Az Aranyos szorosának általános jellegzése. Leánykaköve, Örvénykő. Bórév, a bórévi völgyzárlat és hid. Toronyoldal, Kolczu-daszkaluj. Berkes pataka. Hegyeskő, Vereskő. A toroczkói völgy, hámorok. Nagytér-tetőtől a Székelykő. Toroczkó fekvése és környéke. Egy napon kétszeri napkölte és lenyugvása.
Várfalvától Toroczkóig című fejezet részletesen Toroczkó Terra Siculorum

A borévi híd és Borév a Toronyoldal és Kolczu-daszkaluj-jal
Hili magyarpeterdi szolgalegény volt, 1860-ban, húsvét alkalmával a hegytetőről leereszkedett a dúsan zöldelő borsfenyő bokrokhoz. A Hili-odú történetét Réthi Lajos írja le 1862-ben.
Református temető Marosbogát 40,15 km-re Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék. A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye.
Református templom Aranyosgerend 26,88 km-re Álcázatlan geodoboz - Szokásommal ellentétben, ma idejében indultam kincskereső kirándulásra. Aranyosgerend - Kolozsvárról hazafele tartva megálltunk megnézni a templomot meg a közvetlen mellette levő Kemény-Bánffy kastélyt. Templom - A templom kapujában találkoztam egy helybelivel, aki végigkisért míg körbejártam a templomot. Aranyosgerend látnivalója az 1290-ben épült, gótikus és román stílusjegyekkel díszített református templom.
Havasgáldi-szoros 31,2 km-re Magába foglal még néhány szorost és hasadékvölgyet, mint például a Török-hasadékot és a Kisgáldi-szorost. Fekete-fehér bárány szelfi a szoros felett - Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. Mikulási ajándék - Már rég motoszkált a fejemben egy körtúra a Gáldi-Csáklya részen. Sárga hagyma - A sziklaalakzatok gyönyörűek, változatosak. A Havasgáldi-szoros a Torockó-hegységben, a Gáld völgyének középső szakaszán található.
Kolostor-szoros Remetekolostor 23,52 km-re A Remete- (Gyógy)-patak átvágta ezt a sziklagerincet és kialakította a nagyon rövid Kolostor-szorost. A Remetei kolostor mellett, attól nyugatra, egy sziklagerinc húzódik, mely a Piliskő csúcsától kezdődik és a Remete völgyének túloldalán folytatódik.
Redut Kolozsvár 29,27 km-re 1848-ban itt mondták ki Erdély unióját Magyarországgal. Az egykori Belső-Monostori utcában álló épület karzatos báltermében több erdélyi országgyűlést tartottak.

Ha autóval vagy biciklivel vágunk neki az útnak akkor legjobb ha Tordáról, Szentmihályon keresztül Mészkő fele megyünk. Egy nagyon forró napon - Egy szólóban megrendezett biciklitúra alkalmával jutottam el a Csukás vizeséshez. A legegyszerűbb megközelíteni a Csukás vízesést Sínfalva vagy Mészkő felől.
Kis-Balika-barlang Tordai-hasadék 8,67 km-re Barlang - Ha az x jelet keresném, még most is a barlang előtt álldogálnék. Tömeg - A rejtekhelyet megtaláltam, de nem volt lehetőségem keresni a rejteket és a dobozt, mert a barlang bejárata mellett nagy tömeg volt. Két eső között - Különös izgalommal ismerkedtünk a hellyel és a legendával, mivel kincskereső csapatunk egyik tagját hasonlóan becézzük. A Balika-barlangok a Tordai-hasadékban, a menedékháztól számítva a negyedik hídnál helyezkednek el, egymással szemben, a bejáratuknál erődítésre épített védművekkel.
Piramis-alakú Mauksch-Hintz-kripta Kolozsvár 28,77 km-re Házsongárd legrégebbi kriptája, a Mauksch-Hintz gyógyszerész-családé, a 19-dik században épült klasszicista stílusban. A piramis-alakú Mauksch-Hintz-kripta a kolozsvári Házsongárd temetőben, a város központi temetőjében található.
Templomrom Borosbenedek 32,24 km-re Ma már beomlottan, nyitottan tátong az ég felé a második világháború utáni évektől. Borosbenedek egykori gótikus temploma a falu feletti magaslaton az elmúlással küszködik.
Római katolikus templom Tordatúr 14,36 km-re XIV-dik század elején készült Madonna-szobra Erdély legrégebbi Madonnája, melyet ma a gyulafehérvári székesegyház őriz. A tordatúri Szent Kereszt felmagasztalása-római katolikus templom 1841-42-ben épült.
Bedellői-cseppkőbarlang 14,21 km-re Bedellői-cseppkőbarlang Nyári tábor - Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva - Bedellő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. A sárga tábla már nincs meg - Az ösztönökre hagyatkozva na meg a JKGÁBOR GPS-re sikerült megtalálni ezt a geodobozt is. Bedellői-cseppkőbarlang
Melegföldvár 59,73 km-re A hagyomány szerint a falu egykor nem mai helyén, hanem a községtől minte gy 2 kilométernyire fekvő Nyerges határrészen állt és csak 1300 körül költözött mai helyére. Katonától északra, Feketelak, Buza és Kapor közt fekvő település.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.