Havad település (Maros megye) Központ: Havad. Havad román elnevezése: Neaua.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Havad (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. A tatárpincék kincse. Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. Pincék, gödrök, mélyedések.. A tejfölös doboz távol volt a frissen kiásott pincéktől, egy csutakban, de észrevehetted, hogy a doboz környékén gödrök, vagy inkább csak mélyedések vannak, amik mind beomlott, betömött, vagy betömődött pincék. Kerékpártúra. Ma egy kb 20-25 fős kerékpártúra alkalmával jártunk erre.
Ez a hely, ahol az emberek kies völgyekben élik monotonnak tűnő mindennapjaikat, káros külső hatásoktól még mentesen. A létra odavitt, de nem találtam meg. A maival együtt már három alkalommal jártam itt. Lehet egészen máshova került a doboz. Az első megtaláló a bejegyzése szerint még a rejtekben találta meg a geodobozt. Új geodoboz új rejtekben. A közeli Csereoldal tatárpincéit terveztem felkeresni, de ha már itt voltam, elrejtettem a haranglábnál egy új geodobozt, új rejtekbe.
Régi sírkövek Geges
Épült 1896-ban.
Területe már ősidők óta lakott. Igen. Igen, erre mondják a faluban. Ez mashol lehet. E Ez nem egy emlékmű, csak egy sírhely. Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is.
Középkori katolikus lakói, majd a reformáció idején a reformátussá lett hívek Nyárádszentsimonhoz tartoztak. Útban a tatárpincék felé. Útban a tatárpincék felé megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Felmászott a toronyba..... F Második alkalommal itt. A helyet már ismertem, 2010 novemberében már jártam itt.
Közigazgatásilag Makfalvához tartozik.
Itt tartották 1618-ban az unitárius zsinatot, 1640-től a reformátusoké.
Hármasfalu 244 szám alatt található.
Ez az a kastély, amelyben Rhédey Klaudia, Mária brit királynő nagyanyja, II Erzsébet ükanyja felnőtt.
A határában bőven található sírkőkészítésre alkalmas homokkő. Jellegzetes. Érdekesek ezek a sírkövek,  érdemes volt felkeresni ezt a helyet is. Befagyva. Érdekes ez a temető.
Az építmény északi részén egy felirat is olvasható.
A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Keletre néző szentélye törpe dongaboltozattal, köríves diadalívvel s egyetlen déli fekvésű keskeny ablakával román kori. Belépni csak alázatosan. Belépni csak alázatosan lehet, mert alacsony a kapu. Madárábrázolásos régi sírkövek. A helyszínre érkezve már az alsó kapun beléptem a templomkertbe.
Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont. Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni? Nem lehetne néha a két t helyett helyesen egy t betűt írni, máskor pedig egy t helyett helyesen kettőt? Nem lehetne helyesen írni, hogy ne azzal foglalkozzam állandóan, hogy helyesírási hibákat javítok? Nem kötelező hosszú bejegyzést írni! Honnan veszed, hogy kötelező volna? Egy hosszú bejegyzés olyan, mint amilyent például én írtam a Kossuth-sziklánál. Részletes beszámolók. Rendben van. Szent Imre szobor. Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva.
Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
Dózsa György mellszobra - Makfalva
Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú.
Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
Makavárának eredete a Váruta helynévhez kapcsolódik, de ellentétben a különböző világhálón található leírásokkal, a Váruta nem egy hegy vagy domb neve.
Alsó fenyős Makfalva
Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
A falu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. Pet előformát nem, üres söröspalackot találtam. A délelőtt folyamán nagyon eltöltöttem az időt a bözödi halomsírok legjobb megközelítésének megtalálásával, délután 3 órakor már egyéb programom volt Székelyvéckén, de mivel a közelben jártam, kis kitérőt tettem, hogy megkereshessem ezt a geodobozt. POI. A doboz eltűnt.
A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén. Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Szürke gémek. A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Emlékmű. Az esztelen falurombolás során elárasztott település.
Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
Református templom Székelybere
Szentgerice Aprólékosan megvizsgáltuk a rejteket. A belsejét is tükörrel -elemlámpával, de nem találtunk dobozt. Sajnos nincs doboz. Kerestem a dobozt, de sajnos nincs meg.
A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
A legszebb ilyen sírkövek, amelyeken két egymással szembe hajló kígyó domborműves faragása látható, a nyomáti temetőben vannak. Megkövült kígyók . A két kígyó meg volt kövülve, úgyhogy bátran vettem elő a dobozt. Kígyók. Érdekes a sírfelirat, manapság már csak adatokat írnak fel a csilivili márványra, és mindent körbebetonoznak.
Az 1567. Nyomáti haranglábak és sírkövek. Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Köszönöm. Köszönöm a javítást, és a rejtéseket is a közelben, így már itthon is lesz amit keressek. Második próbálkozásra. Még kerestem ezt a rejtekhelyet.
Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották. Szerintem ez a református templom. Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat.
Elnevezése minden bizonnyal arról a gazdáról ered, mely megalapította.
Az 1567. Megint bodobácsok leptek el mindent. A rejtek körül is sok volt a bodobács, de mégis sikerült egyből a dobozt kitapogatnom anélkül, hogy érintettem volna a bodobácsokat.
Féreglyuk Csíkfalva
1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája.
1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven, amelyet Benkő feltételesen Berekeresztúrral azonosít, ami minden bizonnyal igaz lehet, mert más hasonló helységnév nincs a kerületben. Tető alatt. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
Felső, süvegszerű részén hurokká csavarodott, nyitott szájú kígyó látható. Megrágva. A sírköveket nem láttam, nem is volt sok időm. Csak a dobozt találtam meg. Kerestem a sírköveket de nem találtam meg.
Kibéd
Beke ugyanezt az adatot Mező-szentmártonnal azonosítja. Mégis ott van. Most először jártam úgy, hogy előbb "oda" nyúlok, de bíztos máshol lesz s hát láss csodát. Fej fölött. Felnéztem és megláttam a dobozt.
A reformáció után ugyanis két protestáns egyház alakul, a hívek megoszlanak a református és unitárius vallás között.
Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Érdekes kövek. Nagyon tetszett, hogy a természet a víz erejével milyen érdekes formákat alkotott a kövekből. Szalmakalap és nemcsak. Biciklikkel felpakolt autókkal érkeztünk a helyszínre. Gömbkövek. Hirtelen azt sem tudtam, hogy a köveket vagy a kalapokat csodáljam.
A hagyomány szerint a falu először a Kis-Küküllő mellett települt, ahonnan a török pusztítások elöl költöztek fel az erdő mellé. A Rava-patak látványos, vízvájta szorosa és vízesése. Székelyvéckén töltöttem a hétvégét. Két doboz. Két dobozt rejtettem.
Ezeket Orbán Balázs ismertette először, azonban kutatásokra csak 2009 után került sor.
Itt szervezik meg minden évben a Lavenderland Feszt levendulás-kulturális fesztivált, gyerekfoglalkozásokkal, koncertekkel, kézműves vásárral.
Léda Levendula Nyárádszentbenedek
Régi templomának vagy kápolnájának egyik harangja felirata szerint 1614-ból való: Anno Domini 1614 MPN.
Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek.
Kisernye 1580-ban már elpusztult falu a délkeleti völgyben. Szép hely. Tetszik ez a környék. Csak a panoráma volt a helyén. Ali pasa halmai felől érkeztem ide, egy kis erdei terepkerékpározás után. Költözik a kilátás. Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér.
Az út a 14 székely gyalogkapu mellett, a székely kálvárián keresztül vezet a kilátóhoz. Geoláda-keresés Eszterlánc koncert előtt. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére. Egyelőre. A régi helyére tettem egy dobozt, a rejtő nevével (fakir), és persze az enyémmel is.
Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
A bencésekkel hozhatók kapcsolatba a Szent Benedekről elnevezett egyházközségek. Turkálni újból élvezet . Turkálni újból élvezet, mert így ezt is megtaláltam. Félreeső templom, utcára nyíló kapuval. Bár ez a rejtekhely nem esett az aznapi kincskereső kirándulásom útvonalába, a közelsége miatt tettem egy kis kitérőt Nyárádszentbenedekre. Mókus?. Marosvásárhely fele menet megálltam megkeresni a nyárádszentbenedeki református templomot, illetve az itt elrejtett dobozkát.
