Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót!
Marosjára - Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció
 


Marosjára turisztikai látnivalói

1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben - bejelentkezés után.

***

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Marosjára fotóalbumba! A Rejtekhely képtárában már összesen 22626 fényképet tudsz megtekinteni.

***
Kalandjáték jellegén túl, a rejtekhely-keresés igazi kihívása az arra fogékony emberek figyelmének felkeltése, Székelyföld, Erdély, illetve a Kárpát-medence természeti látnivalóinak, történelmi és kulturális örökségének, valamint igaz értékeinek megismerésére, ismertetésére.

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Marosjára!

A legközelebbi település Marosjára, 0,29 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Marosjára közelében?
- Síremlék - Erdőcsinád 2,7 km-re. A legnagyobb dombocska kerek, itt található a ravatalozó is.
- Temető - Erdőcsinád 2,7 km-re. Erdőcsinád temetői három szomszédos dombon helyezkednek el, a falutól északnyugatra. Puszpángbokrok. Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak. Kíváncsiskodó helybeliek . A sikertelen székelykáli keresés után megkerestem az erdőcsinádi temetőt.
- Székelykapu - Erdőcsinád 3,1 km-re. Erdőcsinád délkeleti bejáratánál nagyméretű székelykapu üdvözli az érkezőket.
- Magyarpéterlaka 3,7 km-re. 1465-ben Péterlakaként szerepel.
- Teleki-kripta Gernyeszeg 5,2 km-re. A Teleki-kastély és a református gótikus templom mellett Gernyeszeg kiemelt látnivalói közé tartozik a Telekiek gernyeszegi ágának a piramis formájú kriptája.
- Unitárius templom Iszló 5,6 km-re. A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
- Erdőszengyel 5,7 km-re. Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
- Ehedi temető 6,2 km-re. Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról. Szép őszi idő. A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség. Ki az a György Tibi bácsi?. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez.
- Kripta Székelykál 6,2 km-re. Kriptájának egyedüli megőrzött emléke egy sírkő, melynek 1647-ból származó érdekes felirata van. Újrapróbálom. A régi, beomlott kripta helyén lévő gödröt betömték. Diófa. Úgy gondoltam, hogy próbáljunk meg újra a régi helyen rejteni egy dobozt, mert az új hely, vagyis a bokor egy sírfelújítás áldozata lett. Szerintem a helyén van. A megtalálást segítő információ nem költői gondolat.
- Unitárius templom Székelykál 6,3 km-re. Székelykál a Káli-patak völgyében fekvő Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Nagyernyével képez egyazon egységet.
- Harangláb Református templom Körtvélyfája 6,4 km-re. 1768-ban Alsóbölkényből került ide. Impozáns facsonk, kikandikáló geodoboz. Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Kis kitérővel. Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található.
- Teleki kastély Gernyeszeg 6,7 km-re. Gernyeszeg látnivalója a Teleki család erdélyi barokk kastélya. Élő barokk kastély. Egy rendezvény alkalmából voltunk a kastélyban, így sikerült alaposan körbejárjuk. Sikerült bejutni. A Teleki-kastély kapuja zárva volt, kapus sehol. Kell még próbálkozni. Szerintem ha még arra jársz, próbálkozz újra.
- Református templom Gernyeszeg 6,8 km-re. Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait.
- Teleki kripta Sáromberke 7,1 km-re. 1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. A sáromberki Teleki kripta. Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be.
