Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Tatársír - Makfalva

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3858 turisztikai látnivaló, 23388 kép és 8202 hozzászólás)
 

Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír. A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Tatársír - Makfalva felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

9319 Kerlés barlangsír
9319
Kivágott nyárfa csonkja Ispán kút
Kivágott nyárfa csonkja
A híd feletti országút természetes híd Isten hídja ponoarele
A híd feletti országút
Sínpár nélkül Brád vasút
Sínpár nélkül
A város Déva
A város
Ablak Gyepes
Ablak

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Tatársír Makfalva fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Makfalva és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Tatársír!

A 0,81 km távolságra található, legközelebbi település, Székelyabod turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Makfalvától Erdőszentgyörgyig
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Pár méterre a főút kanyarjától egy kis fémből készített fenyőfával díszített kút vonja magára a figyelmet. A kilyénfalvi borvízkút Gyergyó-Kilyénfalva központjában, a falun keresztülhaladó DJ138 jelzésű megyei út dupla kanyarjában található, a katolikus templomtól északnyugatra.
1645-ben Magyarbölkény a neve. 1453-ban villa Belken néven jelentkezik az oklevelekben.
A Buzgó-borvíz a Fenyves-patak vízgyűjtő medencéjében található, eredete mesterséges. A boksák fele menet megkóstoltuk. Ez is egy szimpatikus rejtés.
Homoródkarácsonyfalvától délkeletre, a Dungó népi feredő közelében, attól keletre, a Csősz patakába ömlő Sós-patakon, két sósmedencét találunk. A Bázis névre keresztelt 50x8 méteres természetes és 10x4 méteres deszkával bélelt úszómedencét helybeliek létesítették.
A vargyasi Elesett hősök emlékműve, vagy helybeli név szerint Oroszlános emlékmű, a Fő út és a Temető utca kereszteződésénél található, 50 m-re északra a Polgármesteri Hivataltól. Tervezője Tompa József, 1931-ben állították fel.
A Sóváradról Nyárádszereda felé tartó aszfaltúton Nyárádmagyarós felé beereszkedve, az út melletti parkolóban padokkal és asztalokkal ellátott fedett pihenőhelyet találunk. A parkoló melletti forrást kőfallal erősítették meg, kényelmesen lehet így most vizet tölteni, a forrás vizével felfrissülni.
A Nagy-Küküllőbe ömlő Vágás-patak felső, kitáruló völgyében fekszik Dobó. A Cigány-patak völgyében, ahol Dobó Vágással összeér, ott fekszik a két falu temploma.
A csíkszentimrei Büdösfürdőn, az 1960-as években egy cinóber-(higany)bányát hoztak létre, mely rövid idő után, 1970-ben be is fejezte a működését. A Del-Transzhargita uton atkelve, meglatogattuk Budosfurdot es a Lucsot. Egy baráti összeröffenés záróakkordjaként kerestük meg ezt a dobozt. A fagyos hó picit megnehezítette a dolgunkat, és a kesztyű nélküli hóásás is emlékezetes marad, de meg lett még 2012-ben :) Így szilveszterkor eléggé forgalmasnak bizonyul a rejtekhely környéke, szánkózók kedvelt helye, sőt az oldalsó domboldal egy leánykérés helyszínéül is kiválónak bizonyult.
Terkő és az Öcsém között, a piros sávval jelzett turista úton haladva, a gerincen pár érdekes sziklaalakzatot pillantunk meg. Az Öcsém előtt ezt a dobozt is sikerült megtalálnunk. Örvendek Zsuzsa, hogy eljutottatok erre a varázslatos helyre. Nahát.
Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként. A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be.
Ha ködös idő ereszkedik Marosvásárhely fölé, akkor azt már mindenki tudja, hogy megint elgázosítás következik. Képzeljék el, hogy én találtam azt a helyet, ahova el van rejtve. El nem tudom képzelni, hogy milyen csoda folytán találtad meg ezt a helyet :-). Képzeljék el, hogy elsőnek találtam meg azt a helyet, ahova ez a geodoboz el van rejtve.
