Sirnea település (Brassó megye) Központ: Fundáta.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Sirnea (Brassó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Nem egy hosszú szoros, a táj szépsége és a meredek sziklafalak teszik nevezetessé. Rossz helyen kerestem. Nem vagyok első megtalálója a geodoboznak, talán csak első keresője.
A barlangon sáros patak folyik keresztül.
Magassága 15-20 méter.
A hatar expedicionk kereteben eppen ezt a szakaszat jartuk be 2014-ben.
Hegyimentő állomáshely Királykő-hegység Piros nyílászárók. Azt hittem itt nyitva lesznek, és információkkal szolgálnak az utazó közönségnek.
Csalán-völgyi varrótű Ott voltam a rejtésnél. Nehéz a "varrótű" közelébe férkőzni, átvergődve a borókatengeren, de megéri a fáradságot. Hatso-nyereg alatt. Valamikor egy -ket evtizede itt a Kiralykon hallottam, hogy ha "remeg a labad" a sziklan "varsz a tuvel a varrogepen".
Bár rejtéskor száraz volt a patak völgye. Egy kis sziklamaszas csaladiasan. Az emlekkereszttol balra kanyarodva behatoltunk a Macska-szoros sziklavilagaba. Cicák. A nagy melegben élvezet volt mászni a szorosban.
Zernyesti-szoros Királykő-hegység Ott ahol ket fiatal elet kerekbe torott. Szamtalanszor jartam mar a Zernyesti-szorosban, de most kihasznalva, hogy egynehany csaladnak a szorost kellett ismertetnem, igy meglett a ladacska is. Szurdok. Tényleg egy gyönyörű szoros. Impozáns rejtekhely. Nagyon jól megfigyelhetőek a gyűrődések, melyek hol lefele, hol felfele görbülnek.
Hat bejárata-kijárata is van, mindegyik jelzetlen útvonalon.
A jelzetlen ösvény a Központi Fal tövéből indul, vörös színű törmeléken felfelé, innen a helynév is.
Vize csorgóval és lappantyúval ellátott fémskatulyába van foglalva, valaki egy fémcsuprot hagyott mellette.
Kelet es eszak felol oriasi sziklafalak hatarozzak meg, mig nyugatrol a Landzsa-szakadekvolgy (Padina Lancii) es delrol meg a Nagy-kofolyas (Grohotisul Mare vagy Horja Mare).
Kilátópont - Kurmatura-gerinc
Szoros-patak sziklái Királykő hegység Egy erdekes szikla. Nem is gondoltam volna, hogy jomagam, aki annyit jarom, es ismerem ezt a videket, ujdonsaggal is talalkozhatok. 6 év útán még megvan. Évente mindszentek napja környékén, bizonyos személyes ügyek elintézése végett Brassóba kell látogassunk.
Grind-nyereg menedékhely Királykő-hegység
Ilyenkor télen, a fák sűrű lombja nem takarja a domborzati formákat, a sziklavilágot.
Pásztor-csúcs Királykő-hegység
A völgy mohás fái és sziklavilága mellett, legérdekesebb látnivalója a kevesebb mint 1 méterre összeszűkülő szorosa.
Deubel-üregek Ott voltam a rejtésnél. Sokat töprengtünk rajta, hogy hová is telepítsük a "ládát", végül erre a sziklára esett a választásunk. Boltivek szomszedsagaban. Minden evben felkeresunk egy femtablat, ami kozvetlenul a boltivek alatt van elhelyezve.
Szikrazo feher sziklafalak, pasztorszallasok elszortan a gyephavason, no meg a sok kutya nyaron. A keresztnél. A keresztet gondolom a rozsdás színe miatt nem láttuk, de azért nekivágtunk a szikla megmászásának.
Fontos tájékozódási pont a Királykő hegység keleti részénél. Megkóstoltuk. Megkóstoltuk, hát nem valami banánérlelő hőmérsékletű. Forrás. Szerintem Brassó főterén nem voltak annyian, ahányan itt voltak az út mellett megállva.
A Kurmatura-tisztás után a turistaút belép az erdőbe és a patakmeder felett halad.
Anghelide-kanyon Nagy Kapu Az Anghelide ovon. A nemregiben elhunyt Pityu baratom emlekere egy Kiralyko turan voltam.
