Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Székelykapu - Erdőcsinád

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Székelykapu - Erdőcsinád

Erdőcsinád délkeleti bejáratánál nagyméretű székelykapu üdvözli az érkezőket, 2013 április 26-án avatták fel. Hat méter magas és csinádi hagyományos népművészeti motívumokkal van díszitve, önkéntes munkával készült, az önkormányzat költségére.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Székelykapu - Erdőcsinád felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Apácavirág Kolozsvár Szénafüvek
Apácavirág
A templom
A templom
Medvenyom
Medvenyom
Az udvar Kisbacon vízimalom malom
Az udvar
Forrás Zalánpatak Répás medence
Forrás
Az új kapu Homoródkarácsonyfalva
Az új kapu

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Székelykapu Erdőcsinád fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Erdőcsinád és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Székelykapu!

A 1,1 km távolságra található, legközelebbi település, Erdőcsinád turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Kőgomba Bakta-patak Olyan csoda van itt az erdőben, hogy azt látni kell - kevesen ismerik, s ha én nem leszek, ki mutatja meg? Az alfalviakból is csak páran látták. Pedig annyiég van a szekérúttól, hogy ha jól fenéken billentenének valakit, pont a tövére esne. Mivel esős idő volt, ezt a rejteket választottuk.
A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
A legrégebbi székelykapu Mikháza A mikházi ferences templom és kolostor 1673-ban készült, régi galambbúgos nagy- és kiskapuja, a legrégebbi fennmaradt székelykapu volt. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
Bányaüreg Gyepü-patak A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országút északi oldalában, nagyon közel ahhoz a kanyarhoz, ahol a Gyepü-patak átfolyik az országút alatt, egy felhagyott bányaüreg található. Persze hogy lampa nelkul mentem, vegul a fenykepezogep vakujat fokuszalni segito voros fenyforrasnal tapogatoztam vegig a tarnat egy regi I. Azért áruld el nekünk is, mit jelent az I. Institutul de Prospectiuni si Explorari Geologice.
Marosvécsre érkezve, már messziről feltűnik a falu fölötti dombon, a lombos fák övezte, egykori reneszánsz várkastély. Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Bunker 3 Szalárdtelep sziklái Egy kis séta után következett ez a harmadik bunker, ahol egy kicsit megviccelt a rejtekfotó, mert a fotó alapján máshol kerestük. A jelzésről kissé kitérve, megnéztük az ott levő lövészárkokat, majd a jelzésen elértük a 3.
Bánya-tető A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem. A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el.
Régészeti lelőhely Koppánd Láttunk egy szép rókát, de sajnos olyan gyors volt, nem sikerült utolérjük :) A rejtek és a doboz is egy kis mászás után meglett. Kerestem, de nem találtam meg.
Hétfák Marosszentgyörgy A Hétfák nevű hely valamikor Marosvásárhely közkedvelt fürdőhelye volt, magas, terebélyes fekete nyárfákkal. A kiszélesedett Maros-völgyben már messziről látszottak, mint valami városvédő óriások. A Cementlapoktól jöttem, hogy megkeressem az új csemetéket.
Ivói szfinx Ivó Egy kis kepzeloerovel ket oreg holgyet is fel lehet fedezni az andezit tombokben. Voltunk már fent a Fertő-nyergen ezen az úton, de soha nem néztünk be alaposabban a fák közé. Megtaláltuk. Az 1310 m magas Fertő-nyeregbol indulunk lefele.
Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak. Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
Michael von Melas-ház Segesvár Ebben a házban lakott Michael von Melas (1729-1806), az osztrák hadsereg hadvezére. 1800-ban, az olaszországi Marengo mellett ütközött meg Napóleon seregével.
Harangláb Pálpataka Korondtól 7 km-re, a Miklós patak mentén, körülbelül 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekvő szétszórt település. Sajnos nem találtam meg a geodobozt. Csend és nyugalom volt itt, mint mindig mikor erre jártam.
Negyvennyolc július 30. A doboz le volt esve. De a kert gyönyörű. 1849 július 30-án Petőfi Székelykeresztúron, a Gyárfás udvarházban töltötte a segesvári csata előtti utolsó éjszakát.
Református templom Vajdaszentivány Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan. 1332-ben de Sancto Joanne néven jegyzi a pápai tizedjegyzék.
