Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Likas-zsomboly

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23422 kép és 8203 hozzászólás)
 

Likas-zsomboly

A legendás Likas-zsomboly a ritka, függőleges aknabarlangok csoportjába tartozik, a Likaskőtől körülbelül 200 m távolságra északi irányban, 1650 m magasságban fekszik. A feneketlen mélységűnek hitt, vulkáni kürtőnek képzelt aknabarlang mészkőben képződött.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Likas-zsomboly felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kutatósánc Venetúrné vára Angustia római kasztrum Bereck
Kutatósánc
Kapu 1 Magyarvalkó református templom
Kapu 1
Figyelmeztetés
Figyelmeztetés
A szikla teteje Sólyomkő kőerődítmény kővár erődítmény vár Sólyom kő
A szikla teteje
Zerge Omul Omu csúcs
Zerge
Patak Bereck
Patak

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Likas-zsomboly fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Likas-zsomboly!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 5,16 km távolságra található, legközelebbi település, Gyilkostó turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Református templom Kecsedkisfalud A múlt századtól két falu, Kecsed és Kisfalud, egy község Kecsedkisfalud néven.
Új római katolikus templom Parajd
A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak bal oldalán, az út alatt, van egy 1,8 hektáros meddőhányó. Tiltótábla figyelmeztet itt, hogy a bányajáratba belépni tilos.
Unitárius templom Iszló Iszló Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik. A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
Igaz, hogy csak egy fenyofa segitsegevel ertem fel a dobozt. Nemrég ellenőriztem a geodobozt, és a helyén van. Lehet, hogy a tető alatt fennebb kellett volna keresni. Csíkcsomortán keleti határában, az Aracs-patak völgyében, egy tisztás szélén bekerítve áll egy emlékkő, mely történelmi múltunkra emlékeztet.
Nagy Laji dombja közismert helynév a csíkszeredaiak számára. Észrevettük az új rejtéseket és úgy döntöttünk ezt nem hagyhatjuk ki. Nem is tudtam, hogy ilyen komoly sziklarajzok vannak itthon nálunk. Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját.
Ligat-híd Csíkszereda A Ligat-híd Csíkszereda központi részét a város Ligatnak nevezett részével köti össze. A teljesen felújított vasúti felüljáró hidat 2023 december 22-én adták át, 19 hónapig tartó korszerűsítés után.
Imets Lázár borvize Tusnádfürdő A tusnádfürdői mofetta mellett elhelyezett, Tusnádfürdő borvízforrásai című tájékoztató táblán levő térkép alapján megpróbáltam megkeresni a forrást. Koszonhetoen a pontos koordinataknak minden segitseg nelkul ra talaltam. A tusnádfürdői állomás felett, az Olton átívelő vasúti híd jobb oldali részén több borvízforrás is van, ezek egyike az Imets Lázár borvize.
Szép volt a kilátás, kár, hogy a kabin zárva van. Miután az interneten láttam egy pár képet, videót, már nagyon kíváncsi voltam erre a panoráma kabinra. A Gyilkostó Adventure Egyesület és a Hargita megyei hegyimentők két, új típusú menedékházat építettek a Békás-szorosban.
Jobbágytelke közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik. A hatalmas tuják takarásában feltűnésmentesen meg lehet keresni a geodobozt. Nem emlékeztem a segítő információra.
Az idáig felvezető út tele van virággal.
Mikó-kúria Csíkzsögöd, műemléképület a 19-dik századból.
A Szurduk a Vargyas-patak völgyének a Szeltersz klimatikus üdülőhely északi bejáratánál található, szurdok jellegű helye. A patak földrajzi baloldalán található a Szurdukbükke vagy Szurduk bükk, a jobb oldali Vészkaréj meredek sziklaoldal felett pedig a Cserebérc vagy Bükkdomb.
Csíktaploca északi részén, a Csicsó és Delne felé elágazó országút szomszédságában, az 1912-től felhagyott régi temető mellett áll. A kis kápolnaszerű építményről azt feltételezik, hogy Nepomuki Szent János szobrának lehetett védfala.
