Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Bálványos és Torja vára - Háromszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Bálványos várhegye. A vár topografiája, donjonja. Felső és alsó vár. Kilátás. Regék, történelme. Opur László. Egy est a Bálványos alatt. Torja vára. Almás mezeje. Kecskekosár. Bara mezeje. Piripó sziklája. A Bálványos és Torja vára című fejezet részletesen Torjától Ikafalváig Terra Siculorum
126_balvanyos_vara.jpg
Bálványos várának zömtornya északról nézve
Kerék-domb alatti vízesés Kerék-domb alatti vízesés Ágostonfalva 34,92 km-re Ekezetek - Tehat konkreten, mivel en nem irok ekezetes karakterekkel, magyaran mondva "magyarul" a leirasaimban. Koszi - Koszi. Hiba kijavítva - Rájöttem, hogy milyen nyomtatásra gondolsz. Ágostonfalva közelében, a román térképeken Fenes-pataknak nevezett, a régi osztrák térképeken Pétrisiú-ként megjelenő patak fejében levő egyik oldalágban, a Kerék-domb alatt egy mély gödörbe ömlő, 4-5 méter magas, csinos vízesés található.
Vajas-forrás Vajas-forrás Homoródfürdő 46,07 km-re A Vajas borvízforrás a Lobogó vendéglő és panzió épületének háta mögött található, egy betonból és kockakövekből kiépített gödörben.
Orbán Balázs-barlang Vargyas felől 14 km hosszú, rossz minőségű autóúton közelíthető meg északi irányban, majd a szurdok kezdetétől 1 km gyaloglás után, vaslépcsőn mászhatunk fel a bejárathoz. Nekem nem volt ilyen szerencsém - Február közepén én is jégsztalagmitokat csodálni indultam a Vargyas-szorosba. Csapatostul - A szurdokban több kirándulócsapat sétált mindkét irányba, a mi csapatunk is lehetett 30 fős, 5-től 50 évesig. Februárban mi sem jártunk szerencsével - Mi is próbálkoztunk más években februárban, amikor csak maradványait találtuk a jégcseppköveknek. A Vargyas-szoros legnevezetesebb barlangja az Orbán Balázs barlang (Kőlik, Nagybarlang, Almási barlang), melyet az elmúlt évszázadok folyamán számos híresség – Jókai Mór, Wesselényi Miklós, John Paget meglátogatott.
Lucs tőzegláp A kettő között magasodik a Nagy-kő bükk, mögötte található a Lucs tőzegláp. Pomjanek Béla nyomában - Kerékpárral kerestem fel a helyet, a volt Fenyőke menedékház és a Piricskei letérő közötti Nagyerdő közbirtokosság utjánál tértem le a megyei utról. A sok áfonya miatt már nem kerestem a dobozt - A Som-kút felől indultam be a Lucsba, itt az erdő szélén nagyon sok fa ki volt dőlve, az erdő is nagyon száraz volt. Bár késve indultam, mégis első lettem - Szokás szerint késve indultam neki. Ha a Szécsény-patak irányában felnézünk a Hargita gerincére, két kis tisztást láthatunk.
Kománfalvi szűkület Kománfalvi szűkület Aszólunka 49,75 km-re A Kománfalvi-domb és a Tatros-folyó között az út egy mesebeli vörösfenyő-erdőn visz keresztül. Kománfalva és Aszó települések között a DJ116B jelzésű megyei út szűk helyen halad keresztül, ez a Kománfalvi szűkület.
Dofteana Arborétum Dofteana Arborétum Doftána 47,34 km-re Szabadon látogatható, rendezett kert, melyben főleg az exotikus fenyők kaptak helyet (Simafenyő, Sárgafenyő, Cédrusfenyő, stb). A Dofteana-szurdok felkeresése előtt érdemes megtekinteni ezt az értékes arborétumot.
Céhtörténeti Múzeum Itt kapott helyet a Céhtörténeti Múzeum, mely 2012-ben vette fel egykori alapítója, Incze László nevét. A kézdivásárhelyi múzeum épülete 1857-ben épült, sokáig a városháza működött benne.
Üldözöttek áldozatok emlékműve Üldözöttek áldozatok emlékműve Székelyudvarhely 55,87 km-re Az emlékmű egyszerű, de elgondolkodtató, széttört rácsdarabokon a nyitott bilincs és lánc található. Zárva - Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van. A műalkotás a város főterének északi részén, a Ferences templom mellett található.
