Kilyénfalva település (Hargita megye) Központ: Gyergyóújfalu. Kilyénfalva román elnevezése: Chileni.
Csorgó a Jáhor-oldal aljában Sántatelek 35,84 km-reBükkloka ortodox kolostor és Sántatelek között, a Jáhor-oldal aljában, egy jó mínőségű ivóvíz-forrás található. Az út túlsó oldalán parkoló van, a víz három vascsőből ömlik, az igazi forrás pedig a csorgó felett található, elkerítve.
Kerekerdői focipálya Székelyudvarhely 47,34 km-reSzékelyudvarhelytől délkeletre létezik egy kedvelt kirándulóhely, amit Kerekerdő néven ismernek. Itt van a focipálya is, ahol már több mint 70 éve megtartjuk, megszakítás nélkül, a hagyományos Húsvéti Kupát, három utca részvételével.
Lázár várkastély Gyergyószárhegy 8,29 km-reGyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak. Az isten háta mögött, töltöttkáposztáért - A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Megtaláltam vagy mégsem? - Megtaláltam Gábor dobozát Gábor leírása alapján. Lázárék - Ez jóval fej fölött van. Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, 1462-ben Lázár András a földesura, aki már elnökként vezette le az 1506-os agyagfalvi gyűlést.
Porgyos-tető Csíkjenőfalva 19,16 km-reCsíkjenőfalvától északra, a Porgyos-tető körül, az Olt által kirajzolt törésvonal mentén, több borvízforrás van, egykor népi fürdő is működött. A Hámori- vagy Vadkéstövi borvíz a Székaszó völgyében található.
Gergely János-féle kővályú Székelyvarság 25,16 km-reGergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság Modern es hagyomanyos - Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz. Kő mögött, kő alatt - Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút.
Biális-kúria Csíkszentmihály 30,26 km-reA Biális-kúria Csíkszentmihály faluban található, a 254 A szám alatt - a 19-dik század elején, az 1800-as években épült. Az épület szerepel a Hargita megyei történelmi műemlékek jegyzékében, HR-II-m-B-12877.
Székelyudvarhely legöregebb élő tölgyfája 46,32 km-reSzékelyudvarhely legöregebb élő fája Jakab Árpád, a város zöldövezeteit karbantartó kertészmérnöke szerint Szombatfalván van. Végre - Nem tudtam az öreg tölgy létezéséről. Beleesett - A geodoboz sajnos megtalálta az utat a nagyobb üreg fele. Az élő és a már nem élő tölgyfa - Ennél a rejtekhelynél Kannásné fája csak segédpontként volt feltüntetve. A hősök sírja mögött áll néhány kisebb fa szomszédságában.
Szent Imre katolikus templom Csíkszentimre 49,72 km-reCsíkszentimre Szent Imre herceg tiszteletére szentelt, római katolikus temploma 1778-ban épült az egyházközség és Henter Ádám költségén. Záróra - A templom és a torony a helyén, de az ajtó zárva. A gerenda likaban - A templom elott egy idos hazasparral talalkoztunk, akik elmondtak hogy ok voltak a templom harangozoi. Üres lik - Tusnádfürdőről hazafele beugrottunk megkeresni ezt a dobozt, de várnunk kellett, mert épp jött ki a nép miséről. A templom előtt áll a háborús hősök emlékműve, igazolva a település újabb veszteségeit.
Csalhó-kolostor 42,44 km-reA Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Tatárdomb Gyergyószárhegy 10,76 km-reSzárhegy határában, a Ditró felé vezető út bal oldalán egy dombocska emelkedik fenyőfák koszorújában. Lyukas kő - A dobozt nem sikerült megtalálnom. Majdnem eláztunk - Egy kedves barátommal indultunk kirándulni. Az előtérben áll az emlékoszlop, a rajta levő márványtábla szövege a hely történelmi emlékét idézi:
Orbán Balázs sírja és emlékműve Szejkefürdő 44,95 km-reOrbán Balázs (1829-1890) a legnagyobb székely író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség sírhelye és emlékműve a Borvízoldalban van. Rejtek-illemhely - Második alkalommal keresem az itt elrejtett geodobozt. Új helyre került a doboz - Új helyet kerestünk a geodoboznak, de sajnos megzavartak és el kellett hoznunk dobozt. Végrendelete szerint az egykori birtokon, Szejkefürdőn temették el.
Opálbarlang Kirulyfürdő 40,09 km-reAz Opálbarlang név egészen új irodalmunkban, de a környéke, a tolvajosi Festék-malom vagy későbben Hargita-liget, ha gyéren is, de már egy pár adat révén említve volt. Csodás - Szenzációs hely, ritkán látni ilyen szépet, bár a barlangba való bejutás nem olyan egyszerű. Színek közt - A leírás elolvasása után kíváncsian vártuk, hogy mi is felfedezhessük a kincset. Rókalyuk - A geodobozt nem sikerült megtalálnom. A helyet a különböző elnevezések dacára is jól ismerik a Kéruly fürdőt felkeresők, amelytől a Tolvajos patak mentén felfelé 2 km-re fekszik.
