Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Marosszéknek Marostúli része - Marosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A Marostúli Marosszék és lakóinak rövid jellemzése. Remeteszeg. A Hosszufalu. Egerszeg. Maros-Szent-Király, a pálosok kolostora. Klastromtető. A szentkirályi ref. egyház, műrégészeti ismertetése, régi harangja, kelyhe. Oláh Judith. Náznánfalva, Bordásszeg. Kisfalud. A Maros jobb partján felvonult római út. Marosszentanna. Benefalva, régi egyházának műrégészeti leirása, régi harangja. Udvarfalva, régi fekhelye. Rosnyai kastély. Minoriták Udvarfalván. Várhegy, néveredete, régi fekhelye. Kápolna. A várhegyi ref. régi egyház, a várhegyi vár és kastély romjai, a római út tovább nyomozása. Várrom. Marosszéknek Marostúli része című fejezet részletesen Marosszék mezőségi része Terra Siculorum
174_marosszentkiraly.jpg
A marosszentkirályi román izlésű régi egyház látképe
Evangélikus templom Az evangélikusok első templomát a Rózsák tere és a Hajósköz, jelenleg Horea utca sarkán építették 1829-ben. Soha nem elég - Ha már a Vár sétány kellemes emlékeket elevenített fel, gondoltam megnézem az evangélikus templomot is. Csendes gumiszörny - Kellemes hely, csend van. Nem tudtam eddig - Hogy itt is van egy templom, de most már igen. A marosvásárhelyi evangélikus templom a Régi Kórház utca 7 szám alatt található.
Római álló tábor Erre később magyar vár is épülhetett. Helyszíni terepszemle - A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található. Orbán Balázs A Székelyföld leírásában, Marosbogát délkeleti részén levő magaslatán, egy római álló tábort feltételez.
Kisvasút hídja Kisvasút hídja A kisvasút világáról sokat tudhatunk meg a maroskeresztúri Varga Istvántól, aki valaha még gőzmozdonyt is vezetett ezeken a vonalakon. Meglesz - megnézem. Elmenve - Nem találtam meg. Új doboz - Áthelyeztem a dobozt. A Maroson átívelő hídon túl a vasutat felszedték, csak a töltés maradt, habár vezetőink felújítást ígértek.
Rák-tava Egy jómódú, ám gonosz lelkű özvegyasszony, Rákné élt benne, csúnya édeslányával és szépséges mostohalányával. Új doboz - Átléptem a dobozt, vagyis a hűlt helyét. Száraz ősz - A tó teljesen kiszáradtnak tűnik, vízfelület egyáltalán nem látszik, azért a kilátás szép. Köszönöm az új dobozt - Majdnem megvicceltél. Nagygalambfalva mellett, a Rák tava helyén, régen egy ház állott.
Arborétum szigete A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. Sziget van, víz nincs - A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is. Az árokalji Bethlen-kastélytól körülbelül 250 méterre, északnyugat felé, egy vizesárokkal körülvett szigetecskét találunk.
Nagybaromlak Értékei a rácsos ajtó, a szines faoltár és a szép csillagboltozat. Nem sikerült bejutnom - Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Még egy nagybaromlaki geodoboz - Megtaláltam Nagybaromlakon a geoládát az út másik felén (szemben a templommal). Megvan - Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Nagybaromlak 5 km-re fekszik Kiskapustól, 14-dik században épült, faerkélyes, román stílusú toronnyal ellátott erődtemploma van.
Teleki-kastély Teleki-kastély - Paszmos Frissen felújítva - A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában levő épületet most újították fel, a hivatalos felavató pár hét múlva lesz. Teleki-kastély - Paszmos
Gordon-hegy Innen belátni a Nyikó mente egy részét, a völgybe települt Malomfalvát, Farkaslakát, a Bogárfalvával összenőtt Székelyszentléleket. Jézus - Parajd felé menet felléptem a szoborhoz. Sötétben a meredek hegyoldalon - A közeli Mária-szobor rejtését indultam el megkeresni, a Gordon-hegy tetejéről indulva. Elég érdekes szobor, szép kilátással - Építése után majdnem 10 évvel jutottunk oda, hogy meglátogattuk ezt a kilátót. Aki Székelyudvarhelyről Farkaslaka irányába utazik, feljut a Baknya-tetőre, ahol egy nagy kereszt arra figyelmeztet, hogy itt érdemes megállni és körülnézni.
