Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Pelága-csúcs

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3855 turisztikai látnivaló, 23342 kép és 8199 hozzászólás)
 

Pelága-csúcs

A Déli Kárpátok szivében emelkedő Retyezát egyike a Kárpátok leglátványosabb hegytömegeinek. A jégformálta éles gerincekben, hegyes kárcsúcsokban tetőző hegység domborzati és kőzettani változatosságával a Kárpátok sokszinűségének példaértékű hegyvonulata.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Pelága-csúcs felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kakukk-hegy Kakukk hegy hegyi menedékhely
Kakukk-hegy
Sötétedés előtt Kézdikővár katolikus templom
Sötétedés előtt
Tűzoltó Park 2 Tusnádfürdő Tűzoltó Park
Tűzoltó Park 2
Romok Abafája Szászrégen Régen Huszár kastély romok
Romok
Feketehagymás 1 Fekete Hagymás
Feketehagymás 1
A csorgó Nádas csorgó Szováta
A csorgó
Karzat Csíkszentimre Szent Imre katolikus templom
Karzat
Constantin Musat emlékműve Aknavásár Kósna domb katonai emlékmű
Constantin Musat emlékműve
Salvator kápolna Csíksomlyó
Salvator kápolna
Bodoki havasok Bodoki havasok Bodok csúcs
Bodoki havasok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Pelága-csúcs fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Pelága-csúcs!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 13,08 km távolságra található, legközelebbi település, Nuksora turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Sajnálom, hogy félkész ládaoldalakat fogtatok ki. Talán lehetne egy kicsit célratöröbb a segítség, mert ez így GPS-nélkül elég tág.
Kolc-vár Kolc-vár a Retyezát-hegység festői környezetének legromantikusabb, valamennyire épségben megmaradt vármaradványa. Az utolso megtalalo legalabb 1 m-re nyomta be a fal belsejebe. Az egyik legendas varromom az almaimban. Geoládát találtak a kolozsvári túratársaink.
Komárnyik-bauxitbánya Fégyér falutól a Fundatura Ponorului tanyavilág felé tartva, körülbelül az út felénél található az egykori, felhagyott Komárnyik-bauxitbánya.
Művelődési Ház Petrozsény Művelődési Ház, egykori Mircea herceg-rendelőintézet 1925.
A Porta Orientalis-hágó a vízválasztón helyezkedik el, Domásnya falutól északra. A Keleti Kapu a Mehádiai-völgyet köti össze a Temes völgyével.
A 2203 m magas Scurtu-csúcs mellett, a 2111 m-en található Scurtu-nyeregnél gyönyörű kilátás nyílik a Kicsi-Zsíl (Jiet-patak) völgye felé. Itt tér le a Mija-tó (ejtsd Mizsa) felé a túraösvény.
Tucsila-nyereg, románul Saua Tucila.
Pestere védbarlang ParospesterePestere védbarlang Parospestere Pestere egykor erődített barlangját Parospestere határában kereshetjük fel. Felsőszálláspataktól mindössze néhány kilométerre délre, a Paros-patak mellett fekvő község két részből áll - az északra eső Parosból, és a hozzá 2,8 km-re délre fekvő Pesteréből.
Nagy-tó (Lacul Mare) - Rossz-völgy (Valea Rea).
A Páfrányos-szoros, románul Cheile Feregari, Herkulesfürdőtől délre, a Nagy-Domogléd-csúcstól nyugatra található A feregari, ferigari szó valószínűleg a feriga szóból ered, ami magyarul páfrányt, harasztot jelent.
Csurila-nyereg, románul Saua Ciurila.
Vörös Bástya Marosillye A reneszánsz épületet megvásárolta a Ferences Szerzetesrend, hogy azt felújítva, egy Bethlen fejedelemre emlékező Múzeumot, és országúti vendégfogadót alakítsanak ki az évszázados falak között.
Pimpó-szikla Páreng-hegység Csató János magashegyi túráján, 1872-ben, a Párengben, elsőként talál meg egy pimpó fajt. A növényt Haynald Lajosról, Erdély egykori katolikus püspökéről nevezi el Potentilla haynaldianeának.
Mundra-csúcs Páring-hegység A Groapa Seaca menedékháztól közelítettük meg, gyönyörű napsütéses időben. Egy Pareng-Kapacina túra alkalmával. A Nagy-Páring az Olt és a Zsil szorosai között elhelyezkedő Páring-hegység legmagasabb csúcsa.
Nagy-völgyi-nyereg, románul Saua Valea Marii.
Itt halad át a Zsil-völgyébe tartó vasút, mely egy tökéletes kör alakú hurkot képez, miközben két, kisebb alagút is van rajta. A Merisor faluhoz tartozó Rusesti házcsoport a Rachita patak mellékvizénél, a Rusesti patak mentén található, elszórtan.
