Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Lok - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Al-Csík topographiai körvonalozása. A Nagy-Mező. Haram hegyesse. Jajgató. A Lok, vagyis a Fissák völgye. Szent-György. Alkatrészei, vásárai, gyümölcse, temploma. Tompos István és Szebeny István emléke. Iskolák Szentgyörgyön. Kálvária. Az Óriás, hozzá kötött regék, régi műtöredékek. Ilyés András püspök. Pap halála. Bánkfalva. Kotormány. Ménaság-Ujfalu. A székely amazonok. Az Ördöngös és Borda havasok. Borda szele. Ménaság, temploma, oltára, harangjai. Gyógyforrásai. Csík népének szaporasága. Potyánd. Kostelek. A negyedfél megye havasai. A Lok című fejezet részletesen Szentmárton, Kozmás, Lázárfalva Terra Siculorum
Csinódi bükkfák Csinódi bükkfák 12,47 km-re Rejtekhely, rejtek, és az első pont - E játszótéren használatos fogalmazás szerint a rejtekhely a látnivaló, a felkeresendő (rejtett) hely. Egyedül jöttem, egyedül mentem - Régóta tervezem, de nem sikerült még Csinódba eljutni. Nem találtuk meg - Mindhárom bükkfa környékét megnéztük, de nem volt sehol. Csinód Csíkszentmárton közelében, az Uz patak völgyében fekvő, eldugott kis csángó település, ahol 2015-ben rönkkápolna épült.
Futásfalvi Pokolvölgy Futásfalvi Pokolvölgy 24,92 km-re Sárdagasztó-túra és túlméretezett fürdőkiépítés - A Pokolvölgy három rejtése, a közeli Torja vára, és még néhány rejtekhely útközben, csábított ide. Pokolbűz - Megtaláltuk az évnyitó dobozt a csutakban, irtózatos pokolbűzben. A Pokolvölgy felső szakaszán, néhány száz méteres körzetben egymást érik a mofetták és a borvizforrások.
Attila vára Attila vára Vargyas 37,28 km-re Az ide tartozó, a Rika és Sós-kút (Nádas) patakok közti, Ny-K irányban lefutó hegygerinc keleti kiemelkedésén, a Hegyes-tetőn (684 m) található középkori eredetű erődítésmaradvány már régóta ismert. Kereszt - Megtaláltam a dobozt. A Persányi-hegységnek az Olt alsórákosi szorosától északrahúzódó vonulatát az erdővidéki és homoródmenti emberek Rikának vagy Rika erdejének nevezik.
Gyilkoskő Gyilkoskő 43,87 km-re Itt mészárolták le 1788-ban a törökök a székely helyőrséget. gyilkosko - Nem tudom, hogy miért gyilkoskő, de gyilkosan szuszogtató és meredek az oda vezető út. Tenyleg gyilkosan szuszogtato - Mar reg szandekomban volt e rejtek megkeresese. Tovább is van - Kiegészítettem a rejtekhely leírását. A Gyilkos-kő a Gyilkos-szorosban, Kovászna és Bákó megye határán található.
Kopjafás építmények Kopjafás építmények Székelyudvarhely 47,39 km-re A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt. Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található.
Katolikus templom Katolikus templom Csíkmenaság 8,01 km-re E falu őrzi a legkeletibb Árpádház-kori kultikus emlékünket. Doboz a bokorban - Gyönyörü falfestmények díszítik a templom belsejét, kár hogy megkopott. Kétoldalról zárva - Gondosan zárják a menaságiak a kapukat, még a belső udvart sem tudtuk megnézni. Aranyos kis templom - Erre is estefele került sor. Csíkménaság Csíkszeredától 25 km-re, a 12-es főúttól 12 km-re terül el, a 123C országút mentén, 822 m magasságban.
Dobogtató Dobogtató Csobotfalva 11,73 km-re Kilátás - A rejtekhely közeléből nagyon szép kilátás nyílik Felcsíkra. Templom feljaro - Megtalaltuk. A feljaroban - Ez hamar meglett, koszi a rejtest. Csobotfalva településként Taplocával, Csomortánnal és Várdotfalvával alkotta a csíksomlyói egyházközséget, vagy másképpen: a szentpéteri egyházmegyét, amely 1751-ben alakult át, amikor Szereda kivált a közösségből.
Katrosa-csárda Katrosa-csárda Katrosa 22,14 km-re Katrosa-üdülőtelep a Kászon-patak völgyében található, a Katrosa-patak Kászon-patakba történő beömlésénél, a Kézdivásárhely és Csíkkozmás közötti 11B jelzésű műúton. Katrosa a Bellő- és a Nagyméh-patak közötti terület, lomberdővel és legelőkkel borított.
