Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Marosjára

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3855 turisztikai látnivaló, 23342 kép és 8199 hozzászólás)
 

1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Marosjára felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Egy másik vad szörnyeteg Hermány Kastenholz
Egy másik vad szörnyeteg
Színes ablak 2 Széphavas Szentlélek kápolna
Színes ablak 2
Gyökerek Görgényszentimre Görgény vára
Gyökerek
Ősz Bodok-csúcs
Ősz
Ólomkatona Léta vára
Ólomkatona
8071 Tarzán tó Torda
8071
Műanyag palack kertészet Bodon hegy Marosvásárhely
Műanyag palack kertészet
Transzhargita 2 Transzhargita
Transzhargita 2
9175 Lapos-patak vízesés
9175
Télen Torja Feltorja református templom
Télen

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Marosjára fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Marosjára!

A 0,29 km távolságra található, legközelebbi település, Marosjára turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
1332-ben már plébániatemploma volt a mai Ótemető helyén, tehát a vidéken jelentős helységnek számíthatott. Elsök voltunk, akik magtalaltak ;-) De nem volt olyan nehez. Székelykocsárd első írásos említése az 1291 március 12-én III Endre király által kiadott kiváltságlevélben történt, ahol a 29 aranyosszéki székely település között szerepel terra Kichard néven.
Bagoly-kő Hargitafürdő Megközelítés a Kalibáskő vendéglő elől induló kék hámszög jelzésű túraösvényen, a hosszú gyaloglást kedvelőknek, ami körülbelül 8 km hosszú. Miután délben észrevettem a geodoboz bejelentését a Rejtekhely-en. Gyors megtalálás a részletes adatok alapján. Most meg egyszer, nem csak a dobozért.
Falfirka Marosvásárhely A marosvásárhelyi Merészség utcában, az út egyik fele betonfallal van megerősítve. Az utóbbi időben többször jártam erre.
Református templom Szék A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
Huszár-kastély Abafája A jelenleg romokban álló műemlék épület a Régenhez tartozó Abafája falu területén található. A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
Idődoboz pavilonok Mikháza A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel. Az Idődoboz pavilonok a Mikházi Régészeti Parkban találhatók, a településtől délnyugatra, a római kasztrum és a régészeti park között.
Beszterce virágzó kereskedőváros volt, a 12-dik században szász bányászok alapították. Látnivalói az evangélikus templom, a lábasházak, az Ezüstművesek Háza, a római katolikus templom és a besztercei múzeum.
1268-ban Varakatelke néven írják az okiratok, 1319-ben Vnokateluka, 1446-ban Onoka formában fordul elő. Középkori templomáról nincs adat.
Both-vára Gyergyószentmiklós Gyergyószentmiklósról a Gyilkos-tó felé haladva, a Békény és a Várpataka találkozásánál, az út bal oldalán emelkedik a Várdomb. A kápolna nagyon aranyos, csak a tornáca kicsit romos. A tornác alatt találtam egy X-et. Nem hagyott nyugodni, hogy nem találtuk meg a dobozt, ezért újra felkerestük a helyet.
Bálványosváralja Vár A település melletti magaslaton áll a falunak nevet adó Bálványosvára. A Mezőség északii felében, a Szamosmelléki dombvidékBethleni ágában, a Bandó (Baruló, Nyíres, Magyar, Csabai) - patak mellett fekszik Bálványosváralja falu.
Bolyai Farkas almafája Marosvásárhely Bolyai Farkas almafája csak 100 évig élt, majd kiszáradt - Új csemetét ültettek a régi helyére. Sokáig nem jelentettem be ezt a rejtekhelyet megtalált rejtekhelyként mivel én rejtettem. Jó érzés elsőnek megtalálni egy rejtekhelyet, bár szégyellem, hogy eddig nem tudtam az almafa létezéséről. Könnyű kiválasztani messziről az almafát.
Forrószegi Sósfürdő Szék A Forrószegi Sósfürdő Szék falutól délre található, a DJ109D jelzésű megyei út mellett, Gyulatelke felé. A fürdő egy fadeszkával bélelt medencéből áll, melyben nagyon sós víz és iszap van, valamint egy kevésbé sós dagonya-gödör, néhány öltöző, és egy büfé.
Vass kalapos ház Székelyudvarhely A Vass Kalapos ház Székelyudvarhely központjához nagyon közel van, a Vár utcában, volt Ferencesek utcája, a Barátok templomával szinte átellenben. Sajnos a gyerekek eladták, most a Demokrácia központ működik benne.
