Sacuta település (Suceava megye) Központ: Boroaia.
Csalhó-kolostor 47,2 km-reA Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Asztalkő a Csalhóban 44,04 km-reHa Durau-ból megyünk a Toaca csúcs felé, a La Morminte nyeregben az emlékkereszttől nem messze kilátópont található, melyre ha felmászunk a tetején érdekes formációra bukkanunk. Egy konglomerát tömbre vizszintesen rátelepedő homokkő lap kőasztalt formáz, amelyre felállva, jó időben, gyönyörű kilátásban van részünk.
Hárs köve Roseni 35,57 km-reA Hárs köve egy 23 m magas sziklaszirt, mely a Békási-víztározóból emelkedik ki, a Roseni és Poiana Largului falvakat összekötő viadukt mellett. Földrajzilag a Besztercei-havasokhoz tartozik, 0,2 hektáron védett terület, számos népi legenda fűződik hozzá.
Négyszögletes szoba Detunáták Csalhó-hegység 46,74 km-reA négyszögletes szoba egy szabályos téglatest alakú sziklaüreg a Csalhó-hegységben, a Detunáták nevű sziklacsoportban. Szögletes kőtömbök - Durau-ból indultunk a Dochia menedékházhoz, és a vízesés fele tértünk vissza, de egy szűz geodobozt nem hagyhattam ki, ezért meggyőztem a társaságot, hogy tegyünk egy kis kitérőt. Megközelíthető a kék sáv jelzés mentén.
Lépcső Meteóállomás Tóka-csúcs 46,02 km-reA Tóka alatti meteorológiai állomás és a csúcson található megfigyelő létesítmény között, a 70-es években egy falépcsőt építettek ki. Ez a lépcső idővel tönkrement, a Tóka-csúcs egyedüli megközelítési lehetősége egy csúszós, bizonytalan túraösvény volt.
Fantanele-menedékház Csalhó-hegység 44,05 km-reA Fantanele-tisztáson egy modern menedékházat találunk, melyhez teraszos vendéglő tartozik. A menedékház megközelíthető Durau üdülőből a piros sáv turistajelzés mentén, vagy a Duruitoarea-vízesés érintésével a piros kereszt jelzést, majd a sárga háromszöget követve.
Tóka-csúcs Csalhó-hegység 45,9 km-reA Csalhó-hegység 1000-1300 m magas, sugáralakban elnyúló hegygerincek rendszere, melyek két magasabb pontban találkoznak, ezek a Nagy Aklos 1907 m és a Tóka-csúcs 1904 m. Olyan vagány - Űjj milyen vagány hé, olyan vagány, milyen vagán hé, űjj, látod-e fentről milyen vagány, látod-e te is milyen vagány. A hegység legmagasabb része egy észak-dél irányban elhelyezkedő, 1 km széles és 6 km hosszú, központi tető.
Szikla vizzel Csalhó-hegység 46,66 km-reA Szikla vizzel, románul Piatra cu Apa, elnevezésű mészkőszikla a kék sávval jelzett túraösvény mellett található. Ez az Izvorul Muntelui üdülőteleptől indul, és a Dochia menedékházhoz jut ki.
A katona kucsmája Csalhó-hegység 44,75 km-reA katona kucsmája (Caciula Dorobantului) nevű konglomerátum sziklatömb egy nyílt terület, a Széles-kő-hágó (Curmatura Piatra Lata) fölé magasodik. Rejtés után 6 évvel - Bár elég gyakran megfordulok a Csalhó-hegységben, és voltam egy párszor itt is, az utóbbi években valahogy kimaradt ez a hely. A Széles-kő felől rálátás nyílik az Izvoru Muntelui víztározóra, Durau üdülőre, és a Schit (kolostor, remetelak)-patak völgyére.
A síroknál Csalhó-hegység 44,55 km-reA kereszt feliratával ellentétben, az itt elesett hősök nem a (román) haza védelmében estek el, hanem német és orosz katonák voltak. A második világháború végén, 1944-ben, az Erdélybe visszahúzódó német katonák innen lőtték az őket követő orosz csapatokat.
Könnyáztatta kő Csalhó-hegység 47,72 km-reA Sánta láb (Curmatura Picioru Schiop)-hágóból a Dochia menedékház felé tartó ösvény, egy a szelek által furcsa alakúra formázott szikla, a Könnyáztatta kő mellett halad el. Itt találkozik a Durau üdülő, illetve a Duruitoarea-vízesés felől érkező piros kereszt jelzés, a Sztaniló-hágó (Curmatura Stanile) felől érkező kék sáv jelzéssel.
Panaghia-szikla Csalhó-hegység 45,74 km-reA Panaghia-szikla a piros sávval jelzett túraösvényen található, mely a Dochia- és a Fantanele-menedékházak, illetve Durau üdülőhely között teremti meg a kapcsolatot. Az új év első magashegyi túrája - Az egyik barátunk kívánsága volt, hogy megmászhassa a Csalhó híres lépcsőit, melyről annyit lehet olvasni a médiában. A tetőből több mint 70 méterrel emelkedik ki.
Örmény kripta Gyergyótölgyes 56,45 km-re A gyergyótölgyesi örmény kripta egy hatszög formájú történelmi épület Három szintje van: alagsor, földszint, és egy kis (harang)tornyocska. A kriptát keresztény örmény mesterek építették a huszadik század elején.
Kis-Békás kilátópont 66,74 km-re A Kis-Békás-patak egy befejezetlen hídnál, az úgynevezett Magyarok hídjánál ömlik a Békás-patakba. Befagyott patak - Mikulásra várva kisétáltunk a kilátóra. A hidat a magyarok építették 1940-44 között, de a háború miatt nem sikerült befejezni.
