Runk település (Hargita megye) Központ: Salamás. Runk román elnevezése: Runc.
Bejelentkezés --> Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Runk (Hargita megye) és környéke turisztikai látnivalói

Levendula Galócás 1,46 km-re. A galócási levendulakert a település déli szélén található, csendes környezetben.
Bánffy-fürdő Maroshévíz 5,42 km-re. A Bánffy fürdő 677 m magasságon található. Éjszakai élet. A Termálvízeséstől jöttem fel a strandra. Két váltásban. Fürdözés elött tanulmányoztuk a helyet. Biztos megtaláltátok?. Bár nem kizárt, de kétlem, hogy megtaláltátok ezt a geodobozt. 1228-tól 1948-ig birtokolta a Bánffy család.
Hősök temetője Zsák-hegy 5,74 km-re. Az egykori magyar hősök temetője - Zsák-hegy, Maroshéviz. Maroshévíz 3. Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Segédpontok. Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Csak volt. Sajnos a sirt körülvevő keritést már nem találtuk igy a dobozka sem került elő.
Urmánczy-strand Maroshévíz 5,81 km-re. Az Urmánczy-strand Maroshévízen, 654 m magasságon található, a Maros folyótól pár méterre. Maroshévíz 4. A rejtekhelyet megtaláltam, sőt a dobozkát is láttam, viszont nem értem el, és ráadasul még egy kupac kukac is volt előtte, amit valószínű, hogy a horgászok hagytak ott. Legyen egy ilyen rejtek is. Ezért a dobozkáért össze kell vegyülni a porral, és a szeméttel. Hid. Új hid épült a Maroson át, ugyhogy itt sem találtuk meg magát a rejteket sem. Eredetileg a szárhegyi gróf Lázár család tulajdona volt.
Gyerekkor utcája Maroshévíz 8,09 km-re. A Gyerekkor utcája egy maroshévízi utca, melynek betonfalát gyerekek festették ki színes gyerekrajzokkal, 2020-ban, egy számukra kiírt projekt keretében.
Kápolna Kicsibükk 8,67 km-re. A XVIII-XIX-dik század folyamán a nagyobb falvakból való kitelepedések során jöttek létre Gyergyó szórványtelepülései, közte a remetei Kicsibükk. A kis település Remete központjától közel 10 km-re, a Martonka-pataka felső folyásának két oldalán alakult ki.
Beás-tető Maroshévíz 9,26 km-re. Az országúthoz való közelsége, illetve a panoráma miatt, mindenkinek ajánlom a Maroshévíz melletti Beás-tetőt - talán kisgyerekek számára nem annyira. Kelemenpatak utolsó házaitól számolva nekem körülbelül 2 órát vett igénybe az oda-vissza út.
Vízimalmok Eszenyő 10,68 km-re. Garda Dezső történész adatai szerint az első gyergyóremetei malmok valószínűleg a Kőpatak mentén jöttek létre, majd a 18-dik században éppen a malmoknak köszönhetően alakult ki Eszenyő település. Eszenyőben egyes adatok szerint a huszadik század elején 27 vízimalom illetve különböző vízi szerkezet működött: lisztelő, ványoló, kásatörő, olajprés, deszkafűrész.
Görgényi kőgombák 11,13 km-re. A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk. Több mint 10 éves rejtés. Több mint 10 évvel ezelőtt volt rejtve ez a geodoboz, az ösvény közelében van, nincs is nagyon álcázva, mégis megvan még. Rendben volt. Tavasz végén voltunk újra, az őszi EKE túra utan. Havas gombák. Szép táj, napsütés, havas út, egy kis jeges ereszkedés és akkor hirtelen előtted áll a gomba. A Bucsecs-hegység emberi alakzatai, bizarr formáihoz hasonlóan itt is megdöbbentő oszlopok, sziklaélek és gombalakzatok jöttek létre.
Medvebarlang Borszék 12,74 km-re. A Medvebarlang egy hatalmas sziklákkal és mély hasadékokkal tűzdelt természetes képződmény. Egy nyaknyujtos balek. Hat ha mar nyaknyujtogatasrol volt a szo, az en voltam. Első vagy nem első. Új rejtő, de lehet hogy a régi rejtek. Kalandos hely. Bár mi fordított irányba jártuk be a körutat, könnyen megkerült a doboz, mert minden turista a Medvebarlangban volt. A barlangüregekhez egy nagyon keskeny szurdokon keresztül juthatunk el, melyeket fenyők és érdekes formájú sziklák vesznek körül.
Mészkőbánya Borszék 12,91 km-re. A borszéki mésztufát 1819-ben kezdték el kitermelni. Évszám. Előbb lementünk a bánya aljába, kár volt mert szemetes. Bánya. Ez most melyik bánya a három közül? Azoknak hasznos az információ, akik esetleg időszűkében vannak, vagy akik eléggé lusták mind a hármat megmászni. A Tündérkerttől délre. Ez a rejtés a Tündérkerttől délre található. Ezt a követ házépítésekhez és országutak építéséhez is felhasználták.
Törpenyír Borszék 12,93 km-re. A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta. Betula. Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is. Ez a legdélibb elterjedése.