Jávárdi völgye 25,36 km-reJávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén. Legismertebb látványossága a 7 m magas Zúgó-vízesés.
Tálasbérce Székelyvarság 23,59 km-reAz önállóan éppen száz éve, Oroszhegy szórványaként réges-régen létező település Európa állítólag legnagyobb tanyavilága. Jégbefagyva - A zuhogó februári eső és a latyakos hó ellenére is megkerestük a geodobozt. A régi dobozhoz nem lehet hozzáférni, itt hagytam egy újat is - A kilátónál egy osztálykirándulás volt, bömbölt a zene. Ládaellenőrzés - Ha már itt jártunk, ellenőriztem az itt elrejtett geodobozt.
Szent László-kápolna Oroszhegy 33,46 km-reRómai őrhely a Kápolna-dombon, Oroszhegy közelében, amit a néphit Szent Lászlótól származtat és kápolnának néz. Érdekes, hogy ez a hely az 1941-es osztrák katonai felmérés térképén Nyáros mocsár helynévvel szerepel.
Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút 35 km-reA Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak. Nagy kő esett le a szívemről - Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
Tündérek forrása Vármező 41,14 km-reA Várhegy tövében, a Kis-Nyárád völgyében található a Tündérek forrása. Tündérek vize - Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen. Körút - Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Úton-útfélen - Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize.
Házaspárok útja Csíkszentgyörgy 48,63 km-reA csíkszentgyörgyi Házaspárok útja Erdélyben egyedi, Magyarországon már több helyszínen is megtalálható, elsőként Óbudavár központjának kegykápolnájánál. A háromtízesi Szent Kereszt kápolna közelében található Hargas út mentén készült el, és 16 állomást foglal magába.
Pogány-havas 34,11 km-reA Pogány-havas és környéke, az év minden szakában érdekes látnivalót nyújt. A teton - Megtalaltuk a dobozt a kijelolt helyen. Jégkoloncok a Pogányhavason - A Szent László emlékhelyről jöttem át a két havast összekötő, lépten-nyomon kidölt, derékbatört fenyőktől akadálypályává vált erdei uton. Virágok doboz helyett - Egy rövid túrát terveztünk közel a Gyimesekhez. A Gyimesi-hágótól indulva kényelmesen fel lehet jutni, kevesebb mint egy óra alatt, a Pogányhavas 1351 méteres csúcsára.
Barlangi forrás és Ditrói tanösvény Ditró 17,03 km-reA Barlangi forrás (Szent Anna-forrás) Ditrótól északkeletre, a Cengellér-tető közelében, attól délnyugatra található. A kiépített forrás mellett található a Szent Ioachim-ház és az Anna-kápolna, illetve itt halad el a Ditrói tanösvény.
Vasúti híd Gyergyóvárhegy 21,29 km-reA vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma. A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is.
Lépcső Meteóállomás Tóka-csúcs 43,57 km-reA Tóka alatti meteorológiai állomás és a csúcson található megfigyelő létesítmény között, a 70-es években egy falépcsőt építettek ki. Ez a lépcső idővel tönkrement, a Tóka-csúcs egyedüli megközelítési lehetősége egy csúszós, bizonytalan túraösvény volt.
Ismeretlen német katonák sírja Bilibók tető 42,88 km-reNegyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
Északi barakk és zártsánc Gyergyótölgyes 35,36 km-reA Kis-Beszterce északi oldalán, a 15 számú út felett épült az északi erődítmény, egy hatszög alaprajzú zártsánc. Ettől északnyugatra, 300 m-re, a Veres-kő-bütü csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
Csere bérce kilátópont Szeltersz 40,94 km-reJó rálátás nyílik innen a Déllői-borvízforrás melletti kőbányára, legalábbis télen. A sárga kereszttel jelzett, Szentkeresztbányára tartó túraösvényen lehet kikapaszkodni a Csere bérce délkeleti oldalába.
Ferde torony Sükő 48,99 km-reHol a falu között lefolyó Gátpataka ered, messze fenn a Rez oldalában 2000 lábbal a tenger szinvonala felett fekszik Sükő. Felújított torony és rejtek - Már régóta tervezem, hogy meglátogatom a sükői ferde tornyot és a közelben található Rez-tetői kilátót. Cseresnyéje hires az egész székely földön.
