Borsa település (Máramaros megye) Központ: Borsa. Német neve: Borscha.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Borsa (Máramaros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Szűz Mária Születése templom Jód 32,03 km-re
Jód temploma a legrégebbi máramarosi fatemplom, 1364-ben épült.
Rebra-nyereg Radnai-havasok 9,44 km-re
Rebra-nyereg, románul Saua Tarnita la cruce.
Szent Piroska-templom Sajómező 41,43 km-re
Sajómező közel 400 éves templomának 1783-ban készült freskóin félelmetes jeleneteket láthatunk.
Radnai-hágó A Radnai-hago 1271 meteres magassagban hatart kepez a Radnai-havasok es a Suhard hegyseg kozott. Bunkerek - A fotó alapján találtunk rá a dobozra. Kerestem, na nem sokat, és nem találtam - Megtaláltam a bunkert. Valamikor a tortenelem folyaman mint fontos atjaro letezett, majd lassan-lassan elvesztette jelentoseget, peldaul a Tihuca-hago megnyitasa miatt is.
Iza kék forrása Radnai-havasok 11,21 km-re
Iza kék forrása - Izaszacsal.
Toronyága-csúcs Máramarosi-havasok 9,7 km-re
Toronyága-csúcs, románul Varful Toroiaga.
Kis-Ünőkő Kis-Ünőkő Radnai-havasok 22,98 km-re
Kis-Ünőkő, románul Varful Ineut.
Komárnok-csúcs Cibles-hegység 26,17 km-re
Komárnok-csúcs, románul Varful Comarnicele.
Templomtorony Templomtorony Óradna 28,29 km-re
Óradna község a Radnai-havasok déli részét aBorgói-hegység északi részétől elválasztó, itt délnyugatra tartó Nagy-Szamos két partján fekszik. Torony - A fotók alapján minden stimmelt.
Mosolygó-tó Mosolygó-tó Radnai-havasok 6,44 km-re
Az egykori jégárak több szemet gyönyörködtető tengerszemet is az utókorra hagytak. Mosolygó találat - Megtaláltam a mosolygó ládát szombaton, egy népes, mosolygó csapat társaságában. A glaciális eredetű tavak kivétel nélkül a főgerinctől északra, az erdőhatár felett helyezkednek el.
Nagy Lála-tó Nagy Lála-tó Radnai-havasok 22,58 km-re
A Radnai-havasok legnagyobb felületű természetes gleccsertava, 1815 m magasan, a Lála-patak gleccser vájta völgyében fekszik. Gázsa nyeregből - A Radnai-hágóról indultunk autóval. Dobozcsere - A múlt alkalommal nem kerestem a dobozt, mert reméltem, hogy hamarosan visszajövök. Legmélyebb pontja viszont csupán 1,6 méterrel van a vízfelszín alatt.
Wopser-sánc Wopser-sánc Újradna 31,67 km-re
Újradna közelében az első katonai felmérés három sáncot, őrhelyet ábrázol. Ezek közül kettő a mai község területén van jelölve.
Batiza 38,19 km-re
Batiza fatemploma 1699-ben épült. Érdekessége a jellegzetes máramarosi motivumokkal diszitett kapu, a bejárati ajtó belso oldalán levo halálábrázolás és a templom belso freskói.
Istvánka-csúcs Cibles-hegység 22,72 km-re
Istvánka-csúcs, románul Varful Stefanitei.
Fedett fahíd Hordó 38,64 km-re
Hordó település egyik látnivalója a Szalócán átvezető fedett fahíd, melyet Határőr-hídnak is neveznek, a huszadik század elején építették, az eredeti 18-dik századi híd mintájára. Hordó, a Szalóca mentén, Naszódtól 10 km-re északra található, itt született 1860 szeptember 20-án George Cosbuc költő, innen a falu román neve, Cosbuc.
Sima-oldal Radnai-havasok 19,1 km-re
Sima-oldal, csúcs a Csisa-gerincen - románul Varful Coasta Neteda.
Peleskóca nyerge felé Peleskóca nyerge felé Radnai havasok 21,86 km-re
Ha mar az Unokon (2279 m) vagy, nem hagyhatod ki a Peleskoca nyerget sem. Mert ez nem mas, mint egy erdekes lemenetel a csucsrol, a glacialis, csodaszep Lala tavak iranyaba.