Kossuth-forrás Borszék 13,06 km-re. A Kossuth-kút természettani tulajdonságai a következők: víze nagy buborékokkal tör elő, kristálytiszta, a pohárban gyöngyözik, szaga szénsavas, fojtó, íze csípős, de nem fanyar. Ez nem sikerült. Felálltam a korlátra, kívül-belül tapogattam, míg az egyik diszitőelem szinte a kezemben maradt. Bonyolult. Itt is nagy a variáció lehetősége. Remek rejtés. Nekem nagyon tetszett ez a rejtés, szerintem a rejtek megfelelő.
Hagyományos fürdő Tündérkert Borszék 13,07 km-re. A borszéki népi fürdőt 2009-ben építették meg, egy hagyományos fürdőépítő kaláka keretében. Ez gyorsan ment. Miután kisütött a nap, sokan kimozdultak.
Ó-sáros fürdő Borszék 13,07 km-re. 2012. Feredő. Volt szerencsém megfürödni a medencékben. október 27.
Mofetta Borszék 13,13 km-re. A borszéki mofetta az Ősforrás helyén található. Rejtekfotó. Keresgéltem az épület lábai körül, itt már nem volt ismerős kőkupac. 2010-ben került felújításra.
A Jeges-barlang lehelete Borszék 13,15 km-re. A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang, réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. Jég. Én a másik dobozt kerestem, ami akárhol lehet a barlang felett, tudom mert felkerültem feléje, de ott aztán feladtam, sok repedést átkutattam, de eredménytelenül. Még egy kérdéses megtalálás. Meglepett, hogy milyen sokan voltak a Jeges-barlangnál, meg kellett várjuk, hogy elmenjenek, és csak azután közelítettük meg. A Jég-barlang elnevezés helytelen, ugyanis ez a barlang nem jégben alakult ki, hanem csak jeget tartalmaz.
A Jeges-barlang felett Borszék 13,16 km-re. A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. Hűsítő. Nem volt könnyű megkapni a dobozkat, de legalább érdekes volt. Huvosre teve. Igazan izgalmas volt e jegesbarlang. A barlang falain és mennyezetén jeges képződményekben gyönyörködhetünk.
Gyergyóditró Mezei Imre makettjei 13,17 km-re. Gyergyóditró - Mezei Imre makettjei: Templom, Országház, és Lánchíd.
Pierre Curie-forrás Borszék 13,43 km-re. A Pierre Curie-forrás az Ősforrástól a Bagolyvár felé vezető ösvényen fekszik. Csütörtököt mondott a forrás?. Pedig igyekeztem azonnal, még május elsején, szombaton este elkészíteni az új rejtések weboldalát. Nedves. A beton völgy felőli része enyhén nedves volt, de semmi kóstolási lehetőség nem volt. Lehet nem állandó a hozama. Hasonló tapasztalatunk volt a Tündérkert bejáratánál levő parkolóval szemben található Petőfi-forrás vizével. Ezt a forrást csak 1932-ben fedezték fel.
Barlangi forrás Gyergyóditró 13,48 km-re. A gyergyóditrói Barlangi-forrás szomszédságában található a Szent Ioachim-ház és az Anna-kápolna.
Kecske-kő Görgényi-havasok 13,57 km-re. A Kecske-kő a Görgényi-havasok egyik legszebb kilátást nyujtó csúcsa, a Fancsal kialudt vulkán kráterperemének egyik kiemelkedő sziklája. Árkon-bokron-sziklán. A Bakta-nyereg felől érkeztünk, a piros háromszög jelzés mentén. Tél vót, hó vót. Laposnya, Bakta-nyereg, Eszenyő-mező úton köszelítettük meg, fent már 10-20 cm hó volt. Első túra az új évben. Gyönyörű havas táj fogadott.
Napfürdő Borszék 13,59 km-re. A borszéki Napfürdőtől nagyon szép kilátás nyílik Borszék üdülőtelepre. Kígyó. Már pont megtaláltuk volna a dobozt, mikor észrevettük, hogy egy kis kígyó tekergőzik pont mellette, aztan whoopsz eltűnt. Se geodoboz, se fütyülő, se budi. Borszéki kirándulásunk záróakkordjaként, még körbekocsikáztuk az üdülőtelepet. Rejtés. A sok új rejtés motivált, hogy eljöjjek Borszékra.
Templom-téri park Gyergyóremete 13,63 km-re. A gyergyóremetei Szent Lénárd plébániatemplom 1771-ben épült. Tömeges kincskeresés. Reggel, még a Kecske-túra előtt, próbáltunk itt rejteni, de a gyergyóremetei ifjúság má javában kereste a kincset, ugyanis kincskereső versenyt rendeztek. Eltünt. Nagyon szép a templom és a mellette levő park, na meg a kilátás is. 1899-ben a szentélyt 6 méterrel megnagyobbították, így a templom mai hossza 41, szélessége 12 m.
Rez-nyaka Gyergyóditró 13,75 km-re. Rez-nyaka, Gyergyóditró környéki túraösvények kiindulópontja.
Bagolyvár Borszék 13,82 km-re. Ez a hely a második világháborúban géppuska-fészek, erődítmény volt. Bunkerek és a rejtek. Hmm, pedig úgy érzem, hogy elég jól leírtam. Jól elnéztük. Elértünk a kereszthez, megpihentünk, de semmi sem jelölte a Bagolyvárat. A két bunker és a kilátópont helye. Hát, a keresztnél már nem igazán van szükség útjelzőre. Csodálatos panoráma tárul elénk a Kis-Bor-patak völgyére, alattunk a Piatra Neamt felé vezető DN 15-ös úttal.