A Csíkszeredát Szépvizzel összekötő országútról nézve csak templomtorony jelzi, hogy a dombok mögött település húzódik meg. Sajnos a ládát nem találtuk meg, de addig kerestük a "rács mögött", hogy a szomszédnak is feltűnt. Minden rácsos ablakot végigtapogattunk. A feltett kép alapján a kerítés mögött kerested, a rejtekhely pedig nem ott van.
Kőbánya Csíkdelne Hargita megyében több, külszíni robbantásos fejtéssel dolgozó, nagyméretű bánya van. A nyuszi kicsit mérgesen nézett mikor felzavartuk a bokorból. Ha mar kobanya legyen meg ez is. Jól eset ez a kis séta, és nagyon szép volt a kilátás a dombtetőről.
Pierre Curie-forrás Borszék Hasonló tapasztalatunk volt a Tündérkert bejáratánál levő parkolóval szemben található Petőfi-forrás vizével. Pedig igyekeztem azonnal, még május elsején, szombaton este elkészíteni az új rejtések weboldalát. Ez aztán a pech. A Pierre Curie-forrás az Ősforrástól a Bagolyvár felé vezető ösvényen fekszik.
Gyerekkor utcája Maroshévíz A Gyerekkor utcája egy maroshévízi utca, melynek betonfalát gyerekek festették ki színes gyerekrajzokkal, 2020-ban, egy számukra kiírt projekt keretében.
Kormos-kő sziklabástya Fenyőkút A Sólyomkő pataka mellől a Kormos-kő sziklakilátója felé kapaszkodva a meredek domboldalon, egy kisebb sziklatornyot és egy nagyobb, impozáns, kettős sziklabástyát találtam. A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához.
Az impozáns mérető Karakó-hídvölgy Székelyföld egyik kevésbé ismert, elrejtett völgyében fekszik, annak vadregényes környéke fölé magasan kiemelkedik, Csíkszereda felől közeledve már messziről látszik. Karakó egy megállóhely neve, mely a kilencvenes évek közepén létesült az ajnádi és lóvészi állomások között.
Ha Juh-patak felől érkezünk, a Patkókő alatt elhaladva, kék pont vezet a Berszán-pusztán keresztül. A Fekete-Hagymás a Hagymás-hegység második legmagasabb hegye.
18-dik századi osztrák sáncvár a Bilibók-tető lejtőjén, Moldva felé irányuló agyúállásokkal. Miután leparkoltam a régi gőzmozdony mellé, elindultam az út túlsó oldalán, a Kontumáctól keletre található sáncvár felé.
Komlósároki alsóborvíz - Tusnádfürdő. Ezt a borvizet is megismertem, elegge zavaros volt talan meg a Nyarad sem volt ennyire. A Komlósárok alsó, Oltba szakadása előtti szakaszán több nagyhozamú foglalt és foglalatlan, 12,5 C hőmérsékletű borvízforrás tör fel.
Görbepataka falu Gyimesfelsőlok községhez tartozik - a Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében. A VI. Jó a kilátás, a többit már az előttem írók leírták. A nagyfőnököt picit nehezen lehet lekuglizni.
A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett. Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig.
Csíkszentsimon és Csíkcsatószeg a legújabb időkig egy egyházközséget alkotott, ma külön plébánia van Szentsimonon és Csatószegen is. Csíkszentsimon a falu Szent Simon tiszteletére szentelt első temploma után kapta a nevét, mely Csatószegen épült.
A Fingó-borvíztől továbbsétálva eljutottunk a Bugyogó forrásokhoz. A Fingó borvízforrástól átsétáltunk ide. Érdemes továbbmenni a Fingóborvíz faépülettel fedett forrásától, délkelet irányba. A Cseredombi borvíz, másnéven Erzsébet-forrás, Fingóborvíz vagy Szejkésvíz pitvaros faépülettel fedett forrásától délkeletre, 120 méterre további lerakódások helyszíne, bugyogó, sistergő források, és egy tavacska figyelhető meg.
Mosógép Békásszoros Békásszoros település nyugati végében, a Súgó-szoros Természetvédelmi Terület bejáratától nem messze, közvetlenül az út mellett, a Békás-patak medrében egy fából ácsolt mosógépet találunk. A közeli kerítéseken, korlátokon szőnyegek száradnak.
