Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Bálványos és Torja vára - Háromszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A torjai Büdös Bálványos várhegye. A vár topografiája, donjonja. Felső és alsó vár. Kilátás. Regék, történelme. Opur László. Egy est a Bálványos alatt. Torja vára. Almás mezeje. Kecskekosár. Bara mezeje. Piripó sziklája. Torjától Ikafalváig Terra Siculorum
126_balvanyos_vara.jpg
Bálványos várának zömtornya északról nézve
Dugásfürdő 2 Csíkdánfalva 47,59 km-re. Dugásfürdő 2 - Csíkdánfalva Feredő - A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. Dugásfürdő kereshető rejtése - A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam. Dugásfürdő 2 - Csíkdánfalva
Barokk kapu Zoltán Étfalvazoltán 22,38 km-re. Először 1760-ban, majd 1899-ben egyesültek, kettős falut hozva létre. Barokk - Kár, hogy az épületből nem maradt fenn semmi, de ez a kapu is nagyon szép. Hiányzó láda - Többször voltam Étfalván, de valahogy nem figyeltem erre a kapura. Kapu - Még régebbi bicikli túráimról ismerem ezt a helyet. Bodoktól délre az Olt bal partján található Étfalva, a valamivel kisebb területű Zoltán az Olt jobb partján települt, Étfalvától északra.
Kománfalvi szűkület Aszólunka 49,75 km-re. A Kománfalvi-domb és a Tatros-folyó között az út egy mesebeli vörösfenyő-erdőn visz keresztül. Kománfalva és Aszó települések között a DJ116B jelzésű megyei út szűk helyen halad keresztül, ez a Kománfalvi szűkület.
Borzsovafürdő 35,85 km-re. A terület élővilága nagyon gazdag - fő élőhelyei a patak, a patakot kísérő láp, a környező gyepek és erdők. Meglepetés rejtek - Nagy mosolykára számítottunk, ehelyett egy kicsit találtunk. Mosolyka - A rejteket megtaláltuk, de sajnos a mosolyka mögött nem volt semmilyen doboz, pedig átfésültük érte az egész helyet :( Reméljük így is elfogadható a megtalálás. Mosolykás doboz - Mosolyka nem volt a helyén, de visszatettük. Borzsovafürdő Csíkborzsovától keletre, a Csíki-havasokban fekszik, a Borzsova pataka mentén.
Rudi forrás Tusnádfürdő 9,14 km-re. A Csukás-tótól délre, a vasút bal oldalán, a laza piroklasztit üledékből tör elő a kis hozamú Rudi forrás 13,5 C hőmérsékletű vize. Rudi forrás - Tusnádfürdő.
Református templom Egerpatak 33,08 km-re. A közigazgatásilag Réty községhez tartozó falucskától délkeletre, egy legelőnek használt dombocska tetején egykor vár álott, melynek emlékét a Fergettyűvár helynév őrzi. Szégyen helyett - Kedves Eseslevi. Mégis megtaláltuk - Hittünk a gyermekeknek, mikor a kapuhoz rohanva közölték, lelakatolták. A templom egere - Kedves Kinga. A Feketeügy felé siető Szacsva patak völgyében fekvő Egerpatak nyugatról a Rétyi-nyírrel határos, területét már az őskorban is lakták.
Örmény emlékház Csíkszépvíz 38,94 km-re. Az emlékházban a szépvízi örménység múltjának dokumentumait, világi és egyházi tárgyi emlékeit - családi fényképeket, dokumentumokat, díszes miseruhákat és templomi zászlókat helyeztek el. Az Örmény emlékház Csíkszépvíz központjában található, az emlékházat a Szentháromság Alapítvány hozta létre.
Református templom Páva 31,17 km-re. Református temploma a 14-dik században már biztosan állt, később gótikus stílusban átépítették, majd 1903-ban nyerte el mai alakját. Doboz újrarejtve - Visszarejtettük. Azt hiszem a doboz elfalazva - Nagyon szép kis templom, már amit kívülről láthattunk belőle, mert a kapuja zárva volt. A fűben - A rejteket nem nehéz megtalálni, lévén az egyetlen üreg a várfalban. Lakói egykor híres solymászok voltak.