Gorgán-patak völgye Gorgán-patak völgye Torja 22,9 km-re Valamelyik régi falurész lehetett? Helynevek a környéken - Torjáról Bálványosfürdő felé a Torja-patak mentén vezet az út. Sárdagasztás és hóvirág - Bálványosfürdőről tartottunk a Jajdon-völgy felé, rövid kitérőt tettünk, megtalálni az itt elrejtett geodobozt. Fel a patakon - Ami igaz az igaz, a Malnas elnevezesu helyek. Torja után az első nagyobb völgy jobbra.
Faharangláb Tinkák Faharangláb Tinkák Marosfő 41,81 km-re Felső része a tulajdonképpeni üdülő, az alsó része a Boták, a középső része pedig a Tinkák nevet viseli. Furcsának találtam - Borzontról hazafele tartva álltunk meg, és kerestük meg ezt a geodobozt. Francia ágy - Tavaszias napsütésben indultunk a Bojzás-forráshoz, útba ejtve a haranglábat és az aranyos kis dobozkát. Élmények nélkül - Különösebb élmények nélkül találtam meg ezt a dobozt, már esti sötétben. A Fekete-Rez déli oldalában fekvő szórványtelepülés és hegyi klimatikus üdülőhely, Marosfő, három részből áll.
Piliske-tető Piliske-tető Ozsdola 47,6 km-re Egy lapos dombtető, ahol egy szép tisztást találunk. A Piliske-tető Ozsdolától keletre található, a Kézdivásárhelyt és Foksányt összekötő 2D jelzésű országút, régi nevén Kádár-út mellett.
Katolikus templom romjai Katolikus templom romjai Erdőfüle 24,89 km-re A szentély 3 öl magasságban, a hajó két öl magasságban állott még. Fülei templomrom - Eléggé szomorkás időben indultam a rejtekhely keresésére. Templom rom - Nyári és téli időszámítások találkozásánál indultam útnak, kissé barátságtalan időben biciklizni, de megérte a fáradságot. Körbe-körbe - Kerültük lentről, patak. A múlt század közepén még elég magasan álló romokból egy középkori templom maradványait azonosították, amelyeket Orbán Balázs ismertet: 8 lépés hosszú és ugyanilyen széles poligon záródású szentély, 17 lépés hosszu és 11 lépés széles hajó.
Bors-kúria A kapun levő felirat szerint 1585-ben építették, így talán idősebb mint az étfalvazoltáni barokk kapu. Kicsi a bors, de... - Kicsi a bors, de hol a csudában van a doboz? Kérdeztük, s megkerestük. Csíki Sör - Ejj, nem voltunk otthon, pedig jó lett volna kérni belőle. A Rejtekhely hivatalos itala - Megérkezett az első Igazi Csíki Sör szállítmány a Bors-kúriára? Úgy néz ki a Bors család időben felkészült a télre :-). A Bors-kúria bejárati kapuja állítólag nem szerepel a műemlékek jegyzékében, pedig megérdemelné, hiszen tiszteletreméltó kora van.
Csíkszépvízi víztároló Csíkszépvízi víztároló 17,28 km-re 1981 és 1986 között, egy agyagmagot tartalmazó földgát emelésével hozták létre, a Szépvíz-patak völgyének felső szakaszán. Szép a kilátás a tóra - Meglett a csutak dobozostól. Kora esti séta - Nagyon szép volt a tó a lemenő nap fényében, jól esett a tavasz első virágai között járni. Őszi gombakínálat - Szép kilátással, gazdag és változatos gombakínálattal honorálta a rejtekhely a kitartást, lévén hogy a Tolvajosról majdnem visszafordultam, annyira borus, ködös és hideg volt. A Csíkszeredától 14 km-re északkeletre található csíkszépvízi víztároló Csíkszereda vízellátását biztosítja.
Hargita-liget Hargita-liget 23,58 km-re A Hargita-liget 2 hektáron elterülő növénytani rezervátum, a Festőborvíztől nem messze, a Kalibáskő mellett. Sétapálcás túra - Fiam is jő, remélem nem a susnyásban van a láda. Mocsár - Nem könnyű az odajutás. Kiruly I - Tartottunk attól, hogy a sok esőzés után nem nagyon lesz járató a terep, de nem volt gond. Természeti értékeink között kiemelkedő fontossággal bírnak a tőzeglápok, amelyek változatos növény- és rovarvilágot rejtenek.
Katolikus templom Katolikus templom Imecsfalva 43,98 km-re Alapítása Imecs Antal nevéhez fűződik, 1730-ban Imets Tamás új szentélyt építtet a régi helyébe. A földön - A dobozra a kereszttől pár méterre, a földön talált rá a lányunk. A fedett kereszt eltűnt - A leírásban szereplő fedett kereszt már nem létezik, legalábbis ott ahol korábban volt most nincs. Érdekes parkolóhely a templom előtt - Nekem nem okozott gondot a geodobozhoz való hozzáférés. 1561-ben Imecsfalva néven jelentkezik az oklevelekben, 1567-ben Imechfalva a neve, temploma 1583 előtti.
