Kökösbácstelek település (Kovászna megye) Központ: Kökös. Kökösbácstelek román elnevezése: Bacel.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Kökösbácstelek (Kovászna megye) és környéke turisztikai látnivalói

SZNM 12 Emlékoszlop Kökös Innen kezdodott.... Innen kezdtem felfele a SZNM-t egy kodos zimankos december vegi reggelen. Visszafele. Visszafele kezdtük a "menetelést". Kicserélt kerítés. Másodszor tértünk vissza, de ezúttal is sikertelenül kerestük a dobozt.
Székelyek Nagy Kincskeresése - 11-dik stáció - Uzon - Református erődtemplom II. Állomás. Szinte feladtuk a reményt, mert a templom kapun megláttuk a lakatot. Lement.... Elsőre a hátsó kapuhoz mentem ami zárva volt, majd megláttam hogy elől is van kapu, így nem kellett kertet mászni. Az én kezem sem ért be. Elég sokat ástunk, találtunk benne törött üveget, fóliát, PET palack maradékot, de a dobozt nem értük el.
Lisznyó neve szláv eredetű és erdőt jelent. Nap és Hold. A képeknek hála, nem volt nehéz elékeresni a rejtekből. Templom novemberi napsütésben. A novemberi napsütés kissé csípős, rövid a nappal, ezért könnyen elérhető rejtekhelyeket választottunk. Nagytakarítás volt. Ismét meglátogattuk e helyet, pihenőül szolgált egy biciklitúrán.
Sepsiszentgyörgy és Brassó között, a Szászföld határán található. Elso kereses. Csodalatos hely, a doboz konnyen megtalalhato a leiras alapjan.
1567-ben Aldobolj néven írják.
Református vártemplom Illyefalva Illyefalvi vártemplom. Mivel egy kicsit borús idő volt aznap, így csak egy pár közeli rejtekhelyet kerestünk fel. Itthon vagyunk. A falu lakosaiként engedtünk a közeli csábításnak. Relatív. Ahogy mondani szokták, fél lábbal illyefalvi vagyok, hát ideje volt megkeresni az itt rejtett ládát.
A szikla tetőlapján egy öt láb átmérőjű embersarok alakú bemélyedés van, melyről a néphagyomány azt tartja, hogy az egy óriás sarkának a benyomulása, ki innen egy lépéssel a Brassó feletti Cenk hegyre lépett át. Ide is ejutottam. No, ide is eljutottam. érdekes. érdekes darab. Érdekes darab. Érdekes darab, egy érdekes helyen.
1222-ben castrum quod Cruceburg nominatur.
A község határában két várhely is található, egyikük a Nagy-Várhegyen terül el.
Székelyek Nagy Kincskeresése - 10-dik stáció - Szentivánlaborfalva - Szentiványi sírkápolna Sírhely. Nem találtam meg. III. Állomás. A szomszéd udvarról igen furcsán néztek ránk. Kutyák társaságában. Keresés közben a  szomszéd kutyák is odakerültek, kicsik, nem veszélyesek, csupán ugatósak, végül engedték megsimogatni is magukat.
A község határában két várhely is található, egyikük a Kis-Várhegyen állt egykor.
A keleti részén található a 918 m magas Küszürüs-tető. A legmagasabb nem is a legmagasabb. Kisse nehez volt odatalalni, gps nelkul azt hiszem nem ment volna. Köszönet jkgabor-nak. A Törökvár helyszínére jkgabor vezetett bennünket, végül csapatmunkával találtuk meg a romokat, a két évvel ezelőtti, szacsvai találkozó alkalmával. A láda jól van. Megtaláltuk.
Csere-tető Lisznyó
A falu határában található legmagasabb pontról, a 717 méter magas Mező-tetőről, jól látszanak a félhold alakban elterülő környező települések: Uzon, Szentivánlaborfalva, Réty, Egerpatak, Szacsva. Lisznyoi nagy. Vartam, hogy meg valaki hozzaszol e rejtekhelyhez, de hiaba. Mező-tető újra. Ha már erre jártunk visszarejtettük a dobozt egy szív alakú mélyedésbe, kövek takarásába.
