Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Nyárád torkolatja - Marosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A Nyárád alvidéke A Tejes-Kerek patak. Kriptahegy. Úti kaland. Székely és oláh nép. Nagy-Teremi. A temti kolostor. Sükösd György. Bethlen János korlátnok. A reformátusok régi temploma. Sükösd György emléktáblája, kőkoporsója. Sükösd Gáspár sirköve, Champaini Péter sirköve. Törökvár. Teremi régi fekhelye. Teremi-Ujfalu. Korcsmából készült templom. Vajdakútja. Az Al-Nyárád jobb partja Terra Siculorum
A legnagyobb dombocska kerek, itt található a ravatalozó is. Az erdőcsinádi temető-együttes a falu nyugati határában található, három szomszédos dombocskát foglal magába.
Tatárpincék a Csereoldalon Nyárádszentsimon 27,28 km-re. Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. A tatárpincék kincse - Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. Kerékpártúra - Ma egy kb 20-25 fős kerékpártúra alkalmával jártunk erre. Pincék, gödrök, mélyedések. - A tejfölös doboz távol volt a frissen kiásott pincéktől, egy csutakban, de észrevehetted, hogy a doboz környékén gödrök, vagy inkább csak mélyedések vannak, amik mind beomlott, betömött, vagy betömődött pincék. Ottjártamkor néhány lelkes környékbeli legény és leány éppen kiásott egy beomlott pincét.
Ha nem is az egész templom, de annak egyes részei biztosan koraiak - ilyenek a toronyaljból a hajóba nyíló ajtó félköríves kerete, az elfalazott déli kapu szintén félköríves kerete, részben a hajó átalakított félköríves ablakai. Méteres nélkül - A falhoz érve, kerestem, hogy hol van a 8 m, de végül minden üreget kézzel kitapogattam. Nagyon szép freskók - Szégyen, hogy több tízszer vagy százszor mentem már át Székelyszentléleken, de soha nem álltam meg, nem tudtam, hogy ennyire értékes temploma van. Templom - Itt sem sikerült megtalálnom a dobozt, hogy aztán hazaérve lássam a képeken, hogy nem voltam eléggé kitartó, mert ha jobban emlékeztem volna, meg tudtam volna találni. Székelyszentlélek neve a Szentlélek tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik - vannak, akik a templom építésének idejét a XIII-dik századra teszik.
Huszár-kastély Abafája 36,79 km-re. A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt. A jelenleg romokban álló műemlék épület a Régenhez tartozó Abafája falu területén található.
A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át. A jelenlegi L alakú, manzárdtetős kastély előtt már a 17-dik században volt itt udvarház, jelenlegi nevét a legutolsó tulajdonostól kapta.
Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú. Templomáról egykori haranglábjának megmaradt vitorláján olvasható dátum beszél: 1572.
A Gyárfás-fürdőt tápláló Sóskút takarításakor Krisztus el? Ha elragad a hév - Gratulálok Istvánnak a századik megtalált rejtekhelyhez, most belőle is százados lett :-). Bükk - Eddig nem hallottam erről a fürdőről, de most meglátogattam. Sóskút - Elég későn értünk ide, így a csobbanás elmaradt de majd legközelebb. Székelykeresztúr és Sóskút múltja és jelene összefonódik, ezt régészeti ásatások is bebizonyították.
Pusztult vele a nép is, amit 1760-ban feljegyzett neve is jelez: Puszta-Keresztúr. Drájvinozás a temetőben - Nyárádtő felől érkezve, hamarabb letértem a főútról, mint kellett volna. Bűz - A temetőn keresztül közelítettem meg a rejteket. Magáról a templomról több adat nem ismeretes, a reformáció utáni háborús időkben korán elpusztult.
Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely Nehéz visszarejteni - Meglepett ez a rejtés. Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely
Kolostortemplom Segesvár 35,36 km-re. Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe. A domonkosok ma is álló templomának építését 1492-re teszik.
Báró Bornemissza adománya a 20 kilogrammos harang, amit 1750-ben öntöttek. Nem éppen együtt - Bár együtt kerestük meg ezt a rejtekhelyet, nekem esélyem sem volt megtalálni. Együtt - Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében. A petelei fatemplom 1832-ben épült, egy régebbi fatemplom helyére, amit Marosorbóra adtak el.
Temploma legalább egy századdal előbb már állott, a XV-dik századi és későbbi változtatásokkal ma is megvan. Új ládát rejtettünk - A fotók alapján beazonosítottuk a rejteket, de a ferde fát már kivágták. Bencével - Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet). 1324-ben jelentkező neve Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik.
Nem az Írott-kő, más nevén Mosdó-kő, de hasonlít hozzá. Tőzike mező - Lesétáltunk a Vész-kőtől egy, az elesett német katonáknak emelt emlékműig. Rendben - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen, a doboz a helyén, de valami rágcsáló megcsócsálta a zacskót. Acskó és Minion - A doboz a helyén, a Király tanácsát követve be is acskóztam, miután egy Minion is bekúszott a ládába. A Bökecs tetején, a Vész-mező szélén, az erdei út mellett található egy másik kő is.