Dobogtató Csobotfalva 38,52 km-reCsobotfalva településként Taplocával, Csomortánnal és Várdotfalvával alkotta a csíksomlyói egyházközséget, vagy másképpen: a szentpéteri egyházmegyét, amely 1751-ben alakult át, amikor Szereda kivált a közösségből. Kilátás - A rejtekhely közeléből nagyon szép kilátás nyílik Felcsíkra. A feljaroban - Ez hamar meglett, koszi a rejtest. Templom feljaro - Megtalaltuk.
Két ismeretlen német katona sírja Sánc-patak 43,99 km-reKét ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén. Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
Keménykőalji-forrás Vármező 45,61 km-reVármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk. Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét.
Abásfalva 49,43 km-reMiután elhagyjuk az Ilona völgyét Homoródfürdő felől Szentmárton fele jövet, két falu esik utunkba. Őszi séta I - Gyönyörűszép őszi idő volt. Kincskereső kutak - Abásfalva határában állítólag 9 m, 15 m, illetve 16 m mélységű kincskereső kutak vannak. Homoródkeményfalva és Abásfalva, két, a múltból itt felejtett kis falu.
Örmény katolikus templom Csíkszépvíz 32,77 km-reA XVII-dik század végén örmények telepednek Szépvízre, akik katolizálódnak és 1785-ben örmény szertartású plébániát szerveznek. Mai templomuk 1781-ben épült, az utolsó örmény plébánosa 1959-ig Bodurján János volt, azóta vasárnaponként a római katolikus plébános tart szentmisét.
Rez-tető Kadicsfalva 41,81 km-reSzékelyudvarhelyről, pontosabban Kadicsfalváról Üknyédre legrövidebb úton a Rez-tetőn keresztül lehet eljutni. Bár nem a legkönnyebben, de megéri a fáradságot, mert rendkívül szép élményben lehet részünk.
Testvérfenyők Csere bérce 40,63 km-reA Déllői-borvízforrás közeléből sárga kereszttel jelzett túraösvény kapaszkodik ki a Csere bércére, másnéven Bükkdombra. Ahogy kiérünk a tetőre, néhány kettős fenyőfa hívja fel magára a figyelmet.
Sziklakert a Béta oldalában 34,19 km-reA csicsói Várszikláról, a környéket felfedezendő, beereszkedtünk az erdőben délre, a Béta-patak völgyébe. Innen lehet ugyanis, kikapaszkodva a vársziklához, megnézni annak lemezes törésű, andezit sziklafalait.
Tau a ferences kereszt 43,32 km-reA Tau a görög ábécé 19-dik, a héber ábécének pedig az utolsó betűje. Ezt nem nézhetem tovább - Figyelem a hely SZABAD PRÉDA. Kereszt helyett csak pálinka - Ha már a szomszédban jártam, gondoltam, hogy szétnézek itt is. Puhányok - Csak szólok, hogy erre jártam, s kíváncsi voltam tényleg eltűnt-e a kis Tau kereszt. Az írásbeliség kialakulásával a személyt, illetve nevét helyettesítő írásjel lett.
Micsurin-kert Csíkszereda 39,23 km-reA Micsurin-kert egy legendás hely, bár többnyire csak azon Csíkszeredában iskolába jártak számára, akik a Márton Áron líceumban végeztek. Kis nosztalgia - Jól esett újra itt sétálni, feleleveníteni a régi emlékeket. Gyermekkorom emlékei - Az iskola épületét nagyon szépen felújitották, az emlékek viszont a 77- es földrengésig röpítettek vissza. A jó öreg Micsurin - Mivel az iskolát hátulról közelítettem meg, tényszerű volt, hogy a kerten keresztül kell menjek. A régi Micsurin-kert területéből ma már csak egy vékony zöldsáv maradt meg, mely a Piaristák Tanulmányi házától a Szék útja felé vezet.
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu 2,27 km-reÚjfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet. Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól.
Pucsek Jani ládája Fertő-nyereg 19,98 km-re2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok. Utkeresztezodes - Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. Befele az erdőbe - Sajnos már harmadik alkalommal kerestem fel a helyszínt, konok kitartással de most sem találtam meg a dobozt. Átalakítás érdekes hely típusra - Ezelőtt hét évvel megtaláltam ezt a geodobozt, de ez alkalommal hiába kerestem. Helyüket és nevüket rendszeres Erdély-járó társaimmal közösen megélt élményeink alapján választottam ki.
Elek apó kútja Székelyudvarhely 47,19 km-reElek apó kútja egy többtonnás sziklatömbből készített alkotás, melyet a Szeltersz völgyéből szállítottak Székelyudvarhely központi parkjába. Elek apó gyíkja - Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Szikla - Ezt a dobozt nappal keresni nem leányálom. A kúton lévő dombormű a néhai kolozsvári szobrász Gergely István munkája, a sziklatömböt Zavaczki Walter Levente székelyudvarhelyi szobrász faragta meg.
