Kiszombor település (Csongrád-Csanád vármegye) Közeli látnivalók: Nagyboldogasszony-templom Kiszombor, Rotunda Kiszombor, Millenniumi emlékmű Kiszombor, Rónay-kastély Kiszombor, II világháborús emlékmű Kiszombor, Helytörténeti Gyűjtemény Kiszombor, Rónay-kúria Kiszombor, Rónay kripta Kiszombor.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Kiszombor (Csongrád-Csanád vármegye) és környéke turisztikai látnivalói

Lombkorona-sétány Makó. A magasból csodálhatjuk meg a Maros-parti ártéri környezetet és annak élővilágát, majd lecsúszhatunk a Kárpát-medence leghosszabb száraz szárazföldi csúzdáján.
Téry Ödön szobor Óbéb. Jeles turistaelődünk tevékenysége nagyrészt a Tátra hegységre terjedt ki, melynek kiváló ismerője volt.
Szent Gellért püspök szobra Nagycsanád. Szent Gellért püspöki öltözetben áll a latin feliratos magas talapzaton, jobb kezét a szívéhez emeli, mellette egy angyal látható, ahogy a püspök felé fordul.
Öreg téglahíd Földeák. Ez a híd Csongrád-Csanád vármegye legrégebbi téglaboltozatos hídja, összeköti Földeák belterületét a külterülettel, közlekedésre is szolgál, de rajta mennek keresztül a közüzemi vezetékek is.
Bartók Béla szülőháza Nagyszentmiklós. A város életében élő hagyomány a Bartók kultusz, 2002 óta.
Nákó-kastély Nagyszentmiklós. Nákó-kastély Nagyszentmiklós
Boszorkánysziget Szeged. A jól kitaposott ösvényekkel rendelkező, népszerű zöldövezetet délről a kereskedelmi és téli kikötő határolja, északról a már nem létező vasúti híd.
Sóhajok hídja Szeged. 1883-ban épült, Ferenc József császár tiszteletére, az uralkodó ugyanis a Bérpalotában szállt meg, és ezen az átjárón mehetett át a Városházába.
Szerelmesek kapuja Kőfal Hódmezővásárhely. Árvízvédelmi célból Hódmezővásárhely északi és keleti határán egy 17,5 km hosszú földtöltést építettek, és 1879-1881 között a déli részen a 3 km hosszú, téglából emelt, úgynevezett Kőfalat.
Szélmalom Kiskundorozsma. 1905-ben 23 szélmalom állt Kiskundorozsmán, az elsőt 1801-ben építették egy dombra - a ma is látható malom többször elpusztult, de ismételten újraépítették.
Indiai platánfa Mezőhegyes. A fedett lovarda mellett található platánfát, egy másik társával együtt, 1819-ben ültették.
Lipthay-kastély Lórántfalva. A kastély főbejárata az országúttal párhuzamos utcára nyílik.
Nagyszéksósi Bivalyrezervátum Mórahalom. A tavat a Bölömbika tanösvényen lehet körbejárni, a kilátókból a bivalyokat megfigyelni.
Feneketlen-tó Battonya. Nevével ellentétben a tó csak 10 m mély, kis alapterületű, átmérője 50 m, az ország negyedik legnagyobb, ilyen módon keletkezett krátertava.
Csatád. Sváb néprajzi központ, bár svábok már csak kevesen vannak itt.
Bezdini kolostor Maros Ártéri Természetvédelmi Terület. Aradtól 35 kilométerre, a folyó bal partján, mélyen a Maros Ártéri Természetvédelmi Terület szívében helyezkedik el.
Maderspach Ferenc sírhelye Zsombolya. Maderspach Ferenc sírhelye Zsombolya
Károlyi-Berchtold-kastély Árpádhalom. A kastély, mely átvészelte a háborúkat, eredetileg 22 szobából, fürdőszobákból és mellékhelyiségekből állt - ma művelődési ház, iskola és könyvtár.
