Mező-Sámsond, fekvése. Gr. Rhédei-kastély, a reformátusok két temploma, régi harang. Monasteria. Pogányvár, maradványok, regék. Borsoson régi vár. Kölpény, Nagyerdő. Kölpény urasztali pohara. Szentmiklósi Mihály emléke. Katonadomb. A Bocsok, Bocskai vára, a kölpényi hősök jutalma. Füzesnél régi maradványok. Mező-Madaras, római nyomok a Csupilábnál, Medgyespadnál Nyuzó győzelme. A Feketék, a feketei ráczok, azok kiirtása. Ráczok dombja, itt állott régi templom. Isten tava, az itt lehullott lebkövek. Derekulja. Kincseskút, Száltelek. A bándi tavak. Mező-Bánd, hivatása, fejlődése, a Bándba beolvadt régi faluk. Omlás vára. Fejedelem pajtája. Isten dombja, sótelepek. Bánd temploma, régi harangja. Ráczok dombja. Bergenye, régi harangja és kelyhe. Panit, dohánytermelés. A juktetői kápolna. Harczó, román izlésű régi temploma, csudás hárs-csoport. Boncza, Kövesd, Várpatak oldala. Pujka vár. Régi keresztelő medencze és kehely.
Tovább utazás a Székely-Mezőségen című fejezet részletesen A Maros völgye Vásárhelyen alól Terra Siculorum

A gróf Rhédei-kastély Mezősámsondon
Erika Levendula Nyárádszentbenedek 27,55 km-re Parkolási lehetőség az ültetvénnyel szemben van, a telefonos bolt udvarán. Nyílt Napok 2025 - 2025 június 20-29 között, hétköznapokon 16-20, hétvégén 11-21 óra között. A nyárádszentbenedeki Erika levendulásban általában június végén zajlik a levendulaszüret.
Óratorony Marosvásárhely 17,81 km-re Óráját Müller János, a harangokat Thúri Ferenc készítette. Múzeumok éjszakája nappal - Most voltunk először fent a toronyban a családdal. Újdonság - Ahogy másoknak is, nekem is ez volt az első alkalom, hogy fent jártam a toronyban. Donggg - Feljutottunk végre, bár kicsit szédelegve a csigalépcső kanyarjaitol. Az egykori Városháza északkeleti részén levő Óratorony, díszes majolikacserepekkel fedett sisakjával Marosvásárhely majdnem minden pontjáról látható.
Címeres kút Szászrégen 27,51 km-re Három címert láthatunk rajta. A szászrégeni Címeres kút a Sós utca és a Főtér (jelenleg Petru Maior-tér) kereszteződésénél található, ez utóbbi útburkolatának szintje alatt.
Barlangsír Kerlés 48,81 km-re Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
Hattyúk tava Faragó 14,84 km-re Érdeklődtem a halászoktól, de nem tudtak ők sem a Faragó melletti tó valamilyen különleges elnevezésről. Másik fa - Az a másik fa az aszfaltos fa. Mezőségi tó - Sok tó van a Mezőségen, nemrég ismertem meg ezt is. Aszfalt darabbal álcázva - A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. A Hattyúk tava elnevezést én adtam, mivel a tavon hattyúkat lehet látni.
Vertikális napórák Marosvásárhely 17,19 km-re A rá merőleges oromfal délkelet irányultságú, ezért az ott levő napóra a délelőtti órákat mutatja egészen fél 3-ig. Mivel a ház homlokzata nem dél, hanem délnyugat irányba néz, a frontfalon levő napóra csak a délutáni órákat mutatja.
Nyárádszentimrei templom és harangláb 39,01 km-re Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Hosszú bejegyzések, automatikusan kitöltött időpont - Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni? Nem lehetne néha a két t helyett helyesen egy t betűt írni, máskor pedig egy t helyett helyesen kettőt? Nem lehetne helyesen írni, hogy ne azzal foglalkozzam állandóan, hogy helyesírási hibákat javítok? Nem kötelező hosszú bejegyzést írni. Szent Imre szobor - Nyárádszeredából hazafele választottam ezt az útvonalat. Részletes beszámolók - Rendben van. Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma.
