Disznajói kockásliliom védett terület 58,29 km-re A kockásliliom, latin neve Fritillaria meleagris, színezetével és sakktáblaszerű rajzolatával hívja fel magára a figyelmet. Látás - Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam. Az idén korábban nyílnak - Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok. Köszönöm az álcázást - Köszönöm az álcázást. A disznajói kockásliliom, 2,5 hektáron védett terület, a Marosvécshez tartozó Disznajó falu határában található.

1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, Domokos a pápai tizedjegyzék szerint 18 régi és 8 új banálist fizet, majd 10 új és 3 régi dénárt, 1333-ban 16 régi banálist, 1334-ben 33 obulust, 6 verőczeit, majd 32 montan dénárt és 2 régi banálist, 1335-ben pedig 14 régi banálist. Locsolás közben - A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek. Betonsarok - Nagyon szép a szoborpark. Megvan - Meglett. 1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban.
Mezőbergenye 10,72 km-re 1575-ben Bergenie, 1632-ben mai formájában, Bergenye néven említik. Először 1334-ben a pápai tizedjegyzékben jelentkezik a neve Bergune, Borgone formában.
Református templom Nagyteremi 10,6 km-re Szentélye sokszöggel záródott, hosszúkás keskeny ablakai durva félkörívben végződtek, minden díszművészet nélkül. Orbán Balázs régi templomát részletesen leírja, bizonyos, hogy itt középkori templom volt.
Minoriták temploma Marosvásárhely 18,81 km-re Onnan rövid idő után Vásárhelyre költöztek, és 1741-től templomot és rendházat építettek Páduai Szent Antal tiszteletére. További laza keresést - Valóban sok doboz van Vásárhelyen. A műsor folytatódik - Vasárnapi városismertető séta közben ide is eljutottunk. Ismeros volt - Ezt a rejtekhelyet az ismerosom, akivel jarjuk ma a varost, es megkeressuk az osszes geodobozt a varosunkban, mar ismerte. 1735-ben Udvarfalván minoriták telepedtek le Keresztúri József udvarházában.
Dános 37,22 km-re Megvan - Megvan a --- alatti doboz. Sajnos ez is eltűnt - A falu képe ellenben követendő példa minden település számára. Megvan, pontosan ott - Ahol a leírás mondja, még GPS sem kell a megtalálásához. 1348-ban Danus, 1393-ban Dansdorf, 1504-ben Dones Dorf, Donisdorf, 1532-ben Dunes Dorf néven jegyzik az oklevelek.
Marosvásárhelyi vár 19,2 km-re A szabálytalan téglaalap alakú vár területe körülbelül 230 x 190 métert jelent, ezt övezték a 8 – 10 méter magas kőfalak, melyeket a kézműves céhek tagjai által veszély esetén védelmezett nagyméretű bástyák tagolták. Ott van - A sorozas Imecsnek is érvényes volt kb 3o egynehany éve. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hűha, olyan megnyugtató olvasni, hogy ott van. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hat, en ere nem vennek merget. A marosvásárhelyi vár napjainkban látható formáját a XVII-dik században, többszöri munkálatok után nyerte el.
Alsó-Halas pataki homokbánya 57,91 km-re Légvonalban - Erről csak annyit, hogy nem mindig a légvonal a legrövidebb út :-). Homokfal - A geodoboz a második fánál előkerült. Vadban gazdag hely - Az Alsó-Halas pataki úton indultam fel a bányához. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található.
Petőfi Sándor bronzszobra Marosvásárhely 18,84 km-re A körülbelül 60 cm magas mészkő talapzaton álló életnagyságu bronzszobrot, Hunyadi László alkotását 2000 december 16-án állították fel ezen a helyen, a talapzat felirata: Petőfi. Új doboz - Szívesen adok dobozokat, akár többet is. Cipőfűzős módszer - Elég csendes volt a környék dél körül is. Újrarejtve - Nem is értem, miért nem rejtettük újra az itt elveszett geodobozt. Petőfi Sándor bronzszobra az egykori Kossuth Lajos utca, és az Arany János utca találkozásánál lévő kis köztéren áll.
Teleki-ház Marosvásárhely 19,18 km-re 1797-1803 között építették empire-ba átmenő barokk stílusban, szép emeleti oszlopos folyosója finom oszlopfőivel ma is élményszerű látvány. A Teleki-ház Marosvásárhelyen a Bernády György tér 3-5 szám alatt áll.