Borvizfürdő Gyergyóremete 14,4 km-re. A gyergyóremetei borvizfürdő messze földön hires volt a múlt században, különböző betegségekre volt jó a viz. Feltűnő a környezetben. A Kecske-túrára menet itt találkoztunk a résztvevőkkel. Egy kis útba igazitás. Jó helyen kerestétek csak egy kicsit mélyebbre kellett volna ásni. Magas fűben. A fürdő környéke feltűnően rossz állapotban van: a deszkák összetörve, a víz koszos. A Gyergyó-i medencében még külön autóbusz is müködött amelyik ide szálitotta a gyógyulni illetve üdülni vágyó embereket.
Fancsal-tető Görgényi-havasok 16,7 km-re. Egy spontánul összejött túra alkalmával egy régebbi, mindeddig meg nem valósult tervemmel hozakodtam elő. Ez Gödemesterházáról a Fancsal-tetőre való egynapos túra, amire ezennel sikerült társat találjak.
Tatárdomb Gyergyószárhegy 17,3 km-re. Szárhegy határában, a Ditró felé vezető út bal oldalán egy dombocska emelkedik fenyőfák koszorújában. Lyukas kő. A dobozt nem sikerült megtalálnom. Majdnem eláztunk. Egy kedves barátommal indultunk kirándulni. Az előtérben áll az emlékoszlop, a rajta levő márványtábla szövege a hely történelmi emlékét idézi:
Hideg-kút Gyergyószárhegy 18,06 km-re. A Hideg-kúti pihenőhely Gyergyószárhegy közelében található. A pihenő. Munka után sürgős volt megtalálnom a güdüci dobozokat, nehogy valaki lekörözzön :) Leányunknak első sátrazási helye volt ez, féléves korában. Sokadalom. Nagyon sokan voltak a forrás környékén. Kirándulásra, piknikezésre kialakított hely, több mint 60 személy részére, fedett asztalokkal és padokkal.
Fehér ház Gyergyószárhegy 18,56 km-re. Amennyiben a Gyergyószentmiklós, illetve Gyergyószárhegy felett őrködő Pricskére szeretnénk eljutni, és a Güdüc-patak völgyéből indulunk, utunk a Fehér háznak nevezett épületrom mellett vezet el. Hófehér napsütés. Reggel, mikor a konyha ablakon kinéztem, napsütésben ragyogott Pricske fehér csúcsa.
Enduro Crossmotor pálya Güdüctelep Gyergyószárhegy 18,9 km-re. Güdüctelep Gyergyószárhegytől 6 km-re, Gyergyószentmiklóstól 12 km távolságra található kis üdülőtelepülés a Piricske aljában. Motorosok. Vadvirágos rét volt itt, majd szénaillat. Motor-sirülő. Motorosok, és nemcsak, tekergőztek a környéken. Egyik látnivalója az üdülőteleptől délre, a Güdüctelep és Gyergyószárhegy közötti távolság felénél található Enduro Crossmotor-pálya.
Méhes-tető tőzegláp Görgényi havasok 19,13 km-re. A tőzegláp területe 29 ha. Őszi pompában. Miután ellenőriztük, hogy a kőgomba a helyén van-e, kimásztunk a pusztába. A Görgényi havasokban, a Laposnya-patak gyűjtőmedrében helyezkedik el, északkeletre a Méhes-csúcstól (1130 m).
Dobrán-forrás Bélbor 19,15 km-re. A Dobrán (Dobreanu)-forrás a Dobrán-patak földrajzi jobb oldalán található, Bélbor északnyugati szélén. A Dobrán-patak mocsaras forráslápja növénytani természetvédelmi terület.
Kis Csika-csúcs Kelemen havasok 19,3 km-re. A Kis Csika- vagy Csikuca-csúcsnak olyan szép neve van románul (Cica Mica, Cicuta), persze magyarul kiejtve, hogy a magyar megfelelőjét nem is kellene használni.
Isztinakő Bélbor 19,44 km-re. Az Isztinakő (románul Piatra Laptariei) Bélbor községtől keletre, a Kis-Beszterce folyótól északra található, a Pintye-hegyláb (Piciorul Pintea) és a Kisbükk között. Az 1452 m tengerszint feletti magasságon található csúcstól délnyugatra egy éles fogakkal az ég felé meredező sziklát találunk, amit (újabban) Kodrán (Codrean)-sziklájának neveztek el.
Szármány-hegyi kápolna Gyergyószárhegy 19,48 km-re. A fenyvesekkel borított Szármány-hegy alatt fekvő Szárhegy aGyergyói-medence egyházi, idegenforgalmi és művelődési szempontból egyik legjelentősebb községe. Majális a Szármány-hegyen. A Szármány-hegyi kápolna nem volt e napra betervezve, a Békás-szorosba indultunk túrázni. A játékvezetőre várva. Túl korán érkeztem a Lázár várkastélyhoz a megbeszélt találkozóra. Kápolna. Szép, csendes helyen van a kápolna.
