Maksa település (Kovászna megye) Központ: Maksa. Maksa román elnevezése: Moacsa.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Maksa (Kovászna megye) és környéke turisztikai látnivalói

Benedek Elek nagy mesemondó szobra Benedek Elek nagy mesemondó szobra 33,6 km-re
Délceg, javakorabeli férfi ül a kisbaconi iskola előtti padon, arca derűs, mellette egy üres hely. Gyönyörű idő - A bodosi láda után a második, egy picit kellett keresgéljem de a fénykép sokat segített, szerencsére szélcsend volt és nyugodtan kereshettem, ezután látogattuk meg a vizimalmot. Elek apó rejtekhelye - Sajnos nem találtam, pedig elég aprólékosan átnéztem az egész kőfalat, igaz csak az emlékezetemre hagyatkozhattam a rejtekhely fényképét illetően. Január első megtalálása - Legutóbb egészen más okból jártam Benedek Elek szülőfalujában. Ez Benedek Elek, a nagy székely meseíró egész alakos szobra, Vargha Mihály műalkotása.
Veres barátok templomának romja Veres barátok templomának romja 15,8 km-re
Sepsikőröspatak és Kálnok közötti dombon áll a Veres barátok templomának romja, XV-dik századi gótikus templommaradvány, melyet a helybeliek Kápolna néven ismernek. Nyaktörő rejtek - Megtaláltuk, de a rejtek elég nyaktörő, nem mondom. Sajna - A hely nagyon tetszett. A torony még áll - A torony még áll, bár nem valami bizalomgerjesztő az állapota.
Szent Joákim-kápolna Szent Joákim-kápolna Szent Anna-tó 29,22 km-re
A Szent Anna-tó festői szépségű környezetében 2 kápolna épült, a Szent Anna és a Szent Joakim kápolnák. Kápolna - Mindeddig nem is tudtam, hogy két kápolna létezett a tó partján. Szent Anna-tó - Sikerült megtalálnom GPS nélkül és különösebb erőfeszítés nélkül. Csendes hely - Már hazamenőben voltunk, amikor kirándulásunk egyik utolsó mozzanataként felkerestük a helyet. 2012 július 21-én, a Szent Anna búcsú alkalmával, a tó nyugati oldalán 1562-ben már állt Szent Joakim kápolna emlékére egy keresztet állítottak.
Szent István-borvízforrás Szent István-borvízforrás Fehérkő Kászonfeltíz 44,94 km-re
A fehérkői Szent István-borvízforrást 2014 augusztusában újították fel, alapítványok támogatásával, valamint Kászonaltíz község tanácsának, közbirtokosságának, és helyi önkéntesek segítségével. Kászon 1 - A kászoni túránk első állomásán nem volt szerencsénk, csak a rejtekhelyet találtuk meg. Ölében vagy tövében? - Biztos szeretnék lenni, hogy jó helyen kerestétek. Volt, nincs - A Tömlőhozó ösvényen indultunk felfele, s benéztünk ide is friss vízért, A doboz nincs már meg sajnos, és nem volt nálunk másik hogy pótoljuk.
Damokos Ákos villa Damokos Ákos villa Előpatak 22,59 km-re
Az előterében egy bástyával ellátott épület a régi képeslapokon Damokos Ákos villájaként van feltüntetve. Utoljára még vendéglőként üzemelt, de ma már elhagyottan áll.
Evangélikus erődtemplom Evangélikus erődtemplom Szászhermány 28,34 km-re
Gótikus erődtemplomát 12 m magas várfal veszi körül, a XIII-dik században épült - a 7 védőtoronnyal erősített belső várfal oldalán, lakásra is alkalmas helyeket alakítottak ki. Köszönjük - Köszönjük az ellenőrzést, Hangyalka és Imecs. Egy barcasagi templomvar - A prazsmarival, bodfalusival mintegy ekkovei a templomerodoknek a Szaszfoldnek ezen videken. Kivágott fa? - Vasárnap délutáni csend, alig volt valaki a szaszhermanyi vár körül. Több ízben feldúlták a törökök, Vitéz Mihály és az osztrákok, Basta csapatai.