Vármege szörnye Máréfalva 38,63 km-reA Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Katolikus templom Csíkszentsimon 52,97 km-re Csíkszentsimon és Csíkcsatószeg a legújabb időkig egy egyházközséget alkotott, ma külön plébánia van Szentsimonon és Csatószegen is. Csíkszentsimon a falu Szent Simon tiszteletére szentelt első temploma után kapta a nevét, mely Csatószegen épült.
Rák-tava Nagygalambfalva 54,78 km-re Nagygalambfalva mellett, a Rák tava helyén, régen egy ház állott. Új doboz - Átléptem a dobozt, vagyis a hűlt helyét. Köszönöm az új dobozt - Majdnem megvicceltél. Száraz ősz - A tó teljesen kiszáradtnak tűnik, vízfelület egyáltalán nem látszik, azért a kilátás szép. Egy jómódú, ám gonosz lelkű özvegyasszony, Rákné élt benne, csúnya édeslányával és szépséges mostohalányával.
Nyárádszeredai Padlásmúzeum 61,02 km-re A Padlásmúzeum Nyárádszeredában, a Szakadát utca végén, a 26/A számú házban padlásán található. Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
Kemény-kastély Marosvécs 64,55 km-re Marosvécsre érkezve, már messziről feltűnik a falu fölötti dombon, a lombos fák övezte, egykori reneszánsz várkastély. Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Vasúti megálló Andrásháza 51,61 km-re Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni. A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére.
Csíkcsatószegi borvízforrás 54,96 km-re A Csíkcsatószeg központjában eredő borvíz, Alcsík egyik legjobb ízű borvízforrása. Hol volt hol nem volt - Mivel rendszeresen innen hozunk borvizet, havonta megnézzük, hogy megvan-e a doboz. Sízés után - Sízás után erre fele jöttünk és a geodobozra szert tettünk finom a borvíz télen is. Csatószeg - Megtaláltam a dobozt.
Tulipán és levendula Márkod 55,18 km-re Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
Daniel-kastély Olasztelek 64,2 km-re A Daniel-kastély az erdővidéki Olasztelek központjában található, reneszánsz stílusú épület, a falu egyik legfontosabb műemléke. A kastély helyén már a 16-dik században állt egy udvarház, mely 1609-ben került a vargyasi Dániel-család birtokába.
Erdőszakál 69,57 km-re Középkori lakói katolikusok voltak, két templommal - későbbi adat nem szól sem templomáról, sem egykori katolikus lakóiról, vagy azok utódairól a reformáció utáni időkből, mivel a XVI-dik században mindkét település puszta: Pusztaszakál 1519-ben, görög-keletieket telepítenek.
Református templom Ége 57,53 km-re Ége falunak már az 1600-as években fakápolnája volt, amit 1701-ben kibővítettek és kazettás mennyezettel láttak el. A kőtemplomot 1784-1792 között építették, ide került a fakápolna kazettás mennyezetének egy része is.
Harangláb Bözsefalva 57,4 km-re A Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti főútról tábla jelzi a letérőt a település felé, mely egyszerre utca és város, falu. Hangulatos hely - Rugonfalváról jöttem jöttem át, felkeresni ezt a nyugis helyet. Erzsébet? Bözse? - Megkaptam a sebességkorlátozó táblát, a harangot (és a lábát). A magyarázat egyszerű.
Idődoboz pavilonok Mikháza 53,68 km-re Az Idődoboz pavilonok a Mikházi Régészeti Parkban találhatók, a településtől délnyugatra, a római kasztrum és a régészeti park között. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
Református templom Demeterfalva 62,21 km-re Középkori temploma nem volt, lakói katolikusok voltak és a reformáció után reformátusok. Nyárádszentannának, majd Nyárádszeredának református filiája, e század elején református templommal.
Erdőszengyel 69,52 km-re 1409-ben Zengelnek Arják a források, 1471-ben Zengyel a neve. Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Református templom Kisbacon 64,93 km-re Eredetileg Nagybacon filiája volt, 1734-ben lesz önálló és 1794-ben épül mai temploma. Kisbaconi torony - Szép karcsú torony, gondozott templom. Templom - Épp az utolsó pillanatban sikerült bemennünk a templomba. Más egyház és templom a reformátuson kivül Kisbaconban nem volt.
Református templom Bodos 67,72 km-re Bodos a Barót felől jövő főúttól kicsit bennebb, nyugalmas környezetben, dombok között, egy teknőben fekszik. Almaszedés után - Egy kis almaszedés után kerestünk és találtunk rá a dobozkára. Bodos - A rejtekhelyet már messziről kiszúrtam, de előtte szétnéztem a templomban. Kis templom ures likkal - Bodvaj fele utkozben egy kis kitero, es mar meg is van a rejtek. Talán ezért mondogatták a szomszéd falusiak tréfából nekik, hogy Bodost akár le is lehetne padolni.
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.