Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Csíksomlyó - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Csík-Somlyó alkatrészei; Csobot és Várdotfalva. A ferenczesek kolostora, temploma. Pünkösti bucsu. Kis-Somlyó vagy Kálvária-hegy. Salvator és más kápolnák, régi épület-nyomok. Kis-Somlyó pünköstkor. A zárda uj temploma, a csudatevő Mária-szobor. Régi kolostorok. Hunyady kedvezménye. A 30 confrater. E kolostornak a hazai történelemben játszott fontos szerepe. Tatárdulások. Nizet Ferencz győzelme. Graven gazdálkodása. A somlyói gymnasium, könyvnyomda. Székház. Somlyó borvize. Csíksomlyó című fejezet részletesen Csíksomlyó környéke Terra Siculorum
074_csiksomlyo.jpg
Csíksomlyó a Nagy- és Kis-Somlyó nevű hegyekkel hátterében
Micsurin-kert Micsurin-kert Csíkszereda 1,86 km-re A régi Micsurin-kert területéből ma már csak egy vékony zöldsáv maradt meg, mely a Piaristák Tanulmányi házától a Szék útja felé vezet. Kis nosztalgia - Jól esett újra itt sétálni, feleleveníteni a régi emlékeket. A jó öreg Micsurin - Mivel az iskolát hátulról közelítettem meg, tényszerű volt, hogy a kerten keresztül kell menjek. Gyermekkorom emlékei - Az iskola épületét nagyon szépen felújitották, az emlékek viszont a 77- es földrengésig röpítettek vissza. A Micsurin-kert egy legendás hely, bár többnyire csak azon Csíkszeredában iskolába jártak számára, akik a Márton Áron líceumban végeztek.
Elek apó kútja Elek apó kútja Székelyudvarhely 41,98 km-re A kúton lévő dombormű a néhai kolozsvári szobrász Gergely István munkája, a sziklatömböt Zavaczki Walter Levente székelyudvarhelyi szobrász faragta meg. Szikla - Ezt a dobozt nappal keresni nem leányálom. Elek apó gyíkja - Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Elek apó kútja egy többtonnás sziklatömbből készített alkotás, melyet a Szeltersz völgyéből szállítottak Székelyudvarhely központi parkjába.
Szent Barnabás-kápolna Szent Barnabás-kápolna Bucsin-tető 50,88 km-re 2021 szeptember 18-án szentelték fel és adták a hívek használatába. A táblán - Megtaláltuk a helyet, de aztán dilemmába estünk. Földön heverve, de két ceruzával - Az előző látogatásom után, egy hónapra rá, visszatértem. Üres táblák az út szélén - Amíg a Tizenkettes-forrásnál még valamennyire világos volt, mire a Bucsin-tetőre értem, beesteledett. A Bucsin-tetőn épült kápolna Szent Barnabás tiszteletére épült.
Régi mozdony a Gyimesi szorosban Régi mozdony a Gyimesi szorosban 29,44 km-re Ez a Gyimes és Palánka közötti Gyimesi szoros, egy fontos átjáró Erdély és Moldva között. Csokitojás-héj geodoboz a mozdonyban - Amikor megérkeztem turisták voltak a közelben, így elmentem egyszer megkeresni a közeli sáncvár geodobozát. Rozsdatemető - Na, ez a mozdony régóta nem volt ennyire végigtapogatva. A kifáradt gőzös - Útba esett a rozsdás gőzmozdony is. Természeti szépségei mellett, a Tatros völgye felső medencéjénél, egy fontos földrajzi pontot találunk.
Galyános-tető Galyános-tető 53,26 km-re Galyános-tető Galyános-tető
Szegények feredeje Szegények feredeje Tusnádfürdő 25,98 km-re A Csukás-tó feletti terasz lejtőjén található a felújított Papok vagy Szegények feredejének nevezett, 21,5 fok hőmérsékletű, népi fürdő medencéje. Ha már itt jártunk - Utólag jöttünk rá, hogy a kőfal vége az nem az elején van, hanem a végén. Feredő - Hát eléggé lerobbant egy hely. EKE-tábor 2015 - Hát ez tényleg a szegények feredeje, ha egyáltalán a szegények is igénybe vették valaha. Szegények feredeje - Tusnádfürdő.
Kitekintő a Görgényi-havasokra Kitekintő a Görgényi-havasokra Zeteváralja 33,44 km-re A Dél-Görgény a Bucsin-tető és Libán-hágó között húzódik, főbb csúcsai a Somlyó, a Hegyeshegy és a Csomafalvi Délhegy. A Zete-tanösvény egyetlen pontja, ahonnan tiszta időben jól látszanak a Görgényi-havasok.