Budvár-sósfürdő Egykori helye megközelíthető a Budvár, majd Fürdő utcákon keresztül, át a Székhídján. Csűr a medence helyén - Úgy emlékszem az új tulajdonos csűrt épített a régi medence betonkeretére. Székelyudvarhely Budvár negyedében, a Nagy-Küküllő partján, létezett egy egykor igen kedvelt gyógyfürdő, mely 1944-ig működött.
Szent Imre erődtemplom Szent Imre erődtemplom Gelence 46,86 km-re A műemléktemplom előtt, a harangtoronytól nyugatra található Szent László király mellszobra. Csodas ez a templomocska - Erdekes a rovasiras az "orokmecses" alatt. Régi ismerős - Régi-új helyet kerestünk fel ebben a kutyát-se-ki időben. Árpádkori templom - A rejteket megtalálni nem is olyan könnyű. Gelence Kézdivásárhelytől 9 km-re fekszik, itt található Székelyföld egyik leghíresebb műemléke, a 13-dik században román stílusban épített katolikus templom.
Szem-gyógyforrás Szem-gyógyforrás Marosfő 40,93 km-re Földrajzi bal partján található egy értékes forrás, melyet tábla is jelöl. Ősszel nincs szem előtt a forrás - Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor. A marosfői vasútállomástól a kék pont turistajelzést követve, elhagyva a lakott települést, a Meszes-patakhoz érünk.
Iparosok kápolnája Iparosok kápolnája Csíkszépvíz 18,29 km-re Eredetéről csak annyit lehet tudni, hogy a Bíró család építtette, és az utolsó tatárbetörés idején, 1694-ben már állt. A Csíkszereda felé vezető főút melletti római katolikus templomocskát mindenki az Iparosok kápolnája néven ismeri.
Református templom Református templom Réty 50,09 km-re A többszöri felujítás ellenére szentélye máig megőrizte eredeti, félköríves formáját. Réty felett - Megtaláltam a dobozt. Körülményes megközelítés - A geodobozt nagyon könnyű volt megtalálni. Decemberi séta - Kellemes időben egy kis Mikulásnapi körséta keretében kerestem rá a dobozkára. Réty református templomát az évszázadok során kétszer ujították fel, először a 16-dik században, majd a 19-dik század második felében.
Vacsárcsi kőbánya Csak bazaltandezitek, de formára hasonlóak a híres alsórákosi bazaltoszlopokhoz. Szent Pal bucsu idejen - Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan. Esti séta 1 - Esti sétára indultunk a környékre. Bányatavacska - Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. Vacsárcsi közelében, egy olyan kevésbé ismert, felhagyott kőfejtő van, ahol Csíkban egyedülálló, bazaltorgonákat láthatunk.
Bányanyílás Bányanyílás Hargitafürdő 23,09 km-re Tiltótábla figyelmeztet itt, hogy a bányajáratba belépni tilos. A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak bal oldalán, az út alatt, van egy 1,8 hektáros meddőhányó.
Óriásfalfestmény Óriásfalfestmény Petőfi utca Csíkszereda 10,82 km-re Ez az óriásfalfestmény a 2023-as Csíkszeredai Városnapok keretében megszervezett PetőfiStreetArt Fesztivál alatt készült, emléket állítva a kétszáz éve született Petőfi Sándornak. A csíkszeredai Petőfi-utcában található Bandidos étterem Lejtő utca felőli tűzfalán egy látványos Petőfi-falfestés látható.
Kossuth-szikla Kossuth-szikla Hargitafürdő 21,64 km-re Arra hívja fel a figyelmet, hogy bár Hargitafürdőn járunk, a terület Csíkcsicsóhoz tartozik, és érdemes megemlíteni Csík nyugati határvonulatát. A szikla még áll, az erdő már sajnos nem - A Kosuth szikla most is csodálatos, csak sajnos az erdő körülötte leégett a múlt nyáron. Csak séta - Ezúttal csak sétálni indultunk a sípályák környékén. Megtaláltam, vagyis megtaláltattam - Nos, a dicsőség nem engem illet, hanem a tulajdon jóapámat. Aki Hargitafürdőn egy jót szeretne sétálni, elhagyva a sípályákat, elsétálva a Borhegyese (1380 m) csúcsa alatt, kijut egy tisztásra, melyet az 1399 m magas Kossuth-szikla ural.