Hogy bár nagy távolra van, bár útja kényelmetlen és fáradságos, én egy várrom felfedezésének vágyától lelkesedve, mégis elhatároztam oda (ki)rándulni. Csomafalva terjedelmes erdőségei között egy Várhegy nevezetü havas levén, ez elnevezés oly vonzerővel hatott reám.
Városháza utca, Marosvásárhely. A Kultúrpalota homlokzatának alsó domborművei a főhomlokzaton, a bejárat felett - Kallós Ede 1913.
Már Erdély területén található. A Tamó szikláit egy kicsit nehezebben találtuk meg, az oda vezető ösvényen nem sokan járhattak, úgy kellett átvergődni és felkapaszkodni a törpefenyők között. Tamó sziklavára az 1862 méteres Tamó-tetőtől dél-nyugati irányba 900 m távolságra, 1820 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
A székelyudvarhelyi Városi Park nemrég volt felújítva, színtere lehet nagyobb buliknak, egy kellemes délutáni sétának is. Megtaláltam a geodobozot, Székelyudvarhely egyik nagyon szép parkjában. Értesültem a székelyudvarhelyi mezítlábas parkról. A lada koordinataja egy szep fenyofara mutat, amelyet a mi csaladunk fogadott orokbe.
Csíkszentdomokostól 5 km-re északra, a Nagylók-patak völgyében, a 969 m magas Keresztelet-hegy csúcsától 300 m-re keletre, a patak elágazása fölé emelkedő 835 m magas dombon található a Vársarka. Területét sűrű bozót borítja.
Szoborállításra készül Szépvíz, emléket állítanak annak a Szent Lászlónak, akinek a falu a nevét köszönheti. A rejtekhely talalkozo alkalmaval jutottunk fel a Szephavasra. A VI. A rejtekhely-találkozó színhelyével szemben volt ez a Széphavas.
Épült a 19-dik század végén, jelenleg lakóház. Kerekes Julcsa háza, és annak kapuja - Homoródszentmárton.
Marosvásárhelyt a Bodoni utcán keresztül hagytam el. Rég nem voltam kincskeresésen.
A Küküllőközi dombvidék területén, a Magyarós-patak mentén fekszik Küküllőmagyarós helység - középkori templomáról nem rendelkezünk okleveles említéssel. A korábbi templomból származik a torony - ezt a templomot a 16-dik században átépítették.
Az egykori Kollégium-kert, a mostani labdarúgópálya és a vasúti sín közötti rész, köré csoportosulnak Székelyudvarhely szabadtéri sportpályái. Sajnos a Fekete-tó helyét, a telek új tulajdonosa feltöltötte. Ez volt a város első olyan helye, ahol sportolni lehetett.
Világháborús emlék, valójában László István síremléke, aki ezen a helyen halt hősi halált. Székelycsóka felől érkeztem a helyszínre, az erdőjáró kocsimmal. Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk. Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál.
Alapterületének átmérője 5-6 m, ezt a tű alakú képződményt Geológus tűje néven is ismerik. Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére. A Hollókő sziklavilágának távolról látható érdekessége egy 10 m magas, magányos sziklatorony.
A Ládás Háza-barlang, illetve a felette levő sziklatető kilátójához vezető, piros ponttal jelzett turautvonalat követve, az ösvény mellett érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel. A vendéglő parkolójában hagytuk az autót és innen indultunk a sárga kör jelzésen a Ládás Háza-barlang felé. A frissen lehullt, napsütésben csillogó rozsdaszőnyeg mindent megtett, hogy ne a cél felé, hanem a völgybe szállítson vissza. Egy kellemes tavaszi délután találtam meg ezt a dobozt.
Ehed falunak temploma a középkorban nem volt. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez.
A Csíkszentkirály felől Büdösfürdő felé tartó, 123D jelzésű megyei út jobb oldalán egy igényesen kialakított piknikezőhely található. Fedett asztalokkal és padokkal, mindegyik mellett grillező, katonás sorrendben.
A Teleki-kastély és a református gótikus templom mellett Gernyeszeg kiemelt látnivalói közé tartozik a Telekiek gernyeszegi ágának a piramis formájú kriptája.
