Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Miklósvár-szék - Háromszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Miklósvárszék szabadalmai, viszonya Háromszékhez régen és most. Köpecz, e falu régi fekhelye. Köpecz Barcsay Ákos alatt és 1848-ban. Baj van Köpeczen. Miklósvár. A régi Castrum S-ti Nicolai. Tortogó vára. E falu katholizálása, régi harangja. Ürmös. Nagy-Ajta, templom-kastély. A Csereiek sirja. A Cserei család. Közép-Ajta. Kakucs fekhelye. Benkő József sirja. Közép-Ajta régi temploma. Tiporcz. Szentemásza. Száraz-Ajta. Zaláni üvegcsűr. Tatárvágás. Sokpatak. Várhegy. Régi maradványok, regék. Apácza. Szászok zsarolása, az apáczai iskola. Apáczai Cséri János emléke, kolostor, toronyerőd. Feketevár. Kakasborozda az apáczai erdőn. Bölön, néveredete. Kircz. Bölön templom-kastélya, ostromok. Farkas Sándor emléke. Várhegy. Miklósvár-szék című fejezet részletesen Felső-Fehérvármegye egy foltocskája Terra Siculorum
112_apaczai_toronyerod.jpg
Az apáczai toronyerőd nyugatoldali látképe
Borsáros-fürdő Borsáros-fürdő Csíkszentkirály 36 km-re It can also be approached from Jigodin Bai, half an hour walking. Senki sehol - Senki sehol, a kapu nyitva. A kültéri fürdő maradványai megvannak - A kültéri Borsáros fürdő sajnos nincs használható állapotban. Nincs - Doboz az nincs. The 1 km long, 50-200 m wide Borsaros nature conservation area lies on the right bank of the river Olt, at 651 m altitude, to the left of the road leading from Sancraieni to Sansimion.
Hammas-fürdő Hammas-fürdő Zsombor-patak fürdői 28,67 km-re Az egyszerű kalibák és ideiglenes, lombokkal fedett szállások helyett báró Apor Gábor a torjai határrészen és gróf Mikes Benedek a sepsibükszádi oldalon deszkából és gerendákból épít vendégszállásokat, étkezdét. Székely barnulás - Milyen jó, bár én vagyok a rejtekgazda, én is kereshettem itt geodobozt, megtalálhattam a ládagazda rejtését. Csak egy csuprot találtam - Sajnos nem találtuk meg, mindenütt néztük ami esőtől védett lehet, csak egy csupor volt felakasztva egy szögre, továbbiakban nekem elképzelésem sincs hol lehet vagy lehetett a láda mert az is lehet, hogy eltűnt. Borvíz - Na, ez is megvan. A múlt század közepén a Büdös-hegy délkeleti és délnyugati lejtőjén, közvetlenül a Rövid-sarok vízválasztója alatt fürdőtelepeket létesítenek.
A Fehéres-patak vízesései A Fehéres-patak vízesései 34,13 km-re Ennek a kis pataknak a felső szakaszán több meglepetés is várja a kíváncsi túrázót. Viz nelkul - Ismet egy szaraz, forro nyar, vajon mit tartogat az osz? A patakmeder teljesen kiszaradt, nemhogy vizeses, de meg viz sincs. Nem láttam csodát ez alkalommal sem - A tavaly ősszel, rejtéskor, nem volt szerencsém túl sok vízhez a Fehéres-patak mély medrében. A székelyudvarhelyi Betlenfalva felső végében ömlik a Nagyküküllőbe a Fehéres-patak.
Egykori malom és villanytelep Egykori malom és villanytelep Homoród 22,26 km-re Az egykori homoródi malom és villanytelep, a két Homoród összefolyásától 500 m-re északkeletre található, az ortodox temető alatt, a Mirkvásárról érkező 132 jelzésű út északi oldalán.
Anna-villa Anna-villa Tusnádfürdő 24,62 km-re 100 bentlakó gyerek, 20 napközis, aki ebédre és vacsorára bejár, az ebédet mindennap 150 személyre főzik. Csodaság - A geodoboz által bemutatott látnivaló, az Anna-villa, pár méterre van a rejtektől. Villa - Azért jó látni, hogy régi szép épületet rendben tartanak. EKE-tábor 2015 - A fél tetőcserepet lebontottam de sajnos a dobozka csak nem került elő. A tusnádfürdői volt Anna villa, ma Szent László gyermekvédelmi központ.
Sóskút Sóskút Homoródszentpál 21,46 km-re A kút, amely ma már több száz éves lehet, a közösség tulajdonában van, egykor gondnoka is volt. A homoródszentpáli sóskút a falu bejáratánál található, közvetlenül az Oklánd felől érkező út mellett.