Határvadászok keresztje a Bellő-tető alatt Határvadászok keresztje a Bellő-tető alatt 33,77 km-re
Úgy tartják, hogy a Kászon-patak völgyében, a Gombás-bérc alatt álló várban lakott Katrosa vezér és Bellő nevű lánya. Szetvagott bunker - Ha a fent emlitett colopos hidtol balra, a domb alatt az aszfalt ut mellett, egy ujabb "cseppkoves bunkermaradvanyrol" lenne szo, azt mar sajnos az ut korszerusitesekor szetvagtak, felet meg eltuntettek. Néhány pontosítás - Az általatok megtalált, a határvadászok emlékére felállított kereszt, ahol a geodobozt is rejtettétek, látszik a főútról is. A pusztában - A parancsnoki bunkertől jöttünk ide, egy fakitermelő gépek által alaposan összetört, sáros úton, melyet az otthagyott ágak miatt ki sem lehet kerülni. Attila halála után a hegyek között oltalmat kereső Tolcson és Buta nevű vitézek beleszerettek Katrosa lányába.
Kőasztal Kerekhegy Persányi-hegység 41,76 km-re
A Kerekhegy az Alsórákos környékén található hegyek közül a legmagasabb, 932 m tengerszint feletti magasságával. A gerince egy kifli alakú görbülethez hasonlít, a két vége Alsórákos felé mutat.
Henter-kúria Henter-kúria Csíkszentimre 46,16 km-re
Csíkszentimrén a romos állapotban lévő Henter-kúria előtti évszázados akácfák és vadgesztenyefák mesélhetnének a Henter családról és a település eseményeiről. A geodoboz eltűnt, a felújítással nem nagyon haladnak - A bejárati kapu előtti utcában parkoltunk. Romokban - Borvízért voltam Csatószegen, s gondoltam, ha már arrajárok eljövök Szentimrére is, rejtekhelyeket keresni. A kúriát Henter bárók építtették.
Babarunkai vízgyűjtő Babarunkai vízgyűjtő 36,84 km-re
A Ciucas hegy lábánál fekszik a festői szépségű Babarunkai vízgyűjtő tó, Brassó városát ez látja el a szükséges ivovizzel. Tatrangi víztároló - A víztároló feletti dombon, sok szúrós bokor között megtaláltam ezt a dobozt is. Feszültség a levegőben - A Csukás hegységből hazafele jövet, már sötétedéskor, megálltunk egy utolsó ladakeresésre. Sötétedéskor - A Csukás-hegységből hazafelé tartottunk, az idei Havasszépe-túráról. De nemcsak a jó viz, hanem a jó levegő és a környező hegyek szépsége is idevonza a turistákat.
Római katolikus kápolna Csíkszentmárton 44,23 km-re
Csíkszentmárton északi kijáratánál, a Vásárhely nevű falurészen, a Szentsimon felé vezető útelágazásnál áll egy kápolna. Meséje arról szól, hogy a helyén már 1658 előtt létezett egy fából épült kápolna.
Szűz Mária katolikus kápolna Szűz Mária katolikus kápolna Torja 19,31 km-re
A Szűz Mária szent nevére szentelt római katolikus kápolna 1831-ben épült, építtetője Apor Lázár (1784-1868). Az épület alatt kripta van, ahol az Apor család tagjai nyugszanak.
Molnár Józsiás-park Kézdivásárhely Molnár Józsiás-park Kézdivásárhely 18,83 km-re
A Kézdivásárhely központjában található Molnár Józsiás-park, a város kiemelkedő személyiségéről, Molnár Józsiásról kapta a nevét. A vasárnapi túrára innen indultunk - Itt volt a találkozó, természetesen azért, hogy tudjuk megkeresni ezt a ládát is. Ez is meg lett - Miután a kisfiam kijátszotta magát a játszótéren, és miután megvártuk amig a bevásárlási útról hazatérő néni megpihent és elszívta cigarettáját azon a padon, megtaláltuk. Hűlt helye - Hűlt helye a doboznak.
Mérlegmúzeum Lisznyó 12,69 km-re
Lisznyó egykori, frissen felújított tanácsépületének pincéjében egyedi gyűjteményt mutatnak be, ez a környék egyetlen mérlegmúzeuma. Van itt több mázsa mérésére alkalmas régi hídmérleg, tányéros és tolókaros konyhai mérleg, patika és levélmérleg, illetve olyan is ami bőrök mérésére szolgál.