Egy, a Csere-erdő alatti és a marosvásárhelyi Belvedere-lakónegyed feletti kilátópontot indultam megkeresni, térképen bejelölt pont alapján. Elég feltűnő ez a rejtekfa, könnyű megtalálni. A gerincz út még mindig szét van túrva és jó sáros.
Petry borpince Kelementelke
Székelytámadt vár Székelyudvarhely A Székelytámadt vár olyan épített öröksége Székelyudvarhelynek, amely nem csak az udvarhelyieknek, de a székely történelem szempontjából is nagy jelentőséggel bír. Megnéztem a videót, nem semmi :-). Bár napsütéses vasárnap délután volt, a Székelytámadt vár területén nem voltak látogatók.
Kolibica egy kis üdülőfalu, mely a Beszterce folyón felduzzasztott mesterséges tó partján épült. Megpróbáltam feljutni a rejtekhez, de biciklivel nagyon nehéz volt, feladtam. A tó vize nyáron fürdésre és csónakázásra is alkalmas, a környék hegyeinek látnivalói könnyen megközelíthetők innen.
A Mezőség északii felében, a Szamosmelléki dombvidékBethleni ágában, a Bandó (Baruló, Nyíres, Magyar, Csabai) - patak mellett fekszik Bálványosváralja falu. A település melletti magaslaton áll a falunak nevet adó Bálványosvára.
Bodon-hegy Marosvásárhely Panoráma a Kövesdombra - Bodon-hegy - Marosvásárhely. Gondolom, hogy a rejtő már gyerekkora óta ismeri ezt a helyet. Bizony sokszor látott engem(-minket, mert sosem voltam egyedül) szánkózni ez a domboldal és az egész környék. Bár ez a rejtekhely már a tegnapi napra be volt tervezve, a sötétedés miatt a mai napra maradt.
Borvízkút Kilyénfalva Pár méterre a főút kanyarjától egy kis fémből készített fenyőfával díszített kút vonja magára a figyelmet. A kilyénfalvi borvízkút Gyergyó-Kilyénfalva központjában, a falun keresztülhaladó DJ138 jelzésű megyei út dupla kanyarjában található, a katolikus templomtól északnyugatra.
Máréfalva keleti kijárata közeléből egy aszfaltút ágazik ki, mely a Patakvölgyében, a Fenyéd vize mentén halad előbb kelet, majd észak-kelet felé. Az út mellett, nem túl sűrűn, hétvégi házak sorakoznak.
Kápolna utcai forrás Marosvásárhely Előlem is elmenekült ez a doboz. A dobozt kicseréltük Benjáminnal. Gps nélkül is könnyű volt megtalálni az utolsó hullámot is. A Kápolna utcai forrás a 4 számu házzal szemben található.
Itt áll a Bánffy család reneszánsz, barokk és romantikus stíluselemeket ötvöző kastélya, négy sarokbástyával. Bonchida Válaszúttól légvonalban 3 km-re fekszik, keletre.
Szentkeresztbányáról a Tolvajos tető fele, jobb oldalt, van egy parkoló, aminek 2 irányból van bejárata. De üvegek és egyebek akkor nem voltak ott. Hogy, a pünkösdi rózsa pünkösdkor virágzik. Valószínűleg a fakopáncs addig véste az üreget, amíg kipottyant a dobozka.
Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
Református templom Magyarborzás 1332-ben plébániatemploma van, 1867-ben újítják, amikor faharanglábat is építenek hozzá. A templom stíluselemei alapján román korinak tekinthető, a XV-dik század fordulóján a román kori hajóhoz késő gótikus csúcsíves szentélyt építenek.
A Nagyrét nevű lapály, természetvédelmi terület, Gyergyóremetétől délre található. Védett növénye a mocsári kockásliliom vagy kotuliliom (Fritillaria meleagris).
A ma délutáni Firtos vára és Énlaka után ez inkább csak játék volt a gyerekek kedvéért, de ugyanakkor jó alkalom az Orbán Balázs megemlékezésre, nekünk székelyudvarhelyieknek természetes dolog a síremlék de azért köszönet a rejtőnek, hogy ismertebbé teszi ezt a helyet. Én a ládát inkább valahol fennt a domboldalon rejtettem volna el. A ládát 2006 június elsején találtuk meg Misivel és Bálinttal, akkor még a domb aljában. Székelyudvarhelytől észak-északnyugati irányban, az egykori Szombatfalva határában, a Parajd felé vezető országút mentén, a várostól 3 km-re, a Sóspatak völgyében, 517 méter tengerszint feletti magasságban fekszik Szejkefürdő.
