Fitód település (Hargita megye) Központ: Csíkszentlélek. Fitód román elnevezése: Fitod.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Fitód (Hargita megye) és környéke turisztikai látnivalói

Csala tornya A monda szerint nagy erővel támadtak a tatárok a környékre, ezért a nép visszahúzódott az elfalazott bejáratú Kőlikba. Csala vezér - Ez a doboz is kipipálva. Régi emlékek - Csak mikor a Tatárlik üregeihez felértünk, jöttem rá, hogy már jártam itt annak idején, 15-16 évvel ezelőtt. Tatárlik - Először a Tatárlik feletti kilátóhoz másztam ki, ahonnan nagyon jó a kilátás, majd visszaereszkedtem az ösvényen a Tatárlikhoz és a Csala tornyához. A tatárok tábort vertek Kőmezőben, és várták, hogy az éhség kergesse ki az ostromlott népet a barlangból.
Bükkalja-esztena Bükkalja-esztena Mária-út 17,87 km-re
A Bükkalja-esztena eredetileg a Fűrész patakán állt, Lőrincz Mihály kaszálóján. Bükkaljára 2021 őszén költöztették, felújítva, a területet Tankó Attila biztosította.
Romok Fejtető 31,72 km-re
A Bodoki-hegység észak-keleti vége Kézdiszentlélek felé magasodik, az egyik mellékgerinc legmagasabb pontja, a Fejtető. Egy ismeretlen eredetű, négyzet alakú, körülbelül 10 x 10 m-es épület romjai találhatók itt.
Kakas csorgó és pihenő Kakas csorgó és pihenő Máréfalva 31,42 km-re
Székelyudvarhelyről Csíkszereda felé tartva, Máréfalvát elhagyva, a 13A jelzésű műúton, mielőtt kezdődnének a szerpentinek, az út jobb oldalán egy kiépített forrást találunk. Mézesek - Mivel a rejtekről fotó volt, nem volt nehéz megtalálni a dobozt.
Kisbaconi régi temető Kisbaconi régi temető 30,93 km-re
Kisbacon temetőjével átellenben, egy dombon található a falu régi temetője. Bár itt a sírok már gondozatlanok, és az egész temetőt felveti a növényzet, talán épp ezért is, érdemes felkeresni.
Nepomuki Szent János-kápolna Csíktaploca 4,39 km-re
Csíktaploca északi részén, a Csicsó és Delne felé elágazó országút szomszédságában, az 1912-től felhagyott régi temető mellett áll. A kis kápolnaszerű építményről azt feltételezik, hogy Nepomuki Szent János szobrának lehetett védfala.
Kalibáskő Gyermekvilág A Kirulyfürdői letérővel szemben, a jelenleg zárt Kalibáskő vendéglő mellett, egy kis erdei játszótér áll üresen. A játszótér tele volt - A pünkösd előtti pénteken utaztam erre. Játszótér - Ezt sem volt nagy ördöngösség megtalálni. Most csend van, nem játszanak itt gyerekek, a kapu pedig zárva.
Sport- és szabadidőpark Sport- és szabadidőpark Csíkszereda 4,9 km-re
Az egykori Szeredai-fürdőnél sport- és szabadidőparkot alakítottak ki, a különlegessége egy többszintes kilátótorony. A létesítmény területén mászóköteles játszótéri elemek, labdajátékokra alkalmas pályák, gumiburkolatos futópálya, és egy krossz- és kerékpárpálya is van.
Világháborús bunker A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országúthoz közel, a Kékvíz-pataktól nyugatra emelkedő domb keleti oldalában egy meglepően jó állapotban levő világháborús bunker található. Egy kis segítség - Nézd meg jól a Google térképen. Segítség - Köszönöm segítséget. Ládaellenőrzés - A Szentegyházasfalu feletti Oltárkőnél kirándultunk, rejtettünk aznap.
A református imaház erkélye A református imaház erkélye Csíkszereda 3,25 km-re
Csíkszeredában a Petőfi Sándor utcában, a költő nevét viselő iskolával szemben található a református imaház. Nem szükséges megbontani a betonkertet - A két kerítés között be lehet sétálni a rejtekig. Esti erkélyjelenet - Bár a kapu nyitva volt, a kerítések közé egy résen kellett bebújni, és végig olyan érzés volt, mintha tilosban járnánk. Gyerekzsivaj - Délben érkeztem a Konzulátushoz. Az épületnek jelentéktelen homlokzata, valamint az egykori kocsibejáróra szerelt kapuja van.
