Szancsal település (Fehér megye) Központ: Szancsal. Szancsal román elnevezése: Sancel.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Szancsal (Fehér megye) és környéke turisztikai látnivalói

Hazugságok hídja Balázsfalva. Közlekedési csomópont, itt találkozik a város hat fontosabb útja.
Szentháromság görögkatolikus temlom Balázsfalva. Szentháromság görögkatolikus temlom Balázsfalva
Református templom Magyarlapád. Református templom Magyarlapád
Református templom Magyarsülye. Református templom - Magyarsülye
Református templom Tövis. Tekintélyes egyházközség lehetett, amely otthont tartott fenn a leprások részére. Tövis. A tövisi református teplomba nem jutottam be.
Katolikus templom Tövis. Amint a templom nyugati kapuja feletti felirat megörökíti, a templomot Hunyadi János építteti 1449-ben: Anno Domini MCCCCXXXXVIIII Johannes de Hunyad regni hungariae gubernator. Nagyon szép. Ezt a templomot meg kell látogatni.
Nagyenyedi vár. Legmagasabb pontja az Őrhegy, 367 m. Bethlen Gábor. A dobozt nem találtam meg, pedig ahogy saccolom a vár bejárata után van, az oláh vérengzés emlékmű felé. A mágnes működik. A hideg és szél ellenére megnéztük a várat. Most látom. Most látom, sokan megtalálták már, beírás viszont nem volt, gondolom ki lett cserélve a noteszke.
Diákemlékmű Nagyenyed. Diákemlékmű Nagyenyed A nagyenyedi két fűzfa. Ez a doboz sem a méretéről híres.
Református templom Magyarherepe. Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul.
Radák-Pekry kastély Magyarózd. Radák-Pekry kastély Magyarózd
Diód vára. A szomszédos kerten keresztül lehet bejutni, a tulajdonos engedélyével.
Erődített templom Asszonyfalva. 1322-ben plébániatemploma van, ebben az évben György plébános panaszt emel a püspök ellen a maga és a nagyselyki dékánság papjai nevében.
Katolikus templom Felvinc. Katolikus templom Felvinc Egyedül nevettem. Miután visszatettem a dobozt, csak akkor vettem észre az üvegkorongokat.
Székelykocsárd. 1332-ben Kuchard, 1463-ban Kocsárd 1857-ben Koczyard formában fordul elő. Jo reggelt kivánok. Nem volt nehéz rátalálnom erre a helyre hiszen itt lakom, és tudok rola pár dolgot. Az ígéret szép szó. Sor került Székelykocsárd oldalának az összeállítására is.
Ortodox fatemplom Székelykocsárd. 1723-ban épült, belsejét Popa Nicolae festette 1810-ben. Kapu zarva, de be lehet jutni. Babbercival kerestük a templomat.
Molyhos tölgyerdő Miriszló. Molyhos tölgyerdő, Miriszló
Ótemető Székelykocsárd. március 12-én III. FTF . Elsök voltunk, akik magtalaltak ;-) De nem volt olyan nehez.
Nagyekemező vára. A falu fölött nyugatra emelkedő Burgberg 416 m-es csúcsán találjuk a középkori vár nyomait.
Templomrom Borosbenedek. Ma már beomlottan, nyitottan tátong az ég felé a második világháború utáni évektől.
Erődtemplom Nagyekemező. 1372-ben Ekemezew, 1426-ban Nagyekemezev a neve.
Nagybaromlak. Értékei a rácsos ajtó, a szines faoltár és a szép csillagboltozat. Nem sikerült bejutnom. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Megvan. Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Még egy nagybaromlaki geodoboz. Megtaláltam Nagybaromlakon a geoládát az út másik felén (szemben a templommal).
A vágy forrása. A vágy forrása Kora reggel kerestem meg. A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Az erdöben. Megtaláltam a geodobozt. Ittunk a forrásból. Megtaláltuk, és jót ittunk a forrásból.
