Szászház település (Szeben megye) Központ: Kürpöd. Szászház román elnevezése: Sasaus. Német neve: Sachsenhausen. Egyéb neve: Szászahúz.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Szászház (Szeben megye) és környéke turisztikai látnivalói

A Mária tiszteletére szentelt templom korát stíluselemei alapján a XIII-dik század elejére teszik. Megvan. Itt sem lehetett bejutni a templomba.
Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt.
A szerzetesi hangulat lengi át falait napjainkban is. Nagyon szerettünk volna elsők lenni. Eredetileg egy más helyet jelöltünk ki pihenőül utazásunk során, de a forgalom idáig vezetett. Ciszterciták. Már sokadjára járok ennél a templomnál. Apátság. Amúgy, csak azt akarom megmondani, hogy lehet én találtam meg elsőnek a dobozt, mert az enyém volt az első bejegyzés.
A falu szász lakossága a romos templom egykori szentélyrészét ma is evangélikus templomként használja. Ezt a helyet kár kihagyni. Kercen még augusztusban voltam, de akkor nem tudtam, hogy szerepel a rejtekhely listán. Nagyon szép hely. A kolostor romjai között éppen a "Kronenfest" folyt.
Régiségére enged következtetni a templom védőszentje, Szent Miklós is.
A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve.
Erődített evangélikus templom Gerdály
A templom valóban román kori csarnoktemplom volt, legkésőbb a XIII-dik század végéről.
Erődített evangélikus templom Kisprázsmár
Holcmány Sajnos. Nem találtam meg geodobozt, csak a köfalat, az esetleges rejtekkel.
Románia földrajzi középpontjához legközelebb fekvő város. Végre tavasz 1. Végre új aszfalton lehet végigmenni a városon. Ágnes. A templom teljes renoválás alatt van. Szénakazalban tűt keresel. A napokban az elmaradt, moderálásra váró bejegyzésekkel foglalkoztam.
Lesses vára Semmi nyoma a várnak. Miután megkerestem "Románia közepét", bementem az erdöbe és megkaptam a dobozkát, közel az oszlophoz.
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
Thomas Quibb-ház Morgonda
Volt városháza Nagysink
Parkjában lipicai lovakat tenyésztenek.
Ennélfogva a templomépítés is legkésőbb a XIII-dik század elején megtörténhetett.
Sztárok farmja 2018, Felsőporumbák
Házikók finomságokkal, játszóhelyek, vendéglő, előadások gyerekeknek.
A Porumbák völgyében épült mesebeli épület jó rálátást biztosít a Fogarasi-havasok csúcsaira, köztük Erdély legmagasabb pontjára, a 2535 m-es Negoj-csúcsra. Mese. Megnéztük, de csak a kerítésen kívülről. Háttér. A Fogarasi-havasok vonulata nagyszerű háttér a kastélynak. Csalódás. Sokkal nagyobb és másabb látványra számítottam.
Zöld domb Felsőporumbák
A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. Meg van. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt).
Forest Cinema, Felsőporumbák
Trambulin, felfújható csúszda, hinták, ijászat.
A templom maga régebbi, mint az első okleveles adat: 1230-ban építik román kori stílusban. Vurpód. M Nincs már dobozka. Templomkertbe a bejutás kis kerítésmászással.
Árpás-völgyi bánya Jo moka volt. Hetvegen felugrottunk furodni egyet a Podragu toba. A regi banyajaratban. Menet Podragu fele kerestem meg.
A községből földút vezet a Várhegy irányába, áthalad a Veresmart-patakon, majd keleti irányba fordulva a Várhegy alá kanyarodik. Új doboz. Miután elhagytam a falut kimentem a kocsival a domb alá.
Brukenthal Palota Felek Sok bejegyzés. Sokat keresgéltük, elég sok a fa a sétányon. Őszi napok. A palota teljesen el van hanyagolva. Erdély kormányzója. Épp egy bicikli verseny közepébe csapodtunk be.
A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
De van itt egy mini állatkert, játszótér gyerekeknek, és egy szabadtéri vendéglő is.
