Vércsorog település (Bihar megye) Központ: Vércsorog. Vércsorog román elnevezése: Varciorog.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Vércsorog (Bihar megye) és környéke turisztikai látnivalói

Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak.
Érdekelt ez a különös tölcsér alakú túlfolyó. Vida-tó. A Vida tó érdekessége hogy egy óriás betontölcsér van a tóban amin keresztül folyik le a víz.
A római katolikus és a református felekezetek számára jól elkülönített parcellákból áll. FTF. Ritka latvany.
Dubricsony-patak Doborcsány
A barlangból folyik ki a hegység legrövidebb patakja, mely alig 50 m után gyönyörű vizesést képezve zuhan alá a Sebes-Körös vizébe. Barlang és vízesés. Nem lévén látogatási nap, szerencsénk volt, hogy mégis beengedtek a barlangba.
Sólyomkő vára Sólyomkőpestes
Tündérek sziklafala - Körösrév
A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé.
Betfia kilátótorony Somló-hegy Betfia
A legújabb technológiával berendezett és kivilágított Farcu kristálybarlang legszebb része a kristálygaléria. Magyar idegenvezetés. Egy kisebb csapattal tettünk látogatást a barlangba.
A védett terület látványossága, a Betfiai kráter, amely 80 métert meghaladó mélysége miatt csak barlangászok számára látogatható.
Vársonkolyoson, a Királyerdő hegységben található, a Sebes-Körös bal partján.
A malom működési szerkezetét a szárnytárcsás vízikerék alkotja, melyet az átirányított vízhozam mozgat, kifolyócsatornán át elterelve a vizet.
Nevezetessége a termálvizu tóban nyiló tündérrózsa.
Félixfürdő
Református templom Magyarremete
Hodrancusa-csúcs
Kétszáz éven át nő, gyakran eléri az 5-600 éves kort is.
1241-ben földvár állt ezen a helyen faépítményekkel. 282 ablak. Érdekes a fenti hozzászólás ékezet- és szóhasználata, népi hiedelmen alapuló tartalma. Átutazóban Nagyváradon 4. Mivel elég nyílt terep meg kellett várjuk míg elmennek a környékről, a közeli padokról, utána már csak azt kellett megfejteni, hogy honnan 16 méter, melyik kerítéstől és máris meglett a geodoboz. Nosztalgia. Váradi tartózkodásom alatti nosztalgikus séta alatt találtam rá a geodobozra.
Összhosszúsága 4750 m. Cseppkövek. Mutatós már a barlangportál.
Görög katolikus papnevelde Nagyvárad
Emanuil Gojdu Nemzeti Kollégium Nagyvárad
Középület 1893 1894.
Millenniumi emlekoszlop Nagyvarad 2000
Megyei Kórház Nagyvárad
Garasos hid emlektablaja Nagyvarad 2011
Garasos híd - NagyváradRejtő: andrixnet Átutazóban Nagyváradon 2. A megadott helyen, a megadott koordinátáknál találtunk egy geoládát. Nosztalgia. Váradi tartózkodásom alatt egy nosztalgikus séta alkalmával ezt a geodobozt is megtaláltam. Kábeles híd. Megkerült egy filmes geodoboz ami kikandikált a rejtekhelyről.
Ady Endre emlékmúzeum Nagyvárad Fiszlikolás. Bevallom őszintén, hogy nem tudom mit jelent a fiszlikolás szó. Átutazóban Nagyváradon. Nagyváradi sétánk alkalmából ezt is megkerestük. Nosztalgia. Váradi tartozkodásom alatt egy nosztalgikus séta keretében kaptam meg a geodobozt.
Fuchsl palota Nagyvárad
Piciorul Porcului-csúcs
Zöldfa fogadó Nagyvárad
Szent Anna-Orsolyita rendi templom és egykori apácazárda Nagyvárad
Ady Endre Nagyvarad 1993
Szigligeti Ede emlektabla Nagyvarad 2008
Állítólag ez az első ilyen megoldás az országban, a nagyszebeni Acélmunkások utcában terveznek még hasonlót.
Petőfi Sándor park, Nagyvárad.
Szigligeti Színház Nagyvárad Váradi séta. A váradi láda-kereső séta második állomása. Átutazóban Nagyváradon 1. Egy kis séta a központban, na meg láda keresés. Nosztalgia. Váradi tartózkodásom alatt egy nosztalgikus séta keretében, kicsit rázósan, de sikerült előkotorni a dobozocskát.
