A méltóságteljes fa koránál fogva sokat mesélhet a környezetéről, hiszen a legtöbb épületnél idősebb. Csíkszereda régi központjában, a jelenlegi városháza és a Mikó vár között áll az évszázados szilfa.
Forrás Piricske felé Hargita-hegység 49,61 km-re. A szemben levő csorgó felett, a víz mentén, egy ösvény vezet az erdőben, egészen a nagyon közeli forrásig. Nem rejt már - Szép helyen van a forrás, de sajnos fakitermelés folyik a környéken. Finom víz - Nagyon finom vize van ennek a forrásnak. A geodoboz a helyén van - BabBerci, ez a rejtés kifogott rajtad. A Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető útról, a Piricske erdei útra letérve, 300 m után felhagyott házakat találunk.
Reggel - Reggel egyedül karikáztam fel a rejtekhelyig, nagyon szép friss idő volt. Kivágott erdő - Aki nem járt a környéken, hamar induljon el csodálja meg ezt a vidéket. Doboz kereses segitseggel - Kedvenc karikas utvonalam tavasszal es osszel - most megspekeltem a dobozkeresessel is - nagyon szep utvonal. Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál.
A Görgényi-havasok a faluból jól látszanak. Harang nélküli harangláb - Sajnos nem találtam meg a geodobozt. Másik bal oldal - Csend és nyugalom volt itt, mint mindig mikor erre jártam. A temető sarkában - Nem számítottunk ekkora fennsíkon elterülő településre. Korondtól 7 km-re, a Miklós patak mentén, körülbelül 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekvő szétszórt település.
Csiga-domb Korond 50,38 km-re. Korond községtől észak-északnyugatra található, az országúttól keletre. Sósvíz - Nem véletlenül került a Csiga-dombra a megjegyzés. Útban hazafelé - Megálltam, hogy megnézzem a Csiga-domb jelenlegi állapotát. Rejtés - Nagyon tetszett ez az érdekes rezervátum. A Csiga-domb, helyi nevén Rakodó-hegy, 8 hektáron fekvő karbonát forráskúp-telep, Románia legnagyobb aragonit-előfordulása, amely 1980-tól földtani rezervátum.
Várvápai borvíz Tusnádfürdő 51,67 km-re. Érdemes itt vizet tölteni a kulacsokba, mert fent nem találunk forrást. Tusnádfürdő túra 1 - Az első állomásunk ezen a kiránduláson. Borvízforrás - A túra első állomása, mindjárt rejtéssel kezdődött, egy jó ízü borvízforrásnál, ahol érdemes megállni, és feltölteni a tartalékot mielőtt tovább mennénk. A tusnádfürdői Várvápai borvíz a kék sávval jelzett, a Vártetőre vezető túraösvény bal oldalán található a Vár-Vápa-patak völgyében.
Hargita-liget 42,6 km-re. A Hargita-liget 2 hektáron elterülő növénytani rezervátum, a Festőborvíztől nem messze, a Kalibáskő mellett. Sétapálcás túra - Fiam is jő, remélem nem a susnyásban van a láda. Mocsár - Nem könnyű az odajutás. Kiruly I - Tartottunk attól, hogy a sok esőzés után nem nagyon lesz járató a terep, de nem volt gond. Természeti értékeink között kiemelkedő fontossággal bírnak a tőzeglápok, amelyek változatos növény- és rovarvilágot rejtenek.
Dános 45,33 km-re. Megvan - Megvan a --- alatti doboz. Sajnos ez is eltűnt - A falu képe ellenben követendő példa minden település számára. Megvan, pontosan ott - Ahol a leírás mondja, még GPS sem kell a megtalálásához. 1348-ban Danus, 1393-ban Dansdorf, 1504-ben Dones Dorf, Donisdorf, 1532-ben Dunes Dorf néven jegyzik az oklevelek.
Fundáta-völgyi barlang 54,81 km-re. A barlang kiterjedése 200 m, összhossza 958 m, 1945-ben fedezték fel, 2011-ben építették ki turisztikailag. Szep kis barlang - Szep kis barlang, erdekes cseppkovek. Az egyik tablan 40 a masikon 50 - Valóban a koncertjegy áráról van szó. A beugró ára és az eltűnt geodoboz - A félreértések elkerülése végett pontosítanék. A barcarozsnyói Fundáta-völgyi barlang Rozsnyótól 3,5 km-re található, nem messze a rozsnyói vártól, 790 méter tengerszint feletti magasságban.