A Grind-nyeregnél ér ki a Nagy-Királykő gerincére, annak északi és déli részének találkozásánál.
A Plaiul Foii menedékháztól indulva, a Hidak-völgye az egyik legrövidebb út, amely az említett sziklanyeregre kiérve, kivezet a hegység derekánál, északkelet-délnyugat irányban húzódó, jelzetlen ösvényre.
Innen megcsodálhatod a kilátást a sziklaszirtekre, a közeli és távoli csúcsokra. Kézmosás. Hát kezet mostam alaposan, felfele menet is, lefele is, de a doboz nem került elő. Mosdó. Jól szétnéztem, de fogalmam sincs hol lehet a doboz.
Ennek rövidebb, kelet felé megtörő szára a Zernyest felé emelkedő, 1816 m magas Kis-Királykő, mely ha magasságban nem is vetekedhet a Nagy-Királykővel, az innen élvezhető kilátás szépségében alighanem felülmúlja azt. Magyarázat. Gábor, hol írtam én olyant, hogy vasárnap a Kis-Királykőn geodobozt kerestem volna? Egyetlen rejtést sikerült ellenőriznem, a márványfotelnél elrejtett geodobozom a helyén van. Kis Kiralyko. Koszi! Van ketto db. A citromos és a szerelem. Köszi Gábor a citromost, jól fog esni.
Az ösvény a Calinet-hídjától indul, elmegy az Oltyán-forrása, az Orlowski-forrás, a Sárga-fal, a Zerge-itató mellett, és a Rachitei-fal alá érkezik meg.
Régebb jelzetlen útvonalon lehetett ide eljutni, ma a piros háromszöget követve indulhatunk ide, a Barcába ömlő Calinet-patak hídjától.
Homokos-sziklavályú Királykő-hegység
Itt futnak össze a Királykő Tornyáról, a Kis-Királykőről, a Curmatura menedékháztól és a Királykő-hasadékából érkező útvonalak. A nyeregben. A hasadékban kellemes hűvösség volt a kánikula ellenére.
A jelzett turistaösvény közelében egy második kilátópontot találunk.
Az erdő szélén betonlépcsők vezetnek egy márványtáblához, oda ahol egy ideig Mária román királynő szívét őrizték. Rálátás. Valóban nagyszerű a rálátás a kastélyra, innen még nem volt fotóm.
Megkozelitese legkonnyebben a Diana menhely fele vezeto kek savon, majd az ebbol kiagazo piros kereszt jelzesen lehetseges.
Bár nincs sok köze Vlad Tepes havasalföldi vajdához, a legtöbb turisztikai kiadványban Drakula kastélyként emlegetik. Törcsvár. Kaphatnánk egy kis segítséget a ládára vonatkozóan?. Kivágott fa törzsének üregében. A geodoboz a vár fölötti domb tetején, egy kivágott fa törzsének üregében található, pár lépésre a tisztástól, az erdőben. ernoe Csillababa es Gaspar megtalalta a ladikot. Hihetelennek tunt a kastelytol felfele tartva az erdon at, hogy olyan gyonyoru tisztas van fenn.
Ez az útvonal érinti a Rendőrség-nyerget, a Lyuk-esztenát, majd a Kémények nyerge után ér ki az Omul menedékházhoz. Ujra a Bucsecsben. Elindultunk a vizeses iranyaba, ami nagyon megerte, csak nagyon esett az eso, es igy a tobbi nem lett meg. Nem volt olyan nehéz. Már nyílik a rojtos harangvirág, a tárnics, és még találni egy-két elmaradt sáfrányt.
Lépcső-csúcs Egy jo lada ami vekony. A G C betukot nem talaltam de az ablakot azt igen, igy meglett a lada is.
Török mecset A természet oltárköve. Az Omul-csúcsról ereszkedtünk le, és mielőtt "hazafele" vettük volna az irányt, felkerestük a Török mecsetet. Müzein. Tényleg egy egészen más sziklatömb mint a Bucsecsben megszokottak.
Panoráma Szarvas-völgy Szarvast nem láttunk. Gyönyörű kilátás fogadott.