Benedek Elek borvizes barlang Benedek Elek borvizes barlang Kisbacon 35,51 km-re
A Benedek Elekről elnevezett, Székelyföld természeti ritkaságának számító, borvizes barlangok Kisbacon határában, a Fenyős-patak baloldali ágának, az Érces-patak völgyében találhatók.
Kariatida szobor Kariatida szobor Sepsiszentgyörgy 15,05 km-re
A Kariatida nevű, fába faragott térszobor Sepsiszentgyörgy Újszemerja lakónegyedében, az Andrei Saguna és Vasile Goldis utcák kereszteződésénél levő parkocskában található. A Golgotan - A Kariatida Petrovics Istvan szobrasz alkotasa. A város központi parkjában, 2009 nyarán egy szobrásztábort rendeztek, ennek műterméke ez a szobor is.
Székely Lehel ajándéka Székely Lehel ajándéka Csíkszentkirály 48,81 km-re
Csíkszentkirály déli kijáratánál, mielőtt elérnénk a temetőhöz, az út túlsó felén, a mezőgazdasági gépeket forgalmazó Agromek vállalat kerítésénél, egy régi szekeret láthatunk. Érdekes lenne ismerni a szekér történetét.
Első világháborús hősök emlékoszlopa Első világháborús hősök emlékoszlopa Sepsiszentgyörgy 14,49 km-re
Első világháborús hősök emlékoszlopa - Sepsiszentgyörgy Katonai temeto - Az elso vilaghaborus emlekmu a kozos temeto kozpontjaban talalhato, sajnos elgge elhanyagolt allapotban.
Földvár Földvár 29,03 km-re
1240-ben Castrum Sancte Marie néven jelentkezik a forrásokban, 1379-benSaxonum de Fewldwar, 1381-ben Feulwar alias Marienburg, 1489-benMarienburg, 1529-ben Marienberg formában fordul elő. Gps készülék nélkül is lehet rejteni - Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Barcaság - A vár nem látogatható. Nyílt kapuk napja - Népünnepély volt Földváron, a Nyílt kapuk napja programban sikerült mind a templomba, mind az újjáépített várba bejutni. A templomot anémet lovagrend építtette, 1211–1222 között, a várral egyidőben.
Büdös-láp Büdös-láp Büdösfürdő 47,4 km-re
A büdösfürdői Büdös-láp a Dél-Hargita-hegység keleti oldalán, a Kenderes-patak forrásvidéke felett található, 1200-1210 m-es tengerszint feletti magasságban. Van egy tápanyagban gazdag, eutróf része, és van egy oligotróf területe is.
Nicolae Ioan-forrás Nicolae Ioan-forrás Csukás-hegység 41,09 km-re
A Beri-patak hídjától a Csukás menedékház felé vezető, kék kereszttel jelzett túraútvonalon, a Beri-patak völgyében, egy bővizű forrás tör a felszínre. Dobozcsere - Mivel kisgyerek is segített a keresésben, egy könnyű sétát választottunk, a Muntele Rosu-menedékháztól közelítve meg a forrást. Köszönöm a dobozcserét - Remélem tudom majd viszonozni, ha valamelyik általatok rejtett geodoboz karbantartásra szorul. Sikerélmény - Izgalmasnak indult a kirándulásunk, hiszen az öt hónapost is útnak indítottuk a Csukás csúcs felé. Valamikor Hármas-forrásnak nevezték, de ma már csak két csövön keresztül folyik.
A Fekete-ügy völgyében Felsőlemhény felett A Fekete-ügy völgyében Felsőlemhény felett 37,15 km-re
Felsőlemhényből indulva, a Fekete-ügy patak völgyében felfele gyönyörű erdőben sétálhatsz a patak mentén. Felfele a sozok utjan - Akkor jartam itt meg mikor kerestuk a sozok osvenyet, ami atvezet Moldovaba, Szalancfurdore. A hely a Fekete-ügy és a Papolna-patak összefolyásától kissé feljebb, a Bécsi-bércre vezető erdei út kozelében található.
Vargyas tavai Vargyas tavai 43,56 km-re
1954-1989 között, a Vargyas falu közelében végzett bányászati munkák során, itt-ott elérték a talajvizet. Ez a környéken több tó megjelenéséhez vezetett.