Gyergyót őrző Piricske 19,49 km-re. Békényfő irányából másztunk ki, az erdőben metsző hideg volt, de a csúcson forrón sütött a Nap. A Güdüc-patak völgyéből a Pricske tetejére. A Güdüc-patak völgyéből indultunk, a gyergyószárhegyi barátaimmal. Gyergyó őrhegyéről csodálatos a panoráma, láthatom kedvenc hegycsúcsaimat, szikláimat.
Lázár várkastély Gyergyószárhegy 19,75 km-re. Gyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak. Az isten háta mögött, töltöttkáposztáért. A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Megtaláltam vagy mégsem?. Megtaláltam Gábor dobozát Gábor leírása alapján. Lázárék. Ez jóval fej fölött van. Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, 1462-ben Lázár András a földesura, aki már elnökként vezette le az 1506-os agyagfalvi gyűlést.
Kőgomba Bakta-patak 19,89 km-re. Olyan csoda van itt az erdőben, hogy azt látni kell - kevesen ismerik, s ha én nem leszek, ki mutatja meg? Gombakő. Mivel esős idő volt, ezt a rejteket választottuk. Az alfalviakból is csak páran látták.
T1 és T2 barlangok Nyágra 19,96 km-re. T1 és T2 barlangok - Göde-Nyágra. Nyágrán, a Maros-szoros felsõ szakaszán, a barlangok elérik a 800 m tengerszint feletti szintet.
Zászpás 20,2 km-re. A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban. Ravasz rejtés. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Gratulacio. Gratulacio az elso megtalalonak. Régi ismerösők. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé.
Kis-Lomás hegyi menedékhely Kelemen-havasok 20,74 km-re. A Kis-Lomás-vízeséstől körülbelül 800 méternyire délkeletre egy hegyi menedékhely található, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal mentén. A menedékhely még jó állapotban van, és remélem, még hosszú ideig így is marad.
Egyszerű ember kastélya Gyergyóholló 20,86 km-re. Gyergyóholló nyugati kijáratának közelében, Borszék irányába haladva az út baloldalán, egy érdekes házat láthat a figyelmes átutazó. A ház láthatóan egy tákolmány, mégis megragadó, egy kis fantáziával kastélynak képzelhetjük.
Kis Lomás úr szikla 21,31 km-re. A Kis-Lomás-vízesés közelében, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal felett látványos sziklaalakzatok emelkednek. Kis Lomás úr, Lomás Ica, és a Cica-mica csúcs. Remélem te is tartod magad majd az egyezségünkhöz, és te is rejtesz ott egy geodobozt. A vízesés fele. Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is. Majd legközelebb. A Kis-Lomás-vízesés felé menet megálltam megkeresni ezt a dobozt. Az egyik alakzat oldalában egy emberfejhez hasonlítható szikla nyúlik ki.
Tőzegláp az Oroszok-patakánál Bélbor 21,5 km-re. A 15-16 hektáros tőzegláp területén olyan jégkori reliktum fajok maradtak fenn, mint például a törpe nyír (Betula nana). Az Oroszok-patakának Kis-Besztercébe történő beömlésénél, a Kis-Beszterce jobboldali partját elfoglaló mocsaras terület Bélbor legösszefüggőbb tőzeglápja.
Lomáska Kis-Lomás-vízesés 21,51 km-re. A Kelemen-havasokban található Kis-Lomás patak felső szakaszát egy andezitlépcsőn lezúduló vízesés ékesíti. Lomás Ica, Kis Lomás úr, és a Cica-Mica. Maroshévíz felől a Lomás-patak mentén haladtunk, érintve a Forrás-, majd a Büdös-mező eltérőket. Moha és gombák. Nemcsak a vízesés szép, hanem az odáig vezető út is szép. Végre. A sok rókagomba miatt gondoltam, hogy mi is augusztusban jövünk ide, de nem tudtam kivárni. A román Cascada Lomasel megnevezésből kiindulva - mivel a földrajzi hely nevét nem áll módomban megváltoztatni - a ládát Kis-Lomás helyett rokonszenvesebb hangzása miatt Lomáskának neveztem el.
Bor-kút-forrás Bélbor 21,95 km-re. A Bor-kút-forrás Bélbortól észak-északnyugatra található, a Bor-kút-patak völgyében. Nagyon kellemes ízű víz, szénsavas, bikarbonátos, vasas és radioaktív - hozama 240 liter óránként.
Szent Anna-kápolna Gyergyószentmiklós 23,32 km-re. A várostól északra, az 1087 m magas Csobot-hegyen egy magyar és egy örmény római katolikus Szent Anna kápolna áll. A Csobot-hegy ködben, a rejtek befalazva. Több ügyben is dolgom akadt aznap Gyergyószentmiklóson, például egy kis műszaki segítségnyújtás a helyi kincskeresőknek. Minden év július 26-án Szent Anna napi búcsút tartanak itt.
Jézer-tó Kelemen havasok 23,65 km-re. A Jézer-tó, más néven Bánffy-tengerszem, a Rekettyés sziklakönnye, a Kelemen-havasok legismertebb természetes tava, glaciális eredetű képződmény. Szemerkélő őszi esőben, nyáron. A Transzkelemen egyik célpontjaként jelöltem meg a tavat, bár jártam már itt, azért nem akartam kihagyni, mert nagyon szép látvány, nekem nagyon tetszik. Hibrid nagy fulekkel. Ez egy nagyfulu nyestkutya. Havasszépe. Sokszor megcsodáltuk már a tavacskát, a víz sajnos egyre kevesebb benne. Az Orbán Balázs által Puturoásza-tó néven említett tó környékét védett területté nyilvánították.