Rossz-völgyi (Valea Rea)-csúcs.
Tényleg nagyon profi a hely.
Galcescu-tó Páring-hegység A Galcescu- vagy Calcescu-tó a Páring-hegység legnagyobb glaciális tava. Felülete 3,02 hektár, mélysége 9,3 m.
Szkerisóra köve-csúcs Godján-hegység Szkerisóra köve-csúcs, románul Varful Piatra Scarisoarei.
A Flórián-szikla egy érdekes, csúcsos formájú sziklaképződmény, az Üveggyári telep (Tamásdi üveggyár, Colonia Fabricii) szélén.
Krivádia vártorony Csak az újabb kutatások derítették fel, hogy valójában Perényi Péter építtette a zömök tornyot 1528 táján. Nagyon impozáns a hatalmas kútgyűrűre hasonlító vártorony. Krivádia községtől délre fekvő Gyálu-Babi dombon magasodó erődítményről korábban úgy tartották, hogy egy római őrtorony maradványa.
Vöröskő vára Lunkány Vereskő várának romjai Bosoród községtől délkeletre 7 km-re, Lunkánytól körülbelül 3 km-re, egy 823 m magas sziklás csúcson állnak. Már a dákok idején is fontos erődítmény állt itt, mely aKudzsiri-havasok szívében fekvő fővárosba, Sarmizegetusa Regiába vezető utat vigyázta.
Tibiscum római municípium Délmagyarország legtekintélyesebb római municípiuma, Tibiscum, Krassó-Szörény vármegyében feküldt, a mai Zsuppa helyén. Igazából sokkal impozásabb építményekre számítottam.
A 2,5 km hosszú Krajova-szoros (románul Cheile Globului) a Szemenik-hegység déli határán, az Almási-medence keleti végében található. A Kiskirálymező falutól nyugatra található Krajova- (Craiova, Globu) patak szurdoka gneiszben és palában alakult ki.
Kusztura-nyereg Retyezát-hegység Kusztura-nyereg, románul Saua Custurii.
Banica-szoros Merisori-hágó A körülbelül 250 m hosszú Banica-szoros a Merisori-hágó közelében található, nem messze a Boli-barlangtól. Több alkalommal jártam már a Banica-szorosban, ezúttal kimondottan a geodobozt megkeresni. Nagyon látványos, hasonlít a Corcoaia-szoroshoz.
Guraszáda, Dévától 30 kilométerre északnyugatra, a Maros jobb partján, a 7-es főút mentén fekszik. Az Ákos nemzetségbeli Illyei család 1292-ben kapott engedélyt rá, hogy területére románokat telepítsen.
Robbantott-szikla A Robbantott-szikla a Cserna folyó jobb partján található, a Iuta-patak beömlésének közelében. Ezen a helyen a mészkövek a völgy beszűkülését eredményezték, a Iuta-szorosban eltűnő víz itt jelenik meg ujra.
Zajkány falu közelében, egy domboldalon volt Hunyadi János-emlékművének maradványa.
Arborétum Piski A piski-i arborétum egy mesebeli szép hely, annyira, hogy egy órát kóvályogtam benne a zuhogó esőben, és nagyon jól éreztem magam. Szulinapi ajandeknak bevalt. Retyezát túrából hazafele 4 órát kellett várnunk a vonatra. Nagyon tetszett ez a hely.
Mihai Viteazul utca 2. Egykori Petrozsény részvénytársaság tisztviselőinek kaszinója 1905, ma Ion D Sarbu-színház.
Máda barlangvár A Máda község északnyugati szélén, a Gyógyi-patak partja közelében álló utolsó ház kertje mellől indul északi irányban egy ösvény. Körülbelül 400 métert gyalogolva könnyen megtalálható a barlang - a szurdokig el kell menni, innen indul az ösvény.
Váratlan látvány a gőzölgő vízesés és a csillogó jégcsapok. Rablóvár Zsidóvár

Természeti értékek - Hunyad megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Pelága-csúcs adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hunyad megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Habár a fél hegyet összemásztam érte. Végül meg, mikor feladtam és indulni készültem megtaláltam a csúcson a hátizsákom mellett.
  • Nem tudom mi lehet a bibi, 3 meter pontossaga volt a gpsnek mikor bemertem. A szoveges segitsegben viszont szerepel az hogy a lada kozvetlen a csucson van :) Kovetkezo alkalommal ha arra jarok megejtek megeggy merest.
  • A Pelága-csúcs nem volt betervezve a mai napra. De ha már ott voltunk a közelben, nem hagyhattuk ki.
  • Tetszettek a noteszben található bejegyzések. Jó szokásomhoz híven nem mulasztottam el végigolvasni.
  • Kivancsiva tettel, ha tehetnem holnap felugranek elolvasni oket. No meg a vf.