Höltövény vára Höltövény vára Krizba 40,67 km-re
Brassótól északra, a Persányi-hegység keleti szélén, Krizba falu közelében, az 1002 m magas Várhegy sziklatetején található Höltövény vára. Ez igaz lenne - Kiegeszites, sajnalom, de rajtam kivul csak idegen bejegyzeseket talaltam. Krizba vára - Karácsony után egy kis sétára indultunk. Az erdei út már nehezen járható - Gépkocsival indultunk Krizba várába, Kutus telepen keresztül. Valószinűleg egyike annak az öt várnak, melyet a II Endre által 1211-ben a Barcaságba behívott német keresztes lovagok építettek.
Köpeci szil Köpeci szil 37 km-re
Az 2011-es év fája Romániában, a köpeci 300 éves szilfa. Nem megmondtam! - N Másodikra - Második próbálkozásra meglett. Ami kivül, az volt belül is - Hogy mi egyéb lehet még itt? Rengeteg minden. A győztes fát, a köpeci szilt, a Polgár-Társ Alapítvány nevezte be az Év Fája Európában versenyre.
Kolcza-gödör Kolcza-gödör Sepsiszentgyörgy 16,37 km-re
Kolcza-gödör - Sepsiszentgyörgy Kicsit odébb - Az árok a dombtetőn található. Régi emlékek - Végre ez is megvan, a szemközti tömbzázban lakom, nekünk itt volt a játszótér a 80-as 90-es években. Téli szánkózás - Gyerekkoromban a Kolcza gödör egyik kedvenc helyünk volt.
Kotlott borvíz Kotlott borvíz Kászonfeltíz 42,82 km-re
A tavaszi lomb alig-alig takarja a Répát-pataka bal oldalán fakadó forrást, melynek kotlóstojás szagára neve is utal. Megújult forrás - Ritka eset, hogy a leíráshoz képest javult az állapota a helynek. A Kotlott borvíz forrását jelző táblának csak az alsó sora maradt meg.
Endes Miklós-kúria Endes Miklós-kúria Csíkszentsimon 43,06 km-re
Csíkszentsimon nevezetessége az Endes-kúria, előtte áll a négyszáz évesre becsült hársfa, ez a fa mesélhet az Endes családról. A kúria kertjében nem ez az egyetlen évszázados fa - a hátsó udvaron levő akácfa, fűzfa, kőrisfa, vadgesztenyefa kora is tekintélyes.
Fortyogófürdő Fortyogófürdő Székelypetőfalva 13,58 km-re
Székelypetőfalva határában található Fortyogófürdőnek már az 1800-as években nagy látogatottsága volt. Feredő - Ez az a doboz, amelyiket már messziről látni véljük. A doboz a helyén - Baráti körben egész napos programunk volt ezen a kellemes, hűvös helyen, mely kis oázisként szolgál a nagy hőségben. Nemcsak a környékről, de messzi tájakról is fogadta a reumatikus bántalmakra panaszkodókat, ugyanis a régi öregek szerint a pezsgő víz csodaszerként hatott ezekre a nyavalyákra.
Pisztrángos borvízforrás Pisztrángos borvízforrás Uzonkafürdő 30,09 km-re
Uzonkafürdőből vezet az út a Pisztrangos-patak völgye fele, ahol régen Uzonkafürdő elődje, az egykoron híres Pisztrangosfürdő volt, de ez a XVIII-dik században megsemmisült, és ma már a nyomai sem látszanak. Könnyen rábukkantam - Miután a Murgón is sikerült megtalálnom a dobozt, ezért nagy kedvvel kanyarodtam fel Uzonka fele, a következo siker reményében. Egy erdekes jelenseg - Talalhato itt egy erdekes geologiai erdekesseg. Villámcsapás - Az utolsó megtaláló elég rég írta a bejegyzését. Megvan azonban a Pisztrangosi-borvízforrás, melynek kálciumban gazdag vizéből hatalmas mésztufa kúp rakódott le az idők folyamán.