Vit-havas 24,24 km-re. A Vit-havas a Hagymás-hegység északi felének egyik legnevezetesebb kilátópontja. Egybeesesek. Hmm. Napsütésben a Vit-havas. Gyönyörű, napsütéses napot töltöttünk játszótársunkkal, Fakirral és fiával a Vit-havas virágban gazdag sziklarengetegében. Déliáékkal. Megtaláltuk, pontosabban megtalálta Délia GPS nélkül. A kucsma alakú mészkőszirtről pompás kilátás nyílik minden irányba.
Vasútállomás Gyergyószentmiklós 24,28 km-re. Vasútállomás Gyergyószentmiklós EKE01. A gergyószentmiklósi vasútállomás mellett elrejtett geodoboz. Megnéztük. M
Szürkélő-kő Görgényi-havasok 24,38 km-re. Szürkélő-kő Döbbenetes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg. Őszi napozás. A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes.
Csíky-kert Gyergyószentmiklós 24,6 km-re. Gyergyószentmiklóson található Székelyföld legnagyobb dendrológiai parkja, a Csíky-kert. Már megint. Anno Csíkban születtem és mégis csak most mikor már csak látogatunk arrafele, akkor kerestük fel az arborétumot. Fejlámpa fényénél. Az aznapi kirándulás utolsó felkeresett helye volt a Csíki-kert. Dendrológiai park. Csendes hely, látszott, hogy vakációznak a gyerekek. Alapítója, doktor Csiky Dénes, több mint 185 fafajtát telepített itt.
Rekettyés-csúcs Kelemen-havasok 24,63 km-re. A Jézer-tóhoz legközelebb eső csúcs a Rekettyés (2021 m). Jézer-tó és Rekettyés-tető. Egy kis vasárnapi 25 km-es séta. A meteorológiai állomástól csak pár méter választja el.
Angyaljárás Gyergyószentmiklóson 24,92 km-re. Tisztelt címzett: Délia, Jenő, és Dalma. Angyalláda. Késéssel ugyan, de annál nagyobb izgalommal és örömmel kotortam elő a legigazibb kincsesládát, és a benne rejlő szívhez szóló ajándékot. Áldott karácsonyt!
Salamon Ernő Gimnázium Gyergyószentmiklós 24,92 km-re. Salamon Ernő Gimnázium, Gyergyószentmiklós
Örmény templom Gyergyószentmiklós 25,05 km-re. A Gyergyói-medence keleti felében, a Marosba ömlő Békény-patak partján terül el Hargita megye harmadik legnagyobb városa. Sétányt alakítanak ki a templom körül. Területrendezési munkálatok kezdődtek a gyergyószentmiklósi örmény templom fala mellett. A város fejlődését nagyban befolyásolták a városba letelepedett örmények.
Szent Miklós-szobor 25,11 km-re. Szent Miklós-szobor Gyergyószentmiklós EKE08. Miután megszabadultunk a kéregető cigánygyerekektől, elég sokat kellett forgolódni a szobor körül.
Nepomuki Szent János szobra Gyergyószentmiklós 25,18 km-re. Nepomuki Szent János szobra - Gyergyószentmiklós, 1750.
Fogarasy Mihály püspök mellszobra Gyergyószentmiklós 25,19 km-re. Fogarasy Mihály püspök mellszobra - Gyergyószentmiklós, 1993.
Nyíres Borzont 25,21 km-re. Nyíres növényvédelmi rezervátum - Borzont
Vinkli-puszta Hagymás-hegység 25,35 km-re. A Vinkli-puszta a század első negyedében jelentős fakitermelő központ volt. Kincs ami nincs. A Pongrác- tetőn autentikus tél fogadott. Épületmaradványokat találunk itt, melyek annak a sodronypályának az ellensúlyát képezték, mely köztes pillér nélkül ívelt légvonalban a Nyerges-nyakig, tovább pedig a Békény-patak völgyéig, és a Kis-György-patak szádánál zárult.
Basa fogadó és kézművesfalu Borzont 25,83 km-re. A Basa fogadó országúti fogadó lévén, az utazóknak kínált egykor szállást, ételt és italt, a jószágnak pedig éjszakai pihenőhelyet. Volt, van, és lesz pojéka leves. A menűben. Szombaton. Szombaton a közeli Dórka panzióban mulattunk, így a vasárnapot azzal kezdtük, hogy átnéztünk ide a skanzenbe és megnéztük a madáretetőt is közelebbről. Záróra. Épp zárás előtt érkeztünk, de rendes volt a székelyruhás kislány, mert megengedte, hogy bemenjünk. A székely ember akkor az erdőből élt, szekérrel fuvarozott, azt pedig nem lehetett siettetni.