Református templom Aranyosgerend. Református templom Aranyosgerend Álcázatlan geodoboz. Szokásommal ellentétben, ma idejében indultam kincskereső kirándulásra. Templom. A templom kapujában találkoztam egy helybelivel, aki végigkisért míg körbejártam a templomot. Aranyosgerend. Kolozsvárról hazafele tartva megálltunk megnézni a templomot meg a közvetlen mellette levő Kemény-Bánffy kastélyt.
Kemény-Bánffy kastély Aranyosgerend. A jelenleg tető nélküli kastélyrom kocsival is megközelíthető, a főútról leágazó talajúton.
Ticuiata-szikla Csáklya-szoros. Csáklya falu közelében, a La Pietri nevű helyen több lelőhely található, például a Ticuiata, a Ierboasa, a Sasa, és a Mariuta. Könnyű megtalálni. Miután visszahelyeztem a "dinoszauruszt" megmásztam a Csáklya hasadék másik szikláját is.
Mariuta-szikla Csáklya-hasadék. A patak itt valósággal kettéfűrészelte az olisztolitot és egy alig 1-2 m széles hasadékot hozott létre, lépcsőzetes vizesésekkel. Több mint tíz éve a helyén. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is. Eljött az ideje. Amig rászántam magam, hogy bejelentsem a doboz megtalálását eltelt majdnem egy év.
Mária Levendula Dicsőszentmárton. Ingyen fotók és ingyenes belépés.
Magyarsáros. Magyarsáros
Református temető Marosbogát. Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék.
Római álló tábor Marosbogát. Marosoroszi felől a bogáti nyaknak irányuló római úton, a Maroson keresztül, két híd is lehetett, melyet castrum stativum védhetett. Helyszíni terepszemle. A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található.
Református templom Marosbogát. Ez arra utal, hogy korai templomépítésről van szó, amikor még nem használták fel más építkezésekhez a római téglákat.
Falfestmény Gyulafehérvár. Falfestmény Gyulafehérvár
Végtelen oszlop Marosbogát. Brancusi Végtelen oszlop című szobrának másolata egy kis ráadással, a tetejére egy sas került.
Gáldi-szoros. A szoros egy adott szakaszon annyira szűk, hogy csak az út egyik sávjának marad hely a patak mellett.
Egykori ferences kolostor Gyulafehérvár. Egykori ferences kolostor Gyulafehérvár
Zsidó temető Marosbogát. A temető területét felnőtte a fű, a héber feliratú sírkövek egy része előre, mások hátra vannak dőlve, egy sírkő már a földre esett.
Rüsz. Értékei a karzat festett kazettái, valamint a templom különálló, megdőlt tornya. Megvan. Megtaláltuk. Megvan. Megvan a dobozka. Hiába. A templom nagyon tetszett.
Katolikus Székesegyház Gyulafehérvár. A román kori magyar művészetnek ez az egyik legszebb példája, jellegzetes román kori elemei a torony és a templom déli kapujának díszítései. Fehér oltár. Három napot töltöttem Gyulafehérváron s már a legelején első dolgom volt megkeresni a székesegyházban elrejtett dobozt. Templom. Előrelátásom szerint a doboz megtalálásával problémák lesznek, mert a rejtek felújítás alatt van. Márton Áron sírja. Meggyőződésünk, hogy a rejteket megtaláltuk, legalábbis nekünk egyértelműnek tűnt.
Marosoroszi szakadék Kutyfalva. Magas és meredek oldal, agyagos föld, mely a Maros folyó és a Kripta lábok (Kőláb) nevű domb között található.
Levendula kert Harasztos. Levendula kert Harasztos
Pekri Lőrincz sírköve Kutyfalva. Itt, a Kripta lábok nevű dűlőn (Orbán Balázsnál Kőláb nevű domb) áll Pekri Lőrincz gróf négyszög formájú, kivehetetlen feliratú sírköve.
Dörgös híd Kutyfalva. Itt egy jó és bővízű forrás van, melyet a Dörgös hídnál lévő forrásnak mond a nép.
Árpádházi Szent Erzsébet szobra Marosludas. Az épület a XX-dik század elején épült, a katolikus plébánia tulajdona volt, majd a két világháború között gyógyszertár működött benne.