Vízimalom Vízimalom Gyimesközéplok 26,59 km-re
A gyimesközéploki vízimalom a XIX-dik században épült, magánterületen található.
Déli fal Déli fal Mária-kő Békás-szoros 49,92 km-re
A déli fal teteje a harmadik, de nem kevésbé látványos kilátópontja a Mária-kőnek. Rejtők napja a Mária-kő tetején - Miután lejárt a túra, és véget ért május elseje, jutott eszembe, hogy milyen nap is volt. Új helyzetkép a déli kilátón - A Mária-kő nyugati sziklafalán levő panorámás kabint indultunk megnézni, de menet közben ellenőriztem a déli kilátópont rejtését is. Panoráma - A panoráma kabintól csak egy rövid kis séta a déli kilátó. Remek kilátás nyílik innen a Kis-Szurdok-kőre, a Kis-Békás-szorosra, valamint a Háromkutat övező hegyekre.
Zsögödi vár A zsögödi várnak is nevezett egykori erődítmény az Olt jobb partja fölé emelkedő Kis-Vár dombján volt. Esti séta - Már régóta szerettük volna meglátogatni ezt a helyet, most örülünk, hogy doboz is került ide. Kutyamentes keresés - Sikerült felkapaszkodni a tehéncsorda mögött, míg a kutyák szunyókáltak. Csík felett - Szervízelés idejére kaptam egy cserebringát, amolyan városi bevásárlásra valót, gondoltam ne teljen az idő hiába, felkeresek egy-két rejtekhelyet. A régészek Zsögöd III elnevezéssel jelölik a helyet.
Mofetta A tusnádfürdői mofetta épülete a közelmultban esett át egy felujításon, amely most már megszabott program szerint fogadja a gyógyulni vágyókat. Ezert mar megkaptam a reszem - Nelu bacsi mofettajaval egyutt megegyszer meglatogattam a mofettat, es az uj rejteket is termeszetesen. Tusnádfürdő 6. - Már szürkülödött, mire ideértünk. EKE-tábor 2015 - Hát tényleg merészség kell a ládáért benyúlni. A kezeléseket kizárólag a fürdőtelep szakorvosai ajánlásával, és az általuk megszabott program szerint szabad alkalmazni.
Árpád-park A világ legnagyobb kopjafája Torja községben áll, az Árpád-park mellett. Elindultam Torja fele is egy szep napon - Kivancsi fancsi voltam arra az oriasi kopjafara. Ilyen csak a mesében van - Örvendek hogy neked is tudtam újat mutatni. A vilag legmagasabb kopjafa labanal - Tátott szájjal álltam a kopjafa alatt, olyan nagy volt. 15,15 m magas, 2011 június 18-án állították, Torja említésének 704-ik évében (1307 - 2011), Pethő Sándor faragómester faragta.
Kis-Bagolykő Kis-Bagolykő Madarasi Hargita 21,71 km-re
Bár a Madarasi Hargita üdülőhely széléről, a Vargyas fejéből látszik ez a szikla, a Kis-Bagolykőnek nevezett sziklát kevesen ismerik. Kitérő - Útban a vizeséshez kitértünk a sziklához is. A Bagoly is madár, Csíkban madar - Ide is addig készültem rejteni, hogy ismét megelőztek. Kitekinto - Egy kis keterot tettunk a Kis Bagolyko fele, hisz keszultunk egyet via ferratazni. Mivel egy sziklaperem, felülről nem könnyű észrevenni.
Sóskút A homoródalmási Sóskút Lövéte felől a második Sóskút utcai bejárat végében található, a patak partján. Tavasz Tündér - Tavasz Tündér csak nagyon kimérten osztogatja kegyeit, de azért érdemes elindulni, mindig akad látnivaló. Só - A doboz nincs meg. A sósvizes kutat rejtő faházikó kulcsát valamelyik közeli élelmiszerboltban lehet elkérni.
Faluvégi diófa Kotormány 7,16 km-re
Kotormány északnyugati végében, mezei utak találkozásánál, kerítéssel bekerített részen, egy nagy diófa áll.