Fatemplom Gyergyótölgyes 25,98 km-re. Fatemplom - Gyergyótölgyes
Both-vára Gyergyószentmiklós 26,02 km-re. Gyergyószentmiklósról a Gyilkos-tó felé haladva, a Békény és a Várpataka találkozásánál, az út bal oldalán emelkedik a Várdomb. A doboz a helyén van. A tornác alatt találtam egy X-et. Térdre borulva, a kápolna előtt. Több alkalommal jártam már itt. Jó kis kaptató vezet fel ide. Az ösvény mellett iszalag bokrok vannak. Tetején egykor vár állott, helyén ma kápolna található.
Jézus Szent Szíve kápolnája Gyergyószentmiklós 26,02 km-re. Gyergyószentmiklósnak a Gyilkos-tó felé tartó kijáratánál, a Békény- és a Vár-pataka között, meredek sziklaszirt tetején áll a kápolna. A multiből egy pont van meg. Mivel ezúttal is gyalog (vonattal) voltunk, és a 40 km-es körút sok lett volna a szilveszteri zuhogó esőben, az előző napok csodálatos téli romatikájának olvadásakor, ráadásul mind műúton. A Gyergyói EKE ládasorozata. Miután egész nap a Gyergyói EKE ládasorozatát kerestük. A láda rendben van. A láda a kápolna közelében rendben van, még egy kicsit álcáztam mert látszott a nejlon zacsko. A környék lakói a kápolna helyét Both-várának vagy Hiripné várának nevezik.
Likas-zsomboly 26,26 km-re. A legendás Likas-zsomboly a ritka, függőleges aknabarlangok csoportjába tartozik, a Likaskőtől körülbelül 200 m távolságra északi irányban, 1650 m magasságban fekszik. Ködpaplan felett. Számtalanszor voltam itt, családunk minden férfi tagja szeret leereszkedni a zsombolyba, főleg kijönni onnan :) Meglepődtünk, mikor megpillantottuk alattunk a véget nem érő, puha, fehér paplant, melyből csak a merész csúcsok emelkedtek ki. Elmulasztottam feltölteni a képeket. Ezt a geodobozt nem igazán lehet megtalálni gps nélkül, ugyanis a rejtek nem a zsomboly mellett van, hanem távolabb, a Likas csúcsánál. Jégdrapériák. Köszönjük a fotókat, a jégdrapériák nagyszerűek. A feneketlen mélységűnek hitt, vulkáni kürtőnek képzelt aknabarlang mészkőben képződött.
Szarvas-forrás 26,47 km-re. A Szarvas-forrást a gyergyószentmiklósi Közüzem építette. Elsőnek írhattam be a nevem. Gyakori jelenség ennél a forrásnál a sorban állás.
Örmény kripta Gyergyótölgyes 26,5 km-re. A gyergyótölgyesi örmény kripta egy hatszög formájú történelmi épület, melynek három szintje van: alagsor, földszint, és egy kis (harang)tornyocska. A kriptát keresztény örmény mesterek építették a huszadik század elején.
Szent Péter és Pál katolikus templom Gyergyócsomafalva 26,69 km-re. Gyergyócsomafalva Alfaluból vált ki faluosztódás révén 1730-ban, Gyergyószentmiklóstól 9 km-re terül el, a 126-os megyei út mentén. Rossz időben. Egy kávé mellett próbáltuk kivárni, hátha eláll az eső, de nem volt szerencsénk. Mindennap kerestem. Ezt a dobozt ötnapos ittlétem alatt mindennap kerestem. Új geodoboz új rejtekben. A trafoház mellett, a kerítésnél elrejtett geodobozt már régebb megtaláltam, de valamiért elmaradt a bejelentése. Gyergyócsomafalva Gyergyóalfalu és Gyergyóujfalu között terül el ott, ahol a Nagy-Somlyó vize a Marosba ömlik.
Óratornyos ház Gyergyótölgyes 26,77 km-re. Óratornyos ház - Gyergyótölgyes
Kőválú-forrás Bucsin 26,93 km-re. Forrás az út mellett, hajtűkanyarban, a 29-es kilométerkő közelében, a Gyergyószentmiklós és Parajd közötti DN13B jelzésű műút mellett. Felirata: Ezen útszakasz épült 1902-1904 években.
Bunker 4 Szalárd 26,99 km-re. A Szerecsen-sziklák a Maros szoros egyik feltűnő érdekessége. Érdekes egybeesések. Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat. Dobozcsere. Ma erre jártunk, így ellenőriztem a rejtéseimet. Üres a 4x7. Ma kedvem támadt jéggé fagyott sáron és a tetején csúszkáló avaron meredeket mászni. Az országútról mindkét irányból jól látható.
Kis Bánffy-forrás Szalárd 27,01 km-re. Szalárd és Andrásháza között a Maros bal partján közvetlenül a folyómeder mellett egy termálvizes medence található. Langyos és tiszta melegpocsolya. A szalárdi bunkerek felkeresése előtt a melegpocsolya közelében elrejtett geodobozt kerestem meg. Kis-Bánffy forrás. A "melegpocsolya" rendes neve: Kis-Bánffy forrás. A medence nem nagy, mégis sokan szeretnek benne lubickolni.
Bunker 3 Szalárdtelep sziklái 27,07 km-re. Szalárdtelep sziklái Csak az időpont volt más. Nagyon közel voltunk egymáshoz. Találkozhattunk is volna. Mikor ezt a sorozatot rejtettem, kimaradt ez a bunker. Félgömb-tető. Itt nagyobb szerencsével jártam, a geodoboz száraz és a helyén van.
