Segesd település (Maros megye) Központ: Apold. Segesd román elnevezése: Saes. Német neve: Schaas.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Segesd (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Több mint 600 tölgy található a platón, melyek közül sok már a 800 éves kort is meghaladta. Szép erdö. Tetszett nagyon a Segesvár melletti tölgyes. Öreg tölgyek, fiatal medvék. A dobozt ki kellett bányászni az odúból, be volt ágyazódva a törmelékbe. ásó, kapa. Segesváron hagytuk az autót, onnan mentunk fel a piros sáv jelzésen, amin most már a Via Transylvanica is halad.
Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata. Apold. A templom felujitas alatt all. Apold falai. Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be. Pap nélkül. A templom zárva.
Jelenleg Keresd várkastélya nem látogatható, állítólag a Bethlen család egyik tagja visszaigényelte. Kereshető, és található. A keresdi Bethlen kastély geodobozát áthelyeztem, újra kereshető. Megkerestem. Ha már rámszóltál megkerestem! Nagyon érdekes és szép hely. Kastély. Szép impozáns épület.
A harmadik osztrák katonai felmérés térképén ez a hely Kalbertritt (Borjak útja) helynévvel szerepel, a város Goldberg (Aranyhegy) negyedében (elővárosában).
A középkorban katolikus temploma volt, amelyet azonban megroskadt állapota miatt 1800-ban le kellett bontani.
Szent Miklós evangélikus vártemplom Segesvár
Az építmény homlokzatán reneszánsz mintákat láthatunk. Alagút. Sikerült bemennem a fenti templomba, emlékszem most egy pár éve még zárva volt.
1901-ben újjáépítik, ekkor kapja a mai romantikus, historizáló sílusú formáját.
Az Ónművesek tornyával, egy várfolyosón keresztül, össze van kötve.
Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették.
A romok az Evangélikus Egyházközösség kertjében vannak, a fedett Diáklépcső közvetlen közelében, az Iskola-domb aljában.
A téren található a segesvári területi evangélikus konzisztórium épülete is.
Apold földpiramisai Apold piramisai. Megvan a közé szorított doboz. Doboz helyett borz. Igaz, közel van az úthoz a rejtekhely, de a novemberi mokány esőben odáig caplatni egy különleges élmény. Háromszögek. Hát itten lehetőség van a doboz elrejtéséhez.
Roman S-ház Segesvár
MS-II-m-B-16031.
Haraszty-ház Segesvár
MS-II-m-A-15891.
Segesvári és környékbeli kézművesek szerszámai, gépei és berendezései vannak itt kiállítva.
Fronius-ház Segesvár
Első román iskola Segesvár
Loris-ház Segesvár
Albert-ház Segesvár
Joseph Bacon-ház Segesvár
Ezek a tornyocskák fontos jelképek, melyek arra utalnak, hogy van itt egy bíróság, amely akár halálbüntetést is hozhat. Kiváló rejtés a látványos óratoronynál. Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Forgalmas hely. Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés. A dobozt nem találtuk. Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk.
Épült a XVII-XVIII-dik században, módosították a XX-dik században.
MS-II-m-A-15983.
MS-II-m-A-16010.
Jelenleg a műemlék-épületben (MS-II-m-A-15933) egy étterem működik.
Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
A XVII-dik század közepén ő építtette a fedett Diáklépcsőt és a Csizmadiák tornya melletti bástyát.
Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
1676-ban leégett, majd újjáépítik.
Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe.
Az 1676-dik évi tűzvész alkalmával elpusztult a felső része.
Jakody-ház Segesvár
Ezzel az alkalommal lebontották a kádárok tornyát is.
Medrea-ház, Kolostor(Manastirii)-utca 10 szám, MS-II-m-B-15915.
1800-ban, az olaszországi Marengo mellett ütközött meg Napóleon seregével.
Kootz-ház Segesvár
György Krauss-ház Segesvár
Csizmadiák tornya Segesvár
A katedrális 1983-ban leégett, majd újraépítették 1984-ben, neoklasszikus és eklektikus stílusban.
Petőfi Sándor mellszobra Segesvár
Bár a főbejáratán lakat van, és kerítés veszi körül, több lehetőség is van a bejutásra. Januári eső. Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben. Szögesdrótra akadva. Az ösvényről közelítettem meg a rejteket, a temető sarkánál. Mi nem találtuk. A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához.
Állítólag ez az alagút a Medgyes felé vezető országút mellett levő török emléknél végződik. Végre tavasz 3. Egyszer már jártam itt, de most újra kerestem. Lába kelt. Amikor elkezdtem dobozokat rejteni, nem gondoltam, hogy ilyen sok doboz tűnik el. Rövid és hosszútávú megoldás. Több forgatókönyvet is el tudok képzelni.