Református templom Kutyfalva. Az átalakítás Dániel István idejében történt.
Református templom Gerendkeresztúr. A két tatárjárás (1241, 1284) valamelyike vagy mindkettő következtében pusztulhattak el lakói, ebből következik, hogy már pusztulása előtt megvolt a Szent kereszt-templom.
Törvényszék Marosludas. Törvényszék Marosludas
Gótikus erődtemplom Szászbogács. Feltételeznek egy előbbi, régebbi, XIII-dik századi templomot, melyet a XV-dik században erődtemplommá építenek át. Télvégi túra 1. A túra első állomása a szászbogácsi erődtemplom volt.
Szív-tisztás Borosbocsárd. Borosbocsárd település észak-nyugati kijáratától körülbelül 3 km-re, az útból egy ösvény indul balra.
Három tölgy-tó Medgyes. Három tölgy-tó - Medgyes
Degenfeld-Schomburg kastély Kutyfalva. Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház.
Kőközi-szoros. Az Enyed-patak jó 250 méter magasságú sziklafalak között tör át.
Levendulás Gerendkeresztúr. A gerendkeresztúri levendulásba, 2023-ban, két hétvégén szerveznek látogatást, június 17-18-án és 24-25-én.
Marosdátos. 1657-1661 között teljesen elpusztul a falu, templomával együtt - 1706-ig Marosdátos fogarasföldi görögkeletiekkel települ be.
Remetei panoráma Torockói-hegység. Remetei panoráma Torockói-hegység Nyuszika. Remek a panoráma, az út frissen kövezve.
Szelindek vára. Ma már csak látványos falmaradványait láthatjuk, egy gótikus templom falrészleteit, és egy óratorony köveit. Megvan a dobozka. A vár belülröl sokkal érdekesebb. Sajnos. A látvány nagyon szép volt. Belépődíjat kell fizetni. Miután a támfal építésen sikeresen túljutottunk fejenként 3 lejért bejutottunk a várba.
Kecskekő vára. Csúcsán az egyik legrégebbi vár, a nép által Tündér Ilonáénak tartott Kecskekő várának romjai találhatók. A rejtek fotója feltöltve. Most vettem észre, hogy annak idején elfelejtettem feltölteni a rejtekhelyről készített fotókat, illetve nem adtam meg a geodoboz megtalálását segítő szöveges információt. Új geodoboz a csúcs közelében. Miután rejtettünk egy geodobozt a Szív-tisztásra legjobb rálátást biztosító pont mellé, a piros háromszöggel jelzett túraútvonalon állva, úgy döntöttünk, hogy itt folytatjuk tovább a túránkat a Kecskekő felé. Vannak csodák. Most nem a természeti csodákra gondolok, amikben bővelkedik e hely, hanem arra, hogy előkerült a láda.
Marosdátosi szakadék. A délkeleti részen található a Szabó Garatjának (Marosdátosi szakadék) nevezett, látványosabb rész. Érdekes. Érdekes hely, jóval érdekesebb, mint távolról látva gondolnám.
Evangélikus erődtemplom Küküllőkőrös. A mellékhajók egyenlő magasságúak a főhajóval, melyet lapos mennyezet fed, bár egykor boltozatos volt. Télvégi túra 3. Miután a szomszéd néni befejezte a tisztogatást a kapuja elött, előkerült ez a BabBerci-féle doboz is. Lelkes idegenvezető. Ennyire lelkes "idegenvezetővel" rég nem találkoztam.
Lutheránus templom Darlac. Darlac templomát megelőzte egy a XIII-XIV-dik század fordulóján épült templom. Ajtó-kapu tárva-nyitva. Szebenből tartottam hazafelé, és csak Baráthelyen vettem észre, hogy nem tértem le idejében Medgyesnél. Elhagyatva. A templom zárva volt. Rövid látogatás. A kisebb erődtemplomokat igyekeztem felkutatni Szászföldön.