Negoj védkunyhó Kelemen-havasok 27,26 km-re. A Negoj-nyeregtől körülbelül 700 méterre található egy védkunyhó, a Negoj tisztáson.
Bunker 1 Szalárd 27,33 km-re. A Maros-szoros egyik ékességének számító Szerecsen sziklákon és azok környékén jól kiépített lövészárokrendszer húzódott, húzódik végig a sziklafal mentén, melyet sziklába vésett menedékhellyel, lőszerraktárral, bunkerekkel láttak el. Az első. Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé. Üzenet. Mi volt ez az üzenet? És kinek szólt? Én nem emlékszem, hogy hagytam volna üzenetet, de lehet, hogy más hagyta. Világháborús óvóhelyi üzenet. Az üzenet a táj és a hely részéről volt. A bunkerek közül legalább hat ma is megtalálható.
Bunker 2 Szalárd 27,39 km-re. A Szerecsen-sziklák közelében az ösvény két oldalán, egymással szemben két bunker állt. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás. Az 1. Óvóhely-2. Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. Második. A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker. Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg.
Kis-havas a Likas mellékcsúcsa 27,4 km-re. A Kis-havas a Likas testvércsúcsa. A Likas-nyakba a Likas- zsombolynál leírt útvonalon jutunk el.
Bunker 0 Szalárd 27,44 km-re. A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk. Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
Déli barakk és zártsánc Gyergyótölgyes 27,44 km-re. A Kis-Beszterce déli oldalán, a part fölé emelkedő Kerek-domb teraszára épült a déli erődítmény, egy ötszög alaprajzú zártsánc. Ettől délre, 200 m-re, a Kerek-domb csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
Szalárdtelep sziklái Nagy bunker 27,48 km-re. A szalárdi hármas bunkertől kellemes sétával érkeztünk a gerincen levő geodézikus ponthoz. Innen az ösvény ereszkedni kezd.
Északi barakk és zártsánc Gyergyótölgyes 27,59 km-re. A Kis-Beszterce északi oldalán, a 15 számú út felett épült az északi erődítmény, egy hatszög alaprajzú zártsánc. Ettől északnyugatra, 300 m-re, a Veres-kő-bütü csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
Katolikus templom Gyergyótekerőpatak 27,63 km-re. A Gyergyói-medence keleti peremén elterülő Tekerőpatak körtefája Bálint István házának kertjében él már több mint 50 éve. Tekerő. Kora délután, lehet, hogy nem a legideálisabb időpont dobozt keresni, de nekem most ez jutott. Ha beszélni tudna, elmesélhetné, hogy Tekerőpatak határához tartozott a marosfői Tinka-telep, a Vaslábon átfolyó Heveder-patak mellett tekerőpataki kirajzással jött létre az azonos nevű település.
Felső-Nyírkert Gyergyócsomafalva 27,66 km-re. A Felső - Nyírkert tanösvény a Maros bal partján, a Holtágon belüli területen létesült, a környék helytörténeti nevezetességeit és természeti értékeit mutatja be. Információkat nyujt a lakosság hajdani gazdasági tevékenységéről, a tutajozásról, amely a XVIII-dik században sok helyi ember megélhetését biztosította.
Veres-kő Gyergyótölgyes 27,69 km-re. Gyergyótölgyestől északra, a helység központjától 2 km távolságra emelkedik ki egy magányos sziklaszirt. Sajnos. A ládát, dobozkát, sikerűlt TÚL JÓL elrejteni. Gratula az első megtalálónak. Gratulálok a geodoboz megtalálásához. Érdekes vöröses-barnás színével hívja fel magára a figyelmet.
Lövészárok Gyergyótekerőpatak 28,49 km-re. A Gyergyótekerőpataktól kelet-délkeletre fekvő dombokon több helyen is találunk lövészárkokat. A faluhoz közelebbi első nagyobb magaslaton egy rövidebb árok van, de egy nagyobb gödörrel, valószínűleg ágyúnak.
Síugrósánc Gyergyótekerőpatak 28,76 km-re. A gyergyótekerőpataki síugrósánc a falutól keletre, a Kútfő nevű helyen található. A múlt. Vasárnapi sétánkat ide terveztem, nem hagyhattam, hogy valaki megelőzzön a megtalálásban. Egykor nemzetközi versenyeket szerveztek itt, ma az enyészet lett úr rajta, a létesítményt felvette a gaz.
[ Fel ↑ ]
Uz Bence sírja Székelyvarság 43,55 km-re. Uz Bence sírja, Székelyvarság
Keménykőalji-forrás Vármező 43,61 km-re. Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk. Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét.
Kicsiloki-borvíz Csíkkarcfalva 43,87 km-re. Az csíkkarcfalvi Alsó- vagy Kicsiloki borvízforrás a Nagylok-patak földrajzi jobb partján található.
Mini Nyárád Látogatóközpont Vármező 43,94 km-re. A Mini Nyárád látogatóközpont Vármezőn az Állomás utca 156 szám alatt található, a keskeny nyomvonalú vasút vármezői állomása mellett. Fő látnivalója egy 10 m2-es terepasztal, mely a Felső-Nyárádmente ismertebb látnivalóit mutatja be miniatűr méretben.