Szent Péter és Pál kápolna Szent Péter és Pál kápolna Bükkhavaspataka 59,63 km-re Búcsú után - A Kóta-kövétől errefele sétáltunk, elkapott egy kis nyári zápor, hamar vége lett, és tovább gyönyörködhettünk a táj szépségében. A kápolna újrarejtett geodoboza - A pünkösdi Jávárdi-körtúra alkalmával érkeztünk ide, a Bagolykő felől. A Szent Péter és Pál katolikus kápolnát legkönnyebben Bükkhavaspatakáról lehet megközelíteni, a Nagysarok-patak szádától indulva, a Jávárdi-hegy felé.
Szent Imre katolikus templom A templom előtt áll a háborús hősök emlékműve, igazolva a település újabb veszteségeit. Záróra - A templom és a torony a helyén, de az ajtó zárva. Üres lik - Tusnádfürdőről hazafele beugrottunk megkeresni ezt a dobozt, de várnunk kellett, mert épp jött ki a nép miséről. A gerenda likaban - A templom elott egy idos hazasparral talalkoztunk, akik elmondtak hogy ok voltak a templom harangozoi. Csíkszentimre Szent Imre herceg tiszteletére szentelt, római katolikus temploma 1778-ban épült az egyházközség és Henter Ádám költségén.
Patikamúzeum Patikamúzeum Finta-ház Kézdivásárhely 18,24 km-re A Finta-ház elődje egy körtornácos ház volt, amit 1835-ben építettek, majd 1972-ben lebontanak. A kézdivásárhelyi Patikamúzeum a Finta faház emeletén található, a 12-es udvartér 1 szám alatt.
Görgő-tető Görgő-tető Baróti-hegység 32,1 km-re A Görgő-tető messziről is jól látszó magaslata a hegységnek. Virág jelölte - Nagyon pontos a leírás, ezért könnyen meg is találtam, a rejtek előtt bánsági sáfrány ékeskedett, a sípálya tetejéről csodálatos látványt nyújtott az őszi erdő. A Gorgo tetoi fenyvesben - Ez is az utamba esett a Benko kert fele. A Baróti-hegység erdővel borított szelídhajlású hegyek-dombok képét nyújtja.
Székelykapu Székelykapu Imecsfalva 24,96 km-re A doboz valóban a régi helyen - A doboz valóban a régi helyen, a kapuláb alatt van, ahogy írja a leírás és ahogy Hangyalka is írta 6 évvel ezelőtt. A székelykapu odalett - Sokszor áthaladtam a kapu alatt az elmúlt évek során, de most már sajnos nincs meg a kapu, csak oszlop mered az ég felé. Ajánlott koordinátaformátum - A fok-perc-másodperc formátumú koordináta a legrosszabb választás. Kézdivásárhely és Kovászna között félúton érdemes megállni a kis templomnál, és a falu végén megszemlélni a Fortyogót, a pipáló Zágoni hegyeket, amiről ezt írta Mikes Kelemen: Úgy szeretem már Rodostót, hogy el nem felejthetem Zágont.
Réka királyné sírja Nem ez volt a cél, de megtaláltatott - A régi megyei úton kerékpározva (Felsőrákos és Oklánd útvonalon), észrevettünk egy kis táblacskát ami a Réka királynő sírjához irányít. Kopjafa - Többször is voltam itt, de csak később tudtam meg, hogy geoláda is van. A kis szikla elbújt - A legnehezebb a kis szikla megtalálása volt az aljnövényzetben. Útban a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszer felé, a Rika-patak völgyében vezető földúton, kelet felől érkezve, először balkéz felől a Réka királyné sírjának nevezett patak parti sziklához érkezünk.
Szent Benedek-kápolna Szent Benedek-kápolna Görbepataka 47,5 km-re Ebben a patakvölgyben ereszkedik le az 501-es gyimesi vasútvonal. Ez volt a nap utolsó geodoboza - Amire könnyen ráleltünk, de jött még két család és meg kellett várjuk míg odébb állnak. Érdekes kápolna - Különleges építésű kápolna. Most is - Nem lehet kihagyni ezt a helyet. Görbepataka falu Gyimesfelsőlok községhez tartozik - a Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében.