Régi kőhíd Régi kőhíd Csernáton 11,04 km-re
Régi, 1907-ben épült kőhíd - Csernáton. Kétlyukú híd - Szimpatikus hídacska. Hidacska :D - Történelem versenyre készülve ellátogattunk a csernátoni múzeumba. Kilencedik Állomás - Ki kellett várni a megfelelő pillanatot, amíg a szomszéd udvarról nem figyelt senki.
Szörcse 8,43 km-re
Lakói a középkorban tiszta katolikusok, a reformáció után pedig reformátusok, a XVIII-dik században református anyaegyház, és azóta is csak református egyháza van, templommal.
Szerelmi lakatfal Szerelmi lakatfal Kézdivásárhely 19,33 km-re
2014 február 14-én szerelem lakatfalat helyeznek ki Kézdivásárhelyen, a 44-es udvartér bejáratában, amit Szerelmi lakatfalnak kereszteltek el. A fal alatt egy kis, ráccsal lezárt gödör található, amelybe a lakatok kulcsait lehet eldobni.
Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirály 49,59 km-re
A csíkszentkirályi Folk Csűr Egyesület rendszeresen szervez hagyományőrző programokat Bakalján, a Gábor család tanyáján. A Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirálytól két km-re nyugat felé található, a Szentimrei Büdösfürdő irányába indulva.
Héjja-emlékház Gelence 21,09 km-re
A gelencei emlékházat szombaton, 2024 május 11-én nyitották meg, a jövőben skanzent, szabadtéri múzeumot terveznek itt kialakítani. Héjja István Gelence egykori adó- és közigazgatási jegyzője volt, tevékenyen részt vett az egyházi életben, és szolgálta a falu közösségét.
Katolikus templom Csíkszentsimon 43,27 km-re
Csíkszentsimon és Csíkcsatószeg a legújabb időkig egy egyházközséget alkotott, ma külön plébánia van Szentsimonon és Csatószegen is. Csíkszentsimon a falu Szent Simon tiszteletére szentelt első temploma után kapta a nevét, mely Csatószegen épült.
Milleniumi kereszt Milleniumi kereszt Polyán 26,72 km-re
A millenium emlékére emelt kereszttől gyönyörű a kilátás - már amikor nincs akkkora köd, mint éppen most. Karácsony táján rejtettük - Mi is köszönjük hogy ennyien felkerestétek mostanában. A dobozt újrarejtettük - A dobozt újrarejtettük. Venul az ember - Ez igy van, venul az ember. Perkőről Kiskászon felett, Polyán felé sétálva, sokszor láttunk itt őzeket, játszadozó mókuskölyköket, kökörcsint.
Pogányok templomocskája Pogányok templomocskája 49,77 km-re
A Pogányok templomocskája egy látványos sziklaalakzat az erdő közepén, hangulatos környezetben, nem messze a Barcarozsnyói barlangtól. Másik neve Bálvány-kő, németül Götzentempel.
A vasúti híd alatt A vasúti híd alatt Tusnádfürdő 32,6 km-re
A vasúti híd alatt A sínek alatt - Köszönjük a rejtést, nagyon ötletes. Tusnádfürdői kirándulás 6 - Előre egy kicsit vacilláltunk, hogy a vajon a híd melyik oldalán lehet a doboz. Új geodoboz a régi rejtekben - A román geojátszótérről jelezték, hogy talán eltűnt a tusnádfürdői vasúti hídnál elrejtett geodobozom.
Református templom Sepsiszentkirály 17,23 km-re
A falu neve is templomról tanúskodik, Szent István király tiszteletére szentelt templomáról nevezték el. Már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
Csukás-tisztás Csukás-tisztás Csíkszentkirály 49,69 km-re
A Csíkszentkirály felől Büdösfürdő felé tartó, 123D jelzésű megyei út jobb oldalán egy igényesen kialakított piknikezőhely található. Fedett asztalokkal és padokkal, mindegyik mellett grillező, katonás sorrendben.
Fehér Torony Fehér Torony Brassó 39,28 km-re
Fehér torony - Brassó Megvan - Megtalaltam. Hosszas keresgélés után megtaláltuk - A szemét tényleg hangulatromboló, de - lássuk be - legalább elriasztja az illetékteleneket a geo"ládától", így feltehetőleg hosszú életű lesz. Egy regi tartozas - Szegyen nem szegyen egyik legnehezebb brassoi dobozom volt.