- Katolikus templom Jobbágytelke 7,2 km-re. Jobbágytelke közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik. Szemmagasságban. Nem emlékeztem a segítő információra. Hatalmas tuják takarásában. A hatalmas tuják takarásában feltűnésmentesen meg lehet keresni a geodobozt.
- Református templom Székes 7,3 km-re. 1451-ben Székesfalva néven jelentkezik a forrásokban, 1571-ben Székes formában fordul elő. Alma a fa alatt. Mindig szerettük Székes környékét. Egérrágta dobozka. Székes református temploma pont az út mellett van, így a rejtés Parkolj le és keresd meg a geodobozt típusú. Turkáltam és meglett. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom.
- Katolikus templom Székelyhodos 7,5 km-re. Székelyhodos községközpont, Marosvásárhelytől 22 km-re északkeletre, Szászrégentől délkeletre található. Csendes falu. Tetszett a falu. Festett órás templomtorony. A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe.
- Teleki-kastély Sáromberke 7,7 km-re.
- Fatemplom Petele 7,8 km-re. Báró Bornemissza adománya a 20 kilogrammos harang, amit 1750-ben öntöttek. Nem éppen együtt. Bár együtt kerestük meg ezt a rejtekhelyet, nekem esélyem sem volt megtalálni. Együtt. Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében.
- Sáromberke tava 7,8 km-re. Ugyanakkor lehetőség nyílik a sütés-főzésre is, és a lakmározás után egy jéghideg sör társaságában pihenhetünk egy hintán, amíg a kapást várjuk. Második alkalommal. Ez a második alkalom volt, amikor a sáromberki halastavak mellett elrejtett geodobozt kerestem. Szép park. Irigylésre méltó szép park, nyáron igazán vonzó lehet.
- Petele 8 km-re. Mai tornyát a XIX-dik század második felében építették.
- Gomolyát-domb Nagyernye 8,5 km-re. A falutól keletre található dombot gyakran keresik fel a siklóernyőzés kedvelői. Korán reggel, 6 órakor.... .
- Ortodox templom Nagyernye 8,5 km-re. Nagyernye nevét az ér, vízfolyás főnévből származtatják, mások szerint az Árpád-korban élt Ernyei családról kapta. Tobb infom sajnos nincs. A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van, csak alolrol latszik (persze ha nem tunt el eddig), es meg alolrol is jol meg kell nezni, mert csak bizonyos szogbol latszik. Lehetne többet tudni erről a rejtésről?. Jó lenne rendezni ennek a rejtésnek a sorsát. Munkanap. Mi is többször próbálkoztunk itt, de mindig kupaktanács volt, amikor arra jártunk.
- Katolikus templom Nagyernye 8,9 km-re. 1602-ben a falunak híres vezére volt Ernyei Mósa Gergely, 1661 szeptember 14-én Ali pasa libáncsmezei táborában választották fejedelemmé I Apafi Mihályt. Kívülről. Feltaláltuk a külsőleg alkalmazható geodobozt, amit csak a zárt kapun kívülről lehet szagolgatni. Diót keresgélve az akácfa alatt. Nehéz nem annyira a rejtek megtalálása volt, hanem a geodobozt feltűnésmentesen elővenni és visszatenni. Mosoly. :
- Bálintitt-kastélypark Nagyernye 9,1 km-re. Közvetlenül a Marosvásárhelyt Régennel összekötő országút mellett áll a 19-dik század elejéről származó Bálintitt-kastély. Térdmagasság. Ma újra erre jártam.
- Református templom Vajdaszentivány 9,1 km-re. Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan.
- Báró kertje Nagyernye 9,1 km-re. A Gomolyát-domb lábánál, a Bálintitt kastély előtt fekszik a Báró kertje. A park jelenleg zárva van. Többször is jártam ebben a parkban az elmúlt években, így nem emlékeztem már, hogy megkaptam ezt a geodobozt, vagy nem. Az egyik megvan. Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat.
- Teleki-kripta Marossárpatak 9,2 km-re. Marossárpatak egyik műemléke a Teleki-kripta, amely a 19-dik század első éveiben épült, ide temették egykor a sárpataki Teleki család halottjait. Sajnos a dobozt nem találtuk meg. A dobozt sajnos nem találtuk meg, a leírás szerinti repedést vagy valami hasonlót találtunk, de abban nem volt meg. Sír(almas). A Teleki körtúránk közben meglátogatott 8 helyszínen volt részünk jòban-rosszban. Egyiptizáló kripta dór oszlopos portikussal. Késő délután indultam, néhány közeli rejtekhelyet felkeresni.
