Felsőnyárló település (Szilágy megye) Központ: Zilah. Felsőnyárló román elnevezése: Stana. Egyéb neve: Felsőkékesnyárló.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Felsőnyárló (Szilágy megye) és környéke turisztikai látnivalói

A fatemplom belső falait az alsóegregyi Ioan Pop festette.
A 300 hektár területen elterülő archeológiai rezervátum és múzeum számos ókori épület romjait foglalja magába, melyek között eredeti állapotába rekonstruáltakat is találhatunk. Egy nagyszeru var. Mindenkinek ajanlanam e varat felkeresni. Római út. Nagyszerű érzés a római úton sétálni.
Szentélye 1246-ban épült, később annyiszor átalakították, hogy eredeti stílusából semmi sem látható. Zilah 1. Szép, impozáns templom, rendezett kertecskével. Szilagysagi barangolasok. Szilagysagban csavarogva ide is elerenk.
Kolozsvártól 86 km-re északnyugatra a Zilah patak két partján fekszik. Zilah 2. Érdekes, hogy alul üzletek vannak. Szilagysagi csavargasok 2. Ez mar nem olyan volt mint a reformacioe.
Szent Mihály és Gábriel fatemplom Vaskapu
Sárkányok kertje Almásgalgó Beton terasz. Az az ominózus beton terasz elkészült, tavaly ősszel jártunk arra. Gyöngykavicsok. Valahányszor erre járunk, kiugrunk a Sárkányok közé kávészünetre. Sokadszorra. Sokadszorra csodáltuk meg a sárkányokat! A GPS által mutatott mini kanyonban rengeteg a törmelék és avar.
A Sárkányok kertje felett Almásgalgó
Füvészkert és Wesselényi kastély Zsibó Nem sikerult. A hely megvan, a dobozt sajnos a nagy tomeg miatt nem igazan tudtam megkaparintani.
A XVII-dik században pusztulhatott el temploma, híveivel együtt.
Római erődítmény, Zutor
Zsombory-kúria Magyarzsombor
Mai formáját a XV-dik században kapta, melyet még módosított az 1870-es évi javítás és bővítés.
Fatemplom Magyarzsombor
Kraszna
Középkori templomáról nincs adat.
Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van.
Faház Csizér
Kerülete 10,7 m.
Csáky-kastély Váralmás
1744-ben Wesselényi Ferenc újjáépítteti a templomot.
Helyette új fatemplomot építenek, melybe a régiből átmentik az Asztalos Jánostól (1752-ből) származó festett karzat és festett mennyezet töredékeit.
Almás vár Váralmás Egy éjszakai akció keretében. Megtaláltuk a srácokkal. EKE napok Sztána. A 120 éves születésnapját ünneplő Erdélyi Kárpát-Egyesület által szervezett III. Csapatmunkával. Erős csapatmunkával sikerült megtalálni ezt a geodobozt egy jólsikerült biciklitúra alkalmával.
Termálfürdő Szilágysomlyó
Református templom Nagypetri
1600-ban Basta ostrommal foglalta el Báthory Zsigmondtól 1703-ban a kurucok foglalták el. Látogatható. Látogatható a várkastély, már ami maradt belőle.
Első vára Castrum Somlyo, egykor a településtől északra emelkedő Magura tetején állt.
1903-ban átalakították, lebontott részei nagyrészt tűzre kerültek.
Mennyezete festett, itt található az a sírkő, amely Farnasi Veress Jánosnak, a Mátyás király elleni felkelés egyik vezérének, állít emléket.
Felsőfüld Fatemplom
Szentélyét valamivel később, de még a gótikus korban bővítik, szélesítve a hajó szélességéig.
1908-ban ez is leég, és ekkori újjáépítése során nyeri mai alakját.
Bunyitay Vince 1887-ben ír könyvében a bencés kolostorról, a leírásából tudjuk, hogy a templomhajó mérete 13*7 m és a falainak vastagsága 1,10m, építőanyaga kő, kváderkövekkel.
A falut elhagyva egy derékszögű bal kanyar után egy hasonló jobb kanyar következik majd az út kiegyenesedik és észak felé tart tovább.
2000-ben nyilvánították védetté, 18 hektáron terül el.