A vár helyén mára csak a vár árkai és sánca, valamint a bozótos plató közepén tátongó üreg figyelhető meg. Szárnyas hangyák vették birtokba a geodobozt - Gógánváralja egyik látnivalója a református templom és harangláb. Szép kis várhely - Sajnos dél felől indultunk a dombnak felfelé, jobb lett volna az északi úton elindulni. Közeli látnivalók - Gogánváraljára érkezve előbb a haranglábot akartuk megnézni, és rejteni ott. Gógánváraljától északra eső hegy tetejét a középkorban Gógán vára koronázta, valamikor a 16-dik században pusztult el végleg, romjait a község lakosai teljesen elhordták.
Jelenleg a Népújság szerkesztősége és pár politikai szervezet honol a falai között. Az első helyről lecsúszva - Első alkalommal éjfél után próbálkoztam, gps nélkül, csak a szöveges segítségre alapozva. Hibás koordináták - Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). Koordináták és segítő információ - A koordináták a BCR épületére mutatnak, de nincs is szükség rájuk mert mióta változott a segítő információ, már csak egy félméteres szakasz jöhet szóba. Szebb időket látott épület.
A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Elszánt kincskeresés - Először is szétnéztem, hol van a gömbölyű hátú kő. Működik - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen. Gesztenye - Miután Deliáék kikaparták (izé, kiásták) a gesztenyét, és kissé odébb helyezték, mi is könnyen megtaláltuk a kissé furcsa alaku dupla dobozt. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak.
Talán helyesebb volna a Szarvasagancsos-ház elnevezés, hiszen az épület neve németül Haus mit dem Hirschgeweih. Segesvár egyik építészeti különlegessége, a Szarvas-ház, az Iskola utca 1 szám alatt található - Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
Váldhíd 32,67 km-re. Keleti tornya egyben kaputorony is, bejárata alatt keresztboltozattal - déli tornya az 1916-os évi földrengéskor összeomlott. Szászok már nincsenek - Sikerült bejutnunk a templomba is. Vártemplom - Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat. Váldhíd templomát a XVI-dik századtól tornyos, 10 méter magas várfal veszi körül.
Narancsízű tictac cukorkák - Abban az erdőben, ahol a Szováta környéki tavak találhatók, több jelzett és jelzetlen, sétány és ösvény van. A Rigó-tó a Szováta környéki tavak egyike, több irányból is meg lehet közelíteni.
Ez arra utal, hogy korai templomépítésről van szó, amikor még nem használták fel más építkezésekhez a római téglákat. Templomának régiségét az is jelzi, hogy falaiba nagymennyiségű olyan téglát építettek be, amelyeken az 5-dik macedóniai római légió bélyege ismétlődik.
Az út a 14 székely gyalogkapu mellett, a székely kálvárián keresztül vezet a kilátóhoz. Egyelőre - A régi helyére tettem egy dobozt, a rejtő nevével (fakir), és persze az enyémmel is. Geoláda-keresés Eszterlánc koncert előtt - A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére. Székelyvécke bejáratához közel faragott tábla hirdeti, hogy a közeli dombon kilátó található.
Kripta-hegy Nagyteremi 0,02 km-re. Az egyik gróf Bethlen Farkas tábornok kriptája, ő 1763-ban halt meg, a díszgúlát az 1860-ban elhunyt gróf Bethlen Lipót és nejének emlékére emelték. Nagyteremi református temetőjének délnyugati végében, a Kripta-hegy tetején, két kriptát találunk.
Segesvári úti forrás Marosvásárhely 9,47 km-re. A forrásnál nem találtam vízfogyasztást tiltó, figyelmeztető táblát. Hosszú várakozás után - Elég sokat kellett várakoznom, amíg zavartalanul elővehettem a geodobozt. Szerda - Általában mindenkinek van egy kedvenc napja és van akinek van kevésbé kedvenc napja. Munkálatok - Harmadszor jártam ott és sikerült zavartalanul megoldani, senki sem volt a környéken. A marosvásárhelyi Segesvári úti forrás a Segesvári út 8 számú ház mögött található, egyenesen a Róka-patak völgyében.
Keresztelő Szent János-fakápolna és Erdély legrégebbi élő hársfája - Mikháza Keresztelő Szent János-fakápolna és Erdély legrégebbi élő hársfája - Mikháza
A tujákkal összevegyülve - Ezt a rejtést már virtuálisan megtaláltam, már csak a nevemet kellett bejegyeznem a jegyzetfüzetbe. Szep epulet - A helyszint megtalaltam, a tujakat is. Nagyon szép épület - Marosvásárhelyi túrám elsö doboza. Marosvásárhely kiemelkedő épületeiről van szó, amelyek mindig egy picit háttérbe szorulnak a város központi épületeivel szemben.
A délkeleti részen található a Szabó Garatjának (Marosdátosi szakadék) nevezett, látványosabb rész. Érdekes - Érdekes hely, jóval érdekesebb, mint távolról látva gondolnám. A szakadékos terület két, jól elkülöníthető részből áll - a nyugati részen van az igazi szakadékos oldal, a Rántó-tető alatt.
1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. A sáromberki Teleki kripta - Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be. Sáromberke Marosvásárhelytől 14 km-re fekszik, látnivalói a Teleki család sírboltja, a Teleki kiállítás, illetve a 18-dik században épített Teleki-kastély.
[ Fel ↑ ]
Közeli települések: Nagyteremi 0,9 km-re, Látnivalók Lőrincfalva 1,79 km-re, Teremiújfalu 2,26 km-re, Látnivalók Lukafalva 2,37 km-re, Látnivalók Kiscserged 2,93 km-re, Látnivalók Lukailencfalva 3,76 km-re, Nyárádtő 3,91 km-re.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.