Régi sóaknák Aknavásár 53,28 km-re. Mivel a sóréteg viszonylag kis mélységben van, az elején egyszerűen csak gödröket ástak, ezek később lefelé szélesedni kezdtek, és harangformát vettek fel. Meglepetés a rejtekben - A Kósna-dombi kirándulás után, már csak nagyon kevés időm maradt a sötétedésig. Aknavásáron, a Fetele Targului (A vásár lányai) nevű domb nyugati oldalán, a Valcele-patak közelében, már a XIV-dik században bányászták a sót.
Erődített katolikus templom Csíkbánkfalva 21,4 km-re. Ezenkívül Csíkszentmártonból, a 123B megyei úton, az Áj-patak mentén halad felfelé érhető el. Kőmíves Kelemenné sorsa - Hát, nekem úgy tűnik, ez a láda is Kőmíves Kelemenné sorsára jutott (akárcsak az apoldi). Megtaláltuk - Sikerült a templomba is bejutni. Nem találtam meg - Pedig az egész falrészt összekutattam. Csíkbánkfalva Csíkszeredától 17 km-re fekszik, megközelíthető Csíkszereda felől előbb a 12-es országúton, a Nagymezőn át, majd ebből a balra elágazó 123C megyei úton.
Városháza Kézdivásárhely 18,17 km-re. A mai kétemeletes polgármesteri hivatal épületét 1907-ben építették, szecessziós stílusban, takarékpénztárnak. A városháza Kézdivásárhely történelmi központjának egyik legimpozánsabb épülete.
Bodok-csúcs 13,85 km-re. A csúcsról csodaszép panoráma tárul elénk tiszta időben. Meglepetés a csúcson - Herecz vára és Kincsás vára mellett a Bodoki-tető volt a szintentartó-honismereti túránk célja, ahol a legutóbbi bejegyzések alapján nem számítottunk dobozra. A havason - Kicsit fújt a szél, de attól eltekintve szép napot töltöttem fenn a havason. Újra itt vagyunk - Visszajáró lelkek vagyunk itt. A Bodoki hegyseg névadó, de nem a legmagasabb csúcsa.
Önműködő köztéri illemhely Csíkszereda 30,49 km-re. A Gál Sándor téri okosvécé 319 ezer lejbe került. Meggondolatlan és méregdrága beruházás - A tavalyi év második felében, a hideg miatt, a vízvezetékek elfagytak. Teljesen automatizált, öntisztító, áramszünet esetén kézzel is nyitható, használata készpénzzel vagy bankkártyás fizetéssel is lehetséges.
Sziklakapu Felsőkomána 56,82 km-re. Egykor a két szikla közötti távolság kisebb volt, a Komána-patak völgyében haladó szekerek és gépkocsik számára szélesítették itt ki az átjárót. Felsőkomána falutól kelet felé, valamivel több mint 2 km távolságra, a talajút két méretes sziklatömb között vezet át, ezt a helyet nevezik a Tatárok sziklakapujának.
Vármege bükkfái Máréfalva 49,18 km-re. Máré várától lefele, a meredeken ereszkedő ösvényt követve, a Vármege elnevezésű helyen, az erdőben egy vastag, legalább 3 m kerületű bükkfára bukkantam.
Futásfalvi zarándokhely 12,12 km-re. A Sarlós Boldogasszony napján a zarándokok bejárják a Kereszt útját, a dombtetőn levő oltárig. Zarandoklat - Haromszeken elek mar egy jo par evtizede de meg Futasfalvan nem volt szerencsem jarni, no most erre is sor kerult. Itt is iroszer nelkul - Kb 500 meterre sikerult megkozelitenem motorral ezt a rejtekhelyet, de elegge ovatosan lehetett odagyalogolni mert sok juh, tehen meg oket orzo 2/4 labu ember/allat tartozkodott a kornyeken. A futásfalvi templomban őrzik a Csíksomlyói Boldogasszony mását.