Kis-Üvöltő-patak vízesése Kis-Üvöltő-patak vízesése Bodzavám 34,21 km-re
A Bodzavámról kifele vezető úton a vámház romjait elhagyva az a völgyben jobbra felefele haladunk, megcsodáljuk a Nagy-üvöltőt és a mészkőalakzatokat. Mésztufa - Nagyon tetszett a mésztufa formája, színe, a rajta csörgedező, szétterülő kristálytiszta vízzel. Forrás - Itt sem boldogultam GPS nélkül. Majd továbbmegyünk  és a következő letérőnél balra tartva elérjük a kis vízesést.
Református templom Református templom Réty 4,11 km-re
Réty református templomát az évszázadok során kétszer ujították fel, először a 16-dik században, majd a 19-dik század második felében. Réty felett - Megtaláltam a dobozt. Decemberi séta - Kellemes időben egy kis Mikulásnapi körséta keretében kerestem rá a dobozkára. Körülményes megközelítés - A geodobozt nagyon könnyű volt megtalálni. A többszöri felujítás ellenére szentélye máig megőrizte eredeti, félköríves formáját.
Kormos völgye Kormos völgye 45,54 km-re
A Kormos-patak völgyében fekszik Erdőfüle, mely közigazgatásilag Bardochoz tartozik. Kormos panzió - Miután megnéztük a Kuvaszó vízesést, amely innen a panziótól kb 1 km-re található, betértünk a panzióba egy kávéra, de végül még meg is ebédeltünk. Persze hogy tudnak - Persze hogy tudnak a dobozról a panzióban. Ha rövid a kardod, toldd meg egy lépéssel - Miután megkerestem a Kuvaszó-vízesés rejtését, ez volt a soron következő, megtalálandó geodoboz. A monda szerint, nevét arról kapta, hogy az erdővidéki Kormos-patak völgyébe fülként ékelődik be.
Varsavész-rétláp Újtusnád 37,03 km-re
A Varsavész-rétláp védett terület Újtusnádtól észak-keletre, az Olt földrajzi jobb partján terül el, összesen 30 hektáron. Elmocsarasodás útján létrejött ártéri láp, védett, ritka fajok élőhelye.
[ Fel ↑ ]
Rétyi-tó - Kovászna megye
Rétyi-tó - Kovászna megye 4,87 km-re
A Henter-tető kőgombái
A Henter-tető kőgombái 17,15 km-re
Hasadék-nyereg Hasadék-nyereg Királykő-hegység 65,87 km-re A Hasadék-nyereg a Királykő négy különböző irányból érkező turistaútjának csomópontja. A nyeregben - A hasadékban kellemes hűvösség volt a kánikula ellenére. Itt futnak össze a Királykő Tornyáról, a Kis-Királykőről, a Curmatura menedékháztól és a Királykő-hasadékából érkező útvonalak.
Székely Határőr Emlékközpont Székely Határőr Emlékközpont Csíkszépvíz 65,54 km-re A Székely Határőr Emlékközpont egy impozáns, háromszintes épület, 2021 augusztusában megnyílt, hiánypótló turisztikai látnivaló. Kiállítás formájában a székely hadszervezetek és a Keleti-Kárpátok határőrizetének történetét mutatja be, az Árpád-kortól a második világháború végéig.
Régi sörgyár Régi sörgyár Csíkszereda 56,34 km-re Az első csíkszeredai sörgyárat az 1860-as években, a Romfeld család tagjai hozták létre. Ezt később Gál Ferencz veszi át és újítja fel, majd a brassói Czell cég birtokába kerül.
Borvízforrás a Kiruly-patakban Borvízforrás a Kiruly-patakban Kirulyfürdő 56,51 km-re Kevesebb mint száz méter távolságra a Kossuth-sziklától, nyugat felé, a Kiruly-patak bal partján, egy borvízforrást találunk.
Református templom Református templom Kányád 67,69 km-re Miklósfalva délnyugati szomszédja Kányád. Kápolnapataka - A Kápolnapataka néven említett csermely ma Szentegyházpataka néven csobog. A Kányád-patak (vagy Hodos-patak) völgyteknojében húzódik meg Hargita megye legkisebbközségközpontja.