Körösfői Kriesch Aladár szecessziós stílusú, 1913-ban készült, mozaik kompozíciója a marosvásárhelyi Kultúrpalota főhomlokzatán látható. A dicsőségesen trónoló Hungária allegorikus alakját mutatja be, történelmi és allegorikus szereplők társaságában.
Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé. Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán.
A ditrói Jézus Szent Szíve római katolikus templommal szemben, az út túlsó felén, egy kis parkot találunk, több emlékművel. A Kossuth Lajos-park középső részén egy kopjafa csoport található, melyet honfoglaló vezéreink emlékére állítottak fel.
Ezeken a helyeken állt a csíkajnádi Kálvária 15 keresztje 1933-1948 között, Soó Dénes plébános idejében.
A Vajas borvízforrás a Lobogó vendéglő és panzió épületének háta mögött található, egy betonból és kockakövekből kiépített gödörben.
Meglepett ez a rejtés.
A Gyilkos-tó a természetes torlasztavak csoportjába tartozik, Székelyföld egyik legszebb és legmonumentálisabb tava. Nem volt könnyű, mert a fák miatt a vétel is nehézkes, és a meredek, vizes hegyoldalon sem könnyű szökelleni a fatörzsek, tuskók, aljnövényzet között. A helyiek vendégszeretete minden reklámfogásnál többet ér. Picit keresgélni kellett a ládát, úgy túnt, a koordináta kb 15 méterrel feljebb mutat, mint valójában van.
Hogy hol a ló? El nem tudtam képzelni mi az a lóalkatrész? 1995-ben jártam utoljára a Ratosnya völgyében. A Lóalkatrész-szikla Ratosnya Déda felőli kijáratánál található, közvetlenül a Visa pataki letérő mellett.
A falhoz érve, kerestem, hogy hol van a 8 m, de végül minden üreget kézzel kitapogattam. "Menjetek ki a természetbe, és ismerjétek meg egymást ott, ahol az ember őszinte lesz. Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. Székelyszentlélek neve a Szentlélek tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik - vannak, akik a templom építésének idejét a XIII-dik századra teszik.
Korondon az 1900-as évek elején harminchét malom működött. A malmot körbejártuk, nézelődtünk, érdekes. Kétszer is nekifogtunk a keresésének. Ez egy olyan rejtekhely, amelyet méltatlanul hanyagolnak a kincskeresők.
Szentkeresztbánya környékén ásványvízforrásokat találunk a Kis-Homoród mentén, itt alakult ki a hajdan népszerű Lobogófürdő is. Az 1900-as évek elején még működött, majd a források nagyrészének a bányamunkák miatt eltűnt a vize.
De mégis, a Kelemen-havasokban, a fatörzs-barlangok mellett, van egy másik érdekes lik is, az andronyászai Nagy-barlang. Vulkanikus hegységben barlang? Na ne.
1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Tatársír adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Makfalva térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A rejtekül szolgáló kivágott fa csutakja nem hagyja magát. Egész körbe új ágak nőttek, amelyek már olyan sűrűk , hogy nehézkes közötük benyúlni a dobozért, de nem lehetetlen.
  • Köszönöm, hogy le tetszett mérni a rejtek koordinátáit. Igyekeztem olyat rejteni ami szép helyen is van, ott létemkor nagyon megtetszett a kis templom és környéke, ezért döntöttem úgy, hogy oda rejtek.
  • A lada koordinataja egy szep fenyofara mutat, amelyet a mi csaladunk fogadott orokbe. A jatszoter teruleten egy-ket hete letesult az elso szekelyudvarhelyi mezitlabas park.
  • A sodronyt nem próbáltam meg, habár az erőnlétem jó, de megvan a súlyom is hozzá. A rejtek fölötti hídnál leváltam a nagy csapatomtól, és lementem a jobb parton a dobozig.
  • Először a Tatárlik feletti kilátóhoz másztam ki, ahonnan nagyon jó a kilátás, majd visszaereszkedtem az ösvényen a Tatárlikhoz és a Csala tornyához. A leírásnak köszönhetően elég hamar megtaláltam a dobozt, amit a fakir bejegyzésének köszönhetően magammmal hozott pet előformára cseréltem ki, az eredeti tartalmat helyezve abba.