Esztelnek és Csomortán közötti kereszt Esztelnek és Csomortán közötti kereszt 41,01 km-re
Esztelnek és Csomortán közötti kereszt Kalap alatt - Na, egy kalap alatt ezt is elintéztük, s helyretettük a kalap alá mármint a dobozt. Kereszt - Na, ezen a rejtekhelyen sem sikerült megtalálnom a dobozt.
Farkaspataki Büdös-víz Almás rétjén Kézdialmás határában, a Büdös kút egy igen hideg vizű forrás, 8-9 fokos a vize, kéndioxidot tartalmaz, innen jön a neve is. Büdös kutak és tavak a környéken - Ez a kézdialmási Büdös-kút ugyanaz, mint az alsólemhényi Büdös-tó? Vagy különböző természeti értékekről van szó? És állítólag Kézdikőváron is van egy Büdös-kút. Legalább - A Igazi rejtett kincs az erdő mélyén - Hát, a leírás egy kissé pontatlan. A környékbeliek reumatikus panaszok enyhítésére használták a múltban.
Vigadó Művelődési Ház A kézdivásárhelyi főtér északnyugati oldalán áll a Vigadó Művelődési Ház, épült 1902-1904 között. Az impozáns épület homlokzatát az 1902-es, építési évszámos városi címer ékesíti.
Nádasszéki borvízforrás Szeltersz egyik nevezetessége a nádasszéki borvíz. Banya-rajz a zöld rejtek-kő oldalán - Miután megkerestem a Hargita Gyöngye forrás közelében elrejtett geodobozt, és nagyon finom mézet vásároltam hozzáférhető áron az egyik háznál, megérkeztem a nádasszéki borvízhez is. Májális I - Ez volt kirándulásunk első állomása. Borvíz - Na, e mán a kaptató. A nádasszéki sósfürdőtől felfele, nem messze az út túlsó oldalán, a Vargyas-patak bal partján található.
Kóta köve Kóta köve Jávárdi 32,32 km-re
Jávárdipataka Gyimesközéplok Hidegség nevű falurészének egy utcája. Geodoboz és pásztor-túrabot - Kínálkodás és hazudozás után, Kristály Tibor Bükkhavas-pataki csángó házától indultunk neki, a Janók-patak völgyén felfelé, neki a Jávárdi-hegynek. Pásztorkutyák - Nem egy veszélytelen környék. A Jávárdi patakának északi részén húzódó hegyén, közel a kápolnához található a Kóta köve.
Szent Róza kápolna Szent Róza kápolna Gyergyótekerőpatak 40,7 km-re
Tekerőpatak fölött, a Vasláb felöli dombon áll a röviden csak Szent Rózának nevezett kápolna. Ködben - Ti aztán elszántak vagytok, hogy sem a ködtől, sem a kísértetektől nem féltek. Tekerőpataki kápolna - Borzontról hazafele tartva kerestük meg, annak ellenére, hogy rossz idő volt, nagyon hideg szél fújt. Dombtető - Miután vagy két helyről is probálkoztunk, kocsival feljutni a kápolnához, aztán a temető mellett mentünk fel. Pontos neve Szent Sebestyén, Rókus és Szent Rozália-kápolna.
A lövétei suvadás A lövétei suvadás 29,37 km-re
Lövétén először 1913-ban indult meg a föld. Öt csillagos látvány - Bár a mai kincskereső kirándulás útvonala Lövétén vezetett keresztül, a Suvadás nem volt mára betervezve. Nyílik a nárcisz, a kosbor - A lövétei Nagy Suvadás felett nagyon szép nárciszmező található, és az oldalban kifele, ha a Várhegy felől közelítjük meg, vagy Keményfalváról ha kimegyünk a tetőre, és onnan indulunk a Suvadás fele a kosborban gyönyörködhetünk, meg a szép kilátásban. 1970-ben megismétlődött, jelentős anyagi károkat okozva, falurész tünt el következtében, és új negyed alakult.
Vásárút Csíkdelne Balogh Lajos a borzsovai falumonográfiájában említi a Vásárutat. Körülbelül négy-ötszáz évvel ezelőtt, a csíkdelnei Keresztelő Szent János-templomtól északra, a Vásárút legmagasabb pontján, a Vásárkapu nevű helyen tartottak csíkszékiek állatvásárokat, sokadalmakat.
Nagy Jáfet-ház Nagy Jáfet-ház Kézdivásárhely 45,82 km-re
A Nagy Jáfet-ház 1829-ben épült, az Állomás utca 21 szám alatt található. A műemléképületet a református egyháznak adományozták, jelenleg elhanyagolt állapotban van.