Kisvasút állomás Vármező 44,09 km-re. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll. Husveti dobozok. Leanylocsolas helyett geoladakat keresgeltunk Varmezo kornyeken. Bozót. A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. A vonat füstje elvitte. Illetve az újjáépítés szele.
Tartód vára 44,12 km-re. Tartód vára Székelyudvarhelytől légvonalban 35 km-re északra, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, Székelyvarság község Bagzos határrészének közelében található. Regenyes hely. Suru erdo rejtekeben, a hegy tetejen, epsegben megmaradt es feltart fal szakaszokat lehet latni az egykori var maradvanyaibol. Csak a rejtekhelyet. Először ott keresgéltünk, ahová a koordináták mutattak. Ez már a negyedik eltűnt geodoboz itt. Az eredeti rejtés óta háromszor rejtettem újra a Tartód vára eltűnt geodobozát, ez azt jelenti, hogy 2008 óta 4 geodobozt rejtettem itt.
Bányató Küküllőmező 44,35 km-re. Bányató - Küküllőmező
Tyukász-domb Szováta 44,64 km-re. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát. Új geodoboz a régi rejtekben. Én ez alkalommal a Május 1 utcából indulva, délkelet felől jutottam fel a kápolnához. Jó kilátás. A város szélén, fent a gerinczen, az Outward Boundhoz átereszkedőben ki lehet lépni a kápolnához. 14 kereszt. Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet.
Görgényi nárciszmező Görgényszentimre 44,78 km-re. Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Ilyen sincs gyakran. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Tömegnyomor. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van. A nárciszok április-májusban virágoznak.
Sebes-patak völgye Kelemen-havasok 45,37 km-re. Sebes-patak völgye
Református templom Parajd 45,43 km-re. Parajd, mint település, Sófalva tanyabokraként alakult ki. Az ősi sóvágók telephelye aránylag messze volt a sóbánya helyétől, és ezért a sóvágók egy kisebb csoportja valószínűleg a bánya közelébe költözött, kialakítva az ősi Parajdot.
Evszakok Parajd 45,45 km-re. Evszakok Parajd 2001
Magyaró 45,95 km-re. 1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.
Parajdi Sóbánya 46,04 km-re. Nyugat felől jövet Parajd Hargita megye kapuja. Forgalmas hely. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból. Forgalom. Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába. Itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek.
Garados-kőbánya Csíkszentdomokos 46,12 km-re. A Garados-domb Csíkszentdomokostól nyugatra emelkedik, a csúcsáról szép kilátás nyílik az Olt mentén hosszan elnyúló Csíkszentdomokosra, illetve a Balánbánya feletti Nagy-Hagymásra. Gyonyoru a kilatas fentrol. Keszitettem egy panoramat. Teljesen véletlenül. Erdélyi kirándulásunk alkalmával, teljesen véletlenül bukkantunk rá a geoládára. A láda nincs meg. A ládát nem találtuk a helyén, de érdemes volt felsétálni a hegyre, mert gyönyörű volt a kilátás. A Kis-Garadoson található kőbányában szép, fehér színű kristályos mészkövet, mozaik-alapanyagot termelnek.
Szentmihály 46,25 km-re. 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
Trópusi lepkeház Parajd 46,4 km-re. A parajdi trópusi lepkeház páratlan élményt kínál a látogatóinak. Jó tudni. A lepkeház szép kívûlrõl. Belülről is. Bent is szép, érdemes meglátogatni. Szabadon repülve, testközelből figyelhetjük itt meg a lepkéket.
Porgyos-tető Csíkjenőfalva 46,48 km-re. Csíkjenőfalvától északra, a Porgyos-tető körül, az Olt által kirajzolt törésvonal mentén, több borvízforrás van, egykor népi fürdő is működött. A Hámori- vagy Vadkéstövi borvíz a Székaszó völgyében található.
Szent Anna feredő Csíkszenttamás 46,8 km-re. A Csonkatoronytól nem messze, a Feneketlen-tó közelében épült egy filagória, egy fúrt forrás vizét összegyűjtő medence, öltözővel, árnyékszékkel, nyomóskúttal, padokkal, hintával. Lába kelt doboz?. Én nem másztam fel a szerkezetre rejtéskor. Ez bizony több, mint valószínű, hogy elveszett. 99%-os vagyok benne, hogy megtaláltam a geodoboz helyét. Felháborító a fürdő állapota. Na ez a hely, amit úgy hívnak, hogy a nemtörödés magas foka. A fürdő és környezete a helyi Szent Anna kultusz nyomán a Szent Anna Feredő nevet kapta.
Csonkatorony Csíkszenttamás 46,9 km-re. A 11 méter magas Csonkatorony a Csíki-medencében, Felcsíkon,Csíkszenttamás fölött jelzi az idő múlását. Alkonyati találat. Esti sétának választottuk. Őszi napfényben. A múltkor elpáholt a zápor, irtózatos égzegés miatt elhúztunk. A szerencse nem volt velem. Bizony, én ott kezdtem keresni ahol előre gondoltam, aztán csak még egyszer végigkerestettem a potenciális helyeket. A rom egy középkori templom maradványa, amelyet Csíkszentdomokos és Csíkszenttamás közösen épített.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.