- Zárt kapuk parkja Nagyernye 9,2 km-re. Báró kertje, Bálintitt-kastélypark - Nagyernye. Harmadik próbálkozás. Ma megint erre jártam, és mivel senki sem volt a környéken, sikerült a dobozt is előszedni. Nem sikerült. Ma erre jártam és meg is álltam a rejtek előtt, de mégsem mentem a cső közelébe, mert az udvaron, a rejtek közelében sepregetett egy úriember.
- Marossárpatak 9,3 km-re. 1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban. Betonsarok. Nagyon szép a szoborpark. Megvan. Meglett. Locsolás közben. A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek.
- Alsóbölkény 9,7 km-re. 1453-ban villa Belken néven jelentkezik az oklevelekben.
- Unitárius templom Nyárádszentmárton 10 km-re. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben de Sancto Martino néven jelentkezik. Fej fölött. Felnéztem és megláttam a dobozt. Mégis ott van. Most először jártam úgy, hogy előbb "oda" nyúlok, de bíztos máshol lesz s hát láss csodát.
- Unitárius temető Csíkfalva 10 km-re. Felső, süvegszerű részén hurokká csavarodott, nyitott szájú kígyó látható. Csak a dobozt találtam meg. Kerestem a sírköveket de nem találtam meg. Megrágva. A sírköveket nem láttam, nem is volt sok időm.
- Abafája 10 km-re. Első Azben 1332-ben jelentkezik a pápai tizedjegyzékben Abafaya néven, majd 1408-ban ilyenképpen: Abafya alio nomine: Apáthy.
- Vajdaszentivány tava 10,1 km-re.
- Kockás liliom Búzaháza 10,2 km-re. A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva. Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok.
- Kockásliliom Búzaháza 10,4 km-re. Ottjártunkkor sok virág volt kinyílva, de még sok virág csak bimbós volt. Vékonykarúak elönyben. Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt. Elég nehezen találtuk meg. De a földrajzi koordináták sokat segítettek.
- Katolikus templom Deményháza 10,4 km-re. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
- Marossárpataki tavak 10,6 km-re. A Sár-patakmedrében az 1970-es években a Faragó és Marossárpatak között elterülő lapályon mesterséges halastavat hoztak létre. Lehangoló élmény csalódással. Kevéssel sötétedés előtt érkeztem a helyszínre.
- Drakula kripta-ház Deményháza 10,7 km-re. Ezekkel a szavakkal hívja fel a különleges létesítményre a figyelmet, a reklámszöveg.
- Huszár-kastély Abafája 10,7 km-re. A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
- Féreglyuk Csíkfalva 10,9 km-re. Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
- Idődoboz pavilonok Mikháza 11,5 km-re. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
- Római katonai tábor Mikháza 11,7 km-re. A több, mint 2 hektáron elterülő mikházi római katonai tábor Maros megye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye.
- Falu harangja Mikháza 11,7 km-re. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. Gyors találat. A doboz a földön volt.
- A legrégebbi székelykapu Mikháza 11,9 km-re. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
- Tulipán és levendula Márkod 11,9 km-re. Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni.
- Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 11,9 km-re. A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke. Csendes hely. A dobozt a bodobácsok őrzik. Templomtorony és gólyafészek. A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg. El volt veszve Mikháza?. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni.