Sziklakapu Ládás Háza alatt Sziklakapu Ládás Háza alatt - Andrásháza Rohanás egy geodobozért - A Ládás Háza barlang környékét már alaposan bejártam. A Kelemen aljában - Ha már útba esett, nem lehetett kihagyni. Csodakapu - Megtaláltuk a természet titokzatos munkájának diadalívét. Sziklakapu Ládás Háza alatt - Andrásháza
Bunker 2 Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás - Az 1. Második - A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker. Óvóhely-2 - Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. A Szerecsen-sziklák közelében az ösvény két oldalán, egymással szemben két bunker állt.
Kolozsnagyida vára Kolozsnagyida vára A település keleti végénél, a falu szélétől körülbelül 1 km-re emelkedik az 516 m magas Várhegy. A Mezőség északkeleti részében, a Szamosmelléki dombvidék Sajói ágában, a Tekei Dipse-patak mellett fekszik Kolozsnagyida község.
Zöld-tó Marosszentkirály Ismeretlen tó - Nem is tudtam a tó létezéséről. Káka tövén - Megtaláltuk a leírás szerint. A letérő - A letérő koordinátája, mint segédpont, letölthető. A Zöld-tó Marosszentkirályon található, a Polgármesteri Hivatal háta mögött, nagyon közel Marosvásárhelyhez.
Bunker 0 Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében. A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk.
Református templom Nyárádszentbenedek A bencésekkel hozhatók kapcsolatba a Szent Benedekről elnevezett egyházközségek. Turkálni újból élvezet - Turkálni újból élvezet, mert így ezt is megtaláltam. Mókus? - Marosvásárhely fele menet megálltam megkeresni a nyárádszentbenedeki református templomot, illetve az itt elrejtett dobozkát. Félreeső templom, utcára nyíló kapuval - Bár ez a rejtekhely nem esett az aznapi kincskereső kirándulásom útvonalába, a közelsége miatt tettem egy kis kitérőt Nyárádszentbenedekre. I Béla király idején alapított kolozsmonostori apátság (1060–1063) több birtokot kapott és több bencés plébániát alapított.
Firtos vára A várat övező bükkfák régi történetekről mesélhetnének. Mélyre besűlyedt geodoboz - Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban. Kerestem, de nem találtam - Még a helyet sem sajnos. Legendák nyomán - Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára.
Tatárpincék a Csereoldalon Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. A tatárpincék kincse - Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. Kerékpártúra - Ma egy kb 20-25 fős kerékpártúra alkalmával jártunk erre. Pincék, gödrök, mélyedések. - A tejfölös doboz távol volt a frissen kiásott pincéktől, egy csutakban, de észrevehetted, hogy a doboz környékén gödrök, vagy inkább csak mélyedések vannak, amik mind beomlott, betömött, vagy betömődött pincék. Ottjártamkor néhány lelkes környékbeli legény és leány éppen kiásott egy beomlott pincét.
Óratorony Óráját Müller János, a harangokat Thúri Ferenc készítette. Múzeumok éjszakája nappal - Most voltunk először fent a toronyban a családdal. Újdonság - Ahogy másoknak is, nekem is ez volt az első alkalom, hogy fent jártam a toronyban. Donggg - Feljutottunk végre, bár kicsit szédelegve a csigalépcső kanyarjaitol. Az egykori Városháza északkeleti részén levő Óratorony, díszes majolikacserepekkel fedett sisakjával Marosvásárhely majdnem minden pontjáról látható.