Szeben megyében, Sálfalva községtől 1 km-re található. Mocsaras árterületen. Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének. Teljesen száraz szakadék. A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
1907-ben bontották le, helyette vasfelszerkezetű hídat építettek a régi hídfők felhasználásával.
Ez az út csak a nyári hónapokban járható, de a Bilea-vízesés-teleptől kabinos drótkötélpályán is feljuthatunk egészen a Bilea-tóig. Sajnos nem találtam meg a geodobozt. De megérte a kis kirándulás a vízeséshez.
Az útvonal hátránya, hogy zsákutca.
A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti. Megtaláltam fent a dobozkát. Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. Talán sikerül. Talán sikerül így is egy picit felhívni a templomra a figyelmet. A dobozt nem találtuk. A dobozt nem találtuk meg.
A nyári hónapokban, kocsival a Transzfogarasi úton.
Szarvasfarm - Poiana Neamtului-tisztás, Felek
A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik.
1332-ben Gerudis vallis,1335-ben Insula Gerhardi, 1395-ben Fenyefalwa, 1468-ban Gerandsau,1506-ban Gerezaw formában fordul elő. Zárva volt a temlom. De mivel a rejtek kívül van, nem volt semmiféle akadály megkapni az üvegecskét. Talán majd máskor. A gps 2 m-t mutat, a gyanús üreg üres. Ide nem sikerült bejutnunk. Hiába kerülgettük a várfalat, sehol nem találtunk egy elérhetőséget kifüggesztve.
A templom is korábbi korra utal, mivel román kori és román stílusjegyeit meg is őrizte. Megvan a dobozka elrejtve a fában. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre. Csak kintről nézelődtünk. Vurpód és Veresmart felől visszaúton próbálkoztunk a templomlátogatással.
Megvan. Megvan a doboz.
Erődített evangélikus templom Sáros
A falu határában található középkori vár a Várhegy 846 m magas csúcsán, a Fogarasi-havasok fő-gerincének előterében magasodik.
Fejedelemasszony kútja Fogaras
Buteanu-csúcs Fogarasi-havasok
De ugyanakkor kierve a Podragu nyeregbe (2307 m), es innen kovetve a fogerincen halado piros savot, a 2527 m-es Nagy-Vista csucsot erintve, majd innen D-i iranyba, egy eles gerincen ugy körülbelül 450 m utan feljuthatunk az orszag tetejere, a 2544 m-es Moldoveanu piramisara.
Az idelátogató turisták közül is sokan kikapaszkodnak ide, hiszen remek rálátás nyílik innen a Bilea-tó festői környezetére, a Transzfogaras magashegyi útra. Zord, de szép. Nem tudtuk, mire vállakozunk, mikor a Bilea-tótól kezdtünk kapaszkodni a Zerge-nyereg felé egy zsebibabával a kenguruban. Zergék nélkül. Sikerült nyélbeütni ezt a kis Balea túrát. Kecske. A rejtekhely az megvan, viszont a dobozt nem sikerült megtalálnom.
Legnagyobb mélysége 11 m, felülete 46500 m2.
Jézer-csúcs Fogarasi-havasok
Bilea ablaka Fogarasi-havasok
Sárkányablak Fogarasi-havasok
Három lépésre a haláltól Fogarasi-havasok
Rusu szerint eredete a XIII-XIV-dik századra teheto, felszínén régészeti kutatásra eddig még nem került sor.
Minden gerincvandor erinti csak lehet , hogy nem tudja.
Doamnei-nyereg Fogarasi-havasok
Gyergyó hídja-nyereg Fogarasi-havasok
Gyergyó hídja-tó Fogarasi-havasok
Fogarasi vár Fogaras és környéke. Többször is voltam a Fogarasi havasokban gyalog, utoljára egy óriási vihar kergetett le a Bilea-tótól. Voltam a fogarasi várnál, augusztusban. Kár,hogy nem foglalkoznak eléggé vele, bár látszik, itt-ott valami állag megőrzésre tett kísérlet.
