Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát!
Kockásliliom - Búzaháza - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Kockásliliom - Búzaháza

Kockásliliom - Búzaháza turisztikai látnivalói

A kockásliliom a liliomfélék családjába tartozó fokozottan védett növény - a jellegzetes nedves réti, kora tavaszi növény, mely áprilisban tömegesen nyílik. Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Néhány kép a Kockásliliom - Búzaháza képtárból:

4630
4630
4528
4528
Ikrek
Ikrek
4640
4640
4651
4651

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kockásliliom Búzaháza fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22654 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

Fedezzétek fel Búzaháza és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kockásliliom!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Búzaháza, 0,77 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Szentföld Buzaháza, Deményháza, Mikháza, római út, római castrum stativum, római fürdő, a pogány és keresztyén Róma. Mikháza néveredete, a mikházi kolostor, alapitása, fejlődése, történelme, e kolostorhoz csatolt gymnasium, a kolostor temploma, siremlékei, sirboltja, a füleki nevet viselt harang, Domokos Kázmér püspöki jelvényei, a kolostor könyvtára, a kolostor jövedelme. Köszvényes, tatár-halmok, csaták a tatárokkal. Régi kehely.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Kockásliliom Búzaháza közelében?
- Tulipán és levendula - Márkod 1,7 km-re. Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni.
- Katolikus templom - Deményháza 3,1 km-re. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
- Drakula kripta-ház Deményháza 3,2 km-re. Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
- Tájoló kilátó Mikháza 3,6 km-re. A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére.
- Katolikus templom Székelyhodos 3,7 km-re. Nevét egykor hódban gazdag határáról kapta. Csendes falu. Tetszett a falu. Festett órás templomtorony. A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe.
- Unitárius templom Nyárádszentmárton 3,7 km-re. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben de Sancto Martino néven jelentkezik. Fej fölött. Felnéztem és megláttam a dobozt. Mégis ott van. Most először jártam úgy, hogy előbb "oda" nyúlok, de bíztos máshol lesz s hát láss csodát.
- Református templom Kendő 3,8 km-re. Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Idődoboz pavilonok Mikháza 3,8 km-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Kendő régi sírkövei 3,8 km-re.
- Római katonai tábor Mikháza 3,9 km-re. A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
- Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 4,1 km-re.
- Református templom Berekeresztúr 4,2 km-re. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. Tető alatt. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Falu harangja Mikháza 4,3 km-re. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. Gyors találat. A doboz a földön volt.
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza 4,3 km-re. A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Nem zár jól a doboz. A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve. Geodoboz a kripta bejáratánál. Borús, esős délután indultam el egy kis dobozkeresésre.
- A legrégebbi székelykapu Mikháza 4,3 km-re. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
- Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 4,3 km-re. A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke. Csendes hely. A dobozt a bodobácsok őrzik. Templomtorony és gólyafészek. A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg. El volt veszve Mikháza?. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni.
- Ehedi temető 4,4 km-re. Ehed falunak temploma a középkorban nem volt. Szép őszi idő. A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség. Ki az a György Tibi bácsi?. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez.
- Unitárius temető Csíkfalva 4,4 km-re. Felső, süvegszerű részén hurokká csavarodott, nyitott szájú kígyó látható. Csak a dobozt találtam meg. Kerestem a sírköveket de nem találtam meg. Megrágva. A sírköveket nem láttam, nem is volt sok időm.
- Unitárius templom Iszló 4,9 km-re. Iszló Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik.
- Ropó-domb Székelybere 4,9 km-re. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
- Református templom Székelybere 5,4 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 5,6 km-re. Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén.
- Suvadás Nyárádselye 5,7 km-re. Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Karbantartás. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket. Antenna. A doboz valóban a szűk üregben volt. A geodobozhoz nem lehet hozzáférni. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva.
- Féreglyuk Csíkfalva 6,2 km-re. Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
- Református templom Nyárádselye 6,2 km-re.
- Katolikus templom Jobbágytelke 6,5 km-re. Marosvásárhelytől 24 km-re északkeletre, Székelyhodostól 3 km-re a Tar-bükk alatt fekszik, a Hodos-patak völgyében. Szemmagasságban. Nem emlékeztem a segítő információra. Hatalmas tuják takarásában. A hatalmas tuják takarásában feltűnésmentesen meg lehet keresni a geodobozt.
- Református templom Nyárádmagyaros 6,6 km-re. 1590-ben már egyházát említik, ami legalább kápolna létét tételezi fel.