Varjúvár Sztána Itt már csak második voltam. Egy szolóban megejtett kerékpáros kirándulás alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Üres a rejtekhely?. Nézd meg kérlek a rejtekhely fényképét. War u war. Már régen szerettem volna a Varjúvárhoz eljutni, hogy Kós Károly nyomára találjak.
Itt a Fürj-tető dél-nyugati oldalában van az egykori bogártelki bánya, ahol valamikor kaolint bányásztak. Szóló kerékpárkirándulás. A szólóban megrendezett kerékpárkirándulásom Sztánáról, a Varjuvártól ide vezetett. Zöld tó. A tó körül sűrű zöld növényzet van, ennek köszönheti, hogy már nem kék.
Somlyóújlak Szilágysomlyótól néhány km-re fekszik.
A település már az első okleveles említésekor, 1263-ban, mezővárosként szerepel, a XIV-dik század folyamán a Benedek-rend tulajdona, s azután az almási vár birtokába kerül.
Nevének jelentése: Berekkel szegélyezett folyó. Forrás. Mivel véletlenül, Kraszna református templomától, a kántor sugallatára kerültünk ide, nem tudtam van-e doboz. Nagyon szép, békés és tiszta hely. Köszönjük a rejtést, csak ajánlani tudjuk! A bővizü karsztforrás vize kristálytiszta, finom.
Csucsa
A várat 1300 körül építették, az egykori valkói uradalom központjaként. Kirabolt rejtek. A várat, valamint a rejteket megtaláltuk, de sajnos ki van rabolva! A helyiek kedvesek, segítőkèszek.
Körösfő lakói az országút mentén egész évben működő kirakodóvásárból élnek. Kazettás mennyezet. A Fekete- tói vásárból hazafele jövet kerestük fel a templomot. Amikor előre tudod, hogy itt nem találsz geodobozt. Mivel olvastam, hogy az előttem kereső delia-ék nem találták meg a geodobozt, bár alaposan összematatták a helyet, nem erőltettem a keresést. Régi doboz az újabb helyen. A régi doboz az újabb helyen rendben van.
1433- ban Zsigmond király a Bánffyaknak adományozta és a család kezén maradt mindvégig. Reménytelen második próbálkozás, és új rejtés. Nem sok reménnyel érkeztem a második próbálkozásra, hiszen már az első alkalommal is viszonylag alaposan átnéztem a csigalépcső környékét. Köszönöm. K Felújítás alatt. A vár felújítás alatt van, az út elzárva.
Bogdándhoz tartozik, melytől 4 km-re nyugatra van.
A település első írásos adata a Váradi Regestrumban fordul elő 1249-ben Zwan név alatt: A Libini Zoan apátúr és Ders fia Ders meg Pagh azok között vannak, akik előtt lopással vádolják két kaznacsi jobbágy szolgáját.
Értékei a festett szószék és a szép úrasztala.
Református templom - Türe
Látnivalói a kazettás mennyezetű református templom, az Ady-emlékmű és az egykori határsorompó maradványai. A környék csodálatos. 8 éjszakát töltöttünk el a Tünde Panzióban. Nem került elő. Ugy gondolom, hogy nem egy ördöngösen nehéz rejtés, a dobozka mégsem került elő, tehát több mint valószinű hogy nincs is ott.
Mivel korábban a Nagyvárad–Kolozsvári út Vársonkolyosig, a Sebes-Körös völgyében haladt, és a tavaszi áradások az utat veszélyeztették, 1780-tól Bucsától kezdve a hegynek felfelé Nagybáród irányába új utat építettek. Erdekes hely. Visszafele megkerestünk ez a dobozt. Érdekes kis temlpom. Váradról jövet megálltunk a nagytemplom elött, hogy megnézzük a kis fatemplomot. Egy-két geodobozt találtam. Bár számos alkalommal jártam errefelé, mindig siettünk valahová, így a dobozkeresés itt valahogy elmaradt.
Értékei a faragott falikarok, a szentély gótikus hálóboltozata, a gótikus ablakok, a karzat mellvédje és a kazettás mennyezet.
Magyarvalkó református temploma szép és jellegzetes kalotaszegi templom. Retesz a doboz helyén. A havasrekettyei vízesést látogattuk meg és hazafele tettünk egy kisebb kitérőt. Ugyanaz. Szép vasárnapon érkeztünk a helyszinre és nemsokára az istentiszteletnek is vége lett, tehát egy kicsit várni kellett a keresésel, de én is csak ugyanazt találtam mint az előző kereső.
