Kispéterfalva település (Szeben megye) Központ: Nagyselyk. Kispéterfalva román elnevezése: Petis. Német neve: Petersdorf bei Martkschelken. Egyéb neve: Péterfalva.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Kispéterfalva (Szeben megye) és környéke turisztikai látnivalói

Szeben megyében, Sálfalva községtől 1 km-re található. Mocsaras árterületen. Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének. Teljesen száraz szakadék. A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
Értékei a rácsos ajtó, a szines faoltár és a szép csillagboltozat. Nem sikerült bejutnom. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Megvan. Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Még egy nagybaromlaki geodoboz. Megtaláltam Nagybaromlakon a geoládát az út másik felén (szemben a templommal).
1322-ben plébániatemploma van, ebben az évben György plébános panaszt emel a püspök ellen a maga és a nagyselyki dékánság papjai nevében.
Értékei a karzat festett kazettái, valamint a templom különálló, megdőlt tornya. Megvan. Megtaláltuk. Megvan. Megvan a dobozka. Hiába. A templom nagyon tetszett.
Erődtemplom Szászmuzsna Nem találtam meg a rejtekben. Mind a kétszer bennt voltam a belső udvaron és a templomban is. Köszi az információt. Ugy látszik én siettemben nem voltam elég figyelmes és nem találtam meg a dobozt. Hiába csengettem. A kapura tényleg ki van írva, hogy hol kell csengetni, de nem válaszolt senki sem.
A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik.
A falu fölött nyugatra emelkedő Burgberg 416 m-es csúcsán találjuk a középkori vár nyomait.
1372-ben Ekemezew, 1426-ban Nagyekemezev a neve.
A templom maga régebbi, mint az első okleveles adat: 1230-ban építik román kori stílusban. Vurpód. M Nincs már dobozka. Templomkertbe a bejutás kis kerítésmászással.
Ma már csak látványos falmaradványait láthatjuk, egy gótikus templom falrészleteit, és egy óratorony köveit. Megvan a dobozka. A vár belülröl sokkal érdekesebb. Sajnos. A látvány nagyon szép volt. Belépődíjat kell fizetni. Miután a támfal építésen sikeresen túljutottunk fejenként 3 lejért bejutottunk a várba.
A vágy forrása Kora reggel kerestem meg. A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Az erdöben. Megtaláltam a geodobozt. Ittunk a forrásból. Megtaláltuk, és jót ittunk a forrásból.
Három tölgy-tó - Medgyes
A XIII-dik században is lehetett elődje, mivel a szász telepítés ekkor már megtörtént ezen a tájon. Télvégi túra 5. Sajnos nem kaptam meg a geodobozt. Beszöktünk. A kiírt telefonszámon nem vették fel a kagylót, így hát a mellékutcából, a kerítés végénél beszöktünk.
1289-ben Morus,1359-ben Orothia, 1374-ben Oroathay, 1528-ban Bretay, 1540-ben Parantiaformában szerepel. A bodzafánál. Medgyesre jártam dolgozni, és megálltam megnézni, hogy megvan-e még a doboz, és csak amikor nem találtam, akkor néztem meg a bejegyzéseket, és láttam, hogy nem találták meg, már elég régecske. Arról, hogy mi van rendjén, és mi nincs. Ezt a ládát BabBerci rejtette a tegnapelőtt, te gondolom az általam rejtett geodobozt találtad meg, annak idején, 2012-ben. Bodzaerdő. Ahogy a várfal mögé kerülsz nyomban meglátod a rejteket.
A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti. Megtaláltam fent a dobozkát. Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. Talán sikerül. Talán sikerül így is egy picit felhívni a templomra a figyelmet. A dobozt nem találtuk. A dobozt nem találtuk meg.
Darlac templomát megelőzte egy a XIII-XIV-dik század fordulóján épült templom. Ajtó-kapu tárva-nyitva. Szebenből tartottam hazafelé, és csak Baráthelyen vettem észre, hogy nem tértem le idejében Medgyesnél. Elhagyatva. A templom zárva volt. Rövid látogatás. A kisebb erődtemplomokat igyekeztem felkutatni Szászföldön.
A községből földút vezet a Várhegy irányába, áthalad a Veresmart-patakon, majd keleti irányba fordulva a Várhegy alá kanyarodik. Új doboz. Miután elhagytam a falut kimentem a kocsival a domb alá.