Forrószegi Sósfürdő Szék 46,43 km-re A fürdő egy fadeszkával bélelt medencéből áll, melyben nagyon sós víz és iszap van, valamint egy kevésbé sós dagonya-gödör, néhány öltöző, és egy büfé. A Forrószegi Sósfürdő Szék falutól délre található, a DJ109D jelzésű megyei út mellett, Gyulatelke felé.
Teleki-kastély Paszmos 39,11 km-re Teleki-kastély - Paszmos Frissen felújítva - A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában levő épületet most újították fel, a hivatalos felavató pár hét múlva lesz. Teleki-kastély - Paszmos
Teleki kripta Sáromberke 19,38 km-re 1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. A sáromberki Teleki kripta - Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be. Sáromberke Marosvásárhelytől 14 km-re fekszik, látnivalói a Teleki család sírboltja, a Teleki kiállítás, illetve a 18-dik században épített Teleki-kastély.
Túri-hasadék vasalt ösvény Tordatúr 52,13 km-re A múltban többször is építettek a patak fölé hídakat és pallókat, de ezek nem bizonyultak tartósnak. Vasalt útvonalat adtak át 2018 szeptember 24-én, a Túri-hasadékban, ez az útvonal idáig csak nehezen volt járható, és nem lehetett megúszni lábmosás nélkül.
Végtelen oszlop Marosbogát 30 km-re Brancusi Végtelen oszlop című szobrának másolata egy kis ráadással, a tetejére egy sas került. Marosbogát fő utcáján, mely a települést észak-dél irányban metszi át, mielőtt átmennénk az autópálya alatt, a 429-es számú ház udvarán, egy ismerős műalkotás vonja magára a figyelmet.
Bolyai Farkas almafája Marosvásárhely 18,33 km-re Ez a fa áll ma Marosvásárhelyen, a református temetőben levő közös Bolyai-sír mellett. Ponyik almafajta ritkasag - Az igazi almafajta, ponyik es batur. Kicserélem - Köszönöm a visszajelzést. 1 + 1 = Két Bolyai - Ha már itt voltam megkerestem az almafát is. Bolyai Farkas almafája csak 100 évig élt, majd kiszáradt - Új csemetét ültettek a régi helyére.
Bolyai János első sírhelye Marosvásárhely 18,47 km-re évfordulóján, megjelölték a nagy matematikus első sírhelyét, ahol 1860 és 1911 között nyugodott, 1894-ig jelöletlen sírban. Egyre jobban tetszik - Gondoltuk, hogy ha mar itt vagyunk a temetoben, ahol megkerestuk a Bolyai almafaja geodobozat, akkor mar ide is feljovunk, hogy megnezzuk es megtalaljuk ezt a geodobozt is. Egy újabb Bolyai - Első geoládás találatom Bolyaiékhoz kapcsolodik. Tenyleg nem kellett sasszem - De ez volt az erdekes is benne. Bandi Árpád nyugalmazott matematikatanárnak köszönhetően 2010 januárjában, Bolyai János halálának 150.
Tündérek útja Vármező 54,08 km-re Északnyugat - délkelet irányban vonul át a Kis-Nyárád völgyéből a Szováta vize völgye felé. A Tündérek-útja Vármezőtől keletre helyezkedik el, a Kaca-hegy, az Alsó-Kaca tisztás között, a Kaca-patak forrásvidékén.
Máriaffi Lajos-kastély Marosszentgyörgy 18,38 km-re A neoreneszánsz kastélyt 1870 körül építette a maksai Máriaffi család a Petkiek erődített várkastély-maradványaira. Tiltott terület, csendőrségi laktanya közelében - Miután megtaláltam a dendrológiai park geodobozát, elsétáltam a Máriaffi-kastély kerítésének bejáratához. Zárt kapu - Ha már a parkban jártam, nem hagyhattam ki ezt a rejtekhelyet sem. A Máriaffi Lajos-kastély az országúttól balra, helyezkedik el, ahova egy hosszú sétány vezet.