Jézus szenvedéseit örökíti meg 14 megállón keresztül, székelykapukkal és domborművekkel. Erre születni kell. Vagyis ilyen maflának mint én, születni kell.
Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Elég nehezen találtuk meg. De a földrajzi koordináták sokat segítettek. Vékonykarúak elönyben. Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt.
Parkolási lehetőség az ültetvénnyel szemben van, a telefonos bolt udvarán.
A temetőben érdekes feliratú régi sírköveket lehet látni. A doboz jó egészségnek örvend, teljesen száraz. Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A székelyvéckei templom kincse. A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. Felújított fal. Csendes kis falu.
Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
Kendő régi sírkövei
Túrabot nélkül senkinek sem ajánlom. A geodobozhoz nem lehet hozzáférni. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva. Antenna. A doboz valóban a szűk üregben volt. Karbantartás. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
A Maros megyei település Marosvásárhely közelében fekszik.
A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva. Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok.
  Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől.
Kriptájának egyedüli megőrzött emléke egy sírkő, melynek 1647-ból származó érdekes felirata van. Szerintem a helyén van. A megtalálást segítő információ nem költői gondolat. Diófa. Úgy gondoltam, hogy próbáljunk meg újra a régi helyen rejteni egy dobozt, mert az új hely, vagyis a bokor egy sírfelújítás áldozata lett. Újrapróbálom. A régi, beomlott kripta helyén lévő gödröt betömték.
A régi ház már romos, de az udvaron élet nyomai vannak, és a sír is gondozott. Csendes tanya. Megkerestük a gyerekekkel. és békés õz. Sajnos nem volt nalam leiras. Csendes, elhagyott hely. Bözöd felől érkeztem, egy kocsit eléggé próbára tevő úton.
A régi templomot 1851-ben lebontják, helyén 1865-ben épül a mai templom klasszicista stílusban.
A jelenleg műemlék jellegű házat Bereczki Zsigmond építette 1858-ban, majd 1998-ban és 2012-ben felújították.
Az ódon harangláb nagyon megtetszett.
Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Az egyházközség jegyzőkönyvében ez a bejegyzés olvasható: 1763 jún 22 a Mária Terézia császárnő engedelméből a régi megrongálódó templom lebontásához fogván a megye egészen felépíttetett és 12 febr.
Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
Jedd temetője Újra. Tettem egy új dobozt a rejtekhelyre, és ha eltűnik, akkor keresek egy másik helyet. Az új doboz. Most már megtaláltuk a dobozt. Meg itt is jar a mugli. Babberci vitt fel kocsival.
Koronka, Alsó utca 167 szám.
A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
A falu központjában látható református templom az 1792 szeptember 8- án, a Peszente utcában lakó Péter István házánál kiinduló tűzvész alkalmával 110 házzal együtt leégett, a harangok megolvadtak.
1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
A fedél megvédte a híd tartó- és járószerkezeteit a csapadéktól, valamint a nap szárító hatásától. Csak híd, fedél nélkül. A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Korabeli fénykép. Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella jóvoltából. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek. Pedig szerettem volna látni.
Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet.
A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
Keresztelő Szent János-fakápolna és Erdély legrégebbi élő hársfája - Mikháza
A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
1769-ben lebontották és helyébe újat építettek, a régi templomból megmaradt két harang.
Terebics-tető Újabb égbekiáltó kegyetlenség. Szokásommal ellentétben, viszonylag korán indultam kincskeresésre. Juhnyáj az erdőszélen. Gyorsan kellett cselekednem, mert a juhnyáj már elérte az erdő szélét, de szerencsére könnyen megtaláltam a dobozt. Három a semmiben. Népes gyereksereggel indultunk el ládázni (is), és "epic failure"-val indítottunk.