Izakonyha 29,8 km-re
Izakonyha fatemploma a hagyomány szerint a tatár támadást követő évben, 1718-ban épült. Belső festése 1754-ben készült el, Szaplonczai László költségén.
Pihenő a Nagy Lála-tó felé Pihenő a Nagy Lála-tó felé Radnai-havasok 23,39 km-re
A Gázsa-nyeregtől a Kis-Ünőkő felé körülbelül 1 km-re leágazik egy piros ponttal jelzett ösvény a Lála tavak felé. Az elágazásnál asztal és padok is találhatók.
Ünőkő Ünőkő Radnai-havasok 21,9 km-re
Az Ünőkő 2279 méter magasan emelkedik Óradna fölé, ezzel a Radnai-havasok második legmagasabb csúcsa. Kell ennél több? - Havasszépe túra a Radnaiban. Sok kiránduló - A Kis Lala-tó, Tó-nyereg felől jutottunk fel a csúcsra. Lábainál terül el a Kis- és Nagy-Lála tengerszem, valamint számos időszakos tó.
Vércse-tó Máramarosi havasok 32,28 km-re
A Máramarosi havasok nem bővelkednek tavakban, Csak a Farcau-Mihailescu hegyen találunk tavakat. A legnagyobbik a Vércse-tó (Lacul Vinderel), ami a Farcau (1957 m) és a Mihailescu (1918 m) csúcsok közötti nyeregben van 1665 m magasan, területe 0,90 ha, legnagyobb mélysége 5,5 m.
Izaszacsal 17,5 km-re
Izaszacsal egykor hires kerámiaközpont volt.
Korhadt-nyereg Radnai-havasok 20,32 km-re
Korhadt-nyereg, románul Saua Putreda. Helynév-fordítás az 1941-es katonai térképen szereplő Korhadt-völgy alapján.
Bogdán vajda vára Izakonyha 30,23 km-re
Bogdán vajda feltételezett várát Izakonyhától délnyugatra, az Iza déli partja fölé emelkedő domb északi részén találjuk.
Tó-nyereg Radnai-havasok 22,36 km-re
Tó-nyereg, románul Saua cu lac.
Felsővisó 17,75 km-re
Felsovisó látnivalója a keskeny nyomtávú hegyi vasút.
Szűz Mária Bemutatása templom Barcánfalva 49,09 km-re
Barcánfalva ortodox fatemploma 1720-ban épült, benne szép, gerendákra festett freskókkal. A falu végén levő, 62 m magas új kolostor, a legmagasabb faépítmény Európában.
Borkúti-berek Romoly 15,85 km-re
Borkúti-berek, románul Zavoaiele Borcutului.
Gargaló-csúcs Radnai-havasok 15,1 km-re
Gargaló-csúcs
Tájház Dragomérfalva 27,89 km-re
A dragomérfalvi tájházat egy régi, máramarosi faházban rendezték be.
Vörös-csúcs Radnai-havasok 24,72 km-re
Vörös-csúcs
Csisa-nyereg Radnai-havasok 16,84 km-re
Csisa-nyereg, románul Saua Cisa.
Tausoare-barlang Radnai-havasok 25,68 km-re
A Tausoare-barlang, ejtsd Töúsóáre, a Tausoare-patak forrásvidékén, a Borla-tetőtől nyugatra, a Puszta-tető északi oldalában található.
Kaszakő-csúcs Széples-hegység 34,06 km-re
Kaszakő-csúcs, románul Varful Arcer. Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Emberfő-csúcs Emberfő-csúcs Suhard-hegység 36,22 km-re
Az Emberfo csucs a Suhard hegyseg legmagasabb kiemelkedese a maga 1932 m-el, a Radnai-Borgoi havasok es az Obcinak kozott talalhato. Foleg csupasz csucsok, hegyhatak valtogatjak egymast, ezert is a kilatas az egyszeruen nagyszeru.
Gázsa-nyereg Gázsa-nyereg Radnai-havasok 23,73 km-re
A Kis-Ünőkő, Nagy-Ünőkő és Lála tavak felé az egyik megközelítés a Radnai-hágótól a Gázsa-nyereg felé vezető köves út. Az út jó állapotban van, csak az a kérdés, kinek mi a jó.