- Kripta a ferences kolostortemplom alatt Mikháza 11,9 km-re. A templomban mintegy tucatnyi feliratos és helyenként faragott díszű sírtábla jelöli a kripta kamráiba temetett neves személyek sírjait. Nem zár jól a doboz. A doboz előkerült a kövek közül, de a tartalma át van nedvesedve. Geodoboz a kripta bejáratánál. Borús, esős délután indultam el egy kis dobozkeresésre.
- Tájoló kilátó Mikháza 12 km-re. A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére.
- Keresztelő Szent János fakápolna Mikháza 12,1 km-re.
- Szászrégeni Mocsárerdő 12,2 km-re. A Keleti Kárpátok egyik kevésbé ismert és látogatott helyérekalauzolnálak el benneteket, a Szászrégen mellett találhatóMocsárerdőbe, ahol 400-700 éves tölgyfák őrzik Erdély régi szellemét. Amíg még lehet. A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják. Matuzsálem. Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. Egy kis Görgény menti séta II. Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni és fényképezni ezeket a faóriásokat.
- Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen 12,4 km-re. A özelben egy különleges formájú tölgy maradványa van.
- Cinege-tető Marosszentgyörgy 12,7 km-re. A Cinege-tető a maga 446 m-es magaságával Marosszentgyörgytől délkeletre található, a falu szélétől körülbelül 800 m-re. Foltozni. Most látom csak a régi képeket, a facsoport jobboldali részét itt is kivágták, elvitték. Németkalap. Szívesen. A szívem hegyei. Sokszor voltam itt és még most sem tudok betelni vele.
- Toldalag 12,7 km-re. 1268-ban Toldalaghnak, 1432-ben Tholdalagnak írják a források a nevét.
- Sósfürdő Marosszentgyörgy 12,9 km-re. A marosszentgyörgyi sósfürdőt, amelyet már 1888-ban ismertek, a sós víz és az ásványtartalmu iszap tette híressé. Most még utolsó. Most még utolsó tuja, de ha a mellette levő házat lebontják a sor folytatódhat. Érthető. Minden megmagyarázott és érthetetlen dolog hirtelen érthetővé és egyszerűvé (és NAperszeVÉ) válik, amikor meglátod. Utolsó tuja. A nyár elején kerestem még ezt a dobozt.
- Terebics-tető 12,9 km-re. A Terebics-tető Jedd község határában található, Jeddről 30-40 perc gyaloglással elérhető. Három a semmiben. Népes gyereksereggel indultunk el ládázni (is), és "epic failure"-val indítottunk. Juhnyáj az erdőszélen. Gyorsan kellett cselekednem, mert a juhnyáj már elérte az erdő szélét, de szerencsére könnyen megtaláltam a dobozt. Újabb égbekiáltó kegyetlenség. Szokásommal ellentétben, viszonylag korán indultam kincskeresésre.
- Bala-tó Póka 12,9 km-re.
- Római-katolikus templom Szászrégen 13 km-re. Szászrégen látnivalói a szász evangélikus templom, a református templom, a katolikus templom, a néprajzi múzeum. Zápor elől menekülve. Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét. Nem találtuk meg. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük.
- Ösvény-kereszteződés avagy Újdomb 13,1 km-re. Ha a piros sáv jelzést követed, amelyik összeköti a Somostetőt Marosszentgyörggyel, egy adott helyen kiválik belőle a piros kereszt jelzés, amely a Terebicst érintve elvezet Agárdra. Pontosítás a szűz geodobozokról. A játékunk szellemében, a látnivaló (a rejtekhely) megtalálása a fontos. Bódogság. A Terebicsi "katasztrófa" után (három ládából semmi), itt is majdnem láda nélkül maradtunk. Gyertyánok . A téli esteledésben sétáltunk a csendes téli erdőben, Néhány elvetemült szaladóval, kutyás sétálókkal, terepjárókkal, és falopó őslakos indiánokkal találkozva.
- Szentmihály 13,2 km-re. 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
- Póka 13,2 km-re. 1323-ban Pokateluka, 1334-ben Poukatelky, 1472-ben Pókafalva néven jelentkezik a forrásokban.
- Toldalag tava 13,3 km-re.