Vasúti megálló Andrásháza A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére. Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni.
Nagyon hasonlít a híres fotós, Mircea Bezergheanu fájához, mely Tulcsa megyében, a Macin-hegység lábánál található. Gyergyóremete déli részében, a katolikus temető és a Maros folyó közötti lapos árterületen egy magányos fát láthatunk.
Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik. Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be.
Római-katolikus templom Szászrégen Csak a rejtekhelyet találtuk meg, igaz nem néztem alaposan át a kerítés tövét. Igaz, még nem volt kivirradva amikor kerestük. Szászrégen látnivalói a szász evangélikus templom, a református templom, a katolikus templom, a néprajzi múzeum.
Bisztrapataka felett, a domboldalon, több érdekes sziklaalakzatot figyelhetünk meg, a csúcsosabb sziklát a helyiek Cukluj-nak hívják. Ez volt a mai rejtekhely-vadászatunk első állomása. Fonetikusan írtam át a román elnevezést - a közelében levő, nagyobb szikla a Várszikla, helyi nevén Csetátye.
A Vár-tér szilfája Csíkszereda A méltóságteljes fa koránál fogva sokat mesélhet a környezetéről, hiszen a legtöbb épületnél idősebb. Csíkszereda régi központjában, a jelenlegi városháza és a Mikó vár között áll az évszázados szilfa.
Ferenc pápa látogatása emlékére Gyergyószentmiklós Gyergyószentmiklós déli kijáratánál, a város és Tekerőpatak között, az út keleti oldalán, egy kőtömb és egy fedett kereszt hívja fel magára a figyelmet. Az emlékhelyet Ferenc pápa 2019 június elsejei, csíksomlyói látogatása emlékére hozták létre.
Felsőtiszáspataki borvizek Tusnádfürdő
Csíkszentmihály hársfái Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen. Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospatakamentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről.
Az Orbán Balázs-barlangtól nyugati irányban, a vele átellenben, a patak túlsó partján lévő sziklafalban, a Lócsűr-barlang felett körülbelül 15 méterrel található a Tatárlik-barlang, amely egykor mesterségesen rakott, kőfalakkal védett menedékhely volt. A térképen helytelenül jelenik meg a Tatárlik helye. Köszönöm az észrevételt, a térképen tényleg tévesen jelent meg a Tatárlik helye.
Tanyavilág Csobános Állandó lakosai kevesen vannak, gyakorlatilag erdőkitermelő munkatelep. Csobános Hargita és Bákó megye határán kettészakított falu.
Óriások dombja Atosfalva Az Óriások dombja valamikor Maka várához tartozott, jelenleg a csókfalvi határ legdélibb és legmagasabb csúcsa. Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Szerintem is érdemes felkeresni a helyet, nyáron is. Szep kis hely, megnezem nyaron is. Itt elsők lettünk. A Csiga-domb, helyi nevén Rakodó-hegy, 8 hektáron fekvő karbonát forráskúp-telep, Románia legnagyobb aragonit-előfordulása, amely 1980-tól földtani rezervátum.
Vasalt mászóút Egyeskő Hagymás-hegység Egy nagyon könnyen megtalálható doboz. Az Egyeskő-menedékháztól felfelé annyira fantasztikus élményben volt részünk, hogy amikor visszaértünk a házhoz, a feleségemnek jutott eszébe a geoláda. Egyszerű, de mégis nagyszerű rejtés. Bár nem igazi via ferrata, az Egyeskő tetejére vastag vassodronyok segítik a biztonságos feljutást.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Likas-zsomboly adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Számtalanszor voltam itt, családunk minden férfi tagja szeret leereszkedni a zsombolyba, főleg kijönni onnan :) Meglepődtünk, mikor megpillantottuk alattunk a véget nem érő, puha, fehér paplant, melyből csak a merész csúcsok emelkedtek ki. A pusztában van egy új menedékhely, igencsak impozáns helyen, páratlan kilátással.
  • Ezt a geodobozt nem igazán lehet megtalálni gps nélkül. Ugyanis a rejtek nem a zsomboly mellett van, hanem távolabb, a Likas csúcsánál.