Fekete Sas fogadó Nagyvárad
Gyanta Nehezen jutottam el hozzá. Sajnálatos hogy ennyire elhanyagolják a temetö karbantartását.
Római katolikus bazilika Nagyvárad Szobor. Egy nagyváradi séta első találata. Nosztalgia. Nagyváradi tartózkodásom alatt megejtett nosztalgikus séta alatt kaptam meg ezt a geodobozt.
Római katolikus püspöki palota Nagyvárad
Szent Vince Római Katolikus Intézete Nagyvárad
A baloldali szöglethegyen, a Csarnó-tetőn, a régi korban Csarnó avar vezér várat építtetett, melynek ma már nincs nyoma.
Nem!
Mivel korábban a Nagyvárad–Kolozsvári út Vársonkolyosig, a Sebes-Körös völgyében haladt, és a tavaszi áradások az utat veszélyeztették, 1780-tól Bucsától kezdve a hegynek felfelé Nagybáród irányába új utat építettek. Erdekes hely. Visszafele megkerestünk ez a dobozt. Érdekes kis temlpom. Váradról jövet megálltunk a nagytemplom elött, hogy megnézzük a kis fatemplomot. Egy-két geodobozt találtam. Bár számos alkalommal jártam errefelé, mindig siettünk valahová, így a dobozkeresés itt valahogy elmaradt.
A CET magas kéményeiből nem egyszer láttunk már előtörő, fekete, egybefüggő füstfelhőt, amely az éj leple alatt szürkére színezte a fehér havat vagy épp csak a fehér felületeket. Gugli utcakép. Igen, ez az úgynevezett Gugli Utcakép, vagy Utcanézet. Uj doboz. Füst, füst es meg egyszer füst. Váradi séta. Gyengén pöfékelt a kémény, viszont a környéken valami egyéb ipari létesítmény förtelmes bűzt terjesztett.
Lakóinak száma kb 150 főre tehető. Csodaszép torony. Aki a torony melletti udvarházat szeretné megkeresni annak szüksége lesz egy jó bozótvágóra.
Várának helyéhez úgy jutunk el, ha a Berettyó hídján átmenve az útról jobbra térünk.
Így nem kétséges, sokan felteszik majd a kérdést magukban, amikor a szerzetes szobrát megpillantják az erdélyi Szentjobb központi parkjában: Ki ez az ember? Megvan!. Magát a szobrot alig találtuk meg, hiába volt a főút mellett :) Jó mélyen be kellett nyúlni a növényzetbe, de jó érzés, hogy ezt ládát is én találtam (mi találtuk) meg először.
Rövid útja alatt, egykor több vízimalmot hajtott meg, majd Borz falu nyugati végénél ömlik a Fekete-Körösbe.
A várat 1300 körül építették, az egykori valkói uradalom központjaként. Kirabolt rejtek. A várat, valamint a rejteket megtaláltuk, de sajnos ki van rabolva! A helyiek kedvesek, segítőkèszek.
Bartsch-kúria Szalárd
Hatalmas méretű földvára hazánk legimpozánsabb ilyen jellegű emléke.
Nevének jelentése: Berekkel szegélyezett folyó. Forrás. Mivel véletlenül, Kraszna református templomától, a kántor sugallatára kerültünk ide, nem tudtam van-e doboz. Nagyon szép, békés és tiszta hely. Köszönjük a rejtést, csak ajánlani tudjuk! A bővizü karsztforrás vize kristálytiszta, finom.
Carligati-csúcs
Emlékmű - Köröstárkány
Gyógyfürdő Hegyközszentmiklós
Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m.
Valamikor a XII-XIII század folyamán a Váradtól Szatmár felé vezető középkori kereskedelmi út mentén. Első találat. Első találatom egy szűz láda :) Az utat a főútról alig találtam meg. Mit mutat meg ez a rejtés?. Most veszem észre, hogy a nagy lelkesedésben, a ládaoldal elkészítésekor kimaradt a lényeg. Jó rejtés, szép kilátás. Tavaly költöztünk a faluba ma kerítettem időt a keresésre.
Levendula Farm Nagyvárad Kisszántó
Ma református templom.
