Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Ispán-kút

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Ispán-kút

1849 július 31-én itt állt fel Bem József főserege, a segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással. A Livadia határrészben a magyarok visszaszorították az orosz gyalogságot, azonban azok erősítést kaptak, és az Ördög-patak völgyében több órás szuronyharc bontakozott ki.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Ispán-kút felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Veres-kő teteje Medve szakadék
Veres-kő teteje
Ház a tó mellett Szencséd tó
Ház a tó mellett
A fürdő maradványai Homoród fürdő sárvulkánok iszapforrások
A fürdő maradványai
Az épülő gát 2 Kelemen havasok Ratosnya
Az épülő gát 2
Rakodó forrás Rakodó források Üvöltő patak
Rakodó forrás
A kápolna Xántus kápolna kastély
A kápolna

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Ispán-kút fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Ispán-kút!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,65 km távolságra található, legközelebbi település, Határpatak turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Udvarhelyszék nyugati határszéle
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Korond felől, a Pálpataka és Fenyőkút felé vezető utak elágazása fölé emelkedő, látványos sziklakilátó. Nem sokan ismerik, pedig Korond környékének legszebb, legimpozánsabb kilátópontja. A sziklabástyától jöttünk át a kilátóra.
Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Nagy-Fenyéd pataktól Rákos-Homoródig terjedő szakasza. Nagy-Fenyéd - Fejedelemvésze-patak - Kétszállás-patak - Lázi út - Rákos-Homoród.
Evangélikus erődtemplom Sövénység Szent Márton tiszteletére szentelt egyhajós torony nélküli temploma a XV-dik század közepén épül késő gótikus stílusban. Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként. A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is. A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből.
  Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől. Székelykál a Káli-patak völgyében fekvő Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Nagyernyével képez egyazon egységet.
Az ősi vár a Pogány-havas egyik alább eső, tojásdad alakú dombján, a nép nyelvén ma is Várhegynek nevezett kiemelkedésen, Felcsík völgyére benézve, s a szomszéd hegyeken lévő várakkal láttani összeköttetésben állott. Csíkszentmihály község határán, a nevezetes Pogányhavas keleti részén, egy hajdani vár szétporladó romjai láthatók.
András Pista kútja - Borsáros, Csíkszentkirály.
Gyalogos híd és komp Mezőszentmargita Kerelő és Mezőszentmargita között a Maroson csak egy gyalogos híd vezet át. Amikor otthon vagyok, tízpercenként benézek a Rejtekhely-re, hogy nehogy elszalasszak egy új rejtést :-). A Mihai Eminescu szobra - Marosvásárhely és a MOGYE Könyvtár - Marosvásárhely rejtekhelyeket én még a másik oldalról néztem ki.
Erődített templom Asszonyfalva Egy 1414-es évi oklevélből kitűnik, hogy a templom, amelynek ekkor Miklós volt a papja, Mindenszentek tiszteletére volt szentelve. A templom legkésőbb az 1300-as évek elején készült, az átmeneti (román-gótikus) kor idején, egyhajósnak épült.
Három lépésre a haláltól, románul La trei pasi de moarte.
Cserei-kúria Csíkrákos Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig. A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett.
A Vargyas-szoros legnevezetesebb barlangja az Orbán Balázs barlang (Kőlik, Nagybarlang, Almási barlang), melyet az elmúlt évszázadok folyamán számos híresség – Jókai Mór, Wesselényi Miklós, John Paget meglátogatott. Megtaláltam ezt a dobozt is. Igazából itt kellett volna kezdenem a Vargyas-szorost, de a Kőcsűr megelőzte. A Vargyas-szorost Homoródalmás felől közelítettük meg, egy személyautóval jól járható makadám úton.
Güdüctelep Gyergyószárhegytől 6 km-re, Gyergyószentmiklóstól 12 km távolságra található kis üdülőtelepülés a Piricske aljában. Vadvirágos rét volt itt, majd szénaillat. Motorosok, és nemcsak, tekergőztek a környéken.
Az építmény homlokzatán reneszánsz mintákat láthatunk. Sikerült bemennem a fenti templomba, emlékszem most egy pár éve még zárva volt. A Diáklépcsőt (Schülertreppe németül) 1642-ben építették, a fedett falépcső a tanulók feljutását könnyítette meg, a dombtetőn található iskolába.
Székelyudvarhely déli részében, a II Rákóczi Ferenc utcával párhuzamosan, attól keletre, egy hosszú és keskeny fenyves található. Az erdőcsík a Jézus Szíve-kápolna szomszédságánál kezdődik.
Ötletes rejtés. Mászni kellett érte, de összejött. Második próbálkozásra sikerült megtalálni. Szentegyháza Gyöngye termál strand.
Székelyföld első via ferratája (vasalt sziklamászóösvénye) legkönnyebben a Madarasi Hargita turisztikai településről közelíthető meg. Nem igazán értem, miért hívják azt a sziklát, ahol a via ferrata van, Kecskevésznek? Erdemes volt kimaszni, bar sem felszerelesem, sem hozzavalo tapasztalatom/tudasom nem volt, igy csak kerulgettem a sziklat, de mindenkeppen gratula a kivitelezoknek. Fentről közelitettünk, a kék függőleges csík fehér alapon, majd narancssárga mászó emberke jelzést követve.