Ali pasa halmai Az évszámból ítélve Ali Csengizade temesvári török pasa lehetett. Kereshető - Tényleg nem volt a helyén a doboz. Kincses utca a kincses dombokhoz - Az elmúlt napok esőzései után, végre kisütött a nap. Köszönöm - Köszönöm, hogy ellenőrizted a rejtést, és tettél egy új geodobozt. Jedd délnyugati határában földcsuszamlás létrehozta halmok találhatók, melyek között 1662-ben Ali pasa is táborozott.
Parajdi faszerkezet Rég jártam arra, akkor még csak a gátként szolgáló farönk volt ott. A parajdi faszerkezet helyét illetően egy erős tippem van.
Petőfi Sándor mellszobra Petőfi Sándor mellszobra a segesvári vár északkeleti sarkában, a Csizmadiák tornya és a Szent József római katolikus templom közötti kis parkban található.
Felső gát A gátat 1912-1916 között építették a Maroson. Szombat esti felderítés II rész - Másodiknak kiszemelt rejtekhely a Felső gát volt. Gyerekkori élményeim - Miután egy geodobozt rejtettem a Május 1 strand területén, majd megtaláltam a Gyalogoshíd geodobozát. A Marosvásárhelyi 1-es gát vagy ismertebb nevén felső vagy régi gát az egyik legrégebbi, amelyet a Maros szabályozására építettek.
Régi városi strand 1904-ben épült Nyári hidegfürdő néven. Forgalmas hely - Próbálkoztam már néhányszor, de valahogy mindig sokan voltak a környéken. Mi derült ki? - Nem tudom mi derül ki erről a rejtésről, de a megálló-táblát áttapogttuk, és nem került elő semmi sajnos. Most mindent elárulok - Természetesen nem kizárt, hogy eltűnt a doboz, de a bejegyzésed szerint azt tartom valószínűnek, hogy nem jó helyen kerested. A marosvásárhelyi egykori Régi városi strand a Mátyás király tér 4 szám alatt található.
Bunker 1 A bunkerek közül legalább hat ma is megtalálható. Az első - Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé. Világháborús óvóhelyi üzenet - Az üzenet a táj és a hely részéről volt. Üzenet - Mi volt ez az üzenet? És kinek szólt? Én nem emlékszem, hogy hagytam volna üzenetet, de lehet, hogy más hagyta. A Maros-szoros egyik ékességének számító Szerecsen sziklákon és azok környékén jól kiépített lövészárokrendszer húzódott, húzódik végig a sziklafal mentén, melyet sziklába vésett menedékhellyel, lőszerraktárral, bunkerekkel láttak el.
Lisztes-bérc Habár a környező fák eléggé megnőttek, a kilátás még mindig jó Ratosnyára, és a Maros völgyére nyugatfelé. A Lisztes-bérc egy lapos kő Ratosnya közelében, a Görgényi oldalon, a 90-es években még Lapos-kőnek neveztük.
Erzsébet kútja Ez egy hűs vizű forrás, ahova a környékbeliek előszeretettel járnak ki korsókat és pillepalackokat friss vízzel megtölteni. Hangyák birodalma - Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. tiszta forrás - A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni. csuszos - Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja.
Téglagyári tó A tavat déli oldalról határoló meredek domboldal tetején laknak a Hegy utcai romák. Szep - Nem egy rossz hely, sot szerintem erdekes es szep is, bar az ember kozbenjarasaval alakult ki. Őszi tó - Nagyon szép most ősszel a tó, néhányan horgásztak benne amikor ott jártam. Remélem, hogy nem következik be - Meggyesfalvi lakók meglepődve olvasták a helyi magyar és román nyelvű sajtóban a hírt. Marosvásárhelyen, a Meggyesfalvi negyedben, a Téglagyár háta mögött, egy nagyméretű tó található, zöld környezetben.
Gótikus erődtemplom Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317-1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Csodálatos freskók - Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt. A templomot a falu birtokosai, az Apafiak építették Szűz Mária tiszteletére a 13-dik században.
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.