Kőfotel-vízesés A Szentimrei Büdösfürdőtől délkeletre található Bánya-patak egyik látnivalója a majdnem 3 m-es, felfüggesztett kőfotelhez hasonlítható vízesés, pontosabban kétlépcsős zuhatag a patak medrében. Büdösfürdői vízeséske - A madártemető után ezt a vízesést kerestük meg. Bánya-patak II - A Mesebeli tisztástól elndultunk a Bánya-patakába. Tönkretett vízesés - A Bánya-patak mentén több helyen is erdőirtás volt.
Dofteana-szurdok Dofteana-szurdok Doftána 43,82 km-re
A Dofteana-szurdok a Nemere egyik legszebb szorosa, a 1,5 km hosszú szurdokban több, kis vízesés található. Zöld erdő mélyén, kis patak szélén - Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot. A legszebb részén a patak völgye teljesen összeszűkül, egy vízesés előtti sziklatömb a patak fölé nyúlik ki.
Vasútállomás Vasútállomás Gyimesbükk 29,87 km-re
A Gyimesbükki állomás épületét a szabványtól eltérően tervezték, hasonló stílusút Erdélyben máshol nem találunk. Az utolsó miénk állomás - Én most sem értem. Monumentális méreteit tekintve a legnagyobb azok közül, melyeket a MÁV faluhelyen építetett.
A százkarú bükkfa A százkarú bükkfa Farkasvész sarka 9,42 km-re
A Csíki-havasok piros kereszttel jelzett túraútvonalából, a Kolos-tető és a Sándor dombja között, a Farkasvész sarkától észak-keletre, egy meredek oldalvölgy ereszkedik alá a Fenyővize-patak völgyébe.
Szakadát-mező Keleti rész Szakadát-mező Keleti rész 33,05 km-re
A Szakadát-mező Hargita megyéhez tartozó keleti része a Rejtek-patak forrásvidékétől keletre és északkeletre található. Keletre - Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el.
Katolikus templom Katolikus templom Homoródremete 35,22 km-re
Van egy kicsi falu Székelyudvarhely közelében, de mégis távol tőle, ahová ritkán jár idegen, a polgármester is csak választások előtt látogatja meg. Homoródremete látnivalói - Nem a legegyszerűbb eljutni Gyepes faluba, illetve Homoródremetére. Szent Jakab búcsú - Homoródfürdőtől indulva, a Cekenden és a vadonon keresztül közelítettük meg a helyet. Homoródremete a Nádas-patak völgyében húzódik meg, minden oldalról magas domboktól védve.
A fűzfa Csíkszeredában, a Központi parktól a Vártér felé haladva, a Temesvári sugárút jobb oldalán, a tömbházak között egy érdekes formájú fűzfa található.
Mária-borvízforrás Darabonta Vargyas 36,07 km-re
A Kormos és Vargyas vize egyesülésénél, a Darabonta nevű helyen fakad fel e térség legjelesebb ásványos forrása, a rákosi borviz, melyet gyakran borszéki gyanánt is hordanak szét. Hagyomány szerént azon helyen, hol most e borvíz (savanyúvíz) felbuzog, a hunok bejövetelekor tó volt, mely Csodástó-nak hivatott.
Erődített katolikus templom Csíkbánkfalva Csíkszeredától 17 km-re fekszik, megközelíthető Csíkszereda felől előbb a 12-es országúton, a Nagymezőn át, majd ebből a balra elágazó 123C megyei úton. Kőmíves Kelemenné sorsa - Hát, nekem úgy tűnik, ez a láda is Kőmíves Kelemenné sorsára jutott (akárcsak az apoldi). Nem találtam meg - Pedig az egész falrészt összekutattam. Megtaláltuk - Sikerült a templomba is bejutni. Ezenkívül Csíkszentmártonból, a 123B megyei úton, az Áj-patak mentén halad felfelé érhető el.
Katalin-kápolna Katalin-kápolna Kászonfeltíz 24,3 km-re
A Katalin-kápolna romjai Kászonfeltíz észak-nyugati részén, melyet a helybeliek Pápországának neveznek, a Kászon-patak földrajzi jobb oldalán, a település felé emelkedő dombon helyezkednek el. Keletkezéséről, építésének idejéről nem maradt fenn írásos emlék.