Halastó A virágzó kaszáló és a madarak kárpótolnak viszont, ha nem szeretsz halászni. A halasto - Ha mar volt Imecsfalva, lehetett Szorcse is. A Szörcse falu melletti, Feketeügy holtágán kialakított tórendszer jobb sorsot érdemelne.
Unitárius templom Unitárius templom Homoródkarácsonyfalva 38,82 km-re Az unitárius templomot körülvevő falon kívül helyezték el az emlékművet, rajta felirattal. Most megvan - A templomudvarra nem tudtunk bemenni. Szerencsések vagyunk - Tényleg szerencsénk volt. Sisi - Megtaláltam a dobozt, viszont nem tudtam bejegyezni, mert televolt vizzel. Homoródkarácsonyfalva a Kis-Homoród völgyében, Homorodalmás és Oklánd között fekszik.
Katolikus templom Katolikus templom Göröcsfalva Csíkrákos 20,78 km-re Tulajdonképpen összeépült Csíkrákossal, Göröcsfalva ma is közvetlen tízese Rákosnak. Kicserélve - Megtaláltuk a geodobozt a földön. Zöld Péter - Ez a templom nem csak a tornyával különleges, hanem a loggiás bejáratával. Én köszönöm - Bár a rejtő feladata a rejtését karbantartani, a sérült geodobozt kicserélni, szép és ajánlatos dolog egymásnak segíteni. Csíkrákos központjában keletre kanyarodva, a 124-es megyei úton közelíthető meg.
A hősök régi temetője A hősök régi temetője Csíkszereda 10,81 km-re A majdnem 1 hektáros terület a város tulajdona, dróthálós kerítés övezi, mostani bejáratát csőkapu. Csihanyos - Javaslat, h nyáron ezt a rejtekhelyet ne rövidnadrágba és szandálba keresd, vagy egy darabig nem lesz szükséged reuma elleni kezelésre. Sírkövek - Az összes középső kerítés elemet végigtapogattam. Ládaellenőrzés - Ma megnéztem a Hősök régi temetőjében elrejtett geodobozt. A parkként feltüntetett temető a Mikó-vár mögötti területen, a múzeum szabadtéri részlege, az ideggyógyászat udvara és a Hősök utcája között helyezkedik el.
Tölgyfa a Nagy Murgó alatt Tölgyfa a Nagy Murgó alatt Uzonkafürdő 24,54 km-re A törzsének alsó része meg van repedve. Csavargás a Murgó alatt - Egy honismereti túra alkalmával, amíg készült a parázs a szalonnasütéshez, elindultam kincskeresésre. A Nagy Murgó északkeleti részén, az erdő szélén, egy 4 m kerületű kocsánytalan tölgyet láthatunk.
Üldözöttek áldozatok emlékműve Üldözöttek áldozatok emlékműve Székelyudvarhely 47,11 km-re Az emlékmű egyszerű, de elgondolkodtató, széttört rácsdarabokon a nyitott bilincs és lánc található. Zárva - Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van. A műalkotás a város főterének északi részén, a Ferences templom mellett található.
A lövétei suvadás A lövétei suvadás 32,93 km-re 1970-ben megismétlődött, jelentős anyagi károkat okozva, falurész tünt el következtében, és új negyed alakult. Nyílik a nárcisz, a kosbor - A lövétei Nagy Suvadás felett nagyon szép nárciszmező található, és az oldalban kifele, ha a Várhegy felől közelítjük meg, vagy Keményfalváról ha kimegyünk a tetőre, és onnan indulunk a Suvadás fele a kosborban gyönyörködhetünk, meg a szép kilátásban. Öt csillagos látvány - Bár a mai kincskereső kirándulás útvonala Lövétén vezetett keresztül, a Suvadás nem volt mára betervezve. Lövétén először 1913-ban indult meg a föld.
Ozsdolai-hágó Ozsdolai-hágó Berecki-hegység 49,47 km-re Ozsdolai-hágó Hószag és Nemere - Kis forgolódás után meglett a doboz. Beszorult doboz és átnedvesedett tartalom - Miután eltöltöttem az időt a környék egyéb rejtekhelyeivel, már sötétedés után értem ide. Hóvirágos rejtek - Először a tájban gyönyörködtünk, már csak ezért is megérte ideautózni. Ozsdolai-hágó
[ Fel ↑ ]
Harom vára romjai - Csíkzsögöd
Harom vára romjai - Csíkzsögöd 9,67 km-re
A Harom vár a 12-dik század eleje körül épült, és az Erdélyt keletről védelmező várrendszerhez tartozott. Csíkszeredától délre, Zsögödfürdő dél-nyugati határában, a Harom-tető 1079 m magas csúcsától keletre található.
Kakukk-hegy - Hargita-hegység
Kakukk-hegy - Hargita-hegység 13,84 km-re
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.