Íjásznő Marosvásárhely A városközponttól északkeletre, a Somostető alatt lévő Párkány, vagyis Kornisa lakónegyed tömbházait, az egyetemvárost az 1960-as évek végén építették fel. A szobor körüli zöldövezet mellett kényelmes és ingyenes parkoló áll a kocsival érkező kincsvadászok rendelkezésére. Délelőtt arra jártam, a fa egyből megvolt, és a dobozt is láttam, de sokan voltak a környéken. A fa megvolt, a repedes is megvolt, de a doboz nem.
A Teleki-ház Marosvásárhelyen a Bernády György tér 3-5 szám alatt áll. 1797-1803 között építették empire-ba átmenő barokk stílusban, szép emeleti oszlopos folyosója finom oszlopfőivel ma is élményszerű látvány.
Marossárpataki tavak Ilyen a Faragó - Marossárpatak térségében levő 235 hektárnyi tó-lánculat. Kevéssel sötétedés előtt érkeztem a helyszínre. Maros megyében több vizes terület létezik, amelyek fontosak a vízimadarak élővilágának szempontjából.
A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó, ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó. Gondolom, hogy a lentebb levő Hollós-tanyát látta el vízzel.
Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja.
Síremlék Doberdó Makfalva Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta. A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
Felső-Nyírkert Gyergyócsomafalva A Felső - Nyírkert tanösvény a Maros bal partján, a Holtágon belüli területen létesült, a környék helytörténeti nevezetességeit és természeti értékeit mutatja be. Információkat nyujt a lakosság hajdani gazdasági tevékenységéről, a tutajozásról, amely a XVIII-dik században sok helyi ember megélhetését biztosította.
Köszönöm az észrevételt, a térképen tényleg tévesen jelent meg a Tatárlik helye. A térképen helytelenül jelenik meg a Tatárlik helye. Az Orbán Balázs-barlangtól nyugati irányban, a vele átellenben, a patak túlsó partján lévő sziklafalban, a Lócsűr-barlang felett körülbelül 15 méterrel található a Tatárlik-barlang, amely egykor mesterségesen rakott, kőfalakkal védett menedékhely volt.
Székely iránytű Peszente-tető
Madárpihenő Homoródszentpál A homoródszentpáli Madárpihenő a Homoródmenti Madárvédelmi Natura 2000 terület része, így ma 200 hektáron madárvédelmi rezervátum. Pihenni, és nézelődni egy késő őszi délután. A földútról indultunk be a madármegfigyelő felé. Előbb a horgásztanya felől próbáltam megközelíteni, de a valaki a bódéból utánam jött, megtudakolni, hogy mik a szándékaim (a kerítésen belül voltam).
Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva. A doboz valóban a szűk üregben volt. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
Miklóstelke A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is. A templom kulcsa a falu bejáratánál balra, a 99-es háznál van. 1267-ben jelentkezik első ízben oklevélben praedium Nicolai néven.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Székelykapu adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Erdőcsinád térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Hol van ez a hely? Hegyre gurul az autó a Répás-tetőn. Egy, a ProTV-ben megjelent szenzáció-hír szerint, a Szováta melletti Répás-tetőn, érdekes jelenséget tapasztalhatunk. Állítólag, egy kisebb domb alján megállítva az autót, a gépkocsi a dombon felfelé kezd gurulni.
  • A Keresztút geodobozától jövet találkoztunk meli & co-val, épp újrarejtették a Csukás-csúcs hiányzó geoládáját. Nem volt a mai napra betervezve, de három csapattársunk nem járt még ezen a csúcson, így meggyőztek, hogy mielőtt lefelé mennénk, menjünk fel a csúcsra is.
  • Harom vára - Zsögödfürdő Kék pont jelzésen. Egy rövid, péntek délutáni séta alkalmával Harom várát Zsögödfürdõ felõl közelítettük meg. A borvíz csorgója mellõl indultunk jobbra.