A belsejében van egy emléktábla, amelyet 1939 - ben helyeztek el Berde Mózsa emlékére, aki az 1848-49-es forradalom és háromszéki önvédelmi harc egyénisége és vezetője volt.
Már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
Az egyik kép címe A szarvak között, a másiké Lovas farmról.
Ez egyben arra is utal, hogy már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
Megközelítése legkönnyebben Dobollóról, vagy Keresztvárról lehetseges.
Töredékesen megmaradt a szentségfülke is, az 1497-es évi dátumával.
Valaki tud többet erről a völgyről? Már jártunk a világvégén. A nyáron gombászgatni szerettünk volna a környéken, de ítéletidő ért utol, hogy a hely nevéhez illően stílusosan fejezzem ki magam.
Valamikor Előpatak helyett, itt jártak át a Barcaság irányába, szekerekkel. Havazásban reménykedve. Mára sepsiszentkirályi sétát terveztünk. Már nincs elrejtve. Amíg fel nem újították, rendszeres bicikliző célpontunk volt. Mar nem a regi. Mint mar a cimben is utaltam, mar nem a regi.
Jellegzetes nedves réti, kora tavaszi növényünk, mely áprilisban tömegesen nyílik. A tavasz csodálatos tulipánja. Ennyire korhadt fa nem sok van, így hamar előkerült a doboz. Sikertelen virágles. Kockás tulipán, liliom megtalálása volt a cél. Korábban nyíltak. Hideg ide vagy oda, a kockásliliomok április elején nyíltak az idén és a tavaly is.
Az úttól balra van a csodálatos tulipánmező. Szentgyörgy-napi tumultusból kiszabadulva. Megkerestem ezt a rejtekhelyet. Megegyszer ugyanitt. Meg 2016 februarjaban jartam itt es akkor masodiknak (meliek utan) talaltam meg a dobozt. Szép hely. Szép hely, könnyű megtalálni.
A vizenyős réteken rengeteg tavaszi virágot csodálhatsz. Ahol meg nem jartam. A kivancsisag vezerelt el ide, es igen is nagyon erdekes volt.
Hunárka Rétyi Nyír Teljesítménytúra levezetéseképpen. A II. Útban Szacsvára. Csakúgy potyolt minket a hódara, de a fotó segítségével könnyen meglett a geodoboz. Régi kedvenc hely. Gyakran eljárok a környékre, ismerőseimnek mindig felajánlom, hogy keressék a dobozkát.
Református templom Szacsva Megvan ez a doboz is. Kár a templom állapotáért, ha belül ilyen szép. Szep rejtes. Kicsit suru a bozot, de azert annyira nem veszes. Sötétben. A sötétedés ellenére megtaláltuk a korhadt csutakot, benne a téglát és a köveket, de a doboz nem került ki.
Ez a hegy a Vecer nevű határrész déli lejtőjén található, az Olt fölé benyúló sziklák egyike és a délkeleti előfokát képezi annak a széles hegyláncnak, mely a Mitácsból lenyúlva, a Barcaság északi hegysorát alkotja. Lejárt a betyárvilág. "A Veczer nevű magaslat oldalában érdekes résbarlang alakult ki a krétakori, meszes cementezésű konglomerátumokban. Kőszikla. Ott álltam a szikla tövében, s kerestem a dobozt a szegbe kapaszkodva. Nehéz eset. Hát már a kőig eljutni sem volt könnyű, mivel szebbnél szebb szamócák állták el egész végig az útonkat, megnehezítve a haladást.
SZNM 9 Római kasztrum Komolló IV. Állomás. Kissé körülményesen, de megtaláltuk a valamikori helyőrség helyét. Galagonya. Kis dombramászás után könnyen ráleltem a szúrós galagonyabokorra, arra ahol a dobozka van, hisz bokor eléggé sok van a környéken. Nem káromkodtunk, csak. A kis doboz kinn hevert a fűben.
