Itt született Mátyás király, Méhfi Jakab polgár és szőlősgazda házában, 1443 február 23-án.
A campeniinfo szerint újraindítják a "Mocănița"-t. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására.
A Bélavár a természet remekműve, egy majdnem 800 m-es szintkülönbségben kiemelkedő sziklaóriás, bércek halmaza. Szep oszi fototura tetejen a hab a geolada volt. Újabb kudarc a kincskereső pályafutásom alatt, sem gerenda, sem rejtek, pedig tutira mentem. Mondhatnám, hogy se Bélát se várat nem találtunk.
A 19-dik századi fából készült vizimalom még most is működőképes, ez az egyetlen a környéken, amelyet még használnak. A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.
Régebben, igaz akkor még nem tudtam erről a játékról, és akkor nyár volt. A Rozsdaszakadék egy 100 m mély árok, mely a vörös szinű talajáról kapta a nevét.
Szindi tó Színház utca 1 szám, Király utca 4. Akadémiai Kollégium, a régi Egyetemiek Háza, az első magyar kőszínház telke.
Erdekes hely. Szombati biciklizésem alkalmával találtam meg ezt a geodobozt is. Méra falu és a határában levő Várhegy, Kolozsvár környékének egyik érdekes kirándulóhelye.
9,45 m kerületű fekete nyár, a kolozsvári Rózsák parkjában.
Teleki-palota - Farkas utca 7.
Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján. A Hodoaba-völgy vasalt mászóútja Románia legrövidebb, egyben legkönnyebb hivatalos vasalt mászóútja.
A mézgedi Czárán Gyula-cseppkőbarlang egyike a Romániában található, elsőként karbantartott, valamint hosszú idők óta nyilvántartott leghosszabb barlangoknak. Mutatós már a barlangportál. Összhosszúsága 4750 m, a Mézged völgyében helyezkedik el, a Királyerdő hegység délkeleti részén.
Szarvadi-ház - Király utca 10.
A század elején még öt vízimalom működött Torockón, ma a falu területén egy maradt fenn. Sosem volt erősségem a logikai fejtörők megoldása. A doboz a malom területén kívül van, elérhető akkor is ha a malom zárva van. Nem volt szerencsénk, nem tudtunk bejutni.
Kispetri középkori templomának építési idejét a XV-dik századra teszik - a templom alakja, építési stílusa a XV-dik századra mutat, dongaboltozatos volt. 1903-ban átalakították, lebontott részei nagyrészt tűzre kerültek.
A múltban többször is építettek a patak fölé hídakat és pallókat, de ezek nem bizonyultak tartósnak. Vasalt útvonalat adtak át 2018 szeptember 24-én, a Túri-hasadékban, ez az útvonal idáig csak nehezen volt járható, és nem lehetett megúszni lábmosás nélkül.
Értékei a faragott falikarok, a szentély gótikus hálóboltozata, a gótikus ablakok, a karzat mellvédje és a kazettás mennyezet. Magyarkiskapus református temploma az egyik legAzlésesebb kalotaszegi templom.
Báthory István elméleti líceum, volt Piarista líceum - Egyetem utca 7-9.
Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van. Váralmásnak a középkorban plébániatemploma is volt.
Nem tudom, hogy a tévedés címszóval a panzióra, vagy rám utalsz. A panzióban, ahol a szállásom volt ezt a forrást mondták, mint a Szent László forrás. Szent László kútját keresve, Tordatúr közelében, a Koppánd felől Magyarpeterdre vezető út felett egy kiépített forrást láttam.
A Pádisi-fennsík egyik legszebb tája a Ponor-rét. A több napig tartó esőzés után sem volt még feltelve a Ponor-rét tava. Sajnos, a dobozt nem találtam meg. A Csodavár felől érkeztünk a rétre.
A rejtek-fa körül néhány strandoló heverészett pokrócokon, és strand-ágyakon, egy hölgy húszlépésnyiről figyelt minket a napszemüvege mögül, miközben eljátszotta, hogy máshova néz.
> a weboldal nehezen megy. Nem győzöm ismételni, egy geodoboz rejtőjének kutyakötelessége értékelni saját rejtését. Körülbelül két órával késtük le, hogy mi legyünk az elsők. A kolozsvári botanikus kert egy olyan pontját ismerheted meg, ahol elfelejted, hogy egy városban, vagy akár egy botanikus kertben vagy.
A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé. A Királyerdő-hegységben található Körösrévtől délre helyezkedik el a Révi-szoros, a Sebes-Körös sziklafalak közé szűkült szakasza.
Egeres község a Kalotaszeghez tartozó Nádasmente vidékén áll, a Kolozsvár-Almási hegycsoport területén, a Nádas patak mellett fekszik. A település már az első okleveles említésekor, 1263-ban, mezővárosként szerepel.
Református templom Nádasdaróc Felső-Szolcsváról Nagyponor irányába, a Malom-patak mentén, a földút kis autóval is járható. Enyed - Remete - Bredesty - Nagyponor felől jöttünk. A vízválasztóhoz érve pompás panoráma tárul elénk.
Gyanta. Sajnálatos hogy ennyire elhanyagolják a temetö karbantartását.
Egyszer rég, erre kirándulva, tiszta véletlenül, megtaláltuk a ládát. 2008 nyarán, egész véletlenül megtaláltuk a dobozt. Keleti országhatárunk mentén tiszta időben egy messzi hegyvidék körvonalai zárják le a látóhatárt.
Betfia kilátótorony, Betfia-zsomboly, Somló-hegyi őslénytani lelőhely.
Egykori Biazini-szálloda, ma lakóház - Petőfi (Avram Iancu) 20.
Az Öreghavason az Aprókövek és a Zengő-kövek között található az Asztal-kő. Megközelíthető a Buszkát felől az Apróköveken keresztül. Megnéztem az első, a második, és a harmadik osztrák katonai felmérés itt feltüntetett helyneveit.
A Vlegyásza csúcs 1836 méteres magasságával a Nagy-Bihar után az Erdélyi-Szigethegység második legmagasabb csúcsa. Nem kerestétek meg véletlenül A világ tetején nevű geodobozt?
Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva - Bedellő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Az ösztönökre hagyatkozva na meg a JKGÁBOR GPS-re sikerült megtalálni ezt a geodobozt is.