Csáklya-kő. 1233 m magas csúcsát egy betonoszlop jelzi, mely sűrű bozótosban, erdőben található. Geokopacz03 Geokret. Errol volna szo. Geokopacz03 Geokret. Ez a geokopacz03 utazó vakond be van jelentve a geokrety. Geokrety-k támogatása. Értem, tehát az utazó nevében szünet van a betűk és a számjegyek között, ezért nem találtam meg én.
Kornis-Rákóczi-Bethlen kastély Radnót. Kornis-Rákóczi-Bethlen kastély Radnót Köszönöm az újrarejtést. Ez a rejtek úgy néz ki, hogy adja magát. Miért viszik el?. Ezt én nem értem. Kastély. A rejtek hamar meglett, de először nem kerestük elég behatóan, ezért nem találtuk meg.
Radnót Református templom. A dátum azonban csak a befejezést jelölheti, mert 1423-ban már Bogáti Péter egy malom vámjogát adományozza a radnóti templomnak, és 1442-ből plébánosa nevét is ismerjük, akit Demeternek hívtak.
Vörös-szakadék Szászsebes. Már a főútról is jól látható. Következő alkalommal nem hétvégén megyek. Már nagyon régen szerettem volna ide kitérni. Vörös fal. Különleges hely. Visszatérés. Újra eljöttünk, és még szebbnek találtuk, mint ezelőtt nyolc évvel.
Mammut-csúcs. Mammut-csucs
Evangélikus erődtemplom Szerdahely. Evangélikus erődtemplom Szerdahely Vasárnap. A vasárnapi "keresgélés" első rejtekhelye.
Református templom Vízakna. A háromhajós, bazilika típusú templom építését valószínűleg 1240-ben kezdték meg, majd 1280 körül fejezték be. Kössz. Csipi. Régészeti feltárások a templomban. A kora reggeli órákban érkeztem Vízaknára. Uj rejtek. Mivel a templomot körülvevö falban levö geodoboz eltünt, egy újat helyeztem el, egy kicsit távolabb.
MIG 21 Aranyosgyéres. A betonállványra helyezett vadászgép alatt, márványtáblán olvashatók a nevek, az utolsó kettő a közelmúlt szomorú eseményét idézi. A felkelő nap ellenfényében. A Tordai hasadékba indultam, a vasalt mászóutat megmászni. Még megvan a doboz, de be van ázva. A mult alkalommal nem találtam meg a dobozt mert nem volt. Repülő. Nem volt nehéz beazonosítani a rejteket, az eső miatt senki sem volt a környéken.
Erődtemplom Szászmuzsna. Erődtemplom Szászmuzsna Nem találtam meg a rejtekben. Mind a kétszer bennt voltam a belső udvaron és a templomban is. Köszi az információt. Ugy látszik én siettemben nem voltam elég figyelmes és nem találtam meg a dobozt. Hiába csengettem. A kapura tényleg ki van írva, hogy hol kell csengetni, de nem válaszolt senki sem.
Evangélikus erődtemplom Baráthely. 1289-ben Morus,1359-ben Orothia, 1374-ben Oroathay, 1528-ban Bretay, 1540-ben Parantiaformában szerepel. A bodzafánál. Medgyesre jártam dolgozni, és megálltam megnézni, hogy megvan-e még a doboz, és csak amikor nem találtam, akkor néztem meg a bejegyzéseket, és láttam, hogy nem találták meg, már elég régecske. Arról, hogy mi van rendjén, és mi nincs. Ezt a ládát BabBerci rejtette a tegnapelőtt, te gondolom az általam rejtett geodobozt találtad meg, annak idején, 2012-ben. Bodzaerdő. Ahogy a várfal mögé kerülsz nyomban meglátod a rejteket.
Ompoly-kövek. Ompoly-kövek
Remetei-sziklaszoros Torockói-hegység. A 2 km hosszú szoros 300 hektáron összetett jellegű természetvédelmi rezervátum, sziklafalainak magassága 150-200 méter. Kellemes vizestúra. Gyönyörű időben, nyolc fős csapatban indultunk a Remetei-sziklaszorosba vizes túrára. Szoros. Gyönyörű a szoros. Kapu. Sokan élvezték a szoros hűvösségét.
