Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Meddőhányó Balánbánya közelében?
Pásztor-kő. Balán római katolikus templomától, a Kovács-patak szádától indulunk. Maxi láda - Gps-el kerestük már, de most a rejtek-fotóval felszerelkezve jöttünk. (itt
geodobozt is lehet keresni)
Kígyófej-szikla. Palás patakmeder - Jól esett a halkan csordogáló patak hűvössége. (turisztikai hely
geoládával)
Rejtek-csúcs. Történelmi pillanat - Régi álmom teljesült. (turisztikai hely
geoládával)
Háromkút-forrás. A Hagymás hegység keleti lábánál patakként kitörő víz több ágra szakadva, dús, zöld mohában gazdag szigeteket alakít ki. Őszi séta - A geodoboz épségben várja továbbra is a megtalálókat! Most, őszi színekbe öltözve még szebb Háromkút. (itt
geodobozt is lehet keresni)
Jávárdi völgye.
Jávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén.
Szakadát-mező Nyugati rész. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el. Havasi mező - Egy igazi havasi mező, ahol érdemes kicsit megpihenni a lucfenyők árnyékában.
Dánfalvi Naskalat.
A Terkő-mező felől érkezve, elhaladunk a Szakadát havasi legelőjének peremén található sziklás csúcsok mellett, és hamarosan fel is kapaszkodhatunk a Dánfalvi Naskalat erdővel borított csúcsára.
Szakadát-mező Keleti rész. 6.3 km-re. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el. Keletre - Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig.
Bástyakő.
A Dánfalvi Naskalat csúcsa alatt elvezető, piros sávval jelzett turista úton haladva, a Naskalat-csúcs irányába, egyszer csak egy bástya alakú sziklatömb emelkedik ki a havasi legelőből. Második próbálkozásra - Első alkalommal, most vasárnap, nem sikerült elérni a Bástyakőig.
Ilia-tető.
Háromkúton, a Kis-Békás jobb oldali mellékágán lejártuk az egykori utat, melyen az öreg csángók Gyimesbe jártak át.
Bagolykő. A régi geodobozt elvitték, az új a helyén van - Az aznapi Jávárdi-körtúránk harmadik állomásaként, a Jávárdi-tető felől ereszkedtünk be a gerinc mentén, majd a patakvölgyek által barázdált erdőben egészen a Bagolykőig.
Jávárdi-tető.
A legmagasabb pontján fenyvessel borított, 1444 m magas Jávárdi-tető a Jávárdi-patak völgye fölé magasodik. Új geodoboz új rejtekben - A pünkösdi geocitrom előtt szervezett Jávárdi-körtúra alkalmából érkeztünk a helyszínre.
Nagyhagymás-csúcs.
A Hagymás hegység legmagasabb csúcsa, ahonan tiszta időben páratlan a kilátás a környező hegyekre. Világítás a Nagyhagymáson - Édesapámra emlékeztünk a keresztnél.
Naskalat-csúcs. A Naskalat helynév szláv eredetű, jelentése a mi sárunk, rögünk. Pihenő - B
Melegvíz-forrás. A forrásból kiömlő víz azonmód egy bővizű patakot alkot. Miben mérve? - Hm.
Hegyi menedékhely.
A Naskalat-csúcs közelében felállított faházikót a fehérmezei és Ördög-tavi hasonló létesítménnyel együtt, 2010 nyarán helyezték el a Hargita megyei tanács programja keretében, önkéntes és hivatásos hegyimentők.
Kóta köve.
Jávárdipataka Gyimesközéplok Hidegség nevű falurészének egy utcája. Pásztorkutyák - Nem egy veszélytelen környék.
Zúgó-vízesés.
Nem sikerült megtalálnom a dobozt - Ahogy láttam nagyon forgalmas hely.
Gyimesi jegenyefenyők. Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év. Csak egy fenyő maradt - Sajnos már csak egy fenyő magasodik.