Csudálókő Vargyas-szoros 34,26 km-re. A Csudálókő, illetve a Széchenyi-szirt kilátópontjáról páratlanul szép kilátás nyílik a Vargyas-patak szurdokvölgyére. Farkas-ösvény - A Farkas-ösvény kevésbé látogatott része a Vargyas-szorosnak, pedig egy kellemes sétára, rendkívűli kilátópontokkal nyújt lehetőséget, mindenképpen érdemes bejárni. Ellenőrzés - A hétvégén voltam a szorosban és megjártam magam a Farkas ösvényen. Odú - Ennél a rejteknél is megjártam magamot. A Vargyas-szoros keleti oldalának látnivalói, így a Csudáló-kő teteje is, a javarészt erdőben vezető, piros ponttal jelzett, Farkas csapás (ösvény) mentén érhetők el.
Óvóhelyek és harckocsiakadályok Szentegyháza 38,59 km-re. Az erődvonal kiépítésén kis létszámú zsidó és politikai munkaszolgálatos dolgozott, harcok végül nem zajlottak a helyszínen. A szentegyházi zászlóaljtámpont 1943-ban épült, a csíki medence fele tartó, Tolvajos-tetői út biztosítására, egy esetleges délnyugat irányú támadás kivédésére.
Evangélikus erődtemplom Szászhermány 49,38 km-re. Több ízben feldúlták a törökök, Vitéz Mihály és az osztrákok, Basta csapatai. Köszönjük - Köszönjük az ellenőrzést, Hangyalka és Imecs. Kivágott fa? - Vasárnap délutáni csend, alig volt valaki a szaszhermanyi vár körül. Egy barcasagi templomvar - A prazsmarival, bodfalusival mintegy ekkovei a templomerodoknek a Szaszfoldnek ezen videken. Gótikus erődtemplomát 12 m magas várfal veszi körül, a XIII-dik században épült - a 7 védőtoronnyal erősített belső várfal oldalán, lakásra is alkalmas helyeket alakítottak ki.
Velnica kőbánya vízesései 49,92 km-re. Vízesés rengeteg - A játékvezető egy igazi vízesés rengetegbe kalauzolt el bennünket. Aknavásár és Ciresoaia települések között, a Velnica kőbányából indulva, a vad és mászkálós terepekhez szokott, tapasztalt, jól felszerelt, és vállalkozó kedvű természetjáró egy igazi vízesés-paradicsomot fedezhet fel.
Csomortáni Péter vára 21,18 km-re. Csomortáni Péter várát keresve - Első alkalommal Kisgyörgy Zoltán Háromszéki Vártúra-kalauz könyvében leírtak alapján kerestem Csomortáni Péter várának romjait. Nagy csapat - Itt jártunk egy nagy csapattal, összekeresgéltük a rejtek környéket, és először hihetetlennek tűnt hogy a rejtekfa két év alatt ennyire körbenőtte az odúba tuszkolt követ. Nem talalom - Nem latom a segedkoordinatakat sehol. Kézdicsomortántól észak irányában a Csuklyán tetőn, az Aszalvány és a Várpatak között találjuk Csomortáni Péter várát.
Bagolyvár Görbepataka 46,79 km-re. Jeles ünnepek estéin őrtüzek világítják be innen a völgyet. Második világháborús bunker - Pünkösdkor, útban Gyimesbükk fele felkerestük a Bagolyvárat és a második világháborús bunkert. Bunker - Felmásztam a domb tetejére és közben ismeretséget kötöttem több pacival. Hova lettek a keresztek - Mivel a Nok napjat a Gyimesekben toltottuk a Bagolyvar bunkert nem hagyhattam ki. Görbepataka település Bagolyvár elnevezésű csodálatossziklaképződménye, impozáns sziklacsúcsa a második világháború idején fontos stratégiai szerepet töltött be.