A tudás kútja Székelyudvarhely A Modern Üzleti Tudományok Főiskolája fennállásának tizedik évfordulóján rendezett emlékünnepség keretében leplezték le a Kubanek László képzőművész által tervezett emlékművet.
Budak-völgyi tölgyerdő Óvárhely Teljes pompával virágzik a kikerics a vén tölgyek alatt. A tegnap újra felkerestük a tölgyerdőt. Óvárhely kijáratánál, Kisdemeter felé (173-as megyei út) jobbra egy földút vezet egyenesen a 6 hektáros liget-, tölgyerdő felé.
Melegföldvár A hagyomány szerint a falu egykor nem mai helyén, hanem a községtől minte gy 2 kilométernyire fekvő Nyerges határrészen állt és csak 1300 körül költözött mai helyére. Katonától északra, Feketelak, Buza és Kapor közt fekvő település.
Régi sírkövek Geges A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
Kaolinbánya Hargitafürdő Hargitafürdőn a hetvenes és nyolcvanas években bányászták a kaolint, egészen az ezredfordulóig. 2018-ban a bánya csődeljárás alá került, fokozatosan bezárták.
Zászpás Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Először a rejtő elrejti-majd a többiek megkeresik típusú játékot akartunk játszani, de végül együtt rejtettük el. A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban.
Erődtemplom Szászfehéregyháza Szászfehéregyháza jellegzetes házakkal rendelkező szász falu. Hiszen délután 2 és 4 óra között ebédszünet miatt szünetel a látogatás. Megtaláltam. Egy kicsit kellett várni míg kinyitott, de megérte, és addig is nyugodtan lehetett keresni a ládát.
Hiperbolikus napóra Marosvásárhely A Hiperbolikus napóra Dienes Attila szobrászművész alkotása, Marosvásárhelyen, a Nyár utcai kis parkban található. Megnéztük az időt. Elemlámpánál mennyit mutat, mert esőben nem jöttünk rá hány óra. Könnyen megtaláltuk, elemlámpával.
Madicsa-fürdő Csíkkarcfalva A szebb napokat is megélt Madicsa-fürdő helyi, kis fürdőtelep, Csíkkarcfalvától 4 km-re nyugatra, az Északi Hargita keleti oldalán. Ott voltunk a rejtésnél, és finom borvizet is ittunk. Na-ná, hogy ott voltam. Ott voltam a rejtésnél.
Szarvas-ház Segesvár Talán helyesebb volna a Szarvasagancsos-ház elnevezés, hiszen az épület neve németül Haus mit dem Hirschgeweih. Segesvár egyik építészeti különlegessége, a Szarvas-ház, az Iskola utca 1 szám alatt található - Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
Kripta a ferences kolostortemplom alatt MikházaKripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve. Borús, esős délután indultam el egy kis dobozkeresésre. A mikházai ferences kolostortemplom alatti, a főhajó és a szentély alatt húzódó kripta egyháziak és híres világiak, erdélyi nemes családok tagjainak nyughelye.
Kilátó Piroska-tó SzovátaKilátó Piroska-tó Szováta Jellemző a hely egyedien gazdag változatosságára, hogy a Vörös-tó só-koncentrációja elég magas. Szeretem az áprilisi csendet Szováta környékén. Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is. Áprilisban, az én hibámból nem maradt ceruza a dobozban.
Vártemplom Marosvásárhely Marosvásárhely monumentális vártemplomának építése a 13-ik századig nyúlik vissza, amikor még Marosvásárhely neve Székelyvásárhely, latinosan Novum Forum Sicolorum volt. Ennél a rejtekhelynél csak a Weekend Dragont kerestem többször. Na de a Weekend Dragont sem adom fel, csak várom hogy a darazsak nyugovóra térjenek. Ez valóban jó rejtés, én meg csak egy zöldfülű vagyok.
Degenfeld-Schomburg kastély Kutyfalva Az első kutyfalvi kastélyt a XVII-dik században építette Pekry Lőrinc gróf és felesége, Petrőczi Kata Szidónia bárónő. Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház.
Korondi sóskút A korondi sóskút a 13A műút mellett, a Korond vize jobb partján, a Sós ház-ban található. Na ez fifikás volt, és elsőki is lettünk. Köszönöm, és gratulálok. Nem vagyok a híve az úgynevezett mistery típusú rejtéseknek.