A 19-dik század végén, 1904-ben épült Szotyori Nagy Ferenc szemerjai földbirtokos tervei alapján. Kuria a Szemerjan. Ez egy szepen helyrehozott kuria.
A vár a Feketeügy jobb partján fekszik egy magasabb teraszon. Kasztrum. Megtaláltam a dobozt! A mögötte vagy előtte (ki, ahogy akarja), egy virágdús rét van, közöttük megtalálható a gyapotsás is. Kasztrum. Körbesétáltuk a kasztrumot, de nem sikerült a dobozt megkeresni zavaró tényezők, vagyis juhnyáj miatt.
A szemet, lelket nyugtatóan, a tóban kacsák is úszkálnak a halászok bosszantására. Ami mar csak a romantika volt akkor. Sajnalom, hogy mennyi szemettel szembesultem. Olt. A rejteket megtaláltam, de a dobozt, sajnos nem. Tomenti romantika. Tesztelek egy uj rejteket ott, es ha bevalik, ujratesszuk ezt.
Sepsiszentgyörgyi Panoráma A víztározónál. Egy kis keresgélés után ez a dobozka is meglett. A dolog kétesélyes. Először az alsó víztározónál kerestük, csak később jöttünk rá, hogy a fentinél is megnézhetnénk. Romhalmaz. Keményen folyt holmi vezetékek lerakása, noha a felső víztározó már romhalmaz.
A város központi parkjában, 2011 nyarán egy szobrásztábort rendeztek, ennek műterméke ez az alkotás is. Hol a szuletes?. Hat igen, megszuletni nem nagy dolog, csak lehet fajdalmas.
Ha már Marosvásárhelynek van gőzmozdonya, Sepsiszentgyörgynek is miért ne lenne? Egy meglepően jó rejtés. Bevallom, picit tartottam ettől a rejtéstől. Megy a gőzös. Eső után, vizes volt minden, de a geodoboz jól elrejtve, szárazon maradt. Soros mozdony es nem Berci. Kersd elol, ahova befersz.
A város központi parkjában, 2009 nyarán egy szobrásztábort rendeztek, ennek műterméke ez a szobor is. A Golgotan. A Kariatida Petrovics Istvan szobrasz alkotasa.
Határában két alagutat is fúrtak, a Bodzafordulónál végződő a maga 4369 méteres hosszával ma is a leghosszabb vasúti alagút Romániában. Egy hid mint a meseben. Ugy nez ki , hogy nagyon nem tolongtak e rejtek korul. Vártuk a vonatot. Többször megcsodáltuk már ezt a hídat átutazva alatta, ezúttal úticél volt.
A város jelképévé vált épület előtt a tervező szobrát láthatjuk. Évmilliók üzenete. Szeklerland. Estefele. Már esteledett, amikor a múzeumhoz értünk, de még mindig nagyon sok járókelő volt. Múzeumi kamera. Nem messze a rejtekhelytől parkoltunk, majd sétálgattunk a múzeum fele.
Erről tanúskodik jónéhány betonbunker és védőárok is. Nahát.... Ha nincs ez a játéktér, valószínű ezt az érdekességet sem fedezem fel soha. Régi hely új fényben. A környék lakóinak (és nem csak) felkapott piknikező helye a társuló hangos zenével együtt, ezért az utóbbi időben nem sokat ücsörögtünk itt. A célnak biztos megfelelt. A célnak biztos megfelelt, jó rálátás kínálkozik az Előpataki-hágóra.
Több ízben feldúlták a törökök, Vitéz Mihály és az osztrákok, Basta csapatai. Köszönjük. K Egy barcasagi templomvar. A prazsmarival, bodfalusival mintegy ekkovei a templomerodoknek a Szaszfoldnek ezen videken. Kivágott fa?. Vasárnap délutáni csend, alig volt valaki a szaszhermanyi vár körül.