Az 1567. Turkáltam és meglett. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. Egérrágta dobozka. Székes református temploma pont az út mellett van, így a rejtés Parkolj le és keresd meg a geodobozt típusú. Alma a fa alatt. Mindig szerettük Székes környékét.
Ennek helyén volt a régi templom, valóságos kis gót épület, a nép elbeszélése szerint lapos és gömbölyű kövekből, amelyek felhasználtattak az új templom építésekor. Eltűnt?. Talán eltűnt a doboz. A kezdet és a vég. A kezdet és a vég meglett, de a dobozt úgy tűnik a lelkes hívek eltávolíthatták, mert nem találtuk csak sejtjük hol lehetett. Csak a doboz. A problema ott, a szomszedok.
[ Fel ↑ ]
1797-1803 között építették empire-ba átmenő barokk stílusban.
Marosjára
Léstyán atya emlékére Marosvásárhely Már ez sincs meg. Vasárnap is voltam itt, de anyira forgalmas volt az udvar, hogy nem tudtam a rejtek körül szétnézni. Ez is rejtekhely?. Vegigneztem az egesz csovet hosszaban, de nem talaltam meg en sem. Hát persze, hogy rejtekhely. Már százszor elmondtam, leírom újra.
A forrásnál nem találtam vízfogyasztást tiltó, figyelmeztető táblát. Hosszú várakozás után. Elég sokat kellett várakoznom, amíg zavartalanul elővehettem a geodobozt. Munkálatok. Harmadszor jártam ott és sikerült zavartalanul megoldani, senki sem volt a környéken. Szerda. Általában mindenkinek van egy kedvenc napja és van akinek van kevésbé kedvenc napja.
Keresztelő Szent János templom Marosvásárhely
Az új, kétnyelvű névtábla kikerült az iskola homlokzatára. Nem árt ha magas vagy. Ez a 2,5 m kifogott rajtam. A vásárhelyiek értik, hogy mire gondolok. Én itt járok haza, és már nagyon rég keresek egy megfelelő rejteket. Ez igaz. Egyetértek.
Forradalom utca 9 szám, Marosvásárhely.
Forradalom út 31 szám, Marosvásárhely.
Makariás-ház Marosvásárhely
A huszadik század elején, 1910-ben építették át szecessziós stílusban.
Dózsa György utca 15 szám, Marosvásárhely.
Majd ti eldöntitek. Forgalmas. Tenyleg forgalmas hely, eleg sok idobe kerult meddig sikerult visszatenni a dobozt. Viz. Ez a dobozt BabBercivel talaltuk meg. Eleg forgalmas. Nem is tudtam, hogy itt is van forras.
A várost ő emelte Szabad Királyi Város rangra, 1616-ban.
Múzsasor - Marosvásárhely
Kövesdombi forrás Marosvásárhely
Az utca szélesítésekor a gyalogjárók részére árkádot építettek, ami nem bontotta meg az épület stílusát. Bámulók. Ennél a helynél csodák csodájára senki sem bámult, nem is hittem, hogy van ilyen, pedig a szép kék szemű korcs kutya nagyon ugatott a kerítés másik oldaláról. Sokszor. Sokszor jártam arrafele és kiderült, hogy jó lenne egy hétvégi napot választani a forgalom miatt. Segítséggel sem sikerült. Harmadszorra voltam itt.
Nemzeti Színház, Marosvásárhely Marosvásárhelyi főtéri színház. Miután a főtéren megnéztünk egypár cipős dobozt, ideje volt, hogy ezt a dobozt is megnézzük közelebbről. Befalazták. Az épület nagyon szép, és az előtte levő park is. Nincs a lemez, itt a lemez. A színház előcsarnokában tartott 22.
A hősi katonaemlékművet Románia, illetve Erdély fasizmus alóli felszabadulásának 20-dik évfordulóján avatták fel.
Persze itt is több vélemény van, de én, mint szemtanú, kitartok emellett. Drive-in rejtek. Kocsival érkeztem a Kövesdomb felől. Viz, hol a viz?. Nincs meg a viz, nincs meg a fa. Újra csorog a víz. Újra csorog a víz.
Rózsák tere, Marosvásárhely.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.