Egykori szász evangélikus püspöki székhely. Rengeteg turista volt. A 14 órás nyitásra érkeztünk, rengetegen voltak, már a jegyekért is sorba kellett állni. Erődítmény. Na, végre látom, hogy valamit rendben tartanak. Impozáns. Valóban impozáns az erődtemplom, már messziről uralja a tájat.
Holcmány Sajnos. Nem találtam meg geodobozt, csak a köfalat, az esetleges rejtekkel.
A háromhajós, bazilika típusú templom építését valószínűleg 1240-ben kezdték meg, majd 1280 körül fejezték be. Kössz. Csipi!Köszi,hogy válaszoltál,nem voltam gépközelben a múlt héten,a segítséget is telefonon keresztül,rokoni segítséggel kértem. Régészeti feltárások a templomban. A kora reggeli órákban érkeztem Vízaknára. Uj rejtek. Mivel a templomot körülvevö falban levö geodoboz eltünt, egy újat helyeztem el, egy kicsit távolabb.
A templom is korábbi korra utal, mivel román kori és román stílusjegyeit meg is őrizte. Megvan a dobozka elrejtve a fában. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre. Csak kintről nézelődtünk. Vurpód és Veresmart felől visszaúton próbálkoztunk a templomlátogatással.
A település a város északkeleti részén található, a Szeben (Cibin) folyón túl. Artmania előtt Falkenhayn. Az Artmania rockfesztivál ürügyén :-) érkeztem Nagyszebenbe, este 6 órakor. Új doboz. Mivel a geodoboz eltünt, újat kellett tenni egy kicsivel közelebb a toronyhoz. Új geoláda. Mivel a régi ládát betemette a föld, új ládát helyeztem el, kicsivel távolabb.
A XVIII-dik században lutheránus anyaegyház, és a század elején is az. Az eltunt felhenger nyomaban. Szajnos nem jott ossze, pedig nagyon rahajtottam! A leiras alapjan a harangtoronyban kerestem, de sehogy sem talatam ra, a gps egyertelmuen a tornyon kivul mutatot 5-6 meterre, de vegul letettem rola hogy kiugorjak, bar a szurkuletben meg a templomhajo padlasat is vegigjartam. Vár gazda nélkül. Itt bizony rengeteg lehetőség van a doboz helyének.
A templom valóban román kori csarnoktemplom volt, legkésőbb a XIII-dik század végéről.
Az árvaház szervezője Delphini János Teofi l jezsuita volt. Teréziánumi Sarlós Boldogasszony templom. A Nagyszeben-külvárosi plébániatemplom, melyet Mária Terézia alapított, 1767–1781 között épült és Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel.
Hasonló megoldást alkalmaztak már az országban, a nagyváradi Zöldfa utcában.
Hazugok Hídja Nagyszeben Jó hely. Nehezen találtam meg a dobozkát GPS nélkül. Otletes rejtek. Nagyon tetszett. Hid. Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni.
Románia földrajzi középpontjához legközelebb fekvő város. Végre tavasz 1. Végre új aszfalton lehet végigmenni a városon. Ágnes. A templom teljes renoválás alatt van. Szénakazalban tűt keresel. A napokban az elmaradt, moderálásra váró bejegyzésekkel foglalkoztam.
Látnivalói: az evangélikus templom, a Brukenthal Múzeum, a Várostorony, az Orsolya-rendi apácákhoz tartozó templom, a Franz Binder Egyetemes Néprajzi Múzeum, a Gyógyszerészeti Múzeum, az evangélikus püspöki székesegyház, a Történeti Múzeum. Nagyszeben - Evangélikus Székesegyház. Megtaláltam a filmdobozt, benne a listát. Madarat tolláról. Madarat tolláról, keresőt találatáról ismerheted meg. Odú. Na végre egy megtalált doboz.
Katolikus Templom Nagyszeben Harangoznak délre. Bár péntek s tizenhárom, mégis szerencsés napunk volt, és a doboz hamar előkerült, pedig fekete macska sem volt a környéken. Nagy tömeg. Pont ez a doboz került elő, amire egyáltalán nem számitottam, figyelembe véve az időpontot, a helyet magát és még ráadásul a középkori fesztivál is zajlott. Főtér. A templom most is lenyűgöző, főleg a belső díszítése.
Megvan. Megvan a doboz.