Csókás vára Harmadmagammal talaltam meg ezt a dobozkat. Kellemes kis seta, szep kilatas, nagy fu. Gyurgyalagok. Egy jó séta után értünk fel a fennsíkra, jó ideig nem is ott kerestük ahol kellett volna, de aztán elékerült. Az erősdi Csókás vár. Esős időben nem csoda, hogy egy kicsit sár is volt, meg csúszott is egy kicsit.
Alkotója Hosszú Zoltán, helyi szobrász és rajztanár. Autokra nezve. Hosszu Zoltan alkotasa ez a szobor, de meg tobb mint 200 szobra van szetszorva mindenfele.
Épült 1907-ben. Regi az uj kozott. Igen, a regi Hungaria szallo, epult a XX-dik szazad elejen.
Sepsiszentgyörgyön az állomástól északra, a csíki vasútvonal Kézdivásárhely felé elágazó szögében létesítették a millenniumi fenyvest. Sinek es a fenyves. Mar 2022 oktober 11-en megtalaltam a dobozt (lasd a rejtek bejegyzeseben) majd 2023 januar 25-en ujra. Hány honvédemlék van?. A második osztrák katonai felmérésen a Honvéd Denkmal megnevezés szerepel, egy kis emlékmű grafika mellett. Emlekmuvek. Sepsiszentgyorgy emlekmuvei.
A Székely Nemzeti Múzeum könyvtára (100000 kötet) és a Székely Mikó Kollégium könyvtára (30000 kötet) gyűjteményével. Esti séta. Még a nyáron próbáltam megtalálni ezt a dobozt, de sajnos ültek a közeli padon és nem volt türelmem várni amíg elmennek. Egész kicsi. Elég sokan sétálgattak a környéken. Adatbázis-karbantartás. Furcsa volt, hogy a cinegék egy egész kicsi geodobozt találtak meg, habár a rejtehely képtárába feltöltött kép alapján a geodoboz nem pici.
Bronz Vilma Sepsiszentgyörgy Bronzba ontott no. Vetro Artur alkotasa.
A szobrot 1942-ben állították az I. Összetört doboz. A Magyar Honvéd sértetlenül áll, ami nem mondható el a dobozról. Hamarosan felújítva. Tényleg rossz állapotban van. Törött, de megvan. A jelzett helyen megtaláltuk a dobozt.
Milleniumi fenyves Rétyi Nyír A honvéd küldött.... . Sárga geotojás. A szobor után ezt is megkerestük, hamar ráleltünk a fotón látható jellegzetes gyökerekre. Kis laza séta után. Kellemes, árnyékos hely, felüdülésnek kellemes.
Ezen a helyen állt, az 1960-as években bekövetkezett lebontásáig, a régi kisváros kulturális épülete, a Bálház. Oreg fak a parkban. A valamikori Balhaz most szakszervezeti intezmeny.
Kolcza-gödör - Sepsiszentgyörgy Kicsit odébb. Az árok a dombtetőn található. Régi emlékek. Végre ez is megvan, a szemközti tömbzázban lakom, nekünk itt volt a játszótér a 80-as 90-es években. Téli szánkózás. Gyerekkoromban a Kolcza gödör egyik kedvenc helyünk volt.
A Bodzafordulói hegyek északi lejtőjéről, a Késa nevű helyről ered a Kispatak vize. Kisse esos ido volt. Kellemes kis seta, es a mai nap ez is meglett. Tudás vagy szerencse?. Tudás vagy szerencse? A lényeg, hogy megtaláltam. A szaloncukrot kivettük. Jó mélyen volt, de megtaláltuk.