Ploti-barlangok Ploti-barlangok Sepsikőröspatak 48,66 km-re
A Ploti-barlangok a Vadasi út mentén a martban, 10-15 méterrel az út szintje fölött találhatók. Agyagosan - Ezeket az ugynevezett tektonikus fulkeket mar reg ismertem, meg a favago eveimbol, Kisgyorgy batyank nyomaban felkeresve. Kutyaugatás - Hamar meglettek az üregek, az érdekelt dobozos üreg is, lekecmeregni is sikerült épségben. Az oldalban látszik a fejtésvonal, azt kell követni - a falu végétől, a cigányteleptől vagy 100 méter után kell felkapaszkodni a meredek oldalba.
Medvevár sziklavilág Medvevár sziklavilág Fenyőkút 49,94 km-re
A Kormos-kő sziklavilágától északkelet felé, Fenyőkút irányába, a következő hegylábon egy másik sziklacsoport található. Szerencse - Szóval az élethez is és a medvéhez is szerencse kell. Mivel a Kormos-kőről itt ereszkedtem be, érdemesnek tartottam ezeket a sziklákat is dokumentálni, a környék sziklavilágát pedig egy körút formájában bejárni.
Dobói kápolna Erdőfülén felül egy határrészt a Kormospatak völgyében Faluhelynek neveznek. Az egykori falu - A Kormos völgyéből ereszkedtem le nagy lendülettel, és csak az erdőfülei táblánál jöttem rá, hogy vissza kell forduljak, de nem bántam meg. Dobói kápolna romjai - Miután megnéztük a kápolna romjait, megkerestük a dobozt is. Doboz rendben - Visszatértem első megtalált dobozomhoz. Itt feküdt a középkorban egy Dobó nevű falu.
Kőmosó-tó A Göröcsfalva közelében levő, benyúló földnyelvvel rendelkező, a rejtő által Nyelves-tónak keresztelt tó, az újabban elhelyezett irányjelző táblákon Rákosi tó elnevezéssel jelenik meg. Rákosi tó - Ez a rejtekhely volt abban a pillanatban a lakhelyemhez legközelebb levő, nem saját, általam még meg nem keresett. Hej halászok - Körbejártuk, nézelődtünk, kavicsbánya, vadkacsa, halász volt a környéken. Az esti séta második állomása - Elég szép a látvány, nem zavart meg senki a keresésben, de sajnos mégsem találtuk meg a dobozt.
Ivói szfinx Ivói szfinx Ivó 28,8 km-re
Az 1310 m magas Fertő-nyeregbol indulunk lefele. Ebéd utáni könnyű séta - Ivóban töltöttem a szilvesztert, közben néhány ládát is sikerült felkeresnem. Andi es Zita - Egy kis kepzeloerovel ket oreg holgyet is fel lehet fedezni az andezit tombokben. A szfinx vonzásában - Udvarhelyről hazafele jövet (nehogy túl hamar hazaérjünk) döntöttük el, hogy megkeressük a szfinxet. Eseménytelen az utunk, aztán feltűnik az út bal oldalán egy andezit sziklacsoport.
Elek apó kútja Elek apó kútja Székelyudvarhely 43,23 km-re
Elek apó kútja egy többtonnás sziklatömbből készített alkotás, melyet a Szeltersz völgyéből szállítottak Székelyudvarhely központi parkjába. Elek apó gyíkja - Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Szikla - Ezt a dobozt nappal keresni nem leányálom. A kúton lévő dombormű a néhai kolozsvári szobrász Gergely István munkája, a sziklatömböt Zavaczki Walter Levente székelyudvarhelyi szobrász faragta meg.
Gyümölcsénes-tető Gyümölcsénes-tető 45,17 km-re
A Gyilkostó-telepről Háromkút felé vezető útból, az Alsó-szoros közelében egy talajút indul a gerincre. A hadvezér - A gerinc hangulata sajátos, a végig tekergőző lövészárkoknak és bunkereknek köszönhetően. Véráldozat - Ezt is megértem. A Gyümölcsénes-tetőre visz ki, majd Gyergyódomuk felé ereszkedik le.
Katolikus templom Csíkszentsimon 11,65 km-re
Csíkszentsimon és Csíkcsatószeg a legújabb időkig egy egyházközséget alkotott, ma külön plébánia van Szentsimonon és Csatószegen is. Csíkszentsimon a falu Szent Simon tiszteletére szentelt első temploma után kapta a nevét, mely Csatószegen épült.