Brukenthal-palota Nagyszeben
A tornyot a színház előtti falszakasszal együtt 1877-ban lebontották. Többször is a Bádogosok tornyánál. Első alkalommal hosszú időn keresztül, sikertelenül kerestem ezt a geodobozt. Probálkoztam. Elég nagy volt a forgalom arrafele, probáltam kieszelni, de mivel nem volt tul sok segitségem nem tudtam rájönni. Vörös szőnyeg. Valami előadásra készülődhettek a szomszéd színházban, mert a vörös szőnyeg volt kiterítve a bejárat elé.
A mellékhajók egyenlő magasságúak a főhajóval, melyet lapos mennyezet fed, bár egykor boltozatos volt. Télvégi túra 3. Miután a szomszéd néni befejezte a tisztogatást a kapuja elött, előkerült ez a BabBerci-féle doboz is. Lelkes idegenvezető. Ennyire lelkes "idegenvezetővel" rég nem találkoztam.
A Vár utca monotóniáját megtöri a három őrtorony, amelyek a harmadik várgyűrűhöz tartoztak. Megvan. Nagyon jo rejtek! Udv Istvan. Nincs már geodoboz!. Sajnos a Fazekasok-tornya melleti várfalból is eltünt a geodoboz. Nem korondiak. A tornyok, mármint kettő, teljesen fel van újítva.
Az eredeti (18811-1883) evangélikus (luteránus) templomot az összeomlás veszélye miatt lebontották. Szeben 2. Bevallom nem nagyon szeretem az ilyen bújócskázós helyeket, de az esős időnek köszönhetően, nem jártak sokan az udvaron. Rosszkor. Épp a kórus tagjai gyülekezhettek vagy valami esemény zajlott. Saint Johann. Érdemes körülnézni odabent a könyves üzletben is.
Emlékére egy kis parkot neveztek el a városban. Nem kell gps?. Persze, hogy nem kell, mert 13 méternél közelebbit nem mutat, hanem csak kóvályog. Szeben 1. Három órát kellett vesztegelnem Szebenben autóbuszra várva. Petőfi. Ugy gondoltam nagyon könnyen fog ez menni, de végül nem ugy lett.
Magyarsáros
A Mária tiszteletére szentelt templom korát stíluselemei alapján a XIII-dik század elejére teszik. Megvan. Itt sem lehetett bejutni a templomba.
August von Spiess vadászmúzeum - Nagyszeben Nagyszebeni vadászmúzeum. A vadászmúzeum Nagyszeben egyik fontos személyiségének nevét viseli.
A park hangulata különös, a zenepavilonban nyáron rendszeresen koncerteket és előadásokat tartanak.
Keleti tornya egyben kaputorony is, bejárata alatt keresztboltozattal - déli tornya az 1916-os évi földrengéskor összeomlott. Vártemplom. Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat, de a doboz nem akart elökerülni. Szászok már nincsenek. Sikerült bejutnunk a templomba is.
Erődtemplomának különlegessége, hogy a szász templomok közül egyedül ez készült kereszthajós kivitelben, valamint, hogy templomtornya kezdetben őrtoronyként szolgált. Nyitva volt a kapu. Sok évvel ezelött voltam egyszer a kistoronyi evangélikus templomban. A hely már rég kérte a dobozt. Csodálkoztam is rajta, hogy nincs még itt geodoboz.
Feltételeznek egy előbbi, régebbi, XIII-dik századi templomot, melyet a XV-dik században erődtemplommá építenek át. Télvégi túra 1. A túra első állomása a szászbogácsi erődtemplom volt.
A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve.
A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. Meg van. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt).
Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317–1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Csodálatos freskók. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt.
Ez lehetett az a kápolna, amelyet később a kevés számban megmaradt katolikusok használtak - a XVIII-dik század elejétől segesvári ferencesek gondozzák.
Rusu szerint eredete a XIII-XIV-dik századra teheto, felszínén régészeti kutatásra eddig még nem került sor.
Lesses vára Semmi nyoma a várnak. Miután megkerestem "Románia közepét", bementem az erdöbe és megkaptam a dobozkát, közel az oszlophoz.
Fiatalerdő Nagyszeben Nagyszebeni Fiatalerdő éjjel. Útban Paltinis fele, éjjel, nem hagyhattam ki ezt a rejtekhelyet. Múzeum. Elég későre érkeztünk meg a helyszinre, és már nem volt sok idő az éjszakai szaladó verseny elött. Uj rejtek. Mivel a máramarosi emlékműnél levő geodoboz eltűnt, egy újat helyeztem egy kicsit távolabb.