1594-ben magyar falunak írták - a 17-dik században a Haller és a Bánffy, a 18-dik században a Diószeghy család birtokolta.
Mamutfenyő Székelyjó
Méra Kolozsvártól nyugatra 13 km-re helyezkedik el a Nádas-mentén egy kis völgyben. Mérai Várhegy. Mérai Várhegy. Szombati biciklizésem alkalmával találtam meg ezt a geodobozt is. megvan. Erdekes hely.
Itt ma is élnek a magyar népszokások. Szombati biciklizés. A szombati biciklizésem alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Az első hely az első megtalálónak. Szia, örülök, hogy megtaláltad. Szép kis templom. Külön érdekessége, hogy nincs tornya, egy kis faharangláb van mellette.
A baloldali szöglethegyen, a Csarnó-tetőn, a régi korban Csarnó avar vezér várat építtetett, melynek ma már nincs nyoma.
A falu legnagyobb nevezetessége az északi részében Várhegy nevezetű magaslaton épült középkori vár. Utban a Szilagysag fele. A Szilagysag fele menve nem hagyhattam ki a hires Doboka varat sem.
1282-ben Gylo, 1298-ban Gyolo, 1334-ben Gyalov, 1466-ban Oppidum Gyalw, 1501-ben castrum Ghyalw, 1584-ben Gyalu formában jelentkezik.
Újabban a Dán köve elnevezés terjedt el.
Látogatásom alkalmával többszáz személlyel találkoztam az ösvényen.
Lehet, hogy még mindig az, de ma már nehezebb elérni a tavat a sok bekerített magánterület miatt.
A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák. Hazafele. Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat.
Az épület több mint 600 éves. Őszi bicajozás. Végre egy olyan geodoboz és rejtés ami megérdemel minden dicséretet. Kilóra összeállított geodobozok?. Könnyű kritizálni a rejtéseket, de neked hány saját rejtésed van?. Magyarázat. Már számtalanszor és nyugodtan megbeszéltük.
A hajdani kővárvidék központja volt.
Nem!
Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján.
1332-ben és 1519-ben Lona, 1652-ben Szász Lona a neve.
Vigyázó Kalotaszeg őre A magyarok által Erdélyben elrejtett első geodoboz. Nem kerestétek meg véletlenül A világ tetején nevű geodobozt? Információim szerint a Vigyázón van az Erdélyben, magyarok által elrejtett első geodoboz.
A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé.
Tündérek sziklafala - Körösrév
Kiterjedése körülbelül 295 hektár, legmagasabb pontja 506 m-en található.
Legkönnyebben a kajántói vám (Irisz telepi téglagyár) melletti dombnak tartó úton közelíthetjük meg. Sok sikert. Megéri kimenni, csodaszép hely. Nyárvégi séta. Nagyon ötletes rejtés. Szomú hírek. Szomorú híreket kell közöljek.
Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m.
A barlangból folyik ki a hegység legrövidebb patakja, mely alig 50 m után gyönyörű vizesést képezve zuhan alá a Sebes-Körös vizébe. Barlang és vízesés. Nem lévén látogatási nap, szerencsénk volt, hogy mégis beengedtek a barlangba.
[ Fel ↑ ]
Memorandisták emlékműve Kolozsvár
Schilling-ház Kolozsvár
A Bolyai utca felújítás után sétálóövezetté alakul, a tér görbületét idéző optikai csalódást előidéző térkövezéssel burkolta a kivitelező.
Alvinczi–Rhédey–Mikó-ház Kolozsvár
Deák-ház Kolozsvár
Pfenningsdorf-ház Kolozsvár
Lath-ház Kolozsvár
Bethlen-ház Kolozsvár
Kenedeffy-ház Kolozsvár
Korbuly-ház Kolozsvár
Wesselényi-Dobál-ház Kolozsvár
Csizmadiák céhháza Kolozsvár
Folly-Hutflesz-házak Kolozsvár
Simon Elek majd Gallus Viktor háza Kolozsvár
Fehér Márton háza Kolozsvár
Váradi-ház Kolozsvár
Minorita templom és kolostor Kolozsvár
Pattantyús-ház Kolozsvár
Pataki-Gombos-ház Kolozsvár
Bogdánffy-ház Kolozsvár
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.