Súgó-barlang Súgó-barlang Gyergyói-havasok 35,6 km-re A barlang és 17 hektáros környéke természetvédelmi terület. Várakozás - Miközben várakoztunk a túravezetőre, levadásztuk a ládát is. Forgalom - Elég sok volt a látogató, ezért előbb megnéztük a barlangot, és megvártuk, amíg az utánunk lévő csapatot elnyeli a föld mélye. Cserediák - Cserediákokkal kellett menjek barlangot látogatni. A Keleti-Kárpátok középső részének egyik jelentős barlangja, aSugó-barlang, a Gyergyói-havasok Siposkő nevű hegytömbjének a délilábánál található.
Pihenő a Fekete-rez felé Pihenő a Fekete-rez felé Gyergyói-havasok 30,32 km-re Pihenés közben meggyőződhetünk, hogy az Ördög még mindig szorgalmasan őrli a köveket :) A pihenő(hely) volt a cél(pont) - A Szem-gyógyforrástól gyalog indultam neki a Fekete-Rez felé. Marosfőről a piros kereszt jelzésen, az erdő melletti úton haladva, mászva, kiérünk az első havasi legelőre, ahol takaros pad és asztal fogad, háttérben az Ördögmalom kőfolyásaival.
Borvízforrás a Kiruly-patakban Borvízforrás a Kiruly-patakban Kirulyfürdő 20,35 km-re Kevesebb mint száz méter távolságra a Kossuth-sziklától, nyugat felé, a Kiruly-patak bal partján, egy borvízforrást találunk.
Kormos-kő sziklabástya Kormos-kő sziklabástya Fenyőkút 48,13 km-re Meredek - A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához. A Sólyomkő pataka mellől a Kormos-kő sziklakilátója felé kapaszkodva a meredek domboldalon, egy kisebb sziklatornyot és egy nagyobb, impozáns, kettős sziklabástyát találtam.
Xántusz-kápolna A tatárjárás emlékét idéző kápolnát 1990 májusában építették újra. Xantusz völgyi séta - Nagyon szép az egész völgy. Meseszép hely - Kápolna az Óperencián innen és az Üveghegyen is túl. Bicozás - Tiszta esős nap, de ez nem akadály semmire. A Xántusz-kápolna Fitód és Hosszúaszó települések középútján, a fenyves erdő szélén áll, a Hosszúaszó-patak völgyében.
Uzonkafürdő A települést kezdetben néhány helybeli, majd idetelepült gyimesi csángó alakította. Megtaláltuk a dobozt - A jelzett koordinátától 15-20 méterre. Koszi a rejtest - Egy jo kis maszas utan meglett a lada. Megtaláltam a ládát - A doboz a leírás szerint a fa odvában kellett volna legyen,de én a fa előtt találtam. Az Uzonkafürdőre vezető kövezett út a Mikóújfaluból Barótra vezető útból ágazik el, az Uzonkai-hágó után, és az Uzonka-patakot követi.
Kolos-tető A Kolos-tető két nyugati hegylába, a Kurta-Koszorú és a Szalonka-tető. A Szénás-úton a Kolos-tető felé - A Szépvízi-víztároló mellől induló Szénás-úton közelítettem meg a helyszínt. Az 1246 m magas Kolos-tető a Csíki-havasok egyik mellékgerincén található, a Sándor dombja és a Piricske-tető között.
Unitárius vártemplom Unitárius vártemplom Bölön 52,98 km-re A 17-dik század elején épített négy saroktoronnyal megerősített erődfal veszi körül. Hazafele - Hazafele tartva a Vecer, a kopjafa, a kopeci oriasi szil utan ahol a rejtekladat amely a fa alatt hevert kitaszitottan, vissza tettem a 2011-es romaniai ev fajaba, egy maroknyi hazai folddel es egy kis zaszlo szallaggal, no meg egy rez garassal, mert mas mar nem volt nalam. Bölön erődített temploma 1893-ban épült, egy 15-dik századi templom leégett maradványaiból.
Erődített katolikus templom Ezenkívül Csíkszentmártonból, a 123B megyei úton, az Áj-patak mentén halad felfelé érhető el. Kőmíves Kelemenné sorsa - Hát, nekem úgy tűnik, ez a láda is Kőmíves Kelemenné sorsára jutott (akárcsak az apoldi). Megtaláltuk - Sikerült a templomba is bejutni. Nem találtam meg - Pedig az egész falrészt összekutattam. Csíkbánkfalva Csíkszeredától 17 km-re fekszik, megközelíthető Csíkszereda felől előbb a 12-es országúton, a Nagymezőn át, majd ebből a balra elágazó 123C megyei úton.