Székelykő Dél. A kék kereszt turistajelzések a kövekre vannak festve, hiszen itt minden kopár, egy-két igénytelenebb cserje tengeti életét. Székelykő - Déli doboz. Könnyen megtaláltuk egy kisebb lelkes csapattal. Árok. Miután az északi dobozt nem sikerült megtalálnom, hogy leküzdjem ezt a frusztációt, ami a torockói kirándulásomat végigkisérte, muszáj volt megtalálnom ezt a ládát. Torockói túra második találata. Az északi doboz megtalálása után, a déli fele folytattuk utunkat a csúcson keresztül.
Remeteiszoros falu. Amilyen szép a falu környéke, ép olyan nehezen lehet megközelíteni. Mócházak. A dobozt nem tudtam megkeresni az ottani gyerektől meg leánykától.
Székelykő Észak Torockói-hegység. Majd észak felé, csodálni a panorámát, megtalálni a két hagyományos ládát, és újult erővel vágni neki a lefelé vezető útnak. Székely szfinx. Miután felmásztunk a tetőre, egyáltalán nem volt sétagalop, nekifogtunk ládát keresni. Torockói túra első találata. A Nagy Árkon másztunk fel a gerincre, majd kis pihenő után az északi láda irányába folytettuk utunkat. Tüskék védelmében. Kihasználva az új autópálya szakaszt, 30 perccel hamarébb érkeztünk meg a Székelykő alá.
Városerődítés Szászsebes. A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket.
Havasgáldi-szoros. Magába foglal még néhány szorost és hasadékvölgyet, mint például a Török-hasadékot és a Kisgáldi-szorost. Fekete-fehér bárány szelfi a szoros felett. Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. Sárga hagyma. A sziklaalakzatok gyönyörűek, változatosak. Mikulási ajándék. Már rég motoszkált a fejemben egy körtúra a Gáldi-Csáklya részen.
Sziklakapu Havasgáldi-szoros. Egy jelzetlen ösvény is indul felfelé, ezen fel lehet jutni a sziklakapuhoz. Rossz irányból megközelítve. A Havasgáldi-szoros út feletti rejtésétől indultam tovább az ösvényen, kelet felől kerülve az erdőben. Utolsó a mai napra. Miután megcsodáltuk a sziklakaput, minden lehető szögből, megkerestük ezt a dobozt is. Eltűnt ez a doboz is, de rejtettem újat. A Szfinx és a Sziklakürtő után a Sziklakapu következett.
Sziklakürtő Havasgáldi-szoros. Sziklakürtő Havasgáldi-szoros Kürtő van, X is, dobozt nem találtam. A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat.
A Thoroczkay család vára Torockószentgyörgy. A Thoroczkay család vára Torockószentgyörgy Alsó sarok. Nagyon szép volt a séta fel a várig, és a kilátás is csodálatos volt. Se négyzet, se trapéz. Elég sokat kerestük, de nem találtuk. Holdvilág. A telehold világított már, amikor a vár alá érkeztünk.
Evangélikus erődtemplom Szászsebes. Utána szász település. Régi ismerős ez a hely. Régóta készülök itt rejteni egy dobozkát a környék legjelentősebb épületéhez. Kívül vagy belül?. A Vörös-szakadéktól jövet megálltunk, hogy megkeressük ezt a dobozt is. Belül. A Vörös-szakadékhoz igyekezvén megnéztük a templomot.
Szfinx Havasgáldi-szoros. Szfinx Havasgáldi-szoros A mészkő vonzásában. Mindamellett, hogy az út jeges volt, mi a nap simogató sugaraiban kezdtük el a kapaszkodást a Havasgáldi szoros meredek oldalában, az ismeretlen felé. Nehéz volt, pedig könnyen is mehetett volna . A játékvezető által rejtett dobozok újra ide csábítottak.