- Kripta Székelykál 7,5 km-re. A középkori templom a Kripta nevű hegyen állott, ahol az egykori templom alatti kripta helye jól kirajzolódik ma is. Újrapróbálom. A régi, beomlott kripta helyén lévő gödröt betömték. Diófa. Úgy gondoltam, hogy próbáljunk meg újra a régi helyen rejteni egy dobozt, mert az új hely, vagyis a bokor egy sírfelújítás áldozata lett. Szerintem a helyén van. A megtalálást segítő információ nem költői gondolat.
- Unitárius templom Székelykál 7,6 km-re. Székelykál a Káli-patak völgyében fekvő Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Nagyernyével képez egyazon egységet.
- Nyárádszentimrei templom és harangláb 7,7 km-re. Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma. Szent Imre szobor. Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat: Seprőd - Abod - Makfalva - Szolokma - Etéd - Énlaka - Székelypálfalva. Részletes beszámolók. Rendben van. Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont. Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni? Nem lehetne néha a két t helyett helyesen egy t betűt írni, máskor pedig egy t helyett helyesen kettőt? Nem lehetne helyesen írni, hogy ne azzal foglalkozzam állandóan, hogy helyesírási hibákat javítok? Nem kötelező hosszú bejegyzést írni! Honnan veszed, hogy kötelező volna? Egy hosszú bejegyzés olyan, mint amilyent például én írtam a Kossuth-sziklánál.
- Nyárádszeredai Padlásmúzeum 7,8 km-re. A Padlásmúzeum Nyárádszeredában, a Szakadát utca végén, a 26/A számú házban padlásán található.
- Óriások árka Nyárádselye 8,3 km-re. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
- Ökumenikus kápolna Bekecs-tető 9,3 km-re. Itt valamikor egy vár állt, ma egy ökumenikus kápolna, amelyet közös összefogással építettek. Már megint nincs. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, de sajnos megint hiányzik a geodoboz. Szabályok. Ezért a rejtekhelyért már kaptál egy pontot. Keskeny kezűek elönyben. Miután a Király új dobozt helyezett el, ez egyből elő is került.
- Székelykapu Erdőcsinád 9,3 km-re. 2013.
- Bökecs leve Bekecs-tető 9,6 km-re. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak. Működik. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen. Gesztenye. Miután Deliáék kikaparták (izé, kiásták) a gesztenyét, és kissé odébb helyezték, mi is könnyen megtaláltuk a kissé furcsa alaku dupla dobozt. Elszánt kincskeresés. Először is szétnéztem, hol van a gömbölyű hátú kő.
- Vész-kő Bekecs-tető 9,8 km-re. Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Rendben. Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót. Acskó és Minion. A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába. Tőzike mező. Lesétáltunk a Vész-kőtől egy, az elesett német katonáknak emelt emlékműig.
- Katolikus temető Nyárádremete 10,1 km-re. Egyik fő látnivalója a templomban, a főoltár felett található reneszánsz feszület. Őszapók. Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. Lepedőt akartam mondani. Harisnya? Khmm. Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek.
- Csanád vezér szobra Erdőcsinád 10,1 km-re. Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.
- 1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 10,2 km-re. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Bekerítve. Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni. Ősszel visszatérve a tett helyszínére, a jégdugónak már se híre, se hamva, de sajnos a ládának se. Dugó dugta. A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot.
- Rigmány 10,3 km-re. Középkori katolikus lakói, majd a reformáció idején a reformátussá lett hívek Nyárádszentsimonhoz tartoztak. Második alkalommal itt. A helyet már ismertem, 2010 novemberében már jártam itt. Felmászott a toronyba..... F Útban a tatárpincék felé. Útban a tatárpincék felé megkerestem ezt a rejtekhelyet is.
- Marosjára 10,4 km-re. 1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben.
- Síremlék Erdőcsinád 10,6 km-re. A legnagyobb dombocska kerek, itt található a ravatalozó is.
- Temető Erdőcsinád 10,8 km-re. Erdőcsinád temetői három szomszédos dombon helyezkednek el, a falutól északnyugatra. Puszpángbokrok. Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak. Kíváncsiskodó helybeliek . A sikertelen székelykáli keresés után megkerestem az erdőcsinádi temetőt.
- Mosdókő Bekecs-tető 10,9 km-re. A Bekecs-tetőről a Hollós-tó felé vezető út mentén található egy nagy mohás kő, amelyet a helybeliek Moháskőnek, Oltárkőnek de leggyakrabban Mosdókőnek neveznek. A táblát is. Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség. Első találatom . Nagyon rég járom a Bekecs hegyet, számtalanszor elmentem a rejtek mellett, nem is gondoltam volna, hogy ilyen kincseket rejt. Új geodoboz, védettebb rejtekben. A Vész-kőnél elrejtett új geodoboz megtalálása után, úgy döntöttem, hogy még elsétálok a Mosdókőhöz is, belefér az időbe.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kockásliliom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Búzaháza térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Vékonykarúak elönyben - Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt...
  • Elég nehezen találtuk meg - De a földrajzi koordináták sokat segítettek...

Sikerült eljutni Búzaháza környékére? Tetszett a Kockásliliom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8232 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

Rejtett látnivalók a közelben

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3744 helyszínt mutattunk be.

[ Fel ↑ ]
Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.