Középkori földvár Temeskenéz. A patak neve románul Apa Mare (Nagy Víz), a régi osztrák térképen Schwarzes Wasser (Fekete Víz) néven jelenik meg.
Temeskenézi mocsarak. Temeskenézi mocsarak
Kálváriadomb Billéd. Közvetlen közelében parkolóhely található, személygépkocsik számára.
48-as Honvéd sírhely Gyergyámos. 48-as Honvéd sírhely Gyergyámos
Beliczey-kastély Csabaszabadi. A Beliczey-kastély magántulajdonban van, jelenleg nem látogatható, a kerítés mellől az épület sem látszik.
Római katolikus templom Vinga. Első ismert birtokosa a Csák-nembeli Miklós, 1214-ben komáromi, 1222-24-ben csanádi, 1228-29-ben bihari főispán volt.
Geist Gáspár-kastély Orosháza. Tornyos, földszintes, elővárosi eklektikát mutató épület, kazettás famennyezetű nagyteremmel, a főpárkány alatt vadásztémájú sgraffito díszítéssel.
Pontonhíd Csongrád. Az ipari műemléki védelem alatt álló csongrádi pontonhíd a csongrádiak nyelvhasználatában fahídként van emlegetve, de a fa útpálya kivételével a híd vasszerkezetű.
Vukovics Sebő sírhelye Berekszó. Itt áll a román ortodox templom és annak kertjében, közel a hátsó kerítéshez húzódik meg a település legjelentősebb polgárának, Vukovics Sebőnek a síremléke.
Batthyány-Geist-kastély Kondoros. Itt alakult meg az ország első vadásztársasága, a Geist család előbb béreli a kastélyt, majd megveszi a területet, a második világháború után a kastély üresen marad, 1993-tól a kondorosi önkormányzat a tulajdonos.
Bökényi duzzasztómű és hajózsilip Szentes. A tűsgátas rendszerű duzzasztó az első vasbeton szerkezetű vízépítési műtárgy az országban, terveit Zielinszky Szilárd műegyetemi tanár készítette.
Temesvári csata emlékmű Újbesenyő. Közvetlenül a falu szélén jobbra kell letérni egy a vasutállomás felé vezető úton, majd tovább a vasút mentén, mígnem feltűnik az a bokor melynek védelmében az obeliszk meghúzódik.
Aradi víztorony. 25 méter magas és erőd kinézete van, 1927-ben renoválták utoljára.
Szabadság-szobor Arad. A meghirdetett pályázatra 14 terv érkezett, melyek közül Huszár Adolf nyerte el a bírálóbizottság első díját.
Szentháromság szobor Arad. Az aradiak, eredeti fogadalmuknak megfelelően, ma is megismétlik az Úrnapi körmenetet, minden év Úr napját követő vasárnapján.
Földvár Mezőzsadány. Földvár - Mezőzsadány
Evangélikus lutheránus templom Arad. A templomot még Vörös templomnak is nevezik, mivel a külső borítását csiszolt vöröstéglából keszítették.
Erzsébet híd Arad. Most a Traian nevét viseli.
Vásárhelyi–Bréda-kastély Lőkösháza. Vásárhelyi–Bréda-kastély Lőkösháza
Aradi vár. Korunkra legjobban az újkori erőd maradt fenn, melynek meglátogatásakor fejet hajthatunk az 1848/49-es szabadságharc után itt kivégzett tábornokaink előtt is.
Aradi vértanúk vesztőhelye. Az aradi vértanúk vesztőhelye
Zöld Paradicsom-tó. Zöld Paradicsom-tó
Arad-Temesvári Vasút Új-Aradi híd. A vonal hossza 55 km.
Útépítők emlékműve Szakálháza. Az egykor Szeged felé vezető országút volt az első, melyet a Temesközben kiköveztek (1831 és 1835 között), hogy az alföldi közlekedés átkait, a marasztaló téli sarat és a nyári fullasztó porfelhőt megszüntessék.