Henter-mező kőgombái 11,91 km-re. Itt kőgombákat találunk elrejtve, mely közül egy, bár sűrű bozótban van, sokkal nagyobb, látványosabb mint a Prédikátor-kő. Egy sziklaformacio - Tobb sziklaalakkal is talalkozhatunk a bodoki havasok e mellek-gerincen. Mostanában elég ritkán lehet bejegyzést olvasni - Kevesebben keresnek, vagy jelentik be megtalálásaikat. Hát... - Na, szóval. Málnásfürdőről, a Száldobos-patak völgyéből indulva, a sárga pont turistajelzést követve, kiérünk a Henter-mező legelőjének széles tetejére, a Bodoki-havasok egyik legszebb kilátópontjára.
Hármaskő és a Kondra-kereszt 51,99 km-re. Egy hármas tagozódású, triászkori dolomitmészkőből álló sziklaszirt, mely őskori kristályos alapkőzeten áll. Hármaskő és a Kondra-kereszt - Megtalaltuk a rejtekhely talalkozo "transzgyimesi" expedicioja alkalmaval. Transzgyimes - A Transzgyimes immár örökre beleégett a tudatunkba. Transz-Gyimes - Mondtam már, hogy a Hármaskőre a legkényelmesebben a Transz-Gyimes szerpentinein lehet feljutni? Transz-Gyimes :-). A Hármaskő a Csíki-havasok északi részében, a Kondra-kereszt turisztikai csomópontjától délkeletre található.
Bagolykő Bükkhavaspataka 59,9 km-re. Útba ejtjük a Szent Péter-kápolnát, ahonnan már látszik is a fenyvesből jól kiemelkedő Bagolykő. A Bagolykoverol mondva - Tehat roviden, termeszetesen feljutottunk a ko tetejere, ez is benne volt a tura programjaban. A régi geodobozt elvitték, az új a helyén van - Az aznapi Jávárdi-körtúránk harmadik állomásaként, a Jávárdi-tető felől ereszkedtünk be a gerinc mentén, majd a patakvölgyek által barázdált erdőben egészen a Bagolykőig. A lenyeg - Vegul is nem lehetek szaz es szaz szazalekos. A Bagolykő megközelítése a gyimesközéploki Hidegségről indulva lehetséges, Bükkhavas patakából a Nagysarok-patak szádától indulva a Jávárdi-hegy fele.
Asztag-kő Madéfalva 41,65 km-re. Szép kilátás nyílik innen Csíkszeredára, illetve a középcsíki és felcsíki falvakra. Erdei múzeum az Asztag-kő mellett - A Csompoly tetején elrejtett geodobozt indultam megkeresni, útközben megálltam az Asztag-kőnél. Csak a kő maradt - Piricskéről jöttünk. Kőgomba - Könnyű rejtekhely, nem nehéz a megközelítése, jó út, még télen is. A Hargita-hegység egyik kevésbé ismert gyöngyszeme az Asztag-kő.
Kőkeresztes emlékoszlop Csíkszentimre 20,14 km-re. 1708 végén Moldvából behurcolták a pestist Gyergyóba. Kerek kereszt - Székelyföldön sok kereszttel találkozik az ember. A csíkszentimrei temető bejáratánál levő kőkereszt az 1700-as évek nagy pestisjárványára emlékeztet.
Kőkép Verőfény-tető Székelyudvarhely 52,48 km-re. A húsvéti határkerülők egyik hagyományos stációja. A Kőkép elnevezésű kőkereszt Székelyudvarhelytől keletre, a Szarka-kőtől északnyugatra található, a 689 m magas Verőfény-tetőn.
Régiséggyűjtemény Csíkajnád 44,09 km-re. Régiséggyűjtemény - Csíkajnád Régiséggyűjtemény - Csíkajnád
[ Fel ↑ ]
Közeli települések: Látnivalók Sepsibükszád 7,97 km-re, Látnivalók Kárpitus 8,37 km-re, Látnivalók Lázárfalva 8,85 km-re, Tusnádfürdő 9,01 km-re, Látnivalók Torja 10,55 km-re, Látnivalók Kézdikővár 10,64 km-re, Látnivalók Újtusnád 10,72 km-re.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.