Ma ellenőriztem a lovaspályánál elrejtett geodobozt. Nem talaltuk meg. Valószínűleg valaki elvitte. A marosvásárhelyi Lovaspálya (Lovasiskola, Méntelep) az új gát közelében található.
Féreglyuk Csíkfalva Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
A növénytani rezervátumban megtalálható a törpenyír, a kék csatavirág, a szibériai hamuvirág, valamint más növényritkaságok és jégkorszakbeli maradványnövények. Az összesen 4 hektáron elterülő Nyírkert-rétláp, a Benes-rétláp folytatása, Nagytusnádtól dél-nyugatra, a Tusnád-patak földrajzi baloldalán terül el.
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt. 1332-ben plébániatemploma van - mivel az első szász települések közé számítják, már az előző században kellett lennie templomnak.
Várhegy Bölön Mivel nagyon szép idő volt úgy döntöttünk, hogy Sugásfürdő felől közelítjük meg. A bölöni Várhegy megközelíthető Bölön felől, és tovább a bölönpataki roma telepről kiindulva, erdei utakon.
Ez egy nagyon érdekes doboz. A koordináták jó helyre vezettek, hamar meglett.
A Bolt háza egy 1857-ben épült régi ház, mely még őrzi az eredeti formáját. Nagyszeben Szenterzsébet nevű városrészében található, a Malinului (Zselnicemeggy) utca 19 szám alatt.
A Hargita-hegység egyik kevésbé ismert gyöngyszeme az Asztag-kő. A Madéfalvi hargita volt a cél, de nem hagyhattam ki ezt az új rejtekhelyet sem. A Csompoly tetején elrejtett geodobozt indultam megkeresni, útközben megálltam az Asztag-kőnél. Könnyű rejtekhely, nem nehéz a megközelítése, jó út, még télen is.
Podragu-nyereg Fogarasi-havasok
A térkép alapján hamar kisakkoztam a rejtekfűzet. Meglett, azt a fűzfán fütyülőjét. Szép hely. A Benes rétláp területét borvízforrások táplálják, több helyen okkerlerakódások figyelhetők meg.
Hunyadi János a tizenötödik századi történelem meghatározó alakja, 1446-tól hat éven át a Magyar Királyság kormányzója volt. Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült.
E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik ez a tó. A Tivoli tavat mesterségesen alakították ki a Cseresznyés-hegy aljában, a Körös-Toplica patak medrében.
Az első Szeben vidéki települések közé tartozik, s így legkésőbb a XIII-dik század elején temploma is van. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre. Vurpód és Veresmart felől visszaúton próbálkoztunk a templomlátogatással.
Mikóújfalutól Kisbacon fele, a Hatodról belátható az egész medence. Vályú is van, a szomjazóknak. Az autót az aszfaltos út mellett hagyva, nagyot kerültünk a véget nem érő legelőkön.
1240-ben Castrum Sancte Marie néven jelentkezik a forrásokban, 1379-benSaxonum de Fewldwar, 1381-ben Feulwar alias Marienburg, 1489-benMarienburg, 1529-ben Marienberg formában fordul elő. A ládát nem találtam meg. Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Meglátogattam a várat, s gondoltam hátha megtalálom a dobozt, de nem jött össze.
A Székely Selters forrásaitól délre, a Bánya-tető keleti oldala alatt, az út mellettt van egy andezit küpübe foglalt borvízforrás.
A kis település Remete központjától közel 10 km-re, a Martonka-pataka felső folyásának két oldalán alakult ki. A XVIII-XIX-dik század folyamán a nagyobb falvakból való kitelepedések során jöttek létre Gyergyó szórványtelepülései, közte a remetei Kicsibükk.
Különösen jól esett a hűvös levegő a vízesésnél az itt ritkaságszámba menő kánikulában. Megtalaltuk.
A faluban szépen felújított régi házak vannak, megőrizve az eredeti jelleget. Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. Csendes kis falu.
A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk. Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
A csicsói Várszikláról, a környéket felfedezendő, beereszkedtünk az erdőben délre, a Béta-patak völgyébe. Innen lehet ugyanis, kikapaszkodva a vársziklához, megnézni annak lemezes törésű, andezit sziklafalait.
A Bosnyák-patak völgyét követve, Tibódtól három kilométerre találjuk Székelyszentkirályt. 1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét.
A Természeti kincsek tematikus séta a Szent Lénárd plébániatemplom közeléből, a Marosparton megépített kilátóterasztól indul. Gyergyóremetén több tanösvényt hoztak létre, a természeti kincsek, a népi építészeti emlékek, illetve a műemlékek témakörben.
A özelben egy különleges formájú tölgy maradványa van.