A közigazgatásilag Réty községhez tartozó falucskától délkeletre, egy legelőnek használt dombocska tetején egykor vár álott, melynek emlékét a Fergettyűvár helynév őrzi. Szégyen helyett. Kedves Eseslevi! Mivel az egerpataki gyülekezet tagjai nem játszanak a Rejtekhelyen, arra a következtetésre jutottam, hogy a bejelentésed utolsó mondata kimondottan nekem szól. A templom egere. Kedves Kinga! Még egyszer elmondom, hogy én életemben ilyen elhagyatott állapotban levő templomot élő faluban nem láttam. Mégis megtaláltuk. Hittünk a gyermekeknek, mikor a kapuhoz rohanva közölték: Lelakatolták! Nem ellenőriztük le, hogy esetleg dísz-e a lakat.
Először a 16-dik században, majd a 19-dik század második felében. Réty felett. Megtaláltam a dobozt! Nem volt nehéz előkeresni. Decemberi séta. Kellemes időben egy kis Mikulásnapi körséta keretében kerestem rá a dobozkára. Körülményes megközelítés. A geodobozt nagyon könnyű volt megtalálni, viszont elég körülményesre sikerült a templom megközelítése.
A helyet ugyanis régen szántották, ma legelő. Fergettyűvár. Köszi, Meli. Négyen kerestük. Fél órán keresztül kerestük de nem találtuk meg. Évek után az utam újra a Bibarc-tetőre hozott. Itt 2011 oszen Melivel ketten ladat rejtettunk.
Hogy miért is Őrkő, talán régen innen őrködtek, vigyázták a várost és környékét. Változás. Nagyot változott az Őrkő környéke. Sepsi 2. A kilátás igazán szép, ha az ember kicsit távolabbra tekint és nem csak a roma-telepet látja. Kőbánya. Kinyíltak a boldogasszony papucsai a Sugás pataka völgyében, s gondoltam az Őrkő úgyis útban van, hát akkor megkeresem az ott elrejtett dobozt.
A város régi Ópiaca, a mai Kálvin tér építészeti műemlékegyüttes. Falban. Habár a GPS odébb, már a kopjafáknál jelzett, könnyen megkerült a doboz. Emlékezés. Még egész fiatalként pont itt a várfal tövében beszélgettünk az élet nagy kérdéseiről, gitározgattunk, énekelgettünk. Sepsi 1. Nagyon szép és csendes környék.
Első világháborús hősök emlékoszlopa - Sepsiszentgyörgy Katonai temeto. Az elso vilaghaborus emlekmu a kozos temeto kozpontjaban talalhato, sajnos elgge elhanyagolt allapotban.
Maga a Várhegy jól látható minden irányból, úgy a Barcaság, mint Háromszék felől is. Rejtés a tatárvárnál. O Barcaszentpéter felől a Várhegyre. Barcaszentpéter irányából közelítettem meg a Várhegyet, a számtalan földút egyikén. A kő marad, a víz halad. M
Megközelíthetjük a kék pont mentén, vagy a Sugás fürdői útról is. Esti séta. Egy kis esti séta a Tetves-kúthoz. Könnyed séta. A kék pontot jártam végig, és utamba esett, kellemes kis séta volt. Árapataki helynév. Pesty Frigyes helyneveit tanulmányozva, kiderül, hogy Árapatak község közelében, a Határon van egy kútforrás, a Tetves kút.
De csak az egyiket keresd a három közül. Hangya(lka)-rejtek. Nemrég rejtettem Tusnádfürdőn, az Olt partján, egy közvetlenül a mederben levő forrásnál, egy dobozt. Visszarejtettük. Visszarejtettük a dobozt. Aréna. Egyértelműen megtaláltam a rejtekhelyet, doboz viszont sehol.
A kiépített pihenőhelyen három forrás is található, a Honvéd-, a Csaba-forrás, valamint egy harmadik közvetlenül a patak mellett.
Nos, lehet, hogy éppen róluk nevezték el a falut. Almafa. Ez is megvan!Rendezett templomudvara van a falunak,s benne egy múzeumba való szekér. ide jartam valamikor.... Valamikor a 2000-es evekben itt dolgoztam es epitettuk a fa- hazakat a nemeteknek (akkor meg a marka volt az ur) -mint a legot ugy kellett osszerakni. Első dobozunk. Sikerült megtalálni a dobozkát, kicsit sáros, de ép állapotban.
