett körülbelül tíz percet.
  • Az igazi geotojás - A fotót nézve hirtelen nem tudtam eldönteni, hogy melyik a geotojás. Hiszen a szikladarabra festett rajz helytelenül ábrázolja Hórusz szemét, a kipingált szem pedig helyesen.
  • Helytelen ábrázolás - Igen, a helytelen ábrázolás nekem is okozott egy kis fejtörést. Azon morfondíroztam, hogy ez most akkor a jobb vagy a bal szeme?
  • Jobb és bal szem - Igen, a jobb oldal a Nap, a világosság, a férfi. A nő pedig a Hold, a sötétség, a bal oldal.
  • Siculicidium útja - Jézus Szíve templom - Madéfalva: Jól van jól - Majd írok az angyalnak, létrát fogok kérni, és levadászok mindent előled.
  • Kormos völgye: Ha rövid a kardod, toldd meg egy lépéssel - Miután megkerestem a Kuvaszó-vízesés rejtését, ez volt a soron következő, megtalálandó geodoboz. A gps által megjelölt helyre érkezve viszont zárt kapuk fogadtak, és csak a kerítés mögül nézhettem a rejteket.
  • Szencsedi nárciszmezők: A nárciszok illatától menekülő fekete bárány - Pálpataka, Fenyőkúti-tőzegláp irányából érkeztem a helyszínre. A nárciszmezők már a szencsedi tó közelében megjelennek.
  • Római katolikus templom - Csíkzsögöd: Alsó kőfal kövei, vagyis a fal alsó része - Csíkzsögöd, török eredetü, jelentése "Zögörtdü = szegény, szűkölködő". Második alkalommal szaladok neki, hogy a templom udvarba bejussak.
  • Kőhalom vára: Felújítva - A vár ismét látogatható, aszfaltos út vezet fel a bejáratig. 10 RON belépődíjért a várat őrzök beengednek.
  • Kis Lomás úr szikla: Kis Lomás úr, Lomás Ica, és a Cica-mica csúcs - Remélem te is tartod magad majd az egyezségünkhöz, és te is rejtesz ott egy geodobozt. Például a hegyi menedékhely melletti forrásnál.
  • Máréfalvi régi temető: Erdekes fakeresztek - A helyiek szerint nics regi temeto, mi azert megtalaltuk. Erdekesek a regi fa keresztek.
  • Hazugok Hídja - Nagyszeben: Otletes rejtek - Nagyon tetszett.
  • Curmatura-menedékház: Mosdó - Jól szétnéztem, de fogalmam sincs hol lehet a doboz. Amúgy olyan forgalom volt, mint az öbölben.
  • Nagy Laji dombja - Csíkzsögöd: Sárga emberke - Észrevettük az új rejtéseket és úgy döntöttünk ezt nem hagyhatjuk ki. Jó élmény volt újra gyermekkorunk régi kirándulóhelyén járni és az emlékeket felidézni.
  • Almás vár - Váralmás: Csapatmunkával - Erős csapatmunkával sikerült megtalálni ezt a geodobozt egy jólsikerült biciklitúra alkalmával. Gratulálok a rejtéshez.
  • Római-katolikus templom - Hosszúaszó: Fenomén - Egy fenomén a felhagyott temető. A gyep a templom fölött nagyon szuper, érdemes kisétálni rá.
  • Fehér-mező - Hagymás-hegység: Felhők között - Munka után fejet szellőztetni kívánkoztam a Nagyhagymás ölébe. Ömlött a felhő Szárazpatak irányából és szép lassan mindent elborított, a "kilátás" így is csodálatos volt.
  • Korondi sóskút: Szombati talalat - En nyitva talaltam a bal oldali ajtot. Sajnos nem vettem eszre, hogy cseles a zar, szivesen megprobaltam volna bezarni/kinyitani.
  • Dévai várrom: Déva - Ha valaki meg akarja találni a dobozt, az ne a lifttel menjen fel a várba. Ugyanis a vár egy építőtelep, magyarul sántier, s nem lehet elhagyni az építkezés területét.
  • Piaci nagytemplom - Torda: Országgyűlések helyszíne - A tordai sóbánya után kerestük fel a templomot, sajnos zárva találtuk, csak az előcsarnokba lehetett bemenni, azonban innen is szép látvány volt, de a felidézett történelmi hangulat hamar elillant amint elindultam a dobozt keresni. Vannak akik a falak árnyékát illemhelynek használják.
  • Sándor János-forrás - Marosvásárhely: Szénsavmentes - Megtaláltuk, a forrás régi kedves ismerps volt. Az emlékműnél is sokszor jártunk.
  • Suta-tó - Csíkszereda: Második nekifutásra megkerült - Első ízben néhány kisebbségi egyén miatt nem tudtam nyugodtan keresgélni. Akik épp a néhai menedékházból hordták ki, ami mozdítható.
  • Bökecs leve - Bekecs-tető: Költöztetve - Az eredeti doboz eltűnt. 2015-11-05-an volt rejtve egy új doboz, a koordináták már erre utalnak.
  • Pásztor-orom - Királykő-hegység: Koordináták nélkül találtam meg - Egy hűvös, szeles őszi reggelen. Egy igen látványos napkelte után közelítettük meg a Grind II menedékhelyről, ahová előző este kapaszkodtunk fel Deubel útján.

Sikerült eljutni Csíkzsögöd környékére? Tetszett az Ördöglik? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.