Középkori templomról nincs okleveles adat, ennek ellenére bizonyosan már a középkorban volt temploma. A reformáció után ugyanis két protestáns egyház alakul, a hívek megoszlanak a református és unitárius vallás között.
Szürkélő-kő Görgényi-havasok A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg.
A Kőpince egy sziklaüreg a Tollas oldalában, mely a Kerekhegy tetején levő Kőasztallal néz szembe. 15 m mély, a bejáratánál 5 m széles és 3 m magas, befelé alacsonyul és 50 m-re kiszélesedik, körülbelül 45 fokkal süllyed lefelé.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Ispán-kút adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Utban a repuloter fele megkerestem ezt a dobozkat is. Igy legalabb az emlekmuvet is megneztem.
  • Korben a lefeszegetett reztablakkal, nem is gondoltam hogy ilyen friss lehet. Utolag tudtam meg a sajtobol, hogy egy friss megelhetesi barbarizmusnak esett aldozataul az emlekmu, ha igaz.
  • Nagyszebenből hazafele, meglehetősen esős időben haladtam át Segesváron. Az Ispán-kúthoz érve vártam egy kicsit, amíg lecsendesedett az eső.
  • Nemcsak erdekes hely, hanem egy kurva is setalt az uton. Masfele mugli.
  • B.Ú.
  • Bár nem volt víz a kútba, az emlékmű tetszett. Könnyen meglett a doboz is, bár a multivitamint nem ettük meg.
  • A doboz hamar előkerült, csak a környék hangulata szomorkás kicsit. Őszi eső lába lóg, kamionok burrognak, az emlékmű és a kiapadt forrás sem épp szívderítő látvány.
  • Megtaláltam az emlékmü mellett elrejtett dobozt. Esett az eső, nem épp ládakeresésre való idő, de szerencsére gyorsan meglett ez a doboz.
  • Utolso erommel, meg a vilagossag mellett erre is elindultam. Ami igaz az igaz, eleg nehezen lett meg.
  • Meglett az utolso SZNM is nekem, de nem utolso a sorban. Szep templom, keritessel, hirdeto tablaval, zaszloruddal es rajta zaszloval.
  • Mar reg szandekomban volt e rejtek megkeresese. A a SZNM napjan alkalmam is nyilt ra.
  • Bár a Rika erdejébe indultunk, már az út elején a természet csodái megállásra késztettek. Itt hevernek a lábaink előtt.
  • A Gropsoarele-Zákány gerinc felől érkeztünk a helyszínre, miután elhaladtunk a közelben levő két krematórium mellett. Sötét felhők szálltak át fölöttünk, és bár felettünk nem, a közelben dörgött az ég.
  • Az elmúlt napok esőzései után, végre kisütött a nap. Kerékpárra pattantam és kibicikliztem Jeddre, megtalálni végre az itt elrejtett geodobozt.
  • A várossétám alkalmával megtaláltam ezt a mikro-geodobozt is. Mi lessz egy néhány év mulva amikor a fa magasabb lessz?
  • Útban Terkőről Naskalat felé találkoztunk még ázott pásztorokkal és kutyáikkal, de jövő hétvégétől szabad a pálya. Nagy öröm volt a felhőben,esőben, csúszós sárban megtalálni már a tolvajok eldugott kövét is, de a láda után hiába kotorásztunk száraz és zöld fenyők között.
  • Nekem pedig az a bajom, hogy kaptam egy értesítést, Demó rejtés címmel. De a bejegyzésben sehol sem találok demó rejtésre utaló sorokat :-).
  • Valószínűleg a szárazság az oka a kopár színeknek. Szerintem egy kiadós eső után felfrissülnének ezek a dombok is.
  • Bárcsak igaz lenne a mondás, hogy ki amit csinál az év első napján, az egész évben azt fogja csinálni. Az autókat 3,5 kilométerrel lennebb hagytuk, és kényelmesen felsétáltunk a kitaposott úton.
  • A tavaly decemberben, amikor a jeddi temető és templom geodobozait megkerestem, csak vágyakozva néztem Ali pasa halmai felé. Akkor nem láttam az ide vezető utat.
  • Valoban jo a leiras, nem nehez ratalalni. Iroszer viszont ebben sem volt.
  • eseslevi, én a Hun király című bejegyzésed dátuma (2014) miatt kérdeztem rá, hogy melyik évben voltál. De mindegy, mert aki beszámolt a kivágott fáról, és elküldte a fényképet, az négy nappal ezelőtt járt a helyszínen.
  • Nem hagyott nyugodni, hogy nem találtuk meg a dobozt, ezért újra felkerestük a helyet. Éééééés megtaláltuk az x-et és alatta a dobozt.
  • A Létrás-szakadék bejárása után, ami télen csodálatos, átvergődve a Medve-szakadékon, felkerestük a kilátónál található ládát. Ez könnyen ment, mert már 2009 nyarán megtaláltam elsőként.
  • Mi is köszönjük hogy ennyien felkerestétek mostanában. Karácsony táján rejtettük, azóta kíváncsian várjuk, hogy találja már meg valaki, és lőn.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Ispán-kút? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 17 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!