Az emlékmű a Bolyai Alkotótáborban készült 2001-2002-ben. A ládagazda rejtésének védelmében - 1. Útba esett - Nem messze dolgoztam a rejtektől, és ha már illyen közel volt kihasználtam az alkalmat. Csendes este - Csendes este lehetett volna, ha a környékbeli kutyák nem szaggatták volna szét. A Hiperbolikus napóra Dienes Attila szobrászművész alkotása, Marosvásárhelyen, a Nyár utcai kis parkban található.
Status quo ante zsidó temető 19,7 km-re Az innen induló lépcső elvezet a temető bejáratához. Amit előbb-utóbb megteszel - Márciusban összeírtam néhány dolgot, amit előbb-utóbb megteszel. Szem előtt - Szem előtt van, de néha épp azok a dobozok a hosszabb életűek, amelyek szem előtt vannak, és mégis csak azok találják meg, akik tudatosan keresik. Tenyleg alatta - Ez a rejtek tetszett, vagany volt es hamar megtalaltam. A marosvásárhelyi Status Quo Ante zsidó temetőbe a Nyár utcából nyíló kapun (10-es szám) kell bemenni.
Cserealji forrás Marosvásárhely 19,15 km-re 1976-ban a forrást kiépítik, körülötte a környék lakói pihenőparkot, és szabadtéri színpadot létesítettek. Sokan a forrásnál - Gondolom mindig sorban állnak a forrásnál. Masfel kilos kovet talaltam a geodoboz helyett - A gps koordinatak es szatellit "ranezes" alapjan tobb mint valoszinu, hogy felfedeztem az adott akacfat. Vaskezűek? - Lehet hogy a fenegyerekek vaskezűek? A mi GPS-ünk is forgolódott saját tengelye körül. A Cserealji forrás, régi nevén Büdöskút, a Csereerdő alján, egy gödörben tör a felszínre, már 1630-ban említik a nevét.
Szelídgesztenyés Csere-erdő Marosvásárhely 18,84 km-re A helyszínen csak egy kis, parkolásra alkalmas helyet találtam, ahonnan bokrok takarták a kilátást a városra. Működik - A gerincz út még mindig szét van túrva és jó sáros. Rejtekfa, gesztenye és lila pereszke - Elég feltűnő ez a rejtekfa, könnyű megtalálni. Egy, a Csere-erdő alatti és a marosvásárhelyi Belvedere-lakónegyed feletti kilátópontot indultam megkeresni, térképen bejelölt pont alapján.
Zsiliprendszer Gyulakuta 32,89 km-re Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával. A hőerőműhöz vezető csatornák környékén vagyunk, ennyi zsilipet még sehol sem láttam.

Csak a reménnyel maradtam - Miután az újtordai református templomnál sikertelenül próbáltam megközelíteni a rejteket. Hiába - Nagyon alaposan átvizsgáltunk minden mozgatható követ a boltív alatt, de sajnos a dobozt nem találtuk meg. Kint - Nem kell bemenni a dobozhoz, mert kint van, ha szemben állunk a bejárattal, baloldalt van egy régi fal, abban van a boltív, és abban a doboz. A tordai sóbánya a sóbányászat különleges épségben megmaradt tanúja, Torda egyik legnagyobb, maradandó élményt nyújtó turista látványossága.
1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 50,35 km-re Dugó dugta - A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni - Ősszel visszatérve a tett helyszínére. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket.

A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át. A jelenlegi L alakú, manzárdtetős kastély előtt már a 17-dik században volt itt udvarház, jelenlegi nevét a legutolsó tulajdonostól kapta.
Fatemplom Petele 41,06 km-re Báró Bornemissza adománya a 20 kilogrammos harang, amit 1750-ben öntöttek. Nem éppen együtt - Bár együtt kerestük meg ezt a rejtekhelyet, nekem esélyem sem volt megtalálni. Együtt - Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében. A petelei fatemplom 1832-ben épült, egy régebbi fatemplom helyére, amit Marosorbóra adtak el.
Nyomáti templom 28,58 km-re Ezt igazolja román kori szentélye, félköríves diadalíve, román stílusú ablakai, a lebontott sekrestye befalazott félköríves ajtókerete. Nyomáti haranglábak és sírkövek - Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Második próbálkozásra - Még kerestem ezt a rejtekhelyet. Köszönöm - Köszönöm a javítást, és a rejtéseket is a közelben, így már itthon is lesz amit keressek. Ma is álló templomát a művészettörténészek az Árpád-kori templomok közé sorolják.
Ehedi temető 39,64 km-re Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról. Szép őszi idő - A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség. Ki az a György Tibi bácsi? - Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez. Ehed falunak temploma a középkorban nem volt.
Sorba helyezett dombok Nyárádmagyarós 44,64 km-re A szabályszerű sorokba helyezett halmoknak nevük is van, ilyen például a Leányhegy, Haranghegy, Lugashegy, Ördöngös domb, Faragott domb, és Kis-Érhegy (Őrhegy). Ismerkedés a helyszínnel - Borús márciusvégi napon érkeztem a helyszínre, a környék sárosnak ígérkezett. A Nyárádmagyarósról Nyárádselyére vezető út baloldalán, Nyárádmagyaróstól északra, látványos földhalmokat láthatunk.

Esős - Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Étvágycsináló-túra kerékpárral - Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.