Többségében romák lakják.
Damokos-kúria Árapatak
Erdeifenyők között Barcaszentpéter Pedig van ösvény. https://www. Örülök, hogy van. Egy szóval sem mondtam, hogy nincs ösvény. Türelmesen. Türelmesen megvártuk, amig elvonult a júhnyáj, mert a csobán nagyon kiváncsi volt, hogy mit keresünk a fákon.
Utoljára még vendéglőként üzemelt, de ma már elhagyottan áll.
Előpatak községhez tartozik, melynek azonban nem itt van a központja, hanem Árapatak faluban. Dobozilag hűlt hely. Megtaláltuk az érdekes, sajnos dobozilag hűlt helyet. Borvízért mentem. S közben még egyet sétáltam. Megnyílt a Borvíz Útja fürdő. Megnyitotta kapuit az előpataki Borvíz Útja fürdő, és a tavaly májusban újrarejtett geodoboz is várja megtalálóit, a híd alatti új rejtekben.
Szentkereszty-kastély Sepsiárkos Két kapu van, egy külső park, és egy belső kert. A kastély kertjébe nem lehet csak úgy besétálni. Akkor nem volt senki. Mikor mi ott jártunk -egy hétvégén- a kapun kívül paroltunk - saját akaratunkból, és a jegenyesor mentén besétáltunk a kertbe. egy szep park. Hat igen!A bejutas egy keveset nehezkes volt , de osztan ment miutan lepengettunk fejenkent 3 penzt.
Holttestét szülőfalujában, Bereckben kívánták eltemetni a székelyek, de az oroszok is meg akarták szerezni, a helyiek megfélemlítése céljából. Gabor Aron de nem a rezagyuja.... Ez mar egy mas nap volt mas rejtekkeresessel de szinten a SZNM-e nyomaban. V. Állomás. Hol is a hézag? A korábbiakhoz képest eléggé megváltozott az emlékmű környéke, úgyhogy nem találtuk meg sem a hézagot, sem a dobozt. Sikertelenül. Gyakran járok sétálni, bringázni erre a környékre, háromszor is kerestem a dobozkát de nem találtam.
Óriáspincetető Eresztevény Kémeink jelentették. Kémeink jelentették hogy a doboz eltűnt a vágta porában. Emlékmű. Megtaláltam! Azonban, szerintem nem lesz hosszú életű azon a helyen. Sanderoval a tetőn. Egy igazi élmény ezen a tetőn állni.
Református erődtemploma az Olt árterületét szegélyező magaslaton, a falu szélén áll. Madárfészek. A madárfészek megkerült, de a dobozt nem sikerült megtalálnom, pedig jól átfésültem a falat körülötte. Regi dolog. Sajnos nagyon sok ismeros, barat, vagy annak szeretettje nyugszik itt. Alig. A templomot sajnos nem találtuk nyitva, pedig belülről is szívesen megnéztük volna, de még a templomkertbe sem lehetett bejutni.
Az 1567-i regestrumban Fotos 10 kapuval, Martonos 11 kapuval szerepel.
Sepsibesenyő régi temploma Pro natura. Ha Besenyo akkor viztarolo, pionirtabor, tanosveny es pro natura talalkozohely is egyben. A templomkertben. Mikor letértünk a maksai templomhoz, akkor elhatároztuk, hogy megkeressük a nagy dobozt a besenyői tónál, melyről JKGÁBOR a tábor ideje alatt mesélt. Éppen hogy elértem. Nehezen lett meg a doboz.
A templomot ötszög alaprajzú várfal övezi, amelynek déli szögletén harangtorony látható. Csak körbejárni tudtam. Eddig is több alkalommal voltam a templomban, de most csak körbejárni tudtam.