Érdemes lenne azonosítani a helyet, és megtudni a helynév történetét.
1575-ben Leprosorium néven ismerték.
Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett.
A vonatból látni lehet, hiszen a tó a vasúti sínek közelében van. Ismeretlen tó. A református templomtól jöttem át a tó partjára. Tavirózsák a szemetes tóban. A napokban értesültem, hogy a Segesvár melletti tóban megjelent a tavirózsa. Tavirózsák. Elég eldugott utakon lehet eljutni a tavakhoz, sok az indián kunyhó.
Középkori hangulatú, zegzugos utcák, régi házak egészítik ki a vár megmaradt tornyait, bástyáit. Vacsora elott. Vacsoraztunk, azelott geodobozt talaltunk. Sötétben lámpa és gps nélkül. Nagyon sötétedett mire ideértem.
Ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében.
Dános Megvan. Megvan a --- alatti doboz. Megvan, pontosan ott. Ahol a leírás mondja, még GPS sem kell a megtalálásához. Sajnos ez is eltűnt. A falu képe ellenben követendő példa minden település számára: tiszta, rendezett, csupa-csupa virág.
A középkori ujrafelhasználáskor körben egy földsáncot alakították ki, ez az építkezés a 13-dik század második felére tehető.
Szászdálya vára
Szent András erődített evangélikus templom - Hégen
Szászdálya
Rusu szerint eredete a XIII-XIV-dik századra teheto, felszínén régészeti kutatásra eddig még nem került sor.
Ez lehetett az a kápolna, amelyet később a kevés számban megmaradt katolikusok használtak - a XVIII-dik század elejétől segesvári ferencesek gondozzák.
Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317–1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Csodálatos freskók. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt.
Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé.
A költő itt esett el 1849 julius 31-én. Erdekes muzeum. Nagyon erdekes hely, egy dobozt is el lehetne rejteni.
Ma is álló gótikus temploma a reformáció előtti kor stílusának jegyeit képviseli többszöggel záródó szentéllyel. Sachsenland. Immer wieder schön, dass es deutsche Wurzeln in Siebenbürgen gibt. Útban Vásárhelyre. Már rég nézegettük, hogy van itt is egy geoláda. Kő. Hamar megkaptam a rejteket, de sajnos nem tudtam kivenni a dobozt.
A romokat a mai Bún község központjától délre, 1,5 km-re, a Nagy-Küküllő egykori kanyarulatában találjuk. Befagyva. Ha ez betonút, akkor a leírás pontos. Romos falak. Szeretnék visszamenni vagy 150 évet a történelemben, hogy láthassam ezt a kastélyt ép állapotában.
A segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással. Víz nélküli kút. Bár nem volt víz a kútba, az emlékmű tetszett. Őszi esős nap. A doboz hamar előkerült, csak a környék hangulata szomorkás kicsit. Petöfi. Megtaláltam az emlékmü mellett elrejtett dobozt.
Jó rálátás van innen a környékre, és a közeli Szívhegy (Herzberg), Sárfő (Scharfenberg), Csorba-tető (Schartenberg) magaslatokra, és a Keménynagyszőlős feletti dombokra (Nagyszőlősi-tető és Magas-tető).
Keleti tornya egyben kaputorony is, bejárata alatt keresztboltozattal - déli tornya az 1916-os évi földrengéskor összeomlott. Vártemplom. Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat, de a doboz nem akart elökerülni. Szászok már nincsenek. Sikerült bejutnunk a templomba is.
1470-ben a lakosság fele mentességet kap a hadba vonulás kötelezettsége alól, hogy a vár védelmét biztosítsa hét környékbeli község számára. Szemerkélő esőben. Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. Építőtelep. A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba.
Földpiramisok - Szászkézd
Erődtemploma 1496-ban épült, mellette áll az 1677-ben épült, a segesvári óratoronyra hasonlító díszes torony. Harangozó bácsi. A kérdésem, hogy a doboz benn a toronyban vagy a külső falban van? Mert a kinti rejtek az egész falu szeme előtt van, míg ha bent, akkor be lehet menni? Ezelőtt nem engedtek be a toronyba, mert életveszélyes volt. Szem előtt. A doboz az épületen kívül van a fal és a föld találkozásánál. A falu szeme most sem nézett oda. Felkészültem már itthon a keresésre.
A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé.
Benne copf stílusú talapzaton áll Péter és Pál apostolok szobra 1780-ból, Simon Hoffmayer alkotásai. Az egyik toronysisak nélkül, de geodobozzal. Aznap az Erzsébetváros és Szászbonyha közötti útvonalon terveztünk geodobozokat keresni, az örmény katolikus templom volt az első felkeresett rejtekhely. Kupola nélkül. Két nap keresés után, tizenannyi rejtekhely után, végre egy kis sikerélmény. Örmény kiállítás - már a múlté . Az eldugottabb erődtemplomok mellett erre is sort kerítettem.
