Aki a tordai hasadékot csak a Keresztesmezőről, vagy Tordától nézte, annak magasságát csak felerészben ismeri, mert az azon átrohanó Hesdád-pataka, a hogy elhagyja ezen nagyszerű szikla-útját, azonnal irányt változtat, s közvetlen a hasadék előtt fekvő félkörű völgymedenczében délre kanyarodva, egy szűk, sziklaszegélyezett völgyön siet az Aranyos felé.
A tordai hasadék című fejezet részletesen Nagy Király-erdeje Terra Siculorum

A tordai hasadék keleti torkolatja
Régészeti lelőhely Koppánd 4,92 km-re Régészeti lelőhely - Koppánd Rókalik - Láttunk egy szép rókát, de sajnos olyan gyors volt, nem sikerült utolérjük :) A rejtek és a doboz is egy kis mászás után meglett. Én nem találtam meg, de ott van - Kerestem, de nem találtam meg. Régészeti lelőhely - Koppánd
Szent Geláz-forrás Fenyősremete 30,46 km-re A Szent Geláz-forrást egy kőkereszt építésével jelölték meg, kőfallal és drótkerítésel van körbevéve. A hagyomány szerint, a forrás helyén a szerzetesek Geláz nevű vezetője csodát tett, vizet fakasztott szárazság idején.
Veres kastély Magyarszilvás 11,9 km-re A helybeli románok nem tudnak a kastélyról, az utóbbi években az iskola működött itt. A magyarszilvási Veres kastély XVIII-XIX századból származó épület.
Katolikus Székesegyház Gyulafehérvár 56,02 km-re A román kori magyar művészetnek ez az egyik legszebb példája, jellegzetes román kori elemei a torony és a templom déli kapujának díszítései. Fehér oltár - Három napot töltöttem Gyulafehérváron s már a legelején első dolgom volt megkeresni a székesegyházban elrejtett dobozt. Márton Áron sírja - Meggyőződésünk, hogy a rejteket megtaláltuk, legalábbis nekünk egyértelműnek tűnt. Templom - Előrelátásom szerint a doboz megtalálásával problémák lesznek, mert a rejtek felújítás alatt van. A gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház egy háromhajós katedrális, melyet egy 11-dik században épült templom helyén emeltek a 13-dik század elején, román stílusban.
Torockószentgyörgy 18,6 km-re Akármilyen irányból próbálunk felkapaszkodni rá, legalább 200 m szintkülönbséget kell megtennünk, de mindenképp megéri a fáradtságot. Csetenyes - A vártól leereszkedtünk ehhez a rejtekhez is. Macerás - Már a várnyeregből lefelé nehézkes, de aztán nagyon bozótós, benőtt, dzsuvás a hely. Várostrom - A várat bevettük, fáradtságos, forró déli napsütésben. A torockószentgyörgyi vár, a Vársziklára épített erődítmény, a XIII-dik századtól kezdve áll ellen az idő vasfogának és a támadóknak.
EKE-forrás Kolozsvár 18,24 km-re Több irányból lehet megközelíteni. Sikerült megtalálni a dobozt - Habár inkább keleti irányban van a forrástól. Olcsó fáradtság, friss lustaság, és tengerentúli vánszorgás - Mennyiért veszed a fáradtságot? Csak azért kérdem, mert nekem volna eladó. Faradtsag angros aron, pihenes viszonteladoktol - Nezegettem a kolozsvari ladakat. A Kolozsvár melletti EKE-forrás a Szelicse és Kolozstótfalu közt elterülő erdőben, a Hideg-hegyen található.
Bánffy-kastély Válaszút 38,58 km-re Az építés idejére nincs adat, de már az első osztrák katonai térképen szerepel. A válaszúti Bánffy-kastély műemlék épület, a műemlékek jegyzékében a kódja CJ-II-a-A-07742.
Bocskai várkastély Egeres 47,71 km-re A település már az első okleveles említésekor, 1263-ban, mezővárosként szerepel. Egeres község a Kalotaszeghez tartozó Nádasmente vidékén áll, a Kolozsvár-Almási hegycsoport területén, a Nádas patak mellett fekszik.
Kis Lukács-kő Tárnica-tó 35,61 km-re Lehet, hogy még mindig az, de ma már nehezebb elérni a tavat a sok bekerített magánterület miatt. A Meleg-Szamoson levő Tárnica-tó népszerű kirándulóhely volt Kolozs megyében.
István-tó Fekete határrész Mezőmadaras 48,93 km-re Melyet a környező lakosság Isten tavának, illetve románul Istan tau-nak nevez. Az útvonal - Mezőbánd és Mezőgerebenes között (151A) észak felé letértem az útról és
tovább is a leirt utvonalon menntem. Hogy lett Istvánból Isten? - Pesty Frigyes 1865-ös helynévgyűjteményében Mezőmadarasnál említi, hogy ezen a helyen egykor egy Fekete nevű falu állott. 5-4-0 - Az 5 fűzből csak 4 van már, azok is össze-vissza nyesve, szegelve, drótozva. Létezik a hajdani Marosszék és a valamikori Torda vármegye határvidékén, a Mezőbánd, Mezőmadaras és Sámsond között elterülő tanyavilág egyik dombján, különleges természeti jelenségként egy tó.
Mezőszopor 28,25 km-re 1213-ban villa Zupur, 1332-ben Supur, 1450-ben Zopor, 1478-ban Zoopor néven jelentkezik az oklevelekben.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.