Petőfi Sándor-emlékmű Újszentes. Petőfi Sándor-emlékmű Újszentes
Gabonamúzeum Békéscsaba. A Gabonamúzeum létesítményei a Gajdács vagy Csabai-tanya, a Csókási vagy Kiss-féle szélmalom, a Vésztő-Mágori szín, Mladonyiczky Béla A mag című szoborkompozíciója, Emil Vitroel a Bőség című szobra.
Falfestmény Temesvár. A festményt 2019-ben készítették, a Decemberi forradalom 30 éves évfordulója alkalmából.
Prochaska család síremléke Temesvár. Prochaska család síremléke Temesvár
Petőfi Sándor emlékmű Szabadfalu. évi Honvédek Egyesülete ezen a helyen.
Sailer Antal-szoborcsoport Temesvár. Sailer Antal-szoborcsoport Temesvár
Gerhardinum katolikus líceum Temesvár. A tanintézetben kezdetben latin, majd német, a XIX-dik század közepétől az I világháborúig magyar, az 1920-as évektől román nyelven folyt az oktatás.
Mária-emlékmű Temesvár. Mária-emlékmű Temesvár
Római-katolikus székesegyház Temesvár. A csanádi püspökség székesegyházának alapkőletétele 1736 augusztus 6-án történt.
Rózsafüzér rózsakert Mondorlak. Rózsafüzér rózsakert - Mondorlak
Bolyai János emléktábla Temesvár. Bolyai János  utca, Temesvár.
Nyolc boldogság Temesvár. Augustin Pacha utca 1 szám, Temesvár.
Borvizes kút és fortyogó. Borvizes kút és fortyogó
Milleniumi templom Temesvár. A nagy, székesegyházhoz mérhető római katolikus templomot Ybl Lajos tervezte neoromán stílusban.
Honvéd-emlékmű Temesvár. A Temesvár ostromában, 1849-ben elesett honvédek sírja fölé emelték, 1894 november 1-én a Temesvári Honvéd-Szobor Bizottság jóvoltából.
Turbinák Temesvár. Az 1910 nyarán üzembe helyezett Turbinák felszerelése két darab, háromkerekű, 560 lóerős Francis turbinából áll, 385 kilowattos, kétfázisú Ganz generátorokkal.
Vidéki levendula Temesfüves. Nem kérnek belépési díjat, a látogatás feltétele egy csokor virág vagy egy üveg illóolaj megvásárlása.
Tesöld tava. Tesöld tava
Győröd tava. Győröd tava
Arborétum Tiszakürt. A kertet a Bolza család létesítette, a 19-dik század végén, Tige Mária grófnő kezdeményezésére, egy 17 hektáros erdős-mocsaras területen.
Máslak vára. A községtől délkeletre, körülbelül 1 km-re találjuk Máslak várának maradványait.
Téglahíd Fény. Török téglahíd - Fény
Kolostor és imaház Csebze. Az északi szélén található a Csebze apáca-kolostor, a közeli temetőben pedig különleges imaház van.
Csörsz-árok Szabadhely. A Dunakanyartól indul, az Alföld északi peremén halad kelet felé a Tiszáig, majd Debrecen környékén délkeletre fordulva egészen az Al-Dunáig húzódik.
Saroltavár. Az egyetlen szabályos kör alaprajzú település a Bánátban.
Nyugati tengerpart Gyorok. Gyorok falutól nyugatra található, egykori homokbánya területén alakították ki, idegenforgalmi célokból.
Ópálos Temeshidegkúti halásztó. Ópálos Temeshidegkúti halásztó
Erzsébet-ligeti Lombkorona sétány és kilátó Gyomaendrőd. Egy interaktív tanösvény, mely játékokkal, tanösvénytáblákkal és csónakozási lehetőségekkel mutatja be a fákat, a madárvilágot, és a holtágat.