Az egyik emberhez, a másik óriási fazékhoz, a harmadik lefordított roppant papucshoz hasonlít. Itt a bizonyíték. Tényleg sok zerge van a Bucsecsben, az Omul-csúcs környékén. EKE-tábor 2015. A tusnádfürdői EKE-tábortól, reggel 5 órától, 125 km-t buszoztunk Bustényig majd innen gyalog a Molnár (Morarul) völgyön jutottunk fel az Omul csúcsra. Ember-csúcs. A rejtekhely körül annyian voltak mint a somlyói búcsún.
Panoráma Sugariilor-völgy - Bucsecs-hegység Szélkapu. Na, itt aztán rendesen fúj a szél.
Szfinx - Babele Transzbucsecs 1. Miután már elég sokat hallottunk meg olvastunk erről az új útról ideje volt kipróbálni is. Ki korán kel. Későn indultunk útnak, nem számoltunk avval a csúcsforgalommal, ami Busteniben volt, mikor gyalog gyorsabban lehetett haladni, mint autóval.
Lerescu-hágó Fogarasi-havasok
A Jepii-völgy vízesései Vízesések. A túránk második napján ragyogó napsütésben indultunk a Caraiman-kereszthez, a Babele menedékháztól.
Igaz nem veszelytelen de egy kis kalandvaggyal, egy madzag kotellel, es nem kis helyismerettel ez mind megvalosithato.
Babele - Cocora-hegy Kiruccanás. Vasárnap a Bucegiben túráztunk, és mivel ott jártunk megkerestem a geoládát.
Ha nem tudsz sziklát mászni akkor sem kell kétségbe essél, hiszen a hegy felőli oldalán akár fel is sétálhatsz.
Vaskereszt a Costilán
Számtalan zuhatagot és vízesést képez.
Ha nem letezne ez a kapu, akkor nem tudnank tovabb haladni ezen az ovon, a kapucska oven.
A város keleti részén található a 150 méter magas Várhegy. Szép rejtés. Ügyes, szép rejtés. Megtaláltuk. Dukéákkal és Kerekesékkel. Diakeveimre vissza.... Itt a var arnyekaban gyakorlatosztunk valamikor ugy a 80-as evek elejen.
Caraiman-völgyben levő útvonalon, fel a Babele-menedékházhoz vagy lefelé Bustenibe.
Kőboglya - Leszpez-hegy
Romanul Claia Mare. A mászkálás minden percét értékeltem. Bustényből indultam, a kabinos drótkötélpálya indító állomásától, a kék háromszög jelzésen, mely az Égettkő (Piatra Arsa) menedékházhoz vezet. Nagy Boglya - Szaraz-volgy. Engem is megkisertett a nagy melyseg a Nagy Boglyarol, hogy onnan repulhessek egyet a nagy semmibe. Egyre nagyobb a bakancslista. Igen, a Nagy Boglyára mindenképpen vissza kell még térni.
Az 5 millió eurós beruházásból létesített szórakoztató központ 1,4 hektáron terül el, és 45 életnagyságú őslényt mutat be. Őslények, a kedvencek. Kirándulás, gyerekek és a kedvencek, az őslények. Vissza az időben. Az őslényeket ízléses környezetben találtuk, beindította a fantáziánkat: "Milyen lehetett?" A család apraja-nagyja jól szórakozott.
Másik neve Bálvány-kő, németül Götzentempel.
Hatalmas gátonyaival és mély sáncaival, melyekbe a közeli patak vize bevezethető volt, egykor igen erős védhely lehetett.
A pad támlájára fel van írva a nagymama neve, Marie Thereze, és egy dátum, 1888 szeptember 7, valószínűleg ekkor készült a pad.
Belátható innen a Keresztény-havas nyugati része, jó időben pedig a Bucsecs-hegység is látszik.
A barlang kiterjedése 200 m, összhossza 958 m. Szep kis barlang. Szep kis barlang, erdekes cseppkovek. A beugró ára és az eltűnt geodoboz. A félreértések elkerülése végett pontosítanék. Az egyik tablan 40 a masikon 50. Valóban a koncertjegy áráról van szó, az egyik táblán, pont a kassza mellett 15 lej a barlanglátogatás, 40 lej a koncert, aztán a barlang bejáratánál levő táblán a koncertet hírdető felirat így szól: belépés 50 lej, ami tartalmazza a látogatás árát is.
) patak völgye felett.
Aranygödör-kilátó Keresztény-havas
Mi ezt az ösvényt visszavonulásra használtuk, Szinaja felé, miután bejártuk a Vágy völgyét, és megnéztük annak vízeséseit.