Ma népszerű kirándulóhely, sízőhely.
Csucsa
A település első írásos adata a Váradi Regestrumban fordul elő 1249-ben Zwan név alatt: A Libini Zoan apátúr és Ders fia Ders meg Pagh azok között vannak, akik előtt lopással vádolják két kaznacsi jobbágy szolgáját.
Harasztosi-Magura
A város környékén több geotermális forrás is található. Inkább palacsintázzunk. Megtaláltam a város közepén, esztétikailag nem volt élményszerű, ami látszott belőle.
Első írásos említése 1352-ből maradt fenn, Margita néven. Azért érdemes megemlíteni. A láda bejegyzés általános jellegű (Margitta), úgyhogy véleményem szerint nem vétek, ha megemlítem a város egyik fő turisztikai objektumát (és természeti értékét), a strandot (N 47. Melyik termál strand?. Az általad megadott koordináták a gúgli térképe szerint a mező közepére mutatnak. Kettő van. Igen, két termál strand van a városban.
Kossuth Lajos mellszobra Bihardiószeg
Zichy-kastély Bihardiószeg
Bocskai István mellszobra Bihardiószeg
I es II vilaghaborus emlekmu Bihardioszeg
Eszmerálda-forrás Nagy-Sebes völgye
A közel 1900 méter magasságot elérő hegyvidék az Alföld és belső Erdély határán fekszik.
Az Aló Völgyén található a 80 m magas vízesés, amely sárga, rozsda és ibolyaszín kvarckristály lépcsőkből épül fel. A vízesés szép volt. A sárga kereszt jelszésről tértünk le a kék háromszögre, sajnos nem néztük meg előtte az út leírását (fentről nem jeleztek semmit az úton), emiatt kissé meglepődtünk. Nagy Phaeton - kis víz. Meredek ösvényen közelítettük meg a vízesést.
Kárpát-medencei analógiája néhány felvidéki templom, a budaszentlőrinci Remete Szent Pál kápolna és a gyöngyösi Szent Bertalan templom. Székelyhíd vára is itt állt. A református templom magán hordozza a gótika nyomait.
Szűz Mária katolikus templom Székelyhíd Katolikus emlékek Székelyhídon. A római katolikus templom belülről megnézhető a rácson keresztül, az ajtót nyitva tartják.
[ Fel ↑ ]
Első vára Castrum Somlyo, egykor a településtől északra emelkedő Magura tetején állt.
Kraszna
Somlyóújlak Szilágysomlyótól néhány km-re fekszik.
Termálfürdő Szilágysomlyó
Őrtornya, amelyben puskaport és fegyvereket tároltak, még ma is áll, és a Csonka-torony néven vált ismertté.
Kulin György-emlékház - Nagyszalonta
Látnivalói a fotéren álló Csonka-torony, a benne muködo Arany János-emlékmúzeummal, és a fotér másik oldalán levo mellszobrok.
A barlang, a Kőfalvi község, Kiskoh település közvetlen szomszédságában, 482 m magasságban található, és a Nyugati-Kárpátok egyik fő látványossága. Mesevilág. Rossz minőségű aszfaltút, zsibvásár, furcsa, kiépített bejárat vezet a barlangba.
Felsőfüld Fatemplom
Nagyváradtól 38 km-re délnyugatra a Kölesér partján fekszik, Nagyvárad - Arad - Temesvár országúton, a román-magyar országhatártól keletre. Sajnos már zárva találtuk. A múzeum 16 óráig volt nyitva, mire ideértünk már zárva volt.
Nagy-Arad-csúcs
Galbina-kőköz
Látnivalói a kazettás mennyezetű református templom, az Ady-emlékmű és az egykori határsorompó maradványai. A környék csodálatos. 8 éjszakát töltöttünk el a Tünde Panzióban. Nem került elő. Ugy gondolom, hogy nem egy ördöngösen nehéz rejtés, a dobozka mégsem került elő, tehát több mint valószinű hogy nincs is ott.
Medve-kitörés (Izbucul Ursului)
Az egyik legnagyobb ilyen dagadó tőzegláp a Nagy Molhás az Izbuc patak völgyében. Hazafelé Pádisról. 7 diák kíséretében a nedves Pádisról a bűn-rossz úton leereszkedve tettünk egy kis kitérőt ehhez a szép helyhez.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.