Várvápai borvíz Várvápai borvíz Tusnádfürdő 25,55 km-re Érdemes itt vizet tölteni a kulacsokba, mert fent nem találunk forrást. Tusnádfürdő túra 1 - Az első állomásunk ezen a kiránduláson. Borvízforrás - A túra első állomása, mindjárt rejtéssel kezdődött, egy jó ízü borvízforrásnál, ahol érdemes megállni, és feltölteni a tartalékot mielőtt tovább mennénk. A tusnádfürdői Várvápai borvíz a kék sávval jelzett, a Vártetőre vezető túraösvény bal oldalán található a Vár-Vápa-patak völgyében.
Erzsébet-borvízforrás Erzsébet-borvízforrás Hosszúaszó 7,31 km-re Bírja a szállítást, még dugaszolatlan palackokban sem veszti el a szénsavtartalmát. A hosszúaszói borvíz egy bikarbonátokban gazdag ásványvíz, bor mellé is fel lehet szolgálni.
Kékvize forrása Kékvize forrása Szentegyházasfalu 20,65 km-re Miután nem jutottam semmilyen eredményre, elkezdtem érdeklődni a helybeli idősebb embereknél, és a hallottakat összevetve a leírásokkal, újabb keresgélések után a következőkre jutottam. Mindkét feliratos kő a Kékvize forrásánál van - Mivel már több alkalommal jártam, jártunk a Kékvize forrásánál, ezúttal egy új megközelítést választottam. Hidegviz - Ez a doboz is kipipálva. Májális V - Kellett egy kis idő, amíg a bekerített telkek között meg tudtuk közelíteni a forrást. Sikertelenül kerestük egy délután a Király kútját, az adott koordináták alapján többször is próbálkoztam.
Madéfalvi Hargita Madéfalvi Hargita 16,2 km-re Madéfalvi Hargita csúcsa és a Csompoly A Hargita csúcsain - Kihasználva a szép időt, na meg azt, hogy a HRTT45 résztvevői elhajtották a medvéket a környékről aznap, mi szépen begyűjtöttük a geoládát. Az Asztag-kőtől a Madéfalvi Hargitáig - Miután kigyönyörködtem magam az Asztag-kőnél, és egy jót csemegéztem a kőtojás melletti szamócákból. Itt még nem voltam - Csiki létemre a Madéfalvi Hargita és a Csompoly (milyen szép név is ez) kimaradt. Madéfalvi Hargita csúcsa és a Csompoly
Egykori cinóber-bánya Kiabál, hogy rejtek - A címet a gyermekek ajánlották. Lucs-tőzegláp - Most olvasom, hogy 2017-ben kerestétek a tőzeglápot, de nem találtatok róla ismertetőt. Ládaellenőrzés - A Mesebeli tisztás volt az úticél, de ha már itt jártunk, leellenőriztem a környék rejtéseit. A csíkszentimrei Büdösfürdőn, az 1960-as években egy cinóber-(higany)bányát hoztak létre, mely rövid idő után, 1970-ben be is fejezte a működését.
Katolikus templom Az ut mellett - Erdekes egy templom, azt is hittem, hogy siman viszem, na nem. Isti túra 5. láda - Szép templom, kár, hogy zárva volt, de a láda megtalálásához nem kell bemenni, úgy, hogy ne ijedj meg ha zárva. Az utolsó - Tusnádfürdőről hazafelé tartva, bár már jól esteledett, úgy döntöttünk, ezt a rejtekhelyet még bevállaljuk. Nagytusnád a Tusnád-patak kelet-nyugat irányban hosszan elnyúló,szűk völgyében fekszik, Tusnádfürdőtől északra, az országút mellett.
Vákár Lajos műjégpálya Vákár Lajos műjégpálya Csíkszereda 3,09 km-re Vákár Lajos a legnépszerűbb csíki sportág meghonosítója, sportágalapító játékos, később edző és tanácsadó volt. A részletek érzékelése - Ez így igaz, egy csíkszeredai a bemutatott látnivalótól távolinak fogja tartani a rejteket. Nem a parkban van a geodoboz - A geodoboz nem a műjégpálya épülete előtt levő parkban van elrejtve, hanem oldalt, a Hősök parkja felé. Hoki - A hokicsarnok épületét nem nehéz megtalálni. A csíkszeredai műjégpálya Vákár Lajos nevét viseli, annak a nevét, aki a 70 éves csíki jégkorongsportnak hat évtizeden át volt alappillére.
Betonkút az erdőben Betonkút az erdőben Büdösfürdő 13,74 km-re Elkerített forrás és betonkút, Büdösfürdőtől 500 m-re délre, a kék sávval jelzett túraösvény mellett.
Vigyázó-kő A Vigyázó-kő kilátóponjára a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető, kék sávval jelzett túraútvonalból ágazik el, a kék kereszttel jelzett ösvény. Eke túra - Egy novemberi Eke túrán kerestük meg a dobozt. Zöld majom - A részeg erdőn józanul áthaladtunk, megsimogattuk az ördög malmát, megcsodáltuk a csúcsról a panorámát. Teli napsutesben - A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik.