A területén található a Bugyogó nevű forráscsoport. Merész rejtés - Amikor én a helyszínt dokumentáltam, elég cudar idő volt. A Laposlik forráskúp a 13A jelzésű műút mellett, a Sós-kúttal átellenben található, az atyhai letérőtől 180 méterre délkelet felé.
Lutheránus templom Cikmántor 52,44 km-re. A régi templomot 1851-ben lebontják, helyén 1865-ben épül a mai templom klasszicista stílusban. Első okleveles megjelenésekor már szász település, s így bizonyos, hogy abban az időben temploma is van.
A nagybaconi református templomot is érdemes közelebbről megnézni. Kopjafák - Templomát és csodás kopjafáit megcsodáltuk mi is. Nagybacon látnivalója az 1930-as években épített, Kós Károly által tervezett és szépen felújított kultúrotthon.
Kockás tulipán Rétyi Nyír 59,3 km-re. Jellegzetes nedves réti, kora tavaszi növényünk, mely áprilisban tömegesen nyílik. A tavasz csodálatos tulipánja - Ennyire korhadt fa nem sok van, így hamar előkerült a doboz. Korábban nyíltak - Hideg ide vagy oda, a kockásliliomok április elején nyíltak az idén és a tavaly is. Sikertelen virágles - Kockás tulipán, liliom megtalálása volt a cél. A kockásliliom, latin nevén Fritillaria meleagris, a liliomfélék családjába tartozó hagymás, egyszikű, évelő, fokozottan védett növényünk.
Temető Székelyzsombor 14,73 km-re. Találunk itt néhány százévesnél idősebb sírkövet, feliratuk szóhasználata érdekes, elgondolkoztató, néha megmosolyogtat. Székelyzsombor temetője a falu felett, az evangélikus templom és a parasztvár között domboldalon terül el.
Fedett asztalokkal és padokkal, mindegyik mellett grillező, katonás sorrendben. A Csíkszentkirály felől Büdösfürdő felé tartó, 123D jelzésű megyei út jobb oldalán egy igényesen kialakított piknikezőhely található.
Ez az óriásfalfestmény a 2023-as Csíkszeredai Városnapok keretében megszervezett PetőfiStreetArt Fesztivál alatt készült, emléket állítva a kétszáz éve született Petőfi Sándornak. A csíkszeredai Petőfi-utcában található Bandidos étterem Lejtő utca felőli tűzfalán egy látványos Petőfi-falfestés látható.
Szeredai fürdő Csíkszereda 55,12 km-re. Állítólag már a fejedelmek korában is ismert volt, Apafi és a Rákócziak is használták. A helybeliek által Szeredai fürdőnek nevezett, egykori Katalin-fürdő az Olt jobb partján feltörő langyos források vizére épült.
Maga a Várhegy jól látható minden irányból, úgy a Barcaság, mint Háromszék felől is. Rejtés a tatárvárnál - Ott voltunk a rejtésnél. A kő marad, a víz halad - Megtaláltuk, a tatárok nem voltak otthon. Barcaszentpéter felől a Várhegyre - Barcaszentpéter irányából közelítettem meg a Várhegyet, a számtalan földút egyikén. A földvárat, amit az újkorban már Taterburg-Tatárvár néven ismernek, Szászhermány vagy Barcaszentpéter irányából közelíthetjük meg.
A tervezés Gyímesi Márton építészmérnök munkája. Fiastető, vihar előtt - Atyha felől személygépkocsival próbálkoztunk közelebb jutni a kilátóponthoz, majd korulbelul félúton hagyva az autót, gyalog másztunk ki a kilátóponthoz. Ujra megvan - 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt. Sárgarigó - Lementem a térképről mire elértem a kilátót, de lehet, hogy csak az én térképem régi. A kilátót 2006 július 22-én avatták fel, ötlete Dr Fazekas Özséb gyulai belgyógyász főorvostól származik.
A forrasnal - Ez nagyon tetszett, mert kellett egy kicsit keresni is, na de meglett. Isti túra 7. láda - Jó kis tankolási lehetőség egy Szent Anna túra előtt. Tusnádfürdői kirándulás 3 - Ez volt a harmadik állomásunk. Mikes- és Apor forrás, Tusnádfürdő.
A segesvári vár Csizmadiák Tornya 1521-ben épült, 1676-ban tűzvész pusztította, a jelenlegi formáját az 1681-es helyreállítás alkalmával kapta.