A XVIII-dik században lutheránus anyaegyház, és a század elején is az. Az eltunt felhenger nyomaban. Szajnos nem jott ossze, pedig nagyon rahajtottam! A leiras alapjan a harangtoronyban kerestem, de sehogy sem talatam ra, a gps egyertelmuen a tornyon kivul mutatot 5-6 meterre, de vegul letettem rola hogy kiugorjak, bar a szurkuletben meg a templomhajo padlasat is vegigjartam. Vár gazda nélkül. Itt bizony rengeteg lehetőség van a doboz helyének.
1353-ban Villa Nicolai, 1356-ban Zenthmiclostelke, 1418-ban Closdorf,1427-ben Miklostelke, 1492-ben Kolosdorf, 1504-ben Closdorf a neve. Megtaláltam. A templom kulcsa a falu bejáratánál balra, a 99-es háznál van. Felújítási munkálatok. A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is.
Mese A láda itt sincs meg. Ez a templom is teljes felújítás alatt van.
A fehér amurokhoz-tavak Erzsébetváros Nem murok, hanem amurok. Közös megegyezés alapján fakir rejtett az Erzsébetváros közelében található tavaknál. Tavirózsa. Tele-tele volt az út leparkolt gépkocsikkal.
Egykori szász evangélikus püspöki székhely. Rengeteg turista volt. A 14 órás nyitásra érkeztünk, rengetegen voltak, már a jegyekért is sorba kellett állni. Erődítmény. Na, végre látom, hogy valamit rendben tartanak. Impozáns. Valóban impozáns az erődtemplom, már messziről uralja a tájat.
A korábbi templomból származik a torony - ezt a templomot a 16-dik században átépítették.
A helység látnivalója a Haller-kastély 1553-ból. Udvarház. Éveken át csak nézegettem a kastély romjait, de mivel most doboz is van rejtve, megálltam megkeresni.
A falut unitáriusok lakják.
Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
Bolyai János édesanyja fiatalon, csak 41 évesen halt meg, kívánságára a domáldi birtokukon levő domboldalra temették el. Emlékhely fehér kerítéssel. A csatófalvi evangélikus templomtól már megláttuk a síremléket.
Új templomot 1845-ben építenek, sík mennyezettel.
Ez utóbbi természeti értékünk, bár nem annyira látványos mint a Bodza környéki sárvulkánok, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassuk őket. Szárazság volt. A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap. Inkább érdekes, mint látványos. Nem annyira látványos, mint amennyire érdekes hely, nem véletlenül szerepel a Székelyföld 7 csodája között.
Lesses vára Semmi nyoma a várnak. Miután megkerestem "Románia közepét", bementem az erdöbe és megkaptam a dobozkát, közel az oszlophoz.
Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Thomas Quibb-ház Morgonda
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
Ebben az időben épülhetett fel első, gótikus temploma is, ezt 1870-ben teljesen lebontották és 1873-ban egy neogótikus templomot építettek.
[ Fel ↑ ]
A csarnokot egyszerű fatető fedi.
Erődített evangélikus templom Sáros
A tatárjárás lerombolta - ma csak a főhajó pillérsora és a torony falazata eredeti, a tornyot viszont a tatárjárás után, a XIII-dik század második felében építették.
Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó.
A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik.
Elnevezése minden bizonnyal arról a gazdáról ered, mely megalapította.
A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek.
Erődített evangélikus templom Kisprázsmár
Bár egy, a kertben látható, festett kerékpár fotózási lehetőségre utal, nincs információnk a kert látogathatóságáról.
A magyarázat egyszerű. Hangulatos hely. Rugonfalváról jöttem jöttem át, felkeresni ezt a nyugis helyet. Erzsébet? Bözse?. Megkaptam a sebességkorlátozó táblát, a harangot (és a lábát).
Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
A völgyben cisztercita kolostor is állott, melyet 1336-ban leromboltak.
Három tölgy-tó - Medgyes
Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
Az építmény északi részén egy felirat is olvasható.
1576-ban mint Gagy szerepel. Maganyos kis templom. Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Gyík van, doboz nincs. Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt.
2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
A rengeteg érték közül említsük meg a Borsai Nagy Clara adományait, az 1789-ből származó festett templomajtót és az 1782-ből datált Úr asztalát.
Ez az a kastély, amelyben Rhédey Klaudia, Mária brit királynő nagyanyja, II Erzsébet ükanyja felnőtt.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.