Székelyek Nagy Kincskeresése - 7-dik stáció - Maksa - Református templom Egy kis kitérő. Miután az eresztevényi geodobozt nem tudtuk lelőni, gondoltuk teszünk egy kis kitérőt, és megkeressük ezt a geodobozt. VI. Állomás. A templomot sajnos nem találtuk nyitva. Ezt könnyű volt megtalálni. A kis dobozka szabadon volt, így könnyű volt megtalálni.
Református templom Feldoboly
A 2 km hosszú tó északkeleti oldalán Maksa község, a délnyugati oldalán pedig Besenyő falu található. Tenyleg nagy doboz. Szep oszi seta alkalmaval meglett sikeresen. Rendben. A nagy doboz a nagy üregben terpeszkedik. Véletlenül parkoltunk a doboz mellé. Ebédkészítés közben kerestük meg a ládát.
A Várhegy viszonylagos magassága kicsi, csak 20 m. Banja nem banja de megvan. Sokszor megjartam ezt a helyet, de most talaltam egy dobozkat is. Drótszamárral. Kihasználva a szép őszi időt, biciklizés közben kerestem rá erre a rejtekre. A tehénpásztornak nincs internetje. GPS nélkül fedeztem fel újra ezt a helyet.
A várhegy nem más mint a felsőháromszéki medencéből kiemelkedő tektonikus tanúhegy, amelyet több száz évvel ezelőtt még, a Feketeügy teljesen körülfolyta, és csak az északkeleti részen kapcsolódott a fennsíkhoz. Nahat-nahat. Igaz mar 2013-ban talaltam egy rejtekladat itten a vadalmafa alatt.
A sepsiszentgyörgyiek kedvenc kirándulóhelye, télen sízőhely. Egy kis séta. Szép nap, kellemes séta majd mászás, megtaláltuk. Ujbol a sugasi erdoben. Evekkel ezelott mar megtalaltam ezt a dobozt, most meg utban a Benko kert fele ujra felkerestem. Nagy volt az aljnövényzet. Sajnos a GPS-em nem túl pontos, ez mát többször tapasztaltam, és az aljnövényzet is meglehetősen nagy volt.
Római katolikus templom - Sepsiköröspatak
A templomot anémet lovagrend építtette, 1211–1222 között, a várral egyidőben. Gps készülék nélkül is lehet rejteni. Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Barcaság. A vár nem látogatható. Nyílt kapuk napja. Népünnepély volt Földváron, a Nyílt kapuk napja programban sikerült mind a templomba, mind az újjáépített várba bejutni.
Zoltán késő barokk jegyeket viselő temploma 1792-ben épült, karzatát virágdíszes festett kazetták díszítik. Esőben. Elég nedves idő volt, szemerkélt az eső, de ha már ott voltunk nem hagytuk ki ezt a helyet. Még minden rendben. Ha valaki még nem járt ennél a templomnál, mindenképp látogassa meg. Zoltán és Étfalva temploma. Aznap csak a táblagépemet vittem magammal, és menetközben derült ki, hogy lemerült az aksija.
Gyorsabban megközelíthető Sugásfürdő felől, ahonnan csak 2 km a távolság.
A Görgő-tető messziről is jól látszó magaslata a hegységnek. A Gorgo tetoi fenyvesben. Ez is az utamba esett a Benko kert fele. Virág jelölte. Nagyon pontos a leírás, ezért könnyen meg is találtam, a rejtek előtt bánsági sáfrány ékeskedett, a sípálya tetejéről csodálatos látványt nyújtott az őszi erdő.
Veres barátok templomának romja Nyaktörő rejtek. Megtaláltuk, de a rejtek elég nyaktörő, nem mondom. Sajna. A hely nagyon tetszett. A torony még áll. A torony még áll, bár nem valami bizalomgerjesztő az állapota.
Sepsiszentgyörgytől 17 km-re keletre a Feketeügy jobb partján fekszik. Kultúrotthon. A várhegyi doboz adatait nézegetve vettem észre, hogy Lécfalván is van egy doboz.