A beömlési pontja keresztezi azt az ösvényt, amelyen a turisták bejárják a szurdokvölgyet. A Kőmező északnyugati részéből ered a Vargyas-patak baloldali mellékpataka, a Kőmező-patak.
Várféle őrtorony Nagygalambfalva 25,93 km-re. Ezért csak amolyan vár féle, a Vágás-patak partján, az eredeti egy földből készült erődítmény lehetett, rajta egy palánkvárral. A Bánatos királylány kútja mellett, közösségi összefogással megépítették az eredetileg a Várfele nevű domboldalon lévő egykori erődítmény elképzelt mását.
A több mint százéves épület mellett egy érdekes pavilon, fedett tornác található. Az oklándi óvoda a polgármesteri hivatal mellett található, Felszegen.
Római őrtorony Homoródfürdő 39,19 km-re. Azzal a különbséggel, hogy ennek területe jóval kisebb, és szabályos négyszög alakú, ami természetes, ha egy őrtorony helyéről van szó. Figyelemreméltó római őrtorony-hely - Kerékpárral jöttem ide, igaz a bicikli a kocsi tetején volt :-). Érdekes hely, nagyon hasonlít a környéken fellelhető maradványokra, mint amilyen a lövétei Várhegyen, vagy a bágyi várnál látható.
A két Kükülló között, az út mentén, a Firtos-hegy lábánál, egy sor település található. Befalazva - Elég sokáig számolgattuk a sarkakat, míg megkerült a 8. Rejtés - Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. A Farkaslakáról Korondra vezető útról, a Kalonda aljában balra útelágazás vezet Énlaka felé.
Bár maga a csúcs fenyőkkel borított, pár méterre egy szikla tetejéről jó kilátás nyílik a Dél-Hargita Kakukk-hegytől északra és keletre eső részére. Kakukk-hegyi barangolások II - Egy régi vulkán maradványa, sűrű fenyvesek veszik körül, kellemes túrázásra lehet számítani, de a mackókat kerülni ajánlatos. A Kakukk-hegy a Dél-Hargita legmagasabb pontja.
Rákos-Homoród - Nagykert kaszáló - Szén-Homoród - Borzlik-oldala - Bükkmocsár-árok - Cserés-kert. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Rákos-Homoród pataktól Szén-Homoród patakon át terjedő szakasza.
Székely Kálvária 32,03 km-re. A hagyományos 14 stációt a domborművek alatt római számok, és egy-egy szó jelzi, amit rovásbetűkkel is felvésett az alkotó: Ítélet, Megterhelve, Megbotlás, Találkozás, Segítség, Együttérzés, Felbukva, Vigasztalás, Összeomlás, Megfosztás, Megfeszítés, Elhagyatva, Gyászban, Sírban. Vadméhek nélkül - Gps nélkül valószínűleg nem találtam volna meg. Mindig jön egy új tavasz - Mindenkinek figyelmébe ajánlom, aki még nem járta végig. Történelem óra - "A székely történelembe belemélyedve végigjártuk a Székely Kálvária útját. A Székely Kálvária stációi egy-egy olyan történelmi eseménynek állítanak emléket, amikor a magyar és székely nép elszenvedett egy-egy történelmi csapást.
Homoródremete a Nádas-patak völgyében húzódik meg, minden oldalról magas domboktól védve. Szent Jakab búcsú - Homoródfürdőtől indulva, a Cekenden és a vadonon keresztül közelítettük meg a helyet. Homoródremete látnivalói - Nem a legegyszerűbb eljutni Gyepes faluba, illetve Homoródremetére. Van egy kicsi falu Székelyudvarhely közelében, de mégis távol tőle, ahová ritkán jár idegen, a polgármester is csak választások előtt látogatja meg.
Templomerőd Berethalom 55,12 km-re. Itt Erdély egyik legnagyobb és legszebb szász templomerődje emelkedik. Rengeteg turista volt - A 14 órás nyitásra érkeztünk, rengetegen voltak, már a jegyekért is sorba kellett állni. Impozáns - Valóban impozáns az erődtemplom, már messziről uralja a tájat. Erődítmény - Na, végre látom, hogy valamit rendben tartanak. Berethalom Medgyestől keletre, körülbelül 18 km távolságra található régiszász település.
Büdös-láp Büdösfürdő 48,77 km-re. Van egy tápanyagban gazdag, eutróf része, és van egy oligotróf területe is. A büdösfürdői Büdös-láp a Dél-Hargita-hegység keleti oldalán, a Kenderes-patak forrásvidéke felett található, 1200-1210 m-es tengerszint feletti magasságban.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.