A Szinaja és Targoviste közötti utat a Podul Izvor, vagyis Forrás-hídnál keresztezi.
Lenföldek tisztása (Poiana Inului) - Keresztény-havas
I.
Magas-csúcs Keresztény-havas
A szikla lábánál egy kis tisztás van, meg egy kis üreg, mely valamikor egy remete otthona volt.
Berevoiescu-menedékhely Fogarasi-havasok
Lóhavas Keresztény-havas
Az I.
A sziklák felett halad el a Zerge (románul Capra Neagra) kabinos felvonó, a közelében és nyugatra található Brassópojána piros színnel jezett, közepes nehézségű, Sulinar nevű sípályája. Megtaláltam. Kis zöld emberkét és egy öngyújtót tettem bele. Elso dobozunk. Megtalaltuk! Azt hiszem megfertozodtunk mi is. Csak most. Ha már a télen, sízés közben nem kerestük meg.
A Szebenbe vezető út őrzését látta el. A feketehalmi vár. Egy ujra nagyszeru rejtes egy megerdekesebb varnal, ahol mar sokszor jartam, de akkor meg nem kerestem a ladakat, amig a csapat a Kotla gerincet jarta. Hatórás szép kirándulás. A várat Feketehalomról indulva a kék pont, kék vonal, kék háromszög jelzésen közelítettük meg, csak egyszer tévesztve útvonalat. Piknik a várromon. Többnyire megborzongat, ha mesélő kövek közelében járok.
Bratila-hágó Fogarasi-havasok
[ Fel ↑ ]
A település délnyugati végén található, kocsival is megközelíthető. Gondozatlan emlekmu. Nehany perces kereses utan meglett a dobozka, sajnos nagyon gondozatlan az emlekmu es kornyeke, kar erte, kar azokert akiknek az emlekere allitottak. Erről is jó tudni. Meglett a dobozka. Diákok. A dobozt nem találtam meg.
Gyergyó hídja-nyereg Fogarasi-havasok
Fejedelemasszony kútja Fogaras
Felsőkománából indulva, a Tatárok sziklakapuja után 1,33 km-re, illetve a Faragott kő bazaltoszlopoktól 670 m távolságra érünk a sziklaalakzathoz.
Egykor a két szikla közötti távolság kisebb volt, a Komána-patak völgyében haladó szekerek és gépkocsik számára szélesítették itt ki az átjárót.
Középkori temploma helyett a XV-dik században terjedelmes templomot építenek, amely majdnem teljesen kitölti a várkastély belterületét. Vasárnap nehéz. Nehéz volt kilesni, hogy senki ne legyen a környéken. Leomlott. ''Csuszatornyom omladékán rettetenetes dühös lettem'' A doboz sincs már meg, legalábbis a legvalószinűbb helyen lyuk tátong csak. Torony nélkül. Sok évvel ezelőtt megcsodálhattuk szerencsére az erődtemplom tornyát, sajnos ma már nyoma sincs.
Fogarasi vár Fogaras és környéke. Többször is voltam a Fogarasi havasokban gyalog, utoljára egy óriási vihar kergetett le a Bilea-tótól. Voltam a fogarasi várnál, augusztusban. Kár,hogy nem foglalkoznak eléggé vele, bár látszik, itt-ott valami állag megőrzésre tett kísérlet.
Mircsi-csúcs Fogarasi-havasok
Gyergyó hídja-tó Fogarasi-havasok
A templomot anémet lovagrend építtette, 1211–1222 között, a várral egyidőben. Gps készülék nélkül is lehet rejteni. Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Barcaság. A vár nem látogatható. Nyílt kapuk napja. Népünnepély volt Földváron, a Nyílt kapuk napja programban sikerült mind a templomba, mind az újjáépített várba bejutni.
1778-1782-ben épült, 1906-ban bontották le, miután 1905-ben új vasszerkezetű hídat építettek mellette.
Többségében romák lakják.
Damokos-kúria Árapatak
Három lépésre a haláltól Fogarasi-havasok
Sárkányablak Fogarasi-havasok
Királyhalma
Parkjában lipicai lovakat tenyésztenek.
Buteanu-csúcs Fogarasi-havasok
Legnagyobb mélysége 11 m, felülete 46500 m2.
Jézer-csúcs Fogarasi-havasok
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.