Madéfalvi Hargita Madéfalvi Hargita 42,55 km-re Madéfalvi Hargita csúcsa és a Csompoly A Hargita csúcsain - Kihasználva a szép időt, na meg azt, hogy a HRTT45 résztvevői elhajtották a medvéket a környékről aznap, mi szépen begyűjtöttük a geoládát. Az Asztag-kőtől a Madéfalvi Hargitáig - Miután kigyönyörködtem magam az Asztag-kőnél, és egy jót csemegéztem a kőtojás melletti szamócákból. Itt még nem voltam - Csiki létemre a Madéfalvi Hargita és a Csompoly (milyen szép név is ez) kimaradt. Madéfalvi Hargita csúcsa és a Csompoly
Római katolikus templom Római katolikus templom Csíkzsögöd 37,98 km-re Szép kis temploma XV-dik századi, a gótikus kor alkotása, szentélye gótikus jellegét boltozott mennyezete, szentségfülkéje, szárnyasoltára és Mária-szobra őrizte meg. A kaput zárva talátuk - A zsögödi régi temető fele tartva megkerestük ezt a rejtekhelyet is. Szépen rendberakott templom - Kár, hogy nem sikerült bejutnom, pedig azért is választottam a vasárnapot, mert gondoltam, hogy a mise miatt nyitva vannak a templomok. Zsögödi túra 3 - Másodszor jártunk a zsögödi templomnál. Az 1567-dik évi regestrumban jelentkezik először 20 kapuval a Szeredához tartozó Mártonfalvával együtt, 1690-ben Sögöt, 1725-ben Sögötfalva néven szerepel.
Nagy Imre képtár Nagy Imre képtár Csíkzsögöd 37,57 km-re Megtekinthető itt Nagy Imre festőművész munkáinak állandó tárlata. Okos rejtés :) - Gratulálok, nagyon okos rejtés, igazán ötletes. Kupaktanács - Kupaktanács ide vagy oda, a dobozt kiszagoltuk. Nagy Imre képtár - A Nagy Laji dombján megtalált geodoboz után, erre vezetett utunk. Csíkszereda képzőművészeti szempontból nevezetes látnivalója a csíkzsögödi Nagy Imre képtár.
Nagy-kő-havas csúcs Nagy-kő-havas csúcs 54,7 km-re A csúcsot az északi oldalon érdekes, 8-10 m magas, kúp alakú, konglomerát sziklák építik fel. Nagy-kő csúcs 7létrán át - A menedékházat a sárga sáv jelzésű ösvényen közelítettük meg, áthaladva a 7létrás kanyonon, kipróbálva az új létrákat. Brassó felett - Lenyűgöző kilátás, nem csak a helyszínen, hanem az oda vezető ösvényen is. Kincs a geoládán kívül - Könnyűszerrel, GPS nélkül is meglett, hála a szöveges segítségnek. A menedékháztól a Nagy-kő-havas csúcsáig a piros sávval jelzett ösvényen juthatunk el.
Szászdálya Szászdálya 53,42 km-re 1280-ban Dilia, 1323-ban Dálya, 1353-ban Daly maior, 1488-ban Dallendorf, 1523-ban Dellendorf néven fordul elő az oklevelekben.
Déllői borvízforrás Fertőzés - Elindultunk egy kis körútra megkeresni néhány helyet, de főleg megfertőzni egy új játékost. A Déllői borvízforrás vize a Székely Selters forrásaitól légvonalban 300 m távolságra, északkeletre tör elő, egy faküpüből.
Nagy Csomád-csúcs Nagy Csomád-csúcs 26,14 km-re Nagy Csomád-csúcs A macik nyomában - Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén. Nagy Csomád-csúcs
Szederjesi borvíz A Nagy-Madaras-patak és a Császárok pataka összefolyásánál tör a felszínre, egy régi geológiai fúrásból. A Fehérkavicsos- vagy Szederjesi borvíz Csíkmadaras egyik közismert borvízforrása.
Sütei borvíz feredő Sütei borvíz feredő 23,61 km-re Szénsavas, kiváló asztali víz,  melyet a két világháború között palackoztak és kimondottan Galac város piacán hoztak forgalomba. A rejtek - A rejteket, illetve csak a doboz hűlt helyét találtuk meg. Oltszem II - A forrás környéke sajnos kezdett kicsit lepusztulni, de a víz jól esett. Télen is finom a Salus borvíz - Rövid, késődélutáni sétára indultunk. A sütei borvíz az oltszemi erdőben, a Sütei patak völgyfejében tör a felszínre.