Toronykövek Toronykövek Tusnádfürdő 25,01 km-re Ezek a sziklák a fenyőfák teteje fölé magasodnak és jól láthatók a Sólyomkő északi kilátópontjáról is. Egy erdekes hely - A Solyomkovel egyetemben megkerestuk a Toronykoveket is. Nehéz volt az út - Nehéz volt az út felfelé, de még inkább lefelé, nagyon vigyázni kell. Őszbúcsúztató túra - Őszbúcsúztató túrán vettem részt amelynek keretein belül ellátogattunk a jó öreg toronykövekhez. A Toronykövek néhány érdekes, torony formáju andezit szikla Tusnádfürdő szomszédságában, a Bánya-patak földrajzi bal oldalán.
Zsögödi fahídak Zsögödi fahídak Csíkzsögöd 4,85 km-re A kettő közül az Olt-híd érdekesebb, hiszen itt még a teljes hídszerkezet fából van - érdemes most megnézni, alulról is, mert a jövőben betonszerkezetűre tervezik átépíteni. A Csíkszeredához tartozó Zsögödben két felújításra, javításra szoruló fahíd is van, az egyik az Olt-folyó felett, a másik a Fitód-patakon.
Barlangi forrás és Ditrói tanösvény Barlangi forrás és Ditrói tanösvény Ditró 54,63 km-re A kiépített forrás mellett található a Szent Ioachim-ház és az Anna-kápolna, illetve itt halad el a Ditrói tanösvény. A Barlangi forrás (Szent Anna-forrás) Ditrótól északkeletre, a Cengellér-tető közelében, attól délnyugatra található.
Apáca temploma Apáca temploma 52,51 km-re Itt született Apáczai Csere János 1625-ben. Szimpatikus templom - Érdemes meglátogatni, egy szimpatikus kicsi templom, s még nyitva is volt. Apáca egy barcasági magyar falu, lakói lutheránusok.
Szent Benedek-kápolna Szent Benedek-kápolna Görbepataka 19,52 km-re Ebben a patakvölgyben ereszkedik le az 501-es gyimesi vasútvonal. Ez volt a nap utolsó geodoboza - Amire könnyen ráleltünk, de jött még két család és meg kellett várjuk míg odébb állnak. Érdekes kápolna - Különleges építésű kápolna. Most is - Nem lehet kihagyni ezt a helyet. Görbepataka falu Gyimesfelsőlok községhez tartozik - a Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében.
Borhegyese borvízforrása Borhegyese borvízforrása Hargita-hegység 13,09 km-re Hanem a patak bal oldalán (folyás irány) kapaszkodunk fel Borhegyese tetőre, utunk egy rendkívül finom borvízforrás mellett halad el, amelyről állítható, hogy a környék egyik legjobb borvízforrása. Egy különleges, kettős forrás - A leírásban ajánlott útvonalat próbáltam követni. Amennyiben a Tolvajos tetőről indulunk a volt Fenyőke vendéglő melletti tisztásról, és nem ragaszkodunk a kék sáv jelzéshez, amelyik amúgy is felújításra szorul.
Szent Péter és Pál katolikus templom Gyergyócsomafalva Gyergyóalfalu és Gyergyóujfalu között terül el ott, ahol a Nagy-Somlyó vize a Marosba ömlik. Rossz időben - Egy kávé mellett próbáltuk kivárni, hátha eláll az eső, de nem volt szerencsénk. Új geodoboz új rejtekben - A trafoház mellett, a kerítésnél elrejtett geodobozt már régebb megtaláltam, de valamiért elmaradt a bejelentése. Mindennap kerestem - Ezt a dobozt ötnapos ittlétem alatt mindennap kerestem. Gyergyócsomafalva Alfaluból vált ki faluosztódás révén 1730-ban, Gyergyószentmiklóstól 9 km-re terül el, a 126-os megyei út mentén.
Ördögútja Ördögútja Kőris-tető Zetelaka 31,63 km-re Darkókertje-sarka - Kőris-domb - Hosszúaszó-árok első feje a fenyédi határban - Hosszúaszó-árok második feje a küküllőkeményfalvi határban - Barabás kaszálói - Kis-Fenyéd. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat a Nagy-Küküllő bal partjától a Kis-Fenyéd patakáig terjedő szakasza.
[ Fel ↑ ]
Harom vára romjai - Csíkzsögöd
Harom vára romjai - Csíkzsögöd 7,48 km-re
A Harom vár a 12-dik század eleje körül épült, és az Erdélyt keletről védelmező várrendszerhez tartozott. Csíkszeredától délre, Zsögödfürdő dél-nyugati határában, a Harom-tető 1079 m magas csúcsától keletre található.
Szépvízi víztároló - Szénás út
Szépvízi víztároló - Szénás út 9,04 km-re
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.