Nelu mofettája Nelu mofettája Tusnádfürdő 9,38 km-re Nelu mofettája - Tusnádfürdő A godorben - Itt a godorben dolgoztam ki a kovetkezo rejtekek strategiajat. Nelu mofettája - Tusnádfürdő
Siklótető Siklótető Kommandó 40,16 km-re Majd a Barta tetőt, ahova érdemes kimászni a Tiszta patak völgyéből, mert nagyon szép a kilátás. Vadonban a medvek kozt - Nem igazan sokan kaptak meg ezt a rejteket, vagy nem kerestek. Komandóról Kovászna fele indulva, jobbra elhagyjuk a Máté Pál fele vezető utat, ahol a Lakóca fele lehet menni.
Szekelyudvarhelyi Varosi Park Kellemes időtöltés idősebbeknek, fiataloknak és gyerekeknek is, itt talalható a város egyik legismertebb szórakozóhelye. Szep varosi park - Mar 2012-ben megtaláltuk. Kissé rég volt - Egy jó kicsit megfogott, végig a rejtek közelségében kerestük, de sehogy sem esett le. Színek és számok - A helyszínre érve eltartott míg rájöttem, hogy mit jelentenek a színek. A székelyudvarhelyi Városi Park nemrég volt felújítva, színtere lehet nagyobb buliknak, egy kellemes délutáni sétának is.
Damokos Ákos villa Damokos Ákos villa Előpatak 36,36 km-re Utoljára még vendéglőként üzemelt, de ma már elhagyottan áll. Az előterében egy bástyával ellátott épület a régi képeslapokon Damokos Ákos villájaként van feltüntetve.
Hadiárok lőállásokkal Hadiárok lőállásokkal Csíkzsögöd 27,25 km-re Hadiárok lőállásokkal - Csíkzsögöd Kutyakerülgetős, kalandos kirándulás - Nagyon megörültem az este a frissen megjelent új rejtésnek a közelemben. Félreértett rejtekhely - Vámszer Géza a Csík vármegye településtörténetében három zsögödi várromról beszél. Csíkszereda fölött - Végre a mai napi két sikertelen próbálkozás után (Borvízforrás, Zsögödfürdő), a harmadik meghozta az elégtételt. Hadiárok lőállásokkal - Csíkzsögöd
Széphavas A legenda szerint csatából tért vissza a táltoskirálynak is nevezett Szent László, amikor megsarkantyúzta Szög nevű táltos lovát és beugratott a völgybe. Tavaly őszi séta - Jó, izgalmas rejtés. Mi se jutottunk be a misére - Hogy juthat valakinek eszébe, nyáron hóembert építeni? Egyébként nem is rossz ötlet, ide télen is feljönni. Széphavason hóembert építeni volna jó - De arra még várni kell. Szoborállításra készül Szépvíz, emléket állítanak annak a Szent Lászlónak, akinek a falu a nevét köszönheti.
Feketevár Feketevár Apáca 37,41 km-re A Feketevár név talán egy, a kezdetben fagerendákból épült palánkvárra utal. A fal duvad - Megvan a doboz. Nemsokára nem is lesz - Sajnos csak az egyre tovább omló bástyát találtuk meg. Ez is szinten a farsang alatt volt - Miutan jol kifenykepeztuk magunkat a szines-cafrangos farsangi menetnel, meg azert a vizi vagy fekete varat is meglatogattam. Az apácai Feketevárat székely határőrök létesítették a 14-dik században.
Kicsi kőüst Kicsi kőüst Sólyom-kő Gorzafalva 49,31 km-re Mivel nem álltak rendelkezésemre pontos koordonáták, akkor még nem tudtam, hogy megtalálom-e a tulajdonképpeni nagy kőüstöt. Öcsike - Nemcsak a nagy, hanem a kis kőüst is előkerült némi mászás után. A nagy kőüstöt keresve bukkantam rá erre az agy kinézetelű sziklára, melynek oldalában egy kis fél-kőüst található.
Rompáca borvíz Rompáca borvíz Csíkajnád 42,55 km-re A helyiek szerint a rompácai borvíznek gyógyhatása van, sokan ma is használják. Hagyományos legeltetés és hagyományos medvenyomok - A Rompáca-tanösvényt végigjárva érkeztem a helyszínre. A Rompácai-borvíz kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos tartalmú és mésztufát rak le.
Danielek láza-esztena Danielek láza-esztena Mária-út 37,86 km-re A házikó legrégebbi írása 1909-ből való, több 1916-os rovás jelzi, hogy az első világháborúban magyar katonák is tanyáztak benne. Az itt újjáépített esztena a hegyalja-vidék jellegzetes házikója, az alkalmi lakók bevésték nevüket a gerendafalakba.
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.