  • Református vártemplom - Illyefalva Láttuk a dobozban az 1 lejt. Jól megkerülgettük a várfalat.
  • Vápa vára Medvék is szeretik. Nagyon jó hely, de azt hiszem a medvék is szeretek ezt a helyet, három medve ürülék eset az utamba, este felé nem szívesen járnék erre felé, a rejtekhelyet könnyen megtaláltam.
  • A rejtekhelyek kiválasztásánál egyik fontos szempont, hogy jó rálátás legyen az égre, a műholdakra. A Vargyas-patak mentén, a szorosban, így az Orbán Balázs-barlang bejáratánál is elég gyenge a műholdvétel.
  • Nagyon szép az egész völgy. Ide érdemes geoládával csalogatni még azt is, aki már rengetegszer járt erre.
  • Szépen ki van világítva éjszaka a MIG. A doboz viszont nincs meg.
  • Hát sajnálom. De holnap délelőtt megtanulmányozom én is újra.
  • Régi gőzmozdony A mozdonyt ujrafestettek. De a doboz meg van es visszafele megtalaltuk. A mi utolso geodobozunk az iden?
  • Meglett, jó hogy van akinek befér a keze.
  • A gyermekek talaltak ra, igy indult el egy regisztracio, majd tovabb kutatunk. Amugy egy nev volt a listara irva, nagyon szep a taj, erdemes meglatogatni.
  • Magyar Honvéd - Rétyi Nyír Jobbra vagy balra. Gratulálok a megtaláláshoz. Igazad van, Levi, valóban rengeteg a szemét a Rétyi Nyírben, sok a kidőlt fa is, nemigazán gondozza senki ezt a természetvédelmi területet.
  • Felmásztunk, kotorásztunk, nyúlkáltunk. De doboz sehol.
  • A háromszög alakú, kimozdítható kő megvan, a kis dobozka nincs ott, sajnos.
  • Hármaskereszt - Tolvajos-tető Élvezetek . Te egy kerékpáros zarándoklaton geodobozt keresel? Nekem még nem sikerült ennyire halmozni az élvezeteket.
  • Sokszor jártunk már itt, de újra és újra el fogunk még jönni. Most tanultuk, hogy a kontumác egykori, mostanihoz hasonló vesztegzárra utal, s a közelben még Karantén-patak is van.
  • Gondolom, jó helyen kerestem és mégsem akadtam rá. Majd egy következö alkalommal remélhetöleg sikerül megtalálni.
  • A hősök régi temetője - Csíkszereda Egy kis maszkalas utan. Ugy sikerult megtalalnom, hogy atmasztam a keritesen, es szembol sokkal egyszerubben meglett.
  • Porolissum római őrhely Egy nagyszeru var. Mindenkinek ajanlanam e varat felkeresni. Majd innen a romai uton a Meszes hagoig menni.
  • Még a nyáron próbáltam megtalálni ezt a dobozt, de sajnos ültek a közeli padon és nem volt türelmem várni amíg elmennek. A téli est hidegében szerencsére senki nem fagyoskodott a környéken és a doboz is meglett miután a fagyott rejtekéből kipiszkáltam.
  • De most sem sikerült kihalászni a sok törmelékböl a dobozt, pedig hosszú a kezem. Találtam a korhadt fadarabkák alatt egy nagyobb kérget, de az alatt sem volt a doboz.
  • SZNM 12 Emlékoszlop - Kökös Naplemente a megyehatáron. Szépen ment le a nap. Aztán igyekeztem Varga Csaba előadására az idén meghódított nyolcezres csúcsáról.
  • Vörös-szakadék - Szászsebes Segédpont. Gratulálok a sikeres dobozkereséshez. Feltöltöttem egy segédpontot, annak a pontnak a koordinátáit, ahol Szászsebesből a Vörös-szakadék felé kell letérni.
  • István bejegyzésének címében feltett kérdés válaszírásra késztetett. Mivel valahol meg tudom érteni a többi turistát, ezért hadd okoskodjak egy picit :-).
  • Haberstumpf-villa Hivatalos. trekkingklub őrmester :) A hivatalos rejtekhely egy parasztvakitas, hogy ha egy kivulallo megtalalja, inkabb a visszarejtes mellett dontson.

Sikerült eljutni Erdőcsinád környékére? Tetszett a Székelykapu? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 28 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!