  • Köszönjük a fotókat, a jégdrapériák nagyszerűek.
  • Tegnap, július 10-én, útban Sepsiszentgyörgy felé megtaláltam a "geoköcsögöt". Eseslevinek üzenem, hogy van megoldás a cigányokra.
  • Azért nem feltétlenül szükséges hegymászó felszerelést vinni oda. Elég egy via ferrata-szett, sisak és bakancs.
  • Mindent sikerült gyüjtögetni, csalánt is főzeléknek és ládát is az élvezetért.
  • Mivel senki sem zavart a keresésben, arra számítottam, hogy megtaláltátok a dobozt. Ehhez nem is kellett volna minden hullám alá benyúlni.
  • Mágnesesre számítottam, de látom ez nem feltétlenül szükséges.
  • De arra még várni kell. Mi várakozás helyett felsétáltunk Széphavasra, mégpedig lábbeli nélkül, mert úgy-e mezítláb menni-lenni jó.
  • Egy kis torna-mozdulat, és meg is van a kis dobozka.
  • Jó nagy kapu.
  • December 16.-án, Iza segítségével megtaláltuk.
  • Jó szokásunkhoz híven este indultunk keresgélni. Aznap a második dobozunk volt, de a legvagányabb rejtekhely.
  • Likaskő - Olasztelek Hihetetlen képződmény. Bár a Rika erdejébe indultunk, már az út elején a természet csodái megállásra késztettek. Itt hevernek a lábaink előtt.
  • Egy jólsikerűlt kirándulás első napján (bár nem ment simán minden) vitt el Péter erre a csodálatos, de nem könnyen megközelíthető, és megtalálható helyre.Miután alkalmi túratársaink szerre lemorzsolódtak, egy adott pillanatban, már azt hittük nem találjuk meg a vízeséshez vezető ösvényt, és vissza kell forduljunk.
  • CET Nagyvárad Gugli utcakép. Igen, ez az úgynevezett Gugli Utcakép, vagy Utcanézet. A Gugli Térkép és a Gugli Föld azon szolgáltatása, mely segítségével virtuálisan bejárható egy hely.
  • 2 napja lett meg, Domokos Istivel. Hat igen, GPS nelkul kicsit nehez.
  • Tusnádfürdőről hazafele beugrottunk megkeresni ezt a dobozt, de várnunk kellett, mert épp jött ki a nép miséről. Ezért "bosszúból" rejtettünk egy dobozt a közelben.
  • Ponor-forrás Vízkelet. Szerencsémre, kilátszott a doboz kék füle a kő alól, így nem kellett minden bokor alját megbolygassam. Mikor visszatettem, jobban álcáztam, hogy ne látszódjon semmi.
  • Nagy Csomád-csúcs A macik nyomában. Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén. A Nagy Csomád alatt a csúcsra vezető ösvény élesen visszafelé tér.
  • Gyönyörű időben indultunk a Székelykőre szám szerint heten. A terv az volt, hogy a Nagy Árkon felmenve, előbb a déli részt járjuk végig, majd visszatérve a nyeregbe, megnézzük a Várkőt vagy Vársziklát is és azután a piros sávon jövünk le megkerülve az északi tömböt.
  • A rejteket megtaláltam, a geodobozt viszont nem. A hangszórók eléggé magasan vannak elhelyezve.
  • Nagyot változott az Őrkő környéke. Jó volt bejárni a fenyvest, és megmutatni a fiatalabb nemzedéknek a régi lövészárkok nyomait, megkóstolni a még igen fanyar kökényt.
  • Református templom - Székelymuzsna Muzsna. Ramaty állapotban van a templom. Meg aztán az óvoda udvaráról lehet megközelíteni, meg is kérdezte egy babakocsis asszony, hogy mit keresünk ott.
  • A nagy hó miatt egy kicsit nehezen lehetett megközelíteni a rejteket. Egy kis ásás a hóban és előkerült a doboz is.
  • Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot. GPS nélkül kerestük, a leírás segített, a kihajló kő szembetűnő és egyedi.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Likas-zsomboly? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 26 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!