Evangélikus templom TekeEvangélikus templom Teke Teke község a Mezőség keleti felében fekszik, a Pénteki-patak mellett - evangélikus temploma műemlékké nyilvánított épület, a XIV-dik században épült, a tornya a XV-dik században. Az állapota egyre jobban romlik, jelenleg el van hanyagolva, a templom mellett játszóteret és parkot hoztak létre. Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása.
Idecs vára Alsóidecs Alsóidecstől keletre lévő, 596 méteres magaslaton feküdt hajdan Idecs vára. Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek.
Unitárius templom Szabéd Középkori harangja van 1448-ból: O rex glorie veni cum pace Anno Domini MCCCCLVIII felirattal. 1451-ben jelentkezik először a forrásokban villa Zabedy néven, középkori templomáról oklevelek nem beszélnek.
Hargita-liget Fiam is jő, remélem nem a susnyásban van a láda. Miután eltöltöttem a délutánt az Opálbarlang geodobozának a megtalálásával, csak annyi időm maradt, hogy a Hargita-ligetet felkeressem. Miután megkerestük a Kalibáskőn a ládát, akkor láttuk, hogy onnan 400 méterre van egy másik láda is. Természeti értékeink között kiemelkedő fontossággal bírnak a tőzeglápok, amelyek változatos növény- és rovarvilágot rejtenek.
Kis Lomás úr szikla A Kis-Lomás-vízesés közelében, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal felett látványos sziklaalakzatok emelkednek. Mikor olvastam, hogy a Kis Lomás vízeséshez készülsz, biztos voltam benne, hogy itt is rejteni fogsz. A Kis-Lomás-vízesés felé menet megálltam megkeresni ezt a dobozt. Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is.
Nyerges via ferrata vasalt mászóút Madarasi Hargita Székelyföld első via ferratája (vasalt sziklamászóösvénye) legkönnyebben a Madarasi Hargita turisztikai településről közelíthető meg. Nem igazán értem, miért hívják azt a sziklát, ahol a via ferrata van, Kecskevésznek? Erdemes volt kimaszni, bar sem felszerelesem, sem hozzavalo tapasztalatom/tudasom nem volt, igy csak kerulgettem a sziklat, de mindenkeppen gratula a kivitelezoknek. Fentről közelitettünk, a kék függőleges csík fehér alapon, majd narancssárga mászó emberke jelzést követve.
Református temető Marosbogát A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye. Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék.
Katolikus templom Gyergyótekerőpatak A Gyergyói-medence keleti peremén elterülő Tekerőpatak körtefája Bálint István házának kertjében él már több mint 50 éve. Ha beszélni tudna, elmesélhetné, hogy Tekerőpatak határához tartozott a marosfői Tinka-telep, a Vaslábon átfolyó Heveder-patak mellett tekerőpataki kirajzással jött létre az azonos nevű település. Kora délután, lehet, hogy nem a legideálisabb időpont dobozt keresni, de nekem most ez jutott.
Késő gótikus építészeti elemei alapján építési idejét a XV-dik század elejére teszik. A túra első állomása a szászbogácsi erődtemplom volt. Szászbogács templomáról nem beszélnek középkori oklevelek.
Az Albert-házban található a Hegyi iskola bentlakása, mely ma a német tannyelvű Joseph Haltrich Elméleti Líceumhoz tartozik.
Szovjet Hősök Temetője Marosvásárhely A Szovjet Hősök Temetője Marosvásárhely keleti részében található, a Somostető város felé néző lejtőjén, a Petri Ádám utca mellett. Szomszédai az Ortodox Temető, valamint a Német Hősök Temetője. Mindenszentek utáni nap jártam erre, kihasználtam a lehetőséget egy kis dobozkeresésre, rejtésre is.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Marosjára adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Lovak szobra - Dálnok Tisztára székely vadnyugat. Megtaláltuk. Kihalt táj, szél lengette, nyikorgó székelykapu, ha még musztángok is trappoltak volna a közelben, talán valami jó székely tehénfiús filmet lehetett volna forgatni :) Hatlövetű helyett, csak írószer kellett a bejegyzéshez.
  • Kicsi a bors, de hol a csudában van a doboz? Kérdeztük, s megkerestük.
  • Gondoltam rá, hogy előttem fogod megtalálni a három új marosszentgyörgyi rejtést. De arra nem, hogy mire én ma reggel felébredek, arra már be is lesznek jelentve a megtalálások.
  • Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely Nehéz visszarejteni. Meglepett ez a rejtés. Jól el van rejtve, de aki keresi, hamar megtalálja.
  • Én vagyok a Rejtekhely, és az élet. Upsz, ezt J mondta.
  • Kívánom, hogy előzz meg a rejtésben. A több doboz mindkettőnknek jó lesz.
  • Én most sem értem. Milyen megfontolásból csatolnak el egy igazoltan magyar falut.
  • Hát már a kőig eljutni sem volt könnyű, mivel szebbnél szebb szamócák állták el egész végig az útonkat, megnehezítve a haladást. Odaérve a sziklához, a szeget használva nagy nehezen sikerült megküzdeni a gravitációval és felkapaszkodni, de mint utólag kiderült onnan még tovább kellett volna mászni.
  • Megtalaltam, nem volt nehez.
  • Erről tanúskodik a mellékelt ábrán szerepelő csiga, de még a moha, a fák és varjak is. Csak épp nem tudtam másképp, kreatívabban belefoglalni a hozzászólásba, pedig mindenképpen bele akartam.
  • És nem más kaparta ki nekünk a gesztenyét.
  • A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Szerencsere nem volt tul nagy a ho, de azert elegge megnehezitette a jarast.
  • A Csiga-dombtól elsétáltunk ide is, és megtaláltuk ezt a geofészket a geodobozzal. Visszafele csak egy mókust láttunk, amint gyűjtötte és válogatta a mogyorót.
  • Jó rejtés, érdemes volt meglátogatni a kápolnát. Szép orchideafélét találtam a sziklán.
  • Varázslatos kapu. Eddig soha nem vettem észre, pedig már eljártam itt párszor.
  • Pál Zoltán kollégámra és tanítványainkra akik menedzselik a Sószorost (is). És igenis fizessenek a látogatók, nem drága és szokjuk meg, hogy ha valamit rendben akarunk tartani az pénzbe kerül.
  • Vegre elallt az eso is, elindultunk Ojtoz fele. A viz jo boven zubog a patakban, a doboz nem kerult elo.
  • A kilátótól az ösvényen továbbhaladva megcsodáltuk a Kalapos-követ, majd rábukkantunk a "kényelmesen belakható" nagy-kőüstre. Lányunk hamar ki is próbálta.
  • Gyömyörű ez a kápolna. Mi jártuk már itt pár éve, de akkor nem sikerült bejutni.
  • De mi az, hogy a megjelenés előtt megtalálni, egy igazi jedi mester, mint állítólag a trekkingklub, már a bejelentés előtt meg kéne találjon minden új rejtést.
  • Köszönöm.
  • Szászbuda Visszajövünk. Most csak kívülről csodáltuk körbe, de ígérjük visszajövünk.
  • Kezdem egy olyan példával, amelyben mindenki számára egyértelmű, hogy melyik a jobb és bal oldal. Egy Európában, vagy Európa számára gyártott, és itt használt személygépkocsiban a gépkocsivezető mindig a kocsi bal oldalán ül.
  • Kilátó - Piroska-tó - Szováta Ceruza. Áprilisban, az én hibámból nem maradt ceruza a dobozban. A tegnap újra erre jártam és pótoltam a hiányt.
  • Ennél a rejteknél már többször jártam. úgy döntöttem, elolvasva a régi bejegyzéseket, hogy egy este egy kicsi ásóval megpiszkálom a földet a lemez mellett.
  • Nem lehet kihagyni ezt a helyet. Gyönyörű a kápolna, és nagyszerűen illeszkedik a környezetébe.
  • Erre sem vigyáztunk.
  • A Kápolnapataka néven említett csermely ma Szentegyházpataka néven csobog.Mint érdekességet említem, hogy a régi templom félúton Kányád és Jásfalva között volt, talán Jásfalvához kissé még közelebb is, és a régi temetõ mára már kidõlt, elmállott avagy bemohosodott sírkövei vették körül.
  • A célnak biztos megfelelt, jó rálátás kínálkozik az Előpataki-hágóra. Reggel korán indultam, hogy elkerüljem a kánikulát, Szalamája legelőig a piros ponton mentem, ott majd jobbra fordultam és a szekér úton beereszkedtem a rejtekhez.
  • Ez volt életem első megtalált ládája. Szerintem nagyon könnyű helyen van, elsőnek nagy élmény volt rátalálni.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Marosjára? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 0 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!