Papolci panoráma Papolci panoráma 54,81 km-re Látkép a vadonból - Kommandóról ereszkedve, a biciklisek számára kissé riasztó mocorgásokat hallva, de közben szökkenő őzet is látva jutottunk el erre a helyre. Egy regi ut, uj kontosben - Marcius idusan Kezdivasarhely fele tartva tettunk egy kiterot a papolci utra. Papolcról Komandó fele gyönyörű őszi panoráma fogadott,  innen a Perkő is látszott a szép tiszta őszi időben.
Tetőterasz Ez a rejtés távolabb esik a forgalmasabb helyektől. Új pihenő - Valóban nem csak a kopjafákból áll a Madarasi hegycsúcs. Szent hegy - Ekkora hóban nem sok esélyem volt megtalálni a dobozt. Az új geodoboz második megtalálója - Ez a mai kirándulás nem volt betervezve, ebéd után indultunk, hirtelen ötlettől vezérelve. A Madarasi Hargita tetőteraszán, alkonyatkor, remek naplementés fotókat lehet készíteni.
Senki tava Senki tava Csíkszereda 37,43 km-re A Senki tava a várostól nyugatra található, a helybeli horgászok egyik kedvenc helye. Senki sehol, se doboz - Ügyes-bajos dolgaimat intézendő, Szeredába karikáztam, és mivel ugy találtam, hogy még jól belefér, hazafele kiruccantam a Senki tavához egy ujabb rejtekhelyet kipipálni. Végre - Már elég régóta kinéztük ezt a rejteket. Bár kevesen tudnak róla, de Csíkszereda mellett egy viszonylag méretes, látványos tó található.
Leány-vár Leány-vár Bereck 57,17 km-re Leány csak volt - Megtaláltuk a geodobozt. Szerencsére nem találkoztam szépasszonyokkal - Miután megtaláltam a Farkasvárat és a Venetúrné várát, átjöttem a műút másik oldalára. Hétszer megkerülni - A bereckiek úgy tartják, hogy hétszer kell megkerülni, de térden, a várat, és akkor lehet hallani a pincéből a zenét. Az Ojtuz fele tarto muut jobb oldalan, a Leanyvar arka es a Kicsi Csura patakok kozott, 711 m magas kopasz hegyen emelkedik az a varteto amit a helybeliek Leanyvarnak neveznek.
Székelyudvarhely legöregebb élő tölgyfája Székelyudvarhely legöregebb élő tölgyfája 38,22 km-re A hősök sírja mögött áll néhány kisebb fa szomszédságában. Végre - Nem tudtam az öreg tölgy létezéséről. Az élő és a már nem élő tölgyfa - Ennél a rejtekhelynél Kannásné fája csak segédpontként volt feltüntetve. Beleesett - A geodoboz sajnos megtalálta az utat a nagyobb üreg fele. Székelyudvarhely legöregebb élő fája Jakab Árpád, a város zöldövezeteit karbantartó kertészmérnöke szerint Szombatfalván van.
Szökő vízesés Szökő vízesés 45,34 km-re Kaláka - 50 diákkal kirándultunk ma a Hargitán. Vörös-áfonya - Október derekán jártunk itt újra. Vízesés - Rengeteg sziklarepedés van korulbelul 6 méternyi távolságban, de aztán összejött a doboz elékeritése. A vulkáni kitörések idején a Madarasi Hargita oldalában létrejött kisebb lejtésű plató a csúcs alatti 100-150 méternyi területnek lépcsőzetes külsőt kölcsönöz.
Begyenkő kőgombája Begyenkő kőgombája Torjai-hegység 29,66 km-re Talalkozas a medvevel - Erdekes, hogy mostanaig meg senki sem vallalkozott ezt a rejteket megkeresni. Új geodoboz került ide, de talán meg van még a régi is - Miután sikertelenül kerestük a Begyenkő nagy sziklájában elrejtett geodobozt, majd azt pótoltuk, kimásztunk a Begyenkő tulajdonképpeni csúcsára. Kőgombák - Még egy kis mászás, és megpillantottuk a kőgombákat. A bálványosi Begyenkő neve a rég kihalt bölény emlékét őrzi, hiszen a régi magyar nyelvben abban az időben a bölényt még begyennek nevezték.
Illemhelyek utcája Illemhelyek utcája Szeltersz 30,86 km-re Nem ez a hivatalos neve az utcának, olyan talán nincs is. Szeltersz északkeleti felében van egy mellékutca, ahol az illemhelyeket kerítésen kivül, közvetlenül az utcán helyezték el.
Református templom Református templom Zalán 20,62 km-re A templomot 15-dik században gótikus stílusban átépítették, majd az 1802-es földrengést követően 1821 és 1825 között újjáépítették és bővítették. Szilvások - Na, ebbe már nem sikerült bejutnom. Én vagyok a megmondó ember - Kedves Levi, ez a kérdés nem tartozik a zaláni református templom weboldalához. Rejtekhelyek - Megtudja-e valaki mondani, miért nem jön elé az összes rejtekhely. Orbán Balázs és Entz Géza szerint Zalán templomának román kori kapuzata feltehetőleg 12-13-dik századi eredetű, a zaláni református templom építésének legkésőbbi lehetséges időpontja 1319.