- Pókakeresztúr 13,5 km-re. 1322-ben temploma van, ugyanis a falu Keresztúr nevét csak templomától kaphatta, mely a szent kereszt tiszteletére volt szentelve.
- Címeres kút Szászrégen 13,6 km-re. A szászrégeni Címeres kút a Sós utca és a Főtér (jelenleg Petru Maior-tér) kereszteződésénél található, ez utóbbi útburkolatának szintje alatt.
- Máriaffi Lajos-kastély Marosszentgyörgy 13,6 km-re. A Máriaffi Lajos-kastély az országúttól balra, helyezkedik el, ahova egy hosszú sétány vezet. Tiltott terület, csendőrségi laktanya közelében. Miután megtaláltam a dendrológiai park geodobozát, elsétáltam a Máriaffi-kastély kerítésének bejáratához. Zárt kapu. Ha már a parkban jártam, nem hagyhattam ki ezt a rejtekhelyet sem.
- Római katolikus templom Marosszentgyörgy 13,6 km-re. Építése a XIV-ik századra tehető, román-gótikus műemlék. Mókusok, fürjek, és kutyák. Igyekeznem kellett, mert lassan sötétedett. Egy újabb jó rejtés. Előbb nem ültem le a padra mert nedves volt, cipőfűzőkötést színlelve végigtapogattam az elérhető helyeket, de nem volt ott a doboz.
- Több száz éves tölgyfák Marosszentgyörgy 13,6 km-re. Köztük van tiszafa, kocsánytalan tölgy, mocsári tölgy, amerikai dió. Szabadság. N Felháborító kegyetlenség. Én sem jártam még a marosszentgyörgyi Máriaffi-kastély szomszédságában levő dendrológiai parkban, ennek a rejtésnek köszönhetem, hogy ide is ellátogattam. Az első megtalálás előjoga. Gondoltam rá, hogy előttem fogod megtalálni a három új marosszentgyörgyi rejtést.
- Kendő régi sírkövei 13,7 km-re.
- Beresztelke 13,7 km-re. 1319-ben Beryteluka, 1503-ban pedig Berecztelke néven jelentkezik az okiratokban.
- Református templom Kendő 13,7 km-re. Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
- Unoka 13,9 km-re. Középkori templomáról nincs adat.
- Református templom Jedd 14,1 km-re. 1816-ban kőtemplom épül Jedden, toronnyal. Csak a doboz. A problema ott, a szomszedok. A kezdet és a vég. A kezdet és a vég meglett, de a dobozt úgy tűnik a lelkes hívek eltávolíthatták, mert nem találtuk csak sejtjük hol lehetett. Eltűnt?. Talán eltűnt a doboz.
- Magányos tölgy Szászrégen 14,2 km-re. A Magányos tölgy Szászrégen északnyugati részében, a Kerek-erdő (Ziegenwald) nyugati szélén található.
- Jedd temetője 14,3 km-re. Hangulatos temető, habár a régi düledező faragott homokkő sírkövek közé sok beton és márvány költözött. Meg itt is jar a mugli. Babberci vitt fel kocsival. Az új doboz. Most már megtaláltuk a dobozt. Újra. Tettem egy új dobozt a rejtekhelyre, és ha eltűnik, akkor keresek egy másik helyet.
- Református templom Berekeresztúr 14,5 km-re. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. Tető alatt. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
- Nyárádszeredai Padlásmúzeum 14,6 km-re. Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
- Pusztaalmás 14,7 km-re. 1256-ban Almás néven jelentkezik az okiratokban és úgyszintén 1432-ben is.
- Székelybósi panoráma 14,8 km-re. Kisernye 1580-ban már elpusztult falu a délkeleti völgyben. Költözik a kilátás. Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér. Csak a panoráma volt a helyén. Ali pasa halmai felől érkeztem ide, egy kis erdei terepkerékpározás után. Szép hely. Tetszik ez a környék.
- Ropó-domb Székelybere 14,9 km-re. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
- Németkalap 15 km-re. Ezek közül talán a Németkalap a legkevésbé ismert. Könnyebbítés. Gondolom, hogy többen próbálkozhattak a doboz megkeresésével, de nem számoltak be a kudarcról. A lelemenyesseg buvoleteben . Jol elrejtett geodoboz. Lelemény. Megleltem a leleményes helyet, igaz, én is kezdtem már feladni.