Egykori határőrség székhelye Csíkszereda 55,33 km-re Az egykori határőrség székhelye Csíkszeredában. Jelenleg kórház működik az épületben.
Asszony-bosszantó csárda Az Asszony-bosszantó csárda három út kereszteződésénél található, melyek Kirulyfürdőről, Szeltersz felől, illetve Lövétéről érkeznek. A vendéglátó egység poénos neve ügyesen is meg van választva.
Pogányhavasi vár Pogányhavasi vár Csíkszentmihály 67,05 km-re Csíkszentmihály község határán, a nevezetes Pogányhavas keleti részén, egy hajdani vár szétporladó romjai láthatók. Az ősi vár a Pogány-havas egyik alább eső, tojásdad alakú dombján, a nép nyelvén ma is Várhegynek nevezett kiemelkedésen, Felcsík völgyére benézve, s a szomszéd hegyeken lévő várakkal láttani összeköttetésben állott.
Református templom és rovásemlék Református templom és rovásemlék Bágy 61,63 km-re Kétségtelen, hogy temploma gótikus kori, a Magyar református templomok szerint ismeretlen időkből származik. Orbán Balázs ezt írja: Temploma a későgót korból (XV-dik századból) való, teljesen átalakítva lévén, ezt is csak töredékeiből ismerjük fel.
Angyaljárás Szentegyházán Angyaljárás Szentegyházán 62,08 km-re Tisztelt címzett: Szőcs István, és családja. Nem sikerült a meglepetés - Az ünnepi geodoboz rejtése óta eltelt 11 nap, lejárt már karácsony is. Megkésett angyaljárás - Ma délután a szentegyházi tavakat kerestem fel. Ami kötelez - Vasárnap reggel félre tettetem minden egyéb teendőt, gondot és elindultam a Zsemle kutyám társaságában, hogy végre megkeressem az elmaradt karácsonyi ajándékot. Áldott karácsonyt!
Kőember Kőember Felsőkomána 50,66 km-re A Kőember-szikla a Komána-völgy északi oldalában található, rögtön az erdei út felett. Felsőkománából indulva, a Tatárok sziklakapuja után 1,33 km-re, illetve a Faragott kő bazaltoszlopoktól 670 m távolságra érünk a sziklaalakzathoz.
Babba Mária Babba Mária Csobotfalva 58 km-re Daczó Árpád: A Babba Mária elnevezéssel legeloször Csíksomlyón találkoztam. Egy csíkborzsovai asszony a fiacskájának így mutatta meg a csíksomlyói Mária kegyszobrát: - Né, látod, ott van a Babba Mária.
Régi Olt-fahíd Hévíz 53,57 km-re A hévízi Olt-híd újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Óvoda Óvoda Oklánd 53,21 km-re Az oklándi óvoda a polgármesteri hivatal mellett található, Felszegen. A több mint százéves épület mellett egy érdekes pavilon, fedett tornác található.
Régi Móric-fahíd Homoród 55,85 km-re A homoródi Móric-híd (régi osztrák térképen Morizbrücke) újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Kerekfenyő-borvízforrás Kerekfenyő-borvízforrás - Lövétebánya
Szent László katolikus templom Szent László katolikus templom Csíkszépvíz 65,51 km-re Csíkszépvíz római katolikus temploma 1880 és 1892 között épült Kiss Sándor gyergyócsomafalvi építész tervei alapján, Szász István üvegcsűri építész kivitelezésében, neogótikus stílusban. 1897-ben Murányi Kálmán felcsíki főesperes megáldotta.
Evangélikus erődtemplom Homoródbene 68,13 km-re Templomának építési idejét a XIV-dik századra teszik, ekkor készül a hajó, a szentély és a többszöggel záródó apszisa. Késő gótikus stílusú, 1513-ban szárnyasoltára is készen áll Veil Stoss fia, Johann festményével.
Duglászfenyők Csíkszereda 55,72 km-re A központi park, tömbházak melletti szélső sétányának kultúrház felőli bejáratánál húzódik meg szerényen a négy fenyőfa. A fenyőkhöz szokott csíkiak érdeklődés nélkül mennek el melletük.
Református templom Patakfalva 66,35 km-re Patakfalva régi temploma az 1802-es földrengéskor elpusztul. A falutól délre fekvő Papdomb tetején, a temető szélén állott.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.