Ópálos. Ópálos
Ménes. Walking down the main street, when the evening sun covers the yellow houses with gold varnish, when the last birds sing their song and dogs bark friendly from behind the closed gates, when a late cowherd passes through the streets with his herd. A geodoboz könnyen megtalálható. A földön hever, kevés földdel betakarva.
Fekete nyár Ópálos. Fekete nyár Ópálos
Kovászi. A rom magánterületen van a temető közelében.
Tornya Kovászi. A falu központjától délkeleti irányban, légvonalban 3 kilométerre emelkedik a Tornya nevű, 464 m magas hegy, melynek csúcsán középkori vár maradványai találhatók.
[ Fel ↑ ]
Ötvösd tava. Ötvösd tava
Solymosvár. Solymosvár A doboz tartalma teljesen átázott. A tájékoztató is penészes már. Képtelen segítség. Miután sokszor autóztam el a várdomb tövében, és sokszor terveztem, hogy, na majd a következő alkalommal. Vár a Maros fölött. A nagy kánikula ellenére is kikapaszkodtunk a várhoz, a kökénybokrok között.
Kilátópont Bosnyák-patak völgye Sistaróc. A hely a sistaróci templomtól 2,5 km-re van, a DJ572 jelzésű, Sistaróc és Kövesd közötti megyei úttól 1,4 km-re.
Egregy vára Csóka-hegy Almásegres. Egregy vára Csóka-hegy Almásegres
Geodéziai mérőtorony Ólom-hegy. Az Ólom-hegy csúcsán egy geodéziai mérőtorony áll, rajta a felirat: Állami Földmérés 1979.
Pincefalu Nemesnádudvar. A Mária-völgyi pincesor a leghíresebb, de löszfalba vájt lyukpincék elé épített szép présházak találhatók a Temetői-, a Kender-völgyi-, a Felső-, valamint a Sükösdi-pincesoron is.
Buziásfürdő. A fürdőhely jellegzetessége a város központjában levő hatalmas parkban található fából faragott sétapavilonok.
Tiszavirág-híd Szolnok. A 2011 januárjában átadott hidat Szolnok jelképének szánták, formája a tiszavirágot idézi.
Őslénytani lelőhely Radmanóc. Őslénytani lelőhely Radmanóc
Nagyszalonta. Nagyváradtól 38 km-re délnyugatra a Kölesér partján fekszik, Nagyvárad - Arad - Temesvár országúton, a román-magyar országhatártól keletre. Sajnos már zárva találtuk. A múzeum 16 óráig volt nyitva, mire ideértünk már zárva volt.
Vodica-Máriakert kegyhely Hercegszántó. A világ egyik legnagyobb méretű Szűz Mária szobrát 2008 szeptember 19-én állították fel a hercegszántói kegyhelyen, a magassága 10,53 m.
Kulin György-emlékház Nagyszalonta. Kulin György-emlékház - Nagyszalonta
Nagyszalonta látnivalói. Látnivalói a fotéren álló Csonka-torony, a benne muködo Arany János-emlékmúzeummal, és a fotér másik oldalán levo mellszobrok.
Csonka torony Nagyszalonta. Őrtornya, amelyben puskaport és fegyvereket tároltak, még ma is áll, és a Csonka-torony néven vált ismertté.
Fekete nyár Gemenc. Fekete nyár Gemenc
Kasztói Őstölgyes Bogyiszló. A helyi természeti ritkaságnak számító Kasztói Őstölgyes területét 1993-ban nyilvánították védetté.
Radványi-erdő. A Tetemre hívás című Arany János balladában is megörökített radványi sötét erdő az egykori Körös menti ártéri keményfás ligetek maradványa.
Cséffai Természeti Park. Cséffai Természeti Park
Bégaszuszányi halomsírok. Tiku (Ticu) halma, egy Hallstatt-kori szentély, 540 méterre van a templomtól és 20 méterre délre a vasútvonaltól.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.