  • Huhh, sajnos nem számoltam meg (de akadt egy jópár), és ha az emlékezetem nem csal, fényképet sem készítettünk róla. De lássuk csak, mire emlékszem.
  • Mintha en keszitettem volna azt a hoparkanyos fotot. 2 vagy 3 evvel ezelott amikor legeloszor keveredtem a Retyezat sziklai koze egy ugyanilyen honyelv-hoparkany probalt visszateriteni.
  • Talán az idén is, a szeptemberi 2 napos eső, fent havazás, egy ugyanilyen hópárkányt alakított ki a Pelága agyarai és a csúcs között. Ha a hópárkány élén mész, bármely pillanatban leszakadhat.
  • Szeles, ködös szeptember elseje. De a jó kedvnek nem vagyunk híjján.
  • A Gentiana menedekháztól indultunk túrázni, és egy kissé fárasztó csúcshódítás után, kellemes tarsaságban találtuk meg a dobozkát, viszonylag könnyen. Irtak is bele a túratársak a füzetkébe szebbnél szebb dolgokat.
  • Gratulálok az első geodoboz megtalálásához, pontosabban a bejelentéséhez :-). Várjuk a többi bejelentést is.
  • Gratulálok én is. Várom a következő bejelentéseidet.
  • Június második felében, a Digital Transilvania néven szervezett kulturális fesztivál keretén belül, kifestették a Rákóczi-lépcsőt. Az ötlet a Művészeti Líceum diájaitól származik, a projekt állítólag az utcaművészet kategóriába esik.
  • Kora reggel, egy kellemes seta utan talaltuk meg ezt a ladat. Gyonyoru a tonak ez a resze.
  • A Som-kút felől indultam be a Lucsba, itt az erdő szélén nagyon sok fa ki volt dőlve, az erdő is nagyon száraz volt. Beljebb, főleg a csermelyek közelében, már nedvesebb és zöldebb volt a növényzet.
  • Néhány hete készülők ide, de valahogy mindig közbejött egyéb rejtekhely. Mivel ez is közel van hozzám, mindig elmaradt.
  • Kripta - Székelykál Eltűnt. Ez a doboz nem akar megmaradni, mert a valóságban is eltűnt, nem csak a világháborúban. November elsején, világításkor kerestem, ugyanis a nagyapám sírjától 5 méternyire mutatnak a koordináták.
  • Pálpataka, Fenyőkúti-tőzegláp irányából érkeztem a helyszínre. A nárciszmezők már a szencsedi tó közelében megjelennek.
  • Az ezeréves határtól hazafelé.
  • Laposnya, Bakta-nyereg, Eszenyő-mező úton köszelítettük meg, fent már 10-20 cm hó volt. Hátulról indultunk neki toronyiránt, majd a piros háromszög jelzés végén kapaszkodtunk ki a Kecske-kőre.
  • Nem is tudtam, hogy ilyen komoly sziklarajzok vannak itthon nálunk. A délutáni vihar után akartunk kimozdulni egy kicsit, és mivel 20 éve legalább nem voltam a Nagy Laji dombján, gondoltuk megkeressük ezt a rejtekhelyet.
  • Miután eltöltöttem a délutánt az Opálbarlang geodobozának a megtalálásával, csak annyi időm maradt, hogy a Hargita-ligetet felkeressem. A leírás alapján a doboz hamar megkerült.
  • Tényleg rossz állapotban van. A környéken lakom, hamarosan lesz cserélve a doboz.
  • Amint megtudtam, hogy megjelent ez az új rejtekhely a sepsiszentgyörgyi református templomnál, azonnal nekiláttam a készülődésnek. Kinéztem a menetrendből a vonatokat Sepsiszentgyörgy felé, rohantam az állomásra, megvettem a jegyet az elsőosztályra.
  • Baráti körben egész napos programunk volt ezen a kellemes, hűvös helyen, mely kis oázisként szolgál a nagy hőségben. Volt lábáztatás, pecsenyesütés, üstben főzés, sok-sok nevetés.
  • Nagyon szép és vadállatokban gazdag hely. A két órás mászkálás során két őzbakot és két rókát is láttunk, valamint medvék csalhatatlan nyomait.
  • Megtaláltuk, miután Áron_bv-nak drukkoltunk, a Cenken rendezett félmaratonon. Csodálatos a kilátás fentről, kár hogy nincs már szobor.
  • Góbé Rejtekhely Megtaláltuk. Arra sétálván felfigyeltünk a nagy reklámtáblára, ott biggyesztett a kirakatban. Nem hagyhattuk ki ezt a lehetőséget.
  • Ozsdola Rendezett község. Lendületben levő, rendezett kis község.
  • Egy szóval sem mondtam, hogy nincs ösvény. Csak annyit, hogy én nem láttam a rejtek közelében ösvényt.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Pelága-csúcs? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 0 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!