- Kápolna utcai forrás Marosvásárhely 15,2 km-re. Nincs szigoruan Marosvásárhely területén, mert a páratlan számu oldalon lévén, Marosszentgyörgyhöz tartozik. Husvet. Husveti unnepi hangulatban egy laza delutani tekerges alkalmaval kerestuk fel a ladat. Megtaláltuk. Ez volt az első megtalálásunk ezen a napon. Hajrá. Kívánom, hogy előzz meg a rejtésben.
- Máriaffy-kápolna Marosszentgyörgy 15,2 km-re. Marosvásárhely marosszentgyörgyi határánál levő temető északi részén a Máriaffy család temetkező helye és kápolnája található. Cseles. Jo rejtes. Szűk hely. Szűk és kicsi hely volt eleinte észre sem vettem. Megtaláltuk. Nem jártam még ebben a temetőben, a kápolnáról még kevésbé volt tudomásom, pedig szeretem a régi és különleges épületeket.
- Református templom Székelybere 15,3 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
- Görgényi nárciszmező Görgényszentimre 15,4 km-re. Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Tömegnyomor. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van, és a parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(. Ilyen sincs gyakran. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján.
- Magyarfülpös 15,5 km-re. 1391-ben villa Nogilpusnak vagy Nogfilpusnak írják az oklevelek,1332-ben Philpus major, 1404-ben Magyarfilpes, 1599-ben pedig Magyar Fewlpes a neve.
- Katolikus temető Nyárádremete 15,5 km-re. Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Őszapók. Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. Lepedőt akartam mondani. Harisnya? Khmm. Kísértetek. A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek.
- Görgényadorján 15,5 km-re.
- Nyomáti sírkövek 15,5 km-re. A kígyót gazdag jelképi tartalma alkalmassá teszi arra, hogy helyet találjon a sírkövek ábrázolásai között. Kígyók. Érdekes a sírfelirat, manapság már csak adatokat írnak fel a csilivili márványra, és mindent körbebetonoznak. Megkövült kígyók . A két kígyó meg volt kövülve, úgyhogy bátran vettem elő a dobozt.
- Árpád fejedelem szobra Székelybere 15,5 km-re. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
- Suvadás Nyárádselye 15,6 km-re. Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Karbantartás. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket. Antenna. A doboz valóban a szűk üregben volt. A geodobozhoz nem lehet hozzáférni. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva.
- Kilátàs a semmibe Somos-tető 15,6 km-re. Kilátàs a semmibe, avagy a kilátástalan kilátó. Kárpotlás. Folytatva az utam a célom felé meg kellett kerüljem az állatkertet. A nedves szaloncukor tortenete Erdely Pityuval. Megtalaltam, de a benne levo szaloncukor annyi nedvesseget termelt, hogy a papirt mar nem tudtam kiszedni, mert szetmallott volna. Séta az állatkert körül. 9.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei regisztráció után. A fényképeket bejelentkezés után lehet megtekinteni.
[ Fel ↑ ]

Regisztrált felhasználók lehetőségei

  • Hozzászólás és bejelentés
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Marosjára adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

    Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Marosjára? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat! Már összesen 8231 hozzászólás olvasható a webhelyünkön.

    Rejtett látnivalók a közelben

    Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket! Már 3730 helyszínt mutattunk be.

    [ Fel ↑ ]
    Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató - A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a hivatalos magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás, kirándulás, és kincskeresés. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.