  • Gratulálok a kis csapatnak. Van még a Rétyi Nyírben legalább 4 doboz, ajánlom őket is.
  • Mivel a régi ládát betemette a föld, új ládát helyeztem el, kicsivel távolabb.
  • Vasárnap délben nem lehet kiadósabb túrát tervezni, éppen ezért jól jött ez a közelebbi friss rejtés, ráadásul érdekesnek is tünt, ugy hogy hamar megnyergeltem a drótszamarat, és már a Cekend tetején karikáztam, ki a Szarkakőre, ahonnan beereszkedtem ebbe az eldugott világvégi kis faluba. Már többször jártam itt, rejtettem egy dobozt is a templomnál, de erről az épületről nem volt tudomásom - nincs is a falu területén, kíváncsi vagyok Péter hogy akadt rá.
  • Megtaláltuk, olyan ködben, hogy orrunk hegyét is alig láttuk. :) Köszönjük a rejtést.
  • Megtaláltuk, két kutyus reménykedve elkisért.
  • Kiegészítettem az ismertető leírást az élelmiszerekre vonatkozó résszel. Remélhetőleg el is olvassák majd az emberek.
  • Ez volt az első szászvárosi doboz, amit megkerestem. Nagyon biztatónak tűnt, hogy meg is találtam, de aztán a többi nem jött össze.
  • Már szürkület volt, amikor az emlékműhöz értünk és nekikezdtünk keresgélni a dobozt. Nem időztünk sokáig.
  • Én a geodobozt, az idén május 17-én, újratelepítettem. Megint eltűnt?
  • Már-már feladtuk a doboz keresését, amikor még egyszer utoljára átgondoltuk a leírást, és meglett a doboz is. Valóban huncut rejtés, előre egyből arra gondoltam, hogy ott lesz, csak az óvatos skalpolás nem hozott eredményt.
  • A nap kisse kivette a tojaska szinet, de attol szepen rozsaszinellik.
  • Őszbúcsúztató túrán vettem részt amelynek keretein belül ellátogattunk a jó öreg toronykövekhez. Bevallom a tavaly ősszel már jártam ott, de akkor egy kissé elnéztem.
  • Gratulálok az ötlethez.
  • Na ez aztán a sebesség. Gyorsak voltatok a javából.
  • Szégyen, hogy több tízszer vagy százszor mentem már át Székelyszentléleken, de soha nem álltam meg, nem tudtam, hogy ennyire értékes temploma van. A cinterem be volt zárva, de aki bezárta gondolt az ilyen turistákra és a kulcsot benn hagyta belül a zárban, így kinyitottuk és bejutottunk az udvarba.
  • Bár a geodoboz nem volt látható, csak egészen közelről, megtörténhet, hogy eltűnt. Lehet az előző megtaláló nem helyezte rendesen vissza, vagy meglátták őket.
  • Igen, a két fenyő egyikébe rejtettem a dobozt, pótolni fogom, ha nincs. Örvendek, hogy tetszett a "Kóbori pláj", hatalmas sétákat lehet itt tenni.
  • Ma megtalaltunk a geodobozt, a sok tehen kozott.
  • Szomorú látni, hogy olyan sok épület elromosodott, kárba veszett, de mégis van egy érdekes hangulata, rejtélyes. Sok embernek azonban vannak még emélkeik a hely hajdani pezsgéséről (mint azok akikkel itt jártam), és a történeteik új életet adnak a helynek.
  • A járvány miatt több mint egy évig szünetelt a wellness központ. Érthető, hogy nagy tömeg várakozott az előtérben.
  • Hetvegen mentunk Marosbisztrara (marcius 28), majd a falut elhagyva a kekkor jelzes kezdetenel tabort vertunk. Aznap a homerseklet szelso negativja -1 celsius volt.

Sikerült eljutni Makfalva környékére? Tetszett a Tatársír? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 18 év, 11 hónap és 24 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!