Nagy-Bukuly-csúcs Radnai-havasok 7,99 km-re
Nagy-Bukuly-csúcs, románul Varful Buhaescu (Bucuiescu) Mare. Az 1941-es magyar katonai térképen Rebra, a harmadik osztrák felmérés térképén Mamaia néven szerepel, a román katonai térképen névtelen csúcs.
Aranyos-Beszterce forrástava Aranyos-Beszterce forrástava Radnai-havasok 14,51 km-re
Az Aranyos-Beszterce forrástava közvetlenül a Gargaló-csúcs északi fala alatt helyezkedik el, 1650 m magasan.
Kaszakő-menedékhely Széples-hegység 35 km-re
Kaszakő-menedékhely, románul Refugiul Arcer.
Esztena-csúcs Máramarosi-havasok 8,09 km-re
Esztena-csúcs, románul Varful Stana lui Verticu (Varatic).
[ Fel ↑ ]
Holló-kő - Kelemen-havasok
Holló-kő - Kelemen-havasok 62,96 km-re
Tamó sziklavára - Kelemen-havasok
Tamó sziklavára - Kelemen-havasok 64,49 km-re
Tamó sziklavára az 1862 méteres Tamó-tetőtől dél-nyugati irányba 900 m távolságra, 1820 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
Geológus tűje Geológus tűje Hollókő Felsőbudak 63,04 km-re A Hollókő sziklavilágának távolról látható érdekessége egy 10 m magas, magányos sziklatorony. A Hollókőről - Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére. Alapterületének átmérője 5-6 m, ezt a tű alakú képződményt Geológus tűje néven is ismerik.
Barlangsír Barlangsír Kerlés 68,03 km-re Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
Hotinka 58,43 km-re Hotinkán minden év május elso vasárnapján tartják a környék leghiresebb fesztiválját, annak az embernek a tiszteletére, aki a leghamarabb befejezte a tavaszi munkálatokat.
Aknasugatag 56,54 km-re Aknasugatag nagy sótartalmú vizei miatt hires erdélyi fürdohely.
Református templom Cegőtelke 69,44 km-re 1243-ban jelentkezik az okiratokban egy Chegetelke megnevezés, deGyörffy szerint az oklevél nem hiteles. Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban.
Máragyulafalva 57,83 km-re Máragyulafalva hagyományorzo falu, érdekessége a házai udvarán levo fákra felakasztott szines fém- és muanyagedények.
Kőhát-vízesés Gutin-hegység 68,69 km-re A Kőhát-vízesés a Fekete-csúcs és a Tisza-kő között található. A víz egy 12-15 m magas, függőleges andezit-sziklafalról zuhan alá.
Liviu Rebreanu kollégium Beszterce 59,22 km-re Liviu Rebreanu kollégium, az egykori Evangélikus Fiúgimnázium.
Nagyjézer-mocsár 64,83 km-re A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, peldaul a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, a Hernécsi Nagytengerszem és a Nagyjézer-tó.
Zsedán-völgyi kőgomba Kelemen havasok 67,12 km-re Zsedán-völgyi kőgomba - Kelemen havasok
Istenanya születése görögkatolikus fatemplom Felsőkálinfalva 54,15 km-re A keleti falurészben, a temető dombján áll az Istenanya születése görögkatolikus fatemplom. Eredeti formájában 1630 és 1663 között épült.
Református templom Sófalva 67,04 km-re Egy 1243-dik évi oklevél tatárjárás előtti birtokadományozásról értesít, tehát a település tatárjárás előtti. 1650-ig szász település, közvetve feltételezhető, hogy középkori temploma is volt.
Mofetta Dornavátra 62,26 km-re Dornavátra város mofettája a Negresti-negyedben, a hasonló nevű utca déli végében található. A mofettától dél felé haladva lehet eljutni a két Bizum-forrásig.
Simontelke 66,55 km-re Bár nincs róla okleveles adat, minden valószínűség szerint a középkorban temploma volt. 1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.
Pintye tavak 66,68 km-re Az 1700-as években építettek bányaipari célokra két tavat a Mogosa csúcs alatt, a Bódi I-II tavakat (Pintye tavak). A Bódi I-es tó 720 m magasan van, 3,5 ha a területe, maximális mélysége 7 m, a Bódi II-es tó pár perc járásra van tőle 700 m magasan, területe 1 ha, maximális mélysége 4 m.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.