Mircsi-csúcs Fogarasi-havasok
Orzanele-nyereg Fogarasi-havasok
1778-1782-ben épült, 1906-ban bontották le, miután 1905-ben új vasszerkezetű hídat építettek mellette.
Ez lehetett az a kápolna, amelyet később a kevés számban megmaradt katolikusok használtak - a XVIII-dik század elejétől segesvári ferencesek gondozzák.
Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317–1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Csodálatos freskók. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt.
A XIII-dik században is lehetett elődje, mivel a szász telepítés ekkor már megtörtént ezen a tájon. Télvégi túra 5. Sajnos nem kaptam meg a geodobozt. Beszöktünk. A kiírt telefonszámon nem vették fel a kagylót, így hát a mellékutcából, a kerítés végénél beszöktünk.
Galasescu-nyereg Fogarasi-havasok
Moldoveanu-hasadék Fogarasi-havasok
Körömvirág-nyereg Fogarasi-havasok
Geo Negoj, Fogarasi havasok Gyonyoru a kilatas odafentrol. Tartalmas kis Fogarasi tura alkalmaval 5 odszor vagy 6 odszor jutottam fel a Negoi csucsra. Erdély csúcsa. Végre sikerült ide is (f)eljutnom. Karpatok bercein 2. Elottunk nem volt tiltas.
A csúcs a főgerinctől kissé délebbre, egy oldalgerincen van, így a Fogarasi-medencéből nem látszik, csak a főgerincről. Az orszag tetejen. Egy jo Podragu menedekhazas ejszaka utan indulva, a sotetben fejlampak fenyeivel, mar a napfelkeltet a Fogaras gerincen ertuk. Szép júliusi napon. Fogarasi gerinctúránk 3. Állítólag eltűnt a geodoboz. A román geojátszótéren, SorinIov felhasználó jelentette be, hogy folyó év október 1-én kereste, de nem találta meg a geodobozt.
A racorele (Convolvulus arvensis) az apró szulák gyomnövény román elnevezése.
Nyeregszorosok közti csúcs Fogarasi-havasok
A hölgy nyeregszorosa Fogarasi-havasok
Caltun-kapu Fogarasi-havasok
[ Fel ↑ ]
Szuru-nyereg Fogarasi-havasok
Erre tanú a templom maga, melynek stílusjegyei az átmeneti (román-gótikus) korra utalnak.
Őslénytani lelőhely Vöröstorony
Apóka-csúcs Fogarasi-havasok
Apó-hágó Fogarasi-havasok
Apó-csúcs Fogarasi-havasok
Hasonló megoldást alkalmaztak már az országban, a nagyváradi Zöldfa utcában.
Nyugodt víz forrás és nyereg Fogarasi-havasok
Ló-patak-forrás Fogarasi-havasok
Fundul Bandei-nyereg Fogarasi-havasok
Fundu Bandei-csúcs Fogarasi-havasok
Apold földpiramisai Apold piramisai. Megvan a közé szorított doboz. Doboz helyett borz. Igaz, közel van az úthoz a rejtekhely, de a novemberi mokány esőben odáig caplatni egy különleges élmény. Háromszögek. Hát itten lehetőség van a doboz elrejtéséhez.
Urlea-völgy
Tehát a helynevet a Dara hasadékának, szakadékának lehetne lefordítani.
1507-ben és 1698-ban templomépítésre segélyeket gyűjtenek.
Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata. Apold. A templom felujitas alatt all. Apold falai. Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be. Pap nélkül. A templom zárva.
Holló-nyereg Fogarasi-havasok
Zirna-hágó menedékhely Fogarasi-havasok
A Vár utca monotóniáját megtöri a három őrtorony, amelyek a harmadik várgyűrűhöz tartoztak. Megvan. Nagyon jo rejtek! Udv Istvan. Nincs már geodoboz!. Sajnos a Fazekasok-tornya melleti várfalból is eltünt a geodoboz. Nem korondiak. A tornyok, mármint kettő, teljesen fel van újítva.
Hazugok Hídja Nagyszeben Jó hely. Nehezen találtam meg a dobozkát GPS nélkül. Otletes rejtek. Nagyon tetszett. Hid. Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.