Az állatkert létrejöttét a Códon (Sadu) levő vízierőművet (az első Erdélyben) feljavitó Székely mérnök kezdeményezte, miután egy pár rókát fogott a közeli erdőben. Kicsi. Először jártunk ebben a kicsi, de szép helyen fekvő állatkertben. Nincs már geodoboz. Sajnos nincs már meg az állatkert és az Astra Néprajzi Múzeum közötti kapunál levö geodoboz.
Benne copf stílusú talapzaton áll Péter és Pál apostolok szobra 1780-ból, Simon Hoffmayer alkotásai. Az egyik toronysisak nélkül, de geodobozzal. Aznap az Erzsébetváros és Szászbonyha közötti útvonalon terveztünk geodobozokat keresni, az örmény katolikus templom volt az első felkeresett rejtekhely. Kupola nélkül. Két nap keresés után, tizenannyi rejtekhely után, végre egy kis sikerélmény. Örmény kiállítás - már a múlté . Az eldugottabb erődtemplomok mellett erre is sort kerítettem.
Brukenthal Palota Felek Sok bejegyzés. Sokat keresgéltük, elég sok a fa a sétányon. Őszi napok. A palota teljesen el van hanyagolva. Erdély kormányzója. Épp egy bicikli verseny közepébe csapodtunk be.
Erődtemplom Kereszténysziget Kedves csipi!. Az én rejtésemnek paulms nem eredeti rejtője. Kedves Trekkingklub!. Köszönöm válaszodat, de nem a saját kútfőmből merítettem amit az elején írtam, hanem az általad írt oldal elejéről idéztem: "Eredeti rejtő: paulms" "Újrarejtve 2011 július 10-én, trekkingklub". Mostanában püspök, nem nagyfőnök. A ládaoldalakat nem írom, hanem szerkesztem, bár a legtöbb helyen én írom a szöveget is.
1907-ben bontották le, helyette vasfelszerkezetű hídat építettek a régi hídfők felhasználásával.
Szentháromság görögkatolikus temlom Balázsfalva
Közlekedési csomópont, itt találkozik a város hat fontosabb útja.
1332-ben Gerudis vallis,1335-ben Insula Gerhardi, 1395-ben Fenyefalwa, 1468-ban Gerandsau,1506-ban Gerezaw formában fordul elő. Zárva volt a temlom. De mivel a rejtek kívül van, nem volt semmiféle akadály megkapni az üvegecskét. Talán majd máskor. A gps 2 m-t mutat, a gyanús üreg üres. Ide nem sikerült bejutnunk. Hiába kerülgettük a várfalat, sehol nem találtunk egy elérhetőséget kifüggesztve.
A falu szász lakossága a romos templom egykori szentélyrészét ma is evangélikus templomként használja. Ezt a helyet kár kihagyni. Kercen még augusztusban voltam, de akkor nem tudtam, hogy szerepel a rejtekhely listán. Nagyon szép hely. A kolostor romjai között éppen a "Kronenfest" folyt.
A szerzetesi hangulat lengi át falait napjainkban is. Nagyon szerettünk volna elsők lenni. Eredetileg egy más helyet jelöltünk ki pihenőül utazásunk során, de a forgalom idáig vezetett. Ciszterciták. Már sokadjára járok ennél a templomnál. Apátság. Amúgy, csak azt akarom megmondani, hogy lehet én találtam meg elsőnek a dobozt, mert az enyém volt az első bejegyzés.
Evangélikus templom Kund Nedves volt a doboz belseje. Miután rejtettünk Erzsébetváros tavainál, Kundon folyattuk a kincskeresést az evangélikus templomnál. Patakban fürdőző lányok. Amíg az aznapi túratársam, fakir, a rejtekhez sietett, én lemaradtam fotózni. A dobozt nem találtuk. A dobozt nem találtuk, vélhetően a fát már kivágták.
Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
Jelenleg Keresd várkastélya nem látogatható, állítólag a Bethlen család egyik tagja visszaigényelte. Kereshető, és található. A keresdi Bethlen kastély geodobozát áthelyeztem, újra kereshető. Megkerestem. Ha már rámszóltál megkerestem! Nagyon érdekes és szép hely. Kastély. Szép impozáns épület.
A fehér amurokhoz-tavak Erzsébetváros Nem murok, hanem amurok. Közös megegyezés alapján fakir rejtett az Erzsébetváros közelében található tavaknál. Tavirózsa. Tele-tele volt az út leparkolt gépkocsikkal.
Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt.
Thomas Quibb-ház Morgonda
Itt született Heltai Gáspár, a szász származású protestáns lelkész és nyomdász.
Régiségére enged következtetni a templom védőszentje, Szent Miklós is.
Trambulin, felfújható csúszda, hinták, ijászat.
Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul.
Református templom - Magyarsülye
1428-ban, Mulenbecher Miklós plébánossága idején, Szent Mária tiszteletére szentelt, gótikus templomot építettek a falu közepén. Kazetták. A vár jegyszedőjénél érdeklődtünk a templomba való bejutás lehetőségéről és kaptunk egy telefonszámot, egy nagyon kedves szász hölgy engedett be.
A kisdisznódi erődtemplomot 1223 körül építette Gocelinus magister,román stílusban. Ez is eltünt. Sajnos ez a geodoboz is eltünt. Csodálatos kilátás. Már 7 lej a belépődíj. Szent Mihály. Egyedi a templom építési stílusa.
Erődített evangélikus templom Kisprázsmár
A vár helyén mára csak a vár árkai és sánca, valamint a bozótos plató közepén tátongó üreg figyelhető meg. Szárnyas hangyák vették birtokba a geodobozt. Gógánváralja egyik látnivalója a református templom és harangláb. Közeli látnivalók. Gogánváraljára érkezve előbb a haranglábot akartuk megnézni, és rejteni ott. Szép kis várhely. Sajnos dél felől indultunk a dombnak felfelé, jobb lett volna az északi úton elindulni.
A korai szebeni ispánság nyugati peremén, a Szeben patak, illetve a régi sószállító és hadiút közelében, emelték az Árpád-korban a Várhegy lapos tetején azt az erősséget, melynek nyomai még ma is jól láthatóak a falu feletti dombon. Szebenvár?. Hogy itt volt e valaha Szebenvár? Vagy más neve volt? Ki tudja? Én csak a falu feletti dombon (Dealul Cetate) levö keresztet (troita) láttam eddig. Szebenvár és Riesenberg. Igen, ezen a helyen állt a Szebenvár, olvasd el a rejtekhely nagyon részletes leírását.
Kisdisznódi mészkövek Megtaláltam. Megtaláltam a dobozt. Megtaláltuk. Megtaláltuk. Béka. Látszott, hogy jó idő volt.
Sztárok farmja 2018, Felsőporumbák
A Szebeni-medence és a Székási dombvidék találkozási pontján, a falutól északnyugatra, a Riesenberg-hegy csúcsán középkori vár romjait kereshetjük fel.
Ingyen fotók és ingyenes belépés.
Erődített evangélikus templom Gerdály
Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
Itt született Octavian Goga, román költo és politikus, valamint Emil Cioran, román filozófus.
Dános Megvan. Megvan a --- alatti doboz. Megvan, pontosan ott. Ahol a leírás mondja, még GPS sem kell a megtalálásához. Sajnos ez is eltűnt. A falu képe ellenben követendő példa minden település számára: tiszta, rendezett, csupa-csupa virág.
[ Fel ↑ ]
A téren található a segesvári területi evangélikus konzisztórium épülete is.
Az 1676-dik évi tűzvész alkalmával elpusztult a felső része.
Joseph Bacon-ház Segesvár
Az Ónművesek tornyával, egy várfolyosón keresztül, össze van kötve.
MS-II-m-A-15891.
Épült a XVII-XVIII-dik században, módosították a XX-dik században.
MS-II-m-A-15983.
Jakody-ház Segesvár
Első román iskola Segesvár
Johann Bretz hagyatékának segítségével felépült a Találkozás háza, németül Haus der Begegnung, román fordításban Casa Prieteniei (Barátság háza).
Loris-ház Segesvár
Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
A XVII-dik század közepén ő építtette a fedett Diáklépcsőt és a Csizmadiák tornya melletti bástyát.
Albert-ház Segesvár
Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
Segesvári és környékbeli kézművesek szerszámai, gépei és berendezései vannak itt kiállítva.
Jelenleg a műemlék-épületben (MS-II-m-A-15933) egy étterem működik.
Ezek a tornyocskák fontos jelképek, melyek arra utalnak, hogy van itt egy bíróság, amely akár halálbüntetést is hozhat. Kiváló rejtés a látványos óratoronynál. Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Forgalmas hely. Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés. A dobozt nem találtuk. Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk.
Csizmadiák tornya Segesvár
Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.