Az oldalban látszik a fejtésvonal, azt kell követni - a falu végétől, a cigányteleptől vagy 100 méter után kell felkapaszkodni a meredek oldalba. Agyagosan. Ezeket az ugynevezett tektonikus fulkeket mar reg ismertem meg a favago eveimbol , Kisgyorgy  batyank nyomaban felkeresve. Kutyaugatás . Hamar meglettek az üregek, az érdekelt dobozos üreg is, lekecmeregni is sikerült épségben.
Bedő Albert volt. A kis testver. Miutan a nagy testvert megmasztuk johetett ez a haranglab is. Haranglábba rejtve. Valóban ott lapult a doboz a leírás szerinti helyén. Harangláb. Megtaláltam a dobozt is.
A Kisgyörgy Zoli bácsi könyvében megadott pont ettől a helytől 470 méterre észak-keletre található, de ott a helyszínen nincs árok, földsánc, vagy más várra utaló nyom. Romlott aludttej a megtalált valamiben. Ha már Kálnokon jártam, nem hagyhattam ki a közeli Fenyős-tetői vár rejtekhelyét sem. Nem volt romlott, de romlott lett. En viszont orvendek , hogy valaki vegre mar megtalalta ezt a varat is.
[ Fel ↑ ]
1334-ben Belen néven jelentkezik az oklevelekben, 1512-ben Nagybelen formában. Na, ebbe sikerült bejutnom. Szerencsére a harangozónő ráért, így egy szép élményben volt részem.
Orszagzaszlo es vilaghaborus emlekmu Csernaton 1943
A 17-dik század elején épített négy saroktoronnyal megerősített erődfal veszi körül. Hazafele. Hazafele tartva a Vecer, a kopjafa, a kopeci oriasi szil utan ahol a rejtekladat amely a fa alatt hevert kitaszitottan, vissza tettem a 2011-es romaniai ev fajaba, egy maroknyi hazai folddel es egy kis zaszlo szallaggal, no meg egy rez garassal, mert mas mar nem volt nalam.
Az 1567. Van doboz vagy nincs doboz . A kézdimartonfalvi temetőbe mentünk gyertyát gyújtani, és így kihasználva a lehetőséget megnéztem a református templomot is.
Répás medence Zalánpatak Feredő. Megtaláltam a dobozt. Még hideg van. Még mielőtt Zalánpatakra értünk volna, kicsit bámészkodtunk a szénégetők munkáját látva. Repas. Meg 2020-ban ott volt a padlo alatt, kovel takarva.
Hegyestető Felsőcsernáton
Kőrösi Csoma Sándor mellszobra, Jecza Péter - Kovászna
Bod Peter mellszobra Csernaton 2001
Kádár László emlékplakett Kovászna
Geometrikus kompozició Kovászna
Ignácz Rózsa mellszobra Kovászna
Egyik látványossága a város főterén található iszapvulkán maradvány. Működő gázfeltörés. Ugyan tudtam róla, de tiszta véletlenül kerültünk a Pokolsár közelébe.
A falu határában számos ásványvízforrás buzog fel. Temeto. Na, ez egy szep kis temeto a templomocskaval egyutt.
Maradvany Kovaszna 1986
A Nap haza Kovaszna 1987
Bagoly Kovaszna 1988
Dozsa Kovaszna 1988
A XV-dik században kapta gótikus formáját, amelyből sok megmaradt, bár többször is átalakították. Megint egy bezárt templom. Megvan a hely, csak megint egy bezárt vártemplom. Geotrekking majális alkalmával. A 2018-as Geotrekking majális második napján, az apácai Tolvajos-barlang bejárása után érkeztünk Nagyajtára. Nem pusztultak el a freskók. Családunk egyik tagja néhány hónappal ezelőtt részt vett a felújított templom bemutatásán.
Egykori lakói a zabolai Mikes család jobbágyai voltak, akik 1848-ban szabadultak fel - kápolnája 18-dik századi lehet, korábban temploma nem volt. Javítás alatt. A rejteket megtaláltam.
Lóhavas Keresztény-havas
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.