Osztrák-magyar honvédek sírja Gyimesbükk 29,56 km-re
64 osztrák-magyar honvéd és tűzér, valamint 3 ismeretlen orosz katona sírja a gyimesbükki vasútállomással szemben, jobbra egy magaslaton, Görbe Péter földjén. 1916 november - 1917 augusztus.
Katolikus templom Katolikus templom Csíkpálfalva 4,58 km-re
Középkori templomáról nincs adat, régi kápolnája helyébe 1843-ban építenek újat, majd az 1930-as években templomot. A tojas - A nap kisse kivette a tojaska szinet, de attol szepen rozsaszinellik. Megtalaltuk, konnyu volt - De azt nem meselem el, hogy elobb a kozpontban kerestuk. Palik - Jó helyen van templom, körbe lehet látni a környéket. Mindig Delne filiája volt és a hívek a Szent János-templomba jártak, míg nem volt kápolnájuk.
[ Fel ↑ ]
Harom vára romjai - Csíkzsögöd
Harom vára romjai - Csíkzsögöd 6,47 km-re
A Harom vár a 12-dik század eleje körül épült, és az Erdélyt keletről védelmező várrendszerhez tartozott.
Szépvízi víztároló - Szénás út
Szépvízi víztároló - Szénás út 10,27 km-re
Unitárius vártemplom Unitárius vártemplom Bölön 51,46 km-re Bölön erődített temploma 1893-ban épült, egy 15-dik századi templom leégett maradványaiból. Hazafele - Hazafele tartva a Vecer, a kopjafa, a kopeci oriasi szil utan ahol a rejtekladat amely a fa alatt hevert kitaszitottan, vissza tettem a 2011-es romaniai ev fajaba, egy maroknyi hazai folddel es egy kis zaszlo szallaggal, no meg egy rez garassal, mert mas mar nem volt nalam. A 17-dik század elején épített négy saroktoronnyal megerősített erődfal veszi körül.
Régi Móric-fahíd Homoród 58,32 km-re A homoródi Móric-híd (régi osztrák térképen Morizbrücke) újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
SZNM 8 Eresztevény SZNM 8 Eresztevény Gábor Áron síremléke 55,55 km-re Gábor Áron 1849 július 2-án hunyt el a kökösi csatában. Gabor Aron de nem a rezagyuja - Ez mar egy mas nap volt mas rejtekkeresessel, de szinten a SZNM-e nyomaban. V. Állomás - Hol is a hézag? A korábbiakhoz képest eléggé megváltozott az emlékmű környéke, úgyhogy nem találtuk meg sem a hézagot, sem a dobozt. Sikertelenül - Gyakran járok sétálni, bringázni erre a környékre, háromszor is kerestem a dobozkát de nem találtam. Holttestét szülőfalujában, Bereckben kívánták eltemetni a székelyek, de az oroszok is meg akarták szerezni, a helyiek megfélemlítése céljából.
Fehér kút Fehér kút 58,35 km-re A Persány-hegység központi részében, a Bogáti hágó és Oltbogát között terül el a Bogáti erdő. A 85 km2 felületű természetvédelmi terület 17 km hosszúságban nyúlik el, a Bogát-patak völgye mentén.
Katolikus templom Katolikus templom Kőhalom 60,1 km-re A katolikus vallás szervezkedésére 1752-ben történik kísérlet, amikor Gábor Mihály, egy Kőhalmon letelepedett obsitos katona lakást ajánl fel a ferenceseknek. A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Mária-forrás A Mária-forrás a Rózsa és a Sas utcák kereszteződésénél található a rendőrséggel szemben, a forrás előtti park szép, rendezett. Itt nem találtam feltűnésmentesen kereshető rejteket - A rendőrséggel szemben pár kocsi parkolására alkalmas hely van. Vizét vannak akik fogyasztják, annak ellenére, hogy időnként a forrás fölött tábla hirdeti, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas.
Holokauszt-emlékpark Sepsiszentgyörgy 53,83 km-re A sepsiszentgyörgyi Holokauszt-emlékpark a Vojkán utcai új zsidó temetőben található, 2014-ben avatták fel. Egy kőobelisz körül 52 síremléket állítottak fel, az Auschwitz-ban elhunyt sepsiszentgyörgyi zsidó gyerekeknek.