Torockószentgyörgy. Akármilyen irányból próbálunk felkapaszkodni rá, legalább 200 m szintkülönbséget kell megtennünk, de mindenképp megéri a fáradtságot. Csetenyes. A vártól leereszkedtünk ehhez a rejtekhez is. Várostrom. A várat bevettük, fáradtságos, forró déli napsütésben. Macerás. Már a várnyeregből lefelé nehézkes, de aztán nagyon bozótós, benőtt, dzsuvás a hely.
Sálfalvi szakadék. Szeben megyében, Sálfalva községtől 1 km-re található. Mocsaras árterületen. Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének. Teljesen száraz szakadék. A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
[ Fel ↑ ]
Állatkert Nagyszeben. Az állatkert létrejöttét a Códon (Sadu) levő vízierőművet (az első Erdélyben) feljavitó Székely mérnök kezdeményezte, miután egy pár rókát fogott a közeli erdőben. Kicsi. Először jártunk ebben a kicsi, de szép helyen fekvő állatkertben. Nincs már geodoboz. Sajnos nincs már meg az állatkert és az Astra Néprajzi Múzeum közötti kapunál levö geodoboz.
Evangélikus templom Hundorf Csatófalva. Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
Evangélikus templom Domáld Csatófalva. Új templomot 1845-ben építenek, sík mennyezettel.
Bozsor tava Mezőzáhi tórendszer. Később mesterséges gátakat készítettek, hogy az eliszaposodás következtében alacsony vízszintet megemelhessék. Magas vízszint. A magas vízszint miatt, a visszavágott fáknak csak az újonnan hajtott ágait értük el. Kamerák által megfigyelve. A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez.
Szászszőlős temploma. A csarnokot egyszerű fatető fedi.
Református templom Mezőbánd. A régi templom a falu délkeleti részén állott, a falu akkori központjában, 1884-ben lebontják és felépítik a ma is álló új templomot.
Valle Mika mészkövei. Ellenben a hatalmas sziklatömbök valamikor a geológiai idők folyamán a Torockói-hegység akkori mészkőpartjáról vándoroltak egyre délebbre, majd beágyazódtak az akkori tengerfenékbe.
Levendulás Mezősály. Levendulás Mezősály
Katolikus templom Mezőbánd. A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt.
Knöpfler kastélykert Maroskeresztúr. Egyetlen gazdasági épület áll még a kastély melléképületeiből, az Iskola utca 139 szám alatt. Így könnyű. Utazgatni a jövőben, szárnyalni téren és időn át és egyenesen a toplista élére repülni. Már csak egy geodoboz. Kocsival érkeztem a helyszínre, így Maroskeresztúr utcáit kerülgetve jutottam a rejtekhely közelébe. Közel van. Közel volt a doboz ;-) Ebed utan megkerestuk.
Isten dombja Mezőbánd. A Bándról Marosvásárhelyre bevezető út nyugatról megkerüli ezt a magaslatot.
Evangélikus erődtemplom Zágor. A mai templom egy gótikus templom utóda, 1723-24-ben épült, bástyás várfal veszi körül, északnyugati tornyán 1653-as dátum van. Domáld után. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Lutheránus templom, papilak és Találkozás háza. Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található.
Találkozás háza Zágor. Johann Bretz hagyatékának segítségével felépült a Találkozás háza, németül Haus der Begegnung, román fordításban Casa Prieteniei (Barátság háza).
Gótikus erődtemplom Almakerék. Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317–1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Csodálatos freskók. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt.
Katolikus templom Almakerék. Ez lehetett az a kápolna, amelyet később a kevés számban megmaradt katolikusok használtak - a XVIII-dik század elejétől segesvári ferencesek gondozzák.
Mezőszopor. Mezőszopor
Holcmány. Holcmány Sajnos. Nem találtam meg geodobozt, csak a köfalat, az esetleges rejtekkel.
Evangélikus templom Szénaverős. Ebben az időben épülhetett fel első, gótikus temploma is, ezt 1870-ben teljesen lebontották és 1873-ban egy neogótikus templomot építettek.
Almakerék várhely. Rusu szerint eredete a XIII-XIV-dik századra teheto, felszínén régészeti kutatásra eddig még nem került sor.
Református templom Mezőpanit. Pambusnak Arva.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.