Széki nádas Szék 46,57 km-re A Széket Gyulatelkével összekötő DJ109D jelzésű megyei útból egy fából épített palló vezet be a nádasba, kelet felé, annak délnyugati nyúlványán keresztül. A széki nádas a falutól délkeletre található, 505 hektáron terül el.
Katolikus templom és Ferences kolostor Mikháza 37,53 km-re Az elsősorban a Nyárádmente északkeleti végében meghúzódó katolikus közösséget kiszolgáló kolostor a XVII-XVIII századok folyamán, de a későbbiekben is a székelység művelődési életének egyik legfontosabb gócpontjaként irányító, oktató, papi utánpótlásképző szerepkört látott el, termékeny szellemi és művészettörténeti központként működött. El volt veszve Mikháza? - Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni. Csendes hely - A dobozt a bodobácsok őrzik. Templomtorony és gólyafészek - A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg. A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke.
Alsó-Halas pataki homokbánya 48,56 km-re Légvonalban - Erről csak annyit, hogy nem mindig a légvonal a legrövidebb út :-). Homokfal - A geodoboz a második fánál előkerült. Vadban gazdag hely - Az Alsó-Halas pataki úton indultam fel a bányához. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található.
Kisvasút állomás Vármező 44,3 km-re Husveti dobozok - Leanylocsolas helyett geoladakat keresgeltunk Varmezo kornyeken. A vonat füstje elvitte - Illetve az újjáépítés szele. Bozót - A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. A kis vonat egy keskeny-nyomtávolságú vasútra épített gőzmozdonyból és 2 zárt, valamint 1 nyitott, 11-12 m hosszú vagonból áll.
Váldhíd 55,98 km-re Keleti tornya egyben kaputorony is, bejárata alatt keresztboltozattal - déli tornya az 1916-os évi földrengéskor összeomlott. Szászok már nincsenek - Sikerült bejutnunk a templomba is. Vártemplom - Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat. Váldhíd templomát a XVI-dik századtól tornyos, 10 méter magas várfal veszi körül.
Idecs vára Alsóidecs 34,02 km-re Jó kis emelkedő - Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek. Alsóidecstől keletre lévő, 596 méteres magaslaton feküdt hajdan Idecs vára.
Rhédey-kripta romjai Kalandos-domb Erdőszentgyörgy 42,06 km-re Rhédey Zsigmond földi maradványait, az angol királyi család javaslatára, 1936-ban lehozzák a Kalandos-dombi kriptából és a református templom alatti ősi családi kriptába helyezik. Az építője által kápolnának nevezett Rhédey-kriptát Wesselényi Kata építette férje, gróf Rhédey Zsigmond számára, aki 1758-ban mellhártyagyulladásban halt meg.
Síremlék Erdőcsinád 24,57 km-re A legnagyobb dombocska kerek, itt található a ravatalozó is. Az erdőcsinádi temető-együttes a falu nyugati határában található, három szomszédos dombocskát foglal magába.
Malomkő utca Marosvásárhely 18,38 km-re A Sándor János utcából, majdnem a petroleum gyárral szemben a Kövesdombra vezet. Átalakuló város - Másodszorra kerestem ezt a dobozt, kevés sikerrel. Remélem túlélő-típus lesz - Ma erre sétáltam, azzal a gondolattal, hogy keresek egy új rejteket, és újrarejtem az itt eltűnt geodobozt. Festett lépcsök - Megnéztem minden ferde betondarabot, de hiába, nem jártam sikerrel. 1910-ben a Sándor János utcából a Chilf Lipót féle telek mellett a Kövesdombra vezető utca, 1912-ben Dugonics Titusz utca, majd Új utca.
Somostetői színpad Marosvásárhely 19,04 km-re Hosszú évekig elhanyagolt állapotban volt, de jelenleg fel van újítva. Időhúzás - Ma láttam, hogy megjelent ez a rejtés. A Somostető nyugati szélében, közel a gyermekvasút déli állomásához, egy szabadtéri színpadot találunk.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.