Dofteana Arborétum Dofteana Arborétum Doftána 51,35 km-re A Dofteana-szurdok felkeresése előtt érdemes megtekinteni ezt az értékes arborétumot. Szabadon látogatható, rendezett kert, melyben főleg az exotikus fenyők kaptak helyet (Simafenyő, Sárgafenyő, Cédrusfenyő, stb).
Péter-hegyese Firtos 54,44 km-re A Firtos legdélibb, legmagasabb csúcsán, a magasságjelző pont mellett egy kápolna maradványai találhatók. A hagyományok szerint a Péter-hegyesén állott egy Szent Péternek szentelt és népes búcsúkkal látogatott kápolna.
Nagyrét-lapály 54,34 km-re A Nagyrét nevű lapály, természetvédelmi terület, Gyergyóremetétől délre található. Védett növénye a mocsári kockásliliom vagy kotuliliom (Fritillaria meleagris).
Bod Péter Megyei Könyvtár Bod Péter Megyei Könyvtár 54,85 km-re Sepsiszentgyörgy 1948 előtt két jelentős könyvgyűjteménnyel büszkélkedhetett. Esti séta - Még a nyáron próbáltam megtalálni ezt a dobozt, de sajnos ültek a közeli padon és nem volt türelmem várni amíg elmennek. Egész kicsi - Elég sokan sétálgattak a környéken. Adatbázis-karbantartás - Furcsa volt, hogy a cinegék egy egész kicsi geodobozt találtak meg, habár a rejtehely képtárába feltöltött kép alapján a geodoboz nem pici. A Székely Nemzeti Múzeum könyvtára (100000 kötet) és a Székely Mikó Kollégium könyvtára (30000 kötet) gyűjteményével.
A firtosi kilátó 2006 nyarán készült, a hetedik Székelyföldi kaláka alkalmával. A Firtos-tetőn volt már egy közel húszéves kilátó, mely időközben teljesen elkorhadt, valamint a bükkfák is megnőttek körülötte.
Gémvára Sepsiszentgyörgy 53,94 km-re A Gémvára régészeti lelőhely Sepsiszentgyörgy nyugati szélén található, a Debren patak földrajzi bal partján. A hely kiemelkedik környezetéből, az alapja homokkő, a déli, keleti és nyugati oldala viszonylag meredek.
Kőpince Tollas Persányi-hegység 50,29 km-re A Kőpince egy sziklaüreg a Tollas oldalában, mely a Kerekhegy tetején levő Kőasztallal néz szembe. 15 m mély, a bejáratánál 5 m széles és 3 m magas, befelé alacsonyul és 50 m-re kiszélesedik, körülbelül 45 fokkal süllyed lefelé.
Egykori malom és villanytelep Egykori malom és villanytelep Homoród 55,46 km-re Az egykori homoródi malom és villanytelep, a két Homoród összefolyásától 500 m-re északkeletre található, az ortodox temető alatt, a Mirkvásárról érkező 132 jelzésű út északi oldalán.
Katolikus templom Katolikus templom Imecsfalva 52,53 km-re 1561-ben Imecsfalva néven jelentkezik az oklevelekben, 1567-ben Imechfalva a neve, temploma 1583 előtti. A földön - A dobozra a kereszttől pár méterre, a földön talált rá a lányunk. Érdekes parkolóhely a templom előtt - Nekem nem okozott gondot a geodobozhoz való hozzáférés. A fedett kereszt eltűnt - A leírásban szereplő fedett kereszt már nem létezik, legalábbis ott ahol korábban volt most nincs. Alapítása Imecs Antal nevéhez fűződik, 1730-ban Imets Tamás új szentélyt építtet a régi helyébe.
Rabsonné útja Rabsonné útja Illyésmező 59,91 km-re A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal. A Csere-tető tisztás nyugati szélén halad el.
Mikes-kert Mikes-kert Zágon 68,64 km-re Zágon Mikes Kelemennek a szülőfaluja. Tölgy és kápolna - Több mint 20 éve jártam itt, nagyon másabb környezet fogadott most.
Szörcse 55,86 km-re Lakói a középkorban tiszta katolikusok, a reformáció után pedig reformátusok, a XVIII-dik században református anyaegyház, és azóta is csak református egyháza van, templommal.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.