Isztinakő Bélbor 63,31 km-re Az Isztinakő (románul Piatra Laptariei) Bélbor községtől keletre, a Kis-Beszterce folyótól északra található, a Pintye-hegyláb (Piciorul Pintea) és a Kisbükk között. Az 1452 m tengerszint feletti magasságon található csúcstól délnyugatra egy éles fogakkal az ég felé meredező sziklát találunk, amit (újabban) Kodrán (Codrean)-sziklájának neveztek el.
Ó-sáros fürdő Borszék 67,07 km-re 2012 október 27-én üzemelték be a korabeli képeslap nyomán újraépült borszéki Ó-sáros fürdőt. Feredő - Volt szerencsém megfürödni a medencékben. Ezzel történelmi fejezetet élt meg a település, saját fürdőjének használatba adó ünnepét.

A Magyarok hídja, vagy befejezetlen híd a Békás-szorosban, a Pokol tornáca és a Pokol torka között, az Őrtorony alatt, a Kis-Békás-patak torkolatánál található.
Dobrán-forrás Bélbor 67 km-re A Dobrán (Dobreanu)-forrás a Dobrán-patak földrajzi jobb oldalán található, Bélbor északnyugati szélén. Vulkán forrásának legendája - Nincs információm a szabadfordításban Vulkán forrásának (románul Valcanesti) nevezhető forrásról, és ha ugyanaz a Dobrán-forrással. A Dobrán-patak mocsaras forráslápja növénytani természetvédelmi terület.
Mosógép Békásszoros 64,37 km-re Békásszoros település nyugati végében, a Súgó-szoros Természetvédelmi Terület bejáratától nem messze, közvetlenül az út mellett, a Békás-patak medrében egy fából ácsolt mosógépet találunk. A közeli kerítéseken, korlátokon szőnyegek száradnak.
Katolikus templom Hágótő 67,69 km-re Hágótő Gyergyótölgyes községhez tartozó falu, lakói többségükben katolikusok. A falu a Sötét Putna és a Sáros Putna patakok összefolyásánál fekszik.
Óratornyos ház Gyergyótölgyes 56,31 km-re Az óratornyos ház, vagy röviden Az órás ház, a Putna-folyó jobb partján található. A DJ127 jelzésű megyei útról is észrevehető, szemben a katolikus és ortodox templomokkal.
Új ortodox templom Récefalva 64,58 km-re Récefalva Gyergyótölgyes része, lakói döntő többségben ortodoxok, egy részük baptista, de van néhány római katolikus is. A rejtés után tíz évvel - Miután másfél hónappal ezelőtt elszalasztottam a récefalvi látnivalók megtekintését, most visszatértem a környékre. A kis templomot 1990 után építették, amikor átvette a helyi ortodox közösség kiszolgálását a régi fatemplomtól.
Tőzegláp az Oroszok-patakánál Bélbor 66,22 km-re A 15-16 hektáros tőzegláp területén olyan jégkori reliktum fajok maradtak fenn, mint például a törpe nyír (Betula nana). Az Oroszok-patakának Kis-Besztercébe történő beömlésénél, a Kis-Beszterce jobboldali partját elfoglaló mocsaras terület Bélbor legösszefüggőbb tőzeglápja.
Északi barakk és zártsánc Gyergyótölgyes 55,32 km-re A Kis-Beszterce északi oldalán, a 15 számú út felett épült az északi erődítmény, egy hatszög alaprajzú zártsánc. Ettől északnyugatra, 300 m-re, a Veres-kő-bütü csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
Rajta-borvízforrás Bélbor 67,27 km-re A bélbori Rajta (Raita), Filipest (Filipesti) és Truca (Truta)-forrás egy utca mentén található. A Rajta-forrás legendája - A forrás feletti faépítményre egy szöveg van kihelyezve, rajta Bélbor község polgármesteri hivatalának fejlécével, melyen a forrás legendája olvasható. A Rajta-forrás vizét egy betongyűrűbe foglalták, mely betontetővel van lefedve.
Bor-kút-forrás Bélbor 67,39 km-re A Bor-kút-forrás Bélbortól észak-északnyugatra található, a Bor-kút-patak völgyében. Nagyon kellemes ízű víz, szénsavas, bikarbonátos, vasas és radioaktív - hozama 240 liter óránként.
Az utolsó garas Gyergyótölgyes 56,39 km-re Érdekes gyergyótölgyesi helynév jelenik meg a régi osztrák térképeken: Utolsó garas. A kifejezés egyik lehetséges értelme: Hol legnagyobb az ínség, legnagyobb az isteni segítség.
Törpenyír Borszék 67,22 km-re A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta, ez a legdélibb elterjedése. Betula - Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is. Védett növény, veszélyeztetett faj.
Egyszerű ember kastélya Gyergyóholló 59,49 km-re Gyergyóholló nyugati kijáratának közelében, Borszék irányába haladva az út baloldalán, egy érdekes házat láthat a figyelmes átutazó. A ház láthatóan egy tákolmány, mégis megragadó, egy kis fantáziával kastélynak képzelhetjük.
Déli barakk és zártsánc Gyergyótölgyes 55,76 km-re A Kis-Beszterce déli oldalán, a part fölé emelkedő Kerek-domb teraszára épült a déli erődítmény, egy ötszög alaprajzú zártsánc. Ettől délre, 200 m-re, a Kerek-domb csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.