A százkarú bükkfa A százkarú bükkfa Farkasvész sarka 49,36 km-re A Csíki-havasok piros kereszttel jelzett túraútvonalából, a Kolos-tető és a Sándor dombja között, a Farkasvész sarkától észak-keletre, egy meredek oldalvölgy ereszkedik alá a Fenyővize-patak völgyébe.
Csala tornya A tatárok tábort vertek Kőmezőben, és várták, hogy az éhség kergesse ki az ostromlott népet a barlangból. Csala vezér - Ez a doboz is kipipálva. Tatárlik - Először a Tatárlik feletti kilátóhoz másztam ki, ahonnan nagyon jó a kilátás, majd visszaereszkedtem az ösvényen a Tatárlikhoz és a Csala tornyához. Régi emlékek - Csak mikor a Tatárlik üregeihez felértünk, jöttem rá, hogy már jártam itt annak idején, 15-16 évvel ezelőtt. A monda szerint nagy erővel támadtak a tatárok a környékre, ezért a nép visszahúzódott az elfalazott bejáratú Kőlikba.
Haller kastély Haller kastély Zoltán 44,62 km-re A helység látnivalója a Haller-kastély 1553-ból. Udvarház - Éveken át csak nézegettem a kastély romjait, de mivel most doboz is van rejtve, megálltam megkeresni. Segesvártól 27 km-re délkeletre fekszik, Szászkézd községhez tartozik, a községközponttól 7 km-re délkeletre van.
Siculicidium útja Siculicidium útja Jézus Szíve templom Madéfalva 45,77 km-re A tanösvénynek 14 stációja van, ezek Madéfalva azon részein találhatók, amelyhez a madéfalvi veszedelem valamilyen eseménye társítható. Tanulsagos tanosveny - Erdemes vegigjarni, de azert nagyon jol jonne egy-egy nyil, ami mutatna minden stacional, hogy merre kell tovabb indulni. Esti séta 4 - Utunk negyedik állomása. Elmaradt - Már régebben megtaláltuk, talán tavaly augusztusban, családilag, csak elmaradt a bejelentése. A madéfalvi veszedelemhez kapcsolódik az a történelmi tanösvény, amelynek kiépítésére még 2010-ben nyert pályázatot Madéfalva önkormányzata.
Szent László köve Szent László köve Pogányhavas 53,4 km-re A nagy magyar királyok közül Szent László kapcsolódik leginkább vidékünk történetéhez, ezért érdemes megemlékezni róla. Június 27-e Szent László ünnepe, személyében nagy hős és nagy király képe rajzolódik elénk.
Vármege szörnye Vármege szörnye Máréfalva 36,32 km-re A Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Katolikus templom Katolikus templom Nagykászon 44,69 km-re Az ismert gótikus templom helyén román kori templom állott, amely a pápai tizedjegyzék előtt épült. Ráérzésből - Rejteni szerettünk volna ezen a környéken, de nem voltunk elég figyelmesek, hogy itt már van rejtés. Főhajtva - Fáradtan de lelkesen kapaszkodtunk fel a szeptemberi elejei hőségben a sétányon. Templom a dombtetőn - Ez a nap tökéletes a rejtéshez vagy keresgéléshez. Az oklevelekben három tízes: Kászonaltíz, Kászonfeltíz és Kászonimpér összefoglaló neve, egy községben és egy egyházközségben.
Réka királyné sírja Nem ez volt a cél, de megtaláltatott - A régi megyei úton kerékpározva (Felsőrákos és Oklánd útvonalon), észrevettünk egy kis táblacskát ami a Réka királynő sírjához irányít. Kopjafa - Többször is voltam itt, de csak később tudtam meg, hogy geoláda is van. A kis szikla elbújt - A legnehezebb a kis szikla megtalálása volt az aljnövényzetben. Útban a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszer felé, a Rika-patak völgyében vezető földúton, kelet felől érkezve, először balkéz felől a Réka királyné sírjának nevezett patak parti sziklához érkezünk.
Torja vára Torja vára 30,86 km-re Leányrablás Torja várából - Miután eltöltöttük az időt a Pokolvölgy bejárásával, kevés időnk maradt már sötétedésig. A torjai várdomb - Útban a Szent Anna tóhoz, tettünk egy kis kitérőt. A helyi hagyomány szerint itt egy magas őrtorony állt, s ha jelezni kellett Bálványosvár és Torjavára között, akkor fel kellett mászni a magas őrtorony tetejére.
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.