Mezőakna település (Beszterce-Naszód megye) Központ: Teke. Mezőakna román elnevezése: Ocnita. Német neve: Salzgruben. Egyéb neve: Szászakna.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Mezőakna (Beszterce-Naszód megye) és környéke turisztikai látnivalói

Az állapota egyre jobban romlik, jelenleg el van hanyagolva. Csodálatos, de nagyon szomorú. Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása.
Három nyelven hirdeti egy szerény tábla ezt a régi vasutas igazságot a tekei állomás falán. Mindig van még egy geodoboz, az utolsó után. A helyszínre érkezve, picit aggódtam, hogy a közelben megkötött kutya ugatni kezd, és akkor nem fogok tudni feltűnésmentesen keresni.
A település keleti végénél, a falu szélétől körülbelül 1 km-re emelkedik az 516 m magas Várhegy.
1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve.
Kisfülpös
A falu északi végén emelkedő hegy tetején ma is áll a régi templom, amelyet 1890-ben átalakítottak.
Bátos
Érdeklődtem a halászoktól, de nem tudtak ők sem a Faragó melletti tó valamilyen különleges elnevezésről. Másik fa. Az a másik fa az aszfaltos fa. Aszfalt darabbal álcázva. A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. Mezőségi tó. Sok tó van a Mezőségen, nemrég ismertem meg ezt is.
1325-ben plébániatemploma van, papja János ekkor a székeskáptalan előtt tárgyalandó birtokmegosztási ügyben van jelen.
Ha arra jártok, megéri megállni néhány perce.
Eredetileg szász település 1314-tól.
Nagyercse
Körtekapu
600 éves mocsári tölgy Paszmos Tereprendezés miatt a doboz valószínű eltűnt. A kastélyegyüttes teljes felújítása során a tölgy környezetét is teljesen átalakították.
Az észak-déli irányban hosszan elnyúló falu északi végétől keletre, körülbelül 2,5 km távolságban.
Vörösfenyő erdő, Paszmos
Beresztelke
Középkori templomáról nincs adat.
A tölgyfát 1849-ben ültették, az 1848-as forradalom emlékére.
Az 1834-es földrengés során nagyon megrongált templomot a XIX-dik század végén restaurálták, amelynek során a déli homlokzatot, a déli tornyot és a nyugati oldal egy részét teljesen újjáépítették.
Három címert láthatunk rajta.
Toldalag
A városnak két hangszergyára is van. Nem találtuk meg. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük. Zápor elől menekülve. Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét.
A Református Névkönyv szerint a Basta korszakig egyháza volt, azután elnéptelenedett.
A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
Mezőmajos
Szakadék kőbabákkal Bilak Homokkövek. A kiszsolnai evangélikus templom után megkerestük ezt a rejtekhelyet is. Kőgombák színes gyíkkal. Sikerült az út túloldalán, a kőgombákkal szemben félrehúzni, leparkolni.
Abafája
Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan.
Póka
Uzdiszentgyörgy
Feltételezhető, hogy a templom egy századdal előbbi, mert 1228-ban már oklevél emlékezik Vécsről. Kastély árnyéában. A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket. Megvan a doboz. A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Harangszó. Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni.
Itt vannak az egykori földvár fűvel benőtt terepalakulatai is. Elsőként a bélelt doboznál. Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez. Elvitték a törmelékkel együtt?. Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem.
Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
A falutól keletrere található a Várhegy.
A kockásliliom, latin neve Fritillaria meleagris, színezetével és sakktáblaszerű rajzolatával hívja fel magára a figyelmet. Látás. Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam. Köszönöm az álcázást. Köszönöm az álcázást. Az idén korábban nyílnak. Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok.
1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban.
Mai tornyát a XIX-dik század második felében építették.
Középkori harangja van 1448-ból: O rex glorie veni cum pace Anno Domini MCCCCLVIII felirattal.
A középkori templomot 1362-ben tűzvész égeti le.
1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.
Báró Bornemissza adománya a 20 kilogrammos harang, amit 1750-ben öntöttek. Együtt. Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében. Nem éppen együtt. Bár együtt kerestük meg ezt a rejtekhelyet, nekem esélyem sem volt megtalálni.
A Sár-patakmedrében az 1970-es években a Faragó és Marossárpatak között elterülő lapályon mesterséges halastavat hoztak létre. Lehangoló élmény csalódással. Kevéssel sötétedés előtt érkeztem a helyszínre.
1322-ben temploma van, ugyanis a falu Keresztúr nevét csak templomától kaphatta, mely a szent kereszt tiszteletére volt szentelve.
Idecs vára Alsóidecs Jó kis emelkedő. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
Holtmaros
1768-ban Alsóbölkényből került ide. Kis kitérővel. Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Impozáns facsonk, kikandikáló geodoboz. Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam.
1650-ig szász település.
Később így szerepel a forrásokban: 1348-ban Ozdizentpéter, 1587-ben Zentt Péter.
Árokalja falutól délkeleti irányban, a Szeretfalva felé vezető út nyugati oldala fölött húzódó hegysor egyik észak-déli irányú nyúlványán áll a vár.
Középkori emléke a szentségfülke és az 1888-as évi javításkor a vakolat alól felszínre került falfestmény-töredék. Kíváncsiskodók. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Ezt nem lehet elsietni. Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra, leparkoltam az emlékmű melletti utcában.
Egykori evangelikus templom Királynémeti
Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait.
A község a Marosvásárhely Metropolisz Övezethez tartozik. Ott voltam az újrarejtésnél. A rejtővel közösen, egy kis, késő délutáni kincskereső-, ellenőrző-, rejtekhelyfelderítő kiruccanásra indultunk.
Teleki kastély Gernyeszeg Kell még próbálkozni. Szerintem ha még arra jársz, próbálkozz újra. Sikerült bejutni. A Teleki-kastély kapuja zárva volt, kapus sehol. Élő barokk kastély. Egy rendezvény alkalmából voltunk a kastélyban, így sikerült alaposan körbejárjuk.
Teleki-kripta Marossárpatak Egyiptizáló kripta dór oszlopos portikussal. Késő délután indultam, néhány közeli rejtekhelyet felkeresni. Sír(almas). A Teleki körtúránk közben meglátogatott 8 helyszínen volt részünk jòban-rosszban. Sajnos a dobozt nem találtuk meg. A dobozt sajnos nem találtuk meg, a leírás szerinti repedést vagy valami hasonlót találtunk, de abban nem volt meg.
Budak-völgyi tölgyerdő Óvárhely Rengeteg kikerics és egy új doboz. A tegnap újra felkerestük a tölgyerdőt. Kikerics-szőnyeg. Teljes pompával virágzik a kikerics a vén tölgyek alatt.
Kölpényi tó Mezőkölpény Halásztó a völgy mélyében. Közös kincskereső-kiruccanáson vettem részt a mezőkölpényi tó mellett elrejtett geodoboz rejtőjével.
1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, Domokos a pápai tizedjegyzék szerint 18 régi és 8 új banálist fizet, majd 10 új és 3 régi dénárt, 1333-ban 16 régi banálist, 1334-ben 33 obulust, 6 verőczeit, majd 32 montan dénárt és 2 régi banálist, 1335-ben pedig 14 régi banálist. Locsolás közben. A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek. Megvan. Meglett. Betonsarok. Nagyon szép a szoborpark.
Magyaró
Teleki-kripta Gernyeszeg
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban.
Kissármás
Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki.
Egykori evangélikus templom Árokalja Sajnos épp zárva volt. Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át.
Ugyanakkor lehetőség nyílik a sütés-főzésre is, és a lakmározás után egy jéghideg sör társaságában pihenhetünk egy hintán, amíg a kapást várjuk. Szép park. Irigylésre méltó szép park, nyáron igazán vonzó lehet. Második alkalommal. Ez a második alkalom volt, amikor a sáromberki halastavak mellett elrejtett geodobozt kerestem.
Isten tava Az útvonal..... Mezőbánd és Mezőgerebenes között (151A) észak felé   letértem az útról és tovább is a leirt utvonalon menntem. 5-4-0. Az 5 fűzből csak 4 van már, azok is össze-vissza nyesve, szegelve, drótozva. Hogy lett Istvánból Isten?. Pesty Frigyes 1865-ös helynévgyűjteményében Mezőmadarasnál említi, hogy ezen a helyen egykor egy Fekete nevű falu állott.
Parkja arborétum, száznál több fafajjal, a park déli szélénél egy síremlék található, egy a Sajóba fulladt fiú emlékére. Ambíciós keresés. E Ez a rejtés nem adta könnyen magát. Árokaljára érkezve, egyszer az északkeleti kapun próbálkoztam, de az zárva volt. Szomorú mementó. Könnyen megtaláltuk a sírt, a dobozt már nem annyira.
A hozzá tartozó 17 hektáros birtokon 3 épület és egy arborétum található. Különleges hangulatú kastély. Nagyon különleges hangulatú kastély, egyetlen Erdélyben ilyen stílusban.
A hagyomány szerint a falu egykor nem mai helyén, hanem a községtől minte gy 2 kilométernyire fekvő Nyerges határrészen állt és csak 1300 körül költözött mai helyére.
Egykori evangélikus templom Sajómagyarós
Ide, a határőrtelepre telepített németek pogány besenyőket találnak itt, s ők nevezik el paganicanak.
A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. Sziget van, víz nincs. A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is.
A park arborétum, több mint 150 különleges, messze földről származó fafajtát láthatunk itt. Tulipánfák. A gps természetesen a lezárt kapuhoz irányított. Tulipánfák megvannak, de a dobozt nem találtuk. A koordináták alapján hamar megtaláltuk a tulipánfákat, meg a kettős tulipánfát is (gondolom azt amelyiket kell).
Sajómagyaróstól északkeletre, az 580 m magas Várhegyen állt egykor a sajómagyarósi vár.
1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. A sáromberki Teleki kripta. Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be.
1645-ben Magyarbölkény a neve.
Kiszsolna Evangélikus templom Hazafelé. Már megint az Óvárhely melletti tölgyerdőben jártunk, kockás liliomokat nézni, fotózni.
1465-ben Péterlakaként szerepel.
Június közepétől 3 héten és 4 hétvégén át, virágzó levendulabokrokkal, illóolajokkal, a levendula virágából készült termékekkel várják a látogatókat.
Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Szászrégeni Mocsárerdő Egy kis Görgény menti séta II. Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni és fényképezni ezeket a faóriásokat. Matuzsálem. Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. Amíg még lehet. A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják.
Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen
Barlangsír Kerlés
Marosjára
Egykori Kaszinó Beszterce
Kisiparosok székháza Beszterce
[ Fel ↑ ]
A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
MOGYE Könyvtár Marosvásárhely Eltűnt. Ezt a dobozkát már megtaláltam, de most kíváncsiságból ellenőriztem. Nálunk nincs olyan, hogy beteg láda. Szerintem a "beteg láda" egy "beteg" kifejezés. Nem találtuk mi sem. A fehér hatalmas kutya a helyén, és ugattott is eleinte.
1904-ben épült Nyári hidegfürdő néven. Forgalmas hely. Próbálkoztam már néhányszor, de valahogy mindig sokan voltak a környéken. Most mindent elárulok. Természetesen nem kizárt, hogy eltűnt a doboz, de a bejegyzésed szerint azt tartom valószínűnek, hogy nem jó helyen kerested. Mi derült ki?. Nem tudom mi derül ki erről a rejtésről, de a megálló-táblát áttapogttuk, és nem került elő semmi sajnos.
Később mesterséges gátakat készítettek, hogy az eliszaposodás következtében alacsony vízszintet megemelhessék. Magas vízszint. A magas vízszint miatt, a visszavágott fáknak csak az újonnan hajtott ágait értük el. Kamerák által megfigyelve. A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez.
Makariás-ház Marosvásárhely
A jellegzetes máramarosi stílusú, zsindelytetős épületet, az ortodoxok első templomát, 1794-ben építették fel, egy görög kereskedő anyagi támogatásával.
A lovassportnak Marosvásárhelyen nagy hagyományai vannak. Erdekes hely. Csak olyan meleg van ma. Szombat delutan. Érdekes látvány egy lovaspálya, lovak és emberek nélkül. Az apostolok lován. Özönlött a tömeg az ócskapiacról, de nagyrészt az apostolok lován.
Ekkor került Kulcsár Béla felívelő, lendületes plasztikája is, egy itteni hangulatos kis zöldövezetbe. Jó hogy nem lábakelt doboz lett belőle. A Üres. Sajnos a rejtek üres. Letarolt rejtek. Csipivel kerestuk, de o mar tudta, hogy valoszinuleg most sem talaljuk majd.
Forradalom út 31 szám, Marosvásárhely.
Forradalom utca 9 szám, Marosvásárhely.
Áldott karácsonyt! Megleptél :). Hát én nem halogattam, amint megláttam az oldalon a rejtést, rögtön indultam is a kisfiammal keresni. A leggyorsabb kincskereső. Karácsony alkalmával az angyal négy címzettnek vitt ünnepi geodobozt.
Kitapogathatók rajta a vár műemlékegyüttesének elemei, a várfalak, a sarokbástyák, a református templom.
Borsos Tamás szobra Marosvásárhely
Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült.
Nemzeti Színház, Marosvásárhely Marosvásárhelyi főtéri színház. Miután a főtéren megnéztünk egypár cipős dobozt, ideje volt, hogy ezt a dobozt is megnézzük közelebbről. Befalazták. Az épület nagyon szép, és az előtte levő park is. Nincs a lemez, itt a lemez. A színház előcsarnokában tartott 22.
1797-1803 között építették empire-ba átmenő barokk stílusban.
Múzsasor - Marosvásárhely
A szabálytalan téglaalap alakú vár területe körülbelül 230 x 190 métert jelent, ezt övezték a 8 – 10 méter magas kőfalak, melyeket a kézműves céhek tagjai által veszély esetén védelmezett nagyméretű bástyák tagolták. Ott van. A sorozas Imecsnek is érvényes volt kb 3o egynehany éve. Geodobozok, szobrok és várfalak. Hat, en ere nem vennek merget. Geodobozok, szobrok és várfalak. Hűha, olyan megnyugtató olvasni, hogy ott van.
A volt vendéglő nevét a mindennap